Moldova

Radu Albot a obţinut prima victorie la Turneul Campionilor, seria Challenger

Albot l-a învins pe italianului Marco Cecchinato în trei seturi (4-6, 6-3, 6-2). Tenismanul moldovean va avea, însă, nevoie de o victorie şi în meciul următor pentru a se califica în faza următoare a turneului. Asta pentru că în primul meci disputat a cedat în trei seturi argentinianului Guido Pella î( 6-3, 1-6, 3-6). Partenerul său de întrecere va fi mîine brazilianul Guilherme Clezar.

Turneul din Brazilia are un fond total de premiere de 220 de mii de dolari.

Radu Albot a urcat în 2015, în premieră, în Top-100 mondial la individual. Cea mai bună poziționare a sa în acest clasament a fost locul 85 în august curent. În topul dat publicităţii luni el este clasat pe locul 120.

Jucătorul moldovean a fost admis în acest an, de asemenea în premieră, pe tabloul principal al turneului de Mare Slam US Open, graţie rezultatelor bune înregistrate, fiind calificat în finalele de la patru turnee – Poznan, Calcutta, Moscova și Praga.

Radu Albot este cel mai bun tenisman moldovean din toate timpurile. El a cîștigat în cariera sa 16 turnee la individual și 15 la dublu.