Astăzi 18 Iunie 2019, Marţi - Ultima actualizare la 17 Iunie 2019
Abonamente

Social 29 Iulie 2017, ora 07:35    Din editia print

REPORTAJSTRIGĂT DISPERAT: A educat zeci de generații, iar acum se stinge cu zile pe o platformă de ciment

Marime Font

Foto: Dorin Galben

A lucrat 52 de ani la Universitatea de Stat din Moldova în unul dintre laboratoarele instituției, iar acum încearcă să supraviețuiască pe o platformă de ciment, amplasată în scuarul Liceului Teoretic „Gheorghe Asachi”, chiar în coasta Bisericii „Sfânta Teodora de la Sihla”. Practic, nu poate să se miște pentru că are ambele picioare rupte, iar o mână abia de o ridică. Toată averea o ține într-o tolbă cu pătrățele - haine, o pereche de pâsle și documente. La 90 de ani, Stepanida Lazariuc nu mai are pe nimeni și de câteva luni nu are nici casă, nici masă și nici putere să-și facă dreptate. O hrănesc cei care și-au făcut timp să-i asculte povestea. De-i noapte sau zi, ploaie sau arșiță bătrâna stă în același loc și speră că va putea cineva s-o ajute să-și trăiască bătrânețea omenește.  

„Nu merit să stau ca un câine în drum”

Am găsit-o învelită cu o pătură, îmbrobodită și încălțată cu ciorapi de lână. Stătea la umbra lăcașului sfânt. Afară erau peste 30 de grade cu plus, dar, dacă nu se poate mișca, femeia spune că permanent îi este frig, mai ales noaptea și se ghemuiește printre boarfele care i-au mai rămas. Scurta de 400 de lei, care era mai călduroasă și care o salva de ploaie, i-au furat-o acum câteva luni când a ajuns la azilul pentru persoane fără adăpost de pe strada Haltei. A plecat de acolo pentru că erau foarte mulți oameni – majoritatea alcoolici și scandalagii. De atunci s-a adăpostit la mai multe stații de troleibuz, iar de câteva săptămâni s-a mutat pe platforma unde stă și în prezent.


Este înconjurată de porumbei cărora le aruncă firimiturile de pâine, dacă-i rămân. În loc de pat îi servește un covoraș cu elemente tradiționale moldovenești, iar în loc de pernă sunt cârjele pe care le folosește drept suport atunci când e nevoită să-și mute locul. Practic permanent ține mâna pe ele de teamă să nu i le fure cineva. În afară de acestea, nu are pe cine se baza. Noaptea doarme iepurește și se trezește la fiecare sunet. Îi este frică, dar este convinsă că nimeni nu-i va dăuna pentru că lângă o biserică este protejată de sus. Neprotejată este însă atunci când plouă. Până apucă să se adăpostească sub acoperișul de la stația de troleibuz din preajmă, ploaia o udă. „Am trecut prin multe greutăți, dar, de fiecare dată, am știut că vor urma și zile mai bune. Acum gândesc tot în acest fel. N-am făcut nimănui niciun rău toată viața. Nu merit să stau ca un câine în drum. Știu că sunt oameni buni cu suflet mare. La toți le este greu, dar faptele bune încă nu s-au terminat pe lumea asta”, se arată convinsă pensionara.

„N-am pe nimeni în lumea asta ca să mă ajute”

Sute de persoane trec zilnic pe lângă ea. Spune că unii o privesc cu milă, alții cu dispreț, dar ea deja nu mai pune totul la inimă. Noroc de cei care se apropie s-o întrebe de ce are nevoie și ulterior îi oferă câte ceva de-ale gurii. E mulțumită și pentru atât. Când m-am apropiat de ea, părea un pic speriată. După ce m-a „scanat” de sus în jos, m-a rugat să mă apropii. „Nu aud prea bine și nici să mă ridic nu pot – picioarele mi-s rupte. Unii probabil cred că stau aici cu cerșitul sau că fug de lucru, că-s lenoasă, dar eu n-am cum și unde mă duce. N-am casă. N-am propiskă (n. red.: viză de reședință). Soțul e mort deja de peste 20 de ani. N-am rude. N-am pe nimeni în lumea asta ca să mă ajute. După 52 de ani lucrați la stat am ajuns pe drumuri”, mărturisește bătrâna cu lacrimi în ochi.

La USM a fost ajutor de laborantă. S-a angajat acolo la începutul anilor `60 și a muncit până acum câțiva ani. Lucrul era și casa ei. Autoritățile i-au tot promis că-i vor oferi un apartament, dar de fiecare dată au rugat-o să mai aștepte. Conducerea de la USM i-a permis să stea în unul dintre birouri. După ce însă a fost nevoită să semneze cererea de demisie, a rămas și fără acoperiș deasupra capului. Acum platforma de ciment din scuarul Liceului Teoretic „Gheorghe Asachi” este „viza ei de reședință”.

Lângă ea avea o farfurie de unică folosință cu un ardei umplut și două roșii feliate. I le-au adus câțiva tineri cărora li s-a făcut milă. Zilnic o hrănesc trecătorii. Recunoaște că-i este incomod să-i ceară cuiva ajutorul, mai ales că toată viața s-a întreținut singură și nu-i place să fie jelită. Din puținul pe care-l are, se împarte și cu alte persoane care sunt flămânde. „Pe mulți nici nu-i cunosc, dar nici nu mă interesează cine sunt. Dacă am o bucată de pâine sau o legumă le dau și lor. Eu mă mulțumesc ce ceea ce am”, susține interlocutoarea mea.

A ajuns după gratii pentru că a fugit din Siberia

Stepanida Lazariuc practic nu știe nimic despre părinții săi. Ambii au decedat când ea avea șase ani, iar fratele cel mai mic abia împlinise patru. A auzit de la săteni că mama sa era de origine germană, iar tatăl său austriac. Ea a crescut în familia directorului de școală din satul Saharna, acum raionul Rezina, iar sora a fost adoptată de preotul localității. Fratele cel mai mare păștea oile la șeful de post, iar cel mic a ajuns și el în casa unor oameni gospodari. „Ne întâlneam toți duminica și stăteam la sfat. Am rămas a nimănui. Nici nu știu cum am crescut. N-am mai avut parte de copilărie sau altceva”, susține dezamăgită pensionara. În perioada deportărilor, familiile care le-au oferit acoperiș deasupra capului au fost deportate în Siberia, inclusiv ea, cei doi frați și sora. Acolo s-au despărțit și de atunci femeia nu a mai auzit nimic de ei.


Stepanida Lazariuc în tinerețe

După un an de Siberia, la vârsta de doar 16 ani, ea a fugit de acolo. Pe drum a fost reținută de miliția sovietică și a ajuns după gratii, unde a stat trei ani. „Îmi dădeau pe zi câte un colț de pâine cu paie și câte un pahar de 200 de grame cu apă amară. Primele trei luni am stat pe ciment, fără pat și fără ferestre. Mi-am distrus sănătatea. Acum, când îmi amintesc… plâng”, mărturisește cu tristețe bătrâna. După ce și-a ispășit pedeapsa, femeia și-a unit destinul cu un bărbat originar din regiunea Donețk, Ucraina. În scurt timp au adus pe lume un copil, dar la un an și jumătate micuțul s-a stins din viață. Din cauza complicațiilor la prima naștere femeia nu a mai putut avea copii.

„Știu că nimeni nu-mi este dator cu nimic”

După mai bine de jumătate de secol, în care a muncit la USM, în anul 2013 Stepanida Lazariuc s-a retras în localitățile din suburbia Chișinăului, unde făcea reparație în casele oamenilor – tot acolo trăia. Asta a durat până în 2016, când într-o bună zi, microbuzul de rută în care se afla femeia a fost implicat într-un accident grav, iar ea s-a trezit în spital cu picioarele rupte. A schimbat câteva instituții medicale, până când la un moment dat s-a pomenit pe drumuri.

Recunoaște că toate cunoștințele pe care le avea fie au decedat, fie și-au schimbat locul de trai. S-a adresat la câteva instituții sociale să-i găsească un adăpost, dar peste tot conducătorii au ridicat din umeri. A stat o jumătate de an într-o casă de bătrâni din raionul Anenii Noi. Dădea acolo practic toată pensia, iar în schimb avea parte de condiții groaznice și un contingent dubios. Încercând să găsească o soluție mai bună, a ajuns din nou sub cerul liber.

Acum femeia are o sigură dorință: nu vrea să moară în stradă. Ar fi bucuroasă să ajungă la un azil decent pentru bătrâni, să aibă o pernă sub cap și o supă caldă la amiază. „Știu că nimeni nu-mi este dator cu nimic. Nu cer apartamente. Nu cer bani. Primesc pensie și-mi ajunge. Vreau doar să am o bătrânețe omenească, măcar pentru cei peste 50 de ani munciți din greu și pentru că am educat zeci de generații…”, a conchis bătrâna plângând. Și-a șters lacrimile și și-a cerut scuze că nu are condiții să primească oaspeți.

Nota redacției!
Dacă doriți să-i oferiți o mână de ajutor Stepanidei Lazariuc, o puteți găsi în preajma Bisericii „Sfânta Teodora de la Sihla” din centrul Capitalei, în scuarul Liceului Teoretic „Gheorghe Asachi”. Stă acolo 24 de ore din 24, deoarece practic nu se poate mișca. Pentru detalii suplimentare puteți contacta autorul acestui articol, Dorin Galben. Vă mulțumim pentru că vă pasă!  

Un articol de: Dorin Galben Contactează autorul
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Istorie 17 Iunie 2019, ora: 20:57

(ARHIVE) Dezvăluiri ZGUDUITOARE: cum UCIDEAU călăii lui Stalin

(ARHIVE) Dezvăluiri ZGUDUITOARE: cum UCIDEAU călăii lui Stalin

La mai bine de șapte decenii de la primul val al deportărilor, comemorăm zecile de mii de victime care au căzut pradă teroarei comuniste, făcând publice numele câtorva din cei care au răpit, pe nedrept, viețile condamnaților și s-au scăldat în sângele lor...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Iunie 2019, ora: 19:48

Anunț de ultimă oră pentru toți românii! Statul îți dă bani ca să-ți iei televizor nou

Anunț de ultimă oră pentru toți românii! Statul îți dă bani ca să-ți iei televizor nou

Anunț de ultimă oră care îi vizează pe toi românii. Statul îți dă bani ca să-ți iei televizor nou. Este vorba despre un nou program RABLA căruia i se va da startul chiar mâine.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Iunie 2019, ora: 19:38

Mohamed Morsi, fostul președinte al Egiptului, a murit în sala de judecată

Mohamed Morsi, fostul președinte al Egiptului, a murit în sala de judecată

Fostul preşedinte egiptean Mohamed Morsi a murit luni, la vârsta de 67 de ani, într-o instanţă judiciară, afirmă surse citate de presa egipteană şi internaţională, relatează Mediafax.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Iunie 2019, ora: 18:43

Parlamentul ar putea stabili, mâine, data ALEGERILOR LOCALE generale

Parlamentul ar putea stabili, mâine, data ALEGERILOR LOCALE generale

Parlamentul va examina, în ședința plenară din 18 iunie curent, un proiect de hotărâre privind stabilirea datei alegerilor locale generale.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Iunie 2019, ora: 17:26

ÎNCEP ABUZURILE? Năstase ar fi percheziționat ILEGAL în trafic mașina procurorului-șef al PCCOCS /// Ce pedeapsă riscă Ministrul de Interne

ÎNCEP ABUZURILE? Năstase ar fi percheziționat ILEGAL în trafic mașina procurorului-șef al PCCOCS /// Ce pedeapsă riscă Ministrul de Interne

Andrei Năstase, noul ministru al Afacerilor Interne, împreună cu bodyguardul său, veteranul de război Ion Caraman, au inceput edificarea statului de drept. Liderul PPDA ar fi stopat și percheziționat în plină stradă automobilul de serviciu al șefului Procuraturii pentru...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Iunie 2019, ora: 16:33

Maia Sandu anunță CREȘTERA numărului de ministere în Guvern

Maia Sandu anunță CREȘTERA numărului de ministere în Guvern

Ministerul Sănătății, Muncii și Protecției Sociale ar putea reveni la forma inițială, de până la reforma administrației implementată de Guvernul Filip, când existau două instituții separate: Ministerul Sănătății și Ministerul Muncii, Protecției Sociale și Familiei....

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Iunie 2019, ora: 16:26

Democraţii condamnă cumetrismul instaurat de noua guvernare de la Chişinău

Democraţii condamnă cumetrismul instaurat de noua guvernare de la Chişinău

Partidul Democrat din Moldova condamnă, într-un comunicat de presă, modul în care exponenţii alianței PSRM-PAS-PPDA promovează în funcții rude ale liderilor acestor partide.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Iunie 2019, ora: 16:02

Virgil Pâslariuc: Două secole de la răpirea Basarabiei! Ruşii prezintă anexarea ca pe un act mesianic

Virgil Pâslariuc: Două secole de la răpirea Basarabiei! Ruşii prezintă anexarea ca pe un act mesianic

Ce reprezenta Basarabia la 1812? În primul rând, o asemenea regiune nici nu exista. Acel sector din sudul provinciei pruto-nistrene, numit Basarabia, cel mai probabil după numele dinastiei muntene care ar fi stăpânit, scurt timp, gurile Dunării, nici nu mai era menţionat...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Iunie 2019, ora: 15:35

Sandu anunță că Năstase ar putea rămâne fără cumătru său la IGP

Sandu anunță că Năstase ar putea rămâne fără cumătru său la IGP

Premierul Maia Sandu spune că Mihai Balan, șeful interimar de la IGP numit de Andrei Năstase ar putea fi demis.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Iunie 2019, ora: 15:27

Boli agravate de expunerea la soare. Sfaturile doctorilor!

Boli agravate de expunerea la soare. Sfaturile doctorilor!

Cea mai gravă problemă, de fapt, ar fi cea cu alunițele. Expunerea lor la soare poate duce, în cazuri rare, ce-i drept, la cancer de piele, numit melanom și din păcate este un cancer destul de agresiv, depistat, cel puțin la noi în România, în faze destul de...

( ) Citeşte tot articolul

Fotbal 17 Iunie 2019, ora: 15:20

Programul complet de la Euro 2019. Când joacă România U21 și cum se poate califica în semifinale

Programul complet de la Euro 2019. Când joacă România U21 și cum se poate califica în semifinale

Euro 2019 | Campionatul European Under-21 va avea loc în perioada 16-30 iunie în Italia şi San Marino, cu participarea a 12 echipe, printre care şi România.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Iunie 2019, ora: 15:13

Anatol Țăranu: „Apariția lui Usatîi pe planul de stânga complică peisajul politic de pe acest segment”

Anatol Țăranu: „Apariția lui Usatîi pe planul de stânga complică peisajul politic de pe acest segment”

Întoarcerea în Republica Moldova a liderului formațiunii „Partidului Nostru”, Renato Usatâi, după trei ani în care s-a aflat în Rusia și Germania, este una suspectă și cu multe semne de întrebare, consideră comentatorii politici. Ei cred că...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Iunie 2019, ora: 14:44

Ministrul Popescu RENUNȚĂ la serviciile șefului său de cabinet Andrei Popov, care ar fi și NAȘUL său

Ministrul Popescu RENUNȚĂ la serviciile șefului său de cabinet Andrei Popov, care ar fi și NAȘUL său

Ministrul Afacerilor Externe și Integrării Europene (MAEIE), Nicu Popescu, a anunțat de la Washington D.C, unde întreprinde prima vizită în calitate de șef al diplomației moldovenești, că se desparte de șeful său de cabinet, Andrei Popov, care ar fi și nașul său de...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Iunie 2019, ora: 14:12

Pavel Filip: PDM va fi în opoziţie cu cei care vor submina integritatea teritorială a Republicii Moldova şi care vor încălca Constituţia şi legile ţării

Pavel Filip: PDM va fi în opoziţie cu cei care vor submina integritatea teritorială a Republicii Moldova şi care vor încălca Constituţia şi legile ţării

Partidul Democrat din Moldova va participa la şedinţele Legislativului şi va fi în opoziţie cu cei care vor submina integirtatea teritorială a Republicii Moldova, care vor încălca Constituţia şi legile ţării, precum şi cei care vor călca valorile Uniunii Europene....

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Iunie 2019, ora: 14:01

Aproape 20 de tone de căpșune din R. Moldova au fost INTERZISE în Rusia

Aproape 20 de tone de căpșune din R. Moldova au fost INTERZISE în Rusia

Direcția Rosselhoznadzor din regiunea Breansk a interzis importul în Rusia a 17,68 de tone de căpșuni din Republica Moldova care urmau să ajungă pe piețele din Moscova, informează serviciul de presă al serviciul federal fitosanitar și veterinar.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Iunie 2019, ora: 13:42

24 iunie, ora 15:30, Teatrul Mihai Eminescu - In memoriam Constantin Tănase

24 iunie, ora 15:30, Teatrul Mihai Eminescu  - In memoriam Constantin Tănase

În această vară toridă, jurnalistul Constantin Tănase ar fi împlinit 70 de ani.

( ) Citeşte tot articolul

Sănătate 17 Iunie 2019, ora: 13:40

Cele mai bune alimente pentru articulații

Cele mai bune alimente pentru articulații

 Dacă ai puțină atenție poți alege pentru dieta ta cele mai bune alimente pentru articulații. Aceasta înseamnă că ai posibilitatea de a preveni deteriorarea cartilajului articular, protejezi încheieturile prin reducerea inflamației și durerii, menținând un corp...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Iunie 2019, ora: 13:35

Mai multe state membre UE cer EXTINDEREA rapidă a Uniunii. Ce țări din estul Europei ar putea A ADERA blocul comunitar

Mai multe state membre UE cer EXTINDEREA rapidă a Uniunii. Ce țări din estul Europei ar putea A ADERA blocul comunitar

Ekaterina Zaharieva, adjunctă a ministrului de externe bulgar, a cerut alături de şefii diplomaţiilor din alte 12 ţări membre ale Uniunii Europene integrarea mai rapidă a Balcanilor Occidentali, scrie presa de la Sofia.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Iunie 2019, ora: 13:11

Un monument al lui Ștefan cel Mare va fi edificat la Glodeni. Apelul autorităților locale!

Un monument al lui Ștefan cel Mare va fi edificat la Glodeni. Apelul autorităților locale!

Autoritățile din Glodeni intenționează să instaleze, în fața Consiliului raional al localității, un monument al Domnitorului Moldovei – Ștefan cel Mare și Sfânt, informează Provincial.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Iunie 2019, ora: 13:02

Deputații din PD revin la muncă în Legislativ / Monica Babuc, propusă la funcţia de vicepreşedinte al Parlamentului (VIDEO)

Deputații din PD revin la muncă în Legislativ / Monica Babuc, propusă la funcţia de vicepreşedinte al Parlamentului (VIDEO)

Fracțiunea Partidului Democrat din Parlament va veni la următoarea ședință a Legislativului. Anunțul a fost făcut de Pavel Filip în cadrul unui briefing de presă. Acesta a spus că democrații vor fi în opoziție, dar vor vota proiectele de legi care sunt importante pentru...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Iunie 2019, ora: 12:06

Raport al Comisiei Europeane: Alegerile europene au suferit din cauza dezinformării rusești

Raport al Comisiei Europeane: Alegerile europene au suferit din cauza dezinformării rusești

„Surse rusești au făcut încercări continue și consecvente de dezinformare pentru a reduce prezența la vot și a influența preferințele alegătorilor în alegerile parlamentare din luna trecută”, este concluzia cuprinsă în raportul inițial al Bruxellesului,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Iunie 2019, ora: 11:58

Pakistan: Conferința de presă a unui ministru regional a fost transmisă live pe Facebook cu filtrul „PISICĂ” activat

Pakistan: Conferința de presă a unui ministru regional a fost transmisă live pe Facebook cu filtrul „PISICĂ” activat

Un ministru din provincia pakistaneză Khyber Pakhtunkhwa a ajuns pe prima pagină a ziarelor din întreaga lume după ce o conferință a sa a fost transmisă live pe Facebook cu filtrul „cat” activat. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Iunie 2019, ora: 11:24

Construcția gazoductul Iași-Chișinău nu va fi terminată în acest ans / R. Moldova va trebui să caute o soluție să evite ȘANTAJUL rusesc

Construcția gazoductul Iași-Chișinău nu va fi terminată în acest ans / R. Moldova va trebui să caute o soluție să evite ȘANTAJUL rusesc

Compania românească Transgaz din România nu va reuşi să finalizeze în acest an construcţia gazoductului Ungheni-Chișinău, așa cum era convenit anterior. Cel mai probabil că interconectorul va fi gata abia în august 2020, transmite Mold-street.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Iunie 2019, ora: 11:21

Vlad Plahotniuc: „Sunt pe baricade”

Vlad Plahotniuc: „Sunt pe baricade”

În opoziție, dar la fel de puternici!

( ) Citeşte tot articolul

Sport 17 Iunie 2019, ora: 10:48

Doriți la „pachet”: Gică Hagi şi Ianis Hagi, pe lista celor de la Spartak Moscova

Doriți la „pachet”: Gică Hagi şi Ianis Hagi, pe lista celor de la Spartak Moscova