Astăzi 23 Februarie 2019, Sâmbătă - Ultima actualizare la 22 Februarie 2019
Abonamente

Artă 3 Martie 2014, ora 07:18    Din editia print

Valentin Rusu, pictorul care nu a pierdut copilul din el

Marime Font

Este un pictor ce dă culoare pânzei într-un mod neordinar, plin de intensitate, pasiune și personalitate. Este vorba de Valentin Rusu, în ale cărui picturi fiecare linie își găsește sensul. L-am găsit în atelierul său, grăbit să povestească cât mai multe și nu doar despre pictură. 

S-a născut în 1973, în orașul Hâncești, unde a absolvit Școala de Pictură. În 1987 și-a expus primele lucrări la Muzeul Național de Istorie a Moldovei. Valentin Rusu consideră că la fiecare etapă din viață avem niște sarcini pe care trebuie să le îndeplinim, trebuie să ne facem o bază de pregătire, cunoștințe pe care, ulterior, să le folosim de-a lungul vieții. Astfel, el a acordat o mare atenție studiilor sale și a învățat atât la Universitatea Pedagogică de Stat „Ion Creangă”, Facultatea Arte Plastice, cât și la Academia de Muzică, Teatru şi Arte plastice, Facultatea Arte Plastice, specialitatea Pictură de şevalet.

Timp de doi ani, după terminarea studiilor universitare, Valentin Rusu a vrut să-și facă o carieră în business. „Am încercat și eu ca fiecare om”, spune el. Astfel, a fost patronul unui restaurant, ulterior, a activat în domeniul publicitar. „Chiar dacă aveam un profit, îmi lipsea satisfacția. La un moment dat am înțeles că nu merită să irosești o viață pentru bunăstare, căci, în goana după bunuri materiale, îți pierzi identitatea”, spune pictorul. Atunci el și-a încheiat afacerile și s-a întors la creație.


Artistul consideră că prima sa expoziție este, de fapt, „Molbert în teatru”, care a avut loc la Teatrul „Satiricus”, fiind creată exclusiv între pereții acestuia. Aceasta include o serie de portrete a lui Jan Cucuruzac, Dumitru Talmoșan, Valeriu Cazacu, Mihai Curagău, Sandu Grecu și mulți alți actori ai teatrului. „La fel cum peștele-și găsește lacul, eu mi-am găsit „lacul artistic” cu multă energie. Pictam în atelierul lor, iar ei, deși trebuiau să vină la teatru doar pentru repetiții și spectacole, stăteau cu mine. Ne-am petrecut acești doi ani foarte frumos. Nu-i pictam doar pe ei, ci tot ce-mi venea în cap”, zice pictorul. Astfel, seara, Valentin Rusu urmărea spectacolele lor, iar ziua – actorii urmăreau spectacolul lui.
Acolo, în sala de grimă, s-au născut multe lucrări inspirate din activitatea actorilor, dar și din viața pe care a dus-o pictorul între pereții teatrului. „Cred că anume acolo am devenit pictor profesionist. Fiindcă abia după această experiență am înțeles că anume asta vreau să fac toată viața”, povestește artistul plastic.

Când un copil desenează un soare…

Valentin Rusu s-a străduit întotdeauna să-și depună toate forțele pentru a descoperi și a arăta oamenilor frumosul și ineditul, lucruri pe care nu le observă sau le ignoră. „Am vrut să descopăr tainele naturii și ale dragostei”, mărturisește artistul.

Pictorul consideră că oamenii de artă nu trebuie să piardă copilul din ei. „Eu am trei fete mici și urmăresc cum cresc. Ele au fost cele care m-au inspirat să fac o schimbare în creația mea. Când un copil desenează un soare, el face un cerc și liniile care reprezintă razele acestuia. Apoi desenează un zâmbet și doi ochi. Asta-i cheia creației universale. Și cred că niciun artist n-ar trebui să o piardă”, explică Valentin Rusu. Conform acestuia, deși artiștii devin profesioniști, maeștri, ei pierd inocența și sinceritatea copilului de altădată, iar în goană după rezultat devin tehnicieni-maeștri, însă nu mai lucrează în profunzime. Mai mult, Valentin consideră că arta stă la baza științei, fiindcă „fiecare pictor inventator a fost primul, pe vremea lui. Cei care au fost mai moderni decât contemporanii săi, precum Van Gogh, au schimbat direcția artei, literaturii etc. Artiștii sunt vectorul științei”. El este convins că „nu există societate fără artiști, ei fiind cei care caută răspuns la întrebările esențiale ale vieții – de unde venim și unde ne ducem”.

„Am explicat altora atât de mult, încât am înțeles și eu”



Ultimele sale creații pot fi văzute în cadrul Centrului expozițional „Constantin Brâncuși”, până pe data de 9 martie. Potrivit pictorului, aproximativ 90 la sută din lucrările prezentate la expoziția „Operă recentă” au fost realizate timp de o lună. Astfel, după doi ani de liniște înainte de furtună, timp în care a vrut să se asigure de bunăstarea familiei, casei, muncii de profesor, Valentin a revenit la creație. „Am fost privilegiat că pictez și desenez predând cursul de desen. Am pățit-o ca-n bancul acela, „am explicat altora atât de mult, încât am înțeles și eu”. Astfel, la începutul anului curent, am început să creez unele tablouri și atunci am schimbat pasul”, povestește pictorul.

Valentin Rusu și-a inventat propria filozofie în creație, pe care, deocamdată, niciun critic de artă nu știe cum s-o definească. „Dacă oamenii n-o înțeleg, înseamnă că eu sunt mai modern”, spune pictorul. Iar criticul de artă Liviu Hâncu a afirmat, în cadrul inaugurării expoziției „Operă recentă”, că Valentin Rusu este un pictor european. Mai mult, toți străinii care ajung în atelierul acestuia spun că el nu s-a născut în țara care trebuie. „Atunci eu încep să mă zbat din toate puterile ca să le demonstrez că nu este așa”, spune pictorul. La 17 ani, acesta a fost invitat să se mute cu traiul în Italia, unde, cu siguranță, ar fi avut alte oportunități de dezvoltare, însă Valentin Rusu și-a dorit să rămână acasă. „De aceea mă strădui ca în acest atelier să creez lucrări care să deschidă ochii, astfel încât lumea să înțeleagă că ceea ce facem noi nu este ușor”.

„Pictura este un mod de viață. E nevoie de o gândire foarte concentrată ca să poți reprezenta viața prin grafică. Noi toți avem posibilitatea să desenăm ceva. Faceți asta în fiecare zi și-o să vedeți ce vă reușește”, îndeamnă pictorul.

Un articol de: Ana Gherciu Contactează autorul
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 19:29

Autoritățile de la Chișinău au informat astăzi Adunarea Parlamentară a OSCE despre imixtiunile grsolane ale Federației Ruse în procesul electoral din Republica Moldova. Deputatul democrat Sergiu Sîrbu s-a referit inclusiv la noul dosar fabricat de Moscova pe umele...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 19:27

Administrația Națională a Penitenciarelor din Republica Moldova dezminte, într-un comunicat de presă, informațiile tirajate de o parte a mass-media privind pretinsa înjunghiere a lui Veaceslav Platon, în Penitenciarul nr. 13.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 16:12

Rareori ți-e dat să vezi o criză de identitate a unei formațiuni politice în ajun de alegeri precum cea prin care trece astăzi blocul ACUM. Câteva zile în urmă, vicepreședintele Partidului Acțiune și Solidaritate; Mihai Popșoi, a surprins pe toată lumea,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 16:11

Declanșarea de către Rusia a unui dosar penal în care ar figura Vlad Plahotniuc, poartă un evident caracter electoral câtă vreme acest lucru se întâmplă cu două zile înainte de alegerile din R.Moldova. De această părere este analistul politic Ion...

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 22 Februarie 2019, ora: 16:00

Istoria limbii române: Câte cuvinte am moștenit din latină?

Istoria limbii române: Câte cuvinte am moștenit din latină?

Când vorbim despre viața cuvintelor românești trebuie să începem cu... începutul: am arătat în episodul precedent că limba română continuă latina, limba-mamă. Este un adevăr pe care nu mă sfiesc să-l repet ori de câte ori voi avea prilejul s-o...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 15:59

Fostul președinte al filialei Botanica a PPDA, Sergiu Cibotăreanu, susține că formațiunea condusă de Andrei Năstase nu este nici pe departe una proeuropeană. Potrivit lui, partidul format pe baza mișcării protestatare din 2015 a deviat foarte mult de la traseul său inițial....

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 15:58

Mai mulți artiști iluștri își exprimă încrederea că PDM poate continua schimbările bune din Moldova, așa cum a făcut-o și în ultimii ani. Ei declară, în câteva mesaje live pe Facebook, că vor vota pentru Moldova și pentru fapte, nu vorbe, la alegerile...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 15:56

Unul din autoturismele care asigura protecția în cortegiul prezidențial a fost accidentat astăzi, în timp ce se afla în misiune.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 15:55

Astăzi povara fiscală pe care un angajator o simte este mai mică decât în urmă cu trei ani. Acest lucru se datorează actualei guvernări, care trebuie să-și continue actvitatea și după alegerile din 24 februarie, susțin managerii centrului comercial Grand Hall, într-o...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 15:54

Departamentului american pentru Securitate Internă a creat o universitate falsă, Universitatea din Farmington, pentru a lansa o capacană și pentru a aresta studenții străini care încearcă să rămână pe teritoriul american în mod ilegal, relatează The Guardian.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 15:53

Preşedintele polonez, Andrzej Duda, şi omologul său lituanian, Dalia Grybauskaite, au semnat joi, la Varşovia, o declaraţie privind securitatea comună, care include coordonarea politicilor de apărare şi securitate ale celor două ţări în cadrul NATO şi al Uniunii Europene şi...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 13:50 de Ana Marchitan

Duminică, 24 februarie, în R. Moldova, vor avea loc alegeri parlamentare ordinare. Astfel, pentru prima dată, cetățenii vor alege cei 101 deputați conform sistemului electoral mixt. Adică, 50 dintre aceștia vor accede în Legislativ pe liste de partid, mandatele urmând să...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 13:40

Plahotniuc, în timpul vizitelor la Iurceni, Vărzărești, Zberoaia: vom continua investițiile în infrastructură, în crearea de locuri de muncă și condiții sociale mai bune aici și în toate satele din țară

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 13:14

Editorialistul Ziarului NAȚIONAL, Nicolae Negru, este convins că anunțul privind noul dosar penal deschis de ruși pe numele liderului Partidului Democrat (PD), Vlad Plahotniuc, are legătură directă cu alegerile parlamentare de duminică.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 12:51

Liderul Partidului Politic ȘOR, Ilan Șor și formațiunea sa sunt gata să preia responsabilitatea guvernării Republicii Moldova pentru a transforma și moderniza țara. Ilan Șor, care s-a arătat convins de victoria formațiunii sale la scrutinul parlamentar de duminică, a declarat la o...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 12:17

Ministerul Afacerilor Externe și Integrării Europene (MAEIE) a făcut publice adresele și datele de contact ale secțiilor de vot deschise peste hotare pentru alegerile parlamentare din 24 februarie 2019.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 12:13

Partidul Democrat din Moldova a sesizat astăzi mai multe instituții internaționale și observatorii acreditați să monitorizeze alegerile din 24 februarie 2019, în legătură cu implicarea abuzivă a Federației Ruse în alegerile din Republica Moldova. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 11:56

Mai muli susținători și simpatizanți ai binomului PAS-PPDA își manifestă public dezamăgirea față de ultimele acțiuni și declarații ale liderilor acestuia, Maia Sandu și Andrei Năstase. Internauții iau în furci atât angajamentul de a nu încheia nicio...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 11:44

Încă 8 familii din municipiul Orhei și-au realizat visul pe care îl are practic fiecare tânăr din Republica Moldova: administrația publică locală a orașului le-a înmânat cheile de la noile apartamente sociale, pe care le-au primit în cadrul unui program...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 11:43

Biserica Ortodoxă Română condiționează recunoașterea autocefaliei Kievului

Biserica Ortodoxă Română condiționează recunoașterea autocefaliei Kievului

Biserica Ortodoxă Română (BOR) cere garanții scrise privind pastrarea identitatii culturale si lingvistice pentru parohiile românești din Bucovina și pune alte câteva condiții pentru recunoașterea Bisericii Ortodoxe a Ucrainei.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 11:32

Cetățenii așteaptă ca proiectele bune pentru Moldova, implementate de actuala Guvernare, să continue și după alegerile parlamentare din 24 februarie. Liderul, PDM, Vlad Plahotniuc, și vicepreședinții formațiunii, Andrian Candu și Pavel Filip, au îndemnat alegătorii,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 11:27

Legăturile dintre președintele moldovean, Igor Dodon, și cel rus, Vladimir Putin, au o componentă financiară directă. Astfel, cel puțin 70.000 de euro au intrat în contul fundației “Din suflet”, a Galinăi Dodon (soția președintelui Republicii Moldova).

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 10:20

Organele de drept din Federația Rusă i-au mai deschis un dosar penal liderului Partidului Democrat (PD), Vlad Plahotniuc, iar acest lucru se întâmplă cu două zile înaintea alegerilor parlamentare din 24 februarie, scrie ziarulnational.md

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 10:00

S-a dezlantuit cerul deasupra orasului. Dupa cateva zile de vreme insorita, a inceput sa ninga in capitala. De astazi vremea se raceste. Meteorologii au anuntat cod galben de schimbare brusca a vremii, valabil pana sambata.

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)