Astăzi 15 Decembrie 2018, Sâmbătă - Ultima actualizare la ora 13:42
Abonamente

Opinii & Editoriale 26 Noiembrie 2018, ora 07:40    Din editia print

Marime Font

Suntem mici și fără vise

Pe data de 10 noiembrie mă aflam în Istanbul, în drum spre Târgul de carte. La ora nouă dimineața, Istanbulul, care are tot atâția locuitori câți cetățeni are România, a paralizat brusc. Mașinile au înțepenit pe stradă, oamenii s-au oprit din mers.

Mă uitam pe fereastra mașinii, fără să înțeleg prea multe, însă am fost prevenită de colegi că vor urma sirene și claxoane. La ora 09:05 a început. Uriașul oraș a fost înghițit de tânguirile mecanice. Oamenii stăteau în poziție de drepți. Cei care se aflau în mașini, în plin trafic, au coborât lăsând mașinile goale. N-am mai văzut niciodată așa ceva. Și știți despre ce era vorba? În 10 noiembrie, 1938, la ora 09:05, medicii au anunțat decesul lui Kemal Ataturk, fondatorul și primul președinte al Republicii Turcia.

Deci cam în acest fel își trăiesc unele popoare trecutul. Despre noi, ce să mai zic? E suficient să ne gândim câți români se simt jigniți că biserica l-a trecut în rândul sfinților pe Ștefan cel Mare. Ca să nu mai vorbim de istoria recentă sau de limbă, sau de orice altă valoare a acestui popor. România, pentru că români suntem, a așteptat zeci de ani să moară regele Mihai ca să îl plângă cu adevărat.


La întoarcerea din Turcia, de parcă nu era destul că în avion toate informațiile pentru pasageri se rosteau în limbile turcă, engleză și rusă (!), nu am auzit pe nimeni să vorbească în limba străbunilor. Cu excepția unei fetițe de trei ani. În rest, absolut toți pasagerii vorbeau rusa. Și era un avion de 100 de locuri. Îmi vine greu să cred că toți erau ruși.

Dar a urmat și contactul cu aeroportul. Aceeași poveste. Îmi imaginam cum m-aș simți dacă aș ateriza pentru prima dată la Chișinău. Cred că m-aș panica îngrozitor, aș crede că am aterizat în Rusia și mi s-ar face groază. Până și taximetriștii de la intrarea din aeroport ne întrebau tot în rusă dacă avem nevoie de mașină.

M-am gândit, pentru prima dată cu foarte multă dezamăgire, ce fel de popor e acela care nu își iubește limba? Ce fel de națiune poate forma cineva care nu înțelege că limba e primul factor fondator al unui popor? Comparam în minte imaginea unei țări, Turcia, care de 80 de ani încremenește pe 10 noiembrie la ora 09:05 din respect pentru istoria ei recentă, pentru un om care a influențat destinul unei țări. Și mă uitam în jur la acești oameni care-și vorbeau în rusă. Și nu în orice rusă, dar una stâlcită, pe care nu o cunosc bine, una de care rușii nativi sunt îngroziți, fiindcă ei își iubesc limba și nu le place să o vadă chinuită.

Mi s-a făcut rușine. Și am înțeles că suntem un neam mic (ca să nu spun altfel). Unul care, prin atitudinea față de originea lui, își disprețuiește istoria. Dar mai ales – își disprețuiește eroii, care au murit să-și apere dreptul la limbă și vatră.

Un articol de: Moni Stănilă Contactează autorul
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 15 Decembrie 2018, ora: 11:30

Un tramvai a deraiat în Lisabona, în timp ce vehiculul ar fi circulat la viteză maximă pe o stradă din capitala portugheză. Zeci de persoane au fost rănite, iar unele victime au rămas prinse în fiare, fiind nevoie de intervenţia echipelor de descarcerare.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Decembrie 2018, ora: 11:29

Preşedintele Comisiei Europene, Jean-Claude Juncker, l-a acuzat vineri la Bruxelles pe premierul ungar, Viktor Orban, că desfăşoară campanii de dezinformare cu privire la migraţie şi Brexit, relatează AFP preluată de Agerpres.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Decembrie 2018, ora: 11:28

Deputații ruși au depus un proiect de lege privind ”asigurarea funcționarii autonome a segmentului rusesc de Internet”, în situația unei deconectari de la infrastructura globală. Inițiativa prevede crearea unei infrastructuri care să permită „asigurarea eficienței...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Decembrie 2018, ora: 11:06

Gofman confirmă că banii din BEM au fost furați cu mult înainte de 2014, până la venirea lui Ilan ȘOR

Gofman confirmă că banii din BEM au fost furați cu mult înainte de 2014, până la venirea lui Ilan ȘOR

Situația la Banca de Economii se agravase cu mult înainte de 2014, doar că autoritățile de atunci au refuzat să ia măsuri, chiar dacă aveau toate informațiile necesare, susține fostul șef-adjunct al Serviciului Prevenirea și Combaterea Spălării Banilor din cadrul Centrului...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Decembrie 2018, ora: 08:25

Eroii Centenarului Marii Uniri: Nicolae Soltuz – 154 ani de la naștere

Eroii Centenarului Marii Uniri: Nicolae Soltuz – 154 ani de la naștere

 Printre deputaţii Sfatului Ţării, deopotrivă cu partioţii înflăcăraţi cunoscuţi şi până la 1917 pentru asipraţiile lor naţionale, au fost nume care, s-ar părea, că nu trebuia să adere la partida naţională (cu regret am avut şi din aceştia, ce-i drept, mai...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Decembrie 2018, ora: 07:48

Horoscop 15 decembrie 2018. Momente frumoase în familie şi o surpriză plăcută

Horoscop 15 decembrie 2018. O zi benefică relaţiilor personale. Acordaţi timp celor dragi, mai ales în prag de sărbători. Faceţi o vizită rudelor, depănaţi amintiri şi bucuraţi-vă de aceste clipe, împreună. Unii nativi au şansa de a-şi depăşi performanţele, lucru...

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 15 Decembrie 2018, ora: 04:44 de George Mârzencu

MOARTEA DE LA RĂSĂRIT (II) INEDIT! Planul detaliat al mareșalului Golovanov, conform căruia patru mii de bombe au aterizat în Chișinău într-o singură noapte

MOARTEA DE LA RĂSĂRIT (II)  INEDIT! Planul detaliat al mareșalului Golovanov, conform căruia patru mii de bombe au aterizat în Chișinău într-o singură noapte Din editia print

După cum scriam în prima parte a acestui articol, în noaptea de 4 spre 5 iunie 1944, peste 450 de bombardiere grele sovietice, inclusiv de fabricație americană, achiziționate în temeiul Legii americane de împrumut și închiriere Lend-lease, au bombardat...

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 15 Decembrie 2018, ora: 00:35

De ce MOLDOVEANUL Dimitrie Cantemir spunea că e ROMÂN?

De ce MOLDOVEANUL Dimitrie Cantemir spunea că e ROMÂN?

"Hronicul vechimii a romano-moldo-vlahilor" este ultima operă a lui Dimitrie Cantemir, scrisă între anii 1719 și 1722 în care autorul explică de ce moldovenii sunt români...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Decembrie 2018, ora: 18:21

Persoanele care au încercat să se opună planurilor lui Veaceslav Platon, de a pune pe brânci sistemul bancar din Moldova, au fost victime ale atentatelor la viața sau, în cel mai bun caz, la cariera profesională. Dezvăluirile au fost făcute de către fostul șef-adjunct al...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Decembrie 2018, ora: 18:19

Liberal-democratul Vadim Pistrinciuc confirmă întâlnirile cu Ilan Șor, despre care a vorbit fostul șef adjunct al Serviciului Prevenire și Combatere a Spălării Banilor din cadrul CNA, Mihail Gofman, într-un nou interviu pentru portalul de investigații zeppelin.md.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Decembrie 2018, ora: 18:18

Creşterea veniturilor populaţiei este una din explicaţiile evoluţiei pozitive a pieţei imobiliare din ultima perioadă. De această părere este economistul Veaceslav Ioniţă, într-o analiză publicată pe site-ul IDIS Viitorul.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Decembrie 2018, ora: 13:27

NATO a denunțat vineri decizia Kosovo de a transforma forțele sale de securitate în armată și va "reexamina nivelul angajamentului" alianței în această țară, a declarat secretarul general al Alianței, Jens Stoltenberg, citat de AFP.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Decembrie 2018, ora: 13:25

Circa 8 la sută dintre lucările de construcţie a complexului polivalent Chişinău Arena sunt deja executate. Informaţia a fost prezentată astăzi, în plenul Parlamentului, de către speakerul Andrian Candu.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Decembrie 2018, ora: 13:07

OrheiLand-ul se pregătește de lansarea celui mare Târg de Crăciun

OrheiLand-ul se pregătește de lansarea celui mare Târg de Crăciun

Lucrările de amenajare a celui mai grandios Târg de Crăciun din ţară, care va avea loc la ”OrheiLand”, sunt pe ultima sută de metri.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Decembrie 2018, ora: 13:05

Maria Butina RECUNOAȘTE că a complotat la ordinele Kremlinului. Va COOPERA cu procurorii din SUA

Maria Butina, o rusoaică acuzată că a vrut să se infiltreze în organizaţii americane între care şi puternica National Rifle Association (NRA), a pledat vionovată de un singur capăt de inculpare cu privire la ”complot”, într-un tribunal federal, la Washington,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Decembrie 2018, ora: 12:39

Actualul primar de Orhei, fostul președinte al consiliului de administrație de la Banca de Economii, Ilan Șor, deține foarte multe informații despre modul în care unele forțe străine încercau să compromită vectorul european al Republicii Moldova. De acest lucru este convins...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Decembrie 2018, ora: 12:22

O lume încordată, o lume marcată de violenţe şi de dispute politice – aceasta este imaginea reflectată în presa internaţională de astăzi, iar eventuale semnale de destindere întârzie să apară.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Decembrie 2018, ora: 12:13

Cetăţenii Republicii Moldova vor beneficia de salarii majorate şi în anul 2019, după alegerile parlamentare, dar şi mulţi ani înainte. Premierul Pavel Filip a făcut această declaraţie astăzi, în plenul Parlamentului, în timpul prezentării raportului de...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Decembrie 2018, ora: 11:52

Gofman: Plahotniuc nu are nicio implicare în furtul miliardului, cu ajutorul americanilor i-a prins pe organizatori

Gofman: Plahotniuc nu are nicio implicare în furtul miliardului, cu ajutorul americanilor i-a prins pe organizatori

Planurile serviciilor speciale străine, care încercau să deturneze parcursul european al Republicii Moldova cu mâinile lui Veaceslav Platon, au fost zădărnicite de către liderul PDM, Vlad Plahotniuc. Cu susținerea Occidentului, acesta a pus capăt schemelor de spălare a banilor...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Decembrie 2018, ora: 11:12

Un avion de pasageri care efectua un zbor de la Seattle la Dallas a fost nevoit să se întoarcă, la câteva ore de la decolare, pentru că la bord fusese uitată o inimă umană, potrivit BBC.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Decembrie 2018, ora: 11:08

 Preşedintele Klaus Iohannis a afirmat, joi la Bruxelles, că România este pregătită pentru preluarea Preşedinţiei Consiliului UE în ianuarie, precizând că ţara noastră este într-o fază bună, cu toate că în trecut au existat sincope.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Decembrie 2018, ora: 10:41

Gofman: Open Dialog a primit milioane de euro de la Platon ca să atace Moldova

Gofman: Open Dialog a primit milioane de euro de la Platon ca să atace Moldova

Veaceslav Platon a plătit milioane de euro fundației Open Dialog, condusă de Ludmila Kozlovska, pentru a promova campanii de lobby împotriva Republicii Moldova în Occident. Acest lucru rezultă din așa-numitul ”carnețel al lui Platon”, care a ajuns în...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Decembrie 2018, ora: 09:32

Igor Dodon nu-și dorește ca PSRM să obțină majoritatea parlamentară după alegeri, opinie

Igor Dodon nu-și dorește ca PSRM să obțină majoritatea parlamentară după alegeri, opinie

Președintele Igor Dodon, care a anunțat că ar putea candida pe listele Partidului Socialiștilor la următoarele alegeri parlamentare, nu-și dorește în realitate ca formațiunea să obțină majoritatea după scrutin. Acest lucru l-ar forța să formeze guvernarea și să facă față...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 14 Decembrie 2018, ora: 09:31

Casa Albă: Întânirea lui Putin cu Trump va avea loc doar după ELIBERAREA marinarilor ucraineni

Consilierul președintelui SUA în probleme de securitate națională, John Bolton, a declarat că întâlnirea dintre liderii Rusiei și Statelor Unite, Vladimir Putin și Donald Trump, ar putea avea loc doar după eliberarea de către Rusia a navelor ucrainene și a echipajelor,...

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)