Astăzi 11 August 2020, Marţi - Ultima actualizare la ora 11:18
Abonamente

Editorial 8 Iunie 2015, ora 07:00    Din editia print

Marime Font

Unirea = Suveranitatea reală + Desovietizare până la capăt!

Am auzit, ca variantă a expulzării mele, faptul că aș fi fost un pericol la suveranitatea Republicii Moldova. Hai să lămurim chestiunea asta, pentru că văd că-s mulți care cred că noi, unioniștii și suveranitatea nu am fi tocmai prietenii cei mai buni. Am citit chiar aici, în paginile TIMPUL, un individ marginal care spunea că am fi anarhiști, că nu am recunoaște Republica Moldova și autoritățile ei. Cum poți să nu recunoști ceva ce iubești și ai creat?

Îmi zicea deunăzi un prieten, alarmat, că ar trebui începute protestele. Cauza: nu știu care bidon rusesc din Parlament introduce o lege prin care interzice manifestații antistatale. Bun, să o voteze în Parlament, o susținem și noi, îi zic eu, doar ceea ce facem noi nu este nici manifestația antistatală, nici extremistă, nici care cere lichidarea statului Republica Moldova. Asta separatiștii de la Tiraspol și Comrat o fac! Explic: există mai multe forme de a vedea problema reîntregirii naționale. Una este prin anularea consecințelor pactului Ribbentrop-Molotov și revenirea, cumva, nu știu cum, ca prin minune, la forma României din perioada interbelică. Alta, cea pentru care optează și Acțiunea 2012, este de a conștientiza că în acest moment există două state românești care, prin voința populară (referendum sau vot al aleșilor) se pot uni. Argumentele noastre sunt multiple, cele istorice fiind, desigur, primele: faptul că alții ne-au decis soarta – în cazul pactului criminal și în alte exemple de-a lungul istoriei, peste capetele noastre, a poporului băștinaș între Nistru și Tisa, nu poate să nu fie un argument solid cu care să ne susținem dorința de Unire.

Noi recunoaștem Republica Moldova. Ba chiar o considerăm a noastră, a unioniștilor de pe ambele maluri ale Prutului, cum am scris într-un material mai vechi. Unioniștii basarabeni au constituit statul Republica Moldova prin mișcarea de redeșteptare națională, prin cele trei Mari Adunări Naționale, din 1989, 1990, 1991. Doar că acest proiect a fost blocat, cursul normal al lucrurilor s-a împotmolit undeva după 1991, când s-a votat Independența. Dorința de putere a fost prea mare. Desovietizarea nu a mai avut loc în continuare, din instituțiile și mințile oamenilor nu au dispărut efectele perverse implantate de odiosul regim roșu.

Loading...


Unirea nu înseamnă nimic altceva decât întărirea suveranității Republicii Moldova. Pentru că această suveranitate în acest moment și în ultimii 23 de ani este încălcată grav de către forțele de ocupație rusești care sunt în raioanele de est ale Republicii Moldova și care zburdă liber prin aeroportul Chișinău. Asta ar fi o problemă reală de care s-ar putea ocupa Serviciul de Informații și Securitate, și abia atunci am putea vorbi de suveranitate și reintegrare națională cu toate teritoriile. În schimb, ei se ocupă de manifestările românești... Aceste manifestații nu vor duce la sugrumarea/moartea Republicii Moldova, ci la fuzionarea a două state. Se va crea un stat de drept nou, care va fi continuatorul legal al României și Republicii Moldova.

Independența reală este să fim aceeași țară – citeam anul trecut pe un banner al tinerilor din Chișinău. Ei bine, unde vor duce protestele stradale actuale? La consolidarea independenței față de URSS și continuatoarea ei de drept sau la schimbarea unora de la treucă cu alții? Dacă se va ajunge la partide politice/treucă, nu e bine, pentru că Republica Moldova este prea mică pentru ca acei alții să nu fie conectați la anumite interese de sorginte mafiotă.

Unirea poate fi soluția și noi, românii suntem totuși experți la modele de Unire. Și în 1859, și în 1918 am făcut cum trebuie Unirea. Bineînțeles, trebuie planuri pentru aceste procese, dar planurile există deja sau sunt un proces de realizare: nu o să vă vină să credeți câte minți luminate s-au alăturat mișcării naționale după ce au văzut zecile de mii de oameni din Chișinău care au cerut Unirea. Antiunioniștii acuză lipsa acestor planuri nu din sinceritate, ci din dorința de a manipula, din dorința ca duminică, 5 iulie, la ora 14:00, la a patra Mare Adunare Națională voi să nu fiți acolo cu familia voastră, voi să nu semnați pentru Unire, voi să aveți dubii asupra unuia sau altuia sau asupra planurilor de viitor. Antiunioniștii de azi, ca și cei din 1859 și cei din 1918 nu vor fi menționați în istorie decât la capitolul de indivizi marginali, care au pierdut bătălia. Iar voi, fiecare om care și-a luat dreptatea în propriile mâini, aveți dreptul de a sta lângă Ștefan cel Mare, Alexandru Ioan Cuza, Constantin Stere și celelalte figuri ale neamului nostru viteaz.

Altfel, din 1991 de la Marea Adunare Națională, tot se bate pasul pe loc. Tot pe loc pe loc pe loc, cu poporul – bătaie de joc!

Un articol de: George Simion
 Urmărește știrile Timpul.md pe Telegram
loading...
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 11 August 2020, ora: 11:18

FOTO.VIDEO /// Proteste nocturne în Belarus - Sângerosul dictator Lukașenko a trimis mascații să tragă în protestatari (+18)

FOTO.VIDEO /// Proteste nocturne în Belarus - Sângerosul dictator Lukașenko a trimis mascații să tragă în protestatari (+18)

Confruntarea dintre populația nemulțumită de rezultatul alegerilor și miliția lui Lukașenko a continuat și în noapte de 10 august.

( ) Citeşte tot articolul

Politică 11 August 2020, ora: 09:27

Guvernarea vrea să împrumute de urgență bani de la Banca Mondială pentru a susține agricultorii

Guvernarea vrea să împrumute de urgență bani de la Banca Mondială pentru a susține agricultorii

Deputaţii PDM şi PSRM s-au întrunit, ieri-seara, la şedinţa coaliţiei de guvernare, cu participarea Premierului şi Preşedintelui ţării,.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 11 August 2020, ora: 09:04

Belarus: nimic nu va mai fi la fel în această țară (Le Monde)

Belarus: nimic nu va mai fi la fel în această țară (Le Monde)

Ultimul dictator din Europa și-a anunțat victoria la alegerile prezidențiale de duminică, 9 august. Deoarece mii de manifestanți din Belarus contestă rezultatul electoral, UE trebuie să facă totul pentru a ajuta societatea civilă să își decidă destinul .

( ) Citeşte tot articolul

Chișinău 11 August 2020, ora: 08:32

OASIS APARTMENTS - FINALIZAREA FAȚADEI PE ULTIMA SUTĂ DE METRI

OASIS APARTMENTS - FINALIZAREA FAȚADEI PE ULTIMA SUTĂ DE METRI

Dezvoltatorul Complexului Oasis Apartments anunță finalizarea fațadei! Anunțul a fost făcut într-un filmuleț pe facebook. Din imagini puteți observa finisajele exclusiviste, dar și terasele din sticlă. Lucrările executate impecabil sunt un nou motiv de mândrie pentru...

( ) Citeşte tot articolul

Externe 11 August 2020, ora: 08:04

VIDEO: Incident armat lângă Casa Albă: Donald Trump a părăsit brusc conferinţa de presă

VIDEO: Incident armat lângă Casa Albă: Donald Trump a părăsit brusc conferinţa de presă

 Un incident armat lângă Casa Albă l-a făcut pe preşedintele Statelor Unite Donald Trump să părăsească brusc conferinţa de presă la doar trei minute după ce o începuse luni, relatează marţi dpa, citată de Agerpres.

( ) Citeşte tot articolul

Economie 11 August 2020, ora: 07:34

Belarus, o ţară săracă şi mică condusă de un dictator la care UE nu poate rămâne indiferentă: ce se întâmplă acolo are impact asupra geopoliticii locale, puterii din Rusia şi importurilor de petrol şi gaze naturale

Belarus, o ţară săracă şi mică condusă de un dictator la care UE nu poate rămâne indiferentă: ce se întâmplă acolo are impact asupra geopoliticii locale, puterii din Rusia şi importurilor de petrol şi gaze naturale Foto: simbol

Pandemia şi alegerile prezidenţiale din Bielorusia au reamintit europenilor că această ţară există. Dincolo de amu­za­mentul provocat de remarcile preşedin­telui reales Aleksandr Lukaşenko, ultimul dictator al Europei, despre coronavirus, cum că acesta poate fi ţinut la...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 11 August 2020, ora: 07:32

Statele Unite sunt profund îngrijorate de modul în care s-au desfăşurat alegerile din Belarus, ”care nu au fost libere şi corecte”, a declarat secretarul de Stat american Mike Pompeo

Statele Unite sunt profund îngrijorate de modul în care s-au desfăşurat alegerile din Belarus, ”care nu au fost libere şi corecte”, a declarat secretarul de Stat american Mike Pompeo

Statele Unite sunt profund îngrijorate de modul în care s-au desfăşurat alegerile din Belarus, ”care nu au fost libere şi corecte”, a declarat secretarul de Stat american Mike Pompeo, în timp ce ciocnirile dintre poliţie şi protestatari au continuat luni, transmite Reuters.

( ) Citeşte tot articolul

Timpul Local 11 August 2020, ora: 04:42

Iohannis a promulgat legea! Se schimbă buletinele de identitate. Ce se întâmplă dacă refuzi

Iohannis a promulgat legea! Se schimbă buletinele de identitate. Ce se întâmplă dacă refuzi

Președintele Klaus Iohannis a promulgat legea privind evidența persoanelor și actele de identitate ale cetățenilor români. Această lege introduce de asemenea și posibilitatea eliberării unei cărți de identitate simplă sau cărți electronice de identitate pentru copiii sub 14 ani...

( ) Citeşte tot articolul

Sănătate 11 August 2020, ora: 02:48

De ce ar trebui să bei apă cu lămâie. 11 beneficii de care nu știai

De ce ar trebui să bei apă cu lămâie. 11 beneficii de care nu știai

 Ați auzit, desigur, de minunile pe care le face in corpul tau “banala” apa cu lamaie. Dincolo de faptul ca te hidratezi, adaugand totodata savoare paharului cu apa, apa cu lamaie are multiple beneficii asupra organismului vostru.

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 11 August 2020, ora: 01:39

De ce a renunțat Rusia la Crimeea acum 60 de ani?

De ce a renunțat Rusia la Crimeea acum 60 de ani?

Peninsula Crimeea a făcut parte din Rusia începând cu anul 1783, când imperiul țarist o anexează în urma înfrângerii forțelor otomane, până în 1954, când guvernul sovietic decide transferarea Crimeii de sub autoritatea Republicii...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 11 August 2020, ora: 00:57

opinie Sever Voinescu: Despre următoarea dictatură

Sever Voinescu: Despre următoarea dictatură

 Poate că am văzut (prea) multe, poate că am citit și ce nu trebuie la viața mea, poate că am îmbătrînit, poate că mi s-a tocit simțul civic, dar nu mai pot să mă inflamez de cîte ori țipă strada sau Facebook-ul că vine dictatura. Țipau cînd cu...

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 11 August 2020, ora: 00:31

În realitate, în TOATĂ istoria sa, Rusia a fost un stat AGRESOR

De fapt, în toata istoria sa, Rusia a fost un stat agresor. Să creada că a cucerit o șesime din suprafata planetei numai ca urmare a războaielor de aparare, poate doar un om complet lipsit de orice cunoaștere a istoriei, sau care si-a pierdut complet capacitatea de a gândi, după...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 11 August 2020, ora: 00:03

opinie Nicolae Negru: „Reputația lui Lukașenko nu este pătată de acuzațiii de corupție, el nu a fost prins luând „kuleoașe” de la oligarhi nici locali, nici ruși, ca Dodon”

Nicolae Negru: „Reputația lui Lukașenko nu este pătată de acuzațiii de corupție, el nu a fost prins luând „kuleoașe” de la oligarhi nici locali, nici ruși, ca Dodon”

Aleksandr Lukașenko rămâne președinte al Belarusului și nici nu era de așteptat ca „alegerile” organizate de el să le câtige altcineva.

( ) Citeşte tot articolul

Horoscop 11 August 2020, ora: 00:00

Horoscopul zilei de azi MARȚI 11 AUGUST 2020. O altă turnură!

Horoscopul zilei de azi MARȚI 11 AUGUST 2020. O altă turnură!

 Dupa o prima zi din saptamana cu tente dramatice, astrele ne aduc o alta turnura. E timpul sa-ti schimbi perspectivele, sa vezi imaginea de ansamblu a intregii situatii. Pentru ca atunci cand vezi totul, ca si cand ai privi de sus, poti descoperi aspecte pe care nu le poti sesiza din...

( ) Citeşte tot articolul

Politică 10 August 2020, ora: 14:18

„Pro Moldova” supărată foc după ce Pavel Filip a anunțat că vrea discuții dintre PDM, PSRM și PAS+PPDA

„Pro Moldova” supărată foc după ce Pavel Filip a anunțat că vrea discuții dintre PDM, PSRM și PAS+PPDA

„PDM își declină responsabilitate pentru actul guvernării”, anunță Pro Moldova într-un comunicat de presă, după ce Pavel Filip a făcut un apel la dialog către PAS și PPDA.

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)