Ultima oră

România a remizat cu Grecia, scor 0-0, în preliminariile Euro-2016. “Naţionala”, pe locul doi în grupa F, după opt etape

România: Tătăruşanu – Papp, Chiricheş, Grigore, Raţ – Hoban (Andone ’80), Pintilii – Torje, Budescu (Sânmărtean ’64), Maxim (Popa ’64) – Keşeru. Selecţioner: Anghel Iordănescu

Grecia: Karneis – Kitsiou, Papastathopoulos, Manolas, Holebas – Aravidis, Tziolis – Samaris, Fortounis (Kone ’54), Fetfazidis (Vyntra ’46) – Mitroglou (Karelis ’87). Selecţioner: Kostas Tsanas

Cartonaşe galbene: Papp ’78 / Holebas ’68, Manolas ’90

Meciul a fost arbitrat de Aleksei Kulbakov, din Belarus, ajutat la cele două linii de Vitali Maliutin şi Oleg Maslianko. Arbitri adiţionali au fost Sergei Tsinkevici şi Viktor Şimusik, iar rezervă Dmitri Zhuk.

La partidă au asistat aproximativ 38.000 de spectatori, în tribune fiind prezent şi premierul Victor Ponta.

În minutul 78 al meciului, crainicul stadionului a anunţat că Simona Halep s-a calificat în sferturi de finală la US Open, informaţie primită cu urale de spectatori.

România ocupă locul doi în grupa F de calificare la Euro-2016 după opt etape

Reprezentativa României ocupă locul doi în grupa F, cu 16 puncte, după disputarea a opt etape din preliminariile Campionatului European din 2016.

După opt etape, România are patru victorii, scor 1-0 cu Grecia, 1-0 cu Finlanda, 2-0 cu Irlanda de Nord, 1-0 cu Insulele Feroe, şi patru remize, scor 1-1, cu Ungaria, 0-0 cu Irlanda de Nord, 0-0 cu Ungaria şi 0-0 cu Grecia.

Primul loc în grupă este ocupat de Irlanda de Nord, cu 17 puncte, urmată de România, cu 16 puncte, şi Ungaria, cu 13 puncte.

Finlanda este pe locul patru, cu zece puncte, iar Insulele Feroe este pe locul cinci, cu şase puncte.

Grecia a acumulat trei puncte şi este ultima în grupă.

Etapa a noua programează, la 8 septembrie, meciurile România – Finlanda, Irlanda de Nord – Grecia şi Ungaria – Insulele Feroe.

Sursa: mediafax.ro