Astăzi 22 Septembrie 2020, Marţi - Ultima actualizare la 21 Septembrie 2020
Abonamente

Politică 7 Septembrie 2020, ora 04:20

Regizorul Cristi Puiu: „Cum e posibil ca la 30 de ani de la Revoluție, nația asta să fie amendată pentru că e indisciplinată?

Marime Font

 

Când vezi declarațiile pe care le fac azi politicienii te gândești instantaneu că se apropie mai mult de discursul stalinist, decât orice fel de discurs euopean, afirmă regizorul Cristi Puiu în cadrul unui interviu din cadrul emisiunii ”Transilvania Culturală”, realizată de TVR Cluj. Regizorul care a inflamat societatea pentru că a avut curajul să ridice vocea împotriva măștii și a măsurilor impuse de autorități, vorbește despre filmul său, ”Malmkrog”, despre dragoste, Adevăr, libertate și Iisus. Despre ce ne omoară și ce ne înalță, despre ideea de națiune, care a devenit deja periculoasă. Așa cum și ideea de om a devenit periculoasă, omul fiind cel care contaminează.

„O să repet ceea ce am spus deja: dacă masca asta e atât de eficientă, de ce am oprit economia? De ce nu am pus mască oamenilor de la început, dacă e atât de eficientă? Și dacă nu e eficientă, de ce o impun atutoritățile acum? De ce de fiecare dată când oamenii se arată sceptici în ceea ce privește suita asta interminabilă de măsuri pe care autoritățile statului le impun, de ce oamenii ăștia sceptici sunt socotiți negaționiști? Eu nu m-am întâlnit cu niciun om care să spună că acest virus nu există. Dar m-am întâlnit cu mulți care pun sub semnul întrebării nu doar eficiența măsurilor, ci și decența lor. Și cum se poate întâmpla ca, la 30 de ani de la Revoluție, nația asta să fie amendată pentru faptul că e indisciplinată. Păi indisciplina v-a adus pe voi la putere, bă! Domnu' Iohannis, indisciplina nației v-a adus la putere! Altfel, n-ați fi existat. Au murit oameni la Timișoara, la București, la Cluj, la Sibiu... Nu ți-e rușine? Nu se pooate să transformi nația asta într-un raport de putere: tu ești Puterea și le dai oamenilor peste degete. Nu suntem toți afectați de virus? Dar cât de corect ești dumneata, domnule Iohannis? Și dumneata, domnule Arafat? La un moment, într-un interviu, lui Arafat i-am și amestecat numele. I-am zis Omar Hayssam...
Dacă virusul ăsta există, și cu siguranță există, toți trebuie să ne protejăm. De ce nu se opresc din dat lecții? De ce nu țin cont de oamenii care mor de altceva decât de coronavirus? Pare că, până mai ieri, eram cu toții nemuritori. Deodată, a apărut covid-19 și se moare. În fiecare an, se murea de gripă. Se moare și azi.Ce înseamnă tăcerea asta față de modul în care unor oameni le-a fost interzis accesul în spital? Sau accesul la tratament? Pentru că, dom'le, coronavirus! Poate sunt boli de mii de ori mai grave.

Mi-e frică de „oamenii de bine”

Mie mi s-a făcut puțin frică. Nu de deciziile lor și de felul în care se comportă politicienii, de felul în care, peste noapte, le-au fost șterse datoriile morale față de poporul ăsta. Mi-e frică de „oamenii de bine”. De oamenii care sunt dispuși să te toarne la poliție, de cei care sunt dispuși să practice delațiunea în formele ei cele mai sinistre.

Loading...


Odată ce ai dat drumul poveștii ăsteia, e foarte greu să o ții în loc. Oamenii ăștia vor face legea. Concluzia pe care o poți trage nu e departe de textul lui Rimaru, de la RACLA, ”Băiete, ia cartea de istorie, și vei vedea că orice laș a dispărut lipsit de glorie”.

Faptul că oamenii s-au îndepărtat atât de mult și de rapid de lecția de istorie, faptul că Istoria, ca disciplină, și-a pierdut valoarea, faptul că vorbim de ceva ani de „post truth era”,, că trăim într-o epocă post adevăr. Adevărul este atacat în permanență. Faptul că există formula „adevărul tău și adevărul meu”. Nu există așa ceva. Există UN singur adevăr. Unul singur, și către El noi ne îndreptăm. Dialogul este important, dar a fost eliminat. Dintr-odată, apar și figuri importante ale vieții culturale care și ei fac același lucru și ne trag de urechi. Vezi Andrei Pleșu. Cum e posibil lucrul acesta?

Stâlcirea condiției de om

Nemulțumirea oamenilor este autentică și nu dai dovadă de mare înțelepciune dacă tu le dai oamenilor peste deegete. Oamenii vorbesc de atâta timp de acceptarea celuilat, de toleranță. Și vine virusul ăsta și, dintr-odată, celălalt îți devine inamic, te întâlnești cu oameni, stai la distanță. Ce este stâlcirea asta a condiției de om? Ce e asta, să dai noroc cu pumul sau cu cotu? Ce e maimuțăreala asta?
Da, se moare! Și dacă se iau aceste măsuri, nu se mai moare? Se moare și se moare mult. Și sunt distruse afaceri, mici afaceri, familii care pierd. Nu marii șmecheri de pe piață.

„L'enfer, c'est les autres!”

Ar fi de mirare ca mâine să auzi despre oameni care sunt închiși? Dacă te uiți la felul în care se petreceau lucrurile acum 10 ani, da e de mirare, pentru că odată cu intrarea în UE am crezut că drepturile omului vor fi respectate. Dacă te uiți la momentul în care Armata Roșie a intrat în țară, alte gânduri îți vin în minte. Când vezi declarațiile pe care le fac politicienii pe post te gândești instantaneu că se apropie mai mult de discursul stalinist, decât orice fel de discurs euopean.

Îi cerți pe oameni? 30 de ani v-ați mișcat în cercul ăsta al puterii și ați luat cele mai grotești măsuri în ce privește educația și acum îi beșteliți pe români că sunt needucați. Dar cine a distrus Educația? Nu vă e rușine?

Nu era vorba că reconstruim țara? Dar stai, că acum e vorba de care țară. Ideea de națiune e deja periculoasă. Și ideea de om e periculoasă, că ăla te contaminează. Da, L'enfer, c'est les autres! 

 Urmărește știrile Timpul.md pe Telegram
loading...
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

ROMÂNIA 21 Septembrie 2020, ora: 17:36

Ministrul român de externe s-a întâlnit cu Tihanovskaia, lidera opoziției din Belarus: UE trebuie să susțină tranziția către democrație

Ministrul român de externe s-a întâlnit cu Tihanovskaia, lidera opoziției din Belarus: UE trebuie să susțină tranziția către democrație

 Ministrul român de externe, Bogdan Aurescu, s-a întâlnit luni dimineață, la Bruxelles, cu lidera opoziției din Belarus, Svetlana Tihanovskaia, în marja reuniunii şefilor diplomaţiilor din statele membre ale Uniunii Europene.

( ) Citeşte tot articolul

ROMÂNIA 21 Septembrie 2020, ora: 17:34

Simona Halep a câştigat turneul WTA de la Roma

Simona Halep a câştigat turneul WTA de la Roma

Tenismena Simona Halep, numărul doi mondial, a câştigat, luni, turneul WTA de la Roma, dotat cu premii totale de 2.098.290 dolari, după ce adversara sa din finală, Karolina Pliskova (Cehia), a abandonat la scorul de 6-0, 2-1 pentru româncă. Simona Halep şi Karolina Pliskova s-au...

( ) Citeşte tot articolul

CSI / Rusia 21 Septembrie 2020, ora: 17:30

Mai mulți artiști din Rusia au compus o melodie patriotică pentru susținerea lui Lukașenko: "Nu renunțați la cel iubit"

Mai mulți artiști din Rusia au compus o melodie patriotică pentru susținerea lui Lukașenko: "Nu renunțați la cel iubit"

 Mai mulți artiști din Rusia și Belarus cu compus o melodie patriotică pentru susținerea președintelui Aleksandr Lukașenko, care se confruntă cu proteste în masă pe plan intern după alegerile prezidenţiale despre care demonstranţii susţin că au fost fraudate,...

( ) Citeşte tot articolul

Culinar.md 21 Septembrie 2020, ora: 12:34

Secretul murăturilor: Cum să le prepari ca să rămână tari şi crocante

Secretul murăturilor: Cum să le prepari ca să rămână tari şi crocante

 Toamna vine peste noi şi fiecare gospodină se gândeşte la ce va avea în cămară la iarnă. Murăturile nu trebuie să lipsească, merg de minune cu mâncărurile grase din timpul iernii, rezistă în timp şi păstrează calităţile curative ale legumelor proaspete.

( ) Citeşte tot articolul

CSI / Rusia 21 Septembrie 2020, ora: 12:17

Gazoductul ruso-german Nord Stream 2, pe ultima sută de metri. Cât de otrăvit este acest proiect?

Gazoductul ruso-german Nord Stream 2, pe ultima sută de metri. Cât de otrăvit este acest proiect?

Două nave rusești venite săptămâna trecută pe Marea Baltică arată clar că Rusia dorește să finalizeze cât mai rapid gazoductul Nord Stream 2. Nava de aprovizionare „Ivan Sidorenko”, din Sankt Petersburg, a acostat joi dimineață în portul Sassnitz Mukran,...

( ) Citeşte tot articolul

Sănătate 21 Septembrie 2020, ora: 12:00

Cum să slăbești rapid cu DIETA cu roşii şi castraveţi. Dieta gospodinelor

Cum să slăbești rapid cu DIETA cu roşii şi castraveţi. Dieta gospodinelor

Scapă rapid de 5 kilograme în doar 7 zile cu dieta cu roşii şi castraveţi. Acest regim de slăbire este uşor de ţinut şi are rezultate rapide.

( ) Citeşte tot articolul

Lumea 21 Septembrie 2020, ora: 11:58

Cel puţin opt morţi şi zeci de persoane prinse sub dărâmături la Mumbai, în urma surpării unei clădiri

Cel puţin opt morţi şi zeci de persoane prinse sub dărâmături la Mumbai, în urma surpării unei clădiri

 Cel puţin opt persoane au murit luni la Mumbai, în India, unde un imobil de trei etaje s-a surpat, la periferie, potrivit presei locale, relatează Reuters.

( ) Citeşte tot articolul

Externe 21 Septembrie 2020, ora: 11:50

America, lovitură DURĂ pentru chinezi. TikTok și WeChat, interzise în Statele Unite: ce a decis Administrația Trump

America, lovitură DURĂ pentru chinezi. TikTok și WeChat, interzise în Statele Unite: ce a decis Administrația Trump

 TikTok și WeChat vor fi interzise în Statele Unite, potrivit unui nou set de reguli adoptate de Administrația Trump. Statele Unite au pus de multă vreme gând rău aplicațiilor provenite din China, pe care le acuză că sunt o amenințare la adresa securității...

( ) Citeşte tot articolul

Sănătate 21 Septembrie 2020, ora: 11:00

7 gustări sub 100 de CALORII. Ce să mănânci ca să scapi de burtă

7 gustări sub 100 de CALORII. Ce să mănânci ca să scapi de burtă

Gustarile inteligente, sub 100 de calorii, pot face diferenta dintre pierderea de kilograme si incercarea nereusita de a deveni mai suplu. Atunci cand esti la birou este tentant sa iei ceva dulce sau un sandwich de la aparatul din hol pentru a-ti astampara foamea.

( ) Citeşte tot articolul

Timpul Local 21 Septembrie 2020, ora: 09:56

Accident grav în satul Negureni cu șaisprezece victime

Accident grav în satul Negureni cu șaisprezece victime

 Un microbuz cu pasageri a derapat de pe traseu și a ajuns într-un șanț, la Telenești. În urma accidentului, care a avut loc în această dimineață, șase persoane au ajuns la spital cu diverse traumatisme. 

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 21 Septembrie 2020, ora: 09:38

Calendar 21 septembrie: 1990 - Tribunalul Militar l-a condamnat pe Nicu Ceaușescu la 20 de ani de închisoare

Calendar 21 septembrie: 1990 - Tribunalul Militar l-a condamnat pe Nicu Ceaușescu la 20 de ani de închisoare

 454 - A murit generalul Flavius Aetius, supranumit „ultimul roman” , conducătorul coaliției care i-a învins pe hunii lui Attila în lupta de la Câmpiile Catalaunice, mare bătălie câștigată de Imperiul Roman de Apus (n. 396). 1452 - S-a născut...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Septembrie 2020, ora: 08:36

Sub pretextul carantinei, Tiraspolul decide unilateral noi restricții de circulație pe teritoriul R. Moldova

Sub pretextul carantinei, Tiraspolul decide unilateral noi restricții de circulație pe teritoriul R. Moldova Foto: simbol

Întreprinderea de stata Bacul Molovata, care gestionează podul plutitor ce face legătura pe Nistru dintre mai multe sate subordonate Chişinăului, dar amplasate pe malul stâng al Nistrului, anunță că administrația de la Tiraspol a interzis de vineri, 18 septembrie, tranzitul prin...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Septembrie 2020, ora: 08:00

Horoscopul zilei de azi LUNI 21 SEPTEMBRIE 2020. Găsești soluțiile transformatoare?

Horoscopul zilei de azi LUNI 21 SEPTEMBRIE 2020. Găsești soluțiile transformatoare?

  Mercur face cuadratura cu Pluto in Capricorn, marcand inceputul unei saptamani intense. Gandurile tale calatoresc cu mii de kilometri pe ora. Renunta la orice obsesie negativista. Este timpul pentru solutii transformataoare. Concentreaza-te!

( ) Citeşte tot articolul

Timpul Local 21 Septembrie 2020, ora: 07:54

Prognoza METEO. Val de aer rece peste Moldova

Prognoza METEO. Val de aer rece peste Moldova

Astăzi nu se așteaptă schimbări esențiale de vreme - va fi la fel de răcoare ca în ziua precedentă. Mâine însă temperaturile vor crește puțin.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Septembrie 2020, ora: 09:04

Moldova (n-)are viitor?! / În doar patru ani populația a SCĂZUT cu 170 de mii de oameni. Doar anul trecut au plecat 40 de mii de cetățeni apți de muncă, iar asta este aproape egal cu populația unui raion

Moldova (n-)are viitor?! / În doar patru ani populația a SCĂZUT cu 170 de mii de oameni. Doar anul trecut au plecat 40 de mii de cetățeni apți de muncă, iar asta este aproape egal cu populația unui raion

Tinerii continuă să plece în număr mare din Moldova, iar motivele principale ale acestei decizii sunt șomajul, salariile mici și incertitudinea.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Septembrie 2020, ora: 08:42

Germania, pregătită să cheltuie 1 MILIARD euro pe două terminale de gaze lichefiate, pentru a SCĂPA de sancțiunile SUA în proiectul Nord Stream 2

Germania, pregătită să cheltuie 1 MILIARD euro pe două terminale de gaze lichefiate, pentru a SCĂPA de sancțiunile SUA în proiectul Nord Stream 2

Autorităţile germane s-au oferit să cheltuie un miliard de euro pentru a construi două terminale pentru gaze naturale lichefiate, în încercarea de a descuraja SUA să impună sancţiuni Germaniei din cauza implicării sale în proiectul gazoductului Nord Stream 2, informează...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Septembrie 2020, ora: 08:30

Politologul Valerii Solovei a fost reținut la Moscova după o acțiune de solidaritate civilă

Politologul Valerii Solovei a fost reținut la Moscova după o acțiune de solidaritate civilă

Cunoscutul politolog, doctor în științe istorice și publicistul Valerii Solovei a fost reținut la Moscova după o acțiunea de solidaritate civilă „Ziua schimbării”.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Septembrie 2020, ora: 08:25

Maia Sandu pentru presa din România: Sărăcia este problema resimțită de toți cetățenii, dar cauza principală sărăciei este corupția

Maia Sandu pentru presa din România: Sărăcia este problema resimțită de toți cetățenii, dar cauza principală sărăciei este corupția

Unul dintre principalii lideri politici pro-europeni de la Chişinău, Maia Sandu, vorbeşte, într-un interviu acordat Agerpres, despre importanţa alegerilor prezidenţiale care vor avea loc pe 1 noiembrie în Republica Moldova.

( ) Citeşte tot articolul

Horoscop 20 Septembrie 2020, ora: 07:29

Horoscopul zilei de azi DUMINICĂ 20 SEPTEMBRIE 2020. Așteaptă-te la neașteptat!

Horoscopul zilei de azi DUMINICĂ 20 SEPTEMBRIE 2020. Așteaptă-te la neașteptat!

 Luna este in Scorpion si esti gata de confruntari transformationale. Luna face opozitie cu Uranus si cuadratura cu Venus, ceea ce aduce mai multa dorinta in relatii. Asteapta-te la neasteptat! Jupiter si Neptun mai elibereaza din tensiuni si te simti mai expansiv. Doar e duminica si meriti...

( ) Citeşte tot articolul

Sport 20 Septembrie 2020, ora: 06:02

Anunțul momentului în România: încă trei orașe mari din țară vor avea stadioane moderne

Anunțul momentului în România: încă trei orașe mari din țară vor avea stadioane moderne

În următoarele luni vor fi inaugurate trei stadioane moderne în București, dar CNI pune la cale trei proiecte impresionante și în provincie.

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)