Astăzi 19 Noiembrie 2018, Luni - Ultima actualizare la 18 Noiembrie 2018
Abonamente

Interviu 8 Septembrie 2016, ora 09:15    Din editia print

Voi continua să reprezint Republica Moldova, deși țara nu are nevoie de noi

Marime Font

Roman Prodius este unul dintre cei 23 de sportivi care au participat la Jocurile Olimpice de la Rio. Atletul a fost la a doua participare pentru Moldova și a povestit despre calea sa spre concursurile internaționale și de ce a plecat din țară. 
 

- De unde vine pasiunea pentru atletism și când ai hotărât să participi la competiții.
- Am început să practic atletismul încă de pe băncile școlii. În școala din satul meu natal, Selemet, raionul Cimișlia, era secția de atletism și am zis să îmi fac o ocupație. Nu am fost din start un fan al atletismului, de la început a fost ca o distracție, dar pe parcurs a devenit lucrul cel mai preferat pe care îl fac. Nu am ales din start să practic distanțele lungi. Însă cu timpul am început să practic probele mai lungi pentru că eram mai rezistent. Până în 2000 nu am prea visat să particip la marile concursuri de talie europeană, olimpice sau mondiale. Însă, din 2002 am hotărât să practic sportul într-un mod mai serios. De atunci am început să particip la concursuri mai mici și mai mari, la campionate naționale și concursuri internaționale. Pe parcurs a apărut o dorință mai mare să ajung la noi performanțe. De fiecare dată când ating un nou nivel, îmi doresc să progresez tot mai mult.

- Care este recordul tău personal și unde l-ai obținut?
- Recordul meu personal l-am obținut la diferite probe. Eu sunt un atlet care participă la diferite distanțe. Astfel, recordul meu personal pentru proba de maraton este de 2 ore 12 minute și 32 de secunde, iar acest rezultat l-am înregistrat în 2010 la Mainz. Pentru proba de 10 km – 29 minute și 7 secunde am înregistrat în Poderborn, Germania în 2014. În anul 2015 la Baku am trecut proba de 3000 de metri în 8 minute și 6 secunde, iar semimaratonul din 2016 care a avut loc în Ostia (Roma), am înregistrat un record personal de o oră, trei minute și 37 secunde.


- În luna august ai participat la Jocurile Olimpice de la Rio unde ai luat locul 105 la proba maratonului. Ce înseamnă acest rezultat pentru tine?
- Sunt mulțumit de rezultatul pe care l-am înregistrat la Jocurile Olimpice din acest an, clasându-mă pe locul 105 din 155. Toți atleții au fost pregătiți la un nivel înalt. Eu am reușit să termin cursa, cei 42 km în condiții dificile pentru maraton. În același timp, pot spune că mi-aș fi dorit să obțin performanțe mai bune, mai ales că m-am pregătit mult, însă nu am reușit să obțin acel rezultat așteptat. Maratonul este o probă imprevizibilă și m-am bucurat că am reușit să îl finalizez.

- În spatele performanțelor tale se ascunde talentul sau muncă asiduă?
- Aș spune că munca este mai importantă decât talentul.

- Ce urmează să faci în continuare? Ți-ai stabilit alte provocări?
- Acum îmi doresc să particip la campionatul mondial care va avea loc la Londra în 2017. Mă pregătesc intens să am rezultatele dorite, să obţin baremul necesar pentru calificare. M-am hotărât să continui încă la un ciclu olimpic și să mă calific la jocurile Olimpice de la Tokyo care vor avea loc în 2020. După acest concurs vreau să îmi închei carierea de sportiv. După aceasta poate voi deveni antrenor, ca să educ alte generații de atleți.

- De ce ai plecat din Moldova? Vei continua să reprezinți țara și la următoarele competiții?
- Plecarea mea din Moldova este legată de mai multe circumstanțe. Fără susținere este greu să atingi performanțele dorite, dar cu bețe în roate este și mai greu. Mulți au spus că nu voi ajunge la Londra în 2012, dar am reușit. La fel au spus că și la Rio nu voi ajunge, însă realitatea și perseverența mea a demonstrat altceva. Din aceste considerente și am plecat din țară în 2013. Acum sunt stabilit în Italia. Cred că voi continua să reprezint Republica Moldova la următoarele competiții, ceea ce doresc și altor sportivi din țară. Însă se întâmplă că țara nu are nevoie de noi și suntem nevoiți să căutăm altceva.

- Cât de des te antrenezi și de fapt care este regimul unui atlet?
- Regimul unui atlet este strict. Nu sărbătorești decât doar atunci când ai reușit la concursuri. Este și greu cât ești departe de familie. Am antrenamente șapte zile pe săptămână, două antrenamente pe zi. Doar în zilele de joi și duminică am câte un antrenament dar de lungă durată și multă muncă. Chiar dacă afară plouă sau ninge, sportivii care își doresc rezultate muncesc asiduu. Timp de o săptămână eu alerg între 160 și 220 km.

- Ce sfat ai avea pentru acei care își doresc să ajungă la performanțele tale sau la concursuri mari?
- Cei care vor să își treacă limitele trebuie să aibă o dorință mare și un scop bine determinat, iar prin muncă asiduă rezultate vor veni cu siguranță.

- Roman, îți mulțumim pentru interviu și îți dorim succese la următoarele competiții în care te-ai avântat.

Un articol de: Lia Ciutac Contactează autorul
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 18 Noiembrie 2018, ora: 15:34

Președintele Parlamentului, Andrian Candu, care este și ambasador al siguranței rutiere, îndeamnă cetățenii R. Moldova să respecte regulile circulației rutiere. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 18 Noiembrie 2018, ora: 12:47

Mitingul anunțat cu pompă de PSRM a reunit mai puțin de 10 mii de oameni. Potrivit unor estimări, la evenimentul anunțat de socialiști drept ”mitingul majorității naționale” au venit în jur de opt mii de persoane.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 18 Noiembrie 2018, ora: 10:43

Raportul comisiei care a anchetat implicarea fundaţiei "Open Dialog", condusă de Ludmila Kozlovska, în politica internă şi finanţarea unor partide din Moldova, va fi transmis instituţiilor europene şi agenţiilor străine specializate, pentru investigaţii. Anunţul a fost...

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 18 Noiembrie 2018, ora: 09:36 de Mariana S. Țăranu

Poem din timpul foametei organizate: „Fără Moscova noi n-am avea lumină,/ Fără Moscova nici gândul n-ar fi gând...”

Poem din timpul foametei organizate: „Fără Moscova noi n-am avea lumină,/ Fără Moscova nici gândul n-ar fi gând...” Din editia print

În Ucraina, fiecare a patra sâmbătă a lunii noiembrie este Ziua oficială de comemorare a victimelor Holodomorului și represiunilor politice. În memoria celor care au fost omorâți de către ocupanții sovietici, au fost ridicare monumente și oamenii depun aici flori,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 18 Noiembrie 2018, ora: 09:34

 Vânzările de autoturisme Dacia au înregistrat în octombrie un avans de 7,8% în Europa, iar cota de piaţă a producătorului de automobile a urcat la 3,4%, de la 2,9% în perioada similară din 2017, conform statisticilor Asociaţiei Constructorilor Europeni de...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 18 Noiembrie 2018, ora: 09:18

E haos pe şoselele din Franţa! Cel puţin o persoană a murit şi peste 100 au fost rănite în timpul protestului "Vestelor Galbene". Oamenii sunt nemulţumiţi de creşterea taxelor la carburanţi şi îi cer demisia preşedintelui Emmanuel Macron. Aproape 2.000 de...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 18 Noiembrie 2018, ora: 09:04

CÂNTECUL FOAMETEI: Marelui STALIN, mulțămim!

CÂNTECUL FOAMETEI: Marelui STALIN, mulțămim! Din editia print

În timp ce părinții și buneii noștri mureau de foame, poeții Moldovei sovietice au scris o scrisoare de mulțumire în versuri dictatorului Stalin.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 18 Noiembrie 2018, ora: 08:50

 Sfârşit cumplit pentru un tânăr din judeţul Botoşani, care duminică ar fi împlinit 20 de ani. Maşina pe care o conducea a ieşit de pe şosea, şi după un impact puternic a luat foc.

( ) Citeşte tot articolul

Horoscop 18 Noiembrie 2018, ora: 08:46

 O zi reuşită. O să dăm dovadă de flexibilitate şi dacă apar situaţii noi faţă de programul pe care ni l-am făcut o să ne pliem pe cerinţele prezentului.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 21:06

De la ora 18, toate blocurile din sectorul Râșcani, care au rămas în frig din cauza unei defecțiuni la rețea, vor fi reconectate la sursa de încălzire. Termoelectrica anunță că din totalul de 271 de blocuri afectate, peste 100 au fost deja rebranșate la o altă linie,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 15:18

PPDA a beneficiar de cel puțin 2000 de dolari din partea unei companii prin care era finanțată Fundația Open Dialog a Ludmilei Kozlovska. Acest lucru rezultă din partea secretă a raportului prezentat ieri în Parlament de către comisia care a investigat legăturile dintre Kozlovska...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 14:26

Guvernarea de la Chişinău a reuşit să probeze un caz de spionaj şi imixtiune în treburile interne ale ţării cum nu a mai făcut-o până în prezent. De această părere sunt mai mulţi analişti politici, care au comentat raportul Parlamentului privind conexiunea...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 14:24

Rusia a redirecţionat o parte din forţele sale navale din apropierea Crimeei ocupate spre un avanpost în Marea Azov, a declarat vineri consilierul şefului Serviciului pentru frontiera de stat a Ucrainei, Oleg Slobodian, citat de agenţia de presă ucraineană Unian.

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 17 Noiembrie 2018, ora: 13:36

Potrivit unor studii recente, un aliment pe care şi tu îl consumi în fiecare zi este vinovat de răspândirea cancerului în tot corpul, potrivit realitatea.net. Consumul excesiv de zahăr intoxică celulele şi favorizează formarea tumorilor canceroase, arată studiile...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 13:34

Serviciul Federal de Securitate (FSB) din Rusia a încercat să obțină acces la baza de date a centrului de vize TLScontact, care oferă servicii de procesare a aplicatiilor de vize pentru țările Schengen și Regatului Unit, se arată în ancheta grupului Bellingcat și publicatia...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 13:32

Liderul PPDA, Andrei Năstase, a declarat, în cadrul unei emisiuni la postul de televiziune TVR Moldova, că agitaţia electorală în ziua alegerilor este un pericol pentru procesul electoral. Opinia lui Năstase a fost exprimată după ce Parlamentul a votat în prima lectură...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 12:59

Sancțiunile impuse de SUA și UE împotriva Rusiei în 2014 au redus economia Rusiei cu 6%, a estimat Bloomberg.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 12:55

Formarea unui bloc electoral din mai multe partide de opoziţie a devenit imposibilă din cauza atitudinii totalitare a liderei PAS, Maia Sandu. Părerea aparţine vicepreşedintelui “Partidului Nostru”, Dmitri Ciubaşenko, şi a fost formulată în cadrul unei emisiuni la postul...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 09:21

Inspectoratul Național de Patrulare informează că starea traficului rutier pe drumurile din țară poate fi îngreunată din cauza precipitațiilor sub formă de ninsoare în unele regiuni din țară. În momentul de față, circulația se desfășoară în regim normal,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 09:15

Submarinul San Juan, pe care Argentina l-a anunțat dispărut în urmă cu un an, a fost identificat pe fundul Oceanului Atlantic. În momentul dispariției, 44 de oameni erau la bordul său.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 08:52

Un nou cutremur s-a produs vineri la ora 16.53, în zona seismică Vrancea, județul Buzău. Seismul a avut magnitudinea de 2.7 pe scara Righter și s-a produs la adâncimea de 143 kilometri .

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 08:45

În Spania, o femeie a primit un an şi trei luni de închisoare pentru că şi-a spionat soţul umblându-i în telefon. Fără ştirea lui, femeia a accesat conţinutul telefonului său mobil ca să-şi confirme bănuielile că are o amantă.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 08:41

Usturoiul este folosit pentru prevenirea bolilor cronice și tratarea răcelilor. Vezi ce se întâmplă când îl ții în gură timp de 30 de minute.

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 17 Noiembrie 2018, ora: 08:38

Silvio Berlusconi este implicat într-un nou dosar de prostituție. A fost pus sub acuzare Citeşte întreaga ştire: Silvio Berlusconi este implicat într-un nou dosar de prostituție. A fost pus sub acuzare

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)