Astăzi 27 Iunie 2016, Luni - Ultima actualizare la ora 10:20
Abonamente

Timpul Liber 10 Ianuarie 2011, ora 13:11    Din editia print

Interviu cu Andreea Marin-Bănică pentru FEMEIA:” Îmi asum şi bunele, şi relele”

Marime Font

Andreea Marin-Bănică este femeia care nu are nevoie de prezentare. Cel puţin, nu pe cele două maluri ale Prutului, care ani de zile au aşteptat, sâmbătă de sâmbătă, ca „Zâna Surprizelor” să le bată la uşă. Are un CV atât de impresionant, încât ne-ar lua câteva pagini de ziar să-l publicăm. Totuşi, se pare că, dacă ar trebui să-şi scrie un CV dintr-un singur punct, acesta ar fi: „Realizări - fiica Violeta, rezultată din căsnicia fericită cu un alt nume sonor din România, Ştefan Bănică Jr.”...

- Dragă Andreea, lumea care vă vede la televizor vă consideră perfectă. Care este preţul acestei perfecţiuni?
- Va mulţumesc pentru compliment, însă eu sunt un om realist si, de aceea, vă corectez: sunt departe de perfecţiune, dar încerc să fac tot ce depinde de mine cât mai bine cu putinţă. Sunt perfecţionistă în munca mea, asta e adevărat. Preţul sunt nopţile nedormite pentru a duce la bun sfârşit proiecte la care ţin, uneori probleme de sănătate care apar - pentru că las sănătatea pe planul doi, deşi nu ar trebui să fac asta şi este lecţia pe care vreau să o învăţ în 2011.

- Cum şi pentru ce l-aţi ales pe Ştefan Bănică Jr.?
- Pentru că ne potrivim. Asta contează. În rest, sunt convinsă că există şi alţi bărbaţi buni pe pământ, dar nu mi se potrivesc mie, aşa cum sunt convinsă că există femei cu mai multe calităţi decât mine, dar... Fericirea în cuplu vine din felul în care cei doi se completează reciproc şi nimic mai mult.



- Sunteţi femeia care îşi aşteaptă soţul cu masa pusă?...
- Când Ştefan vine acasă în urma mea, sigur că primul lucru la care mă gândesc e să fie bine hrănit după o zi grea. Câteodată însă sunt eu cea care vine mai târziu...

- Cum v-aţi împărţit responsabilităţile în familie - cineva găteşte şi celălalt spală vasele?
- Ăsta e secretul nostru. Dar avem, într-adevăr, responsabilităţi complementare, astfel încât să ne ajutăm unul pe celălalt, iar copiii să nu ne simtă prea mult lipsa.

- Cum v-a schimbat felul de a privi lumea şi pe dvs. însăţi apariţia Violetei?
- Am realizat că nimic din ce am făcut în viaţă nu a fost mai preţios decât acest copil. Asta înseamnă sufletul de mamă, în stare de orice pentru puiul de om desprins din trupul ei. Este prioritatea mea pe viaţă. Toate se rânduiesc după ea în lista imaginară a tot ceea ce mă defineşte.

- Care este secretul ce vă ajută să aveţi grijă în acelaşi timp de fetiţa dvs., de carieră şi de soţ?
- Nu am nici un secret miraculos. Nu pot spune că e uşor să găseşti balanţa corectă şi asta nu se întâmplă fără efort. Nu e simplu să le faci pe toate bine, câteodată mai greşeşti, acorzi mai multă atenţie într-un punct în detrimentul celuilalt, dar importantă e voinţa de a menţine cârma dreapta şi de a face totul cât de bine posibil, atât cat depinde de tine.

- Credeţi că există iubire în care să existe fidelitate absolută?
- Sper că da. Nu sunt naivă, dar atâta vreme cât eu sunt în stare de dragoste şi fidelitate, mi-e greu să cred că sunt singurul om de pe pământ plămădit astfel. Sigur mai există măcar un om ca şi mine, aşa-mi place să cred :).

- De-a lungul anilor v-aţi implicat în foarte multe acţiuni de binefacere. Unii au zis că aţi făcut-o pentru publicitate, dar care a fost de fapt motivul adevărat?
- Cine-a spus asta e un om cu minte puţină şi nu merită să îi dau atenţie. E clar că nu face niciodată vreun gest de omenie el însuşi, altminteri ar şti că întâi gândeşti, apoi vorbeşti, mai cu seama când e vorba de un subiect atât de sensibil - de vieţi aflate la limită, de suflete, de oameni... Sunt oameni care trăiesc astăzi şi pentru că eu şi echipa mea am fost acolo la timp, pentru a-i ajuta. Şi pentru noi ei contează, nu cei care aruncă vorbele, dar nu mişcă un deget în sprijinul celor din jur.

- Ştim că aţi adoptat un copil la distanţă. Care e legătura dintre el şi familia dvs.?
- Doi copii - un băieţel din China şi o fetiţă din Niger. Pe băieţelul din China l-am vizitat în această vară, aveţi pe blogul meu impresii la cald şi fotografii de suflet pentru mine. E suficient să accesaţi http://andreeamarinbanica.acasa.ro.

- Aţi reuşit să construiţi o carieră impresionantă în televiziune, aţi apărut într-un film, aţi scris o carte, aţi creat haine pentru bebeluşi. Ce mai urmează pentru Andreea Marin?
- De exemplu, proiectul cu fonduri europene la care lucrez acum, lansat în chiar primele zile ale lui 2011 şi care e foarte important pentru mine, fiindcă e dedicat mamelor aflate în dificultate. Sunt mamă şi îmi doresc sincer ca fiecare mamă să aibă un cămin fericit, să fie înconjurată de copii frumoşi şi sănătoşi, să aibă parte de liniştea pe care o merită, de dragoste, de bucurii, alături de bărbaţii iubiţi care să le sprijine şi să fie atenţi şi la nevoile sufletului lor. Viaţa, însă, ne arată că lucrurile nu stau aşa pentru toate femeile-mamă. Creşte întruna numărul de divorţuri, presa vorbeşte zilnic de soţii care cad în depresie şi iau decizii greşite din pricina necazurilor cărora nu le mai pot face faţă fără un sprijin, care nu găsesc soluţii pentru ieşirea din impas - fie că e vorba de probleme legate de sănătatea lor sau a copilului lor, fie pentru că nu sunt ascultate şi înţelese, fie pentru că suferă din cauza lipsei unui loc de muncă potrivit abilităţilor lor, a discriminării sau a violenţei domestice. Proiectul fundaţiei mele se numeşte „Centre de consiliere pentru mamele aflate în dificultate”, dar noi l-am botezat scurt „Şcoala Mamelor” şi le invit pe toate mămicile care se simt singure în faţa poverilor care le apasă pe umeri să intre pe www.pretuiesteviata.org pentru a afla cum le putem ajuta.

- Rămâne televiziunea „dragostea cea mare”? Dar TVR?
- Televiziunea este un capitol important din viaţa mea, dar nu singurul. Astăzi eu am alte priorităţi, m-am reinventat pe alte direcţii. Rămâne o amintire frumoasă, o muncă făcută atâţia ani cu pasiune, de aceea, mai revin din când în când la ea, dar nu în mod permanent. TVR a fost, pentru mai bine de 15 ani, a doua mea casă.

- Aţi avut şi urcuşuri, şi coborâşuri în viaţă, unele dintre ele „trăite în faţa presei”. Cum treceţi peste obstacole - vă izolaţi sau, dimpotrivă, vă implicaţi şi mai mult în muncă?
- Izolarea nu mă caracterizează, dimpotrivă, „sunt asemenea nisipului clepsidrei/ care poate fi timp/ numai în cădere”, cum spune o poezie dragă mie. Caut soluţii să ies din impas atunci când e cazul şi nu mă mulţumesc cu a aştepta o rezolvare care să vină de la sine. Îmi asum şi bunele, şi relele, ung motorul şi îl fac să meargă.

- În România, dvs. aţi luptat chiar şi cu Guvernul pentru ca acesta să implementeze anumite legi din domeniul sănătăţii. Aţi avut vreun rezultat?
- Nu-mi place să îi spun „luptă”, să zicem că am construit, cât mi-a stat în putere, alături de alţi oameni de bine pentru a corecta o lege prost întocmită şi a o face mai eficientă în sprijinul bolnavilor. Da, am reuşit şi va intra în vigoare în noua formă în curând. Este vorba de modificarea ordinului 50/2004 al Ministrului Sănătăţii.

- Cum putem schimba noi, fiecare în parte, câte puţin din lumea în care trăim?
- Dacă nu avem forţa de a mişca lucrurile noi înşine, ne putem alătura celor care au aceasta vocaţie. A sta deoparte cu mâinile încrucişate e cea mai proastă alegere.

- Ce înseamnă să iubeşti viaţa?
- Deviza mea e „preţuieşte viaţa!”, aşa se numeşte şi fundaţia mea. Pentru că eu cred ca, aşa cum e ea, cu bune şi cu rele, viaţa merita a fi preţuită şi mereu înzestrată. Depinde mult de noi înşine să merite această călătorie a noastră: propriul destin.

- Vă mulţumim pentru interviu şi vă dorim un an cât mai bun!

Silvia Ursu
Sorina Ştefârţă

Sursa: Timpul Suplimentul Femeia

blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 27 Iunie 2016, ora: 10:20

Ministerul Educaţiei: Rata de promovare a examenelor de BAC este de 53,95%

Ministerul Educaţiei: Rata de promovare a examenelor de BAC este de 53,95%

 Rata de promovare a examenelor de BAC din acest an este de 53,95%, adică 11.600 de elevi au promovat examenul de maturitate. Anunţul a fost făcut de directorul Agenţiei de asigurare a calităţii, Anatol Topală. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 27 Iunie 2016, ora: 10:15

SUA/alegeri: Sprijinul pentru Trump a scăzut dramatic

SUA/alegeri: Sprijinul pentru Trump a scăzut dramatic

Sprijinul pentru candidatul republican la președinția Statelor Unite Donald Trump a scăzut dramatic la 39%, arată un sondaj publicat duminică, informează agenția DPA.

( ) Citeşte tot articolul

Economie 27 Iunie 2016, ora: 10:14

A treia ca mărime rafinărie din România a fost de preluată de oameni de afaceri din Moldova

A treia ca mărime rafinărie din România a fost de preluată de oameni de afaceri din Moldova

RAFO Oneşti (simbol bursier RAF), cea de-a treia rafinărie de petrol după capacitate din România, a fost preluată de un grup de oameni de afaceri din Moldova. Rafinăria își desfășoară activitatea din 1956. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 27 Iunie 2016, ora: 09:58

Transportul public pînă la 02:00, în Chișinău

Transportul public pînă la 02:00, în Chișinău

Inițiativa implementării transportului public nocturn vine de la coordonatorii proiectului „Orașul Meu”. Conform acestora, ideea a avut susținere din partea Comisiei Transport Locativ Comunal al CMC.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 27 Iunie 2016, ora: 09:51

Vicecomisarul şi şeful Poliţiei Criminale din Râşcani au fost reţinuţi pentru un caz de dublu omor

Vicecomisarul şi şeful Poliţiei Criminale ai Inspectoratului de Poliţie Râşcani au fost reţinuţi aseară de procurorii anticorupţie şi ofiţerii CNA. Ambii sunt bănuiţi de abuz în serviciu, exprimat prin lipsa de acţiuni prompte în investigarea dublului omor,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 27 Iunie 2016, ora: 09:48

Brexit: Petiția pentru un al doilea referendum a depășit 3 milioane de semnături

Brexit: Petiția pentru un al doilea referendum a depășit 3 milioane de semnături

Petiția cerând guvenului să organizeze un al doilea referendum asupra apartenenței Marii Britanii la UE a depășit 3 milioane de semnături online, ajungînd la 3,3 milioane duminică seară, în ciuda îndepărtării a 77.000 de semnături pentru fraudă, informează...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 27 Iunie 2016, ora: 09:45

Vlad Filat își va spune astăzi ultimul cuvânt

Vlad Filat își va spune astăzi ultimul cuvânt

Fostul premier Vlad Filat va avea luni, 27 iunie, ultimul cuvânt la Judecătoria sectorului Buiucani din Chișinău, unde este examinat dosarul său în care este acuzat de luare de mită și trafic de influență.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 27 Iunie 2016, ora: 09:42

5 moldoveni deportați din Federația Rusă și alții 7 din UE

5 moldoveni deportați din Federația Rusă și alții 7 din UE

În perioada 20 – 26 iunie 2016, în punctele de trecere s-a înregistrat o scădere ușoară a numărului de traversări a frontierei de stat.

( ) Citeşte tot articolul

Sport 27 Iunie 2016, ora: 09:40

Messi şi-a anunţat retragerea de la naţionala Argentinei

Messi şi-a anunţat retragerea de la naţionala Argentinei

Lionel Messi şi-a anunţat retragerea din selecţionata Argentinei, la doar 29 de ani, după înfrângerea suferită la loviturile de departajare în faţa reprezentativei statului Chile (2-4), în finala Copei America 2016.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 27 Iunie 2016, ora: 09:37

Trei bărbați din raionul Orhei au decedat în timp ce curățeau o fîntână

Trei bărbați din raionul Orhei au decedat în timp ce curățeau o fîntână

Trei bărbați din satul Chiperceni, raionul Orhei, și-au pierdut viața duminică, după ce au coborît într-o fîntînă să o curețe, în interiorul căreia era instalată și o motopompă, a anunțat Serviciul Protecției Civile și Situațiilor Excepționale /SPCSE.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 27 Iunie 2016, ora: 08:00 de Ana Gherciu

VOX: Primarii despre președinți: Noi nu mai dorim bomboane!

VOX: Primarii despre președinți: Noi nu mai dorim bomboane! Din editia print

În ajunul campaniei electorale și chiar înainte să cunoaștem cine vor fi candidații la postul de președinte al Republicii Moldova, am discutat cu autoritățile locale din regiuni. Cine cred ei că ar putea să participe în cursa electorală din partea partidelor de la...

( ) Citeşte tot articolul

Social 27 Iunie 2016, ora: 08:00 de Georgeta Carasiucenco

Copiii „boicotează” meniul sănătos

Copiii „boicotează” meniul sănătos Din editia print / Foto: ramin mazur

Carnea procesată a fost interzisă în grădinițe și școli, după ce ordinul Ministerului Sănătății în acest sens a fost publicat în Monitorul Oficial la începutul acestei luni.

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 27 Iunie 2016, ora: 07:07

Emil Hurezeanu: „Marea Britanie anunță, prin ieșirea ei democratică din UE, redeschiderea pericolelor dintotdeauna care au primejduit pacea în Europa”

Emil Hurezeanu: „Marea Britanie anunță, prin ieșirea ei democratică din UE, redeschiderea pericolelor dintotdeauna care au primejduit pacea în Europa”

Ambasadorul României la Berlin, Emil Hurezeanu, vorbește într-un interviu pentru Republica.ro despre amenințările la adresa Europei apărute după ieșirea Marii Britanii din Uniunea Europeană. 

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 27 Iunie 2016, ora: 05:24

David Cameron nu ar urma să declanșeze Articolul 50 la summitul european (surse)

Uniunea Europeană nu se așteaptă ca premierul britanic David Cameron să declanșeze mecanismul care dă startul procesului de negociere privind Brexit-ul la summitul liderilor europeni de marți și miercuri de la Bruxelles, a declarat duminică un înalt oficial al UE, potrivit Reuters...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Iunie 2016, ora: 13:31

Moldova a ratificat Acordul privind Facilitarea Comerţului

Republica Moldova a devenit al 84-lea stat-membru al Organizației Mondiale a Comerțului care a ratificat Acordul privind Facilitarea Comerţului.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Iunie 2016, ora: 13:03

Ziua Drapelului Naţional al României

Ziua Drapelului Naţional al României Din editia print

Pe 26 iunie, românii de pretutindeni sărbătoresc Ziua Drapelului Național.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Iunie 2016, ora: 08:26

CONCURS pentru participarea la Festivalul Național de Teatru Social

CONCURS pentru participarea la Festivalul Național de Teatru Social

Rețeaua de Tineri Educatori Y-PEER Moldova anunță concurs pentru Festivalul Național de Teatru Social.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Iunie 2016, ora: 08:01

O Europă din ce în ce mai germană

O Europă din ce în ce mai germană

Cele şase ţări fondatoare ale construcţiei europene – Franţa, Germania, Italia, Belgia, Olanda, Luxemburg – şi-au dat întâlnire, prin miniştrii lor de Externe, sâmbătă 25 iunie, la Berlin. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Iunie 2016, ora: 08:00

Copiii din familii defavorizate vor putea merge gratuit la tabără

Copiii din familii defavorizate vor putea merge gratuit la tabără

Aproape 19 mii de copii din municipiul Chişinău se vor putea odihni în acest sezon estival în taberele din gestiunea municipalităţii sau în cele contractate de autorităţile locale. 15% din biletele la tabere sunt oferite gratuit copiilor din familii defavorizate.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Iunie 2016, ora: 07:56

Grădinițele și creșele vor avea un regulament sanitar nou

Grădinițele și creșele vor avea un regulament sanitar nou

Grădiniţele şi creşele vor activa în baza unui regulament sanitar nou. Acesta prevede dotarea instituţiilor de educaţie timpurie cu sisteme de aerisire şi ventilaţie, reţele de alimentare cu apă şi sistem de canalizare.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Iunie 2016, ora: 18:25

PLDM și-a ales vicepreședinții

Astăzi, 25 iunie, s-a desfăşurat şedinţa Consiliului Politic Naţional al PLDM în cadrul căreia au fost dezbătute chestiuni organizatorice.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Iunie 2016, ora: 16:32

Se vor întreprinde măsuri pentru a îmbunătăți condițiile de detenție. CEDO e cu ochii pe R. Moldova

Se vor întreprinde măsuri pentru a îmbunătăți condițiile de detenție. CEDO e cu ochii pe R. Moldova

Curtea Europeană a Drepturilor Omului ar putea examina în regim preferenţial plângerile deţinuţilor din Moldova, din cauza condiţiilor proaste de detenţie.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Iunie 2016, ora: 14:24

Mai mult grâu în 2016, decât media pentru ultimul deceniu

Mai mult grâu în 2016, decât media pentru ultimul deceniu

În anul curent se aşteaptă că roada de grâu de toamnă va fi un pic mai mare decât media pentru ultimii 10 ani.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Iunie 2016, ora: 14:17

ATENȚIE maximă atunci când cumpărați bilete pentru vacanță

ATENȚIE maximă atunci când cumpărați bilete pentru vacanță

Cei care au de gând să meargă la odihnă sunt îndemnaţi să ceară de la prestatorii de servicii turistice mai multe acte care îi pot ajuta să evite anumite neînţelegeri, dar şi să solicite compensaţii în caz că serviciile oferite nu sunt calitative.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Iunie 2016, ora: 14:10

Autoturismele de mare tonaj vor avea restricții de circulație pe timp de caniculă

Autoturismele de mare tonaj vor avea restricții de circulație pe timp de caniculă

Ministerul Transporturilor și Infrastructurii Drumurilor anunță restricții de circulație pentru transportul de mare tonaj pe drumurile naționale pe timp de caniculă.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Iunie 2016, ora: 14:06

Un militar este acuzat de păstrarea ilegală a substanțelor explozive

Un militar este acuzat de păstrarea ilegală a substanțelor explozive

Şeful serviciului geniu din cadrul Armatei Naţionale este învinuit de păstrarea substanţelor explozive, fără autorizaţia corespunzătoare, scrie IPN.

( ) Citeşte tot articolul

Sport 25 Iunie 2016, ora: 11:56

(PREMIERĂ) Radu Albot s-a calificat pe tabloul principal de la Wimbledon. Iată cu cine se va confrunta în primul tur

(PREMIERĂ) Radu Albot s-a calificat pe tabloul principal de la Wimbledon. Iată cu cine se va confrunta în primul tur

Tenismanul moldovean Radu Albot s-a calificat astăzi, în premieră, pe tabloul principal al turneului internațional de Mare Slam de la Wimbledon (Marea Britanie), scrie MOLDPRES.

( ) Citeşte tot articolul


Editorial 27 Iunie 2016, de Silviu Tănase

Unioniștii și alegerile

Campania prezidențială de care ne apropiem cu viteză scoate în față un paradox, specific acestui stat. Partidele de la putere nu au sistem clar de alegere a unui candidat (așa cum se întâmplă în Statele Unite) și nici nu cunosc cine ar putea fi avansat drept candidat din partea PDM...

() Citeşte tot articolul

Editorial 24 Iunie 2016, de Octavian Țâcu

Bătălia diplomatică pentru Basarabia (XIV): Efectele Pactului Briand-Kellogg

Anii 1928-1929 au adus o reangajare a contactelor politico - diplomatice între România şi URSS. 

() Citeşte tot articolul

Editorial 23 Iunie 2016, de Marin Basarab

9 ani de „prostie clinică”

V-ați întrebat vreodată cum e să ucizi un oraș? E foarte simplu, un oraș nu e neapărat să fie ucis cu arme, militari și tancuri.  

() Citeşte tot articolul

Editorial 23 Iunie 2016, de Dan Nicu

Lamentările deținutului filat

Locuitorul forțat și filat al Penitenciarului nr.13 își construiește de mai multe luni o imagine de erou, și dacă se poate, martir (cel puțin potențial).  

() Citeşte tot articolul

Bună Dimineața 21 Iunie 2016, de Ion Macovei

Romania şi Rusia s-au luat de mână

...şi au plecat acasă. România s-a făcut de râs duminică în faţa Albaniei punând capăt unei prestaţii lamentabile, iar meciul de aseară dintre Ţara Galilor şi Rusia a pus punct în problema ruşilor la EURO 2016.

() Citeşte tot articolul

Editorial 20 Iunie 2016, de Silviu Tănase

Bătălia pentru Moldova - alegerile prezidențiale

Peste aproximativ patru luni, cetățenii din R. Moldova vor merge la vot să aleagă viitorul președinte al R. Moldova.  

() Citeşte tot articolul

Opinii & Editoriale 19 Iunie 2016, de Moni Stănilă

Frica de a fi cu Dumnezeu

Vechiul Testament ne spune în repetate rânduri, în psalmi și în cărțile sapiențiale, că „frica de Dumnezeu e începutul mântuirii" (de ex: Iov 28; 28). Dar oare înțelegem cum trebuie această frică?

() Citeşte tot articolul

Opinii & Editoriale 19 Iunie 2016, de Dan Nicu

Frați întru „social-democrație”

Prim-vicepreședintele PDM, Vladimir Plahotniuc, se arată foarte satisfăcut de rezultatele pe care Partidul Social-Democrat le-a obținut în alegerile locale din România. Într-o declarație inserată pe o rețea de socializare acesta îi felicită pe „colegii de familie...