Astăzi 18 Noiembrie 2018, Duminică - Ultima actualizare la 17 Noiembrie 2018
Abonamente

Artă 8 Martie 2012, ora 08:10    Din editia print

DinastiiUrmaşii lui Vasile Zubcu-Codreanu, uniţi de dragostea pentru teatru

Marime Font

Foto: Vasile Zubcu-Codreanu

Despre dinastia Zubcu am aflat aproape întâmplător. 

Nu ştiam, bunăoară, că distinsul actor Vasile Zubcu-Codreanu - cunoscut, mai cu seamă, prin rolul lui Eminescu din filmul „Luceafărul” al lui Emil Loteanu - are, de la cele două soţii ale sale, Maria Goncear şi Adela Calestru, actriţe şi ele, patru copii, trei dintre care s-au dăruit scenei: Doriana, Ioana şi Mihai...

„Pot să mor chiar azi, după ce l-am jucat pe Eminescu”

Născut pe 12 februarie 1948 la Nisporeni, timp de două decenii Vasile Zubcu-Codreanu a lucrat la Teatrul „Luceafărul”, apoi la Naţionalul „Mihai Eminescu”. Am realizat un interviu cu dânsul pentru TIMPUL la începutul anului 2002. Pe atunci locuia în cabina sa de machiaj de la Naţional, pe care o transformase într-o chilie. Aici el se închisese în sine şi stătea nopţi întregi de vorbă cu Eminescu… Îmi povestea atunci, cu mare mândrie, că în acelaşi teatru lucrează fiică-sa, Doriana, câştigătoare a unui concurs de frumuseţe din Coreea de Sud. Tot aici a fost actriţă sora lui, Anişoara Guţu, care acum activează pe o scenă din România. Şi-a amintit, fireşte, şi de rolul care i-a adus glorie. L-a obţinut printr-o minune. S-a întâmplat că tocmai se întorcea de la Studioul „Moldova-Film”, unde făcuse nişte dublări. În întâmpinare îi veneau Emil Loteanu şi Eugen Doga. Loteanu îi spune lui Doga: „Eugen, uite merge un Eminescu!”. Cei doi s-au oprit şi l-au întrebat: „Cine eşti dumneata?”. „Sunt Vasile Zubcu-Codreanu, student la Institutul de Arte, Facultatea Regie de Teatru Popular”, le-a răspuns el. L-au luat la studio, unde a susţinut o probă, după care a jucat mai întâi în filmul „Lăutarii”, apoi în „Luceafărul”. „Eu pot să mor chiar azi, după ce l-am jucat pe Eminescu”, mi-a spus atunci hotărât Vasile Zubcu-Codreanu…

Sângele apă nu se face

Prima a venit în teatru Doriana, fiica Mariei Goncear, care din 1965 până în 1990 a lucrat la „Luceafărul”. „De fapt, noi am crescut în teatru. Locuiam în curtea teatrului, vedeam când vin şi când pleacă actorii, ne jucam cu recuzita. Mama zicea că fratele meu mai mare, Dorin, putea fi un al doilea Caraciobanu. Dar el s-a dat în muzică - e saxofonist - şi face şi business, a deschis o firmă de taxi. Pe când era mic, a jucat în filmul „Luceafărul”. Acum un an s-a filmat într-un videoclip cu Nelly Ciobanu. Cam târziu a prins gustul de teatru. Dar sângele apă nu se face”, ne spune Doriana Zubcu-Marginean.

Mama îmi zicea: „Niciodată să nu te odihneşti în scenă!”

Până la scenă, a făcut şi ea o şcoală de muzică, în clasa de flaut. La Academia de Teatru, Muzică şi Arte Plastice a adus-o, însă, teatrul. Părinţii nici nu ştiau că ea s-a dus să susţină examenele acolo. Primul rol - Agafia Tihonovna - a fost în spectacolul de diplomă „Căsătoria” de N. Gogol, la „Luceafărul”. „A avut multă încredere în mine profesorul meu, regretatul actor Victor Ciutac. Am înţeles mai târziu, însă, că el m-a luat la facultate nu pentru talent, ci pentru factură: înălţime, ochi expresivi, voce frumoasă, proporţionalitate. Esenţa avea să vină mai târziu, când m-am format ca actriţă”, îşi aminteşte ea.


Vasile Zubcu-Codreanu cu cei trei copii ai săi: Mihai, Ioana şi Doriana şi nepoţii Petru şi Alexandru

„Am venit în această lume a teatrului conştientă de lipsurile pe care o să le suport. Ştiam din copilărie cum o duce o familie de actori. Am urmat exemplul mamei şi am îmbinat reuşit teatrul cu familia. Soţul meu este chirurg şi face parte dintr-o dinastie de medici. Feciorii Petru şi Alexandru sunt îndrăgostiţi de teatru. Mama îmi zicea adeseori: „Niciodată să nu te odihneşti în scenă. Odată ce ai ieşit acolo, trebuie să transpiri”. Iar tata mă povăţuia: „Întotdeauna să fii calmă, stresul nu te ajută deloc”. Ei întotdeauna mi-au oferit libertatea de a alege”, ne povesteşte Doriana Zubcu.


Pe scena Naţionalului a jucat rolul Lindei în spectacolul „Cumetrele”, montat de regizorul canadian Petre Bokor. Au urmat alte roluri: Titania în „Visul unei nopţi de vară”, Mery în „Cine are nevoie de teatru”, Lize în „Cavalerul tristei figuri”, Helena în „Priveşte înapoi cu mânie”, Jeane în „Când Isadora dansa”, Sandra în „Zbor deasupra unui cuib de cuci”, Haia în „Ghetou” ş.a. În prezent este angajată în două spectacole - „Amorul dănţuie şi feste joacă” de W. Shakespeare şi „Pomul vieţii” de Dumitru Matcovschi. „Teatrul e un miracol fără sfârşit pentru mine. Din păcate, ducem lipsă de roluri. De aceea, m-am bucurat când am aflat că Petru Hadârcă va monta „Douăsprezece scaune” de Ilf şi Petrov...”, îmi spune Doriana.

Au schimbat muzica şi pictura pe teatru

La Naţionalul „Mihai Eminescu” este angajat şi fratele ei, Mihai Zubcu, feciorul Adelei Calestru, actriţă la Teatrul de revistă „Ginta Latină”. „Mihai a făcut muzică, iar sora Ioana - pictură. Mihai era foarte poznaş în copilărie. Nici nu bănuiam că vrea să facă actorie, dar într-o bună zi am aflat că e student la Teatru…”. Anterior, el studiase la Secţia muzicală a Colegiului pedagogic „A. Mateevici” din Chişinău. Astăzi, joacă în spectacolele „Amorul dănţuie şi feste joacă” de W. Shakespeare şi în „Ştefan” de Anatolie Gondiu. Aceeaşi facultate a urmat-o şi sora mai mică a Dorianei, Ioana. Ea a absolvit Academia de Muzică, Teatru şi Arte Plastice în 2011, iar în prezent e angajată la Teatrul de păpuşi „Gâgâlici”, al cărui director este Grigore Triboi. „Mi-ar plăcea să fim cu toţii într-un teatru”, zice Doriana Zubcu. Acesta este şi visul tatălui său, care de multe ori ne-a spus: „Aş vrea să-mi adun fiicele într-un singur teatru”.


Doriana Zubcu-Marginean cu feciorii

A rămas fidelă artei scenice şi mama Dorianei. În prezent, Maria Goncear locuieşte în casa părintească din satul natal - Chirianca, Străşeni -, unde conduce un teatru pentru copii. Nu mai visează la scena mare, dar ar vrea să înregistreze împreună cu micii actori un spectacol la TVM.

Cei trei copii mi-au vorbit cu mult respect despre tatăl lor, Vasile Zubcu-Codreanu, la fel ca şi cele două foste soţii ale acestuia. Ei îl aseamănă pe actor cu Eminescu, rol pe care a avut marea fericire să-l facă pe ecran. 

Notă: Vasile Zubcu-Codreanu este nepotul lui Nicolae Zubcu-Codreanu (1850-1878), medic, sociolog, publicist şi scriitor, revoluţionar democrat în România sec. al XIX-lea, care a scris lucrarea „Despre stat, proprietate şi familie”.

Un articol de:
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 21:06

De la ora 18, toate blocurile din sectorul Râșcani, care au rămas în frig din cauza unei defecțiuni la rețea, vor fi reconectate la sursa de încălzire. Termoelectrica anunță că din totalul de 271 de blocuri afectate, peste 100 au fost deja rebranșate la o altă linie,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 15:18

PPDA a beneficiar de cel puțin 2000 de dolari din partea unei companii prin care era finanțată Fundația Open Dialog a Ludmilei Kozlovska. Acest lucru rezultă din partea secretă a raportului prezentat ieri în Parlament de către comisia care a investigat legăturile dintre Kozlovska...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 14:27

 Teritoriul Republicii Moldova intră, săptămâna viitoare, sub influența unui ciclon de aer mediteranean, temperaturile crescând în medie cu 7 grade Celsius. Potrivit meteorologului Ala Bârsa, de marți, 20 noiembrie, temperaturile cresc atât noaptea,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 14:26

Guvernarea de la Chişinău a reuşit să probeze un caz de spionaj şi imixtiune în treburile interne ale ţării cum nu a mai făcut-o până în prezent. De această părere sunt mai mulţi analişti politici, care au comentat raportul Parlamentului privind conexiunea...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 14:24

Rusia a redirecţionat o parte din forţele sale navale din apropierea Crimeei ocupate spre un avanpost în Marea Azov, a declarat vineri consilierul şefului Serviciului pentru frontiera de stat a Ucrainei, Oleg Slobodian, citat de agenţia de presă ucraineană Unian.

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 17 Noiembrie 2018, ora: 13:36

Potrivit unor studii recente, un aliment pe care şi tu îl consumi în fiecare zi este vinovat de răspândirea cancerului în tot corpul, potrivit realitatea.net. Consumul excesiv de zahăr intoxică celulele şi favorizează formarea tumorilor canceroase, arată studiile...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 13:34

Serviciul Federal de Securitate (FSB) din Rusia a încercat să obțină acces la baza de date a centrului de vize TLScontact, care oferă servicii de procesare a aplicatiilor de vize pentru țările Schengen și Regatului Unit, se arată în ancheta grupului Bellingcat și publicatia...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 13:32

Liderul PPDA, Andrei Năstase, a declarat, în cadrul unei emisiuni la postul de televiziune TVR Moldova, că agitaţia electorală în ziua alegerilor este un pericol pentru procesul electoral. Opinia lui Năstase a fost exprimată după ce Parlamentul a votat în prima lectură...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 12:59

Sancțiunile impuse de SUA și UE împotriva Rusiei în 2014 au redus economia Rusiei cu 6%, a estimat Bloomberg.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 12:55

Formarea unui bloc electoral din mai multe partide de opoziţie a devenit imposibilă din cauza atitudinii totalitare a liderei PAS, Maia Sandu. Părerea aparţine vicepreşedintelui “Partidului Nostru”, Dmitri Ciubaşenko, şi a fost formulată în cadrul unei emisiuni la postul...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 09:21

Inspectoratul Național de Patrulare informează că starea traficului rutier pe drumurile din țară poate fi îngreunată din cauza precipitațiilor sub formă de ninsoare în unele regiuni din țară. În momentul de față, circulația se desfășoară în regim normal,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 09:15

Submarinul San Juan, pe care Argentina l-a anunțat dispărut în urmă cu un an, a fost identificat pe fundul Oceanului Atlantic. În momentul dispariției, 44 de oameni erau la bordul său.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 08:52

Un nou cutremur s-a produs vineri la ora 16.53, în zona seismică Vrancea, județul Buzău. Seismul a avut magnitudinea de 2.7 pe scara Righter și s-a produs la adâncimea de 143 kilometri .

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 08:45

În Spania, o femeie a primit un an şi trei luni de închisoare pentru că şi-a spionat soţul umblându-i în telefon. Fără ştirea lui, femeia a accesat conţinutul telefonului său mobil ca să-şi confirme bănuielile că are o amantă.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 08:41

Usturoiul este folosit pentru prevenirea bolilor cronice și tratarea răcelilor. Vezi ce se întâmplă când îl ții în gură timp de 30 de minute.

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 17 Noiembrie 2018, ora: 08:38

Silvio Berlusconi este implicat într-un nou dosar de prostituție. A fost pus sub acuzare Citeşte întreaga ştire: Silvio Berlusconi este implicat într-un nou dosar de prostituție. A fost pus sub acuzare

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 08:34

Purcari Wineries realizează un profit brut în creștere cu 29% la nouă luni, pe o cifra de afaceri pe plus cu 20%

În primele 9 luni din 2018, Purcari Wineries a înregistrat vânzări nete în valoare de 113,3 milioane de lei, o creștere cu 20% față de perioada similară a anului precedent.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 08:24

Un copil de 5 ani din Rusia e senzatia momentului pe internet.

( ) Citeşte tot articolul

Horoscop 17 Noiembrie 2018, ora: 08:04

 Horoscop 17 noiembrie 2018. O zi destul de liniştită din toate punctele de vedere. Bucuraţi-vă de această ocazie de a vă relaxa şi petreceţi timpul alături de familie şi cei dragi.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Noiembrie 2018, ora: 17:01

Preşedintele Partidului Democrat din Moldova, Vlad Plahotniuc, s-a întâlnit vineri cu noul ambasador al Statelor Unite ale Americii la Chişinău, Excelenţa Sa Dereck J. Hogan. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Noiembrie 2018, ora: 15:53

Fundația Open Dialog a făcut lobby în favoarea lui Veaceslav Platon, ca să-l ajute să scape de închisoare. Acest lucru este recunoscut de către deputații liberali, care au refuzat să-și delege reprezentanții în comisia de anchetă în cazul ”Open Dialog....

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Noiembrie 2018, ora: 15:51

Întreg raportul Comisiei de anchetă „Open Dialog” a fost obținut de reporterii Deschide.MD, inclusiv paginile cu parafă secretă. Documentul a fost votat astăzi în plen după trei ore de audieri și dezbateri.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Noiembrie 2018, ora: 14:56

 Fundaţia Open Dialog este un vehicul şi o schemă folosită de Serviciile Secrete ale Federaţiei Ruse împotriva statelor cum sunt: ţările baltice, Polonia, Ucraina şi Republica Moldova. Declaraţia a fost făcută de preşedintele Parlamentului, Andrian Candu, după ce astăzi...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Noiembrie 2018, ora: 14:53

Acțiunea subversivă a Fundației Open Dialog împotriva Republicii Moldova, în care au fost atrași Maia Sandu și Andrei Năstase este una fără precedent în istoria Republicii Moldova. Este declarația deputatului PDM Sergiu Sîrbu, făcută după prezentarea raportului...

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)