Astăzi 27 August 2016, Sâmbătă - Ultima actualizare la 26 August 2016
Abonamente

Timpul Liber 10 Ianuarie 2011, ora 13:11    Din editia print

Interviu cu Andreea Marin-Bănică pentru FEMEIA:” Îmi asum şi bunele, şi relele”

Marime Font

Andreea Marin-Bănică este femeia care nu are nevoie de prezentare. Cel puţin, nu pe cele două maluri ale Prutului, care ani de zile au aşteptat, sâmbătă de sâmbătă, ca „Zâna Surprizelor” să le bată la uşă. Are un CV atât de impresionant, încât ne-ar lua câteva pagini de ziar să-l publicăm. Totuşi, se pare că, dacă ar trebui să-şi scrie un CV dintr-un singur punct, acesta ar fi: „Realizări - fiica Violeta, rezultată din căsnicia fericită cu un alt nume sonor din România, Ştefan Bănică Jr.”...

- Dragă Andreea, lumea care vă vede la televizor vă consideră perfectă. Care este preţul acestei perfecţiuni?
- Va mulţumesc pentru compliment, însă eu sunt un om realist si, de aceea, vă corectez: sunt departe de perfecţiune, dar încerc să fac tot ce depinde de mine cât mai bine cu putinţă. Sunt perfecţionistă în munca mea, asta e adevărat. Preţul sunt nopţile nedormite pentru a duce la bun sfârşit proiecte la care ţin, uneori probleme de sănătate care apar - pentru că las sănătatea pe planul doi, deşi nu ar trebui să fac asta şi este lecţia pe care vreau să o învăţ în 2011.

- Cum şi pentru ce l-aţi ales pe Ştefan Bănică Jr.?
- Pentru că ne potrivim. Asta contează. În rest, sunt convinsă că există şi alţi bărbaţi buni pe pământ, dar nu mi se potrivesc mie, aşa cum sunt convinsă că există femei cu mai multe calităţi decât mine, dar... Fericirea în cuplu vine din felul în care cei doi se completează reciproc şi nimic mai mult.



- Sunteţi femeia care îşi aşteaptă soţul cu masa pusă?...
- Când Ştefan vine acasă în urma mea, sigur că primul lucru la care mă gândesc e să fie bine hrănit după o zi grea. Câteodată însă sunt eu cea care vine mai târziu...

- Cum v-aţi împărţit responsabilităţile în familie - cineva găteşte şi celălalt spală vasele?
- Ăsta e secretul nostru. Dar avem, într-adevăr, responsabilităţi complementare, astfel încât să ne ajutăm unul pe celălalt, iar copiii să nu ne simtă prea mult lipsa.

- Cum v-a schimbat felul de a privi lumea şi pe dvs. însăţi apariţia Violetei?
- Am realizat că nimic din ce am făcut în viaţă nu a fost mai preţios decât acest copil. Asta înseamnă sufletul de mamă, în stare de orice pentru puiul de om desprins din trupul ei. Este prioritatea mea pe viaţă. Toate se rânduiesc după ea în lista imaginară a tot ceea ce mă defineşte.

- Care este secretul ce vă ajută să aveţi grijă în acelaşi timp de fetiţa dvs., de carieră şi de soţ?
- Nu am nici un secret miraculos. Nu pot spune că e uşor să găseşti balanţa corectă şi asta nu se întâmplă fără efort. Nu e simplu să le faci pe toate bine, câteodată mai greşeşti, acorzi mai multă atenţie într-un punct în detrimentul celuilalt, dar importantă e voinţa de a menţine cârma dreapta şi de a face totul cât de bine posibil, atât cat depinde de tine.

- Credeţi că există iubire în care să existe fidelitate absolută?
- Sper că da. Nu sunt naivă, dar atâta vreme cât eu sunt în stare de dragoste şi fidelitate, mi-e greu să cred că sunt singurul om de pe pământ plămădit astfel. Sigur mai există măcar un om ca şi mine, aşa-mi place să cred :).

- De-a lungul anilor v-aţi implicat în foarte multe acţiuni de binefacere. Unii au zis că aţi făcut-o pentru publicitate, dar care a fost de fapt motivul adevărat?
- Cine-a spus asta e un om cu minte puţină şi nu merită să îi dau atenţie. E clar că nu face niciodată vreun gest de omenie el însuşi, altminteri ar şti că întâi gândeşti, apoi vorbeşti, mai cu seama când e vorba de un subiect atât de sensibil - de vieţi aflate la limită, de suflete, de oameni... Sunt oameni care trăiesc astăzi şi pentru că eu şi echipa mea am fost acolo la timp, pentru a-i ajuta. Şi pentru noi ei contează, nu cei care aruncă vorbele, dar nu mişcă un deget în sprijinul celor din jur.

- Ştim că aţi adoptat un copil la distanţă. Care e legătura dintre el şi familia dvs.?
- Doi copii - un băieţel din China şi o fetiţă din Niger. Pe băieţelul din China l-am vizitat în această vară, aveţi pe blogul meu impresii la cald şi fotografii de suflet pentru mine. E suficient să accesaţi http://andreeamarinbanica.acasa.ro.

- Aţi reuşit să construiţi o carieră impresionantă în televiziune, aţi apărut într-un film, aţi scris o carte, aţi creat haine pentru bebeluşi. Ce mai urmează pentru Andreea Marin?
- De exemplu, proiectul cu fonduri europene la care lucrez acum, lansat în chiar primele zile ale lui 2011 şi care e foarte important pentru mine, fiindcă e dedicat mamelor aflate în dificultate. Sunt mamă şi îmi doresc sincer ca fiecare mamă să aibă un cămin fericit, să fie înconjurată de copii frumoşi şi sănătoşi, să aibă parte de liniştea pe care o merită, de dragoste, de bucurii, alături de bărbaţii iubiţi care să le sprijine şi să fie atenţi şi la nevoile sufletului lor. Viaţa, însă, ne arată că lucrurile nu stau aşa pentru toate femeile-mamă. Creşte întruna numărul de divorţuri, presa vorbeşte zilnic de soţii care cad în depresie şi iau decizii greşite din pricina necazurilor cărora nu le mai pot face faţă fără un sprijin, care nu găsesc soluţii pentru ieşirea din impas - fie că e vorba de probleme legate de sănătatea lor sau a copilului lor, fie pentru că nu sunt ascultate şi înţelese, fie pentru că suferă din cauza lipsei unui loc de muncă potrivit abilităţilor lor, a discriminării sau a violenţei domestice. Proiectul fundaţiei mele se numeşte „Centre de consiliere pentru mamele aflate în dificultate”, dar noi l-am botezat scurt „Şcoala Mamelor” şi le invit pe toate mămicile care se simt singure în faţa poverilor care le apasă pe umeri să intre pe www.pretuiesteviata.org pentru a afla cum le putem ajuta.

- Rămâne televiziunea „dragostea cea mare”? Dar TVR?
- Televiziunea este un capitol important din viaţa mea, dar nu singurul. Astăzi eu am alte priorităţi, m-am reinventat pe alte direcţii. Rămâne o amintire frumoasă, o muncă făcută atâţia ani cu pasiune, de aceea, mai revin din când în când la ea, dar nu în mod permanent. TVR a fost, pentru mai bine de 15 ani, a doua mea casă.

- Aţi avut şi urcuşuri, şi coborâşuri în viaţă, unele dintre ele „trăite în faţa presei”. Cum treceţi peste obstacole - vă izolaţi sau, dimpotrivă, vă implicaţi şi mai mult în muncă?
- Izolarea nu mă caracterizează, dimpotrivă, „sunt asemenea nisipului clepsidrei/ care poate fi timp/ numai în cădere”, cum spune o poezie dragă mie. Caut soluţii să ies din impas atunci când e cazul şi nu mă mulţumesc cu a aştepta o rezolvare care să vină de la sine. Îmi asum şi bunele, şi relele, ung motorul şi îl fac să meargă.

- În România, dvs. aţi luptat chiar şi cu Guvernul pentru ca acesta să implementeze anumite legi din domeniul sănătăţii. Aţi avut vreun rezultat?
- Nu-mi place să îi spun „luptă”, să zicem că am construit, cât mi-a stat în putere, alături de alţi oameni de bine pentru a corecta o lege prost întocmită şi a o face mai eficientă în sprijinul bolnavilor. Da, am reuşit şi va intra în vigoare în noua formă în curând. Este vorba de modificarea ordinului 50/2004 al Ministrului Sănătăţii.

- Cum putem schimba noi, fiecare în parte, câte puţin din lumea în care trăim?
- Dacă nu avem forţa de a mişca lucrurile noi înşine, ne putem alătura celor care au aceasta vocaţie. A sta deoparte cu mâinile încrucişate e cea mai proastă alegere.

- Ce înseamnă să iubeşti viaţa?
- Deviza mea e „preţuieşte viaţa!”, aşa se numeşte şi fundaţia mea. Pentru că eu cred ca, aşa cum e ea, cu bune şi cu rele, viaţa merita a fi preţuită şi mereu înzestrată. Depinde mult de noi înşine să merite această călătorie a noastră: propriul destin.

- Vă mulţumim pentru interviu şi vă dorim un an cât mai bun!

Silvia Ursu
Sorina Ştefârţă

Sursa: Timpul Suplimentul Femeia

blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 26 August 2016, ora: 18:01

CUNOAȘTE-ȚI ȚARA! Vizitează gratuit Drobeta-Turnu Severin

Vizitează gratuit Drobeta-Turnu Severin Din editia print

În perioada 29 august - 1 septembrie poți cunoști GRATUIT cele mai atractive obiective turistice din Drobeta Turnu-Severin.

( ) Citeşte tot articolul

Economie 26 August 2016, ora: 17:15

Portugalia ar putea deveni următorul dezastru economic al Europei

Portugalia ar putea deveni următorul dezastru economic al Europei

Mai întâi a fost Brexitul, apoi sectorul bancar italian. Acum, la pericolele care ameninţă stabilitatea sistemului financiar european se poate adăuga creşterea surprinzător de lentă a economiei Portugaliei.

( ) Citeşte tot articolul

Economie 26 August 2016, ora: 17:10

O nouă criză a gazelor? Belarusul şantajează Gazprom în privința aurului albastru

O nouă criză a gazelor? Belarusul şantajează Gazprom în privința aurului albastru

Se schimbă roată în lumea energiei: dacă în ultimii ani Gazprom ameninţă cu închiderea robinetului pentru a obţine creşterea preţului la gazele naturale livrate, acum Belarusul profită de scăderea cotaţiilor petrolului pentru a cere gaze mai ieftine.

( ) Citeşte tot articolul

Politică 26 August 2016, ora: 17:02

45 de partide pot susține candidați la funcția de președinte

45 de partide pot susține candidați la funcția de președinte

În total, 45 de partide și alte organizații social-politice au dreptul de a susține candidați la alegerile pentru funcția de Președinte al Republicii Moldova din 30 octombrie curent, potrivit unei liste aprobate astăzi de Comisia Electorală Centrală.

( ) Citeşte tot articolul

Externe 26 August 2016, ora: 16:46

Premierul turc avertizează UE: Turcia nu va mai limita migraţia spre UE dacă nu obţine eliminarea vizelor

Premierul turc avertizează UE: Turcia nu va mai limita migraţia spre UE dacă nu obţine eliminarea vizelor

Turcia ar putea renunţa la acordul cu Uniunea Europeană privind imigraţia în cazul în care nu vor fi eliminate până în octombrie vizele de călătorie pentru cetăţenii turci în spaţiul comunitar, avertizează premierul turc, Binali Yildirim, citat de site-ul...

( ) Citeşte tot articolul

Eveniment 26 August 2016, ora: 16:34

Premiul Naţional pentru literatură a fost suspendat. Traian Vasilcău este acuzat de plagiat

Premiul Naţional pentru literatură a fost suspendat. Traian Vasilcău este acuzat de plagiat

Reacția oamenilor de cultură nu a rămas fără ecou. Cancelaria de Stat a suspendat decernarea Premiului Național pentru literatură lui Traian Vasilcău, care a fost acuzat de plagiat. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 August 2016, ora: 16:31

Evenimentele din 27 august fără încă un grup de deputaţi din primul Parlament

Mai mulţi deputaţi din primul Parlament al Republicii Moldova, reprezentaţi de Anatol Plugaru şi Alexandru Arseni, au anunţat că nu vor asista la evenimentele organizate în centrul capitalei cu ocazia celor 25 de ani de la proclamarea independenţei. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 August 2016, ora: 16:26

Vita Dobele și-a încheiat mandatul la Chişinău

Vita Dobele îşi încheie mandatul de însărcinată cu afaceri a Republicii Letonia la Chişinău. Într-un discurs rostit cu această ocazie, diplomata a declarat că Letonia este un prieten foarte bun al Republicii Moldova, de aceea pentru ţara ei contează foarte mult ce...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 August 2016, ora: 14:24

30 de zile de arest la domiciliu pentru Emma Tăbârță

30 de zile de arest la domiciliu pentru Emma Tăbârță

Emma Tăbârță, fosta viceguvernatoare a Băncii Naționale va sta în arest la domiciliu pentru 30 de zile. Decizia a fost luată de magistrații Judecătoriei Buiucani.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 August 2016, ora: 14:10

Pavel Filip a semnat în cartea de condoleanţe deschisă în memoria victimelor cutremurului din Italia

Pavel Filip a semnat în cartea de condoleanţe deschisă în memoria victimelor cutremurului din Italia

Prim-ministrul Pavel Filip a depus, astăzi, flori şi a semnat în cartea de condoleanțe deschisă în memoria victimelor cutremurului produs miercuri, 24 august 2016, în regiunea centrală a Republicii Italiene.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 August 2016, ora: 13:51

Sistemul medical are nevoie de un plan de gestionare a crizelor, expert

Compania Naţională de Asigurări în Medicină, Ministerul Sănătăţii şi instituţiile medicale nu au un plan de gestionare a crizelor. Iar, în condiţiile în care Moldova, al treilea an consecutiv, se confruntă cu instabilitate bugetară, un asemenea plan este de...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 August 2016, ora: 13:27

15% din contribuabili din Chişinău nu au achitat impozitul pe bunurile imobiliare

15% din contribuabili din Chişinău nu au achitat impozitul pe bunurile imobiliare

Circa 45 de mii de contribuabili din municipiul Chişinău nu au achitat impozitul pe bunurile imobiliare. Cifra reprezintă 15% din numărul total de plătitori, iar suma restantă se ridică la peste 18 milioane de lei.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 August 2016, ora: 13:14

Contrabanda: 22 de tone de alcool etilic fără acte de proveniență

Contrabanda: 22 de tone de alcool etilic fără acte de proveniență

Pe parcursul unui an de zile, angajații Departamentului Poliției de Frontieră în comun cu reprezentanții Direcției combaterea crimei organizate a Inspectoratului Național de Investigații, sub coordonarea Procuraturii, au documentat și reținut mai multe grupări criminale...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 August 2016, ora: 13:11

Ţigări de contrabandă, în valoare de 166.661 lei, confiscate de poliţiştii de frontieră ieşeni

În ultimele 24 de ore, poliţiştii de frontieră din cadrul Inspectoratului Teritorial al Poliţiei de Frontieră Iaşi au descoperit şi confiscat aproximativ 18.500 pachete ţigări de contrabandă, în valoare de 166.661 lei. 

( ) Citeşte tot articolul

Fotbal 26 August 2016, ora: 13:09

Selecționata de fotbal pe plajă și-a îngreunat șansele de calificare

Selecționata de fotbal pe plajă și-a îngreunat șansele de calificare

Naționala de fotbal pe plajă a Moldovei a suferit înfrângere, scor 2-4, în fața Estoniei, în primul meci din grupa B a fazei finale a Campionatului European, Divizia B, care se desfășoară în orașul italian Catania, transmite IPN.

( ) Citeşte tot articolul

Externe 26 August 2016, ora: 13:07

Rusia şi China vor organiza exerciţii navale în Marea Chinei de Sud

Exerciţiile navale ruso-chineze vor avea loc în Marea Chinei de Sud, în perioada 12-19 septembrie, a declarat purtătorul de cuvînt al Ministerului chinez al Apărării, Wu Qian, potrivit Tass, scrie MEDIAFAX, citată de MOLDPRES.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 August 2016, ora: 13:00

La Cahul a fost deschisă cea mai mare salină din Republica Moldova

La Cahul a fost deschisă cea mai mare salină din Republica Moldova

www.publika.md/la-cahul-a-fost-deschisa-cea-mai-mare-salina-din-moldova-parerile-localnicilor_2723091.htmlCea mai mare salină din Republica Moldova a fost inaugurată la Cahul. Aceasta are o suprafaţă de 120 de metri pătraţi şi o capacitate de 100 de persoane. Pe lista de așteptare s-au...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 August 2016, ora: 12:48

Un nou val de plecări din PLDM. Liberal-democrații din Glodeni, pe urmele colegilor lor din Strășeni (DOC)

După declarația de ieri privind părăsirea PLDM și aderarea la PPEM de către membrii Organizației Teritoriale Strășeni, condusă de fostul deputat Semion Grișciuc, peste 20 de membri ai OT Glodeni a PLDM, condusă de fostul deputat Lilian Zaporojan, și-au anunțat astăzi aceeași...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 August 2016, ora: 12:47

Record de creștere a populației Germaniei în 2015, ca urmare a afluxului de migranți

Record de creștere a populației Germaniei în 2015, ca urmare a afluxului de migranți

Germania a înregistrat în 2015 cea mai mare creștere a populației de după reunificarea acestei țări, ca urmare a afluxului de migranți pe întreg teritoriul german, aflux care s-a cifrat la peste un milion de oameni, a anunțat vineri Institutul de Statistici din Wiesbaden,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 August 2016, ora: 12:35

UPDATE: Viktor Orban: Ungaria va construi un al doilea gard la frontiera cu Serbia

UPDATE: Viktor Orban: Ungaria va construi un al doilea gard la frontiera cu Serbia Din editia print

Ungaria intenționează să construiască un al doilea gard la frontiera sa sudică cu Serbia pentru a se proteja de un eventual nou val de migranți, a declarat vineri premierul Viktor Orban pentru postul public de radio, relatează Reuters.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 August 2016, ora: 11:27

Există determinare pentru a continua dialogul cu autorităţile din Găgăuzia, Andrian Candu

Pentru a continua dialogul între Parlament şi autorităţile din UTA Găgăuzia există şi înţelegere, şi rezultate şi determinare, a spus preşedintelui Parlamentului, Andrian Candu, într-un interviu acordat Agenţiei de presă IPN.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 August 2016, ora: 11:09

Andrian Candu: Moldova merită un loc cu drepturi depline în marea familie a UE

Andrian Candu: Moldova merită un loc cu drepturi depline în marea familie a UE

Republica Moldova merită un loc cu drepturi depline în marea familie a Uniunii Europene. Transformările pe care le traversăm cu scop de integrare sunt menite să ne alinieze alături de ţările înalt dezvoltate, care reprezintă un exemplu pentru noi. Declaraţia aparţine...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 August 2016, ora: 10:24

Pe 27 august se deschide sezonul de vânătoare a vulpilor

Pe 27 august se deschide sezonul de vânătoare a vulpilor

Sezonul de vânătoare a vulpilor începe în acest an pe 27 august şi se va încheia pe 26 februarie 2017. Vânatul este permis pe tot teritoriul ţării, cu excepţia ariilor protejate, iar limite la recoltare nu se impun. Preşedintele Societăţii Vânătorilor...

( ) Citeşte tot articolul

RIO 2016 26 August 2016, ora: 10:00

Sportivii, Zalina Marghieva și Alexandru Șpac, ce au reprezentat Molova la RIO au revenit în țară (FOTO)

Sportivii, Zalina Marghieva și Alexandru Șpac, ce au reprezentat Molova la RIO au revenit în țară  (FOTO)

Polițiștii de frontieră, Zalina Marghieva și Alexandru Șpac, care au reprezentat R.Molova la Jocurile Olimpice de la RIO, au revenit în țară aseară, 25 august 2016. Sportivii au fost întâlniţi pe Aeroportul Internațional Chişinău de colegii de serviciu, rude,...

( ) Citeşte tot articolul

Externe 26 August 2016, ora: 09:41

UPDATE Turcia: Nouă morți și zeci de răniți într-un atac cu mașină-capcană asupra sediului poliției din Cizre

UPDATE Turcia: Nouă morți și zeci de răniți într-un atac cu mașină-capcană asupra sediului poliției din Cizre

Nouă oameni au fost uciși și zeci de persoane au fost rănite vineri într-un atac cu mașină capcană asupra sediului poliției din orașul Cizre, din sud-estul Turciei, informează surse citate de Reuters.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 August 2016, ora: 09:35

Șeful organului de urmărire penală al Vămii, demis pentru incompetență

Șeful organului de urmărire penală al Vămii, demis pentru incompetență

Directorul General al Serviciului Vamal, Vitalie Vrabie a dispus astăzi eliberarea din funcție a șefului Direcției urmărire penală. Decizia a fost luată în rezultatul evaluării activității subdiviziunii conduse de către acesta și anunțată în cadrul unei ședințe de...

( ) Citeşte tot articolul

Externe 26 August 2016, ora: 09:30

Nave rusești au ieșit în larg în Marea Neagră și Marea Caspică în cadrul unor ample manevre militare

Nave rusești au ieșit în larg în Marea Neagră și Marea Caspică în cadrul unor ample manevre militare

Peste 15 nave militare ale Flotei Ruse de la Marea Neagră și peste zece nave din cadrul Flotei de la Marea Caspică au ieșit în larg pentru realizarea unei "inspecții inopinate" în scopul verificării gradului de pregătire de luptă a forțelor armate ale Federației...

( ) Citeşte tot articolul

 


Editorial 26 August 2016, de Moni Stănilă

Al cui ești tu?

Nivelul de agresivitate dintr-o societate e invers proporțional cu cel de civilizație. Și nu mă refer la psihopații care pun mâna pe o pușcă și încep să ucidă la întâmplare, ci e vorba despre agresivitatea cu direcție, cu destinatar precis.

() Citeşte tot articolul

Editorial 26 August 2016, de Marin Basarab

Sindromul imbecilizării sovietice

Scriam de nenumărate ori că cea mai gravă problemă pe care a adus-o URSS-ul a fost distrugerea aproape totală a elitei intelectuale din Basarabia şi înlocuirea acestora cu nişte prostănaci servili, boschetari de profesie absolut potriviţi pentru sistemul sovietic din punct de vedere ideologic.

() Citeşte tot articolul

Editorial 25 August 2016, de George Simion

Hai, doamnelor și domnilor politicieni!

 Am lansat acum două numere un apel pentru unirea forțelor politice unioniste în vederea unui candidat comun la alegerile prezidențiale.

() Citeşte tot articolul

Bună Dimineața 25 August 2016, de Lia Ciutac

Dacă am putea să serbăm în fiecare lună Ziua Independenței

În ajunul sărbătorii dedicate celor 25 de ani de independență, atât în capitală, cât și în întreaga țară pregătirile sunt pe ultima sută de metri.  

() Citeşte tot articolul

Bună Dimineața 24 August 2016, de Irina Tabaranu

25 de ani de independență: Studenții își împart bucățica cu gândacii din cămin

Se spune că nu ai fost student dacă nu ai gustat măcar o dată din frumoasa și zbuciumata viață de cămin. Cămine studențești  există peste tot în lume însă căminele din Moldova sunt cu totul diferite, noțiunea de cămin la noi prinde un farmec și un iz aparte, un iz ce ne...

() Citeşte tot articolul

Editorial 23 August 2016, de Moni Stănilă

Moldova are și plusuri

Orice turist care vine în Moldova merge să viziteze Orheiul Vechi și Cramele Cricova. Le-am văzut și eu și m-au impresionat. Fiecare altfel. Știu că sunt încă multe locuri care ar trebui vizitate de mine și de alții. Pentru excursiile viitoare mi-am trecut în listă Soroca și...