Social

(VIDEO) Moldova ia aurul la Campionatul European de Dans Latin

Preşedintele Federaţiei de Dans Sportiv, Petru Gozun, a declarat pentru IPN că această pereche a câştigat pentru prima dată medalia de aur la Campionatul European de Dans Latin, până acum reuşind performanţa de vicecampioni. În ultimele circa 50 de competiţii oficiale la care a participat, această pereche a ocupat cel puţin locul trei. Anna Matus şi Gabriele Goffredo au câştigat şi Jocurile Mondiale din Kali, Columbia, ediţia 2013, unde au fost aplaudaţi de aproximativ 17 mii de spectatori.

Următoarea competiţie la care vor participa cei doi dansatori este Campionatul Mondial de Dans Sportiv, care va avea loc în toamna acestui an.

În baza rezultatelor obţinute pe parcursul lunii martie, Asociaţia Internaţională a Jocurilor Mondiale (IWGA) a oferit titlul de „sportivii lunii”, Campionilor Mondiali Gabriele Goffredo şi Anna Matus (Moldova). Anume în această lună, dansatorii au câştigat pentru prima dată WDSG Grand Slam în programul latino-american, care a avut loc în Helsinki.