Astăzi 21 Iunie 2021, Luni - Ultima actualizare la ora 10:26
Abonamente

Ungheni 27 Mai 2011, ora 05:46    Din editia print

S-a împlinit un vis al unghenenilor

Marime Font

Sâmbăta trecută, în scuarul din centrul oraşului Ungheni s-a produs un eveniment de mult aşteptat, s-a împlinit un vis al unghenenilor, al grupului de iniţiativă şi nu în ultimul rând al Veronicăi Mireanu, pictoriţă din oraşul nostru, cea care a fost cu ideea. 

Dumneaei a prezentat schiţe la mai multe instituţii, cu dorinţa de a instala la Ungheni bustul lui Grigore Vieru. Bineînţeles că drumul a fost anevoios, dar, până la urmă, lumea bună a susţinut ideea, pentru că Grigore Vieru însuşi este suflet din sufletul neamului său, precum spunea:

Noros ori clar ca o amiază,
Eu sunt poetul acestui neam
Şi-atunci când lira îmi vibrează,
Şi-atunci când cântece nu am.


Dumnezeu ştie cum şi-a făcut lucrarea Sa prin oameni, dar s-au găsit şi sculptori, şi oameni care au adunat suma potrivită pentru a putea finaliza lucrarea. Astfel, sâmbătă, pe la ora 10.00, toţi cei prezenţi în scuarul din centrul oraşului aşteptau nerăbdători să fie dezvelit bustul lui Grigore Vieru. S-a făcut auzită şi muzica pe versurile poetului. Au venit şi feţe bisericeşti pentru a oficia Serviciul Divin, elevi, profesori, oameni îndrăgostiţi de opera viereană.

Mare ne-a fost bucuria, văzând-o la această sărbătoare şi pe soţia Poetului - Raisa Vieru, pe poetul Nicolae Dabija cu familia Marinescu de la Ploieşti ş.a.

Printre cei care au luat cuvântul, toţi şi-au exprimat mulţumirea, bucuria şi admiraţia că unghenenii au ajuns să aibă bustul lui Grigore Vieru la un loc atât de potrivit, unde permanent vor veni tineri să se odihnească, să-şi spună cuvinte de dragoste, vor veni mame cu copii, ca să le spună că Vieru a scris poezii de dragoste pentru copii, pentru mame, pentru tot neamul… Toţi vor avea multiple prilejuri să-şi împărtăşească emoţiile, să recite din versurile Poetului în faţa acestui bust.

Noi suntem recunoscători celor care ne-au ajutat la realizarea acestui vis, fiecare cu aportul său. Dumnezeu să-i îndrume în continuare la fapte bune.

Foarte minunaţi au fost copiii de la Gimnaziul „Grigore Vieru” din satul Ţighira. Ei ne-au produs emoţii până la lacrimi, recitind din versurile lui Vieru, Adrian Păunescu şi Nicolae Dabija. Profesoara lor, doamna Cigoreanu, este mândră că Poetul a fost în şcoala lor şi l-au văzut pe când era în viaţă.

Dar noi spunem că Grigore Vieru este viu, trăieşte în inimile noastre.

Am văzut pe feţele celor prezenţi la eveniment o bucurie nespusă. Cred că vor împărtăşi acele sentimente mai departe.
În drum spre casă, Nicolae Dabija, Raisa Vieru şi familia Marinescu din Ploieşti, împreună cu autorul bustului, au binevoit să treacă şi pe la biblioteca Colegiului de Medicină din oraş. Ne-am despărţit cu speranţa că în curând ne vom revedea.

Larisa Negru,
or. Ungheni

 Urmărește știrile Timpul.md pe Telegram
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 21 Iunie 2021, ora: 10:26

Voronin mesaj șocant: „Dodon e cel mai mare impediment pentru dezvoltarea RM, PSRM a fost finanțat din Rusia”

Voronin mesaj șocant: „Dodon e cel mai mare impediment pentru dezvoltarea RM, PSRM a fost finanțat din Rusia”

Liderul PCRM, Vladimir Voronin, cere repetarea alegerilor din 24 februarie, deoarece PSRM a fost finanțată cu bani din Federația Rusă. Declarația a fost făcută la postul TV Moldova 1. «Alegerile trebuie repetate! Categoric! Să întoarcă la varianta zero și de petrecut...

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 21 Iunie 2021, ora: 09:12

RĂZBOIUL DE INDEPENDENȚĂ (1992) Tragedia de la Tighina

RĂZBOIUL DE INDEPENDENȚĂ (1992) Tragedia de la Tighina Din editia print

„...pe pământul Tighinei au rămas să zacă tineri ostaşi abia încorporaţi în armată” 

( ) Citeşte tot articolul

Politică 21 Iunie 2021, ora: 07:59

Natalia Gavriliță (PAS), mesaj în limba rusă despre „poporul moldovenesc” / Programul Maiei?

Natalia Gavriliță (PAS), mesaj în limba rusă despre „poporul moldovenesc” / Programul Maiei?

Vice-președintele PAS, Natalia Gavriliță apare într-o adresare video în limba rusă unde folosește tezele moldovenismului stalinist - „poporul moldovenesc”.

( ) Citeşte tot articolul

Social 21 Iunie 2021, ora: 07:48

FOTO. Igor Dodon a ucis un zimbru la vânătoare. Socialiștii neagă, spun că poza e... fake

FOTO. Igor Dodon a ucis un zimbru la vânătoare. Socialiștii neagă, spun că poza e... fake

Fostul preşedinte Igor Dodon ar fi ucis un zimbru la una din vânătorile la care a participat. Anunţul a fost făcut vineri, 18 iunie, de către primarul de Bălţi, Renato Usatîi, care a publicat şi o fotografie care confirmă că fostul şef de stat a omorât animalul care...

( ) Citeşte tot articolul

ROMÂNIA 21 Iunie 2021, ora: 07:16

România cere din nou Ucrainei să recunoască oficial că nu există „limba moldovenească”

România cere din nou Ucrainei să recunoască oficial că nu există „limba moldovenească”

Situaţia de securitate la Marea Neagră şi aspiraţiile europene şi euroatlantice ale Ucrainei s-au numărat printre temele abordate de ministrul Afacerilor Externe, Bogdan Aurescu, cu omologul său ucrainean, Dmytro Kuleba, sâmbătă, într-o întâlnire din marja...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Iunie 2021, ora: 06:45

Dan Dungaciu: „În ce cred cei care nu cred?” Sau de ce bătăliile politice vor deveni „culturale” – şi invers

Dan Dungaciu: „În ce cred cei care nu cred?” Sau de ce bătăliile politice vor deveni „culturale” – şi invers

„Proorocii au făcut cărţi. Au venit apoi părinţii noştri şi au împlinit cele scrise. Iar alţii, după dânşii, le-au învăţat pe de rost. Şi venind generaţia de acum, le-a copiat ţi le-a pus în rafturi, fără să le citească.“ (din Pateric)

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 20 Iunie 2021, ora: 09:37

Rusia este succesoarea directă a imperiului tătaro-mongol - DOVEZI NOI găsite de istoricii ruși

Rusia este succesoarea directă a imperiului tătaro-mongol - DOVEZI NOI găsite de istoricii ruși

Comunitatea de pe rețelele de socializare din Moscova a fost pusă pe jar de o carte recent publicată a istoricului Ghenadie Tiundeșev, originar din Hakasia, o republică din sudul Siberiei centrale. 

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 20 Iunie 2021, ora: 09:21

NATO răspunde „plângerii” ambasadorului rus Kuzmin. Protejarea spațiului aliat nu se face după cum spune Rusia

NATO răspunde „plângerii” ambasadorului rus Kuzmin. Protejarea spațiului aliat nu se face după cum spune Rusia

În cadrul unei conferințe de presă pe care a susținut-o online, în urmă cu câteva zile, ambasadorul rus Valery Kuzmin s-a arătat deranjat de interceptările aeronavelor ruse de către avioanele NATO care participă la misiuni de misiuni de Poliție Aeriană Întărită sub comandă NATO....

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Iunie 2021, ora: 09:04

Alianța pentru Unirea Românilor (AUR) a inaugurat un birou parlamentar în orașul Cahul

Alianța pentru Unirea Românilor (AUR) a inaugurat un birou parlamentar în orașul Cahul

Alianța pentru Unirea Românilor a deschis astăzi cel de-al doilea birou parlamentar al formațiunii, ce va avea rolul de a oferi consultanță tuturor cetățenilor care au nevoie de ajutor în relația cu statul român. Noul punct administrativ are sediul în orașul Cahul...

( ) Citeşte tot articolul

Moldova 20 Iunie 2021, ora: 09:01

Claudiu Târziu, copreședinte AUR, la Odesa: Nu există „limba moldovenească”, ci limba română!

Claudiu Târziu, copreședinte AUR, la Odesa: Nu există „limba moldovenească”, ci limba română!

 Liderul AUR senator în Parlamentul României Claudiu Târziu a avut o vizită oficială la Odesa și a reiterat faptul că ”nu există limba moldovenească, ci limba română, iar statul ucrainean trebuie să recunoască această realitate.”

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Iunie 2021, ora: 09:01

Vlad Bilețchi (AUR): Oamenii care ajung la putere uită datorită cui au ajuns acolo. Drumul în IAD este pavat cu intenții bune

Vlad Bilețchi (AUR): Oamenii care ajung la putere uită datorită cui au ajuns acolo. Drumul în IAD este pavat cu intenții bune

Vlad Bilețchi trage un semnal de alarmă că partidul AUR, prin Caravana AUR, nu merge prin toată Republica Moldova să cerșească voturi, ci merge să informeze cetățenii cu privire la ce este adevărat sau fals din politică. Votul dat pentru partidul AUR nu este pentru noi, este pentru...

( ) Citeşte tot articolul

Moldova 19 Iunie 2021, ora: 07:57

VIDEO / Cine va împușca pentru Rusia la Chișinău

VIDEO / Cine va împușca pentru Rusia la Chișinău

 Rusia e mereu cu ochii pe politica din Republica Moldova, joacă abil, susținând politicieni pe care îi adoptă și îi crește ca să împuște la momentul potrivit ca pușca lui Cehov. Kremlinul a crescut mulți politicieni, urmărește și se ocupă de recrutarea...

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)