Internațional

ULTIMA ORĂ / Sevastova – Halep 4-6, 3-6. Simona s-a calificat în sferturi la Cincinnati

Halep a învins-o, în optimi, scor 6-4, 6-3, într-o oră şi 18 minute, pe jucătoarea letonă Anastasija Sevastova, a 15-a favorită şi numărul 16 mondial.

În sferturi, Halep o va întâlni pe câştigătoarea meciului Johanna Konta (Marea Britanie, locul 7 WTA) – Dominika Cibulkova (Slovacia, 11 WTA), programat tot joi, în jurul orei 21:30.

De-a lungul celor două seturi cu Sevastova, Halep a comis patru duble greşeli, având procentaje de reuşită la serviciu de 58 la sută cu prima minge şi 41 la sută cu cea de-a doua. Românca a reuşit cinci break-uri şi şi-a cedat serviciul de trei ori.

Halep a avut 15 lovituri direct câştigătoare şi 28 de erori neforţate, în timp ce adversara sa a reuşit 14 lovituri direct câştigătoare şi a comis 36 de greşeli neprovocate.

A fost cea de-a opta întâlnire dintre cele două jucătoare, iar Halep a ajuns la cinci victorii în faţa letonei. În 2017, Halep şi Sevastova se mai întâlniseră de două ori, iar românca s-a impus de fiecare dată – scor 6-3, 6-1, în sferturile de finală ale turneului de la Stuttgart, şi 6-2 6-3, în semifinalele competiţiei de la Madrid.

Halep a învins-o pe Sevastova şi în 2016, în finala turneului de la Bucureşti, scor 6-0, 6-0. Partidele anterioare s-au disputat în perioada 2009-2011.

Calificarea în sferturile de finală este premiată la Cincinnati cu 60.105 dolari şi 190 de puncte WTA. Prezenţa în semifinale este recompensată cu 128.330 de dolari şi 350 de puncte.

La ediţia din 2016, Simona Halep a ajuns până în semifinale, unde a fost învinsă de sportiva germană Angelique Kerber, scor 3-6, 4-6. De altfel, acesta este cel de-al cincilea an consecutiv în care Halep ajunge cel puţin în sferturi la Cincinnati, cea mai bună performanţă a sa fiind prezenţa în finala din 2015.