Fotbal

Zimbru a învins în derby-ul cu Dacia, iar Sheriff a fost aproape de înfrângere

Pentru ,,galben-verzi” au marcat Alex Shuster, Oleg Șișchin (penalty) și Radu Catan. Golul Daciei a fost înscris de Ghenadie Orbu. Portarul Zimbrului, Nicolae Calancea a parat un penalty la mijlocul reprizei secunde. Antrenorul echipei Dacia, Igor Dobrovolskiy a declarat după meci că golul rapid primit în minutul 14 a hotărît soarta meciului.

Surpriza etapei s-a produs la Suruceni. Formația locală, Sfântul Gheorghe a fost aproape de a învinge multipla campioană a Moldovei, Sheriff Tiraspol. Tiraspolenii au marcat golul egalizator în minutul 3 al prelungirilor, scorul final fiind de 2-2.

Iskra-Stal – Olimpia 1-1

După patru etape disputate, în fruntea clasamentului se află Sheriff cu 10 puncte acumulate, urmată de Zimbru cu 9 puncte și Sf. Gheorghe cu 8.