Astăzi 23 Iulie 2019, Marţi - Ultima actualizare la ora 17:42
Abonamente

Interviu 8 Septembrie 2016, ora 09:15    Din editia print

Voi continua să reprezint Republica Moldova, deși țara nu are nevoie de noi

Marime Font

Roman Prodius este unul dintre cei 23 de sportivi care au participat la Jocurile Olimpice de la Rio. Atletul a fost la a doua participare pentru Moldova și a povestit despre calea sa spre concursurile internaționale și de ce a plecat din țară. 
 

- De unde vine pasiunea pentru atletism și când ai hotărât să participi la competiții.
- Am început să practic atletismul încă de pe băncile școlii. În școala din satul meu natal, Selemet, raionul Cimișlia, era secția de atletism și am zis să îmi fac o ocupație. Nu am fost din start un fan al atletismului, de la început a fost ca o distracție, dar pe parcurs a devenit lucrul cel mai preferat pe care îl fac. Nu am ales din start să practic distanțele lungi. Însă cu timpul am început să practic probele mai lungi pentru că eram mai rezistent. Până în 2000 nu am prea visat să particip la marile concursuri de talie europeană, olimpice sau mondiale. Însă, din 2002 am hotărât să practic sportul într-un mod mai serios. De atunci am început să particip la concursuri mai mici și mai mari, la campionate naționale și concursuri internaționale. Pe parcurs a apărut o dorință mai mare să ajung la noi performanțe. De fiecare dată când ating un nou nivel, îmi doresc să progresez tot mai mult.

- Care este recordul tău personal și unde l-ai obținut?
- Recordul meu personal l-am obținut la diferite probe. Eu sunt un atlet care participă la diferite distanțe. Astfel, recordul meu personal pentru proba de maraton este de 2 ore 12 minute și 32 de secunde, iar acest rezultat l-am înregistrat în 2010 la Mainz. Pentru proba de 10 km – 29 minute și 7 secunde am înregistrat în Poderborn, Germania în 2014. În anul 2015 la Baku am trecut proba de 3000 de metri în 8 minute și 6 secunde, iar semimaratonul din 2016 care a avut loc în Ostia (Roma), am înregistrat un record personal de o oră, trei minute și 37 secunde.


- În luna august ai participat la Jocurile Olimpice de la Rio unde ai luat locul 105 la proba maratonului. Ce înseamnă acest rezultat pentru tine?
- Sunt mulțumit de rezultatul pe care l-am înregistrat la Jocurile Olimpice din acest an, clasându-mă pe locul 105 din 155. Toți atleții au fost pregătiți la un nivel înalt. Eu am reușit să termin cursa, cei 42 km în condiții dificile pentru maraton. În același timp, pot spune că mi-aș fi dorit să obțin performanțe mai bune, mai ales că m-am pregătit mult, însă nu am reușit să obțin acel rezultat așteptat. Maratonul este o probă imprevizibilă și m-am bucurat că am reușit să îl finalizez.

- În spatele performanțelor tale se ascunde talentul sau muncă asiduă?
- Aș spune că munca este mai importantă decât talentul.

- Ce urmează să faci în continuare? Ți-ai stabilit alte provocări?
- Acum îmi doresc să particip la campionatul mondial care va avea loc la Londra în 2017. Mă pregătesc intens să am rezultatele dorite, să obţin baremul necesar pentru calificare. M-am hotărât să continui încă la un ciclu olimpic și să mă calific la jocurile Olimpice de la Tokyo care vor avea loc în 2020. După acest concurs vreau să îmi închei carierea de sportiv. După aceasta poate voi deveni antrenor, ca să educ alte generații de atleți.

- De ce ai plecat din Moldova? Vei continua să reprezinți țara și la următoarele competiții?
- Plecarea mea din Moldova este legată de mai multe circumstanțe. Fără susținere este greu să atingi performanțele dorite, dar cu bețe în roate este și mai greu. Mulți au spus că nu voi ajunge la Londra în 2012, dar am reușit. La fel au spus că și la Rio nu voi ajunge, însă realitatea și perseverența mea a demonstrat altceva. Din aceste considerente și am plecat din țară în 2013. Acum sunt stabilit în Italia. Cred că voi continua să reprezint Republica Moldova la următoarele competiții, ceea ce doresc și altor sportivi din țară. Însă se întâmplă că țara nu are nevoie de noi și suntem nevoiți să căutăm altceva.

- Cât de des te antrenezi și de fapt care este regimul unui atlet?
- Regimul unui atlet este strict. Nu sărbătorești decât doar atunci când ai reușit la concursuri. Este și greu cât ești departe de familie. Am antrenamente șapte zile pe săptămână, două antrenamente pe zi. Doar în zilele de joi și duminică am câte un antrenament dar de lungă durată și multă muncă. Chiar dacă afară plouă sau ninge, sportivii care își doresc rezultate muncesc asiduu. Timp de o săptămână eu alerg între 160 și 220 km.

- Ce sfat ai avea pentru acei care își doresc să ajungă la performanțele tale sau la concursuri mari?
- Cei care vor să își treacă limitele trebuie să aibă o dorință mare și un scop bine determinat, iar prin muncă asiduă rezultate vor veni cu siguranță.

- Roman, îți mulțumim pentru interviu și îți dorim succese la următoarele competiții în care te-ai avântat.

Un articol de: Lia Ciutac Contactează autorul
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 23 Iulie 2019, ora: 17:42

SEPARATISM /// Ex-ministru al Justiței: liderii de la Comrat vor să preia controlul asupra procurorilor din Găguzia

SEPARATISM /// Ex-ministru al Justiței: liderii de la Comrat vor să preia controlul asupra procurorilor din Găguzia

Istoria se repetă: La adoptarea pachetului de legi privind reforma justiției în anii 1995-1996, la insistența liderilor de la Comrat a fost prevăzut, că în funcțiile de judecători de nivelul I și II din instanțele din Găgăuzia puteau fi numiți DOAR candidații care au fost...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 23 Iulie 2019, ora: 17:11

Oamenii au votat dintotdeauna. Pentru că este dificil să adopți decizii care influențează viața unei comunități fără a putea cuantifica cu exactitate preferințele membrilor acestor comunități. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 23 Iulie 2019, ora: 16:32

Rise Moldova a aflat unde s-ar afla ex-ministrul Iurie Chirinciuc, condamnat la închisoare

Rise Moldova a aflat unde s-ar afla ex-ministrul Iurie Chirinciuc, condamnat la închisoare

Rise Moldova l-a localizat pe ex-ministrul Iurie Chirinciuc, condamnat al închisoare, după ce acesta a publicat mai multe poze de la mare pe rețelele de socializare. Este vorba de insula Hydra din Grecia.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 23 Iulie 2019, ora: 16:10

O cunoscută activistă LGBT din Rusia a fost UCISĂ în Sankt Petersburg. Ar fi fost înjunghiată de mai multe ori

O cunoscută activistă LGBT din Rusia a fost UCISĂ în Sankt Petersburg. Ar fi fost înjunghiată de mai multe ori

Elena Grigorieva, una dintre cele mai proeminente activiste ale comunității LGBT din Rusia, a fost găsită moartă în Sankt Petersburg.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 23 Iulie 2019, ora: 15:58

video NEWS ALERT / Guvernul Sandu a decis CREȘTEREA TVA-ului pentru pentru hoteluri, restaurante si cafenele de la 10 la 20%

NEWS ALERT / Guvernul Sandu a decis CREȘTEREA TVA-ului pentru pentru hoteluri, restaurante si cafenele de la 10 la 20% Foto: Simbol

Ministrul Finanțelor, Natalia Gavrilița, a anunțat marți, 23 iulie, că mai multe taxe vor crește, iar unele scutiri fiscale vor fi eliminate. Noile reguli urmează a fi aplicate de la 1 ianuarie 2020 și par a fi impuse de către Fondul Monetar Internațional.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 23 Iulie 2019, ora: 15:43

OPINIE / Reforma justiției - „din interior”

OPINIE / Reforma justiției - „din interior”

Astăzi la Chișinău are loc Forumul ”Reformarea Justiției și Combaterea Corupției” organizat de CRJM.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 23 Iulie 2019, ora: 15:33

 Sunt anumite mașini la mâna a doua pe care ai face bine să le eviți atunci când vrei să-ți cumperi un autoturism, dar n-ai suficienți bani pentru unul nou abia ieșit pe porțile fabricii. Să nu te bucuri niciodată de un preț mai mic pentru că acela ascunde...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 23 Iulie 2019, ora: 15:30

Moldovenii care care se află, tranzitează sau doresc să călătorească în Italia trebuie să ştie că, mâine, 24 iulie, transportul feroviar, maritim, cel public local şi al serviciilor de taximetrie, va fi perturbat, din cauza unei greve naţionale.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 23 Iulie 2019, ora: 15:27

FOTO / Alexandru Dodon - ar fi fost implicat în MAFIA CĂRNII are un trecut DUBIOS și se afișează într-un costum sportiv al Federației Ruse

FOTO / Alexandru Dodon - ar fi fost implicat în MAFIA CĂRNII are un trecut DUBIOS și se afișează într-un costum sportiv al Federației Ruse Foto: Alexandru Dodon joacă biliard rusesc

Fratele mai mic al Președintelui Igor Dodon a revenit în atenția presei după ce portalul rus rbk.ru a dezvăluit că acesta face afaceri de milioane cu fiul Procurorului General al F. Ruse. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 23 Iulie 2019, ora: 15:15

FĂRĂ GEOPOLITICĂ? Dodon face un film despre „eliberarea de fascism” - Celebrarea ocupației sovietice este cel mai important eveniment din acest an

FĂRĂ GEOPOLITICĂ? Dodon face un film despre „eliberarea de fascism” - Celebrarea ocupației sovietice este cel mai important eveniment din acest an

Președintele Republicii Moldova, Igor Dodon, a prezidat, astăzi, o ședință de lucru a Comitetului organizatoric responsabil de pregătirea și desfășurarea acțiunilor dedicate aniversării a 75-a de la eliberarea Moldovei de fascism.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 23 Iulie 2019, ora: 15:10

Propunerea unui om de afaceri pentru alegerile primarului din Chișinău

Propunerea unui om de afaceri pentru alegerile primarului din Chișinău

Omul de afaceri și activistul Dmitri Voloșin a lucrat o zi alături de muncitorii care repară străzile din Chișinău.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 23 Iulie 2019, ora: 14:57

VIDEO: Un preot din Drochia a luat la pumni enoriaşii, pentru că nu l-ar fi chemat să oficieze o înmormântare

VIDEO: Un preot din Drochia a luat la pumni enoriaşii, pentru că nu l-ar fi chemat să oficieze o înmormântare

O înmormântare din raionul Drochia s-a transformat într-un adevărat ring de luptă. Preotul Ion Zicu din satul Şalvirii Vechi. Potrivit martorilor, slujitorul bisericii a provocat o bătaie în timpul unei înmormântări, pentru că oamenii nu l-au chemat să...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 23 Iulie 2019, ora: 14:18

Cea mai încercată zodie din vara 2019. I se rupe inima în bucăţi

Cea mai încercată zodie din vara 2019. I se rupe inima în bucăţi

 Deşi vara 2019 este considerată, din punct de vedere astrologic, o perioadă favorabilă, acest lucru nu este valabil pentru toţi nativii. Există o zodie cărora vara îi va aduce ghinioane şi suferinţă. Este important ca nativii loviţi de suferinţă să devină responsabili...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 23 Iulie 2019, ora: 14:18

BREAKING / Boris Johnson e noul premier al Marii Britanii. Johnson e unul dintre marii promotori ai Brexit

BREAKING / Boris Johnson e noul premier al Marii Britanii. Johnson e unul dintre marii promotori ai Brexit

Boris Johnson e noul lider al Partidului Conservator și va deveni noul premier al Marii Britanii, potrivit unui anunț oficial al conducerii partidului. Johnson, fost primar al Londrei și fost ministru de Externe, a fost ales de majoritatea covârșitoare a membrilor partidului de...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 23 Iulie 2019, ora: 13:55

Microbuz plin cu copii, lovit in plin de o mașină aflată în depășire

Microbuz plin cu copii, lovit in plin de o mașină aflată în depășire

Un microbuz care transporta mai mulți copii într-o excursie a fost implicat, marți, într-un accident produs pe DN1D, la Albești Paleologu. Microbuzul circula regulamentar și a fost lovit de o mașină care depășea un autoturism rămas în pană pe marginea drumului, scrie...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 23 Iulie 2019, ora: 13:42

Incident tragic pe terasa unui hotel din județul Iași: cadavrul unui bărbat, care era sumar îmbrăcat, a fost descoperit marți dimineață. La scurt timp de la descoperire, autoritățile au fost alertate prin numărul 112.

( ) Citeşte tot articolul

Politică 23 Iulie 2019, ora: 13:20

Viorica Dăncilă a fost aleasă candidatul PSD pentru alegerile prezidențiale, marți, în Birou Politic Național. Urmează ca propunerea să fie validată în CEx. Au fost doar două voturi împotrivă, toți ceilalți lideri PSD votând pentru premier.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 23 Iulie 2019, ora: 13:13

Prim-ministrul, Maia Sandu, și speakerul, Zinaida Greceanii, pleacă astăzi într-o vizită oficială la Bruxelles. Acolo, vor avea mai multe întrevederi, printre care cu Traian Băsescu dar și liderul grupului „Renew” Dacian Cioloș.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 23 Iulie 2019, ora: 12:48

Bulgaria renunță la votul electronic / Opoziția și avocatul poporului văd în decizie un semn că se pregătește fraudarea alegerilor locale

Bulgaria renunță la votul electronic / Opoziția și avocatul poporului văd în decizie un semn că se pregătește fraudarea alegerilor locale

 La propunerea guvernului Borisov, majoritatea parlamentară compusă din partidul centrist GHERB și naționaliștii din „Patrioții uniți” a decis renunțarea la votul cu mașină electronică în alegerile locale și cele parlamentare, dar menținerea votului pentru cele...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 23 Iulie 2019, ora: 11:16

Alegerile locale NU POT FI ORGANIZATE în aceeași zi cu alegerile pentru circumscripțiile unde deputații și-au dat demisia

Alegerile locale NU POT FI ORGANIZATE în aceeași zi cu alegerile pentru circumscripțiile unde deputații și-au dat demisia

„Recomandarea e de a face aceste alegeri împreună cu alegeri locale noi, măcar pentru un pic de economie de bani, dar trebuie să facă", a menționat Valeriu Pașa, expert Watchdog.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 23 Iulie 2019, ora: 11:14

Vlad Melnic este noul pretor al sectorului Râșcani al capitalei. O dispoziție în acest sens a fost semnată de primarul general interimar al capitalei, Adrian Talmaci, informează MOLDPRES. 

( ) Citeşte tot articolul

Politică 23 Iulie 2019, ora: 11:04

Președintele Partidului Liberal Democrat din Moldova (PLDM), Tudor Deliu, a avut o întrunire cu viitorii candidați PLDM pentru alegerile locale generale din 20 octombrie 2019. Evenimentul a avut loc la Căușeni, cu participarea președintelui liberal-democrat al raionului Căușeni, Ion...

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)