Astăzi 12 August 2020, Miercuri - Ultima actualizare la ora 18:05
Abonamente

Opinii & Editoriale 13 Noiembrie 2018, ora 07:59    Din editia print

Marime Font

Smerenia – un drum spre pace

M-am gândit să folosesc și astăzi un text din pateric, unul care ne poate ajuta să înțelegem că oricând putem greși. De multe ori drumul spre pace vine tocmai din smerenia de a nu ne grăbi să le știm și să le înțelegem pe toate.

„Au mers odată niște bătrâni la avva Antonie și era avva Iosif cu dânșii. Și vrând bătrânul (Antonie) să-i cerceteze pe ei, a pus înainte un cuvânt din Scriptură și a început de la cei mai mici întreba care este cuvântul acesta și fiecare zicea după puterea sa. Iar bătrânul zicea fiecăruia: încă n-ai aflat. Mai pe urma de toți a zis către avva Iosif: tu cum zici că este cuvântul acesta? Răspuns-a: Nu știu. Deci a zis avva Antonie: cu adevărat a aflat calea, căci a zis nu știu.” (Patericul egiptean, Avva Antonie, 19)

Vedem din acest text că Avva Antonie a vrut doar să îi încerce pe cei cu care stătea de vorbă. Iar cei care au răspuns nu au greșit. Fiindcă ei nu susțineau că ceea ce au răspuns ei e adevărul. Ci ni se spune că fiecare răspundea după părerea sa. Nu avem de-a face cu o polemică, o ceartă, o îngâmfare, ca cele atât de des întâlnite în zilele noastre, când fiecare om, care a citit un sfânt părinte în plus, are impresia că se poate contrazice cu oricine. Din contră, acești bătrâni dădeau o dovadă de ascultare în momentul în care au ales să răspundă întrebării puse de avva Antonie.
Însă vedem mai departe că avva Iosif a îmbinat ascultarea cu smerenia și a răspuns prin „nu știu”. Nici nu ni se spune despre ce paragraf din Scriptură e vorba. Ci faptul că avva Iosif nu s-a rușinat nici de ceilalți bătrâni, nici de avva Antonie și a spus că el nu poate răspunde, fiindcă nu știe.
Întrebarea, pe care mi-o adresez eu, legată de acest episod din pateric, e următoarea: oare dacă întrebarea venea de la altcineva ce ar fi răspuns Iosif? Nu cred că ar fi spus la fel: „nu știu”. Însă în smerenia lui avva Iosif știa că cel mai în măsură să răspundă e altul prezent acolo. Și astfel, spune avva Antonie, a aflat calea.

Loading...


Pentru că oricât de învățați am fi, e întotdeauna loc de mai mult. Nimeni nu știe totul. Iar dacă loc de învățătură mai este, atunci ar trebui să învățăm de la cei care știu mai bine decât noi. În acest fel a ales avva Iosif.

De acest tip de smerenie uităm cel mai des, confundând convingerile noastre cu învățătura. Ni se pare că pentru simplul fapt noi credem ceva, cel care știe mai bine nu are rost să se expună. Cel mai mare val de judecăți asupra unei comunități vine dinspre cei care o cunosc cel mai puțin. Exact așa cum unii din afară critică biserica sau cum unii din interiorul bisericii spun că muzica rock e satanistă sau mai știu eu cum.

Să facem loc pentru învățătură în inimile noastre și să nu ne grăbim să explicăm ceea ce nu știm. Mai ales să nu le ținem lecții celor care știu mai bine decât noi.

Un articol de: Moni Stănilă Contactează autorul
 Urmărește știrile Timpul.md pe Telegram
loading...
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Chișinău 12 August 2020, ora: 18:05

VIDEO - LAPTE DE „CASĂ” pe străzile din Chișinău - Doi vânzători filmați cum „produceau” lapte de casă în mijlocul drumului

VIDEO - LAPTE DE „CASĂ” pe străzile din Chișinău - Doi vânzători filmați cum „produceau” lapte de casă în mijlocul drumului

În imagini se vede clar cum „producătorii” amestecă un lapte ieftin cumpărat din magazin cu apă, pentru a-l vinde ulterior ca „lapte de casă”.  

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 12 August 2020, ora: 09:59

Virgil Musta: Am avut şi pacienţi care s-au îmbolnăvit, i-am salvat, dar mi-au spus că ei nu cred că au fost bolnavi de coronavirus

Virgil Musta: Am avut şi pacienţi care s-au îmbolnăvit, i-am salvat, dar mi-au spus că ei nu cred că au fost bolnavi de coronavirus

Medicul Virgil Musta, şef de secţie la Spitalul de Boli Infecţioase Victor Babeş din Timişoara, a declarat într-un interviu pentru Hotnews, că a avut şi pacienţi care au rămas sceptici faţă de existenţa bolii COVID-19 chiar şi după ce s-au îmbolnăvit, dar că speră că tot mai...

( ) Citeşte tot articolul

Politică 12 August 2020, ora: 09:24

OPINIE Dodon, tentat să-și deseneze „victoria” după modelul Lukașenko?

Dodon, tentat să-și deseneze „victoria” după modelul Lukașenko?

În timp ce Putin și Dodon îl felicitau pe Lukașenko, la Minsk poliția bătea, gaza și aresta protestatarii ieșiți pe străzi, cu zecile de mii, pentru a denunța fraudarea masivă a alegerilor.

( ) Citeşte tot articolul

Economie 12 August 2020, ora: 09:22

Renaşterea euro este efectul unui acord UE care a schimbat totul

Renaşterea euro este efectul unui acord UE care a schimbat totul

Soarta euro a cunoscut o schimbare seismică, scrie Bloomberg.

( ) Citeşte tot articolul

Timpul Local 12 August 2020, ora: 08:12

Accident horror pe traseul Chișinău-Soroca. Un camion a luat foc, iar o persoană ar fi decedat / VIDEO

Accident horror pe traseul Chișinău-Soroca. Un camion a luat foc, iar o persoană ar fi decedat / VIDEO

Potrivit primelor informații, trei camioane s-au ciocnit noaptea trecută, ioar unul dintre acestea a luat foc.

( ) Citeşte tot articolul

Sănătate 12 August 2020, ora: 05:58

10 întrebuințări ale castraveților care TE VOR UIMI

10 întrebuințări ale castraveților care TE VOR UIMI

Castravetii se pot transforma oricand intr-o gustare delicioasa. Dar stiai ca micutele legume pot preveni mahmureala sau pot curate chiuveta bucatariei.

( ) Citeşte tot articolul

Sănătate 12 August 2020, ora: 03:00

Sedentarismul, alimentaţia săracă în calciu, alimentele de tip fast-food, cafeina şi boli precum osteoporoza sensibilizează sistemul osos şi cresc riscul de fracturi. 

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 12 August 2020, ora: 00:31

În realitate, în TOATĂ istoria sa, Rusia a fost un stat AGRESOR

În realitate, în TOATĂ istoria sa, Rusia a fost un stat AGRESOR

De fapt, în toata istoria sa, Rusia a fost un stat agresor. Să creada că a cucerit o șesime din suprafata planetei numai ca urmare a războaielor de aparare, poate doar un om complet lipsit de orice cunoaștere a istoriei, sau care si-a pierdut complet capacitatea de a gândi, după...

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 12 August 2020, ora: 00:02

Jerzy Neyman s-a născut pe 16 aprilie 1884 în familia judecătorului Marian-Ceslav Neyman în orașul Tighina, Basarabia.  

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 11 August 2020, ora: 15:47

Presa italiană: „Moldovenii pătrund şi traversează Spaţiul Schengen fără să stea în carantină şi merg la Roma, Milano, Padova, Treviso şi Belluno şi îi infectează pe italieni”

Presa italiană: „Moldovenii pătrund şi traversează Spaţiul Schengen fără să stea în carantină şi merg la Roma, Milano, Padova, Treviso şi Belluno şi îi infectează pe italieni”

„România infectează Italia cu basarabeni”, acesta este mesajul mai multor ziare importante din Italia, care au publicat, la începutul lunii august curent, mai multe articole despre corupția de la frontiera moldo-română, unde cetățenii R. Moldova ar fi lăsați...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 11 August 2020, ora: 14:48

SCANDALOS. Mesajul Svetlanei Tikhanovskaya pare a fi făcut SUB AMENINȚĂRI: „Nu vreau sânge și violență.”

SCANDALOS. Mesajul Svetlanei Tikhanovskaya pare a fi făcut SUB AMENINȚĂRI: „Nu vreau sânge și violență.” Foto: simbol

Lidera opoziției din Belarus, Svetlana Tikhanovskaya, a înregistrat un mesaj video în care a cerut susținătorilor să oprească protestele din mai multe orașe din țară.

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)