Serena Williams a câştigat turneul de la Wimbledon şi a egalat recordul trofeelor lui Steffi Graf

Ultimul act de la All England Club a durat o oră şi 23 de minute, iar Serena a fost jucătoarea care a dictat ritmul jocului şi nu i-a cedat niciun break lui Angelique Kerber, jucătoare care o învinsese în finala de la Australian Open (6-4, 3-6, 6-4).

Serena a câştigat primul act, scor 7-5, după ce a fructificat a doua minge de set a partidei. Williams a avut nevoie de 47 de minute pentru a-şi adjudeca primul set, liderul mondial servind impecabil. Kerber nu şi-a creat nicio minge de break, singurul game pe serviciul advers fiind reuşit de favorita principală.

În manşa secundă, meciul a fost echilibrat până la 4-3, când Serena Williams a fost mult mai agresivă la retur şi a câştigat pe serviciul advers. Sportiva din Statele Unite a închis apoi meciul în favoarea sa, scor 7-5, 6-3.

Sursa: Mediafax