Astăzi 21 Septembrie 2019, Sâmbătă - Ultima actualizare la ora 15:06
Abonamente

Vedete 2 Martie 2012, ora 14:34    Din editia print

Valeriu Caradja, un boem în „La Boheme”

Marime Font

Repetiţiile pentru „La Boheme”, de Giacomo Puccini, erau spre final. Marcello, în al cărui rol debutează baritonul Valeriu Caradja, vocaliza la înălţimea mansardei sale improvizate. 

Fascinant! Scaunul de sub picioare fu azvârlit cu putere, iar el se repezi în întâmpinarea adoratei sale Musetta... Recuzita - o masă cu nişte fructe şi câţiva covrigi, toate aruncate la întâmplare - dădea o şi mai mare notă de autenticitate mesajului şi anturajului, în acelaşi timp. După câteva mici intervenţii ale dascălului, finalul ariei culminează cu o secvenţă extrem de emoţionantă. Protagoniştii se împrăştie, iar eu profit de ocazia de a sta de vorbă cu tânărul artist liric.

Zi de weekend, zi în care aveam programat un interviu la Teatrul de Operă şi Balet. După ce trecusem grăbită prin mulţimea de protestatari din centrul oraşului, reuşisem să ajung la locul cu pricina. Plină de emoţie, căutam buimăcită uşa din spatele instituţiei, pe unde trebuia să găsesc misterioasa Sală numărul 1, aşa cum convenisem cu o zi înainte. Jena pentru întârziere mă determină să mă strecor neobservată, aşezându-mă pe unul din scaunele libere aflate în stânga mea. Atmosfera muzicală se încheia cu actul IV.




„Aspectul lingvistic nu trebuie să fie un obstacol în perceperea operei!”

Ţine mult la oratoriul său din „La Boheme”, ca, de altfel, şi la personaj, de aceea insistă asupra asimilării textului, deşi timpul nu prea i-a permis… Spune că nu a mai cântat în rolul lui Marcello, dar îl cunoaşte, aprioric. „Am avut un sentiment de deja vu faţă de acest personaj şi mă regăsesc plenar în rolul lui. Cred că avem ceva în comun, amândoi suntem sensibili şi emotivi. Când apari în spectacol trebuie să cunoşti regia scenică, totul, în afară de asta trebuie să şi mai trăieşti emoţiile personajului. Muzica lui Puccini este foarte frumoasă şi interesantă, dar e plină de matematică. Sunt replici întregi pe care trebuie să le înveţi pe de rost”, ne mărturiseşte cântăreţul. El crede că, dacă artistul însuşeşte caracteristicile personajului său şi ştie să transmită mesajul, aspectul lingvistic nu constituie o barieră în percepţia lucrării. „Dacă mesajul este redat bine, spectatorul înţelege despre ce este vorba, asta în cazul în care lipseşte subtitrarea textului. Desigur, calitatea spectacolului mai depinde de decor şi muzică. Dar dacă solistul redă mesajul într-o formă uscată, atunci nimic nu va ajunge la spectator”, spune debutantul. Totodată, el ţine să remarce că este extrem de fericit şi onorat pentru ocazia de a fi lucrat cu remarcabilul dirijor Andriy Yurkevych, dar şi cu ceilalţi artişti, mai cu seamă sopranele Olga Busuioc, Anna Corvino din Italia şi basul Bülent Ateşoglu, din Turcia. „Domnul Yurkevych este un profesionist, el ştie să se aprofundeze în muzica oricărui compozitor şi s-o prelucreze minuţios. Este plăcut şi, totodată, util pentru tinerii artişti să lucreze alături de el, întotdeauna te ajută şi te îndrumă”, spune plin de satisfacţie Valeriu Caradja.


„Diagnosticat” cu… bariton

Drumul spre scenă a fost extrem de anevoios. A studiat mai întâi acordeonul, instrument faţă de care nu a manifestat un interes sporit. La îndemnul şi insistenţele părinţilor, el urmează Colegiul de muzică „Ştefan Neaga”, specialitatea dirijor de cor, unde studiază şi canto academic. „Acolo am învăţat să aud şi să tractez muzica. În afară de obiectele de specialitate nu mă mai interesa nimic. Aveam trecere în faţa profesorilor doar pentru că eram bun la muzică. Se întâmpla adesea că din cauza gălăgiei pe care o făceam eram dat afară de la lecţii”, mărturiseşte el. În ciuda tuturor problemelor sale de comportament, Valeriu reuşeşte să-şi ateste talentul devenind un mic tenor. „Tatăl meu şi-a dorit cu disperare să devin artist, deoarece şi el a iubit muzica. În perioada copilăriei a fost chiar acceptat la o şcoală de muzică, însă bunicii mei nu i-au dat voie, din motiv că nu avea cine să-l întreţină. Avea un timbru vocal foarte puternic. Cred că l-am moştenit. Cu toate că a lucrat pe şantier mulţi ani, el ştia să cânte la câteva instrumente”, spune Valeriu Caradja. În anul doi de studii, după ce vocea sa trecuse de calvarul mutaţiilor, tânărul artist este „diagnosticat” cu registrul de bariton, virtuozitate pe care o deţine până azi. „Îmi plac tenorii, başii, dar vocea de bariton are o coloratură aparte… (Zâmbeşte) Sincer, nu îmi doresc să evoluez spre o treaptă mai înaltă în registrul de voci bărbăteşti. Da, există cazuri în care un cântăreţ de operă a ajuns la un registru mai înalt, de exemplu marele Domingo, însă eu mă simt foarte bine în această categorie. Mă rog Domnului să n-o pierd şi să continui să muncesc în această direcţie. Diapazonul pe care îl am, adică cele două octave, e unul bun”, adaugă el plin de mulţumire. În 2000, după absolvirea colegiului, este admis la Academia de Muzică Teatru şi Arte Plastice, unde continuă să înveţe canto academic.


„Viaţa îşi intră în drepturi la orice vârstă”

Un an mai târziu, viaţa sa ia o întorsătură dramatică - o boală grea îi ia suflarea scumpului său părinte. Răpus de durere, dezechilibrat şi fără un sprijin financiar, el decide să abandoneze pentru o vreme studiile. „M-am dus la profesorul meu Valeriu Vdovicenco şi i-am spus despre intenţia mea. Dânsul însă mi-a zis că, dacă nu am ce mânca şi cu ce mă îmbrăca, mă va ajuta el. Mi-a mai spus că, dacă plec, cu siguranţă nu mă mai întorc la studii. Acelaşi lucru mi l-a spus şi şefa Catedrei de canto academic, Ludmila Reboşapca. Am avut o mare susţinere morală din partea lor”, adaugă Valeriu. Avea de ţinut o mare promisiune, aceea de deveni artist. Astfel, cu începere din 2002, tânărul bariton se răzbună pe sine, studiind şi lucrând până la epuizare. „Am înţeles că un artist trebuie să fie foarte responsabil, corect faţă de artă, faţă de sine şi faţă de public. În artă nu poţi opera cu jumătăţi de măsură. Profesia noastră este interesantă, dar în acelaşi timp complicată, regăsindu-ne în diverse personaje, uneori mai juvenile, alteori mai mature. În fond, viaţa îşi intră în drepturi la orice vârstă”, povesteşte pe o notă filosofică artistul liric.
Încrezut în forţele divinităţii, cu multă muncă şi efort, cântăreţul reuşeşte să ia premii mari la diverse concursuri de muzică şi să urce pe cele mai mari scene ale Europei. Astăzi viaţa sa se împarte între două ţări, Moldova şi Italia. Actualmente, artistul îşi finisează studiile de masterat la Academia de Belle Canto, condusă de marea soprana italiană Mirela Freni. Dar nici viaţa operistică impresionantă din peninsulă nu reuşeşte să-l ţină legat acolo. Dorul de casă şi, mai ales, de cele trei Venere ale sale îl poartă pe drumuri ca pe un hoinar. „Îmi iubesc enorm familia şi nu rezist să stau departe de ea mai mult de o lună. Zilele dinaintea plecării sunt un calvar pentru mine. Familia este cea mai mare împlinire în viaţa unui om, este cel mai de preţ lucru, aşa m-a învăţat tata”, a spus plin de seninătate cântăreţul de operă.

 Urmărește știrile Timpul.md pe Telegram
loading...
Loading...
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 21 Septembrie 2019, ora: 15:06

Naftogaz Ucraina: R. Moldova REFUZĂ să sprijine planul de REDUCERE a dependenței Europei de Rusia

Naftogaz Ucraina: R. Moldova REFUZĂ să sprijine planul de REDUCERE a dependenței Europei de Rusia

R. Moldova refuză să sprijine planul ucrainean de blocare a tranzitului gazului rusesc, a declarat joi purtătoarea de cuvânt a Naftogaz Ucraina, Alena Osmolovskaia, citată de politnavigator.net.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Septembrie 2019, ora: 15:04

Această iluzie optică e imposibil de descifrat la prima vedere

Această iluzie optică e imposibil de descifrat la prima vedere

Iluziile optice exploatează schimbarea dintre ceea ce ochii noştri văd şi ceea ce creierul percepe. Iar cea mai nouă iluzie optică care circulă pe internet și care se joacă nemilos cu mintea ta înfățișează două cranii. Vezi cum o explică specialiștii.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Septembrie 2019, ora: 10:52

Urechean deranjat de cuvântul ROMÂNESC // „Scoateți panourile astea sau plecați” - Partidul Popular Românesc dat afară din sediu

Urechean deranjat de cuvântul ROMÂNESC // „Scoateți panourile astea sau plecați” - Partidul Popular Românesc dat afară din sediu

Precursorul Partidului Popular Românesc, PLR, închiria sediul de la Serafim Urechean. E o clădire frumoasa, impozanta, puțin mai la vale de Filarmonica, pe strada Mihai Eminescu, scrie liderul PPR Vlad Țurcanu.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Septembrie 2019, ora: 10:22

47 de stații CFR vor arăta precum cele din Occident

47 de stații CFR vor arăta precum cele din Occident

 Compania Naţională de Căi Ferate CFR a anunţat vineri că şapte companii româneşti de specialitate au depus oferte în cadrul licitaţiilor publice, organizate de companie, pentru întocmirea studiilor de fezabilitate pentru 44 de staţii de cale ferată, incluse...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Septembrie 2019, ora: 10:16

Reacția Occidentului la creșterea Chinei și protestele din Hong Kong, decisiva pentru economia lumii

Reacția Occidentului la creșterea Chinei și protestele din Hong Kong, decisiva pentru economia lumii

 Modul Chinei de a riposta la protestele anti-chinezești din Hong Kong duce Occidentul, după cum vom vedea, în pragul a două întrebări fundamentale pentru economia lumii. Pentru că discutăm despre modul cum SUA și alte state vor trata de acum înainte, inclusiv...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Septembrie 2019, ora: 09:52

Maia Sandu îl critică pe Octavian Țîcu

Maia Sandu îl critică pe Octavian Țîcu Din editia print

Maia Sandu susține că deputatul Octavian Țîcu, candidatul Partidului Unității Naționale la alegerile din 20 octombrie în Chișinău, face un deserviciu alegătorilor proeuropeni din capitală. Astfel a comentat premierul decizia parlamentarului de a părăsi fracțiunea PPDA din...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Septembrie 2019, ora: 09:47

Igor Dodon: Dacă PSRM va dori, va avea majoritate într-o săptămână

Igor Dodon: Dacă PSRM va dori, va avea majoritate într-o săptămână

 Dacă socialiștii și-ar fi dorit, ar fi creat singuri majoritatea parlamentară timp de o săptămână după modelul care a existat în Parlamentul precedent, dar Partidul Socialiștilor nu-și dorește acest lucru. Declarația aparține președintelui Igor Dodon, lider...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Septembrie 2019, ora: 09:37

Vladimir Voronin o sfătuiește pe Maia Sandu să nu aibă încredere în Dodon

Vladimir Voronin o sfătuiește pe Maia Sandu să nu aibă încredere în Dodon

Liderul PCRM, Vladimir Voronin, îi recomandă Maiei Sandu să nu aibă încredere în Igor Dodon. Declarația a fost făcută în cadrul unei emisiuni la TVR Moldova.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Septembrie 2019, ora: 09:30

FOTO /// Andrei Năstase – ironizat de internauți din cauza felului în care o privește pe Ivanka Trump

FOTO /// Andrei Năstase – ironizat de internauți din cauza felului în care o privește pe Ivanka Trump

Nastase are privirea aplecata, iar internautii n-au ezitat sa faca gluma la acest subiect. “Andrei, nu strange mana prea tare si ridica ochii in sus!”, “Domnu vice-ministru se holbeaza la t**ele doamnei Trump?”, “Ce face Andrei Nastase, cauta cu ochii daca are...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Septembrie 2019, ora: 09:17

Mercedes, revoluție tehnologică: renunță la dezvoltarea motoarelor cu combustie internă și se concentrează pe electric

Mercedes, revoluție tehnologică: renunță la dezvoltarea motoarelor cu combustie internă și se concentrează pe electric

Șeful departamentului de dezvoltare al gigantului german Daimler a anunțat o decizie majoră: concernul auto abandonează investițiile în motoarele pe benzină și motorină și se concentrează pe dezvoltarea automobilelor electrice.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Septembrie 2019, ora: 09:16

Traian Băsescu a fost declarat colaborator al Securităţii / Prima reacție - Nu mă apuc să dau cu pietre în judecători. Voi contesta decizia!

Traian Băsescu a fost declarat colaborator al Securităţii / Prima reacție - Nu mă apuc să dau cu pietre în judecători. Voi contesta decizia!

Curtea de Apel București a admis vineri acțiunea CNSAS și a constatat calitatea de colaborator al Securităţii în privinţa fostului președinte Traian Băsescu, potrivit deciziei instanței.

( ) Citeşte tot articolul

Horoscop 21 Septembrie 2019, ora: 09:15

HOROSCOP ZILNIC: HOROSCOPUL ZILEI DE 21 SEPTEMBRIE 2019. SĂGETĂTORII POT FI MARCAȚI DE O ÎNTÂLNIRE

HOROSCOP ZILNIC: HOROSCOPUL ZILEI DE 21 SEPTEMBRIE 2019. SĂGETĂTORII POT FI MARCAȚI DE O ÎNTÂLNIRE

Horoscopul zilei de 21 septembrie 2019 aduce previziuni astrale pentru zodiile Berbec, Taur, Gemeni, Rac, Leu, Fecioară, Balanță, Scorpion, Săgetător, Capricorn, Vărsător, Pești. Horoscopul zilnic pentru 21 septembrie 2019 vine cu sfaturi pentru toate zodiile. Horoscopul zilnic pentru 21...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Septembrie 2019, ora: 08:19

Asigurată de a deveni primul șef al Parchetului european, magistrata Laura Codruţa Kovesi îşi ia revanşa după ani buni de luptă în România împotriva malversaţiunilor clasei politice, până în punctul de a deveni o obsesie a guvernului de la Bucureşti, scrie publicața franceză...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Septembrie 2019, ora: 07:56

DUPĂ CE I-A DAT ȚARA LUI DODON, Năstase S-A TREZIT? / „Dacă Primăria Chișinău va ajunge pe mâinile socialiștilor, atunci în capitală va fi dezastru”

DUPĂ CE I-A DAT ȚARA LUI DODON, Năstase S-A TREZIT? / „Dacă Primăria Chișinău va ajunge pe mâinile socialiștilor, atunci în capitală va fi dezastru”

Fostul deputat si ministrul MAI, Andrei Năstase, susține că dacă Primăria Chișinău va ajunge pe mâinile socialiștilor, atunci în capitală va fi dezastru. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Septembrie 2019, ora: 18:53

WineTech Moldova: WINET - un nou proiect în domeniul comerțului și cooperării din sectorul vinicol din regiunea Bazinului Mării Negre

WineTech Moldova: WINET - un nou proiect în domeniul comerțului și cooperării din sectorul vinicol din regiunea Bazinului Mării Negre

 WINET este primul proiect transfrontalier din regiunea Bazinului Mării Negre ce va cuprinde, inițial, trei țări: Moldova, România și Bulgaria. În cadrul acestui parteneriat vinicol, Republica Moldova este partener lider și implementator.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Septembrie 2019, ora: 13:04

Jurnalist britanic despre Aeroportul Chișinău: promisa dezoligarhizare să nu se transforme în „dodonizare”

Jurnalist britanic despre Aeroportul Chișinău: promisa dezoligarhizare să nu se transforme în „dodonizare”

Atacurile directe și mai voalate ale președintelui Igor Dodon și Guvernului de la Chișinău asupra companiei a preluat contractul de concesiune a Aeroportului Internațional Chișinău provoacă tot mai multe îngrijorări în mediul diplomatic, dar și în cel al...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Septembrie 2019, ora: 12:56

Cine este în realitate cetățeanul rus Alexander Rahr pe care presa lui Dodon îl laudă ca fiind un mare „expert german”

Cine este în realitate cetățeanul rus Alexander Rahr pe care presa lui Dodon îl laudă ca fiind un mare „expert german”

Alexander Rahr este unul dintre „picioarele de pod” ale propagandei ruse în Germania.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Septembrie 2019, ora: 12:36

opinie O nouă mișcare de opoziție împotriva dodonizării

O nouă mișcare de opoziție împotriva dodonizării

Scena politică de la Chișinău a fost marcată de plecarea lui Octavian Țîcu din fracțiunea Dreptate și Adevăr. Modul în care s-a produs, declarațiile actorilor politici provocate de această plecare ne arată că a existat, și în continuare există, o tensiune mare...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Septembrie 2019, ora: 12:15

Dodonizme - Trebuie să avem relații foarte bune cu România ș Ucraina / Igor Nicolaevici n-a fost NICIODATĂ la București sau Kiev

Dodonizme - Trebuie să avem relații foarte bune cu România ș Ucraina / Igor Nicolaevici n-a fost NICIODATĂ la București sau Kiev

Președintele Republicii Moldova, Igor Dodon, a acordat un interviu în exclusivitate RFI România.

( ) Citeşte tot articolul

Economie 20 Septembrie 2019, ora: 12:11

“Suntem mult mai preocupaţi de Germania decât de Brexit.” Unda de șoc ce se propagă în întreaga Europă

“Suntem mult mai preocupaţi de Germania decât de Brexit.” Unda de șoc ce se propagă în întreaga Europă

Deşi Brexitul domină agenda în prezent, Franţa este preocupată mai mult de impactul încetinirii creşterii economice a Germaniei, principalul său partener comercial, conform unei analize publicate de Reuters.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Septembrie 2019, ora: 12:11

FLASH /// Nistor Grozavu a fost REȚINUT / Procurorii îl acuză de depășirea atribuțiilor de serviciu

FLASH /// Nistor Grozavu a fost REȚINUT / Procurorii îl acuză de depășirea atribuțiilor de serviciu

Fostul viceprimar al Capitalei Nistor Grozavu a fost reţinut în această dimineaţă. Informaţia a fost confirmată de şeful Procuraturii Municipale, Ştefan Şaptefraţi. Acesta a declarat că Grozavu este cercetat penal pentru depăşirea atribuţiilor de serviciu.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Septembrie 2019, ora: 10:57

Drumurile europene ale alianței ACUM-PSRM /// Un miliardar rus ar putea construi șoseaua de centură a Chișinăului

Drumurile europene ale alianței ACUM-PSRM /// Un miliardar rus ar putea construi șoseaua de centură a Chișinăului

Igor Bukato, președintele grupului de companii Vozrojdenie din Sankt Petersburg, Rusia ar fi să construiască oi șosea de centură în jurul Chișinăului, care ar corespunde tuturor standardelor internaționale, anunţă Preşedinţia Republicii Moldova.

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)