Astăzi 21 Noiembrie 2018, Miercuri - Ultima actualizare la ora 09:27
Abonamente

Constantin Tănase 28 Martie 2017, ora 08:39    Din editia print

Marime Font

Suferința solidară

După ce am publicat eseul „Anotimpul suferințelor necesare”, puțini m-au întrebat, de unde aceste stări de spirit negre, aceste accente apocaliptice? Cui să răspund acum: celor puțini, care m-au întrebat, sau celor mulți care nu m-au întrebat?

Nu vreau să vă invit la o lecție sângeroasă de anatomie sentimentală, dar haideți să discutăm, fiindcă, în definitiv, nu e vorba despre mine, ci despre noi toți. De aceea, îmi permiteți să vă întreb: dar voi nu simțiți nevoia unor asemenea accente? Nu simțiți că ne ducem la fund? Nu vi se pare că suntem cu toții personajele negative ale unui film de groază și participăm, conștient, la niște scene de nebunie colectivă? Nu aveți senzația că suntem o turmă de oi care merge supusă la abator, din urma baciului ce-i cântă din fluier? Câți dintre noi și-au mai păstrat capacitatea de a suferi? Nu din cauza mizeriei materiale, ci dintr-un sentiment de groază față de filozofia schizofrenică a propriei noastre vieți?
Tot mai des am senzația că omul și-a pierdut esența și se include, resemnat, ca element biologic în ciclul prescris de natură. Nu de Dumnezeu, și că chiar lui Dumnezeu I s-a făcut lehamite de noi și ne-a lăsat de capul nostru. De aceea trăim în lumi paralele, fiecare cu necazul lui, iar toți luați împreună, nu mai putem trăi într-o lume comună, cu interese comune și suferințe comune. Mi se pare că ne-am autodistrus ca entitate divină, nu mai suntem o comunitate umană, guvernată de sentimentul solidarității prin suferință. Nu mai suntem o familie de familii, ci un conglomerat de lumi paralele, care nu mai pot suferi și iubi solidar și sunt bântuite numai de pofte și de ură. Dar o societate care are numai pofte și ură, și nu mai are suferințe, mai devreme sau mai târziu va termina-o, autosfâșiindu-se. De aceea am și vorbit despre „suferința necesară”.

Avem nevoie de suferință pentru a rezista. Și vom putea rezista în istorie numai dacă fiecare în parte, în numele națiunii, ca o creațiune mistică, vom ieși din lumile paralele în care ne-am închis și ne vom aduna într-o singură, unică lume. Nu vom putea însă face acest lucru dacă nu vom trece mai întâi prin faza suferințelor necesare. Trebuie să trecem din nebunia lumilor paralele, în lumea suferințelor comune, pentru că numai suferința purifică și îndreaptă, numai ea își dezvăluie rosturile și îți deschide perspectivele. Hristos ne-a salvat prin dragoste și suferință, iar noi vrem să ne salvăm prin pofte și ură. Aceasta e esența păgânismului din noi. Hristos nu și-a angajat avocați și nu a plătit mită ca să nu fie ridicat pe Cruce. El a mers conștient spre suferință, spre o suferință necesară, în primul rând, nouă și apoi Lui. El a căutat această suferință. El nu avea armă de luptă împotriva unei lumi intrate în declin, decât iubirea și suferința. Oare n-am ajuns și noi astăzi la faza când trebuie să ne uităm adânc în noi, ca să înțelegem – fiecare pentru sine – ce se întâmplă acolo?


Suferința înseamnă însă, în primul rând, să renunți la ceva, pentru a accepta altceva. Anume aici se și află esența vieții noastre – în drumul între renunțare și acceptare. Să renunți la satana, dar, totodată, să nu accepți să-i pupi mâna, în Postul mare, unui popă care râgâie a carne și a votcă. Tragedia noastră, cred, constă anume în aceea că noi nu am renunțat la nimic din lumea veche din care am ieșit, dar suntem gata să acceptăm totul din lumea nouă în care am intrat în acest deceniu. Așa ceva însă nu se poate întâmpla, iar dacă se întâmplă, apoi iese urât de tot. Nu poți să nu renunți la satana, dacă dorești să-l accepți pe Dumnezeu. Ori una, ori alta, pentru că nu e firesc ca în om să lucreze, concomitent, și satana, și Dumnezeu. Nu poți să mergi la biserică să I te închini lui Dumnezeu, dar să votezi pentru comuniști. Fiecare trebuie să decidă pentru sine ce acceptă și la ce renunță, iar decizia de a accepta și decizia de a renunța se face prin iubire și suferință, dar nu prin ură.

Noi însă nu mai putem decide, am pierdut această capacitate. De aceea, ne-am închis fiecare în lumea lui și căutăm să fim fericiți prin solidarizare umană și prin renunțare la natura noastră primară – iubirea și suferința. Fiecare dintre noi, fiecare în parte, trăiește în lumea lui și nu se interesează ce se face în celelalte lumi, în lumile paralele. Toate câte se întâmplă în jurul nostru nu ne privesc pe noi, ele se întâmplă în lumi străine, de care nu suntem legați prin suferință, ci prin dușmănie. Ca urmare, le apreciem pe toate cu o singură frază, cu celebra noastră lozincă națională: „Dă-i în mă-sa!” Vedem că vecinii noștri se bat și se taie – dă-i în mă-sa! Vedem că o familie, ieri fericită, azi se destramă: dă-i în mă-sa! Vedem că miniștrii fură – dă-i în mă-sa! Etc., etc. (Ne-a intrat atât de adânc în sânge acest principiu de conviețuire, încât mă tem că vom cere ca pe pietrele noastre de mormânt să fie scris: „Dă-i în mă-sa”). O comunitate umană care trăiește cu această filozofie este pierdută. Fiindcă unde există „Dă-i în mă-sa”, nu poate exista sentimentul solidarității și al suferinței. Greșim când credem că lumea s-a clădit și a rezistat prin violență și prin „dă-i în mă-sa”. Tot ce avem mai bun, tot ce ne exprimă ca esență umană și morală, ca entitate dumnezeiască și mistică, s-a creat prin solidaritate, iubire și suferință. Printr-o suferință împărțită în jumătate: ne naștem prin suferința mamei și murim prin suferința noastră. Adică printr-o suferință solidară. Și în drumul scurt dintre aceste două suferințe se află metafora metafizică a vieții noastre, acea esență mistică și divină care nu poate, dar nici nu trebuie explicată, ci trebuie asumată ca ceva inevitabil.

Adevărata dramă a zilelor noastre e că noi căutăm să fim fericiți în mod individual, fiecare în lumea lui, prin desolidarizare și prin „dă-i în mă-sa”, și nu realizăm că așa ceva e imposibil. Nu neg – ca boțuri de carne, incluse în ciclul biologic, ne putem alege cu iluzia fericirii în beția delirantă a instinctelor de tot felul, dar ca esență mistică și dumnezeiască, ca verigi spirituale în lanțul generațiilor, vom supraviețui numai prin solidaritate și iubire. Iar iubirea este fericirea de a putea să împarți o suferință în jumătate cu cineva. Adică e o suferință solidară. Deocamdată, atât.

Fragment din cartea „Ochiul lui Esop”, 2000

Un articol de: Constantin Tănase
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 21 Noiembrie 2018, ora: 09:27

Cea mai mare problemă a vinurilor moldovenești pe piața chineză constă în faptul că Republica Moldova nu este încă suficient de cunoscută în China, a declarat expertul Oficiului Național al Viei și Vinului, Viorel Garaz, la emisiunea Radio Vinoteca de la Radio Chișinău.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Noiembrie 2018, ora: 09:25

Creştinii ortodocşi de stil vechi îi cinstesc, astăzi, pe Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil şi pe toţi îngerii.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Noiembrie 2018, ora: 08:51

Prețurile petrolului au scăzut marți cu peste 7%, la cele mai reduse nivele din ultimul an, pe fondul evoluției negative a pieței de pe Wall Street, provocată de îngrijorările tot mai mari legate de încetinirea creșterii economiei globale, transmite Reuters. Cotația...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Noiembrie 2018, ora: 08:49

Procuratura militară a Ucrainei investighează clinica „BioTexCom” și pe șeful acesteia, Albert Tochilovskyi, pentru trafic cu nou-născuți. Dosarul este instrumentat de Procuratura Militară, dmulte mame-surogat provenind din teritoriile ocupate Lugansk și Donețk.  

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Noiembrie 2018, ora: 08:38

Catastrofă cu microbuz românesc pe o şosea în Grecia. Trei adolescenţi de 15 ani au murit într-un accident cumplit la Terpsithea, Messenia, în Peloponez. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Noiembrie 2018, ora: 07:54

Horoscop dragoste 21 noiembrie 2018. E o zi specială şi un flirt cu o persoană abia cunoscută aduce fluturi în stomac.

( ) Citeşte tot articolul

Sănătate 21 Noiembrie 2018, ora: 06:18

Dieta asiaticilor i-a inspirat pe nutriţionişti şi, în urma unor studii atente efectuate asupra obiceiurilor alimentare, a apărut faimoasa dietă cu orez. În afară de redobândirea siluetei, iată ce alte beneficii aduce organismului acest regim alimentar.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Noiembrie 2018, ora: 16:56

Premierul Pavel Filip declară că mandatul Guvernatorului BNM Sergiu Cioclea a fost unul de succes, cu atât mai mult cu cât acesta a avut curajul să vină în fruntea instituţiei într-un moment complicat pentru Moldova. Într-o postare pe Fascebook, Filip i-a...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Noiembrie 2018, ora: 16:41

Liderii PAS şi PPDA, Maia Sandu și Andrei Năstase, care au beneficiat material de pe urma colaborării cu Open Dialog, s-au pomenit într-o situație jenantă, după publicarea raportului Comisiei parlamentare de anchetă. Analistul politic Petru Bogatu, scrie, într-un editorial...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Noiembrie 2018, ora: 16:38

În jur de 30 de companii din R. Moldova practică exportul de nuci și miez de nucă. De la începutul anului curent, aceste firme au livrat peste hotare peste 10,7 mii de tone de nuci în valoare de 1 miliard 330 de milioane de lei, potrivit datelor Serviciului Vamal. În...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Noiembrie 2018, ora: 13:11

 R. Moldova și Georgia au aceiași indicatori de performanță în mai multe studii internaționale. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Noiembrie 2018, ora: 13:10

Preşedintele Parlamentului, Andrian Candu, îi mulţumeşte Guvernatorului BNM, Sergiu Cioclea, pentru munca depusă în cadrul instituţiei. Într-o postare pe Facebook, Candu spune că desemnarea lui Cioclea în funcţie, în anul 2016, a fost cea mai bună alegere.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Noiembrie 2018, ora: 12:22

Centrul de Informaţii Universitare anunţă programul „Burse de Merit” 2018 – pentru cei mai buni studenţi ai ţării, ediţia XXIII, organizat sub egida Consiliului Rectorilor din Republica Moldova, cu suportul financiar al BC “Moldova Agroindbank” SA şi al...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Noiembrie 2018, ora: 12:00

Patru senatori americani au făcut apel la administrația președintelui american Donald Trump și a membrilor Adunării Generale a Interpolului sa împiedice alegerea generalului rus Alexander Prokopciuk în funcția de președinte al acestei organizații, se arată într-o...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Noiembrie 2018, ora: 11:28

Ninsoarea de ieri i-a pus la treabă pe drumari toată noaptea. Peste 80 de angajați ai Regiei "Exdrupo" au curățat de zăpadă toate sectoarele din Capitală, dar și suburbiile. Totodată, pe tot parcursul nopții, autospecialele au împrăştiat aproximativ 370 de tone de...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Noiembrie 2018, ora: 09:20

În orașul Orhei, circulația vehiculelor se desfășoară în condiții de iarnă. La dispoziția Primarului de Orhei, Ilan Șor, pe parcursul zilei de ieri și pe parcursul nopții, au fost antrenate peste 20 utilaje de deszăpezire, care au curățat arterele din oraș.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Noiembrie 2018, ora: 08:01

EXPERȚI, despre prezența lui Igor Dodon la mitingul PSRM: Încalcă spiritul Constituției și DEMONSTREAZĂ că nu este președintele țării, dar al unui PARTID

EXPERȚI, despre prezența lui Igor Dodon la mitingul PSRM: Încalcă spiritul Constituției și DEMONSTREAZĂ că nu este președintele țării, dar al unui PARTID

Participarea președintelui Igor Dodon la acțiunea de ieri a Partidului Socialiștilor și susținerea deschisă pe care a manifestat-o, pentru această formațiune, reprezintă o încălcare a spiritului Constituției și un act politic imoral, consideră mai mulți experți.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Noiembrie 2018, ora: 07:52

Acest "suc miraculos" poate prelungi speranța de viață, cu condiția să fie băut zilnic. Pentru îmbunătățirea stării de sănătate și prelungirea cu câțiva ani a vieții ar fi suficiente un kilogram de sfeclă roșie, 100 de grame de miere, 500 de grame de...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Noiembrie 2018, ora: 07:42

Horoscop dragoste 20 noiembrie 2018. O zi în care dacă nu eşti atent rişti să strici relaţia cu persoana iubită, care va descoperi un secret pe care credeai că l-ai ascuns bine.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Noiembrie 2018, ora: 07:11 de Natalia Hadârcă

Cazurile copiilor nevaccinați împotriva rujeolei din R. Moldova, care nu au fost admiși să frecventeze școala, vor ajunge la Curtea Europeană a Drepturilor Omului. Câteva zeci de familii din Chișinău, Bălți, Sângerei, Ungheni, Nisporeni, Călărași, Telenești,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Noiembrie 2018, ora: 05:43

Academia Română se ADRESEAZĂ deputaţilor de la Chişinău: Nu este NEVOIE să se INVENTEZE limbi pentru apărarea identităţii

Academia Română se ADRESEAZĂ deputaţilor de la Chişinău: Nu este NEVOIE să se INVENTEZE limbi pentru apărarea identităţii

Prezidiul Academiei Române reafirmă, într-un comunicat, faptul că „limba vorbită de români este limba română”, în contextul respingerii de către Parlamentul de la Chişinău, pe 1 noiembrie 2018, a proiectului de lege constituţională care prevede...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Noiembrie 2018, ora: 19:17

O persoană a decedat şi alte şase au fost rănite după ce un autocar din Moldova s-a răsturnat, luni seara în România.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Noiembrie 2018, ora: 19:03

Angajaţii Inspectoratului Național de Patrulare ajută şoferii, care au problem în trafic, din cauza condiţiilor meteo nefavorabile. În mai multe imagini postate pe Facebook, pot fi observaţi polițiști care ajută la deblocarea maşinilor.

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)