Astăzi 19 Octombrie 2017, Joi - Ultima actualizare la ora 17:13
Abonamente

20 de ani de Independență 18 Mai 2013, ora: 08:35

(TERORISM) Ce semnifică mutarea sovietului suprem din Tiraspol la TIGHINA

(TERORISM) Ce semnifică mutarea sovietului suprem din Tiraspol la TIGHINA

Interviu cu Ion Leahu, fostul membru al delegaţiei Republicii Moldova în Comisia Unificată de Control – mecanism tripartit pentru supravegherea situaţiei din Zona de Securitate de la Nistru. 

( ) Citeşte tot articolul

20 de ani de Independență 14 Martie 2012, ora: 14:23

La Coşniţa va fi deschis un muzeu al eroilor

La Coşniţa va fi deschis un muzeu al eroilor Foto: sasha.zice.md

Pe 2 martie 2013, la Coşniţa va fi inaugurat un Muzeu al eroilor căzuţi pentru independenţa ţării în războiul de pe Nistru din 1992. 

( ) Citeşte tot articolul

20 de ani de Independență 29 Octombrie 2011, ora: 11:20 de Pavel Păduraru

VIDEO Interviu cu P. Lucinschi despre PCRM, colaborarea cu Roșca sau importanța PL

Interviu cu P. Lucinschi despre PCRM, colaborarea cu Roșca sau importanța PL Foto: Timpul.md

În cadrul ciclului de interviuri cu genericul „20 de ani de Independenţă”, ex-președintele RM Petru Lucinschi vorbeşte în acest interviu despre PCRM, Ceaușescu sau lupta pentru adevăr....

( ) Citeşte tot articolul

20 de ani de Independență 14 Octombrie 2011, ora: 05:30 de Pavel Păduraru

interviu Mircea Snegur: „Ne-am achitat cu România cu un MiG 29”

Mircea Snegur: „Ne-am achitat cu România cu un MiG 29” Din editia print

- Dle preşedinte, cum explicaţi metamorfoza la care s-au dedat oamenii noştri după destrămarea URSS, când, peste noapte, s-au transformat din atei în creştini, din securişti în unionişti, din comunişti în patrioţi? Dacă nu cădea imperiul, n-ar fi cântat...

( ) Citeşte tot articolul

20 de ani de Independență 11 Octombrie 2011, ora: 11:50

VIDEO Interviu cu Vlad Filat despre comuniști, Plahotniuc, MAI și problemele din AIE

Interviu cu Vlad Filat despre comuniști, Plahotniuc, MAI și problemele din AIE Foto: Timpul.md

În cadrul ciclului de interviuri cu genericul „20 de ani de Independenţă”, premierul Vlad Filat vorbeşte în acest interviu, realizat la 5 octombirie, 2011, despre condiţiile în care ar putea vota şeful statului împreună cu PCRM; despre scopul şi...

( ) Citeşte tot articolul

20 de ani de Independență 9 Septembrie 2011, ora: 11:00 de Pavel Păduraru

INTERVIU Greceanîi: Ce se va întâmpla, veţi vedea - o să fie interesant!

Greceanîi: Ce se va întâmpla, veţi vedea - o să fie interesant! Din editia print

Zinaida Grecianâi, prim-ministru al R. Moldova în anii 2008-2009

( ) Citeşte tot articolul

20 de ani de Independență 5 Septembrie 2011, ora: 18:52 de Pavel Păduraru

VIDEO: Ciubuc: Nu te poţi băga în gura ursului, dacă n-ai forţe

Ciubuc: Nu te poţi băga în gura ursului, dacă n-ai forţe Foto: Timpul.md

TIMPUL continuă seria de video-interviuri începută cu ocazia împlinirii celor 20 de ani de independenţă a RM, când a decis să intervieveze toţi demnitarii care au stat la cârma acestui stat din anii ’90 încoace. Seria continuă cu Ion Ciubuc, premier...

( ) Citeşte tot articolul

20 de ani de Independență 2 Septembrie 2011, ora: 14:12 de Pavel Păduraru

INTERVIU VIDEO: Andrei Sangheli: Ucraina are interese ascunse în RM

VIDEO: Andrei Sangheli: Ucraina are interese ascunse în RM Foto: Timpul.md

Cotidianul TIMPUL continuă seria de video-interviuri începută cu ocazia împlinirii celor 20 de ani de independenţă a RM, când a decis să intervieveze toţi demnitarii care au stat la cârma acestui stat din anii ’90 încoace.

( ) Citeşte tot articolul

20 de ani de Independență 29 August 2011, ora: 12:23

FOTO TIMPUL.MD: Parada militară de Ziua Independenţei

Parada militară de Ziua Independenţei Foto: Liviu Dumitru

Ziua Independenţei a fost celebrată somptuos cu paradă militară şi muzică populară. Liderii politici au depus flori la monumentul lui Ştefan cel Mare, după care s-au urcat pe scena din faţa Guvernului ca să urmărească defilarea militarilor Armatei Naţionale, îmbrăcaţi...

( ) Citeşte tot articolul

20 de ani de Independență 27 August 2011, ora: 11:05

OMUL SĂPTĂMÂNII: Petru Burduja, participant la Mişcarea de eliberare naţională

OMUL SĂPTĂMÂNII: Petru Burduja, participant la Mişcarea de eliberare naţională Din editia print

Petru Burduja este unul dintre participanţii la Mişcarea de eliberare naţională care au avut un rol decisiv în obţinerea independenţei şi suveranităţii R. Moldova. 

( ) Citeşte tot articolul

20 de ani de Independență 26 August 2011, ora: 18:03 de Pavel Păduraru

INTERVIU Ion Sturza: Următorul preşedinte al RM va fi născut prin fraudă sau corupere

Ion Sturza: Următorul preşedinte al RM va fi născut prin fraudă sau corupere Din editia print

- Dle Sturza, mă gândeam şi eu să mă las de jurnalism şi să mă apuc de afaceri, dar nu am pile în instituţiile de stat, nici în justiţie. Am vreo şansă să reuşesc? 

( ) Citeşte tot articolul

20 de ani de Independență 26 August 2011, ora: 10:26

Să sărbătorim Independenţa în siguranţă şi cu multă voie bună, ne doresc oficialii americani

Să sărbătorim Independenţa în siguranţă şi cu multă voie bună, ne doresc oficialii americani Din editia print

Secretarul de Stat al SUA, Hilary Clinton, a transmis un mesaj în numele preşedintelui Barack Obama în care felicită poporul Republicii Moldova cu ocazia împlinirii a 20 de ani de la proclamarea independenţei. 

( ) Citeşte tot articolul

20 de ani de Independență 24 August 2011, ora: 11:47 de Pavel Păduraru

Ion Ciubuc, premier al RM în anii 1997-1999: Problema e că cineva se vede numai pe el preşedinte, la fel cum era şi Voronin

Ion Ciubuc, premier al RM în anii 1997-1999: Problema e că cineva se vede numai pe el preşedinte, la fel cum era şi Voronin Din editia print

- Dle Ion Ciubuc, în timpul puciului din august 1991 vă aflaţi la Moscova, ca reprezentant al RSSM în Rusia. A încercat cineva din puciuşti să obţină, prin dvs., sprijinul Chişinăului?

( ) Citeşte tot articolul

20 de ani de Independență 23 August 2011, ora: 05:38 de Pavel Păduraru

Premierul RM în anii 1992-1997, Andrei Sangheli: "Comuniştii nu s-or mai întoarce la putere"

Premierul RM în anii 1992-1997, Andrei Sangheli: "Comuniştii nu s-or mai întoarce la putere" Din editia print

- Ce făcea Andrei Sangheli pe data de 27 august 1991?  

( ) Citeşte tot articolul

20 de ani de Independență 19 August 2011, ora: 08:05 de Pavel Păduraru

Valeriu Muravschi, premier al RM în anii 1991-1992: Trebuie să alegem preşedintele şi să nu mai chinuim populaţia...

Valeriu Muravschi, premier al RM în anii 1991-1992: Trebuie să alegem preşedintele şi să nu mai chinuim populaţia...

Singur, în faţa puciului… - Dle Muravschi, de ce RM nu şi-a declarat Independenţa odată cu Ţările Baltice? - Eu mă uit un pic altfel la multe lucruri. Uneori, noi facem din chestiuni secundare lucruri extrem de importante. Cred că nu se întâmpla nimic, dacă...

( ) Citeşte tot articolul
1 2


Editorial 19 Octombrie 2017, de Constantin Tănase

„Centristul” Diacov, separatismul rusesc și unionismul românesc

…Când se face referire la replica lui Iisus, dată lui Pilat, se citează, de obicei, doar prima parte („Să dăm Cezarului ce-i al Cezarului”). Să nu uităm, însă, și de partea a doua: „și lui Dumnezeu ce-i al lui Dumnezeu”. Fără aceasta, prima parte își...

() Citeşte tot articolul

Editorial 19 Octombrie 2017, de Moni Stănilă

Să ne mai distrăm un pic cu socialiștii

Știți, cred, cu toții telefoanele de jucărie pe care le primesc copiii și cum, bucuroși, fac ture prin casă bolborosind cu forță în aceste jucării.

() Citeşte tot articolul

Editorial 18 Octombrie 2017, de Octavian Țâcu

Expedițiile Memoriei (V): Românii/moldovenii dintre Krasnoiarsk și Irkutsk

Potrivit recensământului federal din 2002, în Rusia locuiau 172 330 moldoveni, dintre care 98 097 bărbați și 74 233 femei.

() Citeşte tot articolul

Editorial 18 Octombrie 2017, de Dan Nicu

Integrarea europeană în Constituție, subiect propagandistic al guvernării

Obiectivul anunțat de guvernare, în special de către președintele Parlamentului, de a introduce în Constituție integrarea europeană ca direcție a politicii externe a R. Moldova, trebuie analizat din mai mule puncte de vedere.

() Citeşte tot articolul

Editorial 17 Octombrie 2017, de Pavel Păduraru

Aşteptări

Femeia de serviciu. Am şi eu o vecină, ca toată lumea, numai că a mea e puţin mai altfel decât celelalte.

() Citeşte tot articolul

Editorial 17 Octombrie 2017, de Moni Stănilă

Uriașii cu un singur text (I)

Există autori care reușesc să se impună ca mari scriitori cu un singur volum sau chiar un singur poem. Însă lucrurile nu stau întotdeauna atât de simplu pe cât pare.

() Citeşte tot articolul

Atitudini 22 Septembrie 2017, de Marin Basarab

De ce nu se fac filme documentare în Moldova?

În Republica Moldova nu se face film documentar.

() Citeşte tot articolul