Astăzi 22 Iulie 2019, Luni - Ultima actualizare la 23 Iulie 2019
Abonamente

Editorial 10 Septembrie 2018, ora 07:21    Din editia print

Marime Font

Tata cu trei feciori

Nu știu de ce, poate de-atâta că vine sezonul rece, când moldovenii (etnicii români), dârdâind de frig, revin la îndeletnicirea lor milenară – crearea folclorului – poate pentru că s-au întors deputații din vacanță și reîncepe sezonul fierbinte, când moldovenii (politonimi) se pun pe făcut politică, dar pe mine mă încep iar a umfla poveștile cu subînțelesuri și childuri.

 Așa-s eu sucit de felul meu: cu cât treburile politice se încurcă mai tare, cu atât scrisul meu devine mai fabulistic, ca să zic așa. Iată și acum, când ramurile puterii freamătă în vântul preelectoral, când treaba cu referendumul a devenit și mai incertă, cum zic bătrânii de la țară, când nivelul nostru de viață e la pământ, deși premierul Sturza ne convinge că PIB-ul se scoală încetișor etc., în loc să spun limpede și clar ce am de spus, mă apuc de povești. Nu te supăra, dragă cititorule, că astăzi, în loc de o analiză serioasă, am să te servesc cu o poveste, dar o să vezi că au și ele, poveștile astea, înțelepciunea lor.

…Așadar, și amu cică era odată un tată care avea trei feciori. Într-o vară, când băieții au venit în vacanță – erau studenți, prin contract, iar contractele, bineînțeles, le plătea sărmanul tată (vă amintiți, la Coșbuc: „…sărmanul tată, ce griji pe dânsul, ce fiori?”) -, într-o zi când mercurul țâșnea din termometre, s-au dus tuspatru la scăldat. Au ajuns pe malul heleșteului, s-au urcat sus pe un dâmb, sub un copac, și băieții, vânjoși și bine hrăniți (vă spun doar că sărmanul tată – „ce griji pe dânsul, ce fiori”, le plătea regulat contractele), hai să sară în apă, cu capul în jos, cum sar sportivii în bazin, la întreceri. Și ca scena să fie și mai aproape de realitate, feciorii au hotărât să sară nu de pe mal, dar din creanga copacului, care ajungea deasupra apei. Sare primul, sare al doilea, sare al treilea – tatăl îl admiră, bucurie, aplauze furtunoase (ca prin “89, la Marea Adunare Națională!). Sărmanul tată se bucura împreună cu cei trei feciori, dar nici de gând să urce și el în copac să sară din creangă, cu capul în jos, ca sportivii din țările civilizate. Feciorul cel mai mare îl convingea: hai, tată, sari și mata, că ești vânjos și sprinten, ai vocația muncii și curajul libertății, de ce te temi? Nedorind să rămână în urma celor din Europa. Până la urmă bătrânul s-a lăsat convins – a urcat în copac, s-a strecurat pe creanga-trambulină, a închis ochii și s-a aruncat, cum văzuse și el la televizor că fac cei din țările civilizate, cu capul în jos în heleșteul-bazin.


…Până aici povestea nu are un subtext, deși, dacă am dori să găsim un anume subtext, l-am găsi. Oricum, adevărata poveste cu subînțelesuri abia aici începe și haideți să nu anticipăm...

Precum ziceam, sare sărmanul tată în apă, dar să vezi ghinion: i se anină chiloții de creangă și drept consecință firească a acestui incident, din start ajunge în apă cu fundul gol. Nici săritura însă nu i-a ieșit ca în țările civilizate, cum văzuse la televizor, ci a făcut pleosc cu pântecele de apă, de ți se părea că i-a plesnit în două. (Se poate și în trei, în patru, dar să nu exagerăm, totuși, fiindcă statisticile oficiale nu au atestat așa ceva). Feciorii de pe mal nu mai pot de necaz și de rușine: ei au crezut că tatăl lor va sări ca sportivii din țările civilizate, dar uite ce rezultat parșiv a înregistrat! Feciorul cel mai mare, scârbit de tot, face prima apreciere de principiu: „Uite-l, bă, a sărit ca un bou!” Feciorul cel mijlociu, supărat de această apreciere insultătoare la adresa tatălui său (doar el îi plătea contractul!), îi dă în obraz fratelui mai mare: „Ce-i, bă, cu tine, de ce-ți permiți asemenea cuvinte urâte despre tatăl nostru? Când îți plătește contractul – e bun și deștept, iar dacă acum n-a putut să sară ca în țările civilizate, înseamnă că-i bou? A sărit cum a putut, și dacă s-a răsturnat ca un bou, de ce să-l insulți? Dă-l în mă-sa și nu-l discredita! Al treilea fecior, mezinul, sesizând divergențele de principiu dintre cei doi, vine cu o inițiativă: „Bă, dar mari cretini mai sunteți! În loc să vă sfădiți care-i mai cultural și care-l respectă mai tare pe tata, hai mai bine să facem un mic referendum pe tema cine se bagă în heleșteu să-l caute pe tatăl nostru, că după ce a sărit ca un bou, cum ziceți voi, n-a mai apărut la suprafață…”

…Eu zic să nu trecem încă la subtextul poveștii, fiindcă lucrurile nu sunt încă clare și putem greși în concluzii și deducții. Haideți să vedem ce a fost mai departe, și pe urmă facem și aprecierile…

În timp ce feciorașii polemizau pe mal despre variantele ieșirii din criza ce se crease în heleșteu, sărmanul tată, boul adică, nu știu cum face el și cum drege, dar iese la mal, se șupurește cu o nuia în mână pe la spatele celor trei, le aplică câteva fierbinți pe la șale (dar feciorii aveau niște șale groase ho-ho!, ca la juncani, că vă spun doar că bătrânul tată le plătea la timp contractele), îi dezbracă de chiloți și le zice părintește, în grai necultivat: „Ian, băieți, acum frecați-o tustrei de aici și să nu vă mai văd în ochi! De azi înainte nu vă mai plătesc contractele. Dacă-s bou, și nu mai pot sări ca sportivii din țările civilizate, să vă plătească contractele cei din Europa…”

…Acum am putea trece la descifrarea subtextului, am putea vulgariza povestea și să zicem că unul din feciori este Parlamentul, altul – Guvernul, altul – Președinția. Că sărmanul tată care plătește contractele este poporul, că heleșteul este reforma, iar creanga, în care s-au aninat chiloții, este perioada de tranziție. Desigur, s-ar putea accepta și o asemenea descifrare, dar povestea noastră ar pierde mult din semantica ei polivalentă, din intercontextualitatea ei. Indubitabil, am putea face analogii directe și să afirmăm că Parlamentul, după ce l-a băgat pe popor în reformă, stă pe mal și-l face bou, pentru că n-a sărit cum trebuie, ca în țările civilizate. Că Guvernul se spală pe mâini și zice: dă-l în mă-sa, ce, eu am știut că o să sară ca un bou? Eu pun în aplicare legile Parlamentului și atât! Că Lucinschi, la rândul său, nu-și asumă nicio răspundere, stă pe mal și dă sfaturi celor doi. Că în timp ce ei polemizează pe chestiuni constituționale, poporul s-a dus la fund, înghițit de apele tulburi ale reformei. Că din popor n-a mai rămas nimic, decât chiloții aninați în creanga tranziției. Etc., etc. Bineînțeles, am putea accepta și o astfel de interpretare a poveștii, dar ce rost ar avea, adică pentru nauia, cum zic colegii noștri de la „Săptămâna”?

Ce, după o asemenea descifrare o să devenim mai deștepți? Totuna sărmanul tată, până la urmă, o să dea a lehamite din mână, o să le plătească și în continuare feciorilor contractele și nu pun mâna în foc că la anul viitor n-o să se ducă iar cu ei la scăldat și n-o să sară iar ca boul în heleșteu. De ce dar să vulgarizăm povestea? Să lăsăm mai bine ca să și-o descifreze fiecare după cum o înțelege, că nu vreau să vă bag pe gât interpretarea mea și să fiu acuzat că manipulez opinia publică. Și apoi nu știți că, chiar dacă în poveștile noastre populare Binele întotdeauna învinge Răul, ele se încheie, totuși, în mod diferit?

Fragment din cartea „Ochiul lui Esop”, 2000

Un articol de: Constantin Tănase
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 22 Iulie 2019, ora: 16:51

Gheorghe Mazurașu – noul parlamentar ales în circumscripția electorală „românească” din regiunea Cernăuți, Ucraina

Gheorghe Mazurașu – noul parlamentar ales în circumscripția electorală „românească” din regiunea Cernăuți, Ucraina

În data de 21 iulie a.c., Gheorghe Mazurașu, reprezentantul partidului pro-prezidențial „Slujitorul poporului” (Sluga naroda), a fost ales deputat al poporului din Ucraina de către 27,04% din alegătorii circumscripției „românești” nr. 203 –...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Iulie 2019, ora: 16:34

Prim-ministrul Maia Sandu va prezida mâine, 23 iulie, începând cu ora 08:00, şedinţa Cabinetului de miniştri. Proiectul ordinii de zi poate fi accesat pe site-ul Guvernului.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Iulie 2019, ora: 16:15

FĂRĂ GEOPOLITICĂ? Dodon se apucă de istorie și face filme despre „eliberarea de fascism” - Celebrarea ocupației sovietice este cel mai important eveniment din acest an

FĂRĂ GEOPOLITICĂ? Dodon se apucă de istorie și face filme despre „eliberarea de fascism” - Celebrarea ocupației sovietice este cel mai important eveniment din acest an

Președintele Republicii Moldova, Igor Dodon, a prezidat, astăzi, o ședință de lucru a Comitetului organizatoric responsabil de pregătirea și desfășurarea acțiunilor dedicate aniversării a 75-a de la eliberarea Moldovei de fascism.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Iulie 2019, ora: 16:04

Ministra Justiției din Guvernul Sandu și-a cumpărat un Porsche de 51 de mii de euro (DOCUMENT)

Ministra Justiției din Guvernul Sandu și-a cumpărat un Porsche de 51 de mii de euro (DOCUMENT)

Declarația de averea a ministrei Justiției a apărut mai târziu în spațiul public, față de cea a colegilor săi din Guvernul condus de prim-ministra Maia Sandu. Potrivit documentului semnat la 19 iulie, Olesea Stamate a obținut anul trecut, împreună cu soțul său, un...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Iulie 2019, ora: 14:30

PETIȚIE - Cerem judecarea lui Ghenadie Valuță pentru cruzime față de animale

PETIȚIE - Cerem judecarea lui Ghenadie Valuță pentru cruzime față de animale

Preotul Ghenadie Valuța agățat cu un lanț de mașina sa un câine, pe care l-a târât mai mulți kilometri pe asfalt. Cerem tragerea la răspundere a acestui sadic în conformitate cu legea (3 ani privațiune de libertate cu executare) și lipsirea pe viață de dreptul...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Iulie 2019, ora: 14:20

ANALIZĂ - Igor Dodon la aproape 3 ani de mandat - 20 de promisiuni NEREALIZATE. Are o singură reușită - în favoarea prezenței canalelor ruse în R. Moldova

ANALIZĂ - Igor Dodon la aproape 3 ani de mandat - 20 de promisiuni NEREALIZATE. Are o singură reușită - în favoarea prezenței canalelor ruse în R. Moldova

Proiectul deFacto este o platformă online, care vine să informeze alegătorii despre atribuțiile politicienilor aleși și cum sunt realizate promisiunile făcute de aceștia în campaniile electorale.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Iulie 2019, ora: 14:13

Raport preliminar de evaluare a promisiunilor electorale făcute de 46 deputați aleși în circumscripțiile uninominale (CU) 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Iulie 2019, ora: 14:06

Vinetele oferă multe beneficii pentru sănătate. Acestea au puține calorii, fiind ideale pentru slăbit. În plus, vinetele îmbunătățesc circulația și conțin antioxidanți. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Iulie 2019, ora: 14:02

Procuratura infirmă declaraţiile ministrului afacerilor interne cu privire la tăinuirea unor solicitări, venite de la organele de drept din Elveţia, precum şi tergiversarea răspunsului din partea Procuraturii către partea elveţiană.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Iulie 2019, ora: 13:55

ULTIMA ORĂ / Percheziţii la mai multe Direcţii de educaţie, tineret şi sport din capitală. Două persoane au fost REȚINUTE de CNA şi procurori în dosare de corupţie

ULTIMA ORĂ / Percheziţii la mai multe Direcţii de educaţie, tineret şi sport din capitală. Două persoane au fost REȚINUTE de CNA şi procurori în dosare de corupţie

Două persoane au fost reţinute, astăzi, de către CNA şi procurorii anticorupţie, în urma percheziţiilor, operate la mai multe Direcţii de educaţie, tineret şi sport (DETS) din capitală. Este vorba despre inginerul divizier de la DETS Râşcani şi reprezentantul unui agent...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Iulie 2019, ora: 13:51

Șeful Serviciului Protecție Internă și Anticorupție al Ministerului Afacerilor Interne, Anatolie Postică, a depus astăzi cerere de demisie din funcție. Acesta a decis să plece din sistem după 25 de ani de activitate și spune că se va implica în continuare în activități...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Iulie 2019, ora: 12:46

Laptele de capră este consumat de un număr mic de persoane, chiar dacă acesta reprezintă o alegere mult mai sănătoasă, comparativ cu laptele de vacă. Puține persoane știu că laptele de capră are capacitatea de a preveni cancerul și reușește să trateze o mulțime de boli.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Iulie 2019, ora: 12:35

Timp de aproape 150 de ani, blugii au fost cea mai dinamică piesă vestimentară – practic orice persoană deține măcar o pereche. Pe cât de versatili și populari sunt, pe atât de neprietenoși sunt cu mediul, deoarece industria producătoare de jeanși este una dintre cele...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Iulie 2019, ora: 12:31

Bașcanul Irina Vlah intenționează să ceară Parlamentului să modifice mai multe prevederi din Legea Procuraturii care vizează numirea procurorilor în Găgăuzia. Aceasta a pregătit deja o inițiativă legislativă în acest sens și a trimis-o la examinare în Adunarea...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Iulie 2019, ora: 12:24

Ţi s-a întâmplat vreodată să parchezi maşina în grabă pentru a ajunge undeva rapid şi să uiţi apoi unde ai parcat? Foarte mulţi oameni se confruntă cu această problemă, iar Google Maps vine în ajutorul lor cu o funcţie importantă.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Iulie 2019, ora: 12:19

Astfel că, în data de 19 iulie curent, către ora 17:45 un avion de mici dimensiuni a traversat sectorul trasnistrean al frontierei de stat moldo-ucrainene în regiunea satului Camarovca. Ulterior, în jurul orei 18:05, avionul a dispărut de pe radare în regiunea...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Iulie 2019, ora: 12:18

Nu mai puțin de 11 milioane de perechi de încălțăminte sport vor fi realizați de Adidas cu ajutorul plasticului aruncat în oceanele lumii. Inițiativa va avea avea beneficii importante pentru curățenia apelor.

( ) Citeşte tot articolul

Politică 22 Iulie 2019, ora: 11:54

Doi deputați din ACUM au venit cu o inițiativă legislativă RADICALĂ în relația cetățeni-Parlament

Doi deputați din ACUM au venit cu o inițiativă legislativă RADICALĂ în relația cetățeni-Parlament

O inițiativă legislativă a fost anunțată, astăzi, de deputații Blocului ACUM, Radu Marian și Dan Perciun.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Iulie 2019, ora: 11:35

Petele de cerneală nu sunt deloc ușor de eliminat. În acest articol îți vom oferi câteva sfaturi prețioase pentru a salva hainele favorite ale copilului tău. Dacă micuții tăi merg la școală, probabil te-ai întrebat deja cum să scoți petele de cerneală de...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Iulie 2019, ora: 10:54

 Odată cu canicula care ne pândește ziua, vin și țânțarii care ne fac nopți albe. O rețetă simplu de preparat acasă, care are drept ingredient principal bicarbonatul, te ajută să scapi de ei.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Iulie 2019, ora: 10:53

Un avocat din Indonezia și-a scos cureaua de la pantaloni și pe neașteptate s-a repezit spre judecători, lovindu-i cu putere, în momentul în care aceștia citeau verdictul într-un proces civil intentat clientului său. Momentul șocant a fost surprins de camerele de...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Iulie 2019, ora: 10:46

Modalităţile concrete de intensificare şi aprofundare a relaţiilor moldo-române, precum şi acţiunile planificate pentru realizarea proiectelor bilaterale de interes comun, vor fi discutate de către ministrul afacerilor externe și integrării europene, Nicu Popescu, în cadrul...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Iulie 2019, ora: 10:45

Un moldovean de 35 de ani a murit după ce a căzut de a căzut de la etajul trei al unui cămin. Tragedia s-a produs în prima jumătate a zilei de 19 iulie, în jurul orei 11.00,într-un sat din Sankt-Petersburg, Rusia, scrie echipa.md, cu referire la presa locală.

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)