Astăzi 23 Septembrie 2018, Duminică - Ultima actualizare la ora 10:22
Abonamente

CM 2018 9 August 2012, ora: 05:10

Bronzurile Moldovei au ajuns acasă

Cei doi medaliați cu bronz ai delegației Republicii Moldova la Jocurile Olimpice, halterofilii Cristina Iovu și Anatolie Cârâcu, s-au întors aseară la Chișinău, încununați de gloria olimpică.

( ) Citeşte tot articolul

CM 2018 9 August 2012, ora: 05:05

Ungheneanul Mihalachi și bucureșteanul Dumitrescu, în finală la JO

Ungheneanul Mihalachi și bucureșteanul Dumitrescu, în finală la JO Din editia print

Echipajul masculin de dublu canoe al României, format din Liviu Dumitrescu și basarabeanul Victor Mihalachi, este ultima șansă reală la o medalie pentru România la această ediție a JO.

CM 2018 8 August 2012, ora: 14:47

JO 2012. Atleta Zalina Marghieva s-a calificat în finală

JO 2012. Atleta Zalina Marghieva s-a calificat în finală Foto: zimbio.com

Aruncătoarea de ciocan Zalina Marghiev, ultima speranță a delegației Republicii Moldova la cucerirea unei medalii olimpice, s-a calificat în finala probei la care concurează, cu un rezultat de 72,19 m.

CM 2018 3 August 2012, ora: 17:11

JO 2012.Ghinion la box -Vasile Belous a fost eliminat din competiție

Singurul boxer din lotul național olimpic, Vasile Belous, a fost eliminat din competiție.

CM 2018 3 August 2012, ora: 16:39

JO 2012. Atletul Ion Luchianov s-a calificat în finală

Atletul moldovean Ion Luchianov s-a calificat în finală la proba alergare cu obstacole pe distanța de 3000 m.

CM 2018 3 August 2012, ora: 14:05

JO 2012. Arcașul Dan Olaru a fost învins în optimi de finală

JO 2012. Arcașul Dan Olaru a fost învins în optimi de finală Foto: london2012.com

Dan Olaru, arcașul Republicii Moldova la Jocurile Olimpice de la Londra, nu a reușit să treacă în sferturi de finală.

CM 2018 3 August 2012, ora: 05:52 de Valentin Buda

Arcaşul lui Ştefan cel Mare mai bun decât urmaşul lui Robin Hood

Arcaşul lui Ştefan cel Mare mai bun decât urmaşul lui Robin Hood Din editia print

Cel mai tânăr reprezentant al Republicii Moldova, arcaşul Dan Olaru, portdrapelul delegaţiei ţării noastre, a obţinut o performanţă incredibilă la Jocurile Olimpice de la Londra, calificându-se în optimile de finală ale competiţiei.

CM 2018 3 August 2012, ora: 05:42

Clasament pe medalii după primele cinci zile la Londra 2012

După cinci zile de concurs, în clasamentul general pe medalii al Jocurilor Olimpice de la Londra pe primul loc se situează China, cu 30 de medalii, dintre care 17 de aur.

CM 2018 3 August 2012, ora: 05:40

Argint pentru nepoata Reginei Elisabeta a II-a

Argint pentru nepoata Reginei Elisabeta a II-a Din editia print

Zara Phillips, nepoata Reginei Elisabeta, şi calul High Kingdon, au ocupat locul doi pe podium în concursul pe echipe.

CM 2018 3 August 2012, ora: 05:36

Căpitanul n-a cântat imnul!

Scandal în Anglia, după ce Ryan Giggs (38 de ani), căpitanul galez al echipei de fotbal a Marii Britanii, a tăcut la imn, înaintea meciului cu Senegal (scor 1-1).

CM 2018 3 August 2012, ora: 05:34

Şi-a rupt medalia după ce a scăpat-o la duş

Felipe Kitadai, brazilianul care a cucerit medalia de bronz la judo (categoria 60 kg), a reuşit să îşi rupă „trofeul” după ce a scăpat-o din mână în duş.

CM 2018 2 August 2012, ora: 05:34

Compensaţie pentru furtul de la scrimă!

Compensaţie pentru furtul de la scrimă! Din editia print

Federaţia Internaţională de Scrimă (FIE) va acorda o medalie specială sportivei sud-coreene Shin A-Lam, care a fost învinsă în semifinalele turneului de spadă, după un final dramatic, viciat de o decizie a oficialilor.

CM 2018 2 August 2012, ora: 05:28

Michael Phelps, record de medalii la Jocurile Olimpice

Michael Phelps, record de medalii la Jocurile Olimpice Din editia print

Michael Phelps a devenit, marţi, la Londra, cel mai medaliat sportiv din istoria Jocurilor Olimpice, depăşind recordul de 18 medalii deţinut de sovietica Larisa Latânina, după ce a obţinut aurul cu ştafeta SUA în proba de 4x200 metri liber.

CM 2018 1 August 2012, ora: 05:14

Sergiu Toma, fără medalie olimpică

Sergiu Toma, fără medalie olimpică Din editia print

Cel mai bun sportiv moldovean, judokanul Sergiu Toma, a fost eliminat din competiţie la Jocurile Olimpice, după ce a fost învins în sferturile de finală ale categoriei de 81 de kilograme de japonezul Takahiro Nakai.

CM 2018 1 August 2012, ora: 05:02

O judokană saudită va concura cu voal pe cap

O judokană saudită va concura cu voal pe cap Din editia print

Judoka Wodjan Ali Seraj Abdulrahim Shahrkhani (foto), una dintre cele două femei saudite aflate în premieră la Jocurile Olimpice, va putea participa cu voalul islamic pe cap la întrecerea de la Londra, a anunţat, ieri, Comitetul Olimpic Internaţional.

1 2 3 4 5

Editorial 21 Septembrie 2018, de Silviu Tănase

Unioniștii, alegerile și opoziția

Campania electorală pentru următoarele alegeri parlamentare în R. Moldova a început deja. Toate partidele își pregătesc armele pentru această luptă.

() Citeşte tot articolul

Editorial 20 Septembrie 2018, de Constantin Tănase

Viața și moartea doamnei Clara

…O cheamă doamna Clara, locuiește într-un apartament cu două odăi, are 45 de ani, doi băieți, unul de 22, iar altul de 19 ani.

Opinii & Editoriale 19 Septembrie 2018, de Moni Stănilă

Anotimpul și cheltuielile

Cât nu am vrea să ne ferim de cheltuieli, fiecare anotimp vine cu lista lui de cumpărături. Că sunt sărbătorile de iarnă, că este Paștele, că e vară și vrem concedii – o cheltuială apare întotdeauna.

Editorial 17 Septembrie 2018, de Silviu Tănase

Cât de mult ne urăsc!

14 septembrie 2018, Ziarul TIMPUL

Opinii & Editoriale 16 Septembrie 2018, de Răzvan Munteanu

România ar putea juca un rol important în reconstrucţia Siriei

Siria a cunoscut cea mai complexă criză dintre statele lovite de Primăvara Arabă, afundându-se într-un război civil care a opus regimul de la Damasc şi forţele rebele, alături de care s-au adăugat pe parcurs alte grupări din afara ţării.

Opinii & Editoriale 13 Septembrie 2018, de Dan Nicu

O tragedie uitată – Cehoslovacia anului 1968

În a doua jumătate a lunii august, Europa a marcat 50 de ani de la invadarea Cehoslovaciei de către trupele URSS şi ale altor state din blocul sovietic.