Astăzi 30 August 2014, Sâmbătă - Ultima actualizare la 29 August 2014
Abonamente

Timpul Liber 10 Ianuarie 2011, ora 13:11    Din editia print

Interviu cu Andreea Marin-Bănică pentru FEMEIA:” Îmi asum şi bunele, şi relele”

Marime Font

Andreea Marin-Bănică este femeia care nu are nevoie de prezentare. Cel puţin, nu pe cele două maluri ale Prutului, care ani de zile au aşteptat, sâmbătă de sâmbătă, ca „Zâna Surprizelor” să le bată la uşă. Are un CV atât de impresionant, încât ne-ar lua câteva pagini de ziar să-l publicăm. Totuşi, se pare că, dacă ar trebui să-şi scrie un CV dintr-un singur punct, acesta ar fi: „Realizări - fiica Violeta, rezultată din căsnicia fericită cu un alt nume sonor din România, Ştefan Bănică Jr.”...

- Dragă Andreea, lumea care vă vede la televizor vă consideră perfectă. Care este preţul acestei perfecţiuni?
- Va mulţumesc pentru compliment, însă eu sunt un om realist si, de aceea, vă corectez: sunt departe de perfecţiune, dar încerc să fac tot ce depinde de mine cât mai bine cu putinţă. Sunt perfecţionistă în munca mea, asta e adevărat. Preţul sunt nopţile nedormite pentru a duce la bun sfârşit proiecte la care ţin, uneori probleme de sănătate care apar - pentru că las sănătatea pe planul doi, deşi nu ar trebui să fac asta şi este lecţia pe care vreau să o învăţ în 2011.

- Cum şi pentru ce l-aţi ales pe Ştefan Bănică Jr.?
- Pentru că ne potrivim. Asta contează. În rest, sunt convinsă că există şi alţi bărbaţi buni pe pământ, dar nu mi se potrivesc mie, aşa cum sunt convinsă că există femei cu mai multe calităţi decât mine, dar... Fericirea în cuplu vine din felul în care cei doi se completează reciproc şi nimic mai mult.


- Sunteţi femeia care îşi aşteaptă soţul cu masa pusă?...
- Când Ştefan vine acasă în urma mea, sigur că primul lucru la care mă gândesc e să fie bine hrănit după o zi grea. Câteodată însă sunt eu cea care vine mai târziu...

- Cum v-aţi împărţit responsabilităţile în familie - cineva găteşte şi celălalt spală vasele?
- Ăsta e secretul nostru. Dar avem, într-adevăr, responsabilităţi complementare, astfel încât să ne ajutăm unul pe celălalt, iar copiii să nu ne simtă prea mult lipsa.

- Cum v-a schimbat felul de a privi lumea şi pe dvs. însăţi apariţia Violetei?
- Am realizat că nimic din ce am făcut în viaţă nu a fost mai preţios decât acest copil. Asta înseamnă sufletul de mamă, în stare de orice pentru puiul de om desprins din trupul ei. Este prioritatea mea pe viaţă. Toate se rânduiesc după ea în lista imaginară a tot ceea ce mă defineşte.

- Care este secretul ce vă ajută să aveţi grijă în acelaşi timp de fetiţa dvs., de carieră şi de soţ?
- Nu am nici un secret miraculos. Nu pot spune că e uşor să găseşti balanţa corectă şi asta nu se întâmplă fără efort. Nu e simplu să le faci pe toate bine, câteodată mai greşeşti, acorzi mai multă atenţie într-un punct în detrimentul celuilalt, dar importantă e voinţa de a menţine cârma dreapta şi de a face totul cât de bine posibil, atât cat depinde de tine.

- Credeţi că există iubire în care să existe fidelitate absolută?
- Sper că da. Nu sunt naivă, dar atâta vreme cât eu sunt în stare de dragoste şi fidelitate, mi-e greu să cred că sunt singurul om de pe pământ plămădit astfel. Sigur mai există măcar un om ca şi mine, aşa-mi place să cred :).

- De-a lungul anilor v-aţi implicat în foarte multe acţiuni de binefacere. Unii au zis că aţi făcut-o pentru publicitate, dar care a fost de fapt motivul adevărat?
- Cine-a spus asta e un om cu minte puţină şi nu merită să îi dau atenţie. E clar că nu face niciodată vreun gest de omenie el însuşi, altminteri ar şti că întâi gândeşti, apoi vorbeşti, mai cu seama când e vorba de un subiect atât de sensibil - de vieţi aflate la limită, de suflete, de oameni... Sunt oameni care trăiesc astăzi şi pentru că eu şi echipa mea am fost acolo la timp, pentru a-i ajuta. Şi pentru noi ei contează, nu cei care aruncă vorbele, dar nu mişcă un deget în sprijinul celor din jur.

- Ştim că aţi adoptat un copil la distanţă. Care e legătura dintre el şi familia dvs.?
- Doi copii - un băieţel din China şi o fetiţă din Niger. Pe băieţelul din China l-am vizitat în această vară, aveţi pe blogul meu impresii la cald şi fotografii de suflet pentru mine. E suficient să accesaţi http://andreeamarinbanica.acasa.ro.

- Aţi reuşit să construiţi o carieră impresionantă în televiziune, aţi apărut într-un film, aţi scris o carte, aţi creat haine pentru bebeluşi. Ce mai urmează pentru Andreea Marin?
- De exemplu, proiectul cu fonduri europene la care lucrez acum, lansat în chiar primele zile ale lui 2011 şi care e foarte important pentru mine, fiindcă e dedicat mamelor aflate în dificultate. Sunt mamă şi îmi doresc sincer ca fiecare mamă să aibă un cămin fericit, să fie înconjurată de copii frumoşi şi sănătoşi, să aibă parte de liniştea pe care o merită, de dragoste, de bucurii, alături de bărbaţii iubiţi care să le sprijine şi să fie atenţi şi la nevoile sufletului lor. Viaţa, însă, ne arată că lucrurile nu stau aşa pentru toate femeile-mamă. Creşte întruna numărul de divorţuri, presa vorbeşte zilnic de soţii care cad în depresie şi iau decizii greşite din pricina necazurilor cărora nu le mai pot face faţă fără un sprijin, care nu găsesc soluţii pentru ieşirea din impas - fie că e vorba de probleme legate de sănătatea lor sau a copilului lor, fie pentru că nu sunt ascultate şi înţelese, fie pentru că suferă din cauza lipsei unui loc de muncă potrivit abilităţilor lor, a discriminării sau a violenţei domestice. Proiectul fundaţiei mele se numeşte „Centre de consiliere pentru mamele aflate în dificultate”, dar noi l-am botezat scurt „Şcoala Mamelor” şi le invit pe toate mămicile care se simt singure în faţa poverilor care le apasă pe umeri să intre pe www.pretuiesteviata.org pentru a afla cum le putem ajuta.

- Rămâne televiziunea „dragostea cea mare”? Dar TVR?
- Televiziunea este un capitol important din viaţa mea, dar nu singurul. Astăzi eu am alte priorităţi, m-am reinventat pe alte direcţii. Rămâne o amintire frumoasă, o muncă făcută atâţia ani cu pasiune, de aceea, mai revin din când în când la ea, dar nu în mod permanent. TVR a fost, pentru mai bine de 15 ani, a doua mea casă.

- Aţi avut şi urcuşuri, şi coborâşuri în viaţă, unele dintre ele „trăite în faţa presei”. Cum treceţi peste obstacole - vă izolaţi sau, dimpotrivă, vă implicaţi şi mai mult în muncă?
- Izolarea nu mă caracterizează, dimpotrivă, „sunt asemenea nisipului clepsidrei/ care poate fi timp/ numai în cădere”, cum spune o poezie dragă mie. Caut soluţii să ies din impas atunci când e cazul şi nu mă mulţumesc cu a aştepta o rezolvare care să vină de la sine. Îmi asum şi bunele, şi relele, ung motorul şi îl fac să meargă.

- În România, dvs. aţi luptat chiar şi cu Guvernul pentru ca acesta să implementeze anumite legi din domeniul sănătăţii. Aţi avut vreun rezultat?
- Nu-mi place să îi spun „luptă”, să zicem că am construit, cât mi-a stat în putere, alături de alţi oameni de bine pentru a corecta o lege prost întocmită şi a o face mai eficientă în sprijinul bolnavilor. Da, am reuşit şi va intra în vigoare în noua formă în curând. Este vorba de modificarea ordinului 50/2004 al Ministrului Sănătăţii.

- Cum putem schimba noi, fiecare în parte, câte puţin din lumea în care trăim?
- Dacă nu avem forţa de a mişca lucrurile noi înşine, ne putem alătura celor care au aceasta vocaţie. A sta deoparte cu mâinile încrucişate e cea mai proastă alegere.

- Ce înseamnă să iubeşti viaţa?
- Deviza mea e „preţuieşte viaţa!”, aşa se numeşte şi fundaţia mea. Pentru că eu cred ca, aşa cum e ea, cu bune şi cu rele, viaţa merita a fi preţuită şi mereu înzestrată. Depinde mult de noi înşine să merite această călătorie a noastră: propriul destin.

- Vă mulţumim pentru interviu şi vă dorim un an cât mai bun!

Silvia Ursu
Sorina Ştefârţă

Sursa: Timpul Suplimentul Femeia


blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Ultima oră 29 August 2014, ora: 07:23

Washingtonul gata să impună noi sancțiuni Moscovei

Statele Unite s-au declarat gata joi să impună noi sancțiuni contra Rusiei acuzată de intervenție militară directă și "agresiune" împotriva Ucrainei, informează Reuters și AFP.

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 29 August 2014, ora: 06:56

CONFRUNTĂRI ÎN UCRAINA: Putin îndeamnă insurgenţii să lase militarii ucraineni să iasă din încercuire. Proruşii, dispuşi să deschidă un coridor umanitar: "Condiţia e ca militarii să se dezarmeze"

CONFRUNTĂRI ÎN UCRAINA: Putin îndeamnă insurgenţii să lase militarii ucraineni să iasă din încercuire. Proruşii, dispuşi să deschidă un coridor umanitar: "Condiţia e ca militarii să se dezarmeze"

Preşedintele rus, Vladimir Putin, i-a îndemnat pe insurgenţi, în noaptea de joi spre vineri, să deschidă un coridor umanitar pentru militarii ucraineni încercuiţi în zonele unde au loc confruntări, anunţă serviciul de presă al Kremlinului, citat de agenţia...

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 28 August 2014, ora: 17:00

(RĂZBOI ÎN DONBAS) Ucraina anunță că a fost INVADATĂ de Rusia și cere ajutor militar de la UE

(RĂZBOI ÎN DONBAS) Ucraina anunță că a fost INVADATĂ de Rusia și cere ajutor militar de la UE

Ucraina a afirmat joi că "trupe ruse" au preluat controlul asupra oraşului frontalier strategic Novoazovsk, situat la 100 de kilometri sud de bastionul rebel Doneţk, unde au avut loc confruntări violente în ultimele zile.

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 28 August 2014, ora: 08:39

NATO plănuieşte noi baze în Estul Europei pentru a contracara ameninţarea Rusiei

NATO plănuieşte noi baze în Estul Europei pentru a contracara ameninţarea Rusiei

NATO va trimite forţe armate în baze noi din estul Europei pentru a contracara ameninţările Rusiei, a anunţat miercuri secretarul general al Alianţei, Anders Fogh Rasmussen, într-un interviu comun pentru The Guardian şi alte cinci ziare europene. 

( ) Citeşte tot articolul

Moldova 28 August 2014, ora: 07:47 de Dorin Galben

Lacul Ghidighici se transformă într-o bombă ecologică gata să explodeze

Lacul Ghidighici se transformă într-o bombă ecologică gata să explodeze Din editia print

Cu doar câteva săptămâni în urmă presa și oamenii din R. Moldova vuiau că lacul Ghidighici se transformă într-o bombă ecologică. Pe neașteptate acolo au început să piară peștii, iar oamenilor li s-a interzis scăldatul fără prea multe explicații. 

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 28 August 2014, ora: 07:35

De la 1 septembrie vom avea GAZ ROMÂNESC

De la 1 septembrie vom avea GAZ ROMÂNESC

Gazoductul Iaşi-Ungheni a fost inaugurat de Ziua Independenţei, 27 august, la un an de la lansarea construcţiei acestuia. Oficialii prezenţi la eveniment au mulţumit ajutorului venit din partea partenerilor de dezvoltare, menţionând că asigurarea securităţii energetice pentru...

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 28 August 2014, ora: 07:32

România donează un milion de euro pentru restaurarea Muzeului Naţional de Artă

Premierul român Victor Ponta a anunţat că Guvernul de la Bucureşti face o donaţie Muzeului Naţional de Artă în valoare de un milion de euro. 

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 27 August 2014, ora: 15:07

Expoziţie foto dedicată sărbătorii naţionale

Expoziţie foto dedicată sărbătorii naţionale

Partidul Democrat din Moldova a sărbătorit Ziua Independenţei alături de cetăţeni, într-un eveniment la sediul central al partidului: o expoziţie foto dedicată sărbătorii naţionale. Cu acest prilej, PDM a premiat o tânără familie care a câştigat concursul online de...

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 27 August 2014, ora: 14:44

Ministrul Culturii la Parada Portului Popular: Tradiţiile şi portul sunt armele noastre

Ministrul Culturii la Parada Portului Popular: Tradiţiile şi portul sunt armele noastre

Piaţa Marii Adunări Naţionale (PMAN) este locul unde ne-am plîns dorurile și ne-am cîntat visele, iar azi am desfăşurat în premieră parada portului popular, nu de aceea că nu avem armată sau că nu ne iubim și nu ne respectăm ostașii, dar pentru că tradiția...

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 27 August 2014, ora: 10:26

100 de milioane de euro pentru reparaţia liniilor de cale ferată, achiziţie de vagoane şi locomotive noi

100 de milioane de euro pentru reparaţia liniilor de cale ferată, achiziţie de vagoane şi locomotive noi

Proiect investiţional în valoare 100 de milioane de euro pentru modernizarea reţelei feroviare din Republica Moldova. Acesta a fost discutat azi, 26 august, în cadrul şedinţei Guvernului şi prevede reparaţia capitală a liniilor de cale ferată, achiziţie de vagoane şi...

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 27 August 2014, ora: 09:51

(RĂZBOI ÎN DONBAS) Forțele anti-teroriste afirmă că au nimicit 225 de teroriști / INVAZIA ARMATEI RUSE CONTINUĂ

(RĂZBOI ÎN DONBAS) Forțele anti-teroriste afirmă că au nimicit 225 de teroriști / INVAZIA ARMATEI RUSE CONTINUĂ

Prin atacuri precise de artilerie au fost distruse mai multe trupe teroriste, anunță centrul de presă al operațiuni anti-teroriste. 

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 27 August 2014, ora: 09:24

(ARHIVELE NU ARD) 23 de ani de la proclamarea independenței Republicii Moldova

(ARHIVELE NU ARD) 23 de ani de la proclamarea independenței Republicii Moldova

Astăzi se împlinesc 23 de ani de la proclamarea independenței Republicii Moldova.

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 27 August 2014, ora: 09:05

Negocieri secrete între SUA şi Rusia pe tema conflictului din Ucraina

SUA și Rusia au avut, în luna iunie, negocieri secrete pe insula Boistoe din Finlanda cu privire la detensionarea situației din Ucraina, a anunțat Ministerul finlandez de Externe, fără a oferi însă detalii despre identitatea participanţilor sau subiectele abordate.

( ) Citeşte tot articolul

Editorial 27 August 2014, ora: 08:18 de Constantin Tănase

Felicitări cu Sărbătoarea! „Cristosul mamei voastre de nemernici!”

Azi e sărbătoarea Independenței. Îmi amintesc bine ziua de 27 august 1991 când cu greu m-am agățat de un troleibuz (atunci deputații nu aveau mașină la scară) și am mers la parlament, să votez istorica hotărâre. 

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 27 August 2014, ora: 07:31

Rusia ar putea propune amendamente la Acordul de Asociere UE-Ucraina pe 12 septembrie

Rusia intenţionează să prezinte pe 12 septembrie un plan de "rectificare" a Acordului de Asociere încheiat între Ucraina şi Uniunea Europeană, a anunţat ministrul rus al Dezvoltării Economice, Aleksei Uliukaev, citat de agenţia Itar-Tass, în pagina electronică.

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 27 August 2014, ora: 07:26

Compozitorul Eugen Doga: După 23 de ani, Moldova nu este independentă

Compozitorul Eugen Doga: După 23 de ani, Moldova nu este independentă

Pentru compozitorul Eugen Doga 27 august nu este zi de sărbătoare. Maestrul a declarat pentru IPN că, şi după 23 de ani, Moldova nu este încă independentă, pentru că nici până acum nu şi-a schimbat Constituţia, în care să se scrie că limba ţării este româna.

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 27 August 2014, ora: 07:25 de Iurie Colesnic

În culisele Istoriei: UN OSTATIC AL SECOLULUI SĂU

Perceput mai mult ca un copil minune al Şcolii de Arte Frumoase din Chişinău Theodor Kiriakoff niciodată n-a speculat această simpatie a celor din jur. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 27 August 2014, ora: 07:22 de Ala Coica

Cât te costă să-ți trimiți copilul la școală

Cât te costă să-ți trimiți copilul la școală

Au mai rămas zile numărate până la începerea noului an școlar, așa că febra cumpărăturilor a luat amploare. Cei care încă nu le-au cumpărat copiilor toate cele trebuincioase pentru prima zi de școală se înghesuie pe la tarabele piețelor ori la iarmaroacele...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 August 2014, ora: 19:53

PUTIN a prezentat la Minsk factura pentru UCRAINA

PUTIN a prezentat la Minsk factura pentru UCRAINA

VLADIMIR PUTIN are ca „obiectiv strategic” crearea unui spațiu european unic, de la Lisabona la Vladivostok. Criza din Ucraina nu poate fi rezolvată prin folosirea forței militare, a mai spus Vladimir Putin la întâlnirea cu liderii din Kazahstan, Belarus (țări...

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 26 August 2014, ora: 19:40

BERD ne oferă un împrumut de 120 de milione de euro pentru proiectul "Livada Moldovei"

Banca Europeană de Investiţii va oferi Republicii Moldova un împrumut de 120 de milioane de euro pentru implementarea proiectului “Livada Moldovei”. Proiectul de lege privind ratificarea contractului de finanţare a fost aprobat astăzi de Guvern.

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 26 August 2014, ora: 19:36

(ÎNCOTRO?) Un microbuz de pe ruta 115 A LOVIT UN MINOR

La intersecţia străzilor Nicolae Iorga cu Bucureşti, un maxi-taxi de pe ruta 115 a tamponat un minor de 14 ani.

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 26 August 2014, ora: 18:40

România merge la SUMMITUL NATO pentru a afla răspunsul la marea întrebare a momentului: CE FACEM CU RUSIA?

România merge la SUMMITUL NATO pentru a afla răspunsul la marea întrebare a momentului: CE FACEM CU RUSIA?

Agenda summitului NATO care are loc în Ţara Galilor, pe 4 şi 5 septembrie, este dominată de găsirea unei modalităţi de adaptare a reacţiei Alianţei la tipul de agresiune practicat de Rusia – un război hibrid, în care armele convenţionale sunt doar unul dintre...

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 26 August 2014, ora: 18:26

Moldtelecom este pregatită pentru un salt tehnologic cu noile frecvenţe pentru UMTS şi LTE (4G)

Moldtelecom este pregatită pentru un salt tehnologic cu noile frecvenţe pentru UMTS şi LTE (4G)

Astăzi, 26 august 2014 Agenţia Naţională pentru Reglementare în Comunicaţii Electronice şi Tehnologia Informaţiei (ANRCETI) a oferit companiei Moldtelecom 2 licenţe pentru utilizarea frecvenţelor radio din benzile 900 MHz şi 1800 MHz în scopul furnizării serviciilor publice...

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 26 August 2014, ora: 18:23

Corman: Experiența diasporei, importantă pentru edificarea viitorului european al țării

Corman: Experiența diasporei, importantă pentru edificarea viitorului european al țării

Contribuția diasporei la dezvoltarea Republicii Moldova și promovarea parcursului european, inclusiv crearea condițiilor pentru reîntoarcerea migranților acasă au fost principalele subiecte abordate la deschiderea Conferinței „Republica Moldova 2020. Contribuția diasporei la...

( ) Citeşte tot articolul

Politică 26 August 2014, ora: 18:20

Alexandru Oleinic: Problema producătorilor agricoli este un nou EȘEC al guvernării

Alexandru Oleinic: Problema producătorilor agricoli este un nou EȘEC al guvernării

În perioada de după plecarea parlamentarilor în vacanță cu toții am urmărit informațiile despre eforturile executivului în soluționarea problemelor producătorilor agricoli apărute în urma embargoului impus de Federația Rusă.

( ) Citeşte tot articolul


Editorial 28 August 2014, de Tudor Cojocariu

Bucurii dependente în Ziua Independenţei

La fel ca în fiecare an, fac tot ce-mi stă în putinţă ca de 27 august să mă aflu la Chişinău. 

() Citeşte tot articolul

Opinii & Editoriale 27 August 2014, de Marin Basarab

De ce ne temem de Europa?

Euroscepticismul este un fenomen de amploare în Republica Moldova. Ieșiți în orice stradă din orice oraș ori sat moldovenesc și întrebați lumea ce părere are despre UE. Răspunsurile vor fi deseori fantasmagorice, demne de basmele populate cu zmei, balauri și vârcolaci. 

() Citeşte tot articolul

Opinii & Editoriale 26 August 2014, de Moni Stănilă

Ce-şi face omul cu mâna lui...

Acum doi ani am fost la mare în Ucraina. A fost foarte frumos şi nu a fost scump. Fiindcă ne-am dus după închiderea sezonului şi am stat doar două zile. Sigur că mi-aş dori să merg iar. Dar nu e prea simplu. Moldova nu are mare. A avut. Şi nu mă refer doar la perioada1918-1940. Ci şi la...

() Citeşte tot articolul

Editorial 26 August 2014, de Constantin Tănase

Ce tineri erați! Dar unde erați, domnilor, miniștri pe 27 august 1989?

Aflu dintr-un comunicat de presă al PLDM că ieri, la Uniunea Scriitorilor „s-a desfășurat un eveniment” la care au participat „peste 70 de personalităţi marcante care au scris istoria mişcării de renaştere naţională”. 

() Citeşte tot articolul

Atitudini 25 August 2014, de Constantin Tănase

Eu îi provoc pe Filat, Lupu și Timofti să-și toarne cenușă în cap

Fiind câteva zile departe de Chișinău și neavând acces la internet nu am știut că am fost provocat de Mihai Ghimpu să-mi torn o găleată de gheață în cap. 

() Citeşte tot articolul

Bună Dimineața 25 August 2014, de Constantin Tănase

La noi, sezonul de omorâre a oamenilor încă nu s-a deschis

La câteva sute kilometri de noi e în toi sezonul de ucidere a oamenilor. Sunt uciși cu sutele: împușcați, arși, înjunghiați. Modalitățile și tehnicile de ucidere sunt diferite, dar unanim acceptate pe timp de război – cel mai benefic sezon de omorâre în masă a...

() Citeşte tot articolul

Opinii & Editoriale 25 August 2014, de George Damian