Astăzi 20 Martie 2019, Miercuri - Ultima actualizare la 19 Martie 2019
Abonamente

Istorie 13 Martie 2019, ora: 08:41 de George Mârzencu

Femeile din Rezistența armată antisovietică

Femeile din Rezistența armată antisovietică Din editia print / Foto: Nadejda Isofie

Portretele eroinelor care și-au pus viața în pericol în lupta cu torționarii sovietici

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 11 Martie 2019, ora: 00:11

ISTORIE /// Francesco della Valle de vorbă cu călugării din Târgoviște (1532)

ISTORIE /// Francesco della Valle de vorbă cu călugării din Târgoviște (1532)

Târgoviștea (Tragovista) este un oraș nu prea mare, așezat în șes și înconjurat de ziduri. Castelul din acel oraș, în care locuiește domnul țării, e împrejmuit cu pari de stejar foarte groși. 

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 7 Martie 2019, ora: 11:15

Mai multe imagini ai fotografului Kurt Hielscher dedicată anilor interbelici din România fac furori pe internet. 

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 7 Martie 2019, ora: 07:00 de George Mârzencu

ISTORIE /// 27 de ani de luptă ai unui erou de pe Nistru

ISTORIE /// 27 de ani de luptă ai unui erou de pe Nistru Din editia print

 Rămas fără o mână și un picior după războiul ruso-moldovenesc din 1992, Grigore Bădașcu reușește să țină piept tuturor intemperiilor vieții

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 27 Februarie 2019, ora: 09:18

Istoria limbii române: Câte cuvinte am moștenit din latină?

Istoria limbii române: Câte cuvinte am moștenit din latină?

Când vorbim despre viața cuvintelor românești trebuie să începem cu... începutul: am arătat în episodul precedent că limba română continuă latina, limba-mamă. Este un adevăr pe care nu mă sfiesc să-l repet ori de câte ori voi avea prilejul s-o...

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 24 Februarie 2019, ora: 07:53 de George Mârzencu

Voronin a fost un bețiv, iar Dodon - un liberal exemplar

Voronin a fost un bețiv, iar Dodon - un liberal exemplar Din editia print

Dodon a fost premiat pentru propagandă românească în satul Sadova

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 21 Februarie 2019, ora: 00:18

Cum și când a apărut limba română?

Cum și când a apărut limba română?

La propunerea redacției acestei reviste am acceptat să prezint, într-o manieră accesibilă unui public larg, istoria sau povestea cuvintelor românești. S-ar cuveni să încep cu formula inițială a oricărei istorioare sau povești.

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 20 Februarie 2019, ora: 00:35

De ce MOLDOVEANUL Dimitrie Cantemir spunea ca e ROMÂN?

De ce MOLDOVEANUL Dimitrie Cantemir spunea ca e ROMÂN?

"Hronicul vechimii a romano-moldo-vlahilor" este ultima operă a lui Dimitrie Cantemir, scrisă între anii 1719 și 1722 în care autorul explică de ce moldovenii sunt români...

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 19 Februarie 2019, ora: 00:40 de George Mârzencu

Drama femeii care a câștigat duelul cu „marele URSS”

Drama femeii care a câștigat duelul cu „marele URSS” Din editia print

Olga Focșa din Strășeni a evadat de două ori de sub baionetele sovieticilor, apoi și-a trăit o bună parte din viață, ascunsă în podurile sătenilor

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 12 Februarie 2019, ora: 00:33

ISTORIE /// Călători prin lumea rusă în vremea revoluției lui Lenin

ISTORIE /// Călători prin lumea rusă în vremea revoluției lui Lenin

În istoria omenirii sunt evenimente, date care devin și rămân memorabile prin transformările pe care le produc, prin impactul lor asupra umanității. 1917 este tocmai unul dintre anii care jalonează puternic istoria secolului al XX-lea, dar nu pentru că a fost al treilea an al...

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 26 Ianuarie 2019, ora: 00:22 de George Mârzencu

După ce regele Mihai a ordonat încetarea ostilităților pe frontul de răsărit, trupele române în retragere au fost atacate de sovietici

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 24 Ianuarie 2019, ora: 08:58

(ANALIZĂ) Unirea Principatelor Române: diplomaţie și propagandă europeană (1848-1859)

(ANALIZĂ) Unirea Principatelor Române: diplomaţie și propagandă europeană (1848-1859)

Aflată în exil încă din anul 1848, pleiada de tineri intelectuali şi oameni politici cunoscută sub denumirea de „generaţia paşoptistă“ îşi fixa pentru anii ce aveau să urmeze câteva obiective clar conturate ce urmau a fi aduse la cunoştinţa marilor...

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 24 Ianuarie 2019, ora: 08:57

„Mica Unire”, primul pas spre România. Cum s-a făcut Unirea Principatelor Române sub domnia lui Cuza

„Mica Unire”, primul pas spre România. Cum s-a făcut Unirea Principatelor Române sub domnia lui Cuza

Ziua de 24 ianuarie a rămas în istoria românilor ca data la care s-a înfăptuit Unirea Principatelor Române, în anul 1859, la foarte scurt timp după numirea lui Alexandru Ioan Cuza ca domn al Moldovei și Țării Românești.

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 23 Ianuarie 2019, ora: 12:51

Alexandru Ioan Cuza, întâiul principe al României

Alexandru Ioan Cuza, întâiul principe al României Din editia print

Alexandru Ioan Cuza, sau Alexandru Ioan I, s-a născut pe 20 martie 1820, la Bârlad, și a fost primul domnitor al Principatelor Unite și al statului național România. 

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 4 Ianuarie 2019, ora: 00:52 de George Mârzencu

În telegrama secretă a lui Malinovski, Stalin era numit Semionov După arestarea mareșalului Ion Antonescu și ordinul din 23 august 1944 al Regelui Mihai privind încetarea ostilităților pe frontul sovietic, armata roșie a continuat să tragă în ostașii români,...

( ) Citeşte tot articolul
1 2 3 4 5  

Editorial 15 Martie 2019, de Constantin Tănase

Frica față de istorie

Zilele acestea mi-am amintit, nu știu de ce, de romanul „Kira Kiralina”: evenimente marcate de o atmosferă „balcanică”, ca în cântecele lui Nicu Alifantis pe versurile lui Bacovia, dar și de un spirit fanariot și levantin.

() Citeşte tot articolul

Opinii & Editoriale 15 Martie 2019, de Moni Stănilă

Furtuni de oțel

„Furtuni de oțel” este un incredibil jurnal de front, semnat de bine cunoscutul scriitor german Ernst Jünger.

() Citeşte tot articolul

Opinii & Editoriale 13 Martie 2019, de Moni Stănilă

„Ce-o să ne facem?”

Zilele acestea de după alegerile parlamentare mi-au amintit de o rubrică pe care o aveam în revista „Tiuk!”, realizată și condusă de cumnatul meu Mihail Vakulovski, cu sprijinul soției sale, Carmina, al fratelui său, Alexandru, și cu implicarea artistului Dan Perjovschi.

() Citeşte tot articolul