Astăzi 25 Martie 2019, Luni - Ultima actualizare la 24 Martie 2019
Abonamente

Actualitate 13 Martie 2019, ora 10:12    Din editia print

„Ziua femeii este în fiecare zi”

Marime Font

Nu toți moldovenii recunosc sărbătoarea de 8 Martie, în schimb, toți sanctifică sentimentul matern

Ziua Internațională a Femeii a fost instituită pe 8 Martie de către comuniștii Alexandra Kollontai și Vladimir Lenin, fiind recunoscută peste ani și de către Organizația Națiunilor Unite. Ciudat este faptul că astăzi toată lumea sărbătorește „optmart” și, concomitent, condamnă crimele regimului totalitar sovietic. Pentru că R. Moldova nu face o excepție în acest sens, am întrebat mai multe femei de la noi ce înseamnă pentru ele să fie mame și de ce sărbătoresc această zi.

 „Asta este în suflet”

Elizaveta Moraru, vinificator:
- Cuvântul mamă înseamnă totul pentru mine. Am două fete și o nepoțică, deci, îmi dedic viața copiilor mei. În cuvântul „mamă” se cuprinde tot ce e mai frumos pe lume, tot ce e mai drag și mai scump. Am avut grijă de mama mea până a decedat, de aceea sper că și pe mine mă vor îngriji fetele. De 8 Martie, va veni fata mea de peste hotare. Vom sărbători, pentru că asta este, fără ca să vrei, în suflet, în inimă, și nu poți ca să nu sărbătorești această zi. De când mă cunosc, știu de această sărbătoare. La ai mei 61 de ani, în fiecare an mi-am felicitat mama, bunica și profesoarele care ne învățau, căci așa ne-au educat.

„Voi fi la muncă”

Adela Răileanu, jurnalistă, deputată PSRM:
- Pot să spun că am cea mai fericită mamă, pentru că are doi copii educați. Și cred că asta este bucuria unei mame. Mama înseamnă, în primul rând, o femeie respectată și de familie, și de societate. Probabil nu este nimic mai frumos decât să fii mamă. De 8 Martie, voi fi la muncă, căci jurnaliștii muncesc, indiferent dacă e Revelion sau 8 Martie.

„E o zi obișnuită”

Inga Grigoriu, deputată din partea Blocului ACUM:
- Tot timpul am simțit necesitatea de a fi într-o societate consolidată și unită. Toți oamenii trebuie tratați cu respect şi demnitate. Fiecare are un sentiment în raport cu aproapele său şi n-aş vrea ca anume ziua asta să o catalogați cu oarecare sentimente. Eu nu sărbătoresc 8 Martie, pentru că este o zi obișnuită și nu cred că astăzi ar trebui să remarcăm anumite părți slabe sau puternice ale cuiva, pentru ca această zi să producă încă mai multe diferențe și disensiuni. Nu-mi plac zilele care fac diferențe.

„Fetița mea e născută pe 8 martie”

Nicoly Taiancin, șomeră:
- Pentru mine a fi mamă înseamnă să fiu responsabilă pentru o altă viață. Să crești un copil nu este deloc ușor. E ca și cum te-ai pierde pe tine și te-ai regăsi într-o altă persoană. Voi sărbători Ziua Internațională a Femeilor, pentru că așa am fost obișnuită. Mai ales că am o fetiță, născută pe 8 martie.

„Păstrăm tradiția de a primi o floare”

Valentina Buliga, director al Casei Naționale de Asigurări Sociale:
- Să fii mamă este o fericire enormă și o responsabilitate, un dor drag. Cele mai frumoase cuvinte care sunt le accept pentru a fi mamă, nici un cuvânt de rău. Cât privește ziua de 8 Martie, pentru mine, ca om politic, ca mamă, ca soție, ca bunică, este o îmbinare de evenimente legate de femei curajoase, femei puternice, care niciodată nu uită să fie mame și soții bune, iubitoare. Păstrăm, deci, această tradiție frumoasă de a primi o floare. Chiar dacă unii consideră că nu este sărbătoarea noastră, eu cred că trebuie de făcut o îmbinare frumoasă.

„Iubirea de mamă este cea mai frumoasă”

Andriana Nacu, profesoară:
- A fi mamă este un lucru minunat, dar, în același timp, și trist, deoarece simți că nu oferi tot ce poți, indiferent ce faci. Asta înseamnă să iți petreci tot timpul și toată energia cu un pui de om, să îl hrănești, să calci hăinuțe, să gătești, să speli, să mergi la grădiniță, să te scoli în zori, ca să le reușești pe toate... Și apoi să te simți vinovată pentru tot ce nu ai reușit să faci. A fi mama înseamnă să faci sacrificii și să renunți la tine. De aceea iubirea de mamă este cea mai frumoasă iubire. Nu sărbătoresc 8 Martie, pentru că ziua femeii e în fiecare zi. Îi datorez acest lucru soțului meu, pentru care îi mulțumesc.

Un articol de: Mihaela Culcinschi Contactează autorul
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 24 Martie 2019, ora: 21:14

 Acum exact 20 de ani, pe 24 martie 1999, la ora 21 (ora Bucurestiului), avioanele NATO au inceput bombardarea Iugoslaviei, imediat dupa esecul negocierilor de pace de la Chateau de Rambouillet. Exact atunci s-a prabusit linia pe care politologul american Samuel Phillips Huntington o trasase...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Martie 2019, ora: 21:05

 Autorităţile judiciare i-au permis mareşalului Ion Antonescu să-i trimită o scrisoare soţiei sale, înainte de a-l duce în faţa plutonului de execuţie.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Martie 2019, ora: 09:31

 Autorităţile norvegiene au iniţiat sâmbătă evacuarea cu elicoptere şi nave de intervenţie a circa 1.300 de pasageri de pe o navă de croazieră al cărei motor s-a defectat în largul coastei norvegiene, potrivit Reuters.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Martie 2019, ora: 09:19

 Mai multe sute de mii de persoane care nu doresc retragerea Regatului Unit din Uniunea Europeană au manifestat sâmbătă în centrul Londrei pentru a solicita organizarea unui al doilea referendum pentru sau împotriva Brexitului.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Martie 2019, ora: 09:03

 FIDESZ, partidul la putere în Ungaria, a fost suspendat din formațiunea paneuropeană de centru-dreapta a Popularilor Europeni, pe termen nelimitat.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Martie 2019, ora: 08:47

 Statele membre ale Uniunii Europene încep să lucreze la un mecanism comun de evaluare a statului de drept. Acest lucru a fost dezvăluit marți, la reuniunea miniștrilor de externe din cele 28 de state membre, la Bruxelles.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Martie 2019, ora: 08:43

 Autoritatea de supraveghere bancară din Turcia a deschis o investigaţie JP Morgan, legată de un raport publicat vineri de banca americană, a relatat agenţia turcă de presă Anadolu, transmite Reuters, informeaza news.ro 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Martie 2019, ora: 07:12

 Un bărbat din Rusia a fost reținut pe aeroportul Ngurah Rai din insula indoneziană Bali întrucât a fost prins încercând să părăsească ţara cu un mic urangutan ce părea drogat în valiză, au anunţat sâmbătă autoritățile, relatează Reuters.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 23 Martie 2019, ora: 18:03

Lectură de weekend În timp ce politicienii se ceartă, Rusia continuă să distrugă Republica Moldova

În timp ce politicienii se ceartă, Rusia continuă să distrugă Republica Moldova

 În timp ce puterea și opoziția s-au împotmolit, întrecându-se în șobolăneli postelectorale, „partenerul nostru strategic”, Federația Rusă, își urmează metodic și nestingherit propria agendă politica de subminare și distrugere a...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Martie 2019, ora: 20:37

 Un sondaj realizat de Centrul de Sociologie Urbană și Regională - CURS, în perioada 13-28 februarie 2019, pe un eşantion de 1500 de respondenţi, la domiciliul acestora, arată că alegerile prezidenţiale au doi favoriţi: Klaus Iohannis şi Călin Popescu Tăriceanu. Cei doi au...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Martie 2019, ora: 19:25

 Aproape 70% din cele mai importante economii ale lumii sunt sub controlul unor guverne populiste sau a unor regimuri nedemocratice, arată o analiză a Bloomberg Economics.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Martie 2019, ora: 19:04

 Alba Iulia va beneficia de 13 autobuze electrice achiziționate printr-un proiect național de reînnoire a materialului rulant pentru transport urban. Valoarea totală a acestui proiect depășește 43 de milioane de lei, din care puțin peste 850.000 de lei reprezintă contribuția...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Martie 2019, ora: 17:57

Condamnatul Pavel Grigorciuc, care l-a atacat mișelește, ieri, în centrul Capitalei, după prima ședință a Parlamentului nou ales, pe deputatul democrat Sergiu Sîrbu, este un anti-erou și pentru societatea civilă, în special pentru unioniști, transmite voceabasarabiei.md.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Martie 2019, ora: 14:57

61 de profesori și 35 de angajați din sistemul de sănătate au beneficiat de credite ipotecare preferențiale, în cadrul programului ”Prima Casă”. În total, programul cuprinde deja 1700 de beneficiari. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Martie 2019, ora: 14:54

Fracțiunea Partidului Politic „ȘOR” în Parlament a elaborat mai multe inițiative legislative care au scopul de a îmbunătăți nivelul de trai al populației Republicii Moldova. În scurt timp, proiectele de legi vor fi prezentate în Legislativ pentru...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Martie 2019, ora: 10:40

Deputatul Sergiu Sîrbu, agresat ieri de recidivistul Pavel Grigorciuc, face, într-o postare pe Facebook, câteva precizări despre incidentul șocant din Grădina publică Ștefan cel Mare.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Martie 2019, ora: 10:39

Proiectul declarației Parlamentului cu privire la caracterul capturat al instituțiilor statului, propus de blocul ACUM lasă impresia unui manifest electoral, mai mult publicistic și declarativ, decât factologic, pe care l-ar putea înțelege toți cetățenii. De această părere...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Martie 2019, ora: 10:37

„Abisul demografic forțează Kremlinul să atragă în Rusia milioane de vorbitori de limba rusă. Cu toate acestea, situația demografică extremă se confruntă cu realitățile economice și propaganda naționalistă“ – scrie corespondentul ziarului elvețian Le Temps.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Martie 2019, ora: 09:34

Gazprom a început să notifice oficial țările din vecinătatea Ucrainei că, de la începutul anului viitor, va fi oprit transportul de gaze prin teritoriul Ucrainei, a declarat șeful Naftogaz, Andrei Kobolev, potrivit RBC Ucraina.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Martie 2019, ora: 18:06

După ce l-a făcut knockout în Parlament pe Andrei Năstase, prezentându-l întregii țări drept un mitoman incurabil, Marina Tauber îl face praf și pe contul său de Facebook, îndemnându-l să nu jelească banii, dar să-și ia un profesor de actorie pentru...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Martie 2019, ora: 18:06 de Mihaela Culcinschi

Mulți dintre participanții la scrutinul din 24 februarie se arată dezinteresați de coaliția care ar urma să fie creată în viitorul Legislativ. La această concluzie a ajuns o echipă a ziarului TIMPUL, care a discutat, timp de două zile, cu persoane întâlnite pe...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Martie 2019, ora: 17:13

Deputații Partidului Politic ȘOR anunță că, în ciuda unor speculații vehiculate în ultimul timp, vor sta departe de negocierile duse din culise de formațiunile de stânga și de dreapta din noul Parlament și vor rămâne în opoziție. Formațiunea precizează...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Martie 2019, ora: 17:10

(UPDATE 16:23) Soţia deputatului Sergiu Sîrbu a venit cu unele precizări: "Sergiu mă aștepta pe mine. Trebuia să ne întâlnim. Pavel Grigorciuc trecea pe alături împreună cu avocatul lui Platon și striga în portavoce 'trădătorule'. Sergiu i-a zis 'hai...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Martie 2019, ora: 17:08

Se încing spiritele în blocul ACUM! Maia Sandu a refuzat sa revină astăzi la Chișinău, pentru a participa la şedința Parlamentului, din cauza unor dispute aprinse privind numărul de fracţiuni care trebuie să reprezinte binomul PAS-PPDA.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Martie 2019, ora: 14:19

Lidera PAS, Maia Sandu, a lipsit de la şedinţa de constituire a Parlamentului, convocată de preşedintele Igor Dodon.

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)