Astăzi 17 Noiembrie 2018, Sâmbătă - Ultima actualizare la ora 08:24
Abonamente

Actualitate 13 Septembrie 2018, ora 07:38    Din editia print

Un antreprenor dezvoltă rafturi inteligente și atrage branduri din toată lumea

Marime Font

Interviu cu Valentin Prijilevschi, antreprenor, fondator al companiei inovatoare Techshelf – rafturi inteligente.

Valentin Prijilevschi a absolvit Liceul Teoretic Român Francez „Gh. Asachi” din Chişinău în anul 2007, apoi şi-a continuat studiile la Facultatea de Drept a Universităţii de Stat, de unde şi-a luat licenţa în 2011 și Masterul în Business și Administrare a Afacerilor a ASEM (2015). Este fondator și cofondator al mai multor proiecte legate de IT, precum Techshelf, studioul de animație video Brazilero, precum și platforma Money Quest.

Cunoscând foarte bine distribuția și retailul din Republica Moldova, Valentin practică această meserie încă din 2008, când a început să lucreze în acest domeniu. În 2009, conducea deja o întreprindere cu capital străin din Austria, iar la ora actuală este fondator al proiectului de nivel internațional Techshelf, care își propune să reducă costurile retailerilor și să revoluționeze această industrie.

- Valentin, la ce te-ai gândit mai întâi de toate în 2009, când aveai vârsta de 21 de ani și ai primit oferta de a fi director al unei companii cu capital străin?
- Sincer, am fost luat prin surprindere, dar nici o secundă nu m-am simțit frustrat sau speriat cumva. Eram destul de încrezător la acel moment în propriile forțe și știam că voi reuși cu siguranță. Am făcut mai multe lucruri frumoase în acea perioadă, deoarece conduceam prima companie din R. Moldova, care a introdus pe piață branduri de lactate din Polonia, băuturi din Austria, mezeluri din Belarus și multe alte produse exclusive.

„Minuni nu prea există”

- Dar astăzi cu ce te ocupi?
- Ocupaţia mea prioritară este dezvoltarea Proiectului „Techshelf” și a tot ceea ce ține de smart retail și smart shelves. Chiar la momentul actual, suntem în negocieri cu mari rețele comerciale de peste hotare şi chiar de peste ocean. De asemenea, suntem în strânsă legătură cu unele fonduri care investesc în inovațiile din retail. Muncesc și călătoresc mult pentru a ajunge acolo unde planific și deocamdată succesul îmi surâde. Prietenii și cunoscuții îmi spun că am noroc și că sunt bravo, dar eu le răspund că am muncit mult! Atunci când colegii mei aveau timp de o bere sau de cluburi de noapte, eu lucram și sâmbetele, și duminicile, pentru a-mi construi o carieră, pentru a obține experiență și pentru a atinge rezultate. Minuni nu prea există. Doar munca zilnică te ridică, conștiința de sine sau, după cum se spune în engleză, „self-awareness”. Adică, trebuie să conștientizezi cine ești, ce poți și unde vrei să ajungi.


- Explică-ne mai clar cu ce se ocupă „Techshelf”.
- Este un sistem complex de rafturi inteligente, panele „smart”, care se instalează deasupra rafturilor existente în magazine și, împreună cu un soft specializat, pe care îl dezvoltăm, livrează date în timp real către retailer sau distribuitori despre tot ceea ce se întâmplă pe rafturi. Dacă un produs se termină pe raft, persoana responsabilă este înștiințată imediat despre aceasta. Astfel șansele ca un produs să nu fie disponibil pentru consumatori scad, iar vânzările brandurilor care folosesc tehnologia noastră cresc!

„Cea mai bună investiție sunt cunoștințele”

- Cum ți-a venit această idee?
- A fost o cale lungă, cu multe greutăți pe parcurs, cu multe ajustări și reorientări. „Techshelf” este o versiune mai avansată a ceea ce am făcut până acum în domeniul smart retail. În locația Silicon Valley din San Francisco, dacă nu ai cel puțin două startupuri eșuate, nimeni nici nu te ea în serios. Am avut și eu anterior câteva încercări de a face bani și tot felul de startupuri - câteva automobile în serviciile de taxi din Chișinău, un salon de rochii de nuntă și de seară în centrul Capitalei și multe altele. Or, până a ajunge la ceva viabil, care să-mi placă într-adevăr, vă dați seama că am trecut prin multe încercări.

- Care a fost cea mai interesantă experiență pe care ai trăit-o până acum în plan profesional?
- Pe de o parte, niciodată să nu cedezi. Pe de altă parte, trebuie să știi când și cum să te reorientez eficient în spațiu. Dacă ai ales să fii antreprenor, fii dârz şi mergi înainte, dar, totuşi, trebuie să ai cunoștințe în domeniul în care munceşti, care, odată cu timpul, generează și experienţa. Mulți confundă termenii, mulți nu au o viziune adecvată asupra lucrurilor și consideră că, având o afacere, vor avea angajați și vor lucra mai puțin. Aceștia greșesc amarnic. De fapt, eu am avut, deocamdată, șase sau șapte eșecuri. Greșelile mele depășesc reușitele, dar anume ele m-au ajutat să cresc și să învăț. Dintre proiectele pe care le-am creat, doar 10% au succes. Oricât de dureroase ar fi, gafele creează o experiență excelentă și inedită. Cea mai bună investiție sunt cunoștințele, iar cea mai mare experiență este practica.

„Doamna realitate este foarte dură”

- Ce sfaturi ai pentru alţi tineri antreprenori, care se află la început de cale?
- Le-aș recomanda mai întâi de toate să investească în carte. Timp nu este prea mult. Dacă începeți ceva prea devreme pentru piață, există șanse să nu fiți în business la timpul potrivit, ceea ce va duce neapărat la eșec. Cred că cel mai bun sfat pentru tinerii, care vor să-și deschidă o afacere, e să înceapă lucrul cât mai devreme, chiar după absolvirea școlii și, în paralel, să facă universitatea. În orice caz, aceasta a fost experiența mea. Totul în această viață are un preț și, dacă vrei să atingi rezultate deosebite, uneori ești nevoit să lucrezi și nopțile, și weekendurile, și să acorzi mai puțin timp prietenilor și familiei. Unii tineri cu care mai comunic acum caută rapiditate în tot ce mișcă, adică rezultate imediate, dar așa ceva nu există. Succesul nu-ți bate la ușă peste noapte, până la el trebuie să parcurgi o cale de 10 sau chiar 20 de ani. Mulți cred că, dacă au o idee, este suficient să te promovezi simplu pe social media și, în jumătate de an, vor ajunge pe un iaht sau, în cel mai rău caz, la volanul unui Mercedes nou. Iar când fac cunoştinţă cu doamna realitate, care este destul de dură, foarte mulți cedează. Din partea mea, vă rog mult, dragii mei, să vă gândiţi bine înainte de a vă pune mâinile în poale! Poate că acest eşec al vostru este tocmai începutul pentru ceva foarte și foarte bun.

Andrei Bocancea, pentru TIMPUL

blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Horoscop 17 Noiembrie 2018, ora: 08:04

 Horoscop 17 noiembrie 2018. O zi destul de liniştită din toate punctele de vedere. Bucuraţi-vă de această ocazie de a vă relaxa şi petreceţi timpul alături de familie şi cei dragi.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Noiembrie 2018, ora: 17:01

Preşedintele Partidului Democrat din Moldova, Vlad Plahotniuc, s-a întâlnit vineri cu noul ambasador al Statelor Unite ale Americii la Chişinău, Excelenţa Sa Dereck J. Hogan. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Noiembrie 2018, ora: 15:53

Fundația Open Dialog a făcut lobby în favoarea lui Veaceslav Platon, ca să-l ajute să scape de închisoare. Acest lucru este recunoscut de către deputații liberali, care au refuzat să-și delege reprezentanții în comisia de anchetă în cazul ”Open Dialog....

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Noiembrie 2018, ora: 15:51

Întreg raportul Comisiei de anchetă „Open Dialog” a fost obținut de reporterii Deschide.MD, inclusiv paginile cu parafă secretă. Documentul a fost votat astăzi în plen după trei ore de audieri și dezbateri.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Noiembrie 2018, ora: 14:56

 Fundaţia Open Dialog este un vehicul şi o schemă folosită de Serviciile Secrete ale Federaţiei Ruse împotriva statelor cum sunt: ţările baltice, Polonia, Ucraina şi Republica Moldova. Declaraţia a fost făcută de preşedintele Parlamentului, Andrian Candu, după ce astăzi...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Noiembrie 2018, ora: 14:53

Acțiunea subversivă a Fundației Open Dialog împotriva Republicii Moldova, în care au fost atrași Maia Sandu și Andrei Năstase este una fără precedent în istoria Republicii Moldova. Este declarația deputatului PDM Sergiu Sîrbu, făcută după prezentarea raportului...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Noiembrie 2018, ora: 13:34

Trustul de presă finanțat de oligarhii Victor Țopa și Veacesla Platon, unul fugar, iar altul condamnat la 18 ani de pușcărie, tirajează un nou fake news de cea mai joasă speță. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Noiembrie 2018, ora: 12:43

Fundația "Open Dialog" ar fi fost finanțată din banii scoși ilegal din Federația Rusă prin vestitul Laundromat. Prin Moldinconbank, controlat de raiderul numărul unu din CSI, Veaceslav Platon, au fost spălate doar în perioada 2010 - 2014 peste 20 de miliarde dolari,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Noiembrie 2018, ora: 11:39

FOTO // Schema din raportul SECRET prezentat în Parlament. Finanțarea Open Dialog din Laundromat

FOTO // Schema din raportul SECRET prezentat în Parlament. Finanțarea Open Dialog din Laundromat

Reporterii Deschide.MD au obținut schema din raportul SECRET prezentat în Parlament. Aceasta se referă la finanțarea fundației Open Dialog prin intermediul schemei de spălare de bani cunoscută drept Laundromat gândită și aplicată de controversatul Veaceslav Platon.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Noiembrie 2018, ora: 11:34

Purcari Wineries realizează un profit brut în creștere cu 29% la nouă luni, pe o cifra de afaceri pe plus cu 20%

În primele 9 luni din 2018, Purcari Wineries a înregistrat vânzări nete în valoare de 113,3 milioane de lei, o creștere cu 20% față de perioada similară a anului precedent.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Noiembrie 2018, ora: 11:29

Filip: R. Moldova are un sistem bancar puternic și frauda bancară nu se va mai putea repeta

Stabilizarea sistemului bancar este una dintre cele mai importante realizări ale Guvernului condus de Pavel Filip, de la învestirea sa, în anul 2016. Șeful Executivului a mai spus, în cadrul emisiunii În Profunzime, de la Pro TV Chișinău, că un sistem bancar stabil...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Noiembrie 2018, ora: 11:03

JENANT! Fake news-ul de la TASS și RIA Novosti este promovat de TV8!

Postul de televiziune TV8, afiliat PAS și PPDA promovat falsul grosolan, publicat de presa de la Moscova, potrivit căruia cetățenii moldoveni, aflați peste hotarele țării, ar trebui, la fiecare jumătate de an, să declare că sunt vii, pentru a primi pensii. TV8 publică și...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Noiembrie 2018, ora: 10:29

Parlamentul examinează astăzi raportul Comisiei de anchetă privind prezumata imixtiune în politica moldovenească a Fundației Open Dialog, condusă de Ludmila Kozlovska, expulzată din UE pentru spionaj în favoarea Rusiei.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Noiembrie 2018, ora: 09:51

ULTIMA ORĂ /// Un poliţist din Chişinău a fost găsit împuşcat în cap (FOTO)

Un poliţist de patrulare a fost găsit mort, în această dimineaţă, în jurul orei 8:30, pe strada Studenţilor, sectorul Râşcani.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Noiembrie 2018, ora: 09:20

Dacă duminică ar avea loc alegeri parlamentare, patru formațiuni politice ar accede în Legislativ, în baza votului pe liste. Este vorba despre PSRM, PDM, PAS și PPDA, arată datele celui mai recent sondaj realizat de IRI (International Republican Institute)

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Noiembrie 2018, ora: 09:02

Bucovina lui Eminescu

Profesorul Victor Crăciun, al cărui curs de literatură l-am audiat în studenție la Universitatea din Iași, l-a numit pe Eminescu, într-una din lucrările sale, „unificatorul spiritual al tuturor românilor, imediat după opera practică, făptuită de Al.I. Cuza la...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Noiembrie 2018, ora: 08:59

La Kyiv, piața de lângă Ambasada Rusiei va purta numele lui Boris Nemțov

La Kiev, lângă Ambasada Rusiei, urmeaza să apară Piața Boris Nemțov. Decizia a fost adoptată de Consiliul Municipal prin vot unanim, transmite Radio Liberty.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Noiembrie 2018, ora: 08:26

ACCIDENT GRAV în centrul Chișinăului. Doi oameni au ajuns la SPITAL

ACCIDENT GRAV în centrul Chișinăului. Doi oameni au ajuns la SPITAL

Doi oameni au ajuns la spital, după ce două maşini s-au ciocnit, noaptea trecută, în Capitală. Accidentul s-a produs la intersecția străzilor Kogălniceanu şi Pușkin. Victimele sunt pasagerii unuia dintre automobile şi s-au ales cu răni grave la picioare. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Noiembrie 2018, ora: 00:57

Ședința comună a Guvernelor României și Republicii Moldova va avea loc la 22 noiembrie la București, a declarat astăzi, în debutul ședinței Guvernului, premierul Pavel Filip.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Noiembrie 2018, ora: 00:11 de Ana Marchitan

reportaj Preotul care muncește în construcții peste hotare

Parohul bisericii din s. Teleșeuca, r-nul Dondușeni, a plecat în concediu în Franța pentru a-și cumpăra lemne de foc și a-și putea întreține familia

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Noiembrie 2018, ora: 00:06

Hotelul Mara din Sinaia angajează bucătari și ospătari din R. Moldova

Hotelul Mara din Sinaia angajează bucătari și ospătari din R. Moldova

Hotelul Mara este singurul hotel de pe Valea Prahovei care a făcut parte din lanţul hotelier Holiday Inn Resort.Ca urmare a deciziei de dezvoltare a serviciilor turistice oferite, căutăm persoane ambiţioase, etice şi dinamice care să se alăture echipei noastre.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Noiembrie 2018, ora: 18:15

O nouă premieră la Universitatea Tehnică din Moldova. În campusul universității a fost deschisă o sală de sport modernă, dotată cu sprijinul Fundaţiei lui Vlad Plahotniuc "Edelweiss". Studenții sunt impresionați de condițiile create și echipamentele performante, pe...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Noiembrie 2018, ora: 16:49

Proiectul Legii privind sistemul unitar de salarizare în sectorul bugetar a fost votat astăzi de Parlament, în prima lectură. Noua lege reglementează structura sistemului de salarizare, drepturile salariale și modalitatea de stabilire a salariului, iar angajații vor fi...

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)