Astăzi 26 Iunie 2017, Luni - Ultima actualizare la ora 18:13
Abonamente

a

 


 
Chişinău
Hânceşti
Tiraspol
Chişinău 40 Hânceşti 39 Tiraspol 39
 

Social 11 Iulie 2016, ora 07:00    Din editia print

Concediu? Cine în Moldova are bani de concediu?

Marime Font

În mijlocul verii, moldovenii stau cu gândul la odihnă. Am discutat cu mai mulți cetățeni care ne-au spus unde aleg să se odihnească și câți bani sunt gata să cheltuiască pentru vacanțe. Printre aceștia am întâlnit și persoane care nu au timp să se odihnească, fiindcă sunt nevoiți să muncească.

Ion, 56 de ani, instalator
Concediul de anul acesta îl petrecem acasă cu soția. Am hotărât împreună că ar fi bine să facem reparație la balconul apartamentului. Iată azi am venit să cumpăr câteva materiale. Vrem ca iarna să fie cald la balcon, că e deschis acum și în cameră e mai răcoare iarna. Sper să ne ajungă trei mii de lei pentru materiale, că în rest, am să fac eu câte puțin. Eu mă pricep la toate și nu trebuie să dau bani nimănui. Iată așa concediu voi avea anul acesta.

Cristina, 28 de ani, studentă

Voi merge în curând cu familia mea în Italia, să-mi vizitez mama. Nu vom cheltui nimic pentru că nu ne permitem, iar de toate cheltuielile se va ocupa ea. O lună o să stăm să ne odihnim și să vizităm împrejurimile orașului unde stă. Deja doi ani la rând vacanțele noastre le petrecem în vizită la mama. Nu ne permitem să planificăm vacanțe din bugetul nostru, fiindcă avem doi copii, doar soțul lucrează, iar eu sunt studentă și acum mama ne ajută cu ce poate.

Lilia, 45 de ani, vânzătoare
Nu mă duc anul acesta la mare, fiindcă situația financiară nu îmi permite. Nu avem timp pentru vacanță. Trebuie să lucrăm. Nu mai țin minte când am fost ultima dată la odihnă. Dar am fost în Ucraina la mare, cam vreo zece ani în urmă.

Vladimir, 26 de ani, lucrător bancar

În luna august am planificat zece zile de concediu cu prietenii mei în România. Vrem să ajungem pentru cinci zile la mare și alte cinci în munți. Sper ca cheltuielile să fie până în opt mii de lei de persoană cu tot cu drum și cazare. România este o țară frumoasă, are de toate, iar drumurile bune îți permit să te deplasezi în timp rapid oriunde în țară. La odihnă plec de două ori pe an. Simt nevoia să ies din țară și să văd lucruri frumoase de la care să mă inspir.

Nadejda, 47 de ani, taxatoare

Nu mai avem timp și bani pentru vacanțe. Salariul de taxator ajunge doar pentru ca să trăim cât de cât, mai cumpărăm pentru copii de ce au ei nevoie. Acum în ei trebuie să investim, ei sunt viitorul nostru. Dar când eram tineri am mai fost la mare de câteva ori, dar s-au schimbat timpurile.

Nicolae, 52 de ani, șofer

Planific să mă duc la odihnă la Roma, la Marea Tireniană. Nu știu cât voi cheltui. Astfel de vacanțe sunt costisitoare, dar mă duc cu microbuzul și este mai ieftin. Mă duc în vizită la familia mea, care e acolo de mai mulți ani în Italia. Ca atare e bine că mă duc vara pe două săptămâni. De vreo șase ani îmi fac vacanțele la Roma. Mai revăd locuri frumoase, chiar dacă pe toate cam le-am vizitat. Cred că voi cheltui în jur de 300-400 de euro, cu tot cu drum, îmi permit odată în an. În altă parte nu mă duc că nu îmi place, iar la Roma îmi place că e ceva de necrezut. Mă mai duc și în Germania, dar acolo mă duc la fiica, ea lucrează chirurg. Ei tot vin vara la Roma și ne adunăm întreaga familie.

Tatiana, 29 de ani, Strășeni

Eu am niște bani puși deoparte și mă gândeam ce să fac cu ei. Sau să-mi cumpăr ce am nevoie sau să mă duc în vacanță. Împreună cu familia mea cel mai mult pentru vacanță am cheltuit când am fost în Franța acum câțiva ani. Dar tot am planificat vacanța vreo jumătate de an, ca să ne încadrăm în niște costuri pământești pentru moldoveni. Cel mai mult atunci am cheltuit pentru bilete și cazare timp de cinci zile, la care s-au mai adăugat și excursii prin Paris, cam zece mii de lei. Anul acesta aștept vreo ofertă prin toamnă când se va mai ieftini. Probabil vom alege să plecăm în Grecia la mare. Dar nu se știe. Anul acesta sunt dispusă să dau maximum 500 de euro, pentru doi maturi și un copil. La insistența mea călătorim odată pe an cu toată familia. Nu am fost de trei ani la mare. Nu-ți permiți, doar dacă în cazul când mai dispui de un ajutor de la părinți sau când mai ai și un salariu decent, dar oricum nu-ți permiți. Este foarte greu.

Veaceslav, 48 de ani, antreprenor

Anul acesta am ales să plecăm cu familia pentru patru zile în Bulgaria. Copiii sunt la tabăra de vară într-o regiune pe litoralul bulgar și ne vom revedea acolo. Sper că nu voi cheltui mai mult de cinci sute de euro, vacanța fiind scurtă. Anul trecut am avut o vacanță mai lungă în Grecia, câteva săptămâni am stat în diverse locații din Grecia, pe malul Mării Mediterane. Anul acesta ne vom odihni mai modest.



Liuda, 26 de ani, casnică
Ca toată lumea, vom pleca vara la mare în Ucraina. În jur de cinci mii vom cheltui pentru o familie din trei persoane. Ne ducem foarte rar la mare, dar măcar de dragul copilului cât de puțin, dar vrem să vedem marea. Să mai respire aerul de mare.

Pavel, 32 de ani, șofer de taxi
Concediu? Cine în Moldova are bani de concediu? Acum totul este scump și trebuie să lucrăm zi și noapte să ne întreținem familia. Soția are concediu de la muncă, că e învățătoare la școală, dar eu nu pot să-mi permit odihnă. Cine va aduce bani în familie? În zilele de odihnă ne ducem cu prietenii la Vadul lui Vodă și mai facem niște cărniță la grătar. Acesta este concediul meu. Îmi fac câteva concedii de acestea pe vară și gata odihna mea. Câteva mii de lei se duc pe două zile la Nistru, dar măcar atâta relaxare să am.

Un articol de: Lia Ciutac Contactează autorul
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 26 Iunie 2017, ora: 18:13

Trump vrea să i se prezinte „scuze” în afacerea privind Rusia

Trump vrea să i se prezinte „scuze” în afacerea privind Rusia

Președintele american Donald Trump a criticat luni absența unor probe în afacerea privind Rusia și a declarat că autorii afirmațiilor împotriva sa trebuie să îi prezinte 'scuze', relatează AFP.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Iunie 2017, ora: 18:04

„Moldsilva": Pericol excepţional de incendii forestiere

„Moldsilva": Pericol excepţional de incendii forestiere

În legătură cu anunţarea Codului galben de caniculă, Agenţia „Moldsilva” a avertizat astăzi despre pericolul excepţional de incendii de gradul V cu caracter natural şi ameninţare de incendiu al fîşiilor forestiere şi culturilor agricole care se poate extinde pe...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Iunie 2017, ora: 18:01

Filip, despre libertatea mass-media în Moldova: Nu voi repeta cum sunt numit de unele posturi TV

Filip, despre libertatea mass-media în Moldova: Nu voi repeta cum sunt numit de unele posturi TV

Prim-ministrul Pavel Filip anunță că în Republica Moldova există libertatea mass-media, iar autoritățile fac totul pentru ca această tendință să fie continuată. Declarațiile în acest sens au fost făcute astăzi în cadrul sesiunii de vară a Adunării Parlamentare a...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Iunie 2017, ora: 16:56

Transportul de mărfuri a înregistrat o creștere de 42%, în luna mai

Transportul de mărfuri a înregistrat o creștere de 42%, în luna mai

Pe parcursul lunii mai volumul mărfurilor transportate a crescut cu 42% comparativ cu perioada similară a anului trecut. Cea mai mare creștere a fost înregistrată de transportul aerian de mărfuri.

( ) Citeşte tot articolul

Social 26 Iunie 2017, ora: 16:38

COD GALBEN: Municipalitatea a deschis 45 de puncte anticaniculă

COD GALBEN: Municipalitatea a deschis 45 de puncte anticaniculă

45 de puncte medicale anticaniculă au fost deschise la sfârșitul săptămânii trecute în instituțiile medicale publice din capitală și din suburbii. Acestea sunt aprovizionate cu trusă pentru acordarea primului ajutor medical, aparate pentru măsurarea tensiunii arteriale...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Iunie 2017, ora: 16:19

ANSA: Controale de amploare în toată Moldova

ANSA: Controale de amploare în toată Moldova

După ce Pavel Filip a solicitat vineri, 23 iunie, reprezentanților Agenției Naționale pentru Siguranța Alimentelor (ANSA) demararea unor controale în magazinele alimentare din toată țara și taberele de odihnă pentru copii, instituția anunță astăzi intensificarea controalelor...

( ) Citeşte tot articolul

Economie 26 Iunie 2017, ora: 16:02

Antreprenorii din stânga Nistrului vor avea nevoie de licență pentru exportul cerealelor

Antreprenorii din stânga Nistrului vor avea nevoie de licență pentru exportul cerealelor

Persoanele juridice și antreprenorii individuali din stânga Nistrului vor trebui să dețină licență pentru exportul cerealelor, semințelor oleaginoase și culturilor tehnice. Excepție fac asociațiile și persoanele fizice care vor face dovada că 70% din producția exportată este...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Iunie 2017, ora: 15:47

Ce cantități de bunuri pot fi introduse și scoase din țară

Ce cantități de bunuri pot fi introduse și scoase din țară

Persoanele fizice care traversează hotarul Republicii Moldova trebuie să știe că pot trece prin vamă până la cinci litri de bere și până la doi litri de vin, must, băuturi alcoolice tari, lichioruri sau alte băuturi spirtoase. De asemenea, legislația Republicii Moldova...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Iunie 2017, ora: 15:44

Liderul unei asociații unioniste condamnă acțiunile PAS și PPDA

Reprezentanţii organizaţiilor unioniste condamnă acţiunile Partidului Acţiune şi Solidaritate, dar şi ale Platformei "DA".

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Iunie 2017, ora: 15:39

Macron: Rusia este stat agresor în Donbas și acesta este un fapt comun

Macron: Rusia este stat agresor în Donbas și acesta este un fapt comun

Președintele Franței, Emmanuel Macron, susține că Rusia este agresorul în estul Ucrainei, iar acest lucru este un fapt comun. Declarația a fost făcută de liderul francez la conferința de presă cu președintele Ucrainei Petro Poroșenko, aflat într-o vizită oficiala la Paris.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Iunie 2017, ora: 15:09

Ministerul Educației din Turcia a exclus din programul școlar teoria evoluționistă a lui Darwin

Ministerul Educației din Turcia a exclus din programul școlar teoria evoluționistă a lui Darwin

Ministerul Educației din Turcia a exclus, din programul școlar pentru clasele a noua, capitolul despre teoria evoluționistă a lui Charles Darwin. Schimbările vor intra în vigoare începând cu anul 2018, însă acestea deja au stârnit un val de reacții negative.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Iunie 2017, ora: 15:04

Doi frați au fost bătuți de un primar și un asistent parental

Grupul de inițiativă pentru crearea partidului politic „Voința Poporului” informează despre doi fraţi plasați în serviciul de asistență parentală profesionistă care au fost maltratați, unul de către un primar, iar altul de către asistentul parental. Luni, 26 iunie,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Iunie 2017, ora: 14:50

Macron a pus punct în dezbaterea ruso-ucraineană privind „naționalitatea” reginei Anna

Macron a pus punct în dezbaterea ruso-ucraineană privind „naționalitatea” reginei Anna

Președintele francez Emmanuel Macron a confirmat faptul că regina Franței Anna Iaroslavna a fost o figură istorică importantă pentru relațiile ucraineano-franceze. Declarația a fost făcută de Macron la conferința de presă comună cu președintele Ucrainei Petro Poroșenko, care se...

( ) Citeşte tot articolul

Timpul Liber 26 Iunie 2017, ora: 14:43

Concurs de fotografii în bikini pentru a alege stagiare la o centrală nucleară (VIDEO)

O centrală nucleară din Cehia a decis că un concurs de bikini ar fi o modalitate bună de a-și alege următoarea rundă de stagiari. „Prietenii” de pe Facebook au fost rugați să evalueze mai multe absolvente de liceu, care au fost protagonistele unei ședințe foto în...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Iunie 2017, ora: 14:35

Grup criminal suspectat de furt în proporții de 1,8 milioane lei, deconspirat de polițiști

Grup criminal suspectat de furt în proporții de 1,8 milioane lei, deconspirat de polițiști

Nouă persoane cu vârste cuprinse între 25 și 48 de ani, au fost reținute fiind suspectate că au prejudiciat bugetul de stat cu aproximativ 1,8 milioane de lei.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Iunie 2017, ora: 14:27

China: Laureatul premiului Nobel pentru Pace, Liu Xiaobo, a fost eliberat din închisoare

China: Laureatul premiului Nobel pentru Pace, Liu Xiaobo, a fost eliberat din închisoare

Laureatul premiului Nobel pentru Pace, Liu Xiaobo, emblemă a luptei pentru democrație în țara sa, a fost eliberat din închisoare după ce a fost diagnosticat cu cancer în fază terminală, a anunțat luni avocatul său, relatează AFP.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Iunie 2017, ora: 14:12

Din cauza sancțiunilor, Rusia renunță la producția de avioane An-148

Rusia intenționează să renunțe la producția de avioane ucrainene Antonov An-148, transmite RIA Novosti, citând o sursă din industria aeronautică. Potrivit sursei agenției, Voronezh Aircraft Plant va finaliza cele două An-148 care sunt acum în producție, și nu va mai fabrica...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Iunie 2017, ora: 14:04

Cetățenii vor putea expedia Ministerului Sănătății mesaje prin intermediul serviciului Viber

Cetățenii vor putea expedia Ministerului Sănătății mesaje prin intermediul serviciului Viber

Ministerul Sănătății a lansat luni, 26 iunie, serviciul viber, destinat comunicării cu cetățenii. Linia permite expedierea mesajelor, imaginilor, fișierelor audio și video. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Iunie 2017, ora: 14:00

UPDATE: PSD decide AZI cine va fi prim-ministru României. Mihai Tudose este propunerea FINALĂ

UPDATE: PSD decide AZI cine va fi prim-ministru României. Mihai Tudose este propunerea FINALĂ

Liviu Dragnea a anunţat înainte de a intra în şedinţa CEx PSD că în momentul de faţă coaliţia de guvernare are 5-6 variante pentru funcţia de premier. Carmen Dan este una dintre acestea. PSD şi ALDE vor decide luni dimineaţa mandatul cu care merg la consultările de la...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Iunie 2017, ora: 13:47

Un spion FSB cu cetăţenia Moldovei, reţinut la Odesa. Acesta recruta ofiţeri de securitate ai Ucrainei VIDEO

Un spion FSB cu cetăţenia Moldovei, reţinut la Odesa. Acesta recruta ofiţeri de securitate ai Ucrainei VIDEO

Ofiţerii Serviciului de Securitate al Ucrainei au reţinut un spion FSB, cetăţean al Federaţiei Ruse şi al Republicii Moldova. Agentul rus avea o misiune dificilă, şi anume de a crea condiţii de recrutare nu a cetăţenilor simpli, ci a ofiţerilor Serviciului ucrainean de Securitate. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Iunie 2017, ora: 13:42

Valeriu Ghilețchi, ales în funcția de vicepreședinte al APCE

Valeriu Ghilețchi, ales în funcția de vicepreședinte al APCE

Președintele Grupului parlamentar Popular European din Moldova (GPE), Valeriu Ghilețchi, a fost ales în calitate de vicepreședinte al Adunării Parlamentare a Consiliului Europei din partea Republicii Moldova. Decizia a fost adoptată astăzi în cadrul sesiunii de vară a APCE.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Iunie 2017, ora: 12:19

Poroșenko: Nord Stream-2 este răzbunarea Kremlinului pentru Stockholm

Poroșenko: Nord Stream-2 este răzbunarea Kremlinului pentru Stockholm

Președintele Ucrainei Petro Poroșenko crede că proiectul conductei de gaz „Nord Stream – 2“ este răzbunarea Rusiei pentru reformele anticorupție efectuate de Kiev și decizia preliminară a arbitrajului de la Stockholm privind disputa dintre „Naftogaz” Ucraina...

( ) Citeşte tot articolul

Social 26 Iunie 2017, ora: 12:11

Planificați o călătorie peste hotare, fiți atenți la regulile de traversare a frontierei!

Planificați o călătorie peste hotare, fiți atenți la regulile de traversare a frontierei!

În perioada estivală, în toate punctele de trecere crește semnificativ numărul participanților la traficul transfrontalier. Vorbind în cifre, de la începutul lunii curente până în prezent, circa 1,5 mln de traversări persoane au fost înregistrate,...

( ) Citeşte tot articolul

Economie 26 Iunie 2017, ora: 12:00

Două bănci italiene vor fi lichidate. Una dintre ele deține Eximbank-ul din R. Moldova

Două bănci italiene vor fi lichidate. Una dintre ele deține Eximbank-ul din R. Moldova Din editia print

Banca Centrală Europeană (BCE) a anunţat vineri că Veneto Banca şi Banca Popolare di Vincenza nu au suficient capital pentru a îndeplini cerințele autorităților de reglementare, confirmând practic că cele două instituţii financiare italiene trebuie închise. Eximbank...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Iunie 2017, ora: 11:39

Oraşul din România care a devenit una dintre cele mai căutate destinaţii de vacanţă

Oraşul din România care a devenit una dintre cele mai căutate destinaţii de vacanţă

Oradea se plasează în fruntea listei în topul oraşelor care au atras fonduri europene în anul 2016, cu Cu 194 de milioane de euro finanţări nerambursabile.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Iunie 2017, ora: 11:25

Mai multe grădinițe din Capitală și-au sistat activitatea

Mai multe grădinițe din Capitală și-au sistat activitatea

26 de grădinițe din Capitală și-au sistat activitatea pentru câteva săptămâni, iar altele chiar pentru 42 de zile.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Iunie 2017, ora: 11:17

Steagul transnistriei arborat în prezența lui Putin (VIDEO)

Steagul transnistriei arborat în prezența lui Putin (VIDEO) Din editia print

Steagul regiunii transnistrene a fost prezentat drept „drapel al unei țări” la deschiderea celei de-a șaptea ture în tabăra de vară pentru copii „Artek” din peninsula Crimeea. La ceremonie a participat și președinte rus Vladimir Putin, în spatele căruia...

( ) Citeşte tot articolul

Eveniment 26 Iunie 2017, ora: 11:05

SUN DĂ-I FEST a adus energie curată în inima Chişinăului

SUN DĂ-I FEST a adus energie curată în inima Chişinăului

Mii de oameni au venit în această duminică în Grădina Publică Ştefan cel Mare să descopere tehnologiile de producere a energiei regenerabile şi să se delecteze cu melodii cântate la instrumente muzicale alimentate de la panouri fotovoltaice. Toate astea s-au desfășurat...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Iunie 2017, ora: 10:56

Aleksei Navalnîi s-a îmbolnăvit în închisoare; a fost chemată o ambulanță

Aleksei Navalnîi s-a îmbolnăvit în închisoare; a fost chemată o ambulanță

Opozantul rus Aleksei Navalnîi s-a îmbolnăvit în închisoare, unde ispășește o condamnare de 25 de zile, după apelul lansat pentru organizarea unei manifestații la 12 iunie, la care mii de oameni în mai multe orașe, inclusiv Moscova și Sankt-Petersburg, au...

( ) Citeşte tot articolul

Externe 26 Iunie 2017, ora: 10:52

Senator SUA: Sancțiunile anti-ruse vor fi înăsprite contrar unui eventual veto al președintelui

Senator SUA: Sancțiunile anti-ruse vor fi înăsprite contrar unui eventual veto al președintelui

În cazul în care președintele american Donald Trump va decide să se opună noului pachet de sancțiuni împotriva Rusiei, dreptul său de veto va fi înfrânt, a declarat senatorul de New York, Chuck Schumer, într-un interviu pentru ABC.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Iunie 2017, ora: 10:39

VIDEO: Panică la bordul unui avion. Comandantul le-a spus pasagerilor să se roage

VIDEO: Panică la bordul unui avion. Comandantul le-a spus pasagerilor să se roage

Sperietură teribilă pentru pasagerii unei curse aeriene care decolase din Australia. Avionul a început să se zguduie din toate încheieturile în plin zbor.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Iunie 2017, ora: 10:20

Mircea Surdu pleacă de la Moldova 1

Mircea Surdu pleacă de la Moldova 1

Directorul televiziunii publice Moldova 1, Mircea Surdu își dă demisia. El a anunțat despre acest lucru pe o pagină de socializare. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Iunie 2017, ora: 10:17

Troleibuzele fără fir ies la linie de marți

Troleibuzele fără fir ies la linie de marți

Cele cinci troleibuze fără fir încep a circula de marți, 27 iunie, pe ruta nr. 30 „Aeroportul Internațional Chișinău – Piața Marii Adunări Naționale”. Troleibuzele vor opri în fiecare stație de așteptare a transportului public, iar prețul pentru o...

( ) Citeşte tot articolul


Opinii & Editoriale 26 Iunie 2017, de Silviu Tănase

Găini în uniforme

Scene incredibile într-un parc din Chișinău. Un grup de mame mânioase printre care și cel puțin o femeie gravidă, „măturau pe jos” cu polițiști, ajunși la fața locului, încercând să calmeze spiritele. Cauza de la care a pornit cearta n-are nicio relevanță, în...

() Citeşte tot articolul

Constantin Tănase 24 Iunie 2017, de Constantin Tănase

Meditații la poarta abatorului

Deie-mi-se voie să încep vorba astăzi cu un citat din „Omul românesc” de Mircea Vulcănescu: „Precum țăranul așa de înrădăcinat într-ale sale, cu criterii și norme precise, transplantat în viața burgheză își pierde toate aceste însușiri și...

() Citeşte tot articolul

Opinii & Editoriale 24 Iunie 2017, de Pavel Păduraru

Lecția pentru R. Moldova a Laurei Codruța Kovesi

Pe fundalul crizei politice declanșate ca urmare a căderii Guvernului Sorin Grindeanu, opinia publică de peste Prut s-a scandalizat recent în legătură cu un șir de înregistrări audio, în care procurorul-șef al Direcției Naționale Anticorupție (DNA), Laura Codruța Kovesi, le cere...

() Citeşte tot articolul

Bună Dimineața 23 Iunie 2017, de Ana Gabor

Cum e Facebook-ul, domnule Tănase?

Anul 2013. Era o zi frumoasă de vară. La doar patru zile distanță de aniversarea dumnealui la care a fost multă lume bună. După amiază, Constantin Tănase mă sună și întreabă cu un ton grav și, în același timp, extrem de prietenos: „Când mai vii pe la noi? Vreau să-mi creezi...

() Citeşte tot articolul

Opinii & Editoriale 23 Iunie 2017, de Moni Stănilă

Un centenar care ar trebui să ne bage mințile în cap

În 21 iunie s-au împlinit 100 de ani de la publicarea, imnului de stat, poemul Limba noastră a poetului și preotului, drag nouă tuturor, Alexie Mateevici. O zi minunată pe care miniștrii nu s-au înghesuit să o serbeze.

() Citeşte tot articolul

Bună Dimineața 23 Iunie 2017, de Ana Marchitan

Noi nu suntem o generație pierdută

Am obosit să aud zilnic cum tinerii sunt catalogați drept lipsiți de bun-simț, netrebnici, necărturari, superficiali sau materialiști. M-am plictisit să văd știri despre cei mai nepregătiți elevi, despre crime comise de adolescenți, despre tineri de bani gata etc. Mă doare că aud tot mai des expresia:...