Astăzi 23 Octombrie 2014, Joi - Ultima actualizare la ora 01:50
Abonamente

Timpul Liber 10 Ianuarie 2011, ora 13:11    Din editia print

Interviu cu Andreea Marin-Bănică pentru FEMEIA:” Îmi asum şi bunele, şi relele”

Marime Font

Andreea Marin-Bănică este femeia care nu are nevoie de prezentare. Cel puţin, nu pe cele două maluri ale Prutului, care ani de zile au aşteptat, sâmbătă de sâmbătă, ca „Zâna Surprizelor” să le bată la uşă. Are un CV atât de impresionant, încât ne-ar lua câteva pagini de ziar să-l publicăm. Totuşi, se pare că, dacă ar trebui să-şi scrie un CV dintr-un singur punct, acesta ar fi: „Realizări - fiica Violeta, rezultată din căsnicia fericită cu un alt nume sonor din România, Ştefan Bănică Jr.”...

- Dragă Andreea, lumea care vă vede la televizor vă consideră perfectă. Care este preţul acestei perfecţiuni?
- Va mulţumesc pentru compliment, însă eu sunt un om realist si, de aceea, vă corectez: sunt departe de perfecţiune, dar încerc să fac tot ce depinde de mine cât mai bine cu putinţă. Sunt perfecţionistă în munca mea, asta e adevărat. Preţul sunt nopţile nedormite pentru a duce la bun sfârşit proiecte la care ţin, uneori probleme de sănătate care apar - pentru că las sănătatea pe planul doi, deşi nu ar trebui să fac asta şi este lecţia pe care vreau să o învăţ în 2011.

- Cum şi pentru ce l-aţi ales pe Ştefan Bănică Jr.?
- Pentru că ne potrivim. Asta contează. În rest, sunt convinsă că există şi alţi bărbaţi buni pe pământ, dar nu mi se potrivesc mie, aşa cum sunt convinsă că există femei cu mai multe calităţi decât mine, dar... Fericirea în cuplu vine din felul în care cei doi se completează reciproc şi nimic mai mult.


- Sunteţi femeia care îşi aşteaptă soţul cu masa pusă?...
- Când Ştefan vine acasă în urma mea, sigur că primul lucru la care mă gândesc e să fie bine hrănit după o zi grea. Câteodată însă sunt eu cea care vine mai târziu...

- Cum v-aţi împărţit responsabilităţile în familie - cineva găteşte şi celălalt spală vasele?
- Ăsta e secretul nostru. Dar avem, într-adevăr, responsabilităţi complementare, astfel încât să ne ajutăm unul pe celălalt, iar copiii să nu ne simtă prea mult lipsa.

- Cum v-a schimbat felul de a privi lumea şi pe dvs. însăţi apariţia Violetei?
- Am realizat că nimic din ce am făcut în viaţă nu a fost mai preţios decât acest copil. Asta înseamnă sufletul de mamă, în stare de orice pentru puiul de om desprins din trupul ei. Este prioritatea mea pe viaţă. Toate se rânduiesc după ea în lista imaginară a tot ceea ce mă defineşte.

- Care este secretul ce vă ajută să aveţi grijă în acelaşi timp de fetiţa dvs., de carieră şi de soţ?
- Nu am nici un secret miraculos. Nu pot spune că e uşor să găseşti balanţa corectă şi asta nu se întâmplă fără efort. Nu e simplu să le faci pe toate bine, câteodată mai greşeşti, acorzi mai multă atenţie într-un punct în detrimentul celuilalt, dar importantă e voinţa de a menţine cârma dreapta şi de a face totul cât de bine posibil, atât cat depinde de tine.

- Credeţi că există iubire în care să existe fidelitate absolută?
- Sper că da. Nu sunt naivă, dar atâta vreme cât eu sunt în stare de dragoste şi fidelitate, mi-e greu să cred că sunt singurul om de pe pământ plămădit astfel. Sigur mai există măcar un om ca şi mine, aşa-mi place să cred :).

- De-a lungul anilor v-aţi implicat în foarte multe acţiuni de binefacere. Unii au zis că aţi făcut-o pentru publicitate, dar care a fost de fapt motivul adevărat?
- Cine-a spus asta e un om cu minte puţină şi nu merită să îi dau atenţie. E clar că nu face niciodată vreun gest de omenie el însuşi, altminteri ar şti că întâi gândeşti, apoi vorbeşti, mai cu seama când e vorba de un subiect atât de sensibil - de vieţi aflate la limită, de suflete, de oameni... Sunt oameni care trăiesc astăzi şi pentru că eu şi echipa mea am fost acolo la timp, pentru a-i ajuta. Şi pentru noi ei contează, nu cei care aruncă vorbele, dar nu mişcă un deget în sprijinul celor din jur.

- Ştim că aţi adoptat un copil la distanţă. Care e legătura dintre el şi familia dvs.?
- Doi copii - un băieţel din China şi o fetiţă din Niger. Pe băieţelul din China l-am vizitat în această vară, aveţi pe blogul meu impresii la cald şi fotografii de suflet pentru mine. E suficient să accesaţi http://andreeamarinbanica.acasa.ro.

- Aţi reuşit să construiţi o carieră impresionantă în televiziune, aţi apărut într-un film, aţi scris o carte, aţi creat haine pentru bebeluşi. Ce mai urmează pentru Andreea Marin?
- De exemplu, proiectul cu fonduri europene la care lucrez acum, lansat în chiar primele zile ale lui 2011 şi care e foarte important pentru mine, fiindcă e dedicat mamelor aflate în dificultate. Sunt mamă şi îmi doresc sincer ca fiecare mamă să aibă un cămin fericit, să fie înconjurată de copii frumoşi şi sănătoşi, să aibă parte de liniştea pe care o merită, de dragoste, de bucurii, alături de bărbaţii iubiţi care să le sprijine şi să fie atenţi şi la nevoile sufletului lor. Viaţa, însă, ne arată că lucrurile nu stau aşa pentru toate femeile-mamă. Creşte întruna numărul de divorţuri, presa vorbeşte zilnic de soţii care cad în depresie şi iau decizii greşite din pricina necazurilor cărora nu le mai pot face faţă fără un sprijin, care nu găsesc soluţii pentru ieşirea din impas - fie că e vorba de probleme legate de sănătatea lor sau a copilului lor, fie pentru că nu sunt ascultate şi înţelese, fie pentru că suferă din cauza lipsei unui loc de muncă potrivit abilităţilor lor, a discriminării sau a violenţei domestice. Proiectul fundaţiei mele se numeşte „Centre de consiliere pentru mamele aflate în dificultate”, dar noi l-am botezat scurt „Şcoala Mamelor” şi le invit pe toate mămicile care se simt singure în faţa poverilor care le apasă pe umeri să intre pe www.pretuiesteviata.org pentru a afla cum le putem ajuta.

- Rămâne televiziunea „dragostea cea mare”? Dar TVR?
- Televiziunea este un capitol important din viaţa mea, dar nu singurul. Astăzi eu am alte priorităţi, m-am reinventat pe alte direcţii. Rămâne o amintire frumoasă, o muncă făcută atâţia ani cu pasiune, de aceea, mai revin din când în când la ea, dar nu în mod permanent. TVR a fost, pentru mai bine de 15 ani, a doua mea casă.

- Aţi avut şi urcuşuri, şi coborâşuri în viaţă, unele dintre ele „trăite în faţa presei”. Cum treceţi peste obstacole - vă izolaţi sau, dimpotrivă, vă implicaţi şi mai mult în muncă?
- Izolarea nu mă caracterizează, dimpotrivă, „sunt asemenea nisipului clepsidrei/ care poate fi timp/ numai în cădere”, cum spune o poezie dragă mie. Caut soluţii să ies din impas atunci când e cazul şi nu mă mulţumesc cu a aştepta o rezolvare care să vină de la sine. Îmi asum şi bunele, şi relele, ung motorul şi îl fac să meargă.

- În România, dvs. aţi luptat chiar şi cu Guvernul pentru ca acesta să implementeze anumite legi din domeniul sănătăţii. Aţi avut vreun rezultat?
- Nu-mi place să îi spun „luptă”, să zicem că am construit, cât mi-a stat în putere, alături de alţi oameni de bine pentru a corecta o lege prost întocmită şi a o face mai eficientă în sprijinul bolnavilor. Da, am reuşit şi va intra în vigoare în noua formă în curând. Este vorba de modificarea ordinului 50/2004 al Ministrului Sănătăţii.

- Cum putem schimba noi, fiecare în parte, câte puţin din lumea în care trăim?
- Dacă nu avem forţa de a mişca lucrurile noi înşine, ne putem alătura celor care au aceasta vocaţie. A sta deoparte cu mâinile încrucişate e cea mai proastă alegere.

- Ce înseamnă să iubeşti viaţa?
- Deviza mea e „preţuieşte viaţa!”, aşa se numeşte şi fundaţia mea. Pentru că eu cred ca, aşa cum e ea, cu bune şi cu rele, viaţa merita a fi preţuită şi mereu înzestrată. Depinde mult de noi înşine să merite această călătorie a noastră: propriul destin.

- Vă mulţumim pentru interviu şi vă dorim un an cât mai bun!

Silvia Ursu
Sorina Ştefârţă

Sursa: Timpul Suplimentul Femeia


blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Internațional 23 Octombrie 2014, ora: 01:50

Aproximativ 2.400 de persoane au fost executate anul trecut în China

China, statul cu cele mai multe execuţii din lume, a condamnat la moarte anul trecut 2.400 de persoane, se arată în raportul unei organizaţii de apărare a drepturilor omului ce-şi are sediul în SUA. Documentul face lumină asupra unor informaţii clasate de autorităţile de la...

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 22 Octombrie 2014, ora: 19:32

Un nou-născut a fost dus la spital de urgenţă după ce mama i-a greşit medicamentul

Un copil de 10 zile din capitală a necesitat asistenţă medicală de urgenţă după ce i-au fost administrate 20 de picături de Vitamina E. Supradozajul a survenit din cauza neatenţiei părintelui, care a încurcat flaconul cu medicament.

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 22 Octombrie 2014, ora: 19:29

PDM a lansat „Măsurile pentru creșterea agriculturii în Moldova!

Partidul Democrat din Moldova a prezentat un set special de măsuri, orientat în beneficiul agricultorilor din țara noastră. Agricultura e o parte importantă din prezentul economic al țării și trebuie să fie o parte și mai importantă din viitorul ei. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Octombrie 2014, ora: 19:11

Distrugătorul american USS Cole, în Portul Constanţa. Nava militară a trecut printr-un atac terorist al-Qaida

Distrugătorul american USS Cole, în Portul Constanţa. Nava militară a trecut printr-un atac terorist al-Qaida

Două nave militare americane - distrugătorul USS Cole, care a trecut printr-un atac al-Qaida, şi fregata USS Mount Whitney - au acostat la Constanţa, într-o misiune de promovare a păcii şi stabilităţii în regiune, marinarii americani urmând să se antreneze...

( ) Citeşte tot articolul

CSI / Rusia 22 Octombrie 2014, ora: 18:28

Ucraina: Partidele prooccidentale, în fruntea sondajelor de opinie pentru alegerile parlamentare

Forțele prooccidentale ucrainene conduse de președintele Petro Poroșenko și de premierul Arseni Iațeniuk ar câștiga detașat alegerile legislative ce vor avea loc duminică în Ucraina, însă două formațiuni proruse au de asemenea șanse să acceadă în parlament,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Octombrie 2014, ora: 17:44 de Victoria Vioară

Rusia interzice, din 27 octombrie, importul de carne din Republica Moldova

Rusia interzice, din 27 octombrie, importul de carne din Republica Moldova

Rusia va sista, începând cu 27 octombrie, importul cărnii din Republica Moldova, a anunțat miercuri șeful serviciului fitosanitar rus Rosselhoznadzor, Serghei Dankvert. El a precizat că decizia a fost luată ca urmare a inspecției efectuate recent în Republica Moldova,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Octombrie 2014, ora: 16:55

551 de șoferi au fost AMENDAȚI de polițiștii de patrulare într-o SINGURĂ ZI

551 de șoferi au fost AMENDAȚI de polițiștii de patrulare într-o SINGURĂ ZI

Ieri, 21 octombrie, în țară, oamenii legii au organizat operațiunile „Viteza”, „Pietonul”, „Semaforul” și „Motociclistul”. În rezultat, 551 de șoferi au fost amendați de polițiștii de patrulare. Totodată, 33 de pietoni au...

( ) Citeşte tot articolul

Economie 22 Octombrie 2014, ora: 16:47

Egiptenii au cumpărat 60.000 de tone de grâu românesc, cu 15,2 milioane de dolari

Egiptenii au cumpărat 60.000 de tone de grâu românesc, cu 15,2 milioane de dolari

Egiptul a cumpărat marţi, 21 octombrie, 60.000 de tone de grâu din Romania, pentru care a plătit aproape 15,52 milioane de dolari, uşor sub preţul de 15,6 milioane de dolari plătit pentru o cantitate similară la începutul lui septembrie.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Octombrie 2014, ora: 15:49

Două puncte mobile ale miliţiei transnistrene au fost instalate lângă Doroţcaia

Două puncte mobile ale miliţiei transnistrene au fost instalate lângă Doroţcaia

Două puncte mobile ale miliţiei transnistrene au fost instalate la ieșirea din satul Doroţcaia, pe traseul Tiraspol - Râbniţa. Informaţia a fost confirmată de şeful Inspectoratului de Poliţie din Dubăsari.

( ) Citeşte tot articolul

Economie 22 Octombrie 2014, ora: 15:38

O companie petrolieră a ieftinit benzina și motorina

O companie petrolieră a ieftinit benzina și motorina

O companie petrolieră a ieftinit, de astăzi, 22 octombrie, cu 20 de bani litrul de benzină, iar motorina - cu 15 bani.

( ) Citeşte tot articolul

CSI / Rusia 22 Octombrie 2014, ora: 15:29

UE promite sancţiuni DURE împotriva Rusiei, dacă aceasta va închide robinetul la gaze în prag de iarnă

UE promite sancţiuni DURE împotriva Rusiei, dacă aceasta va închide robinetul la gaze în prag de iarnă

Oficialii europeni promit sancțiuni mai dure împotriva Rusiei, dacă aceasta va închide robinetul la gaze în prag de iarnă, pe fondul divergenţelor cu Ucraina în problema livrărilor de gaze. Anunțul a fost făcut de către europarlamentara letonă Sandra Kalniete,...

( ) Citeşte tot articolul

Internațional 22 Octombrie 2014, ora: 15:25

Parlamentul European a aprobat noua Comisie Europeană a lui Jean Claude Juncker

Parlamentul European a aprobat noua Comisie Europeană a lui Jean Claude Juncker

Noua Comisie Europeană a lui Jean Claude Juncker a fost aprobată miercuri, 22 octombrie de către Parlamentul European. Aceasta poate să-și înceapă mandatul de cinci ani la 1 noiembrie, cum era planificat.

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 22 Octombrie 2014, ora: 14:38

Andrian Candu despre perspectivele de viitor ale Moldovei: UE ne-a demonstrat atitudine

“Declarațiile iresponsabile și egoiste ale unor politicieni moldoveni, care condamnă apropierea noastră de Uniunea Europeană sunt îndreptate împotriva viitorului copiilor noștri. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Octombrie 2014, ora: 14:35

Le promitea clienților că îi scapă de farmece: O femeie din Străşeni va sta 8 ani după gratii pentru escrocherie

Le promitea clienților că îi scapă de farmece: O femeie din Străşeni va sta 8 ani după gratii pentru escrocherie

O femeie din raionul Străşeni a fost condamnată la 8 ani de detenţie pentru escrocherie, după ce a reuşit să înşele 7 persoane, cărora le-a promis că-i poate scăpa de farmece şi blesteme.

( ) Citeşte tot articolul

CSI / Rusia 22 Octombrie 2014, ora: 14:25

Fost şef al CIA: Putin vrea să anexeze și partea de est a Ucrainei utilizând forţa militară

Fost şef al CIA: Putin vrea să anexeze și partea de est a Ucrainei utilizând forţa militară

Preşedintele rus, Vladimir Putin, a anexat Crimeea utilizând forţa militară şi vrea să facă acelaşi lucru şi cu partea de est a Ucrainei. declarația aparține expertului american Leon Panetta, ex-ministru al apărării şi fost şef al CIA.

( ) Citeşte tot articolul

Sport 22 Octombrie 2014, ora: 13:59

Prima victorie în faţa numărului 1 mondial: Simona Halep a învins-o pe Serena Williams, la Turneul Campioanelor

Prima victorie în faţa numărului 1 mondial: Simona Halep a învins-o pe Serena Williams, la Turneul Campioanelor

Simona Halep, locul 4 WTA, a învins-o, miercuri, 22 octombrie, cu scorul de 6-0, 6-2, în 65 de minute, pe americanca Serena Williams, în etapa a doua a Grupei Roşii a Turneului Campioanelor, de la Singapore. Acesta este primul succes al româncei în faţa celei mai...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Octombrie 2014, ora: 13:29

Fructele moldoveneşti, promovate în cadrul unei recepții organizate de americani

Fructele moldoveneşti, promovate în cadrul unei recepții organizate de americani

Ambasada Statelor Unite în România organizează, pe 28 octombrie, la Bucureşti, o recepţie pentru promovarea fructelor moldoveneşti.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Octombrie 2014, ora: 12:47

MARE ATENȚIE! Până pe 27 octombrie, strada Cosmonauților va fi ÎNCHISĂ. Două rute de microbuz își modifică traseul

MARE ATENȚIE! Până pe 27 octombrie, strada Cosmonauților va fi ÎNCHISĂ. Două rute de microbuz își modifică traseul

Până pe 27 octombrie, circulația transportului va fi sistată pe strada Cosmonauților, în perimetrul bulevardului Grigore Vieru. Măsurile au fost luate în scopul definitivării lucrărilor de construcție a zonei pietonale de pe strada Alexandru Diordiță din capitală.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Octombrie 2014, ora: 12:40

România a fost inclusă în Top 10 al celor mai atractive destinaţii de vacanţă pentru anul 2015

România a fost inclusă în Top 10 al celor mai atractive destinaţii de vacanţă pentru anul 2015

România a fost inclusă în Top 10 al celor mai atractive destinaţii de vacanţă pentru anul 2015, prin prisma raportului dintre tarife şi oferta turistică, întocmit de editorii ghidului de călătorii Lonely Planet.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Octombrie 2014, ora: 12:32

Din 27 octombrie Republica Moldova NU are voie să exporte carne în Rusia

Din 27 octombrie Republica Moldova NU are voie să exporte carne în Rusia

Rusia va interzice de la 27 octombrie importul cărnii din Republica Moldova. Anunțul a fost făcut de către șeful Serviciului Federal de Supraveghere Veterinară şi Fitosanitară (Rosselhoznadzor) Serghei Dankvert.

( ) Citeşte tot articolul

CSI / Rusia 22 Octombrie 2014, ora: 12:02

(RĂZBOI ÎN UCRAINA - VIDEO) Un panou imens de pe faţada stadionului din Donețk cade lângă o fetiță. Un civil a fost ucis iar cinci răniți în urma atacurilor militare

(RĂZBOI ÎN UCRAINA - VIDEO) Un panou imens de pe faţada stadionului din Donețk cade lângă o fetiță. Un civil a fost ucis iar cinci răniți în urma atacurilor militare

În ultimele 24 de ore teroriștii pro-ruși și-au redus din intensitatea activității. Au fost înregistrate în jur de 30 de atacuri către forțele antiteroriste.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Octombrie 2014, ora: 11:32

Peste cinci mii de consumatori din Străşeni au rămas fără gaze: Persoane necunoscute au închis conducta

Peste cinci mii de consumatori din Străşeni au rămas fără gaze: Persoane necunoscute au închis conducta

Peste cinci mii de consumatori din oraşul Străşeni au rămas fără gaze naturale după ce, în seara de 21 octombrie, persoane necunoscute au debranşat ilegal conducta de gaz.

( ) Citeşte tot articolul

Politică 22 Octombrie 2014, ora: 11:24

(VORONIN AMENINȚĂ?) "După 30 noiembrie, o să depuneţi toţi flori la Lenin"

(VORONIN AMENINȚĂ?) "După 30 noiembrie, o să depuneţi toţi flori la Lenin"

"După 30 noiembrie, o să depuneţi toţi flori la Lenin". Astfel le-a spus liderul PCRM, Vladimir Voronin, jurnaliștilor care au venit la o conferinţă de presă la sediul partidului unde acesta le-a mulţumit că au participat la evenimentul de depunere de flori de dimineață.

( ) Citeşte tot articolul

Politică 22 Octombrie 2014, ora: 10:58

Scandal la Primărie: Edilul a fost invitat să iasă afară pentru o BĂTAIE

Scandal la Primărie: Edilul a fost invitat să iasă afară pentru o BĂTAIE

Ruta de autobuz cu numărul 23, care a fost dată în gestiunea unei companii private a încins speritele între primarul capitalei, Dorin Chirtoacă și consilieri, în cadrul ședinței de astăzi, 22 octombrie, a Consiliului Municipal Chișinău.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Octombrie 2014, ora: 10:34

Nu tot ce este uzat e şi deşeu

Nu tot ce este uzat e şi deşeu

Acest titlu ar putea fi liber paradigma unei economii sărace în zăcăminte naturale, dar care se doreşte performantă. În acest caz deşeul, oricare ar fi, trebuie tratat ca materie primă secundară.

( ) Citeşte tot articolul


Opinii & Editoriale 22 Octombrie 2014, de Marin Basarab

Porcul

Din start, doream să intitulez acest articol „Idiotul”. Mai apoi mi-am adus aminte de eroul lui Fiodor Mihailovici Dostoievski şi mi-am dat seamă că specimenul despre care vom vorbi în acest articol nu merită titlul de „idiot” – e prea perfid, prea mârşav şi prea...

() Citeşte tot articolul

Bună Dimineața 22 Octombrie 2014, de Ana Gherciu

Pică para mălăiață sau nu pică?

„Cât se poate de stat în țara asta? Trebuie să fugim de-aici cât mai repede”, aud suficient de frecvent fie de la rude, cunoscuți și chiar prieteni. 

() Citeşte tot articolul

Bună Dimineața 21 Octombrie 2014, de Ion Macovei

Scuarul Cehov - spațiu pentru oameni

Până nu demult nici nu știam că există scuarul Cehov în Chișinău.  

() Citeşte tot articolul

Editorial 20 Octombrie 2014, de Marin Basarab

3 lei – atât costă viaţa ta!

Criminalilor! Ucigaşilor! Bandiţilor! Nesimţiţilor! Da, e vorba de voi! Voi care sper că citiţi acest articol.

() Citeşte tot articolul

Editorial 20 Octombrie 2014, de Octavian Țâcu

Sportul și Jocurile electorale 2014

Motto: „Adevărul umblă întotdeauna cu capul spart”. (proverb antic grecesc)  

() Citeşte tot articolul

Editorial 20 Octombrie 2014, de Moni Stănilă

Cel mai democratic stat din lume nedreptățit în Moldova

După ce președintele Nicolae Timofti l-a pus la punct pe Putin la Minsk, într-un mod care ne-a lăsat pe toți cu gura căscată, CCA iese la rampă și sancţionează preluarea programelor de ştiri ale unor posturi ruseşti de televiziune. 

() Citeşte tot articolul

Editorial 20 Octombrie 2014, de Tudor Cojocariu

Trei lucruri care ne privesc, prost înțelese de către străini

Cu siguranță, numărul lucrurilor prost înțelese despre noi este mult mai mare decât spune titlul. 

() Citeşte tot articolul