REZUMAT VIDEO / Juventus – Lazio 2-3 – Radu Ştefan a câştigat Supercupa Italiei, după un meci de infarct

Lazio, cu Ştefan Radu titular, a câştigat primul trofeu din 2013 încoace. După un meci dramatic pe final, a învins-o pe Juventus în Supercupa Italiei. Campioana ultimilor şase ani nu a avut decât o ocazie în prima repriză, prin Cuadrado. Immobile a căzut, faultat de Buffon şi tot el a transformat fără probleme de la 11 metri (’32). Capitolinii puteau să mai marcheze până la pauză, dar legendarul portar al lui Juventus a salvat de două ori la aceeaşi fază.

Lazio şi-a dublat avantajul în repriza a doua. Tot Immobile a marcat, dintr-o centrare a lui Parolo. Atacantul a fost chiar aproape de hattrick, dar Buffon şi-a salvat echipa. Cu cinci minute înainte de final, Dybala a redus din diferenţă: a executat perfect o lovitură liberă. Noul decar al bianconerilor a transformat şi penalty-ul obţinut de Douglas Costa în minutul 89. Nu au fost prelungiri, pentru că în minutul 90+3 Murgia a marcat golul victoriei lui Lazio.