Astăzi 1 Septembrie 2015, Marţi - Ultima actualizare la ora 19:41
Abonamente

Timpul Liber 10 Ianuarie 2011, ora 13:11    Din editia print

Interviu cu Andreea Marin-Bănică pentru FEMEIA:” Îmi asum şi bunele, şi relele”

Marime Font

Andreea Marin-Bănică este femeia care nu are nevoie de prezentare. Cel puţin, nu pe cele două maluri ale Prutului, care ani de zile au aşteptat, sâmbătă de sâmbătă, ca „Zâna Surprizelor” să le bată la uşă. Are un CV atât de impresionant, încât ne-ar lua câteva pagini de ziar să-l publicăm. Totuşi, se pare că, dacă ar trebui să-şi scrie un CV dintr-un singur punct, acesta ar fi: „Realizări - fiica Violeta, rezultată din căsnicia fericită cu un alt nume sonor din România, Ştefan Bănică Jr.”...

- Dragă Andreea, lumea care vă vede la televizor vă consideră perfectă. Care este preţul acestei perfecţiuni?
- Va mulţumesc pentru compliment, însă eu sunt un om realist si, de aceea, vă corectez: sunt departe de perfecţiune, dar încerc să fac tot ce depinde de mine cât mai bine cu putinţă. Sunt perfecţionistă în munca mea, asta e adevărat. Preţul sunt nopţile nedormite pentru a duce la bun sfârşit proiecte la care ţin, uneori probleme de sănătate care apar - pentru că las sănătatea pe planul doi, deşi nu ar trebui să fac asta şi este lecţia pe care vreau să o învăţ în 2011.

- Cum şi pentru ce l-aţi ales pe Ştefan Bănică Jr.?
- Pentru că ne potrivim. Asta contează. În rest, sunt convinsă că există şi alţi bărbaţi buni pe pământ, dar nu mi se potrivesc mie, aşa cum sunt convinsă că există femei cu mai multe calităţi decât mine, dar... Fericirea în cuplu vine din felul în care cei doi se completează reciproc şi nimic mai mult.


- Sunteţi femeia care îşi aşteaptă soţul cu masa pusă?...
- Când Ştefan vine acasă în urma mea, sigur că primul lucru la care mă gândesc e să fie bine hrănit după o zi grea. Câteodată însă sunt eu cea care vine mai târziu...

- Cum v-aţi împărţit responsabilităţile în familie - cineva găteşte şi celălalt spală vasele?
- Ăsta e secretul nostru. Dar avem, într-adevăr, responsabilităţi complementare, astfel încât să ne ajutăm unul pe celălalt, iar copiii să nu ne simtă prea mult lipsa.

- Cum v-a schimbat felul de a privi lumea şi pe dvs. însăţi apariţia Violetei?
- Am realizat că nimic din ce am făcut în viaţă nu a fost mai preţios decât acest copil. Asta înseamnă sufletul de mamă, în stare de orice pentru puiul de om desprins din trupul ei. Este prioritatea mea pe viaţă. Toate se rânduiesc după ea în lista imaginară a tot ceea ce mă defineşte.

- Care este secretul ce vă ajută să aveţi grijă în acelaşi timp de fetiţa dvs., de carieră şi de soţ?
- Nu am nici un secret miraculos. Nu pot spune că e uşor să găseşti balanţa corectă şi asta nu se întâmplă fără efort. Nu e simplu să le faci pe toate bine, câteodată mai greşeşti, acorzi mai multă atenţie într-un punct în detrimentul celuilalt, dar importantă e voinţa de a menţine cârma dreapta şi de a face totul cât de bine posibil, atât cat depinde de tine.

- Credeţi că există iubire în care să existe fidelitate absolută?
- Sper că da. Nu sunt naivă, dar atâta vreme cât eu sunt în stare de dragoste şi fidelitate, mi-e greu să cred că sunt singurul om de pe pământ plămădit astfel. Sigur mai există măcar un om ca şi mine, aşa-mi place să cred :).

- De-a lungul anilor v-aţi implicat în foarte multe acţiuni de binefacere. Unii au zis că aţi făcut-o pentru publicitate, dar care a fost de fapt motivul adevărat?
- Cine-a spus asta e un om cu minte puţină şi nu merită să îi dau atenţie. E clar că nu face niciodată vreun gest de omenie el însuşi, altminteri ar şti că întâi gândeşti, apoi vorbeşti, mai cu seama când e vorba de un subiect atât de sensibil - de vieţi aflate la limită, de suflete, de oameni... Sunt oameni care trăiesc astăzi şi pentru că eu şi echipa mea am fost acolo la timp, pentru a-i ajuta. Şi pentru noi ei contează, nu cei care aruncă vorbele, dar nu mişcă un deget în sprijinul celor din jur.

- Ştim că aţi adoptat un copil la distanţă. Care e legătura dintre el şi familia dvs.?
- Doi copii - un băieţel din China şi o fetiţă din Niger. Pe băieţelul din China l-am vizitat în această vară, aveţi pe blogul meu impresii la cald şi fotografii de suflet pentru mine. E suficient să accesaţi http://andreeamarinbanica.acasa.ro.

- Aţi reuşit să construiţi o carieră impresionantă în televiziune, aţi apărut într-un film, aţi scris o carte, aţi creat haine pentru bebeluşi. Ce mai urmează pentru Andreea Marin?
- De exemplu, proiectul cu fonduri europene la care lucrez acum, lansat în chiar primele zile ale lui 2011 şi care e foarte important pentru mine, fiindcă e dedicat mamelor aflate în dificultate. Sunt mamă şi îmi doresc sincer ca fiecare mamă să aibă un cămin fericit, să fie înconjurată de copii frumoşi şi sănătoşi, să aibă parte de liniştea pe care o merită, de dragoste, de bucurii, alături de bărbaţii iubiţi care să le sprijine şi să fie atenţi şi la nevoile sufletului lor. Viaţa, însă, ne arată că lucrurile nu stau aşa pentru toate femeile-mamă. Creşte întruna numărul de divorţuri, presa vorbeşte zilnic de soţii care cad în depresie şi iau decizii greşite din pricina necazurilor cărora nu le mai pot face faţă fără un sprijin, care nu găsesc soluţii pentru ieşirea din impas - fie că e vorba de probleme legate de sănătatea lor sau a copilului lor, fie pentru că nu sunt ascultate şi înţelese, fie pentru că suferă din cauza lipsei unui loc de muncă potrivit abilităţilor lor, a discriminării sau a violenţei domestice. Proiectul fundaţiei mele se numeşte „Centre de consiliere pentru mamele aflate în dificultate”, dar noi l-am botezat scurt „Şcoala Mamelor” şi le invit pe toate mămicile care se simt singure în faţa poverilor care le apasă pe umeri să intre pe www.pretuiesteviata.org pentru a afla cum le putem ajuta.

- Rămâne televiziunea „dragostea cea mare”? Dar TVR?
- Televiziunea este un capitol important din viaţa mea, dar nu singurul. Astăzi eu am alte priorităţi, m-am reinventat pe alte direcţii. Rămâne o amintire frumoasă, o muncă făcută atâţia ani cu pasiune, de aceea, mai revin din când în când la ea, dar nu în mod permanent. TVR a fost, pentru mai bine de 15 ani, a doua mea casă.

- Aţi avut şi urcuşuri, şi coborâşuri în viaţă, unele dintre ele „trăite în faţa presei”. Cum treceţi peste obstacole - vă izolaţi sau, dimpotrivă, vă implicaţi şi mai mult în muncă?
- Izolarea nu mă caracterizează, dimpotrivă, „sunt asemenea nisipului clepsidrei/ care poate fi timp/ numai în cădere”, cum spune o poezie dragă mie. Caut soluţii să ies din impas atunci când e cazul şi nu mă mulţumesc cu a aştepta o rezolvare care să vină de la sine. Îmi asum şi bunele, şi relele, ung motorul şi îl fac să meargă.

- În România, dvs. aţi luptat chiar şi cu Guvernul pentru ca acesta să implementeze anumite legi din domeniul sănătăţii. Aţi avut vreun rezultat?
- Nu-mi place să îi spun „luptă”, să zicem că am construit, cât mi-a stat în putere, alături de alţi oameni de bine pentru a corecta o lege prost întocmită şi a o face mai eficientă în sprijinul bolnavilor. Da, am reuşit şi va intra în vigoare în noua formă în curând. Este vorba de modificarea ordinului 50/2004 al Ministrului Sănătăţii.

- Cum putem schimba noi, fiecare în parte, câte puţin din lumea în care trăim?
- Dacă nu avem forţa de a mişca lucrurile noi înşine, ne putem alătura celor care au aceasta vocaţie. A sta deoparte cu mâinile încrucişate e cea mai proastă alegere.

- Ce înseamnă să iubeşti viaţa?
- Deviza mea e „preţuieşte viaţa!”, aşa se numeşte şi fundaţia mea. Pentru că eu cred ca, aşa cum e ea, cu bune şi cu rele, viaţa merita a fi preţuită şi mereu înzestrată. Depinde mult de noi înşine să merite această călătorie a noastră: propriul destin.

- Vă mulţumim pentru interviu şi vă dorim un an cât mai bun!

Silvia Ursu
Sorina Ştefârţă

Sursa: Timpul Suplimentul Femeia

blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Ultima oră 1 Septembrie 2015, ora: 18:53

CSA Steaua iese la atac după conferința lui Becali! Planul pe care îl au cei de la Armată

Șeful compartmentului juridic al CSA Steaua, Florin Talpan, îl contrazice pe Gigi Becali, în ciuda faptului că acesta a prezentat actul prin care spune că demonstrează faptul că echipa pe care o conduce este continuatoarea de drept a vechii echipe. 

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 1 Septembrie 2015, ora: 16:49

Limba și școala românească în regiunea transnistreană ocupată de armata rusă

Limba și școala românească în regiunea transnistreană ocupată de armata rusă

Radio Chișinău: Dle Iovcev recent ați avut o întrevedere cu ministrul Educației, Maia Sandu, cine a participa la întrevedere, ce probleme ați discutat și care vor fi soluțiile?

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 1 Septembrie 2015, ora: 16:45

(DOC) Lista basarabenilor admiși la STUDII în România a fost publicată

(DOC) Lista basarabenilor admiși la STUDII în România a fost publicată

Ministerul Educaţiei şi Cercetării Ştiinţifice din România a publicat Lista provizorie a candidaţilor de origine etnică română din Moldova, admişi în sesiunea I ca bursieri ai statului român la studii universitare de licenţă în învăţământul...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 1 Septembrie 2015, ora: 16:28

(POZA ZILEI) Ucrainenii au scos de vânzare hartie igienică cu chipul lui Vladimir Putin

(POZA ZILEI) Ucrainenii au scos de vânzare hartie igienică cu chipul lui Vladimir Putin

Preşedintele rus Vladimir Putin este, poate, cel mai mare duşman al ucrainenilor care militează pentru independenţa ţării şi care susţin lupta împotriva separatiştilor proruşi. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 1 Septembrie 2015, ora: 16:02

Limba română - emblemă (I)

Limba română - emblemă (I)

Între cele 365 de zile ale anului, s-a găsit şi o zi de aniversare a limbii române. Ziua de 31 august a fost proclamată Ziua Limbii Române, prin Legea 53/ 2013. O sărbătoare, fie ea sacră sau profană, este un bun prilej de aduceri aminte şi de reflecţii.Vom aşterne...

( ) Citeşte tot articolul

UE / Nato 1 Septembrie 2015, ora: 15:38

UE şi SUA au condamnat violenţele de la Kiev: Violenţa împotriva deciziei unui Parlament ales este şi mai gravă

UE şi SUA au condamnat violenţele de la Kiev: Violenţa împotriva deciziei unui Parlament ales este şi mai gravă

UE şi SUA au condamnat violenţele de la Kiev de luni, soldate cu moartea a doi poliţişti şi rănirea altor 120, după ce parlamentarii au adoptat în prima lectură un proiect de lege privind o autonomie sporită pentru teritoriile separatiste din estul Ucrainei, informează site-ul...

( ) Citeşte tot articolul

CSI / Rusia 1 Septembrie 2015, ora: 15:34

Moscova va conduce preşedinţia Consiliului de Securitate al ONU

Moscova va conduce preşedinţia Consiliului de Securitate al ONU

Ministrul de Externe al Rusiei, Serghei Lavrov, va prelua preşedinţia Consiliului de Securitate al Naţiunilor Unite.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 1 Septembrie 2015, ora: 15:25

Școala din Verejeni a fost numită în memoria unui pompier căzut la datorie (VIDEO)

Școala din Verejeni a fost numită în memoria unui pompier căzut la datorie (VIDEO)

Conducerea Serviciului Protecției Civile și Situațiilor Excepționale a fost prezentă la un eveniment important pentru localitatea Verejeni, raionul Telenești.

( ) Citeşte tot articolul

CSI / Rusia 1 Septembrie 2015, ora: 15:15

A treia persoană, rănită în ciocnirile de lângă Parlamentul din Kiev a decedat

A treia persoană, rănită în ciocnirile de lângă Parlamentul din Kiev a decedat

A treia persoană, rănită în ciocnirile de lângă Parlamentul din Kiev, și-a pierdut viața. Anunțul a fost făcut de către deputatul Olga Bogomoleț, care a menționat că este vorba despre un soldat MAI.

( ) Citeşte tot articolul

Politică 1 Septembrie 2015, ora: 14:57

Streleț către studenți: Grație consacrării și dedicației ministrului Maia Sandu au fost puse temeliile unor procese de reforme în sectorul educației

Streleț către studenți: Grație consacrării și dedicației ministrului Maia Sandu au fost puse temeliile unor procese de reforme în sectorul educației

Prim-ministrul Valeriu Streleţ a mers astăzi la Facultatea de Istorie şi Filozofie a Universităţii de Stat din Moldova pentru a-i încuraja pe studenţii anului I de studii, îndemnându-i să persevereze la învățătură.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 1 Septembrie 2015, ora: 14:52

Două microbuze s-au ciocnit pe traseul Hânceşti - Chişinău: Șoferii au rămas blocați între fiare

Două microbuze s-au ciocnit pe traseul Hânceşti - Chişinău: Șoferii au rămas blocați între fiare

Un microbuz de pe ruta Cahul-Chişinău, cu 18 persoane la bord, s-a ciocnit cu un alt microbuz pe traseul Hânceşti Chişinău.

( ) Citeşte tot articolul

Politică 1 Septembrie 2015, ora: 14:49

Timofti le-a vorbit elevilor în prima zi de școală despre reforme și studii solide

Timofti le-a vorbit elevilor în prima zi de școală despre reforme și studii solide

Președintele Republicii Moldova, Nicolae Timofti, a participat astăzi, 1 septembrie a.c., la deschiderea noului an școlar în liceul Alecu Russo din satul Cojușna, raionul Strășeni.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 1 Septembrie 2015, ora: 14:43

(CIRC) Cavcaliuc, șeful Inspectoratului General al Poliției ar fi fost reținut la Moscova iar ulterior eliberat

(CIRC) Cavcaliuc, șeful Inspectoratului General al Poliției ar fi fost reținut la Moscova iar ulterior eliberat

”Gheorghe Cavcaliuc, şeful IGP, a fost reţinut pe aeroportul Domodedovo din Moscova”, scrie un jurnalist pe o rețea de socializare.

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 1 Septembrie 2015, ora: 14:31

OFICIAL: Ghenadie Valuţa a fost oprit de a săvârşi cele sfinte pentru instigare la vrajbă și ură

Prin Decretul semnat de Înaltpreasfinţitul Mitropolit Vladimir la data de 01.09.2015, diaconul Ghenadie Valuţa este oprit de a săvârşi cele sfinte, conform documentului de mai jos:

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 1 Septembrie 2015, ora: 14:09

Meciurile României cu echipele Ungariei şi Greciei, din preliminariile UEFA Euro 2016, la TVR

Naţionala de fotbal a României întâlneşte pe 4 septembrie, respectiv 7 septembrie echipele Ungariei şi Greciei, în preliminariile UEFA Euro 2016, ambele meciuri fiind transmise în direct la TVR 1, TVR HD şi, online, pe TVR+, de la ora 21.45, informează...

( ) Citeşte tot articolul

UE / Nato 1 Septembrie 2015, ora: 14:07

Ungaria face orice pentru a scăpa de imigranții: ÎNCHISORILE sunt pregătite

Ungaria face orice pentru a scăpa de imigranții: ÎNCHISORILE sunt pregătite

Ungaria face orice pentru a scăpa de imigranții ilegali care ajung pe teritoriul maghiar.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 1 Septembrie 2015, ora: 14:04

Liderii Platformei DA cheamă tinerii la protest

Liderii Platformei DA cheamă tinerii la protest

Grupul de iniţiativă al Platformei civice „Demnitate şi Adevăr” vine cu un apel către tineri să iasă în Piaţa Marii Adunări Naţionale în data de 6 septembrie, când este planificată o nouă acţiune de protest, scrie IPN. 

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 1 Septembrie 2015, ora: 14:04

Ponta anunţă pe Twitter o întâlnire de lucru cu Iohannis pe tema Republica Moldova

Premierul Victor Ponta a anunţat, marţi, pe Twitter, o întâlnire de lucru cu preşedintele Klaus Iohannis, pe care l-a informat despre Republica Moldova, menţionând că există "consens" şi că "România rămane cel mai hotărât susţinător al...

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 1 Septembrie 2015, ora: 14:02

O nouă rundă de privatizare

În perioada 28 august – 7 octombrie (termen limită de depunere a ofertelor), se vor desfăşura două concursuri (investiţional şi comercial) în cadrul unei noi runde de privatizare a proprietăţii publice, transmite IPN.

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 1 Septembrie 2015, ora: 13:47

Schimb neoficial de „prizonieri” între Republica Moldova și separatiștii din regiunea transnistreană?

Schimb neoficial de „prizonieri” între Republica Moldova și separatiștii din regiunea transnistreană?

Autoritățile separatiste de la Tiraspol au reținut un ministru adjunct al Sănătății și o echipă de jurnaliști TV din Republica Moldova. Asta după ce Chișinăul a interzis intrarea și ieșirea din Moldova a mașinilor cu plăcuțe transnistrene de înmatriculare, iar poliția...

( ) Citeşte tot articolul

CSI / Rusia 1 Septembrie 2015, ora: 12:33

(Imagini video „apocaliptice” pe lacul Baikal) Greenpeace îi cere lui Putin să stingă incendiile: ”Ridică-te şi mergi la lupta cu focul”

(Imagini video „apocaliptice” pe lacul Baikal) Greenpeace îi cere lui Putin să stingă incendiile: ”Ridică-te şi mergi la lupta cu focul”

Un utilizatori YouTube din Rusia a postat pe internet imagini video „apocaliptice”, realizate de pe o barcă aflată pe lacul Baikal.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 1 Septembrie 2015, ora: 12:23

Fosta șefă a DIICOT reținută de DNA: Ar fi primit mii de euro MITĂ pentru a clasa un dosar

Fosta șefă a DIICOT reținută de DNA: Ar fi primit mii de euro MITĂ pentru a clasa un dosar

Fosta șefă a DIICOT Alina Bica a fost reținut marți, pentru 24 de ore, de procurorii DNA.

( ) Citeşte tot articolul

Eveniment 1 Septembrie 2015, ora: 12:21

Republica Moldova și-a deschis un consulat în Pakistan

Republica Moldova și-a deschis un consulat în Pakistan

La 29 august, la Islamabad, în cadrul unei ceremonii solemne, a avut loc inaugurarea sediului Consulatului Onorific al Republicii Moldova în oraşul Lahore, Republica Islamică Pakistan.

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 1 Septembrie 2015, ora: 12:06

Steliștii sînt bulversați de discuțiile despre marcă și palmares: ”Nu ne mai cheamă Steaua!”. Becali anunţă sfîrşitul Stelei o dată cu plecarea sa

Steliștii sînt bulversați de discuțiile despre marcă și palmares: ”Nu ne mai cheamă Steaua!”. Becali anunţă sfîrşitul Stelei o dată cu plecarea sa

Fotbaliștilor li s-a confirmat că Steaua va fi una singură, echipa Armatei. ”Conducerea ne-a spus că noi continuăm fără numele tradițional și fără siglă, dar cu palmares”, zice Adi Popa.

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 1 Septembrie 2015, ora: 11:55

Valeriu Streleţ: Limba română este un simbol de IDENTITATE a statului

Limba română este un simbol de identitate a Republicii Moldova, alături de drapel, stemă şi imn. Declaraţia a fost făcută de prim-ministrul Valeriu Streleţ la şedinţa festivă a Adunării Generale a Academiei de Ştiinţe a Moldovei, consacrată Sărbătorii Naţionale...

( ) Citeşte tot articolul

CSI / Rusia 1 Septembrie 2015, ora: 11:45

Kremlinul vrea să interzică ştirile negative despre criză şi proteste: ”Să te uiţi la TV pe stomacul gol nu este atât de interesant”

Kremlinul vrea să interzică ştirile negative despre criză şi proteste: ”Să te uiţi la TV pe stomacul gol nu este atât de interesant”

Având în vedere situaţia financiară şi economică dificilă din Rusia, eficiența propagandei de stat scade. Să te uiţi la TV pe stomacul gol nu este atât de interesant, şi ruşii au început să se plângă tot mai des că situaţia din ţară se deteriorează.

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 1 Septembrie 2015, ora: 11:39

O țară pe care o iubești nu o furi. DNA poate trece Prutul

DNA poate trece Prutul, afirmă Monica Macovei. Europarlamentarul a acordat un amplu interviu pentru Europa Liberă, în care a mai vorbit despre lupta anticorupție, politică internă și externă a României și Republicii Moldova.

( ) Citeşte tot articolul


Editorial 1 Septembrie 2015, de Octavian Țâcu

Mândria de a fi român (Reflecții pe marginea unei dispute între Lucian Boia și Ioan Aurel Pop)

Nu este ușor să fii istoric. Este o meserie cam ingrată, pentru că este afectată de trecerea timpului, de schimbarea regimurilor sau de conflictul de generații. Dar cel mai mult de păcatul originar al istoricului de a coaliza cu politicul și victorioșii, care de cele mai multe ori condiționează scrierea...

() Citeşte tot articolul

Editorial 1 Septembrie 2015, de Constantin Tănase

Moldovenismul cu ușankă rusească și cu papion european

 Fragment din cartea „Groapa cu lei”, 2014

() Citeşte tot articolul

Editorial 29 August 2015, de Moni Stănilă

Sărmanii noștri săraci

Devalorizarea continuă a leului ne pune pe toți în dificultate. Salariile noastre în lei, tot așa rămân. Pe lângă asta, scumpirile de la miezul nopții își spun cuvântul.

() Citeşte tot articolul

Constantin Tănase 25 August 2015, de Constantin Tănase

Râsul de la televiziune

Fragment din cartea „Ochiul lui Esop”, 2000

() Citeşte tot articolul

Opinii & Editoriale 24 August 2015, de Moni Stănilă

O porție sănătoasă de cultură

În 2009 veneam din Timișoara la Chișinău cu un proiect nou. Pe lângă poezie voiam și artă vizuală. Ana Toma ne-a realizat o carte-obiect în urma întâlnirii cenaclurilor Pavel Dan din Timișoara și Stare de Urgență din Chișinău, iar Ghenadie Popescu - un film.

() Citeşte tot articolul

Opinii & Editoriale 24 August 2015, de Marin Basarab

O bilă albă pentru Ilan Shor

Ilan Shor este cel mai frumos lucru care s-a întâmplat în Orhei de vreo 15 ani încoace. Cine ar fi crezut că un afacerist dubios, cu o presupusă implicare în furtul miliardului, va deveni un primar bun. Nimeni!

() Citeşte tot articolul

Opinii & Editoriale 24 August 2015, de Moni Stănilă

„Vinde averea ta"

 „(...) Zis-a lui tânărul: Toate acestea le-am păzit din copilăria mea. Ce-mi mai lipseşte? Iisus i-a zis: Dacă voieşti să fii desăvârşit, du-te, vinde averea ta, dă-o săracilor şi vei avea comoară în cer; după aceea, vino şi urmează-Mi. Ci, auzind cuvântul acesta,...

() Citeşte tot articolul

Opinii & Editoriale 21 August 2015, de Tudor Cojocariu