Astăzi 23 Februarie 2019, Sâmbătă - Ultima actualizare la 22 Februarie 2019
Abonamente

Actualitate 13 Septembrie 2018, ora 07:38    Din editia print

Un antreprenor dezvoltă rafturi inteligente și atrage branduri din toată lumea

Marime Font

Interviu cu Valentin Prijilevschi, antreprenor, fondator al companiei inovatoare Techshelf – rafturi inteligente.

Valentin Prijilevschi a absolvit Liceul Teoretic Român Francez „Gh. Asachi” din Chişinău în anul 2007, apoi şi-a continuat studiile la Facultatea de Drept a Universităţii de Stat, de unde şi-a luat licenţa în 2011 și Masterul în Business și Administrare a Afacerilor a ASEM (2015). Este fondator și cofondator al mai multor proiecte legate de IT, precum Techshelf, studioul de animație video Brazilero, precum și platforma Money Quest.

Cunoscând foarte bine distribuția și retailul din Republica Moldova, Valentin practică această meserie încă din 2008, când a început să lucreze în acest domeniu. În 2009, conducea deja o întreprindere cu capital străin din Austria, iar la ora actuală este fondator al proiectului de nivel internațional Techshelf, care își propune să reducă costurile retailerilor și să revoluționeze această industrie.

- Valentin, la ce te-ai gândit mai întâi de toate în 2009, când aveai vârsta de 21 de ani și ai primit oferta de a fi director al unei companii cu capital străin?
- Sincer, am fost luat prin surprindere, dar nici o secundă nu m-am simțit frustrat sau speriat cumva. Eram destul de încrezător la acel moment în propriile forțe și știam că voi reuși cu siguranță. Am făcut mai multe lucruri frumoase în acea perioadă, deoarece conduceam prima companie din R. Moldova, care a introdus pe piață branduri de lactate din Polonia, băuturi din Austria, mezeluri din Belarus și multe alte produse exclusive.

„Minuni nu prea există”

- Dar astăzi cu ce te ocupi?
- Ocupaţia mea prioritară este dezvoltarea Proiectului „Techshelf” și a tot ceea ce ține de smart retail și smart shelves. Chiar la momentul actual, suntem în negocieri cu mari rețele comerciale de peste hotare şi chiar de peste ocean. De asemenea, suntem în strânsă legătură cu unele fonduri care investesc în inovațiile din retail. Muncesc și călătoresc mult pentru a ajunge acolo unde planific și deocamdată succesul îmi surâde. Prietenii și cunoscuții îmi spun că am noroc și că sunt bravo, dar eu le răspund că am muncit mult! Atunci când colegii mei aveau timp de o bere sau de cluburi de noapte, eu lucram și sâmbetele, și duminicile, pentru a-mi construi o carieră, pentru a obține experiență și pentru a atinge rezultate. Minuni nu prea există. Doar munca zilnică te ridică, conștiința de sine sau, după cum se spune în engleză, „self-awareness”. Adică, trebuie să conștientizezi cine ești, ce poți și unde vrei să ajungi.


- Explică-ne mai clar cu ce se ocupă „Techshelf”.
- Este un sistem complex de rafturi inteligente, panele „smart”, care se instalează deasupra rafturilor existente în magazine și, împreună cu un soft specializat, pe care îl dezvoltăm, livrează date în timp real către retailer sau distribuitori despre tot ceea ce se întâmplă pe rafturi. Dacă un produs se termină pe raft, persoana responsabilă este înștiințată imediat despre aceasta. Astfel șansele ca un produs să nu fie disponibil pentru consumatori scad, iar vânzările brandurilor care folosesc tehnologia noastră cresc!

„Cea mai bună investiție sunt cunoștințele”

- Cum ți-a venit această idee?
- A fost o cale lungă, cu multe greutăți pe parcurs, cu multe ajustări și reorientări. „Techshelf” este o versiune mai avansată a ceea ce am făcut până acum în domeniul smart retail. În locația Silicon Valley din San Francisco, dacă nu ai cel puțin două startupuri eșuate, nimeni nici nu te ea în serios. Am avut și eu anterior câteva încercări de a face bani și tot felul de startupuri - câteva automobile în serviciile de taxi din Chișinău, un salon de rochii de nuntă și de seară în centrul Capitalei și multe altele. Or, până a ajunge la ceva viabil, care să-mi placă într-adevăr, vă dați seama că am trecut prin multe încercări.

- Care a fost cea mai interesantă experiență pe care ai trăit-o până acum în plan profesional?
- Pe de o parte, niciodată să nu cedezi. Pe de altă parte, trebuie să știi când și cum să te reorientez eficient în spațiu. Dacă ai ales să fii antreprenor, fii dârz şi mergi înainte, dar, totuşi, trebuie să ai cunoștințe în domeniul în care munceşti, care, odată cu timpul, generează și experienţa. Mulți confundă termenii, mulți nu au o viziune adecvată asupra lucrurilor și consideră că, având o afacere, vor avea angajați și vor lucra mai puțin. Aceștia greșesc amarnic. De fapt, eu am avut, deocamdată, șase sau șapte eșecuri. Greșelile mele depășesc reușitele, dar anume ele m-au ajutat să cresc și să învăț. Dintre proiectele pe care le-am creat, doar 10% au succes. Oricât de dureroase ar fi, gafele creează o experiență excelentă și inedită. Cea mai bună investiție sunt cunoștințele, iar cea mai mare experiență este practica.

„Doamna realitate este foarte dură”

- Ce sfaturi ai pentru alţi tineri antreprenori, care se află la început de cale?
- Le-aș recomanda mai întâi de toate să investească în carte. Timp nu este prea mult. Dacă începeți ceva prea devreme pentru piață, există șanse să nu fiți în business la timpul potrivit, ceea ce va duce neapărat la eșec. Cred că cel mai bun sfat pentru tinerii, care vor să-și deschidă o afacere, e să înceapă lucrul cât mai devreme, chiar după absolvirea școlii și, în paralel, să facă universitatea. În orice caz, aceasta a fost experiența mea. Totul în această viață are un preț și, dacă vrei să atingi rezultate deosebite, uneori ești nevoit să lucrezi și nopțile, și weekendurile, și să acorzi mai puțin timp prietenilor și familiei. Unii tineri cu care mai comunic acum caută rapiditate în tot ce mișcă, adică rezultate imediate, dar așa ceva nu există. Succesul nu-ți bate la ușă peste noapte, până la el trebuie să parcurgi o cale de 10 sau chiar 20 de ani. Mulți cred că, dacă au o idee, este suficient să te promovezi simplu pe social media și, în jumătate de an, vor ajunge pe un iaht sau, în cel mai rău caz, la volanul unui Mercedes nou. Iar când fac cunoştinţă cu doamna realitate, care este destul de dură, foarte mulți cedează. Din partea mea, vă rog mult, dragii mei, să vă gândiţi bine înainte de a vă pune mâinile în poale! Poate că acest eşec al vostru este tocmai începutul pentru ceva foarte și foarte bun.

Andrei Bocancea, pentru TIMPUL

blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 19:29

Autoritățile de la Chișinău au informat astăzi Adunarea Parlamentară a OSCE despre imixtiunile grsolane ale Federației Ruse în procesul electoral din Republica Moldova. Deputatul democrat Sergiu Sîrbu s-a referit inclusiv la noul dosar fabricat de Moscova pe umele...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 19:27

Administrația Națională a Penitenciarelor din Republica Moldova dezminte, într-un comunicat de presă, informațiile tirajate de o parte a mass-media privind pretinsa înjunghiere a lui Veaceslav Platon, în Penitenciarul nr. 13.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 16:12

Rareori ți-e dat să vezi o criză de identitate a unei formațiuni politice în ajun de alegeri precum cea prin care trece astăzi blocul ACUM. Câteva zile în urmă, vicepreședintele Partidului Acțiune și Solidaritate; Mihai Popșoi, a surprins pe toată lumea,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 16:11

Declanșarea de către Rusia a unui dosar penal în care ar figura Vlad Plahotniuc, poartă un evident caracter electoral câtă vreme acest lucru se întâmplă cu două zile înainte de alegerile din R.Moldova. De această părere este analistul politic Ion...

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 22 Februarie 2019, ora: 16:00

Istoria limbii române: Câte cuvinte am moștenit din latină?

Istoria limbii române: Câte cuvinte am moștenit din latină?

Când vorbim despre viața cuvintelor românești trebuie să începem cu... începutul: am arătat în episodul precedent că limba română continuă latina, limba-mamă. Este un adevăr pe care nu mă sfiesc să-l repet ori de câte ori voi avea prilejul s-o...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 15:59

Fostul președinte al filialei Botanica a PPDA, Sergiu Cibotăreanu, susține că formațiunea condusă de Andrei Năstase nu este nici pe departe una proeuropeană. Potrivit lui, partidul format pe baza mișcării protestatare din 2015 a deviat foarte mult de la traseul său inițial....

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 15:58

Mai mulți artiști iluștri își exprimă încrederea că PDM poate continua schimbările bune din Moldova, așa cum a făcut-o și în ultimii ani. Ei declară, în câteva mesaje live pe Facebook, că vor vota pentru Moldova și pentru fapte, nu vorbe, la alegerile...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 15:56

Unul din autoturismele care asigura protecția în cortegiul prezidențial a fost accidentat astăzi, în timp ce se afla în misiune.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 15:55

Astăzi povara fiscală pe care un angajator o simte este mai mică decât în urmă cu trei ani. Acest lucru se datorează actualei guvernări, care trebuie să-și continue actvitatea și după alegerile din 24 februarie, susțin managerii centrului comercial Grand Hall, într-o...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 15:54

Departamentului american pentru Securitate Internă a creat o universitate falsă, Universitatea din Farmington, pentru a lansa o capacană și pentru a aresta studenții străini care încearcă să rămână pe teritoriul american în mod ilegal, relatează The Guardian.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 15:53

Preşedintele polonez, Andrzej Duda, şi omologul său lituanian, Dalia Grybauskaite, au semnat joi, la Varşovia, o declaraţie privind securitatea comună, care include coordonarea politicilor de apărare şi securitate ale celor două ţări în cadrul NATO şi al Uniunii Europene şi...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 13:50 de Ana Marchitan

Duminică, 24 februarie, în R. Moldova, vor avea loc alegeri parlamentare ordinare. Astfel, pentru prima dată, cetățenii vor alege cei 101 deputați conform sistemului electoral mixt. Adică, 50 dintre aceștia vor accede în Legislativ pe liste de partid, mandatele urmând să...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 13:40

Plahotniuc, în timpul vizitelor la Iurceni, Vărzărești, Zberoaia: vom continua investițiile în infrastructură, în crearea de locuri de muncă și condiții sociale mai bune aici și în toate satele din țară

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 13:14

Editorialistul Ziarului NAȚIONAL, Nicolae Negru, este convins că anunțul privind noul dosar penal deschis de ruși pe numele liderului Partidului Democrat (PD), Vlad Plahotniuc, are legătură directă cu alegerile parlamentare de duminică.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 12:51

Liderul Partidului Politic ȘOR, Ilan Șor și formațiunea sa sunt gata să preia responsabilitatea guvernării Republicii Moldova pentru a transforma și moderniza țara. Ilan Șor, care s-a arătat convins de victoria formațiunii sale la scrutinul parlamentar de duminică, a declarat la o...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 12:17

Ministerul Afacerilor Externe și Integrării Europene (MAEIE) a făcut publice adresele și datele de contact ale secțiilor de vot deschise peste hotare pentru alegerile parlamentare din 24 februarie 2019.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 12:13

Partidul Democrat din Moldova a sesizat astăzi mai multe instituții internaționale și observatorii acreditați să monitorizeze alegerile din 24 februarie 2019, în legătură cu implicarea abuzivă a Federației Ruse în alegerile din Republica Moldova. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 11:56

Mai muli susținători și simpatizanți ai binomului PAS-PPDA își manifestă public dezamăgirea față de ultimele acțiuni și declarații ale liderilor acestuia, Maia Sandu și Andrei Năstase. Internauții iau în furci atât angajamentul de a nu încheia nicio...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 11:44

Încă 8 familii din municipiul Orhei și-au realizat visul pe care îl are practic fiecare tânăr din Republica Moldova: administrația publică locală a orașului le-a înmânat cheile de la noile apartamente sociale, pe care le-au primit în cadrul unui program...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 11:43

Biserica Ortodoxă Română condiționează recunoașterea autocefaliei Kievului

Biserica Ortodoxă Română condiționează recunoașterea autocefaliei Kievului

Biserica Ortodoxă Română (BOR) cere garanții scrise privind pastrarea identitatii culturale si lingvistice pentru parohiile românești din Bucovina și pune alte câteva condiții pentru recunoașterea Bisericii Ortodoxe a Ucrainei.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 11:32

Cetățenii așteaptă ca proiectele bune pentru Moldova, implementate de actuala Guvernare, să continue și după alegerile parlamentare din 24 februarie. Liderul, PDM, Vlad Plahotniuc, și vicepreședinții formațiunii, Andrian Candu și Pavel Filip, au îndemnat alegătorii,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 11:27

Legăturile dintre președintele moldovean, Igor Dodon, și cel rus, Vladimir Putin, au o componentă financiară directă. Astfel, cel puțin 70.000 de euro au intrat în contul fundației “Din suflet”, a Galinăi Dodon (soția președintelui Republicii Moldova).

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 10:20

Organele de drept din Federația Rusă i-au mai deschis un dosar penal liderului Partidului Democrat (PD), Vlad Plahotniuc, iar acest lucru se întâmplă cu două zile înaintea alegerilor parlamentare din 24 februarie, scrie ziarulnational.md

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 10:00

S-a dezlantuit cerul deasupra orasului. Dupa cateva zile de vreme insorita, a inceput sa ninga in capitala. De astazi vremea se raceste. Meteorologii au anuntat cod galben de schimbare brusca a vremii, valabil pana sambata.

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)