Sport

ŞOC! Zimbru eliminată din Cupa Moldovei

După ce au suferit un semieşec în meciul de campionat (0-0 cu Rapid Ghidighici), partidă contând pentru etapa ordinară a Diviziei Naţionale, jucătorii din strada Butucului şi-au dezamăgit încă o dată microbiştii. Evoluând în deplasare, ei nu au reuşit să înscrie nici un gol în timpul regulamentar al partidei FC Cahul-2005. În reprizele de prelungiri, cele două formaţii au înscris câte un gol prin Nosenco (Zimbru) şi Dovbâşenco (Cahul) şi, astfel, învingătoarea a fost stabilită după seria penalty-urilor. Cahulenii au fost mai abili în executarea şuturilor de la punctul cu var şi au învins cu scorul general de 9-8.

Tot la penalty a obţinut victorie şi FC Tiraspol, care a trecut de una din liderele clasamentului în Divizia Naţională, Milsami Orhei (7-6).

În alte meciuri s-au consemnat rezultatele: Lilcora Chişinău – Rapid Ghidighici 0-3, Izvoraş-67 Drăsliceni – Academia UTM Chişinău 0-4, Nistru Otaci – Dacia Chişinău 1-4 şi Olimpia Bălţi – Sfântul Gheorghe Suruceni 1-0.

Astăzi se vor disputa alte două meciuri: Ursidos Ratuş – Iskra-Stal Râbniţa şi Sheriff Tiraspol – FC Costuleni.

Învingătoarele tuturor meciurilor vor evolua în etapa sferturilor de finală a turneului.