Astăzi 31 Mai 2020, Duminică - Ultima actualizare la ora 09:28
Abonamente

Actualitate 13 Septembrie 2018, ora 07:38    Din editia print

Un antreprenor dezvoltă rafturi inteligente și atrage branduri din toată lumea

Marime Font

Interviu cu Valentin Prijilevschi, antreprenor, fondator al companiei inovatoare Techshelf – rafturi inteligente.

Valentin Prijilevschi a absolvit Liceul Teoretic Român Francez „Gh. Asachi” din Chişinău în anul 2007, apoi şi-a continuat studiile la Facultatea de Drept a Universităţii de Stat, de unde şi-a luat licenţa în 2011 și Masterul în Business și Administrare a Afacerilor a ASEM (2015). Este fondator și cofondator al mai multor proiecte legate de IT, precum Techshelf, studioul de animație video Brazilero, precum și platforma Money Quest.

Cunoscând foarte bine distribuția și retailul din Republica Moldova, Valentin practică această meserie încă din 2008, când a început să lucreze în acest domeniu. În 2009, conducea deja o întreprindere cu capital străin din Austria, iar la ora actuală este fondator al proiectului de nivel internațional Techshelf, care își propune să reducă costurile retailerilor și să revoluționeze această industrie.

- Valentin, la ce te-ai gândit mai întâi de toate în 2009, când aveai vârsta de 21 de ani și ai primit oferta de a fi director al unei companii cu capital străin?
- Sincer, am fost luat prin surprindere, dar nici o secundă nu m-am simțit frustrat sau speriat cumva. Eram destul de încrezător la acel moment în propriile forțe și știam că voi reuși cu siguranță. Am făcut mai multe lucruri frumoase în acea perioadă, deoarece conduceam prima companie din R. Moldova, care a introdus pe piață branduri de lactate din Polonia, băuturi din Austria, mezeluri din Belarus și multe alte produse exclusive.

„Minuni nu prea există”

- Dar astăzi cu ce te ocupi?
- Ocupaţia mea prioritară este dezvoltarea Proiectului „Techshelf” și a tot ceea ce ține de smart retail și smart shelves. Chiar la momentul actual, suntem în negocieri cu mari rețele comerciale de peste hotare şi chiar de peste ocean. De asemenea, suntem în strânsă legătură cu unele fonduri care investesc în inovațiile din retail. Muncesc și călătoresc mult pentru a ajunge acolo unde planific și deocamdată succesul îmi surâde. Prietenii și cunoscuții îmi spun că am noroc și că sunt bravo, dar eu le răspund că am muncit mult! Atunci când colegii mei aveau timp de o bere sau de cluburi de noapte, eu lucram și sâmbetele, și duminicile, pentru a-mi construi o carieră, pentru a obține experiență și pentru a atinge rezultate. Minuni nu prea există. Doar munca zilnică te ridică, conștiința de sine sau, după cum se spune în engleză, „self-awareness”. Adică, trebuie să conștientizezi cine ești, ce poți și unde vrei să ajungi.

Loading...


- Explică-ne mai clar cu ce se ocupă „Techshelf”.
- Este un sistem complex de rafturi inteligente, panele „smart”, care se instalează deasupra rafturilor existente în magazine și, împreună cu un soft specializat, pe care îl dezvoltăm, livrează date în timp real către retailer sau distribuitori despre tot ceea ce se întâmplă pe rafturi. Dacă un produs se termină pe raft, persoana responsabilă este înștiințată imediat despre aceasta. Astfel șansele ca un produs să nu fie disponibil pentru consumatori scad, iar vânzările brandurilor care folosesc tehnologia noastră cresc!

„Cea mai bună investiție sunt cunoștințele”

- Cum ți-a venit această idee?
- A fost o cale lungă, cu multe greutăți pe parcurs, cu multe ajustări și reorientări. „Techshelf” este o versiune mai avansată a ceea ce am făcut până acum în domeniul smart retail. În locația Silicon Valley din San Francisco, dacă nu ai cel puțin două startupuri eșuate, nimeni nici nu te ea în serios. Am avut și eu anterior câteva încercări de a face bani și tot felul de startupuri - câteva automobile în serviciile de taxi din Chișinău, un salon de rochii de nuntă și de seară în centrul Capitalei și multe altele. Or, până a ajunge la ceva viabil, care să-mi placă într-adevăr, vă dați seama că am trecut prin multe încercări.

- Care a fost cea mai interesantă experiență pe care ai trăit-o până acum în plan profesional?
- Pe de o parte, niciodată să nu cedezi. Pe de altă parte, trebuie să știi când și cum să te reorientez eficient în spațiu. Dacă ai ales să fii antreprenor, fii dârz şi mergi înainte, dar, totuşi, trebuie să ai cunoștințe în domeniul în care munceşti, care, odată cu timpul, generează și experienţa. Mulți confundă termenii, mulți nu au o viziune adecvată asupra lucrurilor și consideră că, având o afacere, vor avea angajați și vor lucra mai puțin. Aceștia greșesc amarnic. De fapt, eu am avut, deocamdată, șase sau șapte eșecuri. Greșelile mele depășesc reușitele, dar anume ele m-au ajutat să cresc și să învăț. Dintre proiectele pe care le-am creat, doar 10% au succes. Oricât de dureroase ar fi, gafele creează o experiență excelentă și inedită. Cea mai bună investiție sunt cunoștințele, iar cea mai mare experiență este practica.

„Doamna realitate este foarte dură”

- Ce sfaturi ai pentru alţi tineri antreprenori, care se află la început de cale?
- Le-aș recomanda mai întâi de toate să investească în carte. Timp nu este prea mult. Dacă începeți ceva prea devreme pentru piață, există șanse să nu fiți în business la timpul potrivit, ceea ce va duce neapărat la eșec. Cred că cel mai bun sfat pentru tinerii, care vor să-și deschidă o afacere, e să înceapă lucrul cât mai devreme, chiar după absolvirea școlii și, în paralel, să facă universitatea. În orice caz, aceasta a fost experiența mea. Totul în această viață are un preț și, dacă vrei să atingi rezultate deosebite, uneori ești nevoit să lucrezi și nopțile, și weekendurile, și să acorzi mai puțin timp prietenilor și familiei. Unii tineri cu care mai comunic acum caută rapiditate în tot ce mișcă, adică rezultate imediate, dar așa ceva nu există. Succesul nu-ți bate la ușă peste noapte, până la el trebuie să parcurgi o cale de 10 sau chiar 20 de ani. Mulți cred că, dacă au o idee, este suficient să te promovezi simplu pe social media și, în jumătate de an, vor ajunge pe un iaht sau, în cel mai rău caz, la volanul unui Mercedes nou. Iar când fac cunoştinţă cu doamna realitate, care este destul de dură, foarte mulți cedează. Din partea mea, vă rog mult, dragii mei, să vă gândiţi bine înainte de a vă pune mâinile în poale! Poate că acest eşec al vostru este tocmai începutul pentru ceva foarte și foarte bun.

Andrei Bocancea, pentru TIMPUL

 Urmărește știrile Timpul.md pe Telegram
loading...
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Sănătate 30 Mai 2020, ora: 13:59

Dieta de URGENȚĂ / Cum slăbești accelerat și eficient- Programul pe zile

Dieta de URGENȚĂ / Cum slăbești accelerat și eficient- Programul pe zile

Dieta de urgenta este aliata oricarei femei care isi doreste sa dea jos rapid cateva kilograme, fara prea mari batai de cap. Asa ca, daca si tu ai un eveniment important care se apropie si trebuie sa porti o anumita rochie, nu mai sta pe ganduri.

( ) Citeşte tot articolul

Sănătate 30 Mai 2020, ora: 13:55

Alimente şi medicamente pe care să nu le combini niciodată!

Alimente şi medicamente pe care să nu le combini niciodată!

Este cunoscut faptul că anumite combinaţii de medicamente pot anula efectul acestora sau devin chiar periculoase pentru organism. Dar există şi alimente care interacţionează negativ cu unele tratamente medicamentoase, de aceea este important să citiţi cu atenţie prospectele şi să...

( ) Citeşte tot articolul

Lumea 30 Mai 2020, ora: 12:18

Protestele masive din SUA fac prima victimă - un tânăr de 19 ani din Detroit a fost împușcat mortal

Protestele masive din SUA fac prima victimă - un tânăr de 19 ani din Detroit a fost împușcat mortal

Protestele masive care au cutremurat Statele Unite în ultimele zile au făcut și prima victimă – un tânăr de 19 din Detroit a fost ucis după ce au fost trase focuri de armă într-un grup de protestatari, vineri seară, a anunțat departamentul de poliție al orașului...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 30 Mai 2020, ora: 10:43

„VEȘTI BUNE” de la guvernărea Dodon&Chicu - Salariul mediu lunar în R. Moldova este în SCĂDERE iar prețurile sunt în CREȘTERE (STATISTICI OFICIALE)

„VEȘTI BUNE” de la guvernărea Dodon&Chicu - Salariul mediu lunar în R. Moldova este în SCĂDERE iar prețurile sunt în CREȘTERE (STATISTICI OFICIALE)

În primul trimestrul al anului 2020, câștigul salarial mediu lunar nominal brut a fost de 7633,9 lei - în scădere cu 2,3% față de trimestrul patru al anului trecut. Datele au fost publicate de Biroul Național de Statistică (BNS).

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 30 Mai 2020, ora: 10:10

news alert Ministrul Sănătății din România: Epidemia este controlabilă în acest moment. Am trecut de vârf!

Ministrul Sănătății din România: Epidemia este controlabilă în acest moment. Am trecut de vârf!

Ministrul Sănătăţii, Nelu Tătaru, a declarat că epidemia de coronavirus este controlabilă în România.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 30 Mai 2020, ora: 09:24

Fotografia anului. Ludovic Orban şi mai mulţi miniştri beau şi fumează în biroul premierului. Ce reguli încalcă demnitarii

Fotografia anului. Ludovic Orban şi mai mulţi miniştri beau şi fumează în biroul premierului. Ce reguli încalcă demnitarii

Fostul jurnalist Cristian Vasilcoiu a publicat pe pagina sa de Facebook o fotografie în care premierul Ludovic Orban apare alături de câţiva miniştri, la o masă pe care se află băutură.

( ) Citeşte tot articolul

Lumea 30 Mai 2020, ora: 09:11

Trump anunță că încheie relațiile cu OMS și că va retrage Hong Kongului statutul comercial privilegiat

Trump anunță că încheie relațiile cu OMS și că va retrage Hong Kongului statutul comercial privilegiat

Donald Trump a anunțat vineri că Statele Unite „își încheie” relația cu Organizația Mondială a Sănătății și că începe procedurile pentru retragerea unui statut comercial preferat de care se bucura Hong Kongul în relațiile cu Statele Unite.

( ) Citeşte tot articolul

Horoscop 30 Mai 2020, ora: 08:58

Horoscopul zilei de azi, SÂMBĂTĂ 30 MAI 2020. Ce zi aglomerată!

Horoscopul zilei de azi, SÂMBĂTĂ 30 MAI 2020. Ce zi aglomerată!

Azi e primul patrar de Luna in Fecioara, dar e o zi plina. E nevoie de o decizie rapida si importanta. Nu e cea mai usoara zi, desi e weekend. Aduna-te si treci la treaba!

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 30 Mai 2020, ora: 08:57

10 imobile ce aparțin lui Vlad Plahotniuc, în valoare de 33 milioane de lei, puse sub sechestru

10 imobile ce aparțin lui Vlad Plahotniuc, în valoare de 33 milioane de lei, puse sub sechestru

Magistrații judecătoriei Chișinău, sediul Ciocana, au dispus astăzi aplicarea sechestrului pe o serie de bunuri ce aparțin fostului lider al Partidului Democrat, Vladimir Plahotniuc, în valoare de circa 33 de milioane de lei. Totodată, magistrații au respins solicitările procurorilor de...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 30 Mai 2020, ora: 08:52

Iurie Reniță: „Din suflet” despre fundațiile de caritate

Iurie Reniță: „Din suflet” despre fundațiile de caritate

Zvâcnirile furibunde ale lui Dodon vis-a-vis de nepromulgarea legii cu privire la organizațiile necomerciale (în cazul adoptării de către Parlament) trădează disperarea lui, dar și a ortacilor săi psrm-iști că numeroasele lor fundații de caritate, finanțate generos de...

( ) Citeşte tot articolul

Cultură 30 Mai 2020, ora: 01:19

Calendar ortodox 30 mai 2020. Sfântul Cuvios Isaachie Mărturisitorul

Calendar ortodox 30 mai 2020. Sfântul Cuvios Isaachie Mărturisitorul

Calendar ortodox 30 mai 2020. Pe 30 mai creștinii ortodocși prăznuiesc pe Sfântul Cuvios Isaachie Mărturisitorul. Acesta a trăit în secolul al IV-lea în timpul împăratului Valens Arianul care prigonea creștinii. Va veni la Constantinopol pentru a-i întări pe creștini. Află mai...

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 29 Mai 2020, ora: 18:03

ULTIMA ORĂ / +171 de cazuri noi de COVID-19 confirmate în R. Moldova

ULTIMA ORĂ / +171 de cazuri noi de COVID-19 confirmate în R. Moldova

 În total, astăzi au fost efectuate 1203 teste, dintre care primar – 1028 şi repetat – 175. Bilanțul persoanelor infectate cu noul Coronavirus a ajuns la 7896 de cazuri. Din numărul total de cazuri din această zi, 25 sunt lucrători medicali: medici – 3,...

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 29 Mai 2020, ora: 16:47

Se deschid BISERICILE! Premierului Ion Chicu a făcut anunțul

Se deschid BISERICILE! Premierului Ion Chicu a făcut anunțul

Întrunirile cu caracter religios și slujbele în lăcașurile de cult vor putea fi reluate din data de 5 iunie 2020. Decizia a fost luată astăzi de Comisiei Naționale Extraordinare de Sănătate Publică.

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 29 Mai 2020, ora: 16:41

Ultima oră / Paștele Blajinilor nu va fi amânat

Ultima oră / Paștele Blajinilor nu va fi amânat

Paștele Blajinilor din acest an nu va fi amînat. Anunțul a fost făcut de prim-ministrul, Ion Chicu, care îndeamnă populația să fie precaută și să evite aflarea în grupuri mari la cimitire. 

( ) Citeşte tot articolul

Sănătate 29 Mai 2020, ora: 16:34

Ce se întâmplă dacă bei numai suc de lămâie, timp de o lună. Efectul care i-a șocat pe medici

Ce se întâmplă dacă bei numai suc de lămâie, timp de o lună. Efectul care i-a șocat pe medici

O nouă dietă ia cu asalt lumea celebrităţilor! Respectată cu strcteţe, aceasta promite rezultate spectaculoase, într-un timp record!

( ) Citeşte tot articolul

Sănătate 29 Mai 2020, ora: 16:29

Beneficiile necunoscute ale Mâinii Maicii Domnului. Tratează o mulţime de afecţiuni

Beneficiile necunoscute ale Mâinii Maicii Domnului. Tratează o mulţime de afecţiuni

Caprifoiul (Lonicera japonica), cunoscut şi sub denumirea populară de Mâna Maicii Domnului, este o plantă căţărătoare de origine asiatică, ce înfloreşte de primăvară până vara. Mirosul deosebit al florilor sale albe şi galbene o face să fie în topul...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 29 Mai 2020, ora: 15:42

Loteria Națională lansează jocul ”Bani la greu” cu câștiguri de peste un milion de lei

Loteria Națională lansează jocul ”Bani la greu” cu câștiguri de peste un milion de lei

Loteria Națională sporește șansele moldovenilor de a completa lista milionarilor. Toată luna iunie, de luni și până vineri, câte doi participanți vor avea șansa unică de a juca pentru jackpotul de peste 1 000 000 de lei, la noul proiect TV ”Bani la greu”. Jocul...

( ) Citeşte tot articolul

Moldova 29 Mai 2020, ora: 13:00

Migdalele de la Călărași – o cultură nouă și pentru cei care care le cultivă

Migdalele de la Călărași – o cultură nouă și pentru cei care care le cultivă

În ultimii ani, moldovenii preferă să consume cât mai multe produse ecologice pentru a duce un mod de viață mai sănătos, atrăgând atenție deosebită calității produselor.

( ) Citeşte tot articolul

ROMÂNIA 29 Mai 2020, ora: 12:56

Un român a devenit cel mai în vârstă bărbat din lume, după decesul lui Bob Weighton

Un român a devenit cel mai în vârstă bărbat din lume, după decesul lui Bob Weighton

Cel mai în vârstă bărbat din lume, Bob Weighton, a murit la 112 ani. Românul Dumitru Comănescu devine, astfel, cel mai în vârstă bărbat al Planetei, recunoscut de Cartea Recordurilor.

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)