Zenit – Unirea Urziceni 1-0/ Vechi echipele calificate În playoff

Ialomitenii au reusit sa domine debutul de meci, prntr-o asezare agresiva si un consum de energie impresionant. Zenit a fost surprinsa de opozitia activa a Unirii si a avut nevoie de 20 de minute pentru a-si pune ordine in joc.

Din momentul in care au izbutit sa echilibreze, rusii au cautat sa isi puna in valoare individualitatile: in minutul 33, Danny s-a desprins usor de Nicu Epaminonda si a marcat din interiorul careului, cu un sut imparabil.

Zenit a inceput mai bine si partea secunda, in care a cautat chiar sa iuteasca ritmul. Dupa un sfert de ceas de inghesuiala prin careul propriu, Unirea a reusit sa iasa la joc: Neaga a sutat excelent din apropiere in minutul 67 (balonul respins de Malafeev stergand bara), apoi Dalle a fost la 10 metri de egalare, dar sutul sau, din careu, a fost prea slab.

Au avut si rusii sansele lor, o bara Faizulin (69) si o foarfeca Kerjakov (70), dar ultimele minute au apartinut echipei ialomitene. Din pacate, cu toata posesia din final, Unirea nu a gasit cheia apararii lui Zenit..

Hapoel Tel Aviv – Aktobe 3-1 (in tur, 1-0)
Lech – Sparta Praga 0-1 (0-1)
Dinamo Zagreb – Serif 1-1 (1-1). Serif s-a calificat dupa loviturile de departajare.
Fenerbahce – Young Boys Berna 0-1 (2-2)
Salzburg – Omonia Nicosia 4-1 (1-1)
Gent – Dinamo Kiev 1-3 (0-3)
Rosenborg – AIK 3-0 (1-0)
PAOK – Ajax 3-3 (1-1)
Celtic – Braga 2-1 (0-3)

Sursa: Hotnews.ro