Astăzi 20 Noiembrie 2018, Marţi - Ultima actualizare la ora 13:24
Abonamente

Opinii & Editoriale 15 Aprilie 2017, ora 08:55    Din editia print

Marime Font

Somn ușor în noaptea de Paști!

 „Hai să mâncăm și să bem binișor până dimineață și pe urmă ne-om duce să sfințim pasca.”
„Hristos a fost un om înțelept, dar el nu putea să învie. Astea-s povești la fel de gogonate ca și cea despre nașterea lui din fecioară.”
„Mie nu-mi place să mă duc și să stau toată slujba la biserică. Eu mă duc numai să sfințesc pasca și vin acasă, dar în biserică nu intru, pentru că mă enervează popii.”
„Dumnezeu e o teorie pentru proști.”
„Stai să-mi vopsesc buzele, că mă duc la sfințit pasca.”
„Astăzi e Paștele, dar nu Învierea lui Hristos. Eu n-am nimic cu Hristos și nici nu vreau să aud de el. În el cred numai popii lacomi și babele proaste. Fă femeie, dă-mi mai repede pasca ceea, că popa o să se ducă acasă.”
„Biserica fură bani de la oameni și nu plătește impozite. De aia preoții îs așa de grași.”
„Hai să sfințim pasca la catedrală ca să-l vedem pe Dodon.”
„E absurd să te spovedești unui preot, care îți este străin. Mai bine te spovedești unui prieten, care, crezi tu, îți este mai apropiat.”
„La biserica asta nu-i bine de dus, fiindcă popa are Jeep, dar noi n-avem nici bicicletă.”
„Eu nu mă împărtășesc niciodată, ca să nu mă molipsesc de vreo boală de la lingurița aceea.”
„Hai că merg și eu la sfințit pasca, poate agățăm vreo gagică.”

O chepcă nouă

Dacă gândiți așa, stați frumușel acasă în noaptea de Paști. Nu are niciun sens să vă duceți la biserică pentru a sfinți pasca, dacă nu credeți în sfințenia ei. De ochii lumii ați putea face și altceva, de exemplu să vă cumpărați o chepcă nouă și să vă făliți cu ea prin oraș.

Și a doua zi să mâncați și să beți, fiindcă e sărbătoare și trebuie să răsune muzica. Iar când ciocniți ouăle, mai bine să nu ziceți „Hristos a înviat”, cu atât mai puțin „Adevărat a înviat”, dacă nu credeți în el și cu alte ocazii chiar vă distrați de numele lui. Fiți corecți cu voi înșivă, dacă vă respectați și vreți să vă bucurați inclusiv de stima apropiaților voștri.


Eu am avut un prieten ateu pur sânge. El toată viața a făcut bancuri pe seama creștinilor și de Paști se ducea la sfințit pasca numai la insistența nevestei sale. Întorcându-se acasă, el se distra copios pe seama popii și a cântecelor bisericești. Era un om destul de avut, practic nu ducea lipsă de nimic. Dar când viața i s-a părut cea mai frumoasă, s-a îmbolnăvit de cancer. A cheltuit o sumedenie de bani pe la medici din toate țările, dar nu a reușit să se trateze. Păcat. Și a murit în chinuri groaznice acasă la el. Înainte de a nu mai fi, prietenul meu i-a spus soției sale: „Dumnezeu a fost toată viața lângă mine, dar eu mi-am bătut joc de el. Acum îi simt pedeapsa.”

Îmbată-te și dormi

Nu vreau să zic că toți necredincioșii vor păți așa, Doamne păzește. Și nici că biserica are de suferit ca urmare a atitudinii acestora față de ziua Învierii. În realitate, de suferit au numai omănașii ăștia. Pentru că chiar de vor trăi o sută de ani și vor muri de bătrânețe, sufletul le va rămâne neîmpăcat. E ca și cum ai gusta din dragostea unei persoane care te repugnă, când simți până în măduva oaselor rușinea aia de tine însuți. Și, doi la mână, ești o ființă fără demnitate, fiindcă necredința ta este falsă. Dar cel mai important este altceva: nici nu știi cum Dumnezeu, și raiul, și iadul ar putea să existe. Atunci ai ars-o, te-ai făcut praf. De aceea, pentru orice eventualitate, păzește-te și nu te juca cu el. Lasă-l în pace, chiar dacă-i zi de Paști. Îmbată-te, distrează-te și dormi.

În ultimul timp, de când biserica este atacată prin toate mijloacele posibile la nivel mondial și toate viciile sunt ridicate la nivel de valori fundamentale, tot mai mulți oameni obișnuiesc să apeleze la preoți doar în trei cazuri: când se căsătoresc, când li se naște vreun copil și când mor. În ultimul caz, firește că nu ei se adresează la biserică, ci rudele lor. Unii dintre aceștia solicită să le fie săvârșire cele trei taine bisericești: cununia, botezul și prohodul, doar pentru a se supune tradiției. Cunosc, de exemplu, chiar și un satanist, care și-a cununat finii fără niciun regret la o biserică din Chișinău. Dar între aceste evenimente și umblatul la biserică de Paști cu torba plină există o mare diferență. În primul caz, tu devii membru al bisericii, indiferent de motivele pentru care o faci. Iar în al doilea caz, te iei în derâdere pe tine, și apoi pe Dumnezeu. Și dacă el există, totuși, acest joc este foarte periculos. Dacă Dumnezeu nu există, tu te faci de râs mai întâi de toate în fața conștiinței tale. Ești un fel de Dodon, care-și schimbă opțiunile după cum plouă cu bani și amăgește de-i scapără cerul gurii.

„Poate mă ajuți să mă fac popă?”

Fiind născut într-o familie creștină și având mulți cunoscuți în rândul clerului, cunosc mult mai bine decât criticii bisericii în ce măsură a scăzut moralitatea în ultimul timp printre preoții și unii ierarhi nu numai de la noi. Când aud unele istorii incredibile despre slujitorii celor sfinte, îmi amintesc deseori de bunul meu Eugen Cioclea, și el ateu convins, care într-o zi m-a întrebat: „Băi zăpăcitule, știi că mor de foame, poate mă ajuți cumva să mă fac popă?”. Eu îi spuneam că e bâlbâit și că n-o să poată predica. Cioclea s-a conformat situației, dar m-a învățat o lecție - că unii preoți îmbracă sutana cu alt scop.

La fel de bine știu că din cauza acestora și a luxului în care se scaldă unii dintre ei, crește sminteala în rândul oamenilor simpli. Cum poți să ai încredere pe bună dreptate în asemenea oameni? Întrebarea e foarte logică și corectă, însă contează și răspunsul. Eu nu-s sigur că sunt mai bun decât ei. Dar tu ești sigur că popa e mai păcătos decât tine? Chiar să fie și așa, eu, bunăoară, când mă duc la biserică, nu merg la popă și nici nu mă rog lui. Eu nici nu mă mărturisesc lui, ci lui Dumnezeu. Popa e intermediarul, care poate și să doarmă când tu vorbești, pentru că Dumnezeu te ascultă și îți descoperă pocăința, dacă îți pare rău într-adevăr de păcatele tale. Și când comunic cu un preot, eu nu discut cu omul, ci cu puterea care i-a fost dată în momentul hirotonirii de a lega și a dezlega. Nu mă interesează, deci, persoana, ci evenimentul. Și dacă credem în Dumnezeu, noi ne închinăm bisericii lui, în ciuda tuturor pietrelor care zboară în număr tot mai mare asupra ei atât din interior, cât și din exterior. Dar dacă nu credem, în zadar ne umplem sacoșa cu pârjoale și ouă  în noaptea de Paști. Din asta riscăm să nu câștigăm nimic. În schimb, să avem o noapte pierdută aiurea. Pentru că Dumnezeu, fie că există, fie că nu, nu e o jucărie. Dacă vreți să fiți liniștiți, vă doresc „somn ușor” în cazul în care nu-l iubiți și disprețuiți popii, sau „Hristos a înviat” în cazul în care, de bine de rău, nu v-ați dezis de El.

P.S. pentru Karlik. Mâine, a doua zi de Paști, se împlinesc doi ani de când am scris articolul acela despre Paștele Blajinilor, care ne-a împins unul spre altul. Poate e timpul să murim și noi, dacă tu ai îngropat toți morții?
 

Un articol de: Pavel Păduraru Contactează autorul
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 20 Noiembrie 2018, ora: 13:11

 R. Moldova și Georgia au aceiași indicatori de performanță în mai multe studii internaționale. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Noiembrie 2018, ora: 13:10

Preşedintele Parlamentului, Andrian Candu, îi mulţumeşte Guvernatorului BNM, Sergiu Cioclea, pentru munca depusă în cadrul instituţiei. Într-o postare pe Facebook, Candu spune că desemnarea lui Cioclea în funcţie, în anul 2016, a fost cea mai bună alegere.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Noiembrie 2018, ora: 12:22

Centrul de Informaţii Universitare anunţă programul „Burse de Merit” 2018 – pentru cei mai buni studenţi ai ţării, ediţia XXIII, organizat sub egida Consiliului Rectorilor din Republica Moldova, cu suportul financiar al BC “Moldova Agroindbank” SA şi al...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Noiembrie 2018, ora: 12:08

Atac armat la un spital din Chicago. Cel puţin 3 oameni, dintre care un poliţist şi un angajat al unităţii medicale, şi-au pierdut viaţa după ce au fost împuşcaţi. Atacatorul a murit la rândul său în urma unui schimb de focuri cu forţele de ordine. Spitalul a fost...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Noiembrie 2018, ora: 12:00

Patru senatori americani au făcut apel la administrația președintelui american Donald Trump și a membrilor Adunării Generale a Interpolului sa împiedice alegerea generalului rus Alexander Prokopciuk în funcția de președinte al acestei organizații, se arată într-o...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Noiembrie 2018, ora: 11:28

Ninsoarea de ieri i-a pus la treabă pe drumari toată noaptea. Peste 80 de angajați ai Regiei "Exdrupo" au curățat de zăpadă toate sectoarele din Capitală, dar și suburbiile. Totodată, pe tot parcursul nopții, autospecialele au împrăştiat aproximativ 370 de tone de...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Noiembrie 2018, ora: 09:20

În orașul Orhei, circulația vehiculelor se desfășoară în condiții de iarnă. La dispoziția Primarului de Orhei, Ilan Șor, pe parcursul zilei de ieri și pe parcursul nopții, au fost antrenate peste 20 utilaje de deszăpezire, care au curățat arterele din oraș.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Noiembrie 2018, ora: 08:01

EXPERȚI, despre prezența lui Igor Dodon la mitingul PSRM: Încalcă spiritul Constituției și DEMONSTREAZĂ că nu este președintele țării, dar al unui PARTID

EXPERȚI, despre prezența lui Igor Dodon la mitingul PSRM: Încalcă spiritul Constituției și DEMONSTREAZĂ că nu este președintele țării, dar al unui PARTID

Participarea președintelui Igor Dodon la acțiunea de ieri a Partidului Socialiștilor și susținerea deschisă pe care a manifestat-o, pentru această formațiune, reprezintă o încălcare a spiritului Constituției și un act politic imoral, consideră mai mulți experți.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Noiembrie 2018, ora: 07:52

Acest "suc miraculos" poate prelungi speranța de viață, cu condiția să fie băut zilnic. Pentru îmbunătățirea stării de sănătate și prelungirea cu câțiva ani a vieții ar fi suficiente un kilogram de sfeclă roșie, 100 de grame de miere, 500 de grame de...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Noiembrie 2018, ora: 07:42

Horoscop dragoste 20 noiembrie 2018. O zi în care dacă nu eşti atent rişti să strici relaţia cu persoana iubită, care va descoperi un secret pe care credeai că l-ai ascuns bine.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Noiembrie 2018, ora: 07:11 de Natalia Hadârcă

Cazurile copiilor nevaccinați împotriva rujeolei din R. Moldova, care nu au fost admiși să frecventeze școala, vor ajunge la Curtea Europeană a Drepturilor Omului. Câteva zeci de familii din Chișinău, Bălți, Sângerei, Ungheni, Nisporeni, Călărași, Telenești,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Noiembrie 2018, ora: 05:43

Academia Română se ADRESEAZĂ deputaţilor de la Chişinău: Nu este NEVOIE să se INVENTEZE limbi pentru apărarea identităţii

Academia Română se ADRESEAZĂ deputaţilor de la Chişinău: Nu este NEVOIE să se INVENTEZE limbi pentru apărarea identităţii

Prezidiul Academiei Române reafirmă, într-un comunicat, faptul că „limba vorbită de români este limba română”, în contextul respingerii de către Parlamentul de la Chişinău, pe 1 noiembrie 2018, a proiectului de lege constituţională care prevede...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Noiembrie 2018, ora: 19:17

O persoană a decedat şi alte şase au fost rănite după ce un autocar din Moldova s-a răsturnat, luni seara în România.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Noiembrie 2018, ora: 19:03

Angajaţii Inspectoratului Național de Patrulare ajută şoferii, care au problem în trafic, din cauza condiţiilor meteo nefavorabile. În mai multe imagini postate pe Facebook, pot fi observaţi polițiști care ajută la deblocarea maşinilor.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Noiembrie 2018, ora: 18:37

În ajunul celei de-a doua runde a alegerilor prezidențiale din Georgia, guvernul de la Tbilis a decis să „anuleze” datoriile bancare ale populatiei, in principal a datornicilor aflati în așa-numita „listă neagră” (biroul de credit), a anunțat luni...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Noiembrie 2018, ora: 18:17

Primarul de Orhei Ilan Șor, nu este beneficiarul banilor furați din sistemul bancar din Republica Moldova, susține omul de afaceri Denis Ureche, anterior condamnat în dosarul devalizărilor bancare.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Noiembrie 2018, ora: 18:09

Firmele din Germania scot la concurs peste 500 de joburi, unele dintre ele fiind plătite cu până la 74.000 de euro brut pe an.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Noiembrie 2018, ora: 18:06

Realizatoarea de la TV8 Natalia Morari se laudă pe Facebook că a primit premiul Pavel Sheremet pentru curaj în jurnalism, dar uita sa menționeze ca distincția i-a fost oferita de către colegul său de la televiziune, Petru Macovei. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Noiembrie 2018, ora: 18:00

Cel de-al treilea planșeu, dintre etajele 15 și 16 ale blocului locativ din bd. Moscova, 11, a fost restabilit. Pe parcursul săptămânii curente, constructorii vor fi antrenați în lucrări de armare și pregătire a cofrajelor pentru betonarea ultimului planșeu, dintre etajele 16...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Noiembrie 2018, ora: 17:55

Ninsoarea și ghețușul de pe carosabil s-au lăsat cu trei microbuze cu pasageri răsturnate în aceeași zi. După două accidente produse dimineață, la ora 07.30 și la 08.00, un al treilea microbuz s-a răsturnat în jurul orei 15.40, în apropiere de satul Sociteni, raionul...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Noiembrie 2018, ora: 17:43

Fugarii Victor şi Viorel Ţopa au primit ieri o lovitură crâncenă din partea postului de televiziune TV 8. Jurnaliştii acestuia au pus pe post un interviu cu Denis Ureche, condamnat în două instanțe pentru implicarea în jaful de la Banca de Economii, care developează...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Noiembrie 2018, ora: 17:42

Ucraina va avea în vedere posibilitatea suspendării statutului de membru al Interpol, dacă la șefia organizatiei internaționale va fi ales un reprezentant al Rusiei, a anunțat astazi ministrul afacerilor interne al Ucrainei, Arsen Avakov, pe site-ul instituției pe care o conduce.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Noiembrie 2018, ora: 16:56

Campania electorală încă nu a demarat oficial, însă liderul PPDA, Andrei Năstase, a reuşit deja să se facă de râs în faţa alegătorilor. Bloggerul Anatolie Chirilov face trimitere la o vizită a lui Năstase în localitatea Ștefan Vodă, unde a fost luat la...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Noiembrie 2018, ora: 15:31

Din ce în ce mai mulți oameni religioși spun că nu mai văd legătura dintre credința în Dumnezeu și standardul de viață îmbunătățit.

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)