Astăzi 26 Aprilie 2017, Miercuri - Ultima actualizare la ora 11:59
Abonamente

a

 
 
Chişinău
Hânceşti
Tiraspol
Chişinău 40 Hânceşti 39 Tiraspol 39
 

Social 11 Iulie 2016, ora 07:00    Din editia print

Concediu? Cine în Moldova are bani de concediu?

Marime Font

În mijlocul verii, moldovenii stau cu gândul la odihnă. Am discutat cu mai mulți cetățeni care ne-au spus unde aleg să se odihnească și câți bani sunt gata să cheltuiască pentru vacanțe. Printre aceștia am întâlnit și persoane care nu au timp să se odihnească, fiindcă sunt nevoiți să muncească.

Ion, 56 de ani, instalator
Concediul de anul acesta îl petrecem acasă cu soția. Am hotărât împreună că ar fi bine să facem reparație la balconul apartamentului. Iată azi am venit să cumpăr câteva materiale. Vrem ca iarna să fie cald la balcon, că e deschis acum și în cameră e mai răcoare iarna. Sper să ne ajungă trei mii de lei pentru materiale, că în rest, am să fac eu câte puțin. Eu mă pricep la toate și nu trebuie să dau bani nimănui. Iată așa concediu voi avea anul acesta.

Cristina, 28 de ani, studentă

Voi merge în curând cu familia mea în Italia, să-mi vizitez mama. Nu vom cheltui nimic pentru că nu ne permitem, iar de toate cheltuielile se va ocupa ea. O lună o să stăm să ne odihnim și să vizităm împrejurimile orașului unde stă. Deja doi ani la rând vacanțele noastre le petrecem în vizită la mama. Nu ne permitem să planificăm vacanțe din bugetul nostru, fiindcă avem doi copii, doar soțul lucrează, iar eu sunt studentă și acum mama ne ajută cu ce poate.

Lilia, 45 de ani, vânzătoare
Nu mă duc anul acesta la mare, fiindcă situația financiară nu îmi permite. Nu avem timp pentru vacanță. Trebuie să lucrăm. Nu mai țin minte când am fost ultima dată la odihnă. Dar am fost în Ucraina la mare, cam vreo zece ani în urmă.

Vladimir, 26 de ani, lucrător bancar

În luna august am planificat zece zile de concediu cu prietenii mei în România. Vrem să ajungem pentru cinci zile la mare și alte cinci în munți. Sper ca cheltuielile să fie până în opt mii de lei de persoană cu tot cu drum și cazare. România este o țară frumoasă, are de toate, iar drumurile bune îți permit să te deplasezi în timp rapid oriunde în țară. La odihnă plec de două ori pe an. Simt nevoia să ies din țară și să văd lucruri frumoase de la care să mă inspir.

Nadejda, 47 de ani, taxatoare

Nu mai avem timp și bani pentru vacanțe. Salariul de taxator ajunge doar pentru ca să trăim cât de cât, mai cumpărăm pentru copii de ce au ei nevoie. Acum în ei trebuie să investim, ei sunt viitorul nostru. Dar când eram tineri am mai fost la mare de câteva ori, dar s-au schimbat timpurile.

Nicolae, 52 de ani, șofer

Planific să mă duc la odihnă la Roma, la Marea Tireniană. Nu știu cât voi cheltui. Astfel de vacanțe sunt costisitoare, dar mă duc cu microbuzul și este mai ieftin. Mă duc în vizită la familia mea, care e acolo de mai mulți ani în Italia. Ca atare e bine că mă duc vara pe două săptămâni. De vreo șase ani îmi fac vacanțele la Roma. Mai revăd locuri frumoase, chiar dacă pe toate cam le-am vizitat. Cred că voi cheltui în jur de 300-400 de euro, cu tot cu drum, îmi permit odată în an. În altă parte nu mă duc că nu îmi place, iar la Roma îmi place că e ceva de necrezut. Mă mai duc și în Germania, dar acolo mă duc la fiica, ea lucrează chirurg. Ei tot vin vara la Roma și ne adunăm întreaga familie.

Tatiana, 29 de ani, Strășeni

Eu am niște bani puși deoparte și mă gândeam ce să fac cu ei. Sau să-mi cumpăr ce am nevoie sau să mă duc în vacanță. Împreună cu familia mea cel mai mult pentru vacanță am cheltuit când am fost în Franța acum câțiva ani. Dar tot am planificat vacanța vreo jumătate de an, ca să ne încadrăm în niște costuri pământești pentru moldoveni. Cel mai mult atunci am cheltuit pentru bilete și cazare timp de cinci zile, la care s-au mai adăugat și excursii prin Paris, cam zece mii de lei. Anul acesta aștept vreo ofertă prin toamnă când se va mai ieftini. Probabil vom alege să plecăm în Grecia la mare. Dar nu se știe. Anul acesta sunt dispusă să dau maximum 500 de euro, pentru doi maturi și un copil. La insistența mea călătorim odată pe an cu toată familia. Nu am fost de trei ani la mare. Nu-ți permiți, doar dacă în cazul când mai dispui de un ajutor de la părinți sau când mai ai și un salariu decent, dar oricum nu-ți permiți. Este foarte greu.

Veaceslav, 48 de ani, antreprenor

Anul acesta am ales să plecăm cu familia pentru patru zile în Bulgaria. Copiii sunt la tabăra de vară într-o regiune pe litoralul bulgar și ne vom revedea acolo. Sper că nu voi cheltui mai mult de cinci sute de euro, vacanța fiind scurtă. Anul trecut am avut o vacanță mai lungă în Grecia, câteva săptămâni am stat în diverse locații din Grecia, pe malul Mării Mediterane. Anul acesta ne vom odihni mai modest.



Liuda, 26 de ani, casnică
Ca toată lumea, vom pleca vara la mare în Ucraina. În jur de cinci mii vom cheltui pentru o familie din trei persoane. Ne ducem foarte rar la mare, dar măcar de dragul copilului cât de puțin, dar vrem să vedem marea. Să mai respire aerul de mare.

Pavel, 32 de ani, șofer de taxi
Concediu? Cine în Moldova are bani de concediu? Acum totul este scump și trebuie să lucrăm zi și noapte să ne întreținem familia. Soția are concediu de la muncă, că e învățătoare la școală, dar eu nu pot să-mi permit odihnă. Cine va aduce bani în familie? În zilele de odihnă ne ducem cu prietenii la Vadul lui Vodă și mai facem niște cărniță la grătar. Acesta este concediul meu. Îmi fac câteva concedii de acestea pe vară și gata odihna mea. Câteva mii de lei se duc pe două zile la Nistru, dar măcar atâta relaxare să am.

Un articol de: Lia Ciutac Contactează autorul
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

CSI / Rusia 26 Aprilie 2017, ora: 11:59

Senator american: Statele Unite şi Rusia sunt deja într-un nou Război Rece

Senator american: Statele Unite şi Rusia sunt deja într-un nou Război Rece

Statele Unite şi Rusia sunt într-un nou Război Rece, a afirmat republicanul Richard Burr, preşedintele Comisiei pentru Informaţii din Senatul american, atrăgând atenţia că atât Moscova, cât şi Beijingul utilizează noi tehnologii în sens ofensiv, informează...

( ) Citeşte tot articolul

UE / Nato 26 Aprilie 2017, ora: 11:25

Brexit: UE va exclude serviciile financiare din acordul cu Regatul Unit (presă)

Brexit: UE va exclude serviciile financiare din acordul cu Regatul Unit (presă)

Uniunea Europeană intenționează să excludă sectorul serviciilor financiare din acordul financiar cu Regatul Unit, după Brexit, scrie marți publicația online EUobserver, preluată de Xinhua. 

( ) Citeşte tot articolul

Internațional 26 Aprilie 2017, ora: 10:41

Michael Flynn, fost consilier prezidenţial, probabil a încălcat legea refuzând să dezvăluie venituri din Rusia şi Turcia/ Casa Albă a refuzat să colaboreze în anchetă

Michael Flynn, fost consilier prezidenţial, probabil a încălcat legea refuzând să dezvăluie venituri din Rusia şi Turcia/ Casa Albă a refuzat să colaboreze în anchetă

Fostul consilier prezidenţial american pentru Siguranţă Naţională Michael Flynn probabil a încălcat legea prin refuzul de a dezvălui sume primite din Rusia şi Turcia, au anunţat marţi şefii Comisiei de Supraveghere din Camera Reprezentanţilor, citaţi de cotidianul The...

( ) Citeşte tot articolul

Social 26 Aprilie 2017, ora: 10:25

12 specialiști din Republica Moldova au susținut examenul de certificare pentru Diploma Europeană de Sommelier

12 specialiști din Republica Moldova au susținut examenul de certificare pentru Diploma Europeană de Sommelier

12 pretendenți la titlul de sommelier au susținut marți, 25 aprilie 2017, examenul pentru atribuirea certificatului de sommelier european, după ce au urmat un curs de instruire în acest domeniu.

( ) Citeşte tot articolul

Internațional 26 Aprilie 2017, ora: 09:51

Procuror italian: Organizaţii ce salvează imigranţii din Marea Mediterană ”conspiră” cu traficanţii

Procuror italian: Organizaţii ce salvează imigranţii din Marea Mediterană ”conspiră” cu traficanţii

Carmelo Zuccaro, un procuror italian, a declarat că există dovezi că anumite organizaţii nonguvernamentale sunt în legătură directă cu traficanţii de imigranţi din Libia, informează presa internaţională. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Aprilie 2017, ora: 09:09

CIFRA SĂPTĂMÂNII: 30,6 milioane de dolari

Iată care este cifra săptămânii precedente: 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Aprilie 2017, ora: 09:00

Omul Săptămânii: Maia Morgenstern

Omul Săptămânii: Maia Morgenstern Din editia print

Maia Emilia Ninel Morgenstern s-a născut pe 1 mai 1962 la București. Este o actriță română de teatru și film.  

( ) Citeşte tot articolul

Internațional 26 Aprilie 2017, ora: 08:57

Wikipedia îşi lansează site de ştiri: Jimmy Wales, cofondatorul enciclopediei online, anunţă crearea platformei Wikitribune ce va combate fenomenul "fake news"

Wikipedia îşi lansează site de ştiri: Jimmy Wales, cofondatorul enciclopediei online, anunţă crearea platformei Wikitribune ce va combate fenomenul "fake news"

Jimmy Wales, cofondatorul Wikipedia, va lansa platforma de ştiri Wikitribune, care va combina munca jurnaliştilor profesionişti cu cea a voluntarilor, pentru a oferi articole "factuale şi neutre" care ajută la combaterea problemei "ştirilor false" (aşa-numitele...

( ) Citeşte tot articolul

Internațional 26 Aprilie 2017, ora: 08:56

Reuters: Armata americană dislocă în Coreea de Sud componente ale apărării antirachetă

Reuters: Armata americană dislocă în Coreea de Sud componente ale apărării antirachetă

Armata americană a început să transfere părţi ale sistemului de apărare antirachetă într-un loc planificat de desfăşurare în Coreea de Sud, pe fondul tensiunilor ridicate asupra programelor de rachete nucleare din Coreea de Nord, a informat miercuri agenţia de ştiri...

( ) Citeşte tot articolul

Internațional 26 Aprilie 2017, ora: 08:55

Senatul american a fost convocat la Casa Albă pentru a discuta despre situaţia din Coreea de Nord

Oficiali de rang înalt ai Administraţiei Donald Trump vor prezenta, miercuri, un raport la Casa Albă privind situaţia din Coreea de Nord, în prezenţa întregului Senat american, relatează site-ul agenţiei Reuters. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Aprilie 2017, ora: 08:53

INS București: Anul trecut, 349.000 de persoane apte de muncă erau inactive şi nu îşi căutau de lucru

INS București: Anul trecut, 349.000 de persoane apte de muncă erau inactive şi nu îşi căutau de lucru

Forţa de muncă potenţială adiţională cuprindea 349.000 de persoane apte de muncă, dar care sunt inactive şi nu-şi caută de lucru, iar ponderea persoanelor subocupate în totalul populaţiei active a fost în anul 2016 de 2,4%, arată datele comunicate marţi de Institutul...

( ) Citeşte tot articolul

Internațional 26 Aprilie 2017, ora: 08:38

Politică și dragoste la Palatul Elysee

Politică și dragoste la Palatul Elysee

Francezii se pregătesc de o premieră la Palatul Elysee, indiferent de rezultatul alegerilor din 7 mai. Dacă va câştiga Emmanuel Macron, aşa cum indică sondajele de opinie, vor avea cel mai tânăr preşedinte din istoria Hexagonului. Dacă scrutinul va fi câştigat de...

( ) Citeşte tot articolul

Politică 26 Aprilie 2017, ora: 08:36

Parlamentul de la București, în şedinţă solemnă. Principesa Margareta se va adresa plenului

Parlamentul de la București, în şedinţă solemnă. Principesa Margareta se va adresa plenului

Camera Deputaţilor şi Senatul se întrunesc, miercuri, de la ora 9.00, în şedinţă solemnă comună cu ocazia aniversării centenarului "Iaşi - Capitala Regatului României 1916-1918 şi Oraş al Marii Uniri". La eveniment a fost invitată şi principesa Margareta,...

( ) Citeşte tot articolul

Internațional 26 Aprilie 2017, ora: 08:32

Avioane americane F-35 au aterizat în Estonia pentru exerciții comune

Avioane americane F-35 au aterizat în Estonia pentru exerciții comune

Două avioane de luptă F-35 americane au aterizat marți în Estonia, unde vor participa la exerciții comune - o premieră în regiune, transmite AFP. 

( ) Citeşte tot articolul

Internațional 26 Aprilie 2017, ora: 08:30

Polonia: Persoane necunoscute au tăiat copaci de pe proprietatea ministrului mediului, autorul legii care a permis defrișări

Polonia: Persoane necunoscute au tăiat copaci de pe proprietatea ministrului mediului, autorul legii care a permis defrișări

Persoane necunoscute 'au tăiat circa 30 de copaci' de pe proprietatea privată a ministrului polonez al mediului, Jan Szyszko, autorul unei legi controversate care a dus la defrișări masive în Polonia, a anunțat marți poliția poloneză, informează AFP. 

( ) Citeşte tot articolul

Internațional 26 Aprilie 2017, ora: 08:29

Peste 130 de replici ale seismului cu magnitudinea de 6,9 produs luni în Chile

Peste 130 de replici ale seismului cu magnitudinea de 6,9 produs luni în Chile

Peste 130 de replici s-au înregistrat în ultimele ore în zona de centru a statului Chile unde luni s-a produs un cutremur cu magnitudinea de 6,9 grade pe Richter, care nu s-a soldat cu victime, dar a provocat pagube materiale, relatează marți EFE. 

( ) Citeşte tot articolul

Internațional 26 Aprilie 2017, ora: 08:27

Aviația turcă lovește luptătorii kurzi sprijiniți de SUA

Aviația turcă lovește luptătorii kurzi sprijiniți de SUA

Armata turcă a anunțat marți uciderea a aproximativ 70 de militanți kurzi în Irak și Siria, transmite Reuters. Aviația militară a Turciei a atacat grupuri afiliate Partidului Muncitorilor din Kurdistan (PKK) în regiunea Sinjar din Irak și nord-estul Siriei. 

( ) Citeşte tot articolul

Internațional 26 Aprilie 2017, ora: 08:26

Conflict comercial între SUA și Canada: Președintele Trump și premierul Trudeau își anunță pozițiile

Conflict comercial între SUA și Canada: Președintele Trump și premierul Trudeau își anunță pozițiile

Luni seara, președintele american Donald Trump a impus taxe asupra importurilor de lemn de construcție din Canada, iar marți în zori a scris, cum obișnuiește, un mesaj pe Twitter: "Canada a îngreunat foarte mult afacerile fermierilor noștri din domeniul lactatelor, din...

( ) Citeşte tot articolul

Internațional 26 Aprilie 2017, ora: 08:24

Atenționare de călătorie: Bulgaria - restricții pe autostrada HEMUS

Ministerul Afacerilor Externe (MAE) informează cetățenii români care doresc să călătorească în Bulgaria că până joi, ora 17,00, se oprește circulația pe ambele sensuri pe autostrada HEMUS, pe sectorul de drum care leagă Sofia de Yablanitsa (segment al rutei Sofia -...

( ) Citeşte tot articolul

Internațional 26 Aprilie 2017, ora: 08:22

Venezuela: Protestele fac noi victime, unele companii petroliere își repatriază angajații străini

Venezuela: Protestele fac noi victime, unele companii petroliere își repatriază angajații străini

Pe fondul tulburărilor politice tot mai violente din Venezuela, unele companii petroliere și-au redus și mai mult numărul de angajați străini, afirmă surse informate, citate de Reuters. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Aprilie 2017, ora: 08:17

Șeful CFM, Iurie Topală are statut de BĂNUIT în dosarul parcărilor cu plată din Chișinău

Șeful Întreprinderii „Calea Ferată din Moldova”, Iurie Topală se află acum la sediul Centrului Național Anticorupție, unde este audiat în dosarul trucărilor licitațiilor privind selectarea companieu ce trebuia să amenajeze parcări în capitală. 

( ) Citeşte tot articolul

Frumusețe 26 Aprilie 2017, ora: 08:10

De ce să-ţi speli părul cu bicarbonat de sodiu

De ce să-ţi speli părul cu bicarbonat de sodiu

Tot mai multe femei se plâng de produsele pentru îngrijirea părului pe motiv că nu ar fi foarte eficiente. Pentru a redă strălucirea şi volumul podoabei capilare, e nevoie de un singur condiment: bicarbonat de sodiu. 

( ) Citeşte tot articolul

Frumusețe 26 Aprilie 2017, ora: 07:13

Fructul care arde grăsimea de pe burtă. Cum trebuie să îl prepari pentru a fi eficient

Fructul care arde grăsimea de pe burtă. Cum trebuie să îl prepari pentru a fi eficient

Dacă vrei să scapi de grăsimea de pe burtă, poţi încerca să consumi avocado. Iată cum trebuie să îl prepari astfel încât să te ajute să scapi de această problema. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Aprilie 2017, ora: 18:25

Premierul Filip: Celula de criză rămâne în continuare până ce nu sunt curățate toate străzile

Prim-ministrul Pavel Filip a dat indicații șefului Serviciului Protecție Civilă și Situații Excepționale, Mihail Harabagiu, să apeleze fiecare primar din raioane, inclusiv și din municipiul Chișinău, pentru a afla de ce forțe au nevoie în scopul deblocării mai rapide a...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Aprilie 2017, ora: 17:57

Festival filmului american începe la Chișinău

Festival filmului american începe la Chișinău

Ambasada Statelor Unite ale Americii invită publicul la cea de-a unsprezecea ediţie a Festivalului filmului american, care se va desfășura la Centrul cultural Odeon în perioada 26 aprilie - 1 mai. Intrarea la toate proiecțiile este liberă, transmite IPN.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Aprilie 2017, ora: 17:45

Echipa națională de fotbal feminin și-a aflat adversarele

Echipa națională de fotbal feminin și-a aflat adversarele

Lotul național de fotbal feminin și-a aflat, astăzi, partenerele de întrecere în runda a doua preliminară a Campionatului Mondial-2018, relatează MOLDPRES.

( ) Citeşte tot articolul

Economie 25 Aprilie 2017, ora: 17:37

Serviciile municipale au primit finanțări pentru lichidarea consecințelor calamităților

Pentru lichidarea consecințelor calamităţilor naturale din 20-21 aprilie, din Fondul de rezervă al municipiului Chişinău va fi alocată, la această etapă, suma de 11,7 milioane lei. Sursele financiare au fost distribuite serviciilor şi întreprinderilor municipale, transmite IPN

( ) Citeşte tot articolul


Constantin Tănase 26 Aprilie 2017, de Constantin Tănase

Unsul Huntei

„Politicianul de rasă” Diacov, obosit și roșu la față, a spus într-un acces de sinceritate că Parlamentul e „incompetent și impotent”, iar deputații sunt niște „amărâți”. Ciudat, dar nici un deputat nu s-a supărat și nu i-a cerut socoteală pentru...

() Citeşte tot articolul

Opinii & Editoriale 26 Aprilie 2017, de Moni Stănilă

Primăvara a început cum trebuie

Am avut la Chișinău un început de primăvară culturală. Evenimente pe toate gusturile, în diferite locații. Eu voi aminti doar câteva, cele la care am participat.

() Citeşte tot articolul

Bună Dimineața 26 Aprilie 2017, de Dorin Galben

Vă rog frumos, încetați să ne prostiți în halul ăsta!

În ultimele săptămâni am impresia că au fost mai multe rețineri pentru abuz de putere și acte de corupție decât a avut Republica Moldova de la independență încoace. Observ o groază de lume care jubilează, că vezi Doamne s-au apucat oamenii legii să-i pună la dubă pe cei care au...

() Citeşte tot articolul

Bună Dimineața 25 Aprilie 2017, de Lia Ciutac

Se fac economii pe sănătatea cetățenilor

Săptămâna trecută am fost în vizită la medicul de familie. Pentru că sunt un pacient responsabil și prefer să previn decât să tratez, în fiecare an trec controlul medical anual fără ca să aștept să mă doară ceva. 

() Citeşte tot articolul

Bună Dimineața 24 Aprilie 2017, de Georgeta Carasiucenco

Să se mute Dodon la Moscova

Președintele Igor Dodon a anunțat că va participa la parada din Piața Roșie pe 9 mai, la Moscova. Va fi a treia oară de când președintele actual al Republicii Moldova întreprinde o vizită în Federația Rusă.  

() Citeşte tot articolul

Editorial 23 Aprilie 2017, de Moni Stănilă

Învierea de obște

Cea mai importantă sărbătoare a creștinismului e Învierea Domnului. Nașterea Sa doar anunța mântuirea omului prin faptul că Dumnezeu S-a făcut om, dar prin patimile și ridicarea din morți, Hristos omoară în trupul Său moartea și păcatul.  

() Citeşte tot articolul

Bună Dimineața 21 Aprilie 2017, de Irina Tabaranu

O metodă eficientă să scapi de birocrație