Astăzi 12 August 2020, Miercuri - Ultima actualizare la ora 18:05
Abonamente

Opinii & Editoriale 11 Februarie 2019, ora 14:55    Din editia print

Marime Font

Ulciorul și ciolanul

Zilele trecute vorbeam cu o prietenă despre o clădire din Chișinău, pe care a văzut-o, când a fost în vizită. Spunea că la următoarea vizită ar vrea să o vadă din nou. Eu am glumit și i-am spus că, sper din suflet, ca acea clădire să mai fie acolo.

Bineînțeles că oricine își poate imagina că am discutat despre o clădire cu risc, dar, de fapt, nu e așa. Vorbeam despre o simplă clădire. Însă în Moldova mi se pare atât de probabil să se întâmple absolut orice lucru, care, în alte țări, nu ar fi posibil, încât nu m-ar mira să dispară blocuri întregi din țară.

Cred că mulți simt la fel. Că în Moldova orice (lucru rău) e posibil. A dispărut un miliard din bănci, de ce nu ar putea dispărea o clădire? Dispar parcuri întregi, proprietățile publice devin private, afacerile bune trec prin mâinile politicienilor, ce ne-ar mai putea surprinde? Nimic. Chiar dacă toți sperăm, de la un tur de alegeri la altul, că ne va fi cândva mai bine. Că vom trăi și noi într-o țară stabilă.

Loading...


Cei care nu s-au aflat la conducere în ultimii ani vor să revină și ne promit reforme. Dar noi am tot mers în jos. Și cu ei, și cu cei dinainte, și cu cei de după. Nu cred că ne era mai bine cu alții. Nici mai rău, fiindcă eu trăiesc cu impresia că toți se hrănesc din același ciolan (ca să nu spun treucă). E suficient să ne uităm la actuala clasă politică, atât la cei de la guvernare, cât și la cei din opoziție.

E vreun politician care să nu fi migrat de la un partid la altul? E vreunul care să nu fi fost acuzat de corupție? Ați văzut vreun candidat care să nu fie finanțat (legat) de Șor, de Plahotniuc, de Țopa? Toți, până la ultimul, pot fi suspectați de amestec în afaceri dubioase, de interese care nu sunt comune cu interesele noastre.

Modelul de funcționare al politicianului de la noi e proverbul: ulciorul nu merge de multe ori la apă, iar rațiunea alegătorului nu mai pare să fie: hai să vedem cine e cinstit, ci hai să vedem care e hoțul mai mic. Ceea ce mi se pare înfricoșător din start. Totul pare altceva decât ceea ce spune că e. Și ca să dau un singur exemplu: PD și PSRM vin în linie directă din PCRM. Ambele partide au lideri care, cu câțiva ani în urmă, erau fruntași comuniști. Oare să se fi schimbat ei cu totul? Să se fi rupt cu adevărat de PCRM sau să fie, de fapt, echipele de tineret ale PCRM? Iată o întrebare la care nu am răspuns. Când PCRM a înțeles că ulciorul nu mai merge mult la apă, s-a rupt în trei. Iar acum merg după apă celelalte două ramuri: PD și PSRM.

Pe de altă parte, încă ne amintim cu toții sloganul: „Moldova fără comuniști”. Cât de promițător părea PLDM atunci. Nu vreau să mai amintesc de Filat, fiindcă el nu e singurul hoț de acolo, e doar singurul pedepsit. Însă adevărul e că ne-au mințit, ne-au tras pe sfoară. Și când au văzut că nici ulciorul lor nu mai merge mult la apă, s-au rupt și ei. Uitați-vă cu atenție pe unde au migrat toți PLDM-iștii și veți avea un răspuns. Tot așa s-a rupt și PL-ul. Acesta este jocul politicii moldovenești, când nu mai poți convinge - schimbi haina, dar nu și omul.
Ce rezultat vom avea pe 24 februarie? Nu contează. Toți sunt o apă și un pământ. Singurul lucru, pe care îl mai putem proteja, e acordul cu Uniunea Europeană. În rest, politicienii vor la ciolan. Iar noi sperăm să nu dispărem peste noapte. Să nu fim furați cu tot cu papuci.

Un articol de: Moni Stănilă Contactează autorul
 Urmărește știrile Timpul.md pe Telegram
loading...
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Chișinău 12 August 2020, ora: 18:05

VIDEO - LAPTE DE „CASĂ” pe străzile din Chișinău - Doi vânzători filmați cum „produceau” lapte de casă în mijlocul drumului

VIDEO - LAPTE DE „CASĂ” pe străzile din Chișinău - Doi vânzători filmați cum „produceau” lapte de casă în mijlocul drumului

În imagini se vede clar cum „producătorii” amestecă un lapte ieftin cumpărat din magazin cu apă, pentru a-l vinde ulterior ca „lapte de casă”.  

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 12 August 2020, ora: 17:11

Cifre alarmante! +474 de cazuri noi de infecție Covid și șase decese timp de o zi

Cifre alarmante! +474 de cazuri noi de infecție Covid și șase decese timp de o zi

Încă 474 de cazuri noi de infectare cu COVID-19 au fost confirmate astăzi în Republica Moldova. Este cea mai mare cifră după 19 iulie, când fuseseră confirmate 479 de cazuri.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 12 August 2020, ora: 16:49

Tragicul accident de lângă Soroca a fost surprins de o cameră la bord / VIDEO

Tragicul accident de lângă Soroca a fost surprins de o cameră la bord / VIDEO

Ieri, în jurul orei 22:40, la intrarea în satul Racovăț, raionul Soroca, a avut loc un accident major cu implicarea a trei autocamioane, soldat cu decesul unui tânăr de 32 de ani și rănirea gravă a unui bărbat de 58 de ani.

( ) Citeşte tot articolul

Timpul Liber 12 August 2020, ora: 16:48

Top 7 jocuri pe calculator de jucat în cuplu

Top 7 jocuri pe calculator de jucat în cuplu Din editia print

Jocurile, indiferent de forma lor, fie că vorbim despre jocurile de societate, sporturi, jocuri de petrecere, jocuri de cazinou sau jocurile video și așa mai departe, nu trebuie să lipsească din viața noastră. Iar justificarea este una foarte simplă. Cu atât mai simplă cu cât...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 12 August 2020, ora: 09:59

Virgil Musta: Am avut şi pacienţi care s-au îmbolnăvit, i-am salvat, dar mi-au spus că ei nu cred că au fost bolnavi de coronavirus

Virgil Musta: Am avut şi pacienţi care s-au îmbolnăvit, i-am salvat, dar mi-au spus că ei nu cred că au fost bolnavi de coronavirus

Medicul Virgil Musta, şef de secţie la Spitalul de Boli Infecţioase Victor Babeş din Timişoara, a declarat într-un interviu pentru Hotnews, că a avut şi pacienţi care au rămas sceptici faţă de existenţa bolii COVID-19 chiar şi după ce s-au îmbolnăvit, dar că speră că tot mai...

( ) Citeşte tot articolul

Politică 12 August 2020, ora: 09:24

OPINIE Dodon, tentat să-și deseneze „victoria” după modelul Lukașenko?

Dodon, tentat să-și deseneze „victoria” după modelul Lukașenko?

În timp ce Putin și Dodon îl felicitau pe Lukașenko, la Minsk poliția bătea, gaza și aresta protestatarii ieșiți pe străzi, cu zecile de mii, pentru a denunța fraudarea masivă a alegerilor.

( ) Citeşte tot articolul

Economie 12 August 2020, ora: 09:22

Renaşterea euro este efectul unui acord UE care a schimbat totul

Renaşterea euro este efectul unui acord UE care a schimbat totul

Soarta euro a cunoscut o schimbare seismică, scrie Bloomberg.

( ) Citeşte tot articolul

Timpul Local 12 August 2020, ora: 08:12

Accident horror pe traseul Chișinău-Soroca. Un camion a luat foc, iar o persoană ar fi decedat / VIDEO

Accident horror pe traseul Chișinău-Soroca. Un camion a luat foc, iar o persoană ar fi decedat / VIDEO

Potrivit primelor informații, trei camioane s-au ciocnit noaptea trecută, ioar unul dintre acestea a luat foc.

( ) Citeşte tot articolul

Sănătate 12 August 2020, ora: 05:58

10 întrebuințări ale castraveților care TE VOR UIMI

10 întrebuințări ale castraveților care TE VOR UIMI

Castravetii se pot transforma oricand intr-o gustare delicioasa. Dar stiai ca micutele legume pot preveni mahmureala sau pot curate chiuveta bucatariei.

( ) Citeşte tot articolul

Sănătate 12 August 2020, ora: 03:00

Sedentarismul, alimentaţia săracă în calciu, alimentele de tip fast-food, cafeina şi boli precum osteoporoza sensibilizează sistemul osos şi cresc riscul de fracturi. 

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 12 August 2020, ora: 00:31

În realitate, în TOATĂ istoria sa, Rusia a fost un stat AGRESOR

În realitate, în TOATĂ istoria sa, Rusia a fost un stat AGRESOR

De fapt, în toata istoria sa, Rusia a fost un stat agresor. Să creada că a cucerit o șesime din suprafata planetei numai ca urmare a războaielor de aparare, poate doar un om complet lipsit de orice cunoaștere a istoriei, sau care si-a pierdut complet capacitatea de a gândi, după...

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 12 August 2020, ora: 00:02

Jerzy Neyman s-a născut pe 16 aprilie 1884 în familia judecătorului Marian-Ceslav Neyman în orașul Tighina, Basarabia.  

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)