Astăzi 1 Noiembrie 2014, Sâmbătă - Ultima actualizare la 31 Octombrie 2014
Abonamente

Timpul Liber 10 Ianuarie 2011, ora 13:11    Din editia print

Interviu cu Andreea Marin-Bănică pentru FEMEIA:” Îmi asum şi bunele, şi relele”

Marime Font

Andreea Marin-Bănică este femeia care nu are nevoie de prezentare. Cel puţin, nu pe cele două maluri ale Prutului, care ani de zile au aşteptat, sâmbătă de sâmbătă, ca „Zâna Surprizelor” să le bată la uşă. Are un CV atât de impresionant, încât ne-ar lua câteva pagini de ziar să-l publicăm. Totuşi, se pare că, dacă ar trebui să-şi scrie un CV dintr-un singur punct, acesta ar fi: „Realizări - fiica Violeta, rezultată din căsnicia fericită cu un alt nume sonor din România, Ştefan Bănică Jr.”...

- Dragă Andreea, lumea care vă vede la televizor vă consideră perfectă. Care este preţul acestei perfecţiuni?
- Va mulţumesc pentru compliment, însă eu sunt un om realist si, de aceea, vă corectez: sunt departe de perfecţiune, dar încerc să fac tot ce depinde de mine cât mai bine cu putinţă. Sunt perfecţionistă în munca mea, asta e adevărat. Preţul sunt nopţile nedormite pentru a duce la bun sfârşit proiecte la care ţin, uneori probleme de sănătate care apar - pentru că las sănătatea pe planul doi, deşi nu ar trebui să fac asta şi este lecţia pe care vreau să o învăţ în 2011.

- Cum şi pentru ce l-aţi ales pe Ştefan Bănică Jr.?
- Pentru că ne potrivim. Asta contează. În rest, sunt convinsă că există şi alţi bărbaţi buni pe pământ, dar nu mi se potrivesc mie, aşa cum sunt convinsă că există femei cu mai multe calităţi decât mine, dar... Fericirea în cuplu vine din felul în care cei doi se completează reciproc şi nimic mai mult.


- Sunteţi femeia care îşi aşteaptă soţul cu masa pusă?...
- Când Ştefan vine acasă în urma mea, sigur că primul lucru la care mă gândesc e să fie bine hrănit după o zi grea. Câteodată însă sunt eu cea care vine mai târziu...

- Cum v-aţi împărţit responsabilităţile în familie - cineva găteşte şi celălalt spală vasele?
- Ăsta e secretul nostru. Dar avem, într-adevăr, responsabilităţi complementare, astfel încât să ne ajutăm unul pe celălalt, iar copiii să nu ne simtă prea mult lipsa.

- Cum v-a schimbat felul de a privi lumea şi pe dvs. însăţi apariţia Violetei?
- Am realizat că nimic din ce am făcut în viaţă nu a fost mai preţios decât acest copil. Asta înseamnă sufletul de mamă, în stare de orice pentru puiul de om desprins din trupul ei. Este prioritatea mea pe viaţă. Toate se rânduiesc după ea în lista imaginară a tot ceea ce mă defineşte.

- Care este secretul ce vă ajută să aveţi grijă în acelaşi timp de fetiţa dvs., de carieră şi de soţ?
- Nu am nici un secret miraculos. Nu pot spune că e uşor să găseşti balanţa corectă şi asta nu se întâmplă fără efort. Nu e simplu să le faci pe toate bine, câteodată mai greşeşti, acorzi mai multă atenţie într-un punct în detrimentul celuilalt, dar importantă e voinţa de a menţine cârma dreapta şi de a face totul cât de bine posibil, atât cat depinde de tine.

- Credeţi că există iubire în care să existe fidelitate absolută?
- Sper că da. Nu sunt naivă, dar atâta vreme cât eu sunt în stare de dragoste şi fidelitate, mi-e greu să cred că sunt singurul om de pe pământ plămădit astfel. Sigur mai există măcar un om ca şi mine, aşa-mi place să cred :).

- De-a lungul anilor v-aţi implicat în foarte multe acţiuni de binefacere. Unii au zis că aţi făcut-o pentru publicitate, dar care a fost de fapt motivul adevărat?
- Cine-a spus asta e un om cu minte puţină şi nu merită să îi dau atenţie. E clar că nu face niciodată vreun gest de omenie el însuşi, altminteri ar şti că întâi gândeşti, apoi vorbeşti, mai cu seama când e vorba de un subiect atât de sensibil - de vieţi aflate la limită, de suflete, de oameni... Sunt oameni care trăiesc astăzi şi pentru că eu şi echipa mea am fost acolo la timp, pentru a-i ajuta. Şi pentru noi ei contează, nu cei care aruncă vorbele, dar nu mişcă un deget în sprijinul celor din jur.

- Ştim că aţi adoptat un copil la distanţă. Care e legătura dintre el şi familia dvs.?
- Doi copii - un băieţel din China şi o fetiţă din Niger. Pe băieţelul din China l-am vizitat în această vară, aveţi pe blogul meu impresii la cald şi fotografii de suflet pentru mine. E suficient să accesaţi http://andreeamarinbanica.acasa.ro.

- Aţi reuşit să construiţi o carieră impresionantă în televiziune, aţi apărut într-un film, aţi scris o carte, aţi creat haine pentru bebeluşi. Ce mai urmează pentru Andreea Marin?
- De exemplu, proiectul cu fonduri europene la care lucrez acum, lansat în chiar primele zile ale lui 2011 şi care e foarte important pentru mine, fiindcă e dedicat mamelor aflate în dificultate. Sunt mamă şi îmi doresc sincer ca fiecare mamă să aibă un cămin fericit, să fie înconjurată de copii frumoşi şi sănătoşi, să aibă parte de liniştea pe care o merită, de dragoste, de bucurii, alături de bărbaţii iubiţi care să le sprijine şi să fie atenţi şi la nevoile sufletului lor. Viaţa, însă, ne arată că lucrurile nu stau aşa pentru toate femeile-mamă. Creşte întruna numărul de divorţuri, presa vorbeşte zilnic de soţii care cad în depresie şi iau decizii greşite din pricina necazurilor cărora nu le mai pot face faţă fără un sprijin, care nu găsesc soluţii pentru ieşirea din impas - fie că e vorba de probleme legate de sănătatea lor sau a copilului lor, fie pentru că nu sunt ascultate şi înţelese, fie pentru că suferă din cauza lipsei unui loc de muncă potrivit abilităţilor lor, a discriminării sau a violenţei domestice. Proiectul fundaţiei mele se numeşte „Centre de consiliere pentru mamele aflate în dificultate”, dar noi l-am botezat scurt „Şcoala Mamelor” şi le invit pe toate mămicile care se simt singure în faţa poverilor care le apasă pe umeri să intre pe www.pretuiesteviata.org pentru a afla cum le putem ajuta.

- Rămâne televiziunea „dragostea cea mare”? Dar TVR?
- Televiziunea este un capitol important din viaţa mea, dar nu singurul. Astăzi eu am alte priorităţi, m-am reinventat pe alte direcţii. Rămâne o amintire frumoasă, o muncă făcută atâţia ani cu pasiune, de aceea, mai revin din când în când la ea, dar nu în mod permanent. TVR a fost, pentru mai bine de 15 ani, a doua mea casă.

- Aţi avut şi urcuşuri, şi coborâşuri în viaţă, unele dintre ele „trăite în faţa presei”. Cum treceţi peste obstacole - vă izolaţi sau, dimpotrivă, vă implicaţi şi mai mult în muncă?
- Izolarea nu mă caracterizează, dimpotrivă, „sunt asemenea nisipului clepsidrei/ care poate fi timp/ numai în cădere”, cum spune o poezie dragă mie. Caut soluţii să ies din impas atunci când e cazul şi nu mă mulţumesc cu a aştepta o rezolvare care să vină de la sine. Îmi asum şi bunele, şi relele, ung motorul şi îl fac să meargă.

- În România, dvs. aţi luptat chiar şi cu Guvernul pentru ca acesta să implementeze anumite legi din domeniul sănătăţii. Aţi avut vreun rezultat?
- Nu-mi place să îi spun „luptă”, să zicem că am construit, cât mi-a stat în putere, alături de alţi oameni de bine pentru a corecta o lege prost întocmită şi a o face mai eficientă în sprijinul bolnavilor. Da, am reuşit şi va intra în vigoare în noua formă în curând. Este vorba de modificarea ordinului 50/2004 al Ministrului Sănătăţii.

- Cum putem schimba noi, fiecare în parte, câte puţin din lumea în care trăim?
- Dacă nu avem forţa de a mişca lucrurile noi înşine, ne putem alătura celor care au aceasta vocaţie. A sta deoparte cu mâinile încrucişate e cea mai proastă alegere.

- Ce înseamnă să iubeşti viaţa?
- Deviza mea e „preţuieşte viaţa!”, aşa se numeşte şi fundaţia mea. Pentru că eu cred ca, aşa cum e ea, cu bune şi cu rele, viaţa merita a fi preţuită şi mereu înzestrată. Depinde mult de noi înşine să merite această călătorie a noastră: propriul destin.

- Vă mulţumim pentru interviu şi vă dorim un an cât mai bun!

Silvia Ursu
Sorina Ştefârţă

Sursa: Timpul Suplimentul Femeia


blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

CSI / Rusia 31 Octombrie 2014, ora: 16:19

Poroşenko îl propune pe Iațeniuk pentru postul de PREMIER

Președintele ucrainean Petro Poroșenko a propus vineri, 31 octombrie, reconfirmarea în funcția de șef al guvernului a lui Arseni Iațneiuk, apreciat de instituțiile financiare internaționale, a indicat șeful statului ucrainean pe contul său de Twitter, după cum transmite AFP.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 31 Octombrie 2014, ora: 15:34

1 noiembrie zi de doliu în memoria lui Constantin Tănase: Toate drapele din țară vor fi coborâte în bernă

1 noiembrie zi de doliu în memoria lui Constantin Tănase: Toate drapele din țară vor fi coborâte în bernă

Președintele Republicii Moldova, Nicolae Timofti a semnat un decret privind declararea zilei de 1 noiembrie drept zi de doliu național în legătură cu decesul jurnalistului Constantin Tănase. 

( ) Citeşte tot articolul

Moldova 31 Octombrie 2014, ora: 14:51

Leancă a avut convorbiri telefonice cu Jose Manuel Barroso, Štefan Füle şi Dacian Cioloş

Prim-ministrul Iurie Leancă a vorbit astăzi la telefon cu Jose Manuel Barroso, care în această zi îşi încheie mandatul de preşedinte al Comisiei Europene, dar şi cu Štefan Füle şi Dacian Cioloş, cărora le expiră misiunea de comisari europeni.

( ) Citeşte tot articolul

Film 31 Octombrie 2014, ora: 14:45

Prima zi a Festivalului Anim'est a trecut cu sala plină

Prima zi a Festivalului Anim'est a trecut cu sala plină

Festivalul Internațional de Film de Animație Anime'est din Chișinău ocupă deja un loc important în agenda instituțiilor culturale din Chișinău, dar și printre preferințele cinefilelor. La deschidere au venit mulți spectatori care au au urmărit filmul francez excepțional...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 31 Octombrie 2014, ora: 14:33

Cetățeanul român suspectat că ar fi infectat cu Ebola are malarie, susțin medicii

Cetățeanul român suspectat că ar fi infectat cu Ebola are malarie, susțin medicii

Pacientul român de 60 de ani adus joi seară, 30 octombrie, la Institutul "Matei Balș" de la Spitalul Județean Constanța are malarie. Anunțul a fost făcut de către managerul institutului, Adrian Streinu Cercel.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 31 Octombrie 2014, ora: 14:28

Incendiu puternic la Casa Radio din Paris

Incendiu puternic la Casa Radio din Paris

Un incendiu de proporții a izbucnit vineri la Casa Radio din Paris, relatează publicația Le Figaro în pagina electronică.

( ) Citeşte tot articolul

UE / Nato 31 Octombrie 2014, ora: 13:54

ANALIZĂ: Rusia testează NATO ca în timpul Războiului Rece

ANALIZĂ: Rusia testează NATO ca în timpul Războiului Rece

Bombardiere ruseşti în spaţiul aerian european, o scurtă incursiune în Estonia, căutarea unui submarin suspect în apele suedeze sunt tot atâtea acţiuni prin care Rusia testează Occidentul ca în timpul Războiului Rece, afirmă unii analişti, relatează AFP,...

( ) Citeşte tot articolul

CSI / Rusia 31 Octombrie 2014, ora: 13:47

Ucraina: Separatiștii susțin că au descoperit aproape 300 de cadavre de femei în regiunea Donețk

Ucraina: Separatiștii susțin că au descoperit aproape 300 de cadavre de femei în regiunea Donețk

Liderul separatiștilor proruși din regiunea Donețk a anunțat vineri că peste 280 de cadavre ale unor femei dispărute mai demult au fost descoperite în gropi comune în apropierea orașului Krasnoarmeisk (est).

( ) Citeşte tot articolul

Eveniment 31 Octombrie 2014, ora: 13:19

Snegur, Urechean și Diacov transmit condoleanțe

Ex-președintele Mircea Snegur 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 31 Octombrie 2014, ora: 12:25

ACCIDENT în raionul Sîngerei: Un bărbat și-a pierdut viața, după ce a intrat cu mașina într-o placă de beton (FOTO - VIDEO)

ACCIDENT în raionul Sîngerei: Un bărbat și-a pierdut viața, după ce a intrat cu mașina într-o placă de beton (FOTO - VIDEO)

Un bărbat de 69 de ani și-a pierdut viața, după ce mașina pe care o conducea a derapat și s-a izbit într-o placă de beton. Tragedia a avut loc în satul Bilicenii Vechi, Sângerei, ieri 30 octombrie.

( ) Citeşte tot articolul

CSI / Rusia 31 Octombrie 2014, ora: 12:14

Discuții Hollande, Merkel, Putin și Poroșenko privind livrările de gaz rusesc către Ucraina

Discuții Hollande, Merkel, Putin și Poroșenko privind livrările de gaz rusesc către Ucraina

Francois Hollande și Angela Merkel au discutat, în timpul serii de ieri, 30 octombrie, cu președinții Vladimir Putin și Petro Poroșenko. Cei patru lideri "au salutat încheierea negocierilor asupra livrărilor de gaz rusesc către Ucraina, conduse sub medierea Uniunii...

( ) Citeşte tot articolul

CSI / Rusia 31 Octombrie 2014, ora: 11:57

(SONDAJ) 50% dintre ruşi cred în posibilitatea întoarcerii represiunilor în stil sovietic

(SONDAJ) 50% dintre ruşi cred în posibilitatea întoarcerii represiunilor în stil sovietic

Aproximativ 50% dintre cetățenii ruși cred în posibilitatea întoarcerii represiunilor în stil sovietic. Cel puțin asta arată un sondaj făcut public și preluat de The Moscow Times.

( ) Citeşte tot articolul

Eveniment 31 Octombrie 2014, ora: 11:38

Radio Chișinău vă așteaptă să-i treceți pragul

Radio Chișinău vă așteaptă să-i treceți pragul

Radio Chișinău organizează astăzi Ziua Porţilor Deschise cu ocazia aniversării la 1 noiembrie a 86 de ani de la prima emisie a Radio România.  

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 31 Octombrie 2014, ora: 11:27

Timofti a semnat decretele de numire în funcţie a patru judecători

Timofti a semnat decretele de numire în funcţie a patru judecători

Preşedintele Nicolae Timofti a semnat joi, 30 octombrie, la propunerea Consiliului Superior al Magistraturii (CSM), decretele de numire în funcţie a patru judecători, pe un termen de cinci ani.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 31 Octombrie 2014, ora: 11:07

Oamenii din mai multe sate din R. Moldova vor fi examinați medical GRATUIT

Oamenii din mai multe sate din R. Moldova vor fi examinați medical GRATUIT

Compania Naţională de Asigurări în Medicină (CNAM) organizează, în perioada 25 octombrie — 31 decembrie, examene medicale gratuite în satele cu acces limitat la servicii medicale din raioanele Hînceşti, Dubăsari, Şoldăneşti, Rezina, Orhei, Edineţ, Briceni,...

( ) Citeşte tot articolul

Moldova 31 Octombrie 2014, ora: 10:59

Partidele dau testul de creativitate: sloganurile electorale

Partidele dau testul de creativitate: sloganurile electorale Din editia print

Aflați în plină campanie electorală, politicienii din Republica Moldova fac tot posibilul să-și seducă alegătorii, de-al căror vot au nevoie la alegerile parlamentare din 30 noiembrie. Acum e vremea în care aspiranții la un fotoliu de deputat împart cu generozitate...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 31 Octombrie 2014, ora: 10:55

PERCHEZIȚII în casa părinţilor primarului capitalei, Dorin Chirtoacă

PERCHEZIȚII în casa părinţilor primarului capitalei, Dorin Chirtoacă

Poliţia a efectuat, în această dimineaţă, percheziţii la domiciliul părinţilor primarului, Dorin Chirtoacă. Informaţia a fost confirmată de edilul capitalei, care nu a spus care ar fi cauza percheziţiilor.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 31 Octombrie 2014, ora: 10:31

Benzinăriile din capitală, în vizorul celor de la APC: Șoferii primeau mai puțin combustibil și plăteau mai mult

Benzinăriile din capitală, în vizorul celor de la APC: Șoferii primeau mai puțin combustibil și plăteau mai mult

Agenția pentru Protecția Consumatorilor a efectuat controale la trei benzinării din mun. Chișinău, după ce mai mulți consumatori s-au plâns că sunt înșelați.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 31 Octombrie 2014, ora: 09:57

Constantin Tănase a încetat din viață

Constantin Tănase a încetat din viață

Vă anunțăm cu regret că fondatorul ziarului TIMPUL, ziaristul și scriitorul Constantin Tănase, a încetat din viață joi, 30 octombrie. Redacția transmite condoleanțe familiei, apropiaților și tuturor celor care l-au iubit și l-au citit în acești ani. Toți cei care...

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 31 Octombrie 2014, ora: 09:55

Domnului Constantin Tănase, mulţumiri

Domnului Constantin Tănase, mulţumiri

În acest moment trist, noi nu putem decât să aducem o mare mulţumire şi o reverenţă domnului Constantin Tănase, care ne-a povăţuit de-a lungul anilor.

( ) Citeşte tot articolul

CSI / Rusia 31 Octombrie 2014, ora: 09:23

(RĂZBOI ÎN UCRAINA - VIDEO) Teroriștii atacă cu GRAD-uri forțele ucrainene. Al patrulea convoi umanitar trimis de Moscova a ajuns în orașele Donețk și Lugansk

(RĂZBOI ÎN UCRAINA -  VIDEO) Teroriștii atacă cu GRAD-uri forțele ucrainene. Al patrulea convoi umanitar trimis de Moscova a ajuns în orașele Donețk și Lugansk

În apropiere de raionul Berdeansk ar putea izbucni un măcel, care ar aduce pierderi mult mai mari decât tragedia din Ilovaisk. Potrivit comandantului “Azov”, Andrei Bilețkii, în cazul în care teroriștii ar ataca, aceștia o vor face prin Berdeansk, nu prin...

( ) Citeşte tot articolul

CSI / Rusia 31 Octombrie 2014, ora: 09:05

(DECLARAȚIE) Putin trăiește într-o lume paralelă

(DECLARAȚIE) Putin trăiește într-o lume paralelă

Președintele Rusiei, Vladimir Putin, "trăiește într-o lume paralelă". Declarația a fost făcută de către fostul secretar de stat american Madeleine Albright, într-un interviu acordat agenției de presă Delfi, preluat joi, 30 octombrie, de Unian.net.

( ) Citeşte tot articolul

Economie 31 Octombrie 2014, ora: 08:39

Barroso despre semnarea acordului ruso-ucrainean privind gazele naturale: Este un pas important pentru securitatea noastră energetică

Barroso despre semnarea acordului ruso-ucrainean privind gazele naturale: Este un pas important pentru securitatea noastră energetică

Semnarea acordului pentru a asigura livrarea de gaz rusesc către Ucraina până în martie 2015 este un pas important pentru securitatea noastră energetică. Astfel a comentat președintele Comisiei Europene, José Manuel Barroso, imediat după ce oficialii de...

( ) Citeşte tot articolul

CSI / Rusia 31 Octombrie 2014, ora: 08:24

Organizație rusă pentru apărarea drepturilor omului: Regimul lui Putin ține 46 de "deţinuţi politici"

Organizație rusă pentru apărarea drepturilor omului: Regimul lui Putin ține 46 de "deţinuţi politici"

Regimul liderului de la Moscova, Vladimir Putin, ține 46 de "deţinuţi politici", printre care opozantul Kremlinului Aleksei Navalnîi şi pilotul de elicopter ucrainean Nadejda Savcenko. Cel puțin asta arată datele celei mai cunoscute organizații ruse pentru apărarea...

( ) Citeşte tot articolul

 


Bună Dimineața 30 Octombrie 2014, de Dorin Galben

Vrabia mălai visează sau când vom putea exporta în UE

Zilele trecute, mai mulți antreprenori moldoveni au mers la Iași unde urmau să discute cu parteneri din România despre posibilitatea de a exporta în UE. Ai noștri s-au dus cu speranța că vor semna zeci de parteneriate, dar în realitate s-au ales doar cu vorbe goale.

() Citeşte tot articolul

Bună Dimineața 29 Octombrie 2014, de Ion Macovei

Lituanienii și ucrainenii pot. Dar noi putem?

Lucruri interesante se întâmplă la vecinii noștri. Partidele pro-europene câștigă detașat alegerile parlamentare din Ucraina. Comuniștii nici nu au ajuns în Radă.  

() Citeşte tot articolul

Bună Dimineața 28 Octombrie 2014, de Ana Gherciu

Cum e să fii candidat independent fără bani și oligarhi în spate?

În Republica Moldova, dacă nu ai în spate afaceriști sau nu dispui de sume exorbitante de bani, trebuie să depui eforturi total neargumentate pentru a deveni candidat independent la alegeri, fie ele locale sau parlamentare. Drept exemplu servește, desigur, Oleg Brega și nu Oleg Cernei, consilierul...

() Citeşte tot articolul

Editorial 27 Octombrie 2014, de Octavian Țâcu

NATO și Republica Moldova (VI): argument militar

Motto: „Europa și-a remodelat arhitectura de securitate în trei rânduri după Revoluția Franceză: primul a fost arhitectura de securitate postnapoleoniană, pusă la punct în Congresul de la Viena din 1815...a doua remodelare a avut loc la Versailles, în 1919...cea de-a treia se...

() Citeşte tot articolul

Opinii & Editoriale 27 Octombrie 2014, de Victoria Vioară

Cât ne mai zbatem în mlaștina tranziției?

Cele 15 state ex-sovietice au împărtășit, în mare măsură, timp de jumătate de secol, aceeași istorie. Au trăit sub același regim totalitar, angrenate într-o economie păgubos centralizată.  

() Citeşte tot articolul

Editorial 26 Octombrie 2014, de Moni Stănilă

„Un sânge de roman”

Poemul lui Andrei Mureşanu, care astăzi reprezintă imnul României, ne aminteşte constant cine suntem: „să dăm dovezi la lume / Că-n aste mâni mai curge un sânge de roman, / Și că-n a noastre piepturi păstrăm cu fală-un nume / (...) de Traian!”