Astăzi 21 Noiembrie 2018, Miercuri - Ultima actualizare la 20 Noiembrie 2018
Abonamente

20 de ani de Independență 18 Mai 2013, ora: 08:35

(TERORISM) Ce semnifică mutarea sovietului suprem din Tiraspol la TIGHINA

(TERORISM) Ce semnifică mutarea sovietului suprem din Tiraspol la TIGHINA

Interviu cu Ion Leahu, fostul membru al delegaţiei Republicii Moldova în Comisia Unificată de Control – mecanism tripartit pentru supravegherea situaţiei din Zona de Securitate de la Nistru. 

( ) Citeşte tot articolul

20 de ani de Independență 14 Martie 2012, ora: 14:23

Pe 2 martie 2013, la Coşniţa va fi inaugurat un Muzeu al eroilor căzuţi pentru independenţa ţării în războiul de pe Nistru din 1992. 

( ) Citeşte tot articolul

20 de ani de Independență 29 Octombrie 2011, ora: 11:20 de Pavel Păduraru

În cadrul ciclului de interviuri cu genericul „20 de ani de Independenţă”, ex-președintele RM Petru Lucinschi vorbeşte în acest interviu despre PCRM, Ceaușescu sau lupta pentru adevăr....

( ) Citeşte tot articolul

20 de ani de Independență 14 Octombrie 2011, ora: 05:30 de Pavel Păduraru

Mircea Snegur: „Ne-am achitat cu România cu un MiG 29” Din editia print

- Dle preşedinte, cum explicaţi metamorfoza la care s-au dedat oamenii noştri după destrămarea URSS, când, peste noapte, s-au transformat din atei în creştini, din securişti în unionişti, din comunişti în patrioţi? Dacă nu cădea imperiul, n-ar fi cântat...

( ) Citeşte tot articolul

20 de ani de Independență 11 Octombrie 2011, ora: 11:50

Interviu cu Vlad Filat despre comuniști, Plahotniuc, MAI și problemele din AIE Foto: Timpul.md

În cadrul ciclului de interviuri cu genericul „20 de ani de Independenţă”, premierul Vlad Filat vorbeşte în acest interviu, realizat la 5 octombirie, 2011, despre condiţiile în care ar putea vota şeful statului împreună cu PCRM; despre scopul şi...

( ) Citeşte tot articolul

20 de ani de Independență 9 Septembrie 2011, ora: 11:00 de Pavel Păduraru

Greceanîi: Ce se va întâmpla, veţi vedea - o să fie interesant! Din editia print

Zinaida Grecianâi, prim-ministru al R. Moldova în anii 2008-2009

( ) Citeşte tot articolul

20 de ani de Independență 5 Septembrie 2011, ora: 18:52 de Pavel Păduraru

Ciubuc: Nu te poţi băga în gura ursului, dacă n-ai forţe Foto: Timpul.md

TIMPUL continuă seria de video-interviuri începută cu ocazia împlinirii celor 20 de ani de independenţă a RM, când a decis să intervieveze toţi demnitarii care au stat la cârma acestui stat din anii ’90 încoace. Seria continuă cu Ion Ciubuc, premier...

( ) Citeşte tot articolul

20 de ani de Independență 2 Septembrie 2011, ora: 14:12 de Pavel Păduraru

VIDEO: Andrei Sangheli: Ucraina are interese ascunse în RM Foto: Timpul.md

Cotidianul TIMPUL continuă seria de video-interviuri începută cu ocazia împlinirii celor 20 de ani de independenţă a RM, când a decis să intervieveze toţi demnitarii care au stat la cârma acestui stat din anii ’90 încoace.

( ) Citeşte tot articolul

20 de ani de Independență 29 August 2011, ora: 12:23

Parada militară de Ziua Independenţei Foto: Liviu Dumitru

Ziua Independenţei a fost celebrată somptuos cu paradă militară şi muzică populară. Liderii politici au depus flori la monumentul lui Ştefan cel Mare, după care s-au urcat pe scena din faţa Guvernului ca să urmărească defilarea militarilor Armatei Naţionale, îmbrăcaţi...

( ) Citeşte tot articolul

20 de ani de Independență 27 August 2011, ora: 11:05

OMUL SĂPTĂMÂNII: Petru Burduja, participant la Mişcarea de eliberare naţională Din editia print

Petru Burduja este unul dintre participanţii la Mişcarea de eliberare naţională care au avut un rol decisiv în obţinerea independenţei şi suveranităţii R. Moldova. 

( ) Citeşte tot articolul

20 de ani de Independență 26 August 2011, ora: 18:03 de Pavel Păduraru

Ion Sturza: Următorul preşedinte al RM va fi născut prin fraudă sau corupere Din editia print

- Dle Sturza, mă gândeam şi eu să mă las de jurnalism şi să mă apuc de afaceri, dar nu am pile în instituţiile de stat, nici în justiţie. Am vreo şansă să reuşesc? 

( ) Citeşte tot articolul

20 de ani de Independență 26 August 2011, ora: 10:26

Să sărbătorim Independenţa în siguranţă şi cu multă voie bună, ne doresc oficialii americani Din editia print

Secretarul de Stat al SUA, Hilary Clinton, a transmis un mesaj în numele preşedintelui Barack Obama în care felicită poporul Republicii Moldova cu ocazia împlinirii a 20 de ani de la proclamarea independenţei. 

( ) Citeşte tot articolul

20 de ani de Independență 24 August 2011, ora: 11:47 de Pavel Păduraru

Ion Ciubuc, premier al RM în anii 1997-1999: Problema e că cineva se vede numai pe el preşedinte, la fel cum era şi Voronin Din editia print

- Dle Ion Ciubuc, în timpul puciului din august 1991 vă aflaţi la Moscova, ca reprezentant al RSSM în Rusia. A încercat cineva din puciuşti să obţină, prin dvs., sprijinul Chişinăului?

( ) Citeşte tot articolul

20 de ani de Independență 23 August 2011, ora: 05:38 de Pavel Păduraru

Premierul RM în anii 1992-1997, Andrei Sangheli: "Comuniştii nu s-or mai întoarce la putere" Din editia print

- Ce făcea Andrei Sangheli pe data de 27 august 1991?  

( ) Citeşte tot articolul

20 de ani de Independență 19 August 2011, ora: 08:05 de Pavel Păduraru

Valeriu Muravschi, premier al RM în anii 1991-1992: Trebuie să alegem preşedintele şi să nu mai chinuim populaţia...

Singur, în faţa puciului… - Dle Muravschi, de ce RM nu şi-a declarat Independenţa odată cu Ţările Baltice? - Eu mă uit un pic altfel la multe lucruri. Uneori, noi facem din chestiuni secundare lucruri extrem de importante. Cred că nu se întâmpla nimic, dacă...

( ) Citeşte tot articolul
1 2

Opinii & Editoriale 20 Noiembrie 2018, de Constantin Tănase

În pragul iernii absolute

 1. Omul trist cade pe gânduri… La Chișinău, timpul parcă n-are anotimpuri: aici toamna a trecut discret, ca o iscoadă: la țară însă n-ai unde fugi de atâta toamnă care plânge seducător cu lacrimi galbene de romanță uitată.

() Citeşte tot articolul

Editorial 19 Noiembrie 2018, de Dorin Dusciac

Bizara istorie a „centrului de reprezentare și susținere a concetățenilor” din Italia

Este necesară inițierea unei cauze penale de către justiția locală, care nu permite funcționarea pe teritoriul Italiei a reprezentanțelor partidelor politice înregistrate în alte state.

() Citeşte tot articolul

Opinii & Editoriale 19 Noiembrie 2018, de Răzvan Munteanu

NATO pe înțelesul tinerilor. De ce?

Propun să aruncăm de această dată o privire dincolo de Prut, în România, pentru abordarea unui subiect destul de relevant zilelor noastre, și anume: reziliența.

() Citeşte tot articolul

Bună Dimineața 14 Noiembrie 2018, de Mihaela Culcinschi

Mika

Abandonată de toată lumea, ea cerșește pe drumuri câte un leu, doi. Când îi surâde norocul, primește și câte o bucată de pâine de la trecătorii miloși, ca să-și potolească foamea.

() Citeşte tot articolul

Opinii & Editoriale 13 Noiembrie 2018, de Moni Stănilă

Smerenia – un drum spre pace

M-am gândit să folosesc și astăzi un text din pateric, unul care ne poate ajuta să înțelegem că oricând putem greși. De multe ori drumul spre pace vine tocmai din smerenia de a nu ne grăbi să le știm și să le înțelegem pe toate.

() Citeşte tot articolul

Atitudini 10 Noiembrie 2018, de Dorin Dusciac

2003

Ei erau tineri și păreau de neînvins. Mulți dintre ei au trecut prin instituții prestigioase de învățământ din străinătate și avuseseră în Occident experiențe profesionale.

() Citeşte tot articolul

Editorial 7 Noiembrie 2018, de Constantin Tănase

Făuritori sau consumatori de istorie?

Se încheie un deceniu de frământări dureroase, decenii în care în spațiul din stânga Prutului s-a constituit statul R. Moldova. Ce este acest stat – copilul din flori al Rusiei postsovietice sau bastardul așa-zisei Mișcări de eliberare națională de la Chișinău din epoca...