Astăzi 13 Noiembrie 2018, Marţi - Ultima actualizare la ora 18:04
Abonamente

Cultură 3 Septembrie 2010, ora 03:15    Din editia print

Teodor Buzu: „Suntem prea departe de Dumnezeu şi prea aproape de Rusia”

Marime Font
Imagini: 2

Pe pictorul Teodor Buzu, unul dintre cei mai buni pictori pe care i-a dat acest pământ, îl cunosc de mai mulţi ani, el fiind un bun prieten al publicistului Vlad Pohilă. Pe 10 august, l-am reîntâlnit la Centrul Expoziţional „Constantin Brâncuşi”, la expoziţia sa personală „Eterna Chemare”, prilejuită de cea de-a 50-a aniversare, pe care a serbat-o la 3 mai. Este cea de-a doua expoziţie vernisată acasă. La inaugurarea ei, criticul Tudor Braga avea să remarce faptul că Teodor Buzu „gândeşte ca un zeu, comandă ca un rege şi munceşte ca un sclav”. Profitând de ocazie, i-am solicitat un interviu în exclusivitate pentru TIMPUL.

- Dragă Teodor Buzu, sunt bucuros să vă revăd acasă. Ce ne puteţi spune despre dvs. aici şi acum?
- Sunt un copil matur, pe care viaţa l-a pus la mai multe încercări, pe un drum lung. Acum, după 23 de ani, m-am întors acasă. Şi am venit cu o proprie expoziţie. De fapt, orice plecare este o întoarcere. Pleci ca să te întorci. Sunt realist. Dar cred, totuşi, în miracole. Toată viaţa mea este un miracol, fiindcă am mers cu inima deschisă, sufletul l-am ţinut în palme şi am avut acces peste tot. Soarta m-a întâlnit cu multe personalităţi: cu Regele Mihai, cu scriitori, artişti plastici, filozofi etc.

- Ce au însemnat pentru dvs. miracolele de care vorbiţi?
- Soarta şi creaţia mea se bazează pe miracole - miracolul de a crede că viaţa e frumoasă, că oamenii sunt buni. Altminteri, nici n-ar avea rost să pictez. Deşi privesc real la viaţa înconjurătoare, port în mine o rază luminoasă din copilărie. Şi să ştiţi că, de fapt, orice tablou este realizarea unui vis. Dar se întâmplă că multe momente, multe situaţii cotidiene chiar te fac să crezi în miracole. De exemplu, când rămâi fără de bani, ştii că va veni cineva şi-ţi va procura un tablou.


- Apropo de bani. Aici, în R. Moldova, mulţi colegi de-ai dvs. sunt liberi profesionişti. Cum supravieţuieşte un pictor în Uniunea Europeană?
- În UE sunt foarte puţini pictori liberi, fiindcă e foarte greu, dacă nu munceşti, din punct de vedere financiar. Fiecare dintre colegii mei din Cehia are un loc de muncă. Eu, de exemplu, lucrez două zile pe săptămână la Şcoala de Arte, de unde primesc un salariu suficient, care îmi permite să întreţin atelierul şi ca să-mi hrănesc familia. Totuşi, trebuie să mai fac eforturi ca să mai obţin ceva bani. De aceea, nu-i prea pot înţelege pe colegii mei din RM care arată bine, însă nu au un loc de muncă.

- Este o modă veche, moştenită de la sovietici?
- Cred că pictorii din RM s-au deprins cu situaţia că au fost protejaţi. Membrii UAP, bunăoară, beneficiază de ateliere de creaţie. Când am plecat de aici, n-am reuşit să mă bucur de o asemenea situaţie. Viaţa te face să înveţi mergând. Pictorii ca atare nu trebuie nimănui, iar academiile, şcolile de artă pregătesc, de fapt, şomeri. Totuşi, aşa cum se spune, frumosul va salva lumea. Nu sunt cuvinte goale. Sunt convins că fiecare om are nevoie de ceva frumos. Poţi să schimbi imobilul, maşina, chiar şi partenerul, dar un tablou sau o carte rămâne pentru toată viaţa. Acum se vorbeşte despre criza economică şi foarte puţin despre cea sufletească. Cred că este o legătură directă între criza umană şi cea economică. În această criză trebuie să ne întoarcem la tradiţiile noastre. Dar, din păcate, poporul vrea să fie european pe o cale prea scurtă. Nu eşti european doar bând „Coca-Cola”...

- Care este condiţia artistului în spaţiul european?
- În UE, situaţia artistului este mai dură. Precum ziceam, eu îmi închiriez atelierul, nu-l am de la stat... În schimb, am posibilitate să-mi expun tablourile la diverse galerii. În anul curent, am avut multe expoziţii. Acasă, însă, îmi este mult mai greu să „mă expun” şi-i sunt recunoscător statului ceh că m-a ajutat să vin în Moldova. El mi-a asigurat transportul de la poarta atelierului până la Centrul „Brâncuşi”...

- Am înţeles că expoziţia e cu vânzare de tablouri...
- Orice expoziţie este cu vânzare. Un artist plastic trăieşte din munca sa. La viaţa mea, am vândut mai multe tablouri. Acum, pe unele le-aş cumpăra înapoi. Căci nu fac copii după tablourile mele, ca să le pot comercializa... Orice tablou are nevoie de energie. Am fost la Mănăstirea Neamţ, unde intenţionam să cumpăr o icoană. Doamnei care mi-a recomandat o icoană i-am spus: „Eu nu doresc o icoană făcută de pictori, ci de un călugăr. Nu vreau o copie, ci o lucrare originală”.

- Aţi pictat vreodată icoane?
- Aici, acasă, dar şi într-o capelă din Austria.

- Unde aţi expus tablourile dvs.?
- În toată lumea: Germania, SUA, Danermarca, Italia, România, Slovacia, Polonia, Suedia, Finlanda, Irlanda, Egipt, Dubai… Acum am un vernisaj la Vilnius unde, din păcate, nu pot fi prezent. Mi-am expus doar lucrările acolo.

- La vernisaj, aţi afirmat că soţia dvs.. este coautoarea expoziţiei.
- Ea este sprijinul meu. Am avut noroc de o femeie care înţelege ce înseamnă un artist. Nu mi-a zis niciun cuvânt atunci când n-am adus acasă bani. Neavând bază materială şi sufletească, nu poţi picta. De aceea, mulţi colegi de-ai mei s-au alcoolizat. Un ajutor din partea unei soţii înseamnă foarte mult.

- Ce tablou visaţi să pictaţi?
- Asta ţine de viitor. Vreau ca pictura mea să fie o energie concentrată, o poezie fără cuvinte. Fiindcă un tablou este o muzică, o poezie, dar vizuală. Mă inspiră o umbră, o rază de soare. La vârsta la care am ajuns, pot să stau închis o lună într-o cameră ca să pictez. În ultimul timp, organizez şi o serie de tabere de creaţie.

- Cum se vede Moldova de la Tabor, din Cehia?
- Cred că Dumnezeu ne-a dat cu adevărat o gură de rai, un plai mioritic, ne-a dat un soare, ne-a dat cel mai fertil sol din Europa şi suntem în acelaşi timp cei mai săraci de pe acest continent. Sunt paradoxuri mari. Ceea ce ne lipseşte este verticalitatea, mândria naţională. Dacă nu o vom înţelege la timp, ne pierdem. Fiindcă nu poate să ne respecte cineva, dacă nu ne vom respecta noi înşine.

- Sunteţi de 23 de ani în Cehia. Cum aţi reuşit să vă păstraţi limba?
- Acolo e important în ce limbă vor vorbi copiii... Iar copiii mei cunosc excelent româna. La început, nu o acceptau, ştiind că pretutindeni se vorbeşte engleza, germana. Apoi, când au plecat în Italia la mare, dându-şi seama că înţeleg un pic această limbă de origine latină, au spus: „Româna e o limbă internaţională, e bine s-o învăţăm!”. Pe urmă, au venit în Moldova, unde se vorbeşte o limbă specifică. I-am dus de mai multe ori în România, unde au cunoscut limba română adevărată.

- Credeţi că RM se va integra în UE?
- Sunt convins. Doar că e nevoie să scăpăm definitiv de cancerul comunist. Suntem singurul popor de origine latină din Europa care nu suntem în comunitatea europeană. Suntem prea departe de Dumnezeu şi prea aproape de Rusia. Iar de la slavi se pare că am luat numai lucruri urâte, chiar dacă ei au şi foarte multe bune.

- Vă mulţumim pentru interviu.


Născut pe 3 mai 1960 în Drăsliceni, jud. Chişinău. Studiază la Liceul de arte plastice „Igor Vieru” din Chişinău, iar în 1980-1985 - la Academia de Arte şi Design din Harkov, Ucraina. Acolo o întâlneşte pe viitoarea sa soţie, Dagmar şi se stabileşte cu traiul în patria ei - or. Tabor, Cehia. Este membru al Uniunii Internaţionale a Artiştilor Plastici profesionişti, al Asociaţiei Artiştilor Plastici din Bohemia de Sud, Cehia, al Grupului „Die Neuen Milben”, Austria, al Uniunilor Artiştilor Plastici din Praga şi din Chişinău. Face pictură de şevalet, design grafic, artă monumentală, grafică, ilustraţie. Este Cavaler al Ordinului Naţional al României „Pentru merit” în grad de Comandor (2003). Laureat al multiple premii internaţionale. A participat la 93 de expoziţii colective şi a avut 61 de expoziţii personale.

Un articol de:
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 13 Noiembrie 2018, ora: 18:04

Conducătorii auto sunt îndemnați să-și echipeze autovehiculul cu pneuri corespunzătoare, să adapteze viteza la condițiile de drum și să folosească sistemul de iluminare-semnalizare, cât și pe cel de dezaburire pentru a vedea și a se face văzuți în trafic.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 13 Noiembrie 2018, ora: 17:21

Kremlinul se implică informaţional în politica din Republica Moldova, iar dezinformările şi manipulările prin intermediul presei sunt metodele preferate folosite de “experţii” de pe Lubyanka. De această părere este comentatorul politic Roman Mihăeş, într-un...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 13 Noiembrie 2018, ora: 17:20

Rusia blochează accesul observatorilor internaționali la depozitul de armament de la granița dintre Ucraina și Moldova, unde sunt stocate mai mult de 20.000 tone de muniție, a declarat Vadim Cernîș, ministrul pentru teritoriile ocupate temporar și persoanele strămutate intern din...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 13 Noiembrie 2018, ora: 17:19

Uniunea Europeană nu pune problema suspendării regimului de vize pentru Republica Moldova. Declaraţia aparţine europarlamentarului roman Andi Cristea, care susţine că speculaţiile la acest subiect din partea opoziţiei şi a presei care o susţine fac doar rău Chişinăului.

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 13 Noiembrie 2018, ora: 17:11

Secretarul general al NATO, Jens Stoltenberg, a afirmat luni, în cursul unei vizite în capitala germană, că Berlinul este în raza de acţiune a noilor rachete ruseşti de croazieră SSC-8, capabile să poarte o încărcătură nucleară, relatează agenţia DPA, citată...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 13 Noiembrie 2018, ora: 13:33

Partidul Democrat din Moldova a găsit soluțiile ca să fie majorate și salariilor și pentru medicii plătiți prin intermediul Companiei Naționale de Asigurări în Medicină și nu de la bugetul de stat. Liderul PDM, Vlad Plahotniuc, a declarat marți, la briefingul săptămânal...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 13 Noiembrie 2018, ora: 13:06

Hotelul Mara din Sinaia angajează bucătari și ospătari din R. Moldova

Hotelul Mara din Sinaia angajează bucătari și ospătari din R. Moldova

Hotelul Mara este singurul hotel de pe Valea Prahovei care a făcut parte din lanţul hotelier Holiday Inn Resort.Ca urmare a deciziei de dezvoltare a serviciilor turistice oferite, căutăm persoane ambiţioase, etice şi dinamice care să se alăture echipei noastre.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 13 Noiembrie 2018, ora: 12:44

Democrații vor să consulte opinia alegătorilor despre posibilitatea retragerii mandatului de deputat și reducerea numărului parlamentarilor

Democrații vor să ceară opinia oamenilor despre posibilitatea alegătorilor să retragă mandatul parlamentarilor care i-au dezamăgit. O altă reformă vizează reducerea numărului de deputați de la 101 la 61. Ambele subiecte vor fi propuse la un referendum consultativ, organizat...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 13 Noiembrie 2018, ora: 12:35

Șofer agresiv, încătușat pe loc de poliție / VIDEO

Un șofer care s-a pus în poară cu poliția a fost încătușat pe loc și dus la sector.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 13 Noiembrie 2018, ora: 12:02

Pensiile mai mici de limita de existență pentru vârstnici vor fi majorate de la începutul anului viitor. Subiectul a fost discutat la ședința de astăzi a Partidului Democrat din Moldova. Liderul PDM, a declarat la briefingul susținut după ședință că astfel de majorări vor...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 13 Noiembrie 2018, ora: 11:06

Portalul Newsmaker, instituţie media afiliată trustului controlat de raiderul Veaceslav Platon, a fost prins cu minciuna. Acesta a scris ieri că Parlamentul European ar pregăti o rezoluţie care prevede anularea regimului de circulație fără vize în UE pentru moldoveni, făcând...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 13 Noiembrie 2018, ora: 11:00

Opozantul rus Alexei Navalnîi, aflat în drum spre Strasbourg pentru a participa la anunțarea deciziei Curții Europene a Drepturilor Omului (CEDO) în dosarul său, a declarat pe 13 noiembrie că nu i s-a permis să plece din Rusia.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 13 Noiembrie 2018, ora: 09:50

În ultimele trei săptămâni, prețul petrolului marca Brent a scăzut abrupt cu circa 14% şi a coborât deja sub nivelul de 70 de dolari pentru un baril şi se apropie de cota 69 de dolari, arată datele de la bursele internaționale. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 13 Noiembrie 2018, ora: 09:48

Oamenii de ştiinţă susţin că există o legătură între nivelul de inteligenţă al unei persoane şi modul în care acesta se raportează la procesul de îmbătrânire.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 13 Noiembrie 2018, ora: 09:03

La 13 noiembrie 1918 Ungaria semna armistițiul de la Belgrad cu Puterile Aliate.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 13 Noiembrie 2018, ora: 08:28

Fuga capitalului din Rusia A CRESCUT de trei ori în acest an

În perioada ianuarie-octombrie 2018, ieșirile de capital din Rusia au ajuns la 42,2 miliarde de dolari, adică de trei ori mai mult față de aceeași perioadă a anului trecut, potrivit datelor publicate de Banca Centrală a Rusiei.

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 13 Noiembrie 2018, ora: 08:01

La 13 noiembrie 1594, creditorii turci din Bucureşti au fost ucişi din ordinul lui Mihai Viteazul. Mihai Viteazu, fost stolnic al curţii lui Mihnea Turcitul şi ban al Craiovei, în timpul domniei lui Alexandru cel Rău, a devenit voievod al Ţării Româneşti în septembrie...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 13 Noiembrie 2018, ora: 07:55

flash Descoperire ÎNFIORĂTOARE la Nisporeni. Cadavrul unui bărbat, găsit într-un şanţ de pe marginea drumului

Descoperire înspăimântătoare în oraşul Nisporeni. Cadavrul unui bărbat a fost găsit într-un şanţ de pe marginea drumului, ieri, în jurul orei 20.00, de către un trecător. Speriat, acesta a sunat la serviciul unic 112. Imediat, la locul incidentului s-a...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 13 Noiembrie 2018, ora: 07:50

Fâşia Gaza a cunoscut luni până târziu în noapte o escaladare bruscă a tensiunii, armata israeliană ripostând faţă de lansarea a sute de rachete palestiniene, în cadrul unor ostilităţi ce reînvie spectrul unui nou conflict în enclavă,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 13 Noiembrie 2018, ora: 07:43

Un val de aer siberian lovește spațiul românesc. Meteorologii anunţă IARNĂ AUTENTICĂ peste doar câteva zile

Un val de aer siberian lovește spațiul românesc. Meteorologii anunţă IARNĂ AUTENTICĂ peste doar câteva zile

Un val de aer siberian loveşte România şi ne pregătim de o vreme ca de început de iarnă. Temperaturile vor scădea până la pragul îngheţului, chiar şi în timpul zilei. Pe creste va fi viscol, iar în sudul ţării ar putea apărea primii fulgi de...

( ) Citeşte tot articolul

Horoscop 13 Noiembrie 2018, ora: 04:42

HOROSCOP 13 NOIEMBRIE. Cad în sfârșit bani din cer pentru nativii unei zodii!

Horoscop zilnic 13 noiembrie. Află ce ți-au hărăzit astrele pentru ziua de marți.

( ) Citeşte tot articolul

Bună Dimineața 13 Noiembrie 2018, ora: 00:50

Statul acesta, creat prin anii ’90 ai secolului trecut, este ca o fată mare, care ba vrea să se mărite, ba nu vrea, ba-i îndrăzneață, ba-i prea timidă. Și așa, ani de ani, nu se mai mărită și… nici nu știi cum poate rămâne fată bătrână. Apoi, vai de...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 13 Noiembrie 2018, ora: 00:06

Un designer autohton sparge tiparele modei. A creat colecţia care uneşte două generaţii

Un designer autohton sparge tiparele modei. A creat colecţia care uneşte două generaţii

Moda ultimei generații sovietice și a primei generații independente au reînviat. Totul graţie designerului autohton Lilia Moraru, care a creat o colecție pentru toamnă-iarnă. Prezentarea ținutelor a avut loc aseară, în cadrul Alternative Fashion Show.

( ) Citeşte tot articolul

Frumusețe 13 Noiembrie 2018, ora: 00:01

Odată cu venirea toamnei și a vântului, pielea și mai ales buzele se usucă mai mult și mai des. Schimbările de temperatură, încălzirea contribuie, precum și anumite alimente, precum ananasul, papaya sau portocalele, contribuie și ele.

( ) Citeşte tot articolul

Sănătate 13 Noiembrie 2018, ora: 00:01

Creierul este un organ complex, care coordonează toate funcțiile importante ale organismului. Este foarte important să îl menții sănătos. Află care sunt greșelile zilnice care îți afectează creierul.

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)