Simona Halep s-a calificat în sferturi de finală la Wimbledon

Halep (24 ani, 5 WTA) s-a impus într-o oră și 58 de minute în fața unei adversare de 21 de ani, aflată pe locul 9 în ierarhia WTA. Halep conduce acum cu 2-1 în duelurile cu Keys.

Primul set dintre Halep și Keys, unul foarte echilibrat, a fost câștigat de americancă la tie-break. Americanca a început mai bine setul 2, în care a condus cu 2-0, însă românca a avut o revenire puternică și și-a adjudecat setul cu 6-4. Începutul setului 3 a fost echilibrat. După 2-2, Halep a trecut la conducerea partidei și a câștigat decisivul cu 6-3.

Românca a obținut 250.000 de lire sterline și 430 de puncte WTA pentru accederea în sferturi de finală, unde o va întâlni pe jucătoarea germană Angelique Kerber, nr. 4 mondial. Kerber, câștigătoare a titlului la Australian Open anul acesta, are un bilanț defavorabil în întâlnirile cu Halep, având o singură victorie, față de trei ale româncei.

Simona Halep, învinsă anul trecut în primul tur la All England Club, a fost semifinalistă la Wimbledon în 2014.