Astăzi 26 Septembrie 2018, Miercuri - Ultima actualizare la ora 17:45
Abonamente

Bună Dimineața 26 Mai 2016, ora 10:13

Marime Font

Să-i susținem pe sportivii noștri nu doar când câștigă, dar și când pierd

Recent, a început turneul de tenis de la Roland Garros, cel de-al doilea Mare Șlem al anului. Pe zgura parisiană, a pășit și Radu Albot, cel care încă nu și-a spus ultimul cuvânt în sportul mondial. De câțiva ani tenismenul nostru a tot încercat să ajungă pe tabloul principal, dar de fiecare dată norocul i-a întors spatele. De data asta însă, el a trecut cu brio de trei adversari care i-au stat în calea spre o nouă performanță istorică.

 
 

În cele trei tururi de calificări, Albot i-a invins în două seturi pe spaniolul Pere Riba, locul 221 în clasamentul mondial, pe Christian Lindell din Suedia, locul 266 ATP și pe reprezentantul Kazahstanului Andrey Golubev, locul 209 în ierarhia generală, fost jucător de top 40. Trei partide câștigate într-o săptămână, fără multe bătăi de cap, deja însemna un rezultat bun, mai ales că sportivul nostru n-a prea strălucit în acest sezon.

A urmat cea mai mare încercare. În primul tur de la Roland Garros, Albot l-a întâlnit pe unul dintre favoriții publicului, francezul Benoit Paire, care în prezent ocupă locul 21 ATP. După un început de meci ezitant, moldoveanul a dat dovadă de caracter și i-a făcut pe mulți oameni din întreaga lume să caute pe hartă Moldova. Într-un final tenismenul nostru a fost învins în cinci seturi (6/2 4/6 6/4 1/6 6/4), la capătul unui thriller dramatic de aproape 4 ore, care rămâne deocamdată unul dintre cele mai memorabile meciuri ale turneului. Conaționalul nostru a avut șanse reale să câștige partida, însă experiența mai bogată a francezului și-a spus cuvântul. Paire a fost ajutat și de public, care îl încuraja după fiecare schimb de mingi. E dificil să joci contra unui adversar atât de imprevizibil, mai ales că trebuie să le ții piept și unor spectatori foarte activi, cum sunt francezii.


Chiar dacă nu a trecut nici măcar un tur pe tabloul principal, Radu a demonstrat că se pot obține performanțe și într-o țară unde nu se investește în sport, iar condițiile de antrenamente sunt la pământ. În timp ce la federația de profil apar mai multe neînțelegeri și conflicte cu ceilalți sportivi, Albot încearcă aproape de unul singur să ajungă în elita tenisului mondial. Acest rezultat ar trebui să-i dea încredere pentru tot restul sezonului. 

Datorită calificării în prima rundă a competiţiei din Franţa, Albot a câştigat 30.000 de euro şi a primit 10 puncte ATP. Ținând cont că un tenismen care nu este în top 100 mondial se confruntă foarte des cu probleme financiare, acești bani ar fi o gură de aer pentru sportivul nostru. În țările normale sportivii de perspectivă sunt susținuți de stat, la noi însă aceștia trebuie să se descurce cum pot. Această politică distructiva face ca cei mai buni să plece să reprezinte alte state, acolo unde efortul și talentul lor este mult mai bine apreciat și, respectiv, răsplătit pe măsură. 

În prezent. Radu Albot ocupă poziția 137 în clasamentul general, dar anul trecut el a demonstrat că este capabil de mult mai mult, când a ajuns pe locul 85. Cu siguranță,  are încă multe lucruri de îmbunătățit: serviciul, jocul la plasă, lovitura cu două mâini din stânga și evident este obligat să-și controleze mai bine emoțiile. Înjurăturile pe teren n-au adus nimănui mai mulți fani și nici rezultate mai bune.

Tenismenul moldovean de doar 26 de ani mai are, cu siguranță,  încă multe de demonstrat, dar cert este că numele său a fost deja gravat în istoria țării și a comunității sportive internaționale. Urmează a doua jumătate a sezonului și sunt aproape sigur că vom mai avea parte de astfel de surprize plăcute. 

Noi, moldovenii, între timp trebuie să ne învățăm să susținem sportivii noștri nu doar atunci când câștigă, dar și atunci când pierd, mai cu seamă când o fac onorabil! 

Un articol de: Dorin Galben Contactează autorul
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 25 Septembrie 2018, ora: 23:44 de Ana Marchitan

ANCHETĂ /// Kievul a declanșat război în lumea ortodoxă Din editia print

ANCHETĂ /// Kievul a declanșat război în lumea ortodoxă

Rușii consideră că nu e timpul potrivit pentru acordarea autocefaliei Bisericii de la Kiev, în timp ce ucrainenii dau asigurări că numai așa se va face dreptate

( ) Citeşte tot articolulOpinii & Editoriale 26 Septembrie 2018, de Constantin Tănase

Râmătorii de sensuri

Totul e înspăimântător de simplu: când ne naștem, fiecăruia, Dumnezeu îi dă câte un Boț de lut, căruia noi îi zicem DESTIN, îi pune în față un CRONOMETRU, dă startul și în perioada de timp rezervată noi trebuie să reușim să modelăm ceva din el.

() Citeşte tot articolul

Editorial 24 Septembrie 2018, de Silviu Tănase

Unioniștii, alegerile și opoziția

Campania electorală pentru următoarele alegeri parlamentare în R. Moldova a început deja. Toate partidele își pregătesc armele pentru această luptă.

() Citeşte tot articolul

Opinii & Editoriale 24 Septembrie 2018, de Moni Stănilă

Republica Moldova cu o mână dă, cu alta lovește

Republica Moldova e un ceas cu rotițele stricate. Sau, mai degrabă, fiecare rotiță funcționează de capul ei. Iar dacă ele nu funcționează cum trebuie, nu avem nici oră, nu avem nici ceas. Moldova ca stat e de mult timp nefuncțională.

() Citeşte tot articolul

Editorial 20 Septembrie 2018, de Constantin Tănase

Viața și moartea doamnei Clara

…O cheamă doamna Clara, locuiește într-un apartament cu două odăi, are 45 de ani, doi băieți, unul de 22, iar altul de 19 ani.

() Citeşte tot articolul

Opinii & Editoriale 19 Septembrie 2018, de Moni Stănilă

Anotimpul și cheltuielile

Cât nu am vrea să ne ferim de cheltuieli, fiecare anotimp vine cu lista lui de cumpărături. Că sunt sărbătorile de iarnă, că este Paștele, că e vară și vrem concedii – o cheltuială apare întotdeauna.

() Citeşte tot articolul

Editorial 17 Septembrie 2018, de Silviu Tănase

Cât de mult ne urăsc!

14 septembrie 2018, Ziarul TIMPUL

() Citeşte tot articolul

Opinii & Editoriale 16 Septembrie 2018, de Răzvan Munteanu

România ar putea juca un rol important în reconstrucţia Siriei

Siria a cunoscut cea mai complexă criză dintre statele lovite de Primăvara Arabă, afundându-se într-un război civil care a opus regimul de la Damasc şi forţele rebele, alături de care s-au adăugat pe parcurs alte grupări din afara ţării.

() Citeşte tot articolul

 


Cele mai citite articole Timpul.md