Astăzi 22 Februarie 2019, Vineri - Ultima actualizare la ora 12:51
Abonamente

Carte 18 Mai 2016, ora 09:30    Din editia print

Scrisoarea săptămânii: Cum și de ce a eșuat o intenție bună

Marime Font

Ajungând consilier din partea Partidului Liberal în Consiliul Primăriei Drepcăuți, am hotărât să propun organizarea, în sat, a unei manifestări „Drepcăuțiul citește o carte”. 

Ca această activitate să contribuie la formarea concepțiilor și convingerilor sănătoase a populației, m-am gândit la cartea „Ochiul lui Esop” de Constantin Tănase. Dar, pentru a face această propunere, trebuia să am măcar vreo 10 cărți. Îmi făcusem și un plan cu visuri frumoase, că după ce va fi citită măcar de 100 de persoane, să organizăm conferința cititorilor la care să invităm pe cineva din familia autorului.

Pentru a-mi îndeplini dorința și visul am început să caut cărțile, neștiind că m-am avântat într-o aventură zadarnică. Cartea n-am găsit-o nici la biblioteca din sat, nici la biblioteca școlii, și nici la bibliotecile din satele vecine. Ca să nu colind satele în zădar (bibliotecile nu au telefoane), m-am adresat la șefa bibliotecii din raion, de la care am aflat că nu este nici acolo.


La magazinul de cărți din Briceni nici n-au auzit de acest autor. În sate, librării nu sunt. În legătură cu aceasta vin cu ideea că bibliotecarele, care majoritatea dintre ele primesc bani, să devină și vânzătoare de cărți, ceea ce ar fi bine atât pentru cititori, cât și pentru autor.

Eu am ales această carte, fiindcă, de fapt, eu am citit-o până a fi editată. Am citit-o în articolele autorului publicate în ziarele la care am lucrat. Ca să scap de șirul de insuccese și să-mi îndeplinesc dorința, mi-a dat o șansă chiar ziarul TIMPUL, pe care îl citesc fără întrerupere de când a apărut. Din ziar, am aflat că pot să-mi cumpăr cartea de la redacție.

Fiind consilier, pentru prima dată, am aflat că voi fi remunerată cu niște bani. Cu gândul că îi voi primi, am hotărât să cumpăr 10 cărți din banii mei, iar după ce vor fi citite să le dau bibliotecii din sat și a școlii.

Pe 28 decembrie, mi s-a spus că toate cărțile cu acest titlu au fost deja vândute. Mai apoi am aflat că aceasta nici n-a fost pusă în vânzare în magazinele din raioane. Toate cărțile au fost vândute de familia autorului și de redacția ziarului. Dar cel mai dureros este faptul că toate cărțile lui C. Tănase au aceeași soartă – familia le-a editat și familia, împreună cu redacția ziarului TIMPUL, le-a vândut.

Cu vreo 30 de ani în urmă, neștiind la ce voi ajunge, m-am lansat într-o aventură în căutarea cărților lui Ion Druță, cărți care au contribuit la deșteptarea noastră națională. Aventura m-a dus la concluzia că operele lui Druță erau marginalizate în Moldova, pe când în Rusia se editau în tiraje de sute de mii.

Astăzi, cărțile lui C. Tănase nu pot să nu se editeze, fiindcă toate cheltuielile de editare aparțin familiei autorului, iar statul nu are nicio contribuție nici la editare, nici la vânzarea, sau promovarea lor. Spunând că statul nu contribuie la vânzarea cărților, mă gândesc la cumpărarea de către stat a unui număr de cărți pentru bibliotecile Ministerului Culturii și a Ministerului Educației.

Dacă satul ar cumpăra pentru fiecare bibliotecă numai câte o carte, s-ar aduna 200-400 de cărți și lucrul acesta ar fi un mare ajutor pentru autorii de cărți.

De ce nu se implică statul?

Ca să aflăm răspuns, trebuie să știm că statul este un număr mare de funcționari care în marea lor majoritate sunt incapabili să gândească creativ, să-și îndeplinească cât mai bine munca. Funcționarii noștri așteaptă ordine de sus și-s incapabili să aibă inițiative. Statul este defectuos, fiindcă funcționarii lui alcătuiesc piramida statală, în a cărui vârf se află persoane și nu personalități cu caractere puternice. E un stat prost și antinațional. În piramida statului nostru stricăciunea se răspândește de sus în jos ca o reacție care a molipsit toată populația.
E imposibil ca statul nostru prost, hoț și antinațional să susțină editarea, vânzarea, promovarea cărților lui C. Tănase, fiindcă ele sunt obiective imparțiale, naționale și arată cititorului lașitatea, incompetența, lăcomia, perfidia indivizilor care alcătuiesc acest stat.

Sunt profund indignat că intenția mea, pe care o consider bună, deocamdată rămâne eșuată și nu-mi rămâne decât un fir de speranță ca noul guvern, care adună toți banii (să nu-i fure), să-i împartă mai judicios și, poate va avea o atitudine mai grijulie față de autorii de cărți, față de biblioteci, iar prin aceasta și față de cititori.

Vreau să cred că scrisoarea mea dacă va fi publicată, va contribui la editarea cărților lui C. Tănase, iar aceste cărți ar fi niște injecții care ar lecui electoratul nostru grav bolnav care nu-i în stare să-și aleagă o conducere ce ar forma un stat sănătos.

Grigore Duluță,
s. Drepcăuți,
r-nul Briceni

blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 12:51

Liderul Partidului Politic ȘOR, Ilan Șor și formațiunea sa sunt gata să preia responsabilitatea guvernării Republicii Moldova pentru a transforma și moderniza țara. Ilan Șor, care s-a arătat convins de victoria formațiunii sale la scrutinul parlamentar de duminică, a declarat la o...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 12:17

Ministerul Afacerilor Externe și Integrării Europene (MAEIE) a făcut publice adresele și datele de contact ale secțiilor de vot deschise peste hotare pentru alegerile parlamentare din 24 februarie 2019.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 12:13

Partidul Democrat din Moldova a sesizat astăzi mai multe instituții internaționale și observatorii acreditați să monitorizeze alegerile din 24 februarie 2019, în legătură cu implicarea abuzivă a Federației Ruse în alegerile din Republica Moldova. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 11:56

Mai muli susținători și simpatizanți ai binomului PAS-PPDA își manifestă public dezamăgirea față de ultimele acțiuni și declarații ale liderilor acestuia, Maia Sandu și Andrei Năstase. Internauții iau în furci atât angajamentul de a nu încheia nicio...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 11:44

Încă 8 familii din municipiul Orhei și-au realizat visul pe care îl are practic fiecare tânăr din Republica Moldova: administrația publică locală a orașului le-a înmânat cheile de la noile apartamente sociale, pe care le-au primit în cadrul unui program...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 11:43

Biserica Ortodoxă Română condiționează recunoașterea autocefaliei Kievului

Biserica Ortodoxă Română condiționează recunoașterea autocefaliei Kievului

Biserica Ortodoxă Română (BOR) cere garanții scrise privind pastrarea identitatii culturale si lingvistice pentru parohiile românești din Bucovina și pune alte câteva condiții pentru recunoașterea Bisericii Ortodoxe a Ucrainei.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 11:32

Cetățenii așteaptă ca proiectele bune pentru Moldova, implementate de actuala Guvernare, să continue și după alegerile parlamentare din 24 februarie. Liderul, PDM, Vlad Plahotniuc, și vicepreședinții formațiunii, Andrian Candu și Pavel Filip, au îndemnat alegătorii,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 11:27

Legăturile dintre președintele moldovean, Igor Dodon, și cel rus, Vladimir Putin, au o componentă financiară directă. Astfel, cel puțin 70.000 de euro au intrat în contul fundației “Din suflet”, a Galinăi Dodon (soția președintelui Republicii Moldova).

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 10:20

Organele de drept din Federația Rusă i-au mai deschis un dosar penal liderului Partidului Democrat (PD), Vlad Plahotniuc, iar acest lucru se întâmplă cu două zile înaintea alegerilor parlamentare din 24 februarie, scrie ziarulnational.md

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 10:00

S-a dezlantuit cerul deasupra orasului. Dupa cateva zile de vreme insorita, a inceput sa ninga in capitala. De astazi vremea se raceste. Meteorologii au anuntat cod galben de schimbare brusca a vremii, valabil pana sambata.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 09:28

Liderii binomului PAS-PPDA, Maia Sandu și Andrei Năstase, și-au făcut obișnuință din specularea pe seama unor pretinse pericole care planează deasupra lor, ”la comanda democraților”. Falsurile lansate cu periodicitate în spațiul public au avut drept scop menținerea...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 09:11

Pe măsură ce criza umanitară se accentuează în Venezuela, tot mai mulți oameni aleg să părăsească țara. De-a lungul graniței cu Columbia, serviciile de ajutor medical sunt aproape de limita posibilităților, transmite DW.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 09:00

Două cutremure au avut loc în Vrancea și Buzău, în ultimele trei ore. Cel mai puternic a avut magnitudinea de 2,8 grade pe scara Richter. Potrivit Institutului Național de Cercetare Dezvoltare pentru Fizica Pământului, primul cutremur s-a produs la ora 2.40, în...

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 22 Februarie 2019, ora: 08:53

Istoria limbii române: Câte cuvinte am moștenit din latină?

Istoria limbii române: Câte cuvinte am moștenit din latină?

Când vorbim despre viața cuvintelor românești trebuie să începem cu... începutul: am arătat în episodul precedent că limba română continuă latina, limba-mamă. Este un adevăr pe care nu mă sfiesc să-l repet ori de câte ori voi avea prilejul s-o...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 08:52

Ministerul rus al Apărării a renunțat să cumpere noile elicoptere de atac Mi-28NM, cunoscute sub numele de Havoc, din cauza prețului ridicat. Surse „Interfax” susțin că întreprinderea „Vertoloty Rossii” nu a acceptat condițiile Ministerului rus al Apărării,...

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 22 Februarie 2019, ora: 07:53 de George Mârzencu

Voronin a fost un bețiv, iar Dodon - un liberal exemplar

Voronin a fost un bețiv, iar Dodon - un liberal exemplar Din editia print

Dodon a fost premiat pentru propagandă românească în satul Sadova

( ) Citeşte tot articolul

Film 22 Februarie 2019, ora: 04:15

Barry Diller, fost președinte al companiilor Paramount Pictures și 20th Century Fox, consideră Hollywood irelevant acum, fiind bătut de Netflix. Mogulul media, în vârstă de 77 de ani, a fost invitatul Karei Swisher, care moderează podcastul Recode Decode.

( ) Citeşte tot articolul

IT&C 22 Februarie 2019, ora: 00:13

General Motors lansează biciclete electrice cu autonomie de peste 60 km

General Motors lansează biciclete electrice cu autonomie de peste 60 km

General Motors își face loc și pe piața de biciclete electrice, prin proaspăt înființatul brand ARĪV. Americanii se pregătesc să lanseze două modele de eBikes: una compactă, numită Meld, și una pliabilă, botezată Merge.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Februarie 2019, ora: 18:28

Doi funcționari electoral din Anenii Noi și șoferul mașinii cu care se deplasau au fost sechestrați de către separatiștii transnistreni. Este vorba despre președintele și secretarul secției de votare numărul 48/10, creată pentru votarea cetățenilor din regiunea transnistreană....

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Februarie 2019, ora: 18:26

Un internaut a demonstrat că mai multe surse de presă on-line au manipulat cititorii când au spus că autobuzele achiziționate de primăria Chișinău sunt de mâna a doua, iar pentru ele s-a plătit o sumă mult mai mare decât este costul real al acestora.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Februarie 2019, ora: 18:23

Companiile nu aleg să meargă ȋntr-o altă țară doar pe baza unor promisiuni frumoase, ei aleg locuri ȋn care au exemple concrete de success. Este opinia liderului PDM, Vlad Plahotniuc, exprimată după o întâlnire cu angajaţii unei fabrici din Ungheni.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Februarie 2019, ora: 18:22

Businessul susține ferm inițiativele Partidului Democrat din Moldova de a crea un mediu favorabil pentru dezvoltarea afacerilor. Rețeaua Darwin, formată din 30 de magazine în toată țara, anunță că anual creează tot mai multe locuri de muncă și asta datorită faptului că mediul de...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Februarie 2019, ora: 18:21

Fostul vicepremier Alexandru Muravschi a criticat dur acordul semnat astăzi de exponenţii binomului PAS-PPDA, privind excluderea colaborării cu alte partide care vor accede în Parlament.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Februarie 2019, ora: 18:19

Ilustrul naist Constantin Moscovici îşi manifestă public susţinerea pentru referendumul consultativ din 24 februarie, inițiat de PDM, care prevede micşorarea numărului de deputaţi de la 101 până la 61 şi retragerea mandatelor aleşilor care nu-şi îndeplinesc...

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)