Astăzi 5 Aprilie 2020, Duminică - Ultima actualizare la ora 09:50
Abonamente

Editorial 4 Martie 2016, ora 08:00    Din editia print

Marime Font

Tipii infecți

Am spus-o și o mai repet: nu polemizez cu colegii de breaslă și cu idioții. E un principiu pe care încerc să-l respect de mai mult timp, oricât de greu mi-ar fi. Ziaristica e un sport dur, pe care îl practică cei puternici, și e absolut normal să te mai pomenești din când în când cotonogit sau răsturnat la pământ, cu nasul zdrelit. Când cotonogeala e regulamentară nu e nicio problemă – te ridici și continui lupta.  

Din păcate, nu întotdeauna acest sport nobil e practicat numai de „câini de neam dulău”, vorba fabulistului. Uneori, intră în competiție și câte un „Juju, cățel tărcat”, care nu respectă regulile de joc. Ca să te culce la pământ și să te scoată din competiție, inventează fel de fel de figuri și trucuri, cel mai grețos fiind cel descris de Marin Preda în „Imposibila întoarcere”. Pentru cei care nu știu sau au uitat, le amintesc despre ce e vorba, dar fac acest lucru, ca și autorul „Moromeților”, „cu sentimentul riscului: întâmplarea s-ar putea să nu placă cititorului: e vorba de o amintire din copilărie a lui Preda.

„În grupul nostru, pe câmp, era un băiat care tot timpul îi trântea pe ceilalți. Eu îmi dădeam seama că alții erau mult mai tari decât el, și chiar eu însumi, dar nu înțelegeam de ce se lăsau. Chiar și eu mă feream de el și refuzam lupta. Până într-o zi, când prea de tot am fost provocat și n-am mai putut evita ciocnirea. Lupta a început și toți ceilalți s-au strâns în jurul nostru. Îmi dădeam seama că era adevărat tot ceea ce știam eu. Din mișcările și felul în care se lupta adversarul meu, simțeam că eu în curând îl voi trânti la pământ. Am văzut însă deodată, chiar în momentul în care mă pregăteam să-l dobor, că mișcările lui nu mai erau ale unui om care luptă. De pildă, nu mă mai ținea decât cu o mână, ca să arate celorlalți, ce? Că dacă-l dobor să poată spune că n-a luptat decât cu o mână! Iar chipul său căpătase o expresie de paiață. Ce vroia să spună? Vroia să-i facă pe ceilalți să râdă în toiul luptei. Iar dacă l-aș fi pus jos, ce adică, să se considere că, din moment ce el se strâmba așa, rezultatul luptei mai avea valoare? Mi-am dat seama într-o clipă de toate acestea, dar m-am hotărât să merg până la capăt. Atunci, însă, asemeni unei lighioane care nu știa să se apere decât într-un singur fel, eliminându-și, de pildă, conținutul intestinal, adversarul meu a împuțit aerul (subl. mele – C.T). Ceilalți au izbucnit în hohote de râs. Lupta a încetat. Înverșunarea mea s-a transformat în silă și rușine. Dar mai cu seamă în uimire: cum a putut el inventa un asemenea procedeu infect, într-un moment în care ar fi fost cu neputință să mai evite înfrângerea (subl. mele – C.T.)? Era o luptă de copii, pe un câmp plin cu verdeață, idilic. Dar de atunci mi-a rămas un reflex: nu mai pot intra într-o luptă în care adversarul, la un moment dat, începe să dea semne că inventivitatea lui în a evita înfrângerea nu va ocoli nici maimuțăreala și, în ultimă instanță (chiar dacă nu în aer, ci pe hârtie!), nici crearea unei atmosfere pestilențiale. (Ca să nu creez o anumită confuzie și ambiguitate, explic: miros pestilențial înseamnă „urât, infect, dezgustător”).

Loading...


Pentru a nu pierde timpul cu țicniții și cu „cățeii tărcați” de diferite nuanțe politice care aleargă pe sârmă prin presa noastră, dar și pentru a-mi proteja circumvoluțiunile de a nu fi mâlite de viiturile ideologice ale dragului nostru regim, nu cârtesc un anumit tip de presă ce apare la Chișinău, ce are miros prezidențial. De exemplu, de câțiva ani nu citesc „Moldova suverană”, „Nezavisimaia Moldova”, „Tineretul Moldovei” și alte publicații de acest gen. E o formă individuală de protest față de un fel de „jurnalism” pe care eu nu-l accept. Și punctum. Pe mine nu mă interesează punctul de vedere al acestor publicații, pentru că nu e punctul de vedere al acestor publicații, pentru că nu e punctul de vedere al jurnaliștilor de acolo, ci al patronilor de la guvern, parlament și președinție. Nu cumpăr aceste ziare și din alt motiv – nu doresc să le sporesc vânzările nici măcar cu un singur exemplar.

Așadar, despre ceea ce scriu aceste ziare știu și din auzite. Întotdeauna se găsește un amic care să-ți telefoneze și să-ți povestească ce scriu aceste ziare, mai ales când scriu despre tine. Astfel, am aflat că recent în această presă a apărut un material semnat de academicianul Haralambie Corbu, în care sunt vizat-tocat (nu numai eu, dar și N. Dabija, Iu. Filip) pe motivul că am fi prea deștepți. Îi las pe domnii Dabija, Filip să răspundă pentru dânșii, dar cât mă privește pe mine, recunosc, că domnul academician Corbu are dreptate, așa este: sunt deștept foc și n-am ce face cu mine! De-acum e târziu să ajung prost, mi-au luat-o alții înainte și nu-mi rămâne decât să mă resemnez și să mă împac cu situația de a fi foarte deștept!

Nu îndrăznesc să polemizez cu un academician, mai ales când acesta se intitulează „Haralambie Corbu” și când e vorba de un articol pe care nu l-am citit și nu-l voi citi niciodată. Precum nu voi polemiza nici cu Costică Munteanu care, cică, mi-a mai expediat o „scrisoare deschisă” în nu știu care zeruleț cu părul creț de-a lui Voronin drăguleț. Ajuns aici mă văd silit să fac o precizare de principiu, pentru a nu fi înțeles greșit și pervers zicând mai sus că nu polemizez cu colegii de breaslă și cu idioții, nu aș dori ca cititorul să deducă că (cacofonie tolerabilă) refuzând să polemizez cu acad. Corbu și poștașu’ Costică, eu i-aș include în categoria colegilor de breaslă sau a idioților. Ferească Dumnezeu cel sfânt!

Vorba e că domnul acad. Corbu nu mai poate fi inclus în nicio categorie – în privința Domniei Sale lucrurile sunt clare; iar în ceea ce-l privește pe Costică, includerea lui în vreo categorie e pur și simplu inutilă, de aceea, nu vreau nici să-i citesc scrisorile, nici să-i răspund. De ce? Pentru ca să vedeți, boieri dumneavoastră, ce scrisori deschise le va scrie Costică la anul viitor lui Voronin, Tarlev, Stepaniuc și Ostapciuc! O să stea toată lumea din Casa presei cu burta la pământ de râs, citindu-le! Parcă-l văd atunci pe Costică, intrând în redacția TIMPULUI zicând din prag: „Dom’ Tănase, dă-o, bre, în mă-sa, sunt un idiot, ce nu mă știi? Nu te supăra pentru scrisorile celea. Uite, peste o săptămână ți-aduc o scrisoare deschisă lui Voronin, faci pe tine de râs, nu alta, dacă nu mi-o publici tu, i-o duc lui Val!”.

Cum să polemizezi cu un asemenea om, iar mai pe larg, cu asemenea oameni care, apelând pe hârtie, la asemenea procedee infecte cum ar fi eliminarea conținutului lor intestinal, nu se includ nici în categoria colegilor de breaslă, nici în cea a idioților oficializați? Ci într-o sectă de scribi, o sectă otrăvită de o atmosferă pestilențială?

Acesta e marele pericol ce pândește în ultimii ani atmosfera intelectuală de la Chișinău, dominată de grafomanii plătiți cu ziua sau angajați cu ziua, pe gratis, din plăcere: pestilențialitatea care tinde să devină ubicuă, ca să mă exprim mai pe înțelesul tuturor!

E adevărat, vremurile sunt protivnice bunului-simț și procedeelor aristocratice de luptă, e multă, prea multă mizerie, sunt prea multe ispite și prea puține frâne morale, ca să nu ieși din pârtia cumsecădeniei și să rămâi om. Un nenorocit fără casă și fără masă, noaptea, la un colț de stradă, poate băga cuțitul într-o femeie pentru un portofel cu 50 de lei. De aceea, cât e să scriu o porcărie pentru o sută de dolari sau chiar pe gratis, așa, din plăcerea pestilențială de a infecta atmosfera intelectuală?

E era tipilor infecți – motorul și combustibilul campaniilor electorale. Iar polemicile cu ei sunt imposibile.

Fragment din cartea „Hoții de mituri”, 2004, 12 martie 2004 

Un articol de: Constantin Tănase
 Urmărește știrile Timpul.md pe Telegram
loading...
Loading...
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 5 Aprilie 2020, ora: 09:47

COVID-19 / O cale de protejare a medicilor recomandată de experți - Imunizarea PASIVĂ, principii de TESTARE și UTILITATE

COVID-19 / O cale de protejare a medicilor recomandată de experți - Imunizarea PASIVĂ, principii de TESTARE și UTILITATE

Astăzi au fost raportate 123 de cazuri noi. (1) 23 de pacienți sînt în stare gravă; 17 au murit deja.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 5 Aprilie 2020, ora: 08:52

Victor Chirilă: Creditul rusesc este condiționat politic!

Victor Chirilă: Creditul rusesc este condiționat politic!

Ieri, Dodon, așa-zisul șef de stat, a elogiat, fără să roșească, autoritățile Federației Ruse, care în aceste „timpuri grele” ajută R. Moldova cu creditul oferit, „fără a pune condiționalități”.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 5 Aprilie 2020, ora: 08:46

30% din cei infectați cu coronavirus sunt medici. Mesajul unui deputat către guvernanți: „V-ați pierdut mințile?”

30% din cei infectați cu coronavirus sunt medici. Mesajul unui deputat către guvernanți: „V-ați pierdut mințile?”

„Sunt 215 medici infectați cu Covid-19 în Republica Moldova, adică aproape 30% din numărul total de bolnavi”, afirmă deputatul PAS, Doina Gherman

( ) Citeşte tot articolul

Sănătate 5 Aprilie 2020, ora: 08:38

Cea mai bună veste în plină pandemie de coronavirus. Am putea fi mai rezistenți în fața COVID-19! Un medic a explicat fenomenul

Cea mai bună veste în plină pandemie de coronavirus. Am putea fi mai rezistenți în fața COVID-19! Un medic a explicat fenomenul

Cercetători din Olanda au descoperit o legătură între numărul redus de decese din unele țări și un vaccin făcut populației din primii ani de viață. R. Moldova și România au vaccinul în schema obligatorie de zeci de ani!

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 5 Aprilie 2020, ora: 08:24

CORONAVIRUS / Italia: Numărul pacienților în stare gravă a SCĂZUT pentru prima dată de la izbucnirea pandemiei

CORONAVIRUS / Italia: Numărul pacienților în stare gravă a SCĂZUT pentru prima dată de la izbucnirea pandemiei Foto: simbol

Potrivit celor mai recente date din Italia, încă 681 de decese au fost cauzate de noul coronavirus în ultimele 24 de ore, numărul total al morților ajungând sâmbătă la 15,362.

( ) Citeşte tot articolul

Film 5 Aprilie 2020, ora: 08:12

Netflix: 9 filme şi seriale de văzut în aprilie 2020

Netflix: 9 filme şi seriale de văzut în aprilie 2020

Nu vrem să fim prăpăstioşi, dar este foarte posibil ca în aprilie distanţarea socială să fie extrem de importantă, prin urmare sunt toate şansele să căutăm un companion de petrecere a timpului liber în lista de zeci de titluri Netflix care se lansează luna aceasta. Deşi...

( ) Citeşte tot articolul

Externe 5 Aprilie 2020, ora: 08:11

Cum a ajuns Georgia o poveste de succes în lupta cu Covid-19, umilind Rusia. Cele 5 țări care dau LECȚII lumii

Cum a ajuns Georgia o poveste de succes în lupta cu Covid-19, umilind Rusia. Cele 5 țări care dau LECȚII lumii

Lecțiile din Taiwan, Canada, Coreea de Sud, Georgia și Islanda arată că coronavirusul poate fi oprit constată Foreign Policy, într-un articol care pune în lumină secretul reușitei acestor țări.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 5 Aprilie 2020, ora: 07:48

Un medicament împotriva paraziților a fost testat cu succes în laborator ca tratament pentru coronavirus. Urmează testele clinice pe oameni

Un medicament împotriva paraziților a fost testat cu succes în laborator ca tratament pentru coronavirus. Urmează testele clinice pe oameni

 Ivermectin, un medicament eficient împotriva infecțiilor cu paraziți, aprobat de Administrația pentru Medicamente și Alimente a SUA (FDA), cunoscut pentru activitatea sa antivirală cu spectru larg, dovedită anterior in vitro (în laborator, pe celule infectate de exemplu cu virusul...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 5 Aprilie 2020, ora: 07:45

Două strategii în lupta cu PANDEMIA. Propunerile unui inginer din Silicon Valley

Două strategii în lupta cu PANDEMIA. Propunerile unui inginer din Silicon Valley

Tomas Pueyo, inginer-dezvoltator din Silicon Valley, consideră că politicienii trebuie să acționeze acum.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 5 Aprilie 2020, ora: 07:41

REFUZ. Ţara europeană care nu impune izolare. Cum se explică măsurile relaxate

REFUZ. Ţara europeană care nu impune izolare. Cum se explică măsurile relaxate

În timp ce restul Europei impune restricţii severe asupra vieţii publice şi continuă să închidă graniţele, Suedia preferă o abordare mult mai relaxată faţă de pandemia de coronavirus, scrie CNBC.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 5 Aprilie 2020, ora: 07:25

Cum va fi vremea / Prognoza METEO pentru Chișinău în următoarele 10 zile

Cum va fi vremea / Prognoza METEO pentru Chișinău în următoarele 10 zile

Chiar dacă în primele nopți de aprilie temperaturile au coborât pe timp de noapte mult sub pragul înghețului, vremea se va încălzi considerabil în următoarele zile. Meteorologii prognozează pentru acest weekend, valori termice maxime de 15..17 grade Celsius.

( ) Citeşte tot articolul

Horoscop 5 Aprilie 2020, ora: 06:56

Horoscopul zilei de azi, DUMINICĂ 5 APRILIE 2020. Marea conjuncție dintre Pluto și Jupiter!

Horoscopul zilei de azi, DUMINICĂ 5 APRILIE 2020. Marea conjuncție dintre Pluto și Jupiter!

Iata horoscopul zilei de azi DUMINICA 5 APRILIE 2020; azi are loc prima intalnire in conjunctie intre Marele Benefic Jupiter si Marele Transformator Pluto, ambii aflati in zodia seriosului Capricorn. Cei doi se vor mai intalni in acest an pe 30 iunie, cand vor fi ambii in stationare retrograda,...

( ) Citeşte tot articolul

Culinar.md 5 Aprilie 2020, ora: 05:24

CELE MAI BUNE reţete de pate vegetal de casă: delicioase, sănătoase, cu puţine calorii!

CELE MAI BUNE reţete de pate vegetal de casă: delicioase, sănătoase, cu puţine calorii!

În comerţ găseşti câteva sortimente de pate vegetal, deci de post, dar ai avut curiozitatea să te uiţi pe etichetă?

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 4 Aprilie 2020, ora: 20:10

ALERTĂ /// FOCAR de infecție cu COVID-19 la Fălești. Medicii le dau medicamente să scadă febra și îi lasă acasă pentru că NU SUNT PATURI la spitalul din Bălți

ALERTĂ /// FOCAR de infecție cu COVID-19 la Fălești. Medicii le dau medicamente să scadă febra și îi lasă acasă pentru că NU SUNT PATURI la spitalul din Bălți

Mai mulți locuitori din raionul Fălești ar fi suspecți de infectare cu virusului COVID-19, după ce s-a confirmat îmbolnăvirea unor angajați ai fabricii unde sunt confecționate jucării ”Kinder”, potrivit deputatei Partidului Acțiune și Solidaritate, Doina Gherman.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 4 Aprilie 2020, ora: 17:41

Sergiu Litvinenco: „Acum că în orașul Ștefan Vodă este instituită oficial carantina, Igor Dodon nu ar vrea să se intereseze cine a transportat locuitorii din Ștefan Vodă la Mănăstirea Poceaev din Ucraina”

Sergiu Litvinenco: „Acum că în orașul Ștefan Vodă este instituită oficial carantina, Igor Dodon nu ar vrea să se intereseze cine a transportat locuitorii din Ștefan Vodă la Mănăstirea Poceaev din Ucraina” Foto: Alexandru Jolnaci

Aproape la fiecare ieșire publică, Igor Dodon le arată din deget conaționalilor noștri din diasporă precum că ar fi mai toți purtători de COVID-19. Și repetă de fiecare dată că ar trebui să stea acolo unde sunt ca să nu-i infecteze pe cei din Republica Moldova.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 4 Aprilie 2020, ora: 17:16

RECORD DE INFECȚII. +161 de cazuri noi de COVID-19. 3 persoane au decedat (12 în total). 752 de persoane au fost infectate / VIDEO

RECORD DE INFECȚII. +161 de cazuri noi de COVID-19. 3 persoane au decedat (12 în total). 752 de persoane au fost infectate / VIDEO

 Au fost confirmate alte 161 de cazuri de infecție cu coronavirus pe teritorul Republicii Moldova. Astfel, până la această oră bilanțul persoanelor diagnosticate cu Covid-19 ajunge la 752.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 4 Aprilie 2020, ora: 15:50

Se poate mai jos de atât!? La Bălți pacienții cu suspiciune de COVID-19 își fac nevoile în CĂLDĂRI

Se poate mai jos de atât!? La Bălți pacienții cu suspiciune de COVID-19 își fac nevoile în CĂLDĂRI

„În timp ce autoritățile ne asigură că totul este pregătit la Bălți, într-o postare video pe Facebook plasată de primarul de la Bălți, Renato Usatîi, o pacientă se plângea că în loc de WC, administrația i-a dat o căldare”, informează Gazeta...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 4 Aprilie 2020, ora: 15:20

Accidentul TERIBIL la Cojușna. Martorii spun că a ZBURAT cu Mercedesul prin copaci (VIDEO)

Accidentul TERIBIL la Cojușna. Martorii spun că a ZBURAT cu Mercedesul prin copaci (VIDEO)

Am intrat în posesia unor imagini video care arată urmările accidentului de aseară care s-a produs în apropiere de localitatea Cojuşna, cu implicarea unui Mercedes-AMG.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 4 Aprilie 2020, ora: 15:05

ULTIMA ORĂ // Guvernarea Dodon&Chicu a decis SĂ TAIE din salariile învățătorilor în plină pandemie

ULTIMA ORĂ // Guvernarea Dodon&Chicu a decis SĂ TAIE din salariile învățătorilor în plină pandemie

„Ministerul Educație a informat managerii instituțiilor de învățământ ca la salariile pentru luna martie să fie tăiate toate sporurile, adică acele procente pentru calitate”, scrie un învățător din UTAG.

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)