Astăzi 23 Februarie 2019, Sâmbătă - Ultima actualizare la 22 Februarie 2019
Abonamente

Actualitate 4 Aprilie 2014, ora 18:12    Din editia print

Rectorii de Universități despre campania TIMPUL „Vorbesc românește, sunt, deci, român!”

Marime Font

Universitățile sunt instituțiile care formează viitorii specialiști ce vor contribui la dezvoltarea multilaterală a țării noastre. Rectorii instituțiilor superioare de învățământ din țară au salutat mesajul campaniei „Vorbesc românește, sunt, deci, român”, deși au existat anumite rezerve.

Nicolae Chicuș, rectorul Universității Pedagogice „Ion Creangă”, Chișinău



Eu încă în anii 90 și mai târziu, când au venit comuniștii la putere, am avut o discuție cu Victor Stepaniuc, pentru că am scris un manual de Istoria românilor pentru clasa a XI-a. El a observat că noi am folosit mai des termenul de „români” decât de „moldoveni”. Și atunci el m-a întrebat „Cine sunteți, domnule: moldovean sau român?”. Eu i-am spus că sunt orheian și moldovean, iar asta absolut deloc nu înseamnă că nu-s român. Acesta e mesajul pe care pot să-l spun eu concetățenilor mei astăzi: suntem frați de sânge, deci dacă ești moldovean, ești și român. Suntem parte integrată a culturii și națiunii românești. Desigur, numele corect al limbii noastre este româna, fără discuții.


Andrei Popa, rectorul Universității de Stat „B. P. Hasdeu”, Cahul

Sângele apă nu se face, e un lucru foarte clar. Dacă tata este din 1937 și mama este din 1939, nu pot să fiu altceva decât român.
Cât privește limba pe care o vorbim e la fel de clar că vorbim româna. Bineînțeles, sunt speculații la acest subiect, pe care cineva le folosește în scopuri proprii. Ar trebui deja să ne liniștim și să abordăm cu totul alte probleme.

Gheorghe Popa, rectorul Universității de Stat „Alecu Russo”, Bălți

Eu îi îndemn pe toți nu numai să vorbească, ci să simtă și să gândească românește. Probabil, e un subiect care nici nu trebuie pus în discuție pentru că prea mult s-a insistat pe problema respectivă. Adevărul științific nu ajunge la vorbitorul simplu din cauza dezinformării, nu a lipsei generale de cunoștințe. Dezinformarea, pe care o fac metodic „prieteni” cum este Vasile Stati, este mult mai riscantă. E clar că suntem români. Nu trebuie să ne luăm la harță cu cei care nu înțeleg asta. Cineva ar putea argumenta că trăim în Moldova. Păi, noi ne declarăm apartenența națională nu în funcție de așezarea spațiului geografic, care poate fi diferită.

Laurențiu Calmuțchi, rectorul Universității de Stat din Tiraspol (cu sediul la Chișinău)

Eu vreau să vă spun mai mult ca atât! Eu într-adevăr sunt român. Eu sunt născut în Bucovina. Tatăl meu este originar din satul Buda Mare, județul Dorohoi. Cândva am avut probleme, când eram în anul I la facultate. Profesorul cursului de istoria partidului, ne lămurea, că Bucovina a fost ocupată de către români în Primul Război Mondial, iar rușii au eliberat-o în 1940. Nu puteam să accept asemenea minciună. Atunci profesorul mi-a spus să stau jos și să nu tulbur apele.

Din cauză că sunt român, am avut multe peripeții în viață. Nu am ce ascunde, am fost membru de partid. A trebuit să fiu al doilea secretar al comsomolului în raionul Slobozia. Când am completat ancheta pentru a intra în partid am scris că sunt român. Pe urmă m-a chemat primul secretar al comsomolului și-mi spune că este o problemă: cică nu am făcut armata. Dar am văzut în anchetă, în dreptul cuvântului român era un semn de întrebare cât un picior de iepure. Ei, ce-a fost bine că a trecut. Aici nu pot fi alte variante, adevărul e unul, vorbim limba română și suntem români.

Gheorghe Cimpoieș, rectorul Universității Agrare din Moldova

Sunt informat despre campania „Vorbesc românește, sunt, deci, român!”, citesc TIMPUL regulat, dar nu cred că faceți corect. Sunt român, dar cred că sloganul campaniei nu are logică. Nu cred că dacă vorbesc rusește, sunt rus sau dacă vorbesc italiana, sunt italian. Nu vi se pare că-i respingeți pe mulți? Dacă un găgăuz vorbește românește, credeți că el este român? El nu vrea să fie român, pentru că e găgăuz. Undeva lipsește logica.

Grigore Belostecinic, rectorul Academiei de Studii Economice din Moldova

Salut această campanie pe care a organizat-o ziarul TIMPUL. Or, avem nevoie de clarități în R. Moldova care nu sunt înțelese de multă lume și cred eu că intelectualii sunt cei care trebuie să-și expună părerea proprie și să-i influențeze pe ceilalți. De aceea trebuie să spunem foarte prompt și convingător că noi vorbim în limba română și facem parte din neamul românesc.

Un articol de: Ion Macovei Contactează autorul
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 19:29

Autoritățile de la Chișinău au informat astăzi Adunarea Parlamentară a OSCE despre imixtiunile grsolane ale Federației Ruse în procesul electoral din Republica Moldova. Deputatul democrat Sergiu Sîrbu s-a referit inclusiv la noul dosar fabricat de Moscova pe umele...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 19:27

Administrația Națională a Penitenciarelor din Republica Moldova dezminte, într-un comunicat de presă, informațiile tirajate de o parte a mass-media privind pretinsa înjunghiere a lui Veaceslav Platon, în Penitenciarul nr. 13.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 16:12

Rareori ți-e dat să vezi o criză de identitate a unei formațiuni politice în ajun de alegeri precum cea prin care trece astăzi blocul ACUM. Câteva zile în urmă, vicepreședintele Partidului Acțiune și Solidaritate; Mihai Popșoi, a surprins pe toată lumea,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 16:11

Declanșarea de către Rusia a unui dosar penal în care ar figura Vlad Plahotniuc, poartă un evident caracter electoral câtă vreme acest lucru se întâmplă cu două zile înainte de alegerile din R.Moldova. De această părere este analistul politic Ion...

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 22 Februarie 2019, ora: 16:00

Istoria limbii române: Câte cuvinte am moștenit din latină?

Istoria limbii române: Câte cuvinte am moștenit din latină?

Când vorbim despre viața cuvintelor românești trebuie să începem cu... începutul: am arătat în episodul precedent că limba română continuă latina, limba-mamă. Este un adevăr pe care nu mă sfiesc să-l repet ori de câte ori voi avea prilejul s-o...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 15:59

Fostul președinte al filialei Botanica a PPDA, Sergiu Cibotăreanu, susține că formațiunea condusă de Andrei Năstase nu este nici pe departe una proeuropeană. Potrivit lui, partidul format pe baza mișcării protestatare din 2015 a deviat foarte mult de la traseul său inițial....

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 15:58

Mai mulți artiști iluștri își exprimă încrederea că PDM poate continua schimbările bune din Moldova, așa cum a făcut-o și în ultimii ani. Ei declară, în câteva mesaje live pe Facebook, că vor vota pentru Moldova și pentru fapte, nu vorbe, la alegerile...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 15:56

Unul din autoturismele care asigura protecția în cortegiul prezidențial a fost accidentat astăzi, în timp ce se afla în misiune.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 15:55

Astăzi povara fiscală pe care un angajator o simte este mai mică decât în urmă cu trei ani. Acest lucru se datorează actualei guvernări, care trebuie să-și continue actvitatea și după alegerile din 24 februarie, susțin managerii centrului comercial Grand Hall, într-o...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 15:54

Departamentului american pentru Securitate Internă a creat o universitate falsă, Universitatea din Farmington, pentru a lansa o capacană și pentru a aresta studenții străini care încearcă să rămână pe teritoriul american în mod ilegal, relatează The Guardian.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 15:53

Preşedintele polonez, Andrzej Duda, şi omologul său lituanian, Dalia Grybauskaite, au semnat joi, la Varşovia, o declaraţie privind securitatea comună, care include coordonarea politicilor de apărare şi securitate ale celor două ţări în cadrul NATO şi al Uniunii Europene şi...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 13:50 de Ana Marchitan

Duminică, 24 februarie, în R. Moldova, vor avea loc alegeri parlamentare ordinare. Astfel, pentru prima dată, cetățenii vor alege cei 101 deputați conform sistemului electoral mixt. Adică, 50 dintre aceștia vor accede în Legislativ pe liste de partid, mandatele urmând să...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 13:40

Plahotniuc, în timpul vizitelor la Iurceni, Vărzărești, Zberoaia: vom continua investițiile în infrastructură, în crearea de locuri de muncă și condiții sociale mai bune aici și în toate satele din țară

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 13:14

Editorialistul Ziarului NAȚIONAL, Nicolae Negru, este convins că anunțul privind noul dosar penal deschis de ruși pe numele liderului Partidului Democrat (PD), Vlad Plahotniuc, are legătură directă cu alegerile parlamentare de duminică.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 12:51

Liderul Partidului Politic ȘOR, Ilan Șor și formațiunea sa sunt gata să preia responsabilitatea guvernării Republicii Moldova pentru a transforma și moderniza țara. Ilan Șor, care s-a arătat convins de victoria formațiunii sale la scrutinul parlamentar de duminică, a declarat la o...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 12:17

Ministerul Afacerilor Externe și Integrării Europene (MAEIE) a făcut publice adresele și datele de contact ale secțiilor de vot deschise peste hotare pentru alegerile parlamentare din 24 februarie 2019.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 12:13

Partidul Democrat din Moldova a sesizat astăzi mai multe instituții internaționale și observatorii acreditați să monitorizeze alegerile din 24 februarie 2019, în legătură cu implicarea abuzivă a Federației Ruse în alegerile din Republica Moldova. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 11:56

Mai muli susținători și simpatizanți ai binomului PAS-PPDA își manifestă public dezamăgirea față de ultimele acțiuni și declarații ale liderilor acestuia, Maia Sandu și Andrei Năstase. Internauții iau în furci atât angajamentul de a nu încheia nicio...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 11:44

Încă 8 familii din municipiul Orhei și-au realizat visul pe care îl are practic fiecare tânăr din Republica Moldova: administrația publică locală a orașului le-a înmânat cheile de la noile apartamente sociale, pe care le-au primit în cadrul unui program...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 11:43

Biserica Ortodoxă Română condiționează recunoașterea autocefaliei Kievului

Biserica Ortodoxă Română condiționează recunoașterea autocefaliei Kievului

Biserica Ortodoxă Română (BOR) cere garanții scrise privind pastrarea identitatii culturale si lingvistice pentru parohiile românești din Bucovina și pune alte câteva condiții pentru recunoașterea Bisericii Ortodoxe a Ucrainei.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 11:32

Cetățenii așteaptă ca proiectele bune pentru Moldova, implementate de actuala Guvernare, să continue și după alegerile parlamentare din 24 februarie. Liderul, PDM, Vlad Plahotniuc, și vicepreședinții formațiunii, Andrian Candu și Pavel Filip, au îndemnat alegătorii,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 11:27

Legăturile dintre președintele moldovean, Igor Dodon, și cel rus, Vladimir Putin, au o componentă financiară directă. Astfel, cel puțin 70.000 de euro au intrat în contul fundației “Din suflet”, a Galinăi Dodon (soția președintelui Republicii Moldova).

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 10:20

Organele de drept din Federația Rusă i-au mai deschis un dosar penal liderului Partidului Democrat (PD), Vlad Plahotniuc, iar acest lucru se întâmplă cu două zile înaintea alegerilor parlamentare din 24 februarie, scrie ziarulnational.md

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 10:00

S-a dezlantuit cerul deasupra orasului. Dupa cateva zile de vreme insorita, a inceput sa ninga in capitala. De astazi vremea se raceste. Meteorologii au anuntat cod galben de schimbare brusca a vremii, valabil pana sambata.

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)