Astăzi 17 Februarie 2019, Duminică - Ultima actualizare la 16 Februarie 2019
Abonamente

20 de ani de Independență 18 Mai 2013, ora: 08:35

(TERORISM) Ce semnifică mutarea sovietului suprem din Tiraspol la TIGHINA

(TERORISM) Ce semnifică mutarea sovietului suprem din Tiraspol la TIGHINA

Interviu cu Ion Leahu, fostul membru al delegaţiei Republicii Moldova în Comisia Unificată de Control – mecanism tripartit pentru supravegherea situaţiei din Zona de Securitate de la Nistru. 

( ) Citeşte tot articolul

20 de ani de Independență 14 Martie 2012, ora: 14:23

Pe 2 martie 2013, la Coşniţa va fi inaugurat un Muzeu al eroilor căzuţi pentru independenţa ţării în războiul de pe Nistru din 1992. 

( ) Citeşte tot articolul

20 de ani de Independență 29 Octombrie 2011, ora: 11:20 de Pavel Păduraru

În cadrul ciclului de interviuri cu genericul „20 de ani de Independenţă”, ex-președintele RM Petru Lucinschi vorbeşte în acest interviu despre PCRM, Ceaușescu sau lupta pentru adevăr....

( ) Citeşte tot articolul

20 de ani de Independență 14 Octombrie 2011, ora: 05:30 de Pavel Păduraru

Mircea Snegur: „Ne-am achitat cu România cu un MiG 29” Din editia print

- Dle preşedinte, cum explicaţi metamorfoza la care s-au dedat oamenii noştri după destrămarea URSS, când, peste noapte, s-au transformat din atei în creştini, din securişti în unionişti, din comunişti în patrioţi? Dacă nu cădea imperiul, n-ar fi cântat...

( ) Citeşte tot articolul

20 de ani de Independență 11 Octombrie 2011, ora: 11:50

Interviu cu Vlad Filat despre comuniști, Plahotniuc, MAI și problemele din AIE Foto: Timpul.md

În cadrul ciclului de interviuri cu genericul „20 de ani de Independenţă”, premierul Vlad Filat vorbeşte în acest interviu, realizat la 5 octombirie, 2011, despre condiţiile în care ar putea vota şeful statului împreună cu PCRM; despre scopul şi...

( ) Citeşte tot articolul

20 de ani de Independență 9 Septembrie 2011, ora: 11:00 de Pavel Păduraru

Greceanîi: Ce se va întâmpla, veţi vedea - o să fie interesant! Din editia print

Zinaida Grecianâi, prim-ministru al R. Moldova în anii 2008-2009

( ) Citeşte tot articolul

20 de ani de Independență 5 Septembrie 2011, ora: 18:52 de Pavel Păduraru

Ciubuc: Nu te poţi băga în gura ursului, dacă n-ai forţe Foto: Timpul.md

TIMPUL continuă seria de video-interviuri începută cu ocazia împlinirii celor 20 de ani de independenţă a RM, când a decis să intervieveze toţi demnitarii care au stat la cârma acestui stat din anii ’90 încoace. Seria continuă cu Ion Ciubuc, premier...

( ) Citeşte tot articolul

20 de ani de Independență 2 Septembrie 2011, ora: 14:12 de Pavel Păduraru

VIDEO: Andrei Sangheli: Ucraina are interese ascunse în RM Foto: Timpul.md

Cotidianul TIMPUL continuă seria de video-interviuri începută cu ocazia împlinirii celor 20 de ani de independenţă a RM, când a decis să intervieveze toţi demnitarii care au stat la cârma acestui stat din anii ’90 încoace.

( ) Citeşte tot articolul

20 de ani de Independență 29 August 2011, ora: 12:23

Parada militară de Ziua Independenţei Foto: Liviu Dumitru

Ziua Independenţei a fost celebrată somptuos cu paradă militară şi muzică populară. Liderii politici au depus flori la monumentul lui Ştefan cel Mare, după care s-au urcat pe scena din faţa Guvernului ca să urmărească defilarea militarilor Armatei Naţionale, îmbrăcaţi...

( ) Citeşte tot articolul

20 de ani de Independență 27 August 2011, ora: 11:05

OMUL SĂPTĂMÂNII: Petru Burduja, participant la Mişcarea de eliberare naţională Din editia print

Petru Burduja este unul dintre participanţii la Mişcarea de eliberare naţională care au avut un rol decisiv în obţinerea independenţei şi suveranităţii R. Moldova. 

( ) Citeşte tot articolul

20 de ani de Independență 26 August 2011, ora: 18:03 de Pavel Păduraru

Ion Sturza: Următorul preşedinte al RM va fi născut prin fraudă sau corupere Din editia print

- Dle Sturza, mă gândeam şi eu să mă las de jurnalism şi să mă apuc de afaceri, dar nu am pile în instituţiile de stat, nici în justiţie. Am vreo şansă să reuşesc? 

( ) Citeşte tot articolul

20 de ani de Independență 26 August 2011, ora: 10:26

Să sărbătorim Independenţa în siguranţă şi cu multă voie bună, ne doresc oficialii americani Din editia print

Secretarul de Stat al SUA, Hilary Clinton, a transmis un mesaj în numele preşedintelui Barack Obama în care felicită poporul Republicii Moldova cu ocazia împlinirii a 20 de ani de la proclamarea independenţei. 

( ) Citeşte tot articolul

20 de ani de Independență 24 August 2011, ora: 11:47 de Pavel Păduraru

Ion Ciubuc, premier al RM în anii 1997-1999: Problema e că cineva se vede numai pe el preşedinte, la fel cum era şi Voronin Din editia print

- Dle Ion Ciubuc, în timpul puciului din august 1991 vă aflaţi la Moscova, ca reprezentant al RSSM în Rusia. A încercat cineva din puciuşti să obţină, prin dvs., sprijinul Chişinăului?

( ) Citeşte tot articolul

20 de ani de Independență 23 August 2011, ora: 05:38 de Pavel Păduraru

Premierul RM în anii 1992-1997, Andrei Sangheli: "Comuniştii nu s-or mai întoarce la putere" Din editia print

- Ce făcea Andrei Sangheli pe data de 27 august 1991?  

( ) Citeşte tot articolul

20 de ani de Independență 19 August 2011, ora: 08:05 de Pavel Păduraru

Valeriu Muravschi, premier al RM în anii 1991-1992: Trebuie să alegem preşedintele şi să nu mai chinuim populaţia...

Singur, în faţa puciului… - Dle Muravschi, de ce RM nu şi-a declarat Independenţa odată cu Ţările Baltice? - Eu mă uit un pic altfel la multe lucruri. Uneori, noi facem din chestiuni secundare lucruri extrem de importante. Cred că nu se întâmpla nimic, dacă...

( ) Citeşte tot articolul
1 2

Opinii & Editoriale 15 Februarie 2019, de Dorin Dusciac

Nică cultură!

Redusă la statutul de simplă direcție în cadrul unui minister, cultura și-a pierdut din atractivitatea pe care a avut-o până acum doi-trei ani

() Citeşte tot articolul

Opinii & Editoriale 14 Februarie 2019, de Răzvan Munteanu

Biserica Ortodoxă Ucraineană și campaniile de dezinformare la care este supusă

Decizia luată de către Patriarhia de la Constantinopol de a oferi autocefalie Bisericii Ortodoxe Ucrainene (BOU) mai creează tensiuni pe axa Kiev-Moscova, acolo unde Ucraina acuză Federația Rusă pentru orchestrarea unei întregi campanii de dezinformare, desfășurată în special pe trei mari...

() Citeşte tot articolul

Opinii & Editoriale 12 Februarie 2019, de Răzvan Munteanu

Criza din Venezuela și interesele Federației Ruse

America Latină este zbuciumată de protestele din Venezuela, țară care, deși deține cele mai mari rezerve naturale de pe continentul sud-american, se află în colaps economic, iar legitimitatea președintelui Nicolas Maduro este puternic zdruncinată de protestele stradale.

() Citeşte tot articolul

Opinii & Editoriale 11 Februarie 2019, de Dan Nicu

Alegeri parlamentare sau locale? Nici candidaţii nu ştiu!

Faptul că, în campania electorală pentru alegerile parlamentare din 24 februarie, candidaţii pe circumscripţii vorbesc doar despre rezolvarea problemelor locale: drumuri, canalizare, parcuri, curți, utilităţi etc. este la fel de ironic, cât e şi firea lucrurilor.

() Citeşte tot articolul

Opinii & Editoriale 10 Februarie 2019, de Moni Stănilă

Credincios sau religios?

Niciodată nu m-a mulțumit această separare între omul credincios, cel care crede, și omul religios, cel care are și o viață cultică.

() Citeşte tot articolul

Editorial 8 Februarie 2019, de Constantin Tănase

Încă n-am câştigat bătălia decisivă…

Primul număr al ziarului TIMPUL a apărut într-o zi de vineri, la 14 septembrie 2001. Cred că vă amintiţi atmosfera acelor zile.

() Citeşte tot articolul