Astăzi 20 Februarie 2019, Miercuri - Ultima actualizare la ora 18:55
Abonamente

Editorial 10 Septembrie 2018, ora 07:21    Din editia print

Marime Font

Tata cu trei feciori

Nu știu de ce, poate de-atâta că vine sezonul rece, când moldovenii (etnicii români), dârdâind de frig, revin la îndeletnicirea lor milenară – crearea folclorului – poate pentru că s-au întors deputații din vacanță și reîncepe sezonul fierbinte, când moldovenii (politonimi) se pun pe făcut politică, dar pe mine mă încep iar a umfla poveștile cu subînțelesuri și childuri.

 Așa-s eu sucit de felul meu: cu cât treburile politice se încurcă mai tare, cu atât scrisul meu devine mai fabulistic, ca să zic așa. Iată și acum, când ramurile puterii freamătă în vântul preelectoral, când treaba cu referendumul a devenit și mai incertă, cum zic bătrânii de la țară, când nivelul nostru de viață e la pământ, deși premierul Sturza ne convinge că PIB-ul se scoală încetișor etc., în loc să spun limpede și clar ce am de spus, mă apuc de povești. Nu te supăra, dragă cititorule, că astăzi, în loc de o analiză serioasă, am să te servesc cu o poveste, dar o să vezi că au și ele, poveștile astea, înțelepciunea lor.

…Așadar, și amu cică era odată un tată care avea trei feciori. Într-o vară, când băieții au venit în vacanță – erau studenți, prin contract, iar contractele, bineînțeles, le plătea sărmanul tată (vă amintiți, la Coșbuc: „…sărmanul tată, ce griji pe dânsul, ce fiori?”) -, într-o zi când mercurul țâșnea din termometre, s-au dus tuspatru la scăldat. Au ajuns pe malul heleșteului, s-au urcat sus pe un dâmb, sub un copac, și băieții, vânjoși și bine hrăniți (vă spun doar că sărmanul tată – „ce griji pe dânsul, ce fiori”, le plătea regulat contractele), hai să sară în apă, cu capul în jos, cum sar sportivii în bazin, la întreceri. Și ca scena să fie și mai aproape de realitate, feciorii au hotărât să sară nu de pe mal, dar din creanga copacului, care ajungea deasupra apei. Sare primul, sare al doilea, sare al treilea – tatăl îl admiră, bucurie, aplauze furtunoase (ca prin “89, la Marea Adunare Națională!). Sărmanul tată se bucura împreună cu cei trei feciori, dar nici de gând să urce și el în copac să sară din creangă, cu capul în jos, ca sportivii din țările civilizate. Feciorul cel mai mare îl convingea: hai, tată, sari și mata, că ești vânjos și sprinten, ai vocația muncii și curajul libertății, de ce te temi? Nedorind să rămână în urma celor din Europa. Până la urmă bătrânul s-a lăsat convins – a urcat în copac, s-a strecurat pe creanga-trambulină, a închis ochii și s-a aruncat, cum văzuse și el la televizor că fac cei din țările civilizate, cu capul în jos în heleșteul-bazin.


…Până aici povestea nu are un subtext, deși, dacă am dori să găsim un anume subtext, l-am găsi. Oricum, adevărata poveste cu subînțelesuri abia aici începe și haideți să nu anticipăm...

Precum ziceam, sare sărmanul tată în apă, dar să vezi ghinion: i se anină chiloții de creangă și drept consecință firească a acestui incident, din start ajunge în apă cu fundul gol. Nici săritura însă nu i-a ieșit ca în țările civilizate, cum văzuse la televizor, ci a făcut pleosc cu pântecele de apă, de ți se părea că i-a plesnit în două. (Se poate și în trei, în patru, dar să nu exagerăm, totuși, fiindcă statisticile oficiale nu au atestat așa ceva). Feciorii de pe mal nu mai pot de necaz și de rușine: ei au crezut că tatăl lor va sări ca sportivii din țările civilizate, dar uite ce rezultat parșiv a înregistrat! Feciorul cel mai mare, scârbit de tot, face prima apreciere de principiu: „Uite-l, bă, a sărit ca un bou!” Feciorul cel mijlociu, supărat de această apreciere insultătoare la adresa tatălui său (doar el îi plătea contractul!), îi dă în obraz fratelui mai mare: „Ce-i, bă, cu tine, de ce-ți permiți asemenea cuvinte urâte despre tatăl nostru? Când îți plătește contractul – e bun și deștept, iar dacă acum n-a putut să sară ca în țările civilizate, înseamnă că-i bou? A sărit cum a putut, și dacă s-a răsturnat ca un bou, de ce să-l insulți? Dă-l în mă-sa și nu-l discredita! Al treilea fecior, mezinul, sesizând divergențele de principiu dintre cei doi, vine cu o inițiativă: „Bă, dar mari cretini mai sunteți! În loc să vă sfădiți care-i mai cultural și care-l respectă mai tare pe tata, hai mai bine să facem un mic referendum pe tema cine se bagă în heleșteu să-l caute pe tatăl nostru, că după ce a sărit ca un bou, cum ziceți voi, n-a mai apărut la suprafață…”

…Eu zic să nu trecem încă la subtextul poveștii, fiindcă lucrurile nu sunt încă clare și putem greși în concluzii și deducții. Haideți să vedem ce a fost mai departe, și pe urmă facem și aprecierile…

În timp ce feciorașii polemizau pe mal despre variantele ieșirii din criza ce se crease în heleșteu, sărmanul tată, boul adică, nu știu cum face el și cum drege, dar iese la mal, se șupurește cu o nuia în mână pe la spatele celor trei, le aplică câteva fierbinți pe la șale (dar feciorii aveau niște șale groase ho-ho!, ca la juncani, că vă spun doar că bătrânul tată le plătea la timp contractele), îi dezbracă de chiloți și le zice părintește, în grai necultivat: „Ian, băieți, acum frecați-o tustrei de aici și să nu vă mai văd în ochi! De azi înainte nu vă mai plătesc contractele. Dacă-s bou, și nu mai pot sări ca sportivii din țările civilizate, să vă plătească contractele cei din Europa…”

…Acum am putea trece la descifrarea subtextului, am putea vulgariza povestea și să zicem că unul din feciori este Parlamentul, altul – Guvernul, altul – Președinția. Că sărmanul tată care plătește contractele este poporul, că heleșteul este reforma, iar creanga, în care s-au aninat chiloții, este perioada de tranziție. Desigur, s-ar putea accepta și o asemenea descifrare, dar povestea noastră ar pierde mult din semantica ei polivalentă, din intercontextualitatea ei. Indubitabil, am putea face analogii directe și să afirmăm că Parlamentul, după ce l-a băgat pe popor în reformă, stă pe mal și-l face bou, pentru că n-a sărit cum trebuie, ca în țările civilizate. Că Guvernul se spală pe mâini și zice: dă-l în mă-sa, ce, eu am știut că o să sară ca un bou? Eu pun în aplicare legile Parlamentului și atât! Că Lucinschi, la rândul său, nu-și asumă nicio răspundere, stă pe mal și dă sfaturi celor doi. Că în timp ce ei polemizează pe chestiuni constituționale, poporul s-a dus la fund, înghițit de apele tulburi ale reformei. Că din popor n-a mai rămas nimic, decât chiloții aninați în creanga tranziției. Etc., etc. Bineînțeles, am putea accepta și o astfel de interpretare a poveștii, dar ce rost ar avea, adică pentru nauia, cum zic colegii noștri de la „Săptămâna”?

Ce, după o asemenea descifrare o să devenim mai deștepți? Totuna sărmanul tată, până la urmă, o să dea a lehamite din mână, o să le plătească și în continuare feciorilor contractele și nu pun mâna în foc că la anul viitor n-o să se ducă iar cu ei la scăldat și n-o să sară iar ca boul în heleșteu. De ce dar să vulgarizăm povestea? Să lăsăm mai bine ca să și-o descifreze fiecare după cum o înțelege, că nu vreau să vă bag pe gât interpretarea mea și să fiu acuzat că manipulez opinia publică. Și apoi nu știți că, chiar dacă în poveștile noastre populare Binele întotdeauna învinge Răul, ele se încheie, totuși, în mod diferit?

Fragment din cartea „Ochiul lui Esop”, 2000

Un articol de: Constantin Tănase
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 20 Februarie 2019, ora: 18:55

Patru membri ai Parlamentului European au fost reţinuţi, în timpul unui protest față de prezenţa bombelor nucleare americane pe teritoriul Europei, trei dintre ei pătrunzând într-o bază militară din Belgia, potrivit Politico.eu

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Februarie 2019, ora: 18:53

Tot mai mulți oameni de afaceri anunță susținerea Partidului Democrat la alegerile parlamentare din 24 februarie. Este și cazul lui Iurie Mihalachi, patronul rețelei de magazine IMC Market, care apreciază reformele implementate de actuala Guvernare. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Februarie 2019, ora: 17:31

Primele numere de înmatriculare cu emoticonuri / FOTO

Primele numere de înmatriculare cu emoticonuri / FOTO

Autoritățile din Queensland, Australia, au lansat numerele de înmatriculare cu emoticonuri, pentru șoferii care vor să personalizeze și mai mult plăcuțele de identificare a mașinilor, relatează BBC.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Februarie 2019, ora: 17:18

Jurnaliștii de la portalul agora.md au mers la Grozești, în satul de baștină al liderului PDM, Vlad Plahotniuc. Aceștia au realizat un reportaj video, în care oameii au doar cuvinte de laudă despre șeful democraților, care candidează pe circumscripția Nisporeni.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Februarie 2019, ora: 16:40

Toți pensionarii din Republica Moldova vor primi medicamente gratuite după venirea la guvernare a Partidului Politic ȘOR, a promis liderul acestuia, Ilan Șor. El a prezentat prioritățile programului formațiunii sale destinat pensionarilor, care mai prevede majorarea de câteva ori a...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Februarie 2019, ora: 15:47

Rețeaua de magazine Nr.1 anunță că a majorat din nou salariile angajaților, ca urmare a reformei fiscale, implementată de Guvern și își anunță susținerea pentru Partidul Democrat din Moldova.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Februarie 2019, ora: 15:44

O companie din nordul țării - T.B. Fruit Moldova - ar putea primi o amendă record de 13 milioane de lei, dacă se va dovedi că a comis evaziune fiscală în proporții deosebit de mari.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Februarie 2019, ora: 13:20

Instituțiile media din trustul Platon-Țopa continuă să tirajeze valuri de minciuni în actuala campanie electorală, iar cele mai multe dintre ele vizează Partidul Democrat din Moldova. Unul dintre ultimele materiale denigratoare se referă la activitatea cadidatului PDM pe...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Februarie 2019, ora: 13:19

Microsoft a anunțat miercuri că a descoperit campanii de atacuri cibernetice îndreptate către instituții din mai multe țări europene, atacuri inițiate de un grup apropiat Kermlinului, numit Strontium. Este același grup cu celebrul Fancy Bear sau Sofacy, implicat în alte...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Februarie 2019, ora: 13:01

Partidul Politic ȘOR a elaborat un program concret care va îmbunătăți viața pensionarilor. Iar una din prevederile acestuia este anularea impozitelor directe și indirecte pentru pensionari, ceea ce va duce la reducerea mărfurilor și serviciilor pe care le procură cu aproximativ...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Februarie 2019, ora: 12:51

Se împlinesc 5 ani de la ocupația Crimeii de către Rusia. În februarie 2014, Moscova, pentru prima dată în istoria postbelică a Europei a capturat o parte din teritoriul unui alt stat suveran, destabilizând astfel sistemul european și global de securitate. 

( ) Citeşte tot articolul

IT&C 20 Februarie 2019, ora: 12:13

General Motors lansează biciclete electrice cu autonomie de peste 60 km

General Motors lansează biciclete electrice cu autonomie de peste 60 km

General Motors își face loc și pe piața de biciclete electrice, prin proaspăt înființatul brand ARĪV. Americanii se pregătesc să lanseze două modele de eBikes: una compactă, numită Meld, și una pliabilă, botezată Merge.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Februarie 2019, ora: 12:09

Noi probe confirmă lipsa totală de integritate a candidatului blocului ACUM în circumscripția uninominală 26 din Chișinău, Iurie Reniță. Acesta a mințit statul și, profitând de conjunctura politică din 2009, prin intermediul judecătorului Mihai Ciugureanu, și-a atribuit...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Februarie 2019, ora: 11:45

De astăzi, Capitala are autocare noi. Directorul interimar al Parcului de Autobuze, Vitalie Copaci, a semnat cu reprezentantul companieie ISUZU la Chișinău, Serghei Daradur, contractul de livrare a 31 de autobuze. Copaci a declarat că transportul va fi pus în circulație în maxim...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Februarie 2019, ora: 11:32

Un grup de nave din cadrul Flotei Rusiei din Marea Neagră, între care corveta ‘Orehovo-Zuevo’ şi nava de recunoaştere ‘Ivan Hurs’, a început marţi o misiune de supraveghere neîntreruptă a distrugătorului american USS Donald Cook, care a intrat...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Februarie 2019, ora: 11:21

Liderul ”Partidului Nostru”, Renato Usatîi, confirmă, într-o intervenție live pe Facebook, faptul că blocul PAS-PPDA se va destrăma după alegeri în câteva fracțiuni. În opinia sa, acest lucru este logic, deoarece Maia Sadu și Andrei Năstase nu vor...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Februarie 2019, ora: 10:55

La Spitalul Clinic Republican Timofei Moșneaga va fi deschisă o secție pentru cardio-chirurgia nou-născuților și vor fi reparate patru săli de operații. Angajații instituției l-au invitat pe președintele Partidului Democrat din Moldova, Vlad Plahotniuc, pentru a-i cere sprijinul...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Februarie 2019, ora: 10:39

Astronomii au dat publicităţii o nouă hartă a Universului care dezvăluie aproximativ 300.000 de noi galaxii, descoperite cu ajutorul unui telescop care poate detecta sursele de lumină pe care instrumentele optice tradiţionale nu le pot capta, potrivit businesstimes.com, citat de Mediafax.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Februarie 2019, ora: 10:25

Președintele Partidului Liberal (PL), Dorin Chirtoacă, susține că tatăl contracandidatului său din circumscripția nr. 32, Mihai Popșoi, a fost ales consilier local la Vadul lui Vodă pe listele Partidului Comuniștilor din R. Moldova, iar acum ar face parte din echipa primarului de acolo,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Februarie 2019, ora: 09:33

Cărțile de identitate românești se modifică. Cum vor arăta noile documente

Cărțile de identitate românești se modifică. Cum vor arăta noile documente

Cărțile de identitate ale cetățenilor Uniunii Europene vor fi modificate, UE urmând să introducă măsuri de securitate mai stricte.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Februarie 2019, ora: 09:08

OPINIE /// Cum pot fi taxate unele multinaţionale

OPINIE /// Cum pot fi taxate unele multinaţionale

NEW YORK – În ultimii ani, globalizarea a trebuit să suporte un nou val de atacuri. Poate că unele critici sunt absurde, însă una dintre acestea este absolut justificată: globalizarea le-a permis multinaționalelor mari precum Apple, Google și Starbucks să eludeze plata...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Februarie 2019, ora: 09:00

Construcția gazoductului Ungheni-Chișinău ar putea fi finalizată până la sfârșitul anului

Lucrările de construcție a conductei de gaze Ungheni – Chișinău, etapa a doua a proiectului de interconectare Iași-Ungheni, care au fost lansate pe 18 februarie, ar putea să fie finalizate până la 31 decembrie curent. Declarația aparține secretarului de stat al Ministerului...

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 20 Februarie 2019, ora: 08:53 de George Mârzencu

Voronin a fost un bețiv, iar Dodon - un liberal exemplar

Voronin a fost un bețiv, iar Dodon - un liberal exemplar Din editia print

Dodon a fost premiat pentru propagandă românească în satul Sadova

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Februarie 2019, ora: 07:56

STATISTICI /// România este principala piață de desfacere pentru mărfurile din R. Moldova

STATISTICI /// România este principala piață de desfacere pentru mărfurile din R. Moldova

România și-a consolidat poziția de principala piață de desfacere pentru mărfurile din Republica Moldova, după o creștere în anul 2018 a livrărilor de bunuri moldovenești pe piața românească cu 31,9 la sută (în 2017 au crescut cu 17,1 la sută), potrivit datelor...

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)