Astăzi 23 Iulie 2014, Miercuri - Ultima actualizare la ora 12:25
Abonamente

Timpul Liber 10 Ianuarie 2011, ora 13:11    Din editia print

Interviu cu Andreea Marin-Bănică pentru FEMEIA:” Îmi asum şi bunele, şi relele”

Marime Font

Andreea Marin-Bănică este femeia care nu are nevoie de prezentare. Cel puţin, nu pe cele două maluri ale Prutului, care ani de zile au aşteptat, sâmbătă de sâmbătă, ca „Zâna Surprizelor” să le bată la uşă. Are un CV atât de impresionant, încât ne-ar lua câteva pagini de ziar să-l publicăm. Totuşi, se pare că, dacă ar trebui să-şi scrie un CV dintr-un singur punct, acesta ar fi: „Realizări - fiica Violeta, rezultată din căsnicia fericită cu un alt nume sonor din România, Ştefan Bănică Jr.”...

- Dragă Andreea, lumea care vă vede la televizor vă consideră perfectă. Care este preţul acestei perfecţiuni?
- Va mulţumesc pentru compliment, însă eu sunt un om realist si, de aceea, vă corectez: sunt departe de perfecţiune, dar încerc să fac tot ce depinde de mine cât mai bine cu putinţă. Sunt perfecţionistă în munca mea, asta e adevărat. Preţul sunt nopţile nedormite pentru a duce la bun sfârşit proiecte la care ţin, uneori probleme de sănătate care apar - pentru că las sănătatea pe planul doi, deşi nu ar trebui să fac asta şi este lecţia pe care vreau să o învăţ în 2011.

- Cum şi pentru ce l-aţi ales pe Ştefan Bănică Jr.?
- Pentru că ne potrivim. Asta contează. În rest, sunt convinsă că există şi alţi bărbaţi buni pe pământ, dar nu mi se potrivesc mie, aşa cum sunt convinsă că există femei cu mai multe calităţi decât mine, dar... Fericirea în cuplu vine din felul în care cei doi se completează reciproc şi nimic mai mult.


- Sunteţi femeia care îşi aşteaptă soţul cu masa pusă?...
- Când Ştefan vine acasă în urma mea, sigur că primul lucru la care mă gândesc e să fie bine hrănit după o zi grea. Câteodată însă sunt eu cea care vine mai târziu...

- Cum v-aţi împărţit responsabilităţile în familie - cineva găteşte şi celălalt spală vasele?
- Ăsta e secretul nostru. Dar avem, într-adevăr, responsabilităţi complementare, astfel încât să ne ajutăm unul pe celălalt, iar copiii să nu ne simtă prea mult lipsa.

- Cum v-a schimbat felul de a privi lumea şi pe dvs. însăţi apariţia Violetei?
- Am realizat că nimic din ce am făcut în viaţă nu a fost mai preţios decât acest copil. Asta înseamnă sufletul de mamă, în stare de orice pentru puiul de om desprins din trupul ei. Este prioritatea mea pe viaţă. Toate se rânduiesc după ea în lista imaginară a tot ceea ce mă defineşte.

- Care este secretul ce vă ajută să aveţi grijă în acelaşi timp de fetiţa dvs., de carieră şi de soţ?
- Nu am nici un secret miraculos. Nu pot spune că e uşor să găseşti balanţa corectă şi asta nu se întâmplă fără efort. Nu e simplu să le faci pe toate bine, câteodată mai greşeşti, acorzi mai multă atenţie într-un punct în detrimentul celuilalt, dar importantă e voinţa de a menţine cârma dreapta şi de a face totul cât de bine posibil, atât cat depinde de tine.

- Credeţi că există iubire în care să existe fidelitate absolută?
- Sper că da. Nu sunt naivă, dar atâta vreme cât eu sunt în stare de dragoste şi fidelitate, mi-e greu să cred că sunt singurul om de pe pământ plămădit astfel. Sigur mai există măcar un om ca şi mine, aşa-mi place să cred :).

- De-a lungul anilor v-aţi implicat în foarte multe acţiuni de binefacere. Unii au zis că aţi făcut-o pentru publicitate, dar care a fost de fapt motivul adevărat?
- Cine-a spus asta e un om cu minte puţină şi nu merită să îi dau atenţie. E clar că nu face niciodată vreun gest de omenie el însuşi, altminteri ar şti că întâi gândeşti, apoi vorbeşti, mai cu seama când e vorba de un subiect atât de sensibil - de vieţi aflate la limită, de suflete, de oameni... Sunt oameni care trăiesc astăzi şi pentru că eu şi echipa mea am fost acolo la timp, pentru a-i ajuta. Şi pentru noi ei contează, nu cei care aruncă vorbele, dar nu mişcă un deget în sprijinul celor din jur.

- Ştim că aţi adoptat un copil la distanţă. Care e legătura dintre el şi familia dvs.?
- Doi copii - un băieţel din China şi o fetiţă din Niger. Pe băieţelul din China l-am vizitat în această vară, aveţi pe blogul meu impresii la cald şi fotografii de suflet pentru mine. E suficient să accesaţi http://andreeamarinbanica.acasa.ro.

- Aţi reuşit să construiţi o carieră impresionantă în televiziune, aţi apărut într-un film, aţi scris o carte, aţi creat haine pentru bebeluşi. Ce mai urmează pentru Andreea Marin?
- De exemplu, proiectul cu fonduri europene la care lucrez acum, lansat în chiar primele zile ale lui 2011 şi care e foarte important pentru mine, fiindcă e dedicat mamelor aflate în dificultate. Sunt mamă şi îmi doresc sincer ca fiecare mamă să aibă un cămin fericit, să fie înconjurată de copii frumoşi şi sănătoşi, să aibă parte de liniştea pe care o merită, de dragoste, de bucurii, alături de bărbaţii iubiţi care să le sprijine şi să fie atenţi şi la nevoile sufletului lor. Viaţa, însă, ne arată că lucrurile nu stau aşa pentru toate femeile-mamă. Creşte întruna numărul de divorţuri, presa vorbeşte zilnic de soţii care cad în depresie şi iau decizii greşite din pricina necazurilor cărora nu le mai pot face faţă fără un sprijin, care nu găsesc soluţii pentru ieşirea din impas - fie că e vorba de probleme legate de sănătatea lor sau a copilului lor, fie pentru că nu sunt ascultate şi înţelese, fie pentru că suferă din cauza lipsei unui loc de muncă potrivit abilităţilor lor, a discriminării sau a violenţei domestice. Proiectul fundaţiei mele se numeşte „Centre de consiliere pentru mamele aflate în dificultate”, dar noi l-am botezat scurt „Şcoala Mamelor” şi le invit pe toate mămicile care se simt singure în faţa poverilor care le apasă pe umeri să intre pe www.pretuiesteviata.org pentru a afla cum le putem ajuta.

- Rămâne televiziunea „dragostea cea mare”? Dar TVR?
- Televiziunea este un capitol important din viaţa mea, dar nu singurul. Astăzi eu am alte priorităţi, m-am reinventat pe alte direcţii. Rămâne o amintire frumoasă, o muncă făcută atâţia ani cu pasiune, de aceea, mai revin din când în când la ea, dar nu în mod permanent. TVR a fost, pentru mai bine de 15 ani, a doua mea casă.

- Aţi avut şi urcuşuri, şi coborâşuri în viaţă, unele dintre ele „trăite în faţa presei”. Cum treceţi peste obstacole - vă izolaţi sau, dimpotrivă, vă implicaţi şi mai mult în muncă?
- Izolarea nu mă caracterizează, dimpotrivă, „sunt asemenea nisipului clepsidrei/ care poate fi timp/ numai în cădere”, cum spune o poezie dragă mie. Caut soluţii să ies din impas atunci când e cazul şi nu mă mulţumesc cu a aştepta o rezolvare care să vină de la sine. Îmi asum şi bunele, şi relele, ung motorul şi îl fac să meargă.

- În România, dvs. aţi luptat chiar şi cu Guvernul pentru ca acesta să implementeze anumite legi din domeniul sănătăţii. Aţi avut vreun rezultat?
- Nu-mi place să îi spun „luptă”, să zicem că am construit, cât mi-a stat în putere, alături de alţi oameni de bine pentru a corecta o lege prost întocmită şi a o face mai eficientă în sprijinul bolnavilor. Da, am reuşit şi va intra în vigoare în noua formă în curând. Este vorba de modificarea ordinului 50/2004 al Ministrului Sănătăţii.

- Cum putem schimba noi, fiecare în parte, câte puţin din lumea în care trăim?
- Dacă nu avem forţa de a mişca lucrurile noi înşine, ne putem alătura celor care au aceasta vocaţie. A sta deoparte cu mâinile încrucişate e cea mai proastă alegere.

- Ce înseamnă să iubeşti viaţa?
- Deviza mea e „preţuieşte viaţa!”, aşa se numeşte şi fundaţia mea. Pentru că eu cred ca, aşa cum e ea, cu bune şi cu rele, viaţa merita a fi preţuită şi mereu înzestrată. Depinde mult de noi înşine să merite această călătorie a noastră: propriul destin.

- Vă mulţumim pentru interviu şi vă dorim un an cât mai bun!

Silvia Ursu
Sorina Ştefârţă

Sursa: Timpul Suplimentul Femeia


blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Moldova 23 Iulie 2014, ora: 11:26

Deputații chiulangii vor fi primi salarii mai mici

Deputații chiulangii vor fi primi salarii mai mici Foto: newsmoldova.md

La ședința de ieri a Parlamentului au lipsit nemotivat 44 de deputați (43%) din 101. Direcția comunicare a Legislativului anunță că ei vor fi sancționați.  

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 23 Iulie 2014, ora: 11:26

Sheriff s-a calificat în turul trei preliminar al Ligii Campionilor

Sheriff s-a calificat în turul trei preliminar al Ligii Campionilor

Sheriff Tiraspol s-a calificat lejer în turul trei preliminar al Ligii Campionilor. Campioana Moldovei a învins-o pe echipa Sutjeska şi în deplasare, scrie IPN. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 23 Iulie 2014, ora: 11:10

Moldovenii vor trebui să declare scopul de muncă pentru a putea lucra în Rusia

Cetăţenii străini, inclusiv moldovenii, care vor pleca în Federaţia Rusă cu scopul de a munci, vor fi obligaţi să bifeze în cartela migraţională (document care se eliberează la frontiera Federaţiei Ruse) rubrica: „angajare în câmpul muncii”. 

( ) Citeşte tot articolul

Moldova 23 Iulie 2014, ora: 08:34 de Constantin Tănase

Pamflet de Constantin Tănase: Un scandal politic inventat: cică un cățeluș cu părul creț a furat o rața din coteț!

De râs și de plâns despre: cum e manipulată opinia publică, cum se fac „știrile de presă”, care e calitatea clasei politici și a comentariilor politice, cum „luptă” cu corupția „organele de drept”, cum „conlucrează” societatea...

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 23 Iulie 2014, ora: 08:21

Bumacov ATACĂ DUR Moldova Gaz: "Dacă noi am controla metrii cubi pentru a vedea cât aer este, atunci o să vedeţi că nici jumătate de gaz nu ar trebui achitat"

Bumacov ATACĂ DUR Moldova Gaz: "Dacă noi am controla metrii cubi pentru a vedea cât aer este, atunci o să vedeţi că nici jumătate de gaz nu ar trebui achitat"

Ministrul Agriculturii şi Industriei Alimentare, Vasile Bumacov, susţine că restricţiile pentru importurile de fructe şi legume din Moldova au fost impuse neîntemeiat de Federaţia Rusă. Oficialul afirmă că exportatorii moldoveni erau unii dintre cei mai exemplari. În acest...

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 23 Iulie 2014, ora: 08:16

În cazul R. Moldova se fac demersuri pentru devansarea aplicării provizorii a Acordului de liber schimb de la 1 septembrie

În cazul R. Moldova se fac demersuri pentru devansarea aplicării provizorii a Acordului de liber schimb de la 1 septembrie

În cazul Republicii Moldova se fac demersuri pentru devansarea aplicării provizorii a Acordului de liber schimb de la 1 septembrie, a declarat marți, la Bruxelles, ministrul Afacerilor Externe, Titus Corlățean, care participă la reuniunea miniștrilor de externe ai țărilor UE.

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 23 Iulie 2014, ora: 07:27

Valentin Naumescu: Rusia a trecut „linia roşie” a Războiului Rece. Creşte nevoia de America în Centrul şi Estul Europei

Valentin Naumescu: Rusia a trecut „linia roşie” a Războiului Rece. Creşte nevoia de America în Centrul şi Estul Europei

Prin bombardarea avionului civil al Malaysian Airlines, separatiştii ruşi şi Rusia din spatele lor au trecut practic „linia roşie” a Războiului Rece, aşa cum Armata Rusă a mai făcut-o şi în 1983, doborând o aeronavă de linie sud-coreeană;

( ) Citeşte tot articolul

Social 23 Iulie 2014, ora: 07:22 de Dorin Galben

Ruinele postsovietice (III) LĂSATE DE IZBELIȘTE! Două ferme profitabile se dărâmă din cauza legislației imperfecte

LĂSATE DE IZBELIȘTE! Două ferme profitabile se dărâmă din cauza legislației imperfecte Din editia print

Una dintre cele mai mari ferme de păsări din Uniunea Sovietică și o fostă fermă de vaci din satul Bujor, raionul Hâncești, stau să se prăbușească chiar la intrarea în sat. 

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 23 Iulie 2014, ora: 07:19

Cutiile negre ale zborului MH 17 au fost predate anchetatorilor olandezi

Cutiile negre ale zborului MH17 al companiei aeriene Malaysia Airlines prăbuşit joi în estul Ucrainei au fost predate anchetatorilor olandezi care vor conduce ancheta internaţională legată de producerea catastrofei aviatice, a anunţat Ministerul olandez de Externe.

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 23 Iulie 2014, ora: 07:01

Personalitatea zilei. Nicolae Mavrocordat

Personalitatea zilei. Nicolae Mavrocordat

Nicolae Mavrocordat (n. 3 mai 1680, Constantinopol - d. 3 septembrie 1730, București) a fost domn în Moldova de două ori: 17 noiembrie 1709 - noiembrie 1710 și 1711 - 5 ianuarie 1716 și al Țării Românești tot de două ori: 21 ianuarie 1716 - 25 noiembrie 1716 și martie 1719 -...

( ) Citeşte tot articolul

UE / Nato 23 Iulie 2014, ora: 07:00

Mituri demontate sau de ce avem nevoie de comerț liber cu UE

Acordul de Asociere marchează un nou nivel calitativ în relațiile bilaterale dintre R. Moldova și Uniunea Europeană. O prevedere centrală a Acordului este crearea Zonei de Liber Schimb Aprofundat și Cuprinzător (ZLSAC) cu UE, care implică eliminarea mutuală a barierelor în...

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 23 Iulie 2014, ora: 06:43

Calendar istoric. Pe 23 iulie 1921 navigația pe Dunăre devine liberă

Calendar istoric. Pe 23 iulie 1921 navigația pe Dunăre devine liberă

1601: Mihai Viteazul dictează memoriul către marele duce al Toscanei, Fernando I de Medici, păstrat numai în traducere, prima autobiografie din literatura română. 

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 23 Iulie 2014, ora: 06:00 de Iurie Colesnic

În culisele Istoriei Prima piesă montată pe scena tiraspoleană a fost a unui basarabean

Prima piesă montată pe scena tiraspoleană a fost a unui basarabean Din editia print

Drama Transnistriei interbelice rămâne a fi una mereu redescoperită. Fiecare personalitate implicată în procesul de trecere la alfabetul latin (1931-1937) și mai ales în delicatul proces de propagare a limbii literare române a plătit cu viața.

( ) Citeşte tot articolul

Economie 22 Iulie 2014, ora: 16:31

Mai multe companii petroliere au anunțat că vor reduce prețurile la carburanți

Mai multe companii petroliere au anunțat că vor reduce prețurile la carburanți

Câteva companii petroliere au anunţat Agenţia Naţională pentru Reglementare Energetică (ANRE) despre reducerea preţurilor de comercializare a motorinei şi a gazului lichefiat începând de astăzi, 22 iulie, arată un comunicat de presă al ANRE.

( ) Citeşte tot articolul

Media 22 Iulie 2014, ora: 15:52

Primele dovezi că zborul MH17 a fost doborât de o rachetă sol-aer

Primele dovezi că zborul MH17 a fost doborât de o rachetă sol-aer

Fragmentele avionul Boeing -777 al Malaysia Ailines doborât în regiunea Donețk sunt primele dovezi că aparatul de zbor a fost ținta unei rachete sol-aer, scrie Financial Times. 

( ) Citeşte tot articolul

Eveniment 22 Iulie 2014, ora: 15:32

Accident lângă Stăuceni. Șoferul și-a pierdut viața

Un şofer a murit în drum spre spital după ce s-a izbit cu maşina într-un camion care staţiona pe marginea drumului. 

( ) Citeşte tot articolul

Media 22 Iulie 2014, ora: 15:20

Sondaj LE FIGARO: Credeți că Rusia este responsabilă de catastrofa aviatică din Ucraina?

Sondaj LE FIGARO: Credeți că Rusia este responsabilă de catastrofa aviatică din Ucraina?

Cotidianul francez Le Figaro desfășoară un sondaj de opinie privind prăbușirea avionului malaezian în zona controlată de teroriștii pro-ruși în estul Ucrainei.  

( ) Citeşte tot articolul

Externe 22 Iulie 2014, ora: 14:40

Operațiunea anti-teroristă continuă. Ucraina a anunțat mobilizarea parțială

Rada ucraineană a votat decretul președintelui Piotr Poroșenko privind mobilizarea parțială pentru continuarea operațiunii anti-teroriste în estul Ucrainei. 

( ) Citeşte tot articolul

Externe 22 Iulie 2014, ora: 13:40

Turiștii riscă să-și întrerupă vacanța. Cod portocaliu de ploi în BULGARIA

Turiștii riscă să-și întrerupă vacanța. Cod portocaliu de ploi în BULGARIA Foto: www.stock-clip.com

În Bulgaria a fost emisă o avertizare cod portocaliu de ploi abundente şi descărcări electrice.

( ) Citeşte tot articolul

Eveniment 22 Iulie 2014, ora: 13:08

Un contrabandist a ascuns aproape 7 mii de țigări în podeaua mașinii

Un contrabandist a ascuns aproape 7 mii de țigări în podeaua mașinii

Poliţiştii de frontieră din cadrul Punctului de Trecere a Frontierei Oancea au descoperit, ascunse şi nedeclarate, aproximativ 7.000 de ţigarete în podeaua unui autoturism condus de un bărbat cu dublă cetăţenie. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Iulie 2014, ora: 12:49

UE nu este pregătită să introducă împotriva Rusiei a treia etapă a sancţiunilor

UE nu este pregătită să introducă a treia etapă a sancţiunilor împotriva Rusiei, care se referă la sectoare întregi ale economiei ruseşti, scrie ziarul britanic The Independent, citat de "Vocea Rusiei" şi MOLDPRES.

( ) Citeşte tot articolul

Eveniment 22 Iulie 2014, ora: 12:38

Doi moldoveni au pompat ilegal 8 tone de spirt în Ucraina

Doi moldoveni au pompat ilegal 8 tone de spirt în Ucraina

Doi cetăţeni moldoveni şi un ucrainean au fost reţinuţi în această dimineaţă, 22 iulie, pentru contrabandă cu alcool etilic, informează Poliția de Frontieră.

( ) Citeşte tot articolul

Social 22 Iulie 2014, ora: 12:27

(FOTO) Militarii americani fac reparații la Școala specială pentru copii hipoacuzici din Chișinău

(FOTO) Militarii americani fac reparații la Școala specială pentru copii hipoacuzici din Chișinău

SUA continuă lucrările de renovare a Școlii speciale nr. 12 pentru copii hipoacuzici din sectorul Botanica, Chișinău. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Iulie 2014, ora: 12:23

BBC scade salariile vedetelor sale cu 6 milioane lire sterline

BBC scade salariile vedetelor sale cu 6 milioane lire sterline

BBC, radiodifuzorul public britanic, vrea sa scada cu 6 milioane de lire sterline (7,5 milioane euro) salariile prezentatorilor-vedeta ai companiei si sa sporeasca investitiile in domeniul productiei de seriale dramatice, informeaza dailymail.co.uk.

( ) Citeşte tot articolul


 

 

Bună Dimineața 23 Iulie 2014, de Ana Gherciu

O cafea, vă rog! Dar astăzi să fie…

De fiecare dată când aleg să petrec timpul într-o cafenea sau restaurant, îmi dau seama că țara noastră, pe lângă multe altele, bineînțeles, mai are nevoie urgentă de o școală de chelneri.

() Citeşte tot articolul

Editorial 22 Iulie 2014, de Constantin Tănase

Lașitate politică? Trădare? Da, dar s-o știm și noi!

Ieri, opinia publică a fost „informată” că „guvernul a decis să își asume răspunderea în faţa Parlamentului pentru un pachet de legi.

() Citeşte tot articolul

Bună Dimineața 22 Iulie 2014, de Ion Macovei

Mutații monstruoase sub influența televiziunilor rusești

Chiar dacă zgomotul războiului din Ucraina nu ajunge până la Nistru, oamenii din satele noastre suferă și ei. 

() Citeşte tot articolul

Bună Dimineața 21 Iulie 2014, de Constantin Tănase

Legislația la moldoveni: Argați impozitați și artiști evazioniști

Un proverb zice: popa când nu are ce face, botează vițeii. Dar ce face guvernul, când n-are ce face? Elaborează proiecte de legi care „reglementează” legislația „cu privire la executarea activităţilor necalificate cu caracter ocazional desfăşurate de zilieri - persoanele...

() Citeşte tot articolul

Opinii & Editoriale 21 Iulie 2014, de Marin Basarab

Iaca este, iaca nu-i… misterul microbuzelor estompat de misterul lingvistico-identitar

Ceea ce se întâmplă în ultimele săptămâni cu transportul public din oraș este demn de un film de comedie francez. Unicul minus al acestei comedii este că nu toți vor fi în stare să râdă. Vor râde cei care dețin automobile și cei cărora sănătatea le permite să...

() Citeşte tot articolul

Opinii & Editoriale 21 Iulie 2014, de Tudor Cojocariu

Cum să fii primul fără să știi

Am participat pe parcursul recentelor două săptămâni la Academia de Vară Euro-Atlantică din Varșovia, proiect organizat la College of Europe cu suportul German Marshal Fund și Polish-American Freedom Foundation. Evenimentul a reunit grupuri de tineri specialiști, cercetători și activiști civici din...

() Citeşte tot articolul

Opinii & Editoriale 21 Iulie 2014, de Moni Stănilă