Astăzi 16 Aprilie 2014, Miercuri - Ultima actualizare la ora 13:27
Abonamente

Timpul Liber 10 Ianuarie 2011, ora 13:11    Din editia print

Interviu cu Andreea Marin-Bănică pentru FEMEIA:” Îmi asum şi bunele, şi relele”

Marime Font

Andreea Marin-Bănică este femeia care nu are nevoie de prezentare. Cel puţin, nu pe cele două maluri ale Prutului, care ani de zile au aşteptat, sâmbătă de sâmbătă, ca „Zâna Surprizelor” să le bată la uşă. Are un CV atât de impresionant, încât ne-ar lua câteva pagini de ziar să-l publicăm. Totuşi, se pare că, dacă ar trebui să-şi scrie un CV dintr-un singur punct, acesta ar fi: „Realizări - fiica Violeta, rezultată din căsnicia fericită cu un alt nume sonor din România, Ştefan Bănică Jr.”...

- Dragă Andreea, lumea care vă vede la televizor vă consideră perfectă. Care este preţul acestei perfecţiuni?
- Va mulţumesc pentru compliment, însă eu sunt un om realist si, de aceea, vă corectez: sunt departe de perfecţiune, dar încerc să fac tot ce depinde de mine cât mai bine cu putinţă. Sunt perfecţionistă în munca mea, asta e adevărat. Preţul sunt nopţile nedormite pentru a duce la bun sfârşit proiecte la care ţin, uneori probleme de sănătate care apar - pentru că las sănătatea pe planul doi, deşi nu ar trebui să fac asta şi este lecţia pe care vreau să o învăţ în 2011.

- Cum şi pentru ce l-aţi ales pe Ştefan Bănică Jr.?
- Pentru că ne potrivim. Asta contează. În rest, sunt convinsă că există şi alţi bărbaţi buni pe pământ, dar nu mi se potrivesc mie, aşa cum sunt convinsă că există femei cu mai multe calităţi decât mine, dar... Fericirea în cuplu vine din felul în care cei doi se completează reciproc şi nimic mai mult.


- Sunteţi femeia care îşi aşteaptă soţul cu masa pusă?...
- Când Ştefan vine acasă în urma mea, sigur că primul lucru la care mă gândesc e să fie bine hrănit după o zi grea. Câteodată însă sunt eu cea care vine mai târziu...

- Cum v-aţi împărţit responsabilităţile în familie - cineva găteşte şi celălalt spală vasele?
- Ăsta e secretul nostru. Dar avem, într-adevăr, responsabilităţi complementare, astfel încât să ne ajutăm unul pe celălalt, iar copiii să nu ne simtă prea mult lipsa.

- Cum v-a schimbat felul de a privi lumea şi pe dvs. însăţi apariţia Violetei?
- Am realizat că nimic din ce am făcut în viaţă nu a fost mai preţios decât acest copil. Asta înseamnă sufletul de mamă, în stare de orice pentru puiul de om desprins din trupul ei. Este prioritatea mea pe viaţă. Toate se rânduiesc după ea în lista imaginară a tot ceea ce mă defineşte.

- Care este secretul ce vă ajută să aveţi grijă în acelaşi timp de fetiţa dvs., de carieră şi de soţ?
- Nu am nici un secret miraculos. Nu pot spune că e uşor să găseşti balanţa corectă şi asta nu se întâmplă fără efort. Nu e simplu să le faci pe toate bine, câteodată mai greşeşti, acorzi mai multă atenţie într-un punct în detrimentul celuilalt, dar importantă e voinţa de a menţine cârma dreapta şi de a face totul cât de bine posibil, atât cat depinde de tine.

- Credeţi că există iubire în care să existe fidelitate absolută?
- Sper că da. Nu sunt naivă, dar atâta vreme cât eu sunt în stare de dragoste şi fidelitate, mi-e greu să cred că sunt singurul om de pe pământ plămădit astfel. Sigur mai există măcar un om ca şi mine, aşa-mi place să cred :).

- De-a lungul anilor v-aţi implicat în foarte multe acţiuni de binefacere. Unii au zis că aţi făcut-o pentru publicitate, dar care a fost de fapt motivul adevărat?
- Cine-a spus asta e un om cu minte puţină şi nu merită să îi dau atenţie. E clar că nu face niciodată vreun gest de omenie el însuşi, altminteri ar şti că întâi gândeşti, apoi vorbeşti, mai cu seama când e vorba de un subiect atât de sensibil - de vieţi aflate la limită, de suflete, de oameni... Sunt oameni care trăiesc astăzi şi pentru că eu şi echipa mea am fost acolo la timp, pentru a-i ajuta. Şi pentru noi ei contează, nu cei care aruncă vorbele, dar nu mişcă un deget în sprijinul celor din jur.

- Ştim că aţi adoptat un copil la distanţă. Care e legătura dintre el şi familia dvs.?
- Doi copii - un băieţel din China şi o fetiţă din Niger. Pe băieţelul din China l-am vizitat în această vară, aveţi pe blogul meu impresii la cald şi fotografii de suflet pentru mine. E suficient să accesaţi http://andreeamarinbanica.acasa.ro.

- Aţi reuşit să construiţi o carieră impresionantă în televiziune, aţi apărut într-un film, aţi scris o carte, aţi creat haine pentru bebeluşi. Ce mai urmează pentru Andreea Marin?
- De exemplu, proiectul cu fonduri europene la care lucrez acum, lansat în chiar primele zile ale lui 2011 şi care e foarte important pentru mine, fiindcă e dedicat mamelor aflate în dificultate. Sunt mamă şi îmi doresc sincer ca fiecare mamă să aibă un cămin fericit, să fie înconjurată de copii frumoşi şi sănătoşi, să aibă parte de liniştea pe care o merită, de dragoste, de bucurii, alături de bărbaţii iubiţi care să le sprijine şi să fie atenţi şi la nevoile sufletului lor. Viaţa, însă, ne arată că lucrurile nu stau aşa pentru toate femeile-mamă. Creşte întruna numărul de divorţuri, presa vorbeşte zilnic de soţii care cad în depresie şi iau decizii greşite din pricina necazurilor cărora nu le mai pot face faţă fără un sprijin, care nu găsesc soluţii pentru ieşirea din impas - fie că e vorba de probleme legate de sănătatea lor sau a copilului lor, fie pentru că nu sunt ascultate şi înţelese, fie pentru că suferă din cauza lipsei unui loc de muncă potrivit abilităţilor lor, a discriminării sau a violenţei domestice. Proiectul fundaţiei mele se numeşte „Centre de consiliere pentru mamele aflate în dificultate”, dar noi l-am botezat scurt „Şcoala Mamelor” şi le invit pe toate mămicile care se simt singure în faţa poverilor care le apasă pe umeri să intre pe www.pretuiesteviata.org pentru a afla cum le putem ajuta.

- Rămâne televiziunea „dragostea cea mare”? Dar TVR?
- Televiziunea este un capitol important din viaţa mea, dar nu singurul. Astăzi eu am alte priorităţi, m-am reinventat pe alte direcţii. Rămâne o amintire frumoasă, o muncă făcută atâţia ani cu pasiune, de aceea, mai revin din când în când la ea, dar nu în mod permanent. TVR a fost, pentru mai bine de 15 ani, a doua mea casă.

- Aţi avut şi urcuşuri, şi coborâşuri în viaţă, unele dintre ele „trăite în faţa presei”. Cum treceţi peste obstacole - vă izolaţi sau, dimpotrivă, vă implicaţi şi mai mult în muncă?
- Izolarea nu mă caracterizează, dimpotrivă, „sunt asemenea nisipului clepsidrei/ care poate fi timp/ numai în cădere”, cum spune o poezie dragă mie. Caut soluţii să ies din impas atunci când e cazul şi nu mă mulţumesc cu a aştepta o rezolvare care să vină de la sine. Îmi asum şi bunele, şi relele, ung motorul şi îl fac să meargă.

- În România, dvs. aţi luptat chiar şi cu Guvernul pentru ca acesta să implementeze anumite legi din domeniul sănătăţii. Aţi avut vreun rezultat?
- Nu-mi place să îi spun „luptă”, să zicem că am construit, cât mi-a stat în putere, alături de alţi oameni de bine pentru a corecta o lege prost întocmită şi a o face mai eficientă în sprijinul bolnavilor. Da, am reuşit şi va intra în vigoare în noua formă în curând. Este vorba de modificarea ordinului 50/2004 al Ministrului Sănătăţii.

- Cum putem schimba noi, fiecare în parte, câte puţin din lumea în care trăim?
- Dacă nu avem forţa de a mişca lucrurile noi înşine, ne putem alătura celor care au aceasta vocaţie. A sta deoparte cu mâinile încrucişate e cea mai proastă alegere.

- Ce înseamnă să iubeşti viaţa?
- Deviza mea e „preţuieşte viaţa!”, aşa se numeşte şi fundaţia mea. Pentru că eu cred ca, aşa cum e ea, cu bune şi cu rele, viaţa merita a fi preţuită şi mereu înzestrată. Depinde mult de noi înşine să merite această călătorie a noastră: propriul destin.

- Vă mulţumim pentru interviu şi vă dorim un an cât mai bun!

Silvia Ursu
Sorina Ştefârţă

Sursa: Timpul Suplimentul Femeia


blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

CSI / Rusia 16 Aprilie 2014, ora: 13:27

(LIVE TEXT / VIDEO / FOTO) Clădirea consiliului local din Donețk a fost preluată de separatiști. Ministerul Apărării de la Kiev a confirmat faptul că doi militari ucraineni au fost luaţi ostatici

(LIVE TEXT / VIDEO / FOTO) Clădirea consiliului local din Donețk a fost preluată de separatiști. Ministerul Apărării de la Kiev a confirmat faptul că doi militari ucraineni au fost luaţi ostatici

Rada Supremă de la Kiev se întruneşte într-o şedinţă cu uşile închise ca să discute despre problema securităţii din ţară. Între timp, în estul Ucrainei continuă operaţiunea antitero. Sute de soldaţi au ajuns în regiune şi încearcă să...

( ) Citeşte tot articolul

Politică 16 Aprilie 2014, ora: 13:18

Corman pleacă în Federația Rusă pentru a discuta cu Narîșkin, Matvienko și Rubinov

Președintele Parlamentului Republicii Moldova, Igor Corman va participa mâine, 17 aprilie, la Consiliul Adunării Interparlamentare a CSI, care va avea loc la Sankt Petersburg.

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 16 Aprilie 2014, ora: 11:24

Voluntarul zilei: Alina Toporovschi

Voluntarul zilei: Alina Toporovschi

Voluntarul zilei de azi e Alina Toporovschi. 

( ) Citeşte tot articolul

Eveniment 16 Aprilie 2014, ora: 10:17

Mitropolitul Vladimir a sfințit vinul pastoral "Cahor" produs de Cricova

Mitropolitul Vladimir a sfințit vinul pastoral "Cahor" produs de Cricova

În ajun de sfintele sărbători de Paști, la Combinatul de Vinuri “Cricova” S.A. a fost oficiată slujba de sfințire și binecuvîntare a vinului pastoral “Cahor”.  

( ) Citeşte tot articolul

CSI / Rusia 16 Aprilie 2014, ora: 09:11

Poliția cere credincioșilor să NU viziteze de Paști locurile sfinte din Donețk

Poliția cere credincioșilor să NU viziteze de Paști locurile sfinte din Donețk

Poliția cere cetățenilor să nu viziteze, în timpul sărbătorilor pacale, locurile sfinte și edificii religioase din regiunea Donețk. 

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 16 Aprilie 2014, ora: 08:56

Patru judecători vor fi cercetaţi penal

Patru judecători vor fi cercetaţi penal

Patru magistrați din cadrul Curţii de Apel Economice vor fi cercetaţi penal. Asta după ce Consiliul Superior al Magistraturii şi-a dat acordul în acest sens.

( ) Citeşte tot articolul

CSI / Rusia 16 Aprilie 2014, ora: 08:17

Putin a avertizat-o pe Merkel că Ucraina se află pe marginea războiului civil

Putin a avertizat-o pe Merkel că Ucraina se află pe marginea războiului civil

Preşedintele rus Vladimir Putin a avertizat-o pe cancelarul german Angela Merkel că Ucraina se află pe marginea războiului civil, după ce Kievul a trimis armata împotriva separatiştilor din estul ţării, a anunţat miercuri Kremlinul. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Aprilie 2014, ora: 08:12

Secția consulară a Ambasadei Republicii Moldova în România îşi schimbă sediul

Ministerul Afacerilor Externe şi Integrării Europene informează că, începând cu 1 mai 2014, secția consulară a Ambasadei Republicii Moldova în România îşi schimbă sediul, noua adresa fiind: str. Emanoil Porumbaru nr. 89, Sector 1, București 011424,...

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 16 Aprilie 2014, ora: 07:05

Personalitatea zilei. Nadejda Tudor, fondatoarea mișcării feministe din Basarabia

Personalitatea zilei. Nadejda Tudor, fondatoarea mișcării feministe din Basarabia

Nadejda Tudor s-a născut la 20 decembrie 1888 în comuna Manzâri din jud.Tighina, moşia de cândva a Roxanei Sturdza. 

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 16 Aprilie 2014, ora: 06:51

Calendar istoric. Pe 16 aprilie începe războiul civil în China

1869: A apărut, la București, revista „Traian", editată de Bogdan Petriceicu Hasdeu. 

( ) Citeşte tot articolul

Carte 16 Aprilie 2014, ora: 06:33

18 cărti biografice pe care merită să le citești

18 cărti biografice pe care merită să le citești Foto: http://acorduridinsuflet.files.wordpress.com/

Citind viața unui om, îți imaginezi timpurile în care a trăit, societatea în care a existat și – cel mai important – găsești modele noi. Modele de comportament, de gândire, de viziune și modele de valori. Însă nu orice fel de modele: e vorba de...

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 15 Aprilie 2014, ora: 19:55

(LIVE TEXT / VIDEO / FOTO) Acțiunea anti-teroristă a început. SEPARATISM ÎN MAI MULTE LOCALITĂȚI DIN ESTUL UCRAINEI

(LIVE TEXT / VIDEO / FOTO) Acțiunea anti-teroristă a început. SEPARATISM ÎN MAI MULTE LOCALITĂȚI DIN ESTUL UCRAINEI

FBI anunță oficial că a trimis mai mulți agenți la Kiev pentru a ajuta noile autorități să reîntoarcă activele de peste hotare furate de fosta conducere, anunță BBC Ucraina. 

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 15 Aprilie 2014, ora: 18:46

China: Jing-Jin-Ji va fi cel mai mare oraș din lume, cu 100 de milioane de locuitori

China: Jing-Jin-Ji va fi cel mai mare oraș din lume, cu 100 de milioane de locuitori

Autoritățile chineze plănuiesc să realizeze un nou megalopolis, cu caracteristici nemaiîntâlnite până acum - 100 de milioane de locuitori, o suprafață mai mare decât state ca Uruguay sau Senegal și o populație mai numeroasă decât cea a Germaniei -, care va...

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 15 Aprilie 2014, ora: 17:51

Voluntarul zilei: Mihail Melenciuc

Voluntarul zilei: Mihail Melenciuc

Mihail Melenciuc învață la Facultatea de Istorie și Filosofie a Universității de Stat. Este un băiat extraordinar, cu o atitudine pozitivă, care se implică în majoritatea acțiunilor unioniste. Pe lângă faptul că este pasionat de istorie, Mihail practică mai multe...

( ) Citeşte tot articolul

CSI / Rusia 15 Aprilie 2014, ora: 16:50

Fostul premier Azarov și fiul acestuia sunt cercetați în Austria pentru spălare de bani

Fostul premier Azarov și fiul acestuia sunt cercetați în Austria pentru spălare de bani

Fostul premier Nikolai Azarov, dar și fiul acestuia, Alexei Azarov, sunt cercetați pentru spălare de bani. Anunțul a fost făcut de către ministerul Justiției din Austria.

( ) Citeşte tot articolul

CSI / Rusia 15 Aprilie 2014, ora: 16:35

De mâine Germania va furniza gaz natural Ucrainei prin Polonia

De mâine Germania va furniza gaz natural Ucrainei prin Polonia

Germania va furniza gaz natural Ucrainei prin Polonia de miercuri, 16 aprilie. Potrivit publicației unian.net, „Gaz System” va oferi aproximativ 4 milioane de metri cubi de gaz, care este și volumul maxim posibil livrat.

( ) Citeşte tot articolul

Internațional 15 Aprilie 2014, ora: 16:21

Un oraș de la granița Rusiei încearcă să se alăture Estoniei

Un oraș de la granița Rusiei încearcă să se alăture Estoniei

Oamenii din orașul rus Ivangorod de la granița cu Estonia au trimis o petiție către președintele rus și, respectiv, estonian în care cer permisiunea ca orașul lor să devină parte din Estonia, raportează Radio Europa Liberă.

( ) Citeşte tot articolul

Politică 15 Aprilie 2014, ora: 15:52

Voronin s-a plâns foștilor președinți din Serbia, Polonia și Albania de Acordul de Asociere la UE

Voronin s-a plâns foștilor președinți din Serbia, Polonia și Albania de Acordul de Asociere la UE

Liderul comuniștilor, Vladimir Voronin s-a plâns foștilor președinți din Serbia, Polonia și Albania de Acordul de Asociere la UE, pe care guvernarea ar urma să-l semneze cel mai probabil în luna iunie. 

( ) Citeşte tot articolul

CSI / Rusia 15 Aprilie 2014, ora: 15:24

Oficial ucrainean: Primul batalion al Gărzii Naționale a Ucrainei a fost trimis pe 'front' în estul țării

Oficial ucrainean: Primul batalion al Gărzii Naționale a Ucrainei a fost trimis pe 'front' în estul țării

Primul batalion al Gărzii Naționale a Ucrainei a fost trimis pe 'front' în estul țării. Anunțul a fost făcut de către secretarul Consiliului pentru Securitatea Națională și Apărare, Andrii Parubii, citat de AFP.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Aprilie 2014, ora: 15:21

Accident în Capitală: Două mașini s-au făcut praf în intersecția străzilor Sfatul Țării cu Alexei Șciusev (GALERIE FOTO)

Accident în Capitală: Două mașini s-au făcut praf în intersecția străzilor Sfatul Țării cu Alexei Șciusev (GALERIE FOTO)

Accident într-o intersecție din Capitală. Două mașini s-au tamponat în intersecția străzilor Sfatul Țării cu Alexei Sciusev. Deocamdată nu se știe cine se face vinovat de comiterea accidentului.

( ) Citeşte tot articolul

Politică 15 Aprilie 2014, ora: 15:15

Autorităţile găgăuze cer introducerea unei cote de cinci deputaţi în Parlamentul de la Chişinău

Autorităţile găgăuze cer introducerea unei cote de cinci deputaţi în Parlamentul de la Chişinău

Autorităţile din Găgăuzia cer să fie introdusă o cotă de cinci deputaţi în Parlamentul de la Chişinău (format din 101 deputaţi). Anunțul a fost făcut astăzi, 15 aprilie, de către preşedintele Adunării Populare de la Comrat, Dmitri Constantinov.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Aprilie 2014, ora: 13:36

Deputatul Nicolae Juravschi este cercetat penal pentru fals în declaraţia de avere

Deputatul Nicolae Juravschi este cercetat penal pentru fals în declaraţia de avere

Deputatul PLDM Nicolae Juravschi este cercetat penal pentru fals în declaraţia de avere. Informaţia a fost confirmată de către purtătorul de cuvânt al Procuraturii Generale, Maria Vieru.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Aprilie 2014, ora: 13:05

Exporturile în Rusia au scăzut cu mai bine de 28 la sută în primele două luni ale anului 2014

Exporturile în Rusia au scăzut cu mai bine de 28 la sută în primele două luni ale anului 2014

Exporturile de mărfuri în țările Uniunii Europene au crescut cu aproape 15% în primele două luni ale anului curent, iar exporturile în țările CSI au scăzut cu 19% față de perioada similară a anului trecut. Mai mult, în această perioadă exporturile în...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Aprilie 2014, ora: 13:05

Nesimțire De Paști pensionarii vor primi 100 de lei, iar deputații 500 de lei

De Paști pensionarii vor primi 100 de lei, iar deputații 500 de lei

Cu ocazia sărbătorilor pascale, pensionarii vor primi ajutoare băneşti în valoare de 100 lei. De aceşti bani vor beneficia peste 78 000 de pensionari din municipiul Chişinău, precum şi invalizi de gradul I şi gradul II a căror pensie nu depăşeşte 1 450 de lei.

( ) Citeşte tot articolul


 

Editorial 16 Aprilie 2014, de Constantin Tănase

Apropo, de dedesubturile (geo)politice ale atacurilor lui Dodon la adresa compozitorului Eugen Doga

…Povestea odată Eugeniu Doga că s-a nimerit să zboare la Moscova în același avion cu I. Dodon, pe atunci mare grangur în guvernul comunist al lui Voronin. 

() Citeşte tot articolul

Bună Dimineața 16 Aprilie 2014, de Dorin Galben

Strigăt mut. Drama moldovenilor de la sate

Bătrânii trăiesc dintr-o pensie foarte mică, tinerii nu au locuri de muncă și mulți pleacă peste hotare, iar cei care rămân acasă își beau mințile. Zeci de case au rămas părăsite, iar drumurile sunt într-o stare degradată. 

() Citeşte tot articolul

Editorial 15 Aprilie 2014, de Marin Basarab

Pietonala pentru bărbați și discriminarea femeii într-o țară „europeană”

Mai în glumă, mai în serios, multașteptata stradă pietonală din Chișinău s-a dovedit a fi una doar pentru bărbați. 

() Citeşte tot articolul

Bună Dimineața 15 Aprilie 2014, de Constantin Tănase

După Paști R. Moldova va fi ocupată de ruși!

Nu trebuie să ne facem iluzii – omenirea, inclusiv noi, românii, am plătit de atâtea ori preț greu pentru iluzii! – Rusia nu se va opri din noua ei aventură istorică.

() Citeşte tot articolul

Constantin Tănase 14 Aprilie 2014, de Constantin Tănase

Crucea de la răscruce. Moldova între nostalgia trecutului și nostalgia europeană

Motto:  Când ai zece pași de făcut, nouă pași sunt jumătatea drumului. (Proverb chinezesc)

() Citeşte tot articolul

Editorial 14 Aprilie 2014, de Octavian Țâcu

Peisajul politic din Republica Moldova (X). Partidele de stânga

În tentativa de a diseca din punct de vedere doctrinar şi ideologic stânga politică în R. Moldova vom face referire la trei grupuri de partide. 

() Citeşte tot articolul

Editorial 14 Aprilie 2014, de George Damian

Ucraina în faţa Pactului Ribbentrop-Molotov

Subiectul Ucrainei apare în mod surprinzător în stenograma discuţiei dintre regele României Carol al II-lea cu premierul britanic Neville Chamberlain, discuţie purtată în luna noiembrie a anului 1938.