Ultima oră

A doua ediţie a Maratonului Internaţional Chişinău a adunat peste 15 mii de participanţi

Organizatorii informează că înregistrarea online pentru maraton a fost închisă încă sâmbătă, deoarece a fost depăşit numărul limită de participanţi pentru probele de 42 km, 21 km şi 10 km. Duminică dimineaţa a fost dat startul celui de-al doilea Maraton Internaţional de la Chişinău, iar şuvoiul de alergători s-a extins pe câteva sute de metri pentru aproximativ 15 minute până a părăsit zona de start.

Câştigătorul cursei de 10 km a devenit Mihail Lobovski.Deţinătorul medaliei de argint al cursei este Maxim Răileanu, iar cea de bronz i-a revenit lui Mihai Bizniuc. Câştigătoarea cursei la feminin a devenit Olesea Soljenco, pe locul doi s-a situat Ana Pătrânjel, în timp ce a treia poziţie pe podium a fost ocupată de Ana Neno.

Locul de frunte pe podiumul semimaratonului, adică 21 km, i-a revenit lui Nicolae Gorbuşca, pe locul doi s-a situat Ghenadii Ţâmbalist, iar bronzul l-a cucerit Dmitrii Nicolai. În vârful podiumului la feminin s-a situat Natalia Clipca, cel de-al doilea loc i-a revenit Nataliei Zbârnea, iar locul trei – Sofiei Olsson.

Titlul de campion al Maratonul din Chişinău, pe distanţa de 42,125 km l-a obţinut Vitalie Gheorghiţă (Моldova). Argintul l-a cucerit Olanda Marcin (Polonia), iar al treilea loc i-a revenit lui Liviu Croitoru (Моldova). Următorii finalişti ai maratonului sunt: Igor Ţâmbalari – locul 4; Clanton Styleer (SUA) – locul 5; Maxim Anfinov (Federaţia Rusă) – locul 6.

La feminin câştigătoarea probei a devenit Nadejda Anfimova (Federaţia Rusă), pe locul doi s-a situat Anastasia Averianova (Federaţia Rusă), iar pe locul trei – Anastasia Lungu (Moldova). Locul patru i-a revenit Alexandrei Kirilova (Ucraina), pe locul 5 s-a situat Irina Matcovschi (Moldova), iar pe locul 6 – Edith Kees (Ungaria).

Maratonul Internaţional Chişinău este o iniţiativă a organizaţiei neguvernamentale Sporter.