Astăzi 2 Octombrie 2014, Joi - Ultima actualizare la ora 07:27
Abonamente

Timpul Liber 10 Ianuarie 2011, ora 13:11    Din editia print

Interviu cu Andreea Marin-Bănică pentru FEMEIA:” Îmi asum şi bunele, şi relele”

Marime Font

Andreea Marin-Bănică este femeia care nu are nevoie de prezentare. Cel puţin, nu pe cele două maluri ale Prutului, care ani de zile au aşteptat, sâmbătă de sâmbătă, ca „Zâna Surprizelor” să le bată la uşă. Are un CV atât de impresionant, încât ne-ar lua câteva pagini de ziar să-l publicăm. Totuşi, se pare că, dacă ar trebui să-şi scrie un CV dintr-un singur punct, acesta ar fi: „Realizări - fiica Violeta, rezultată din căsnicia fericită cu un alt nume sonor din România, Ştefan Bănică Jr.”...

- Dragă Andreea, lumea care vă vede la televizor vă consideră perfectă. Care este preţul acestei perfecţiuni?
- Va mulţumesc pentru compliment, însă eu sunt un om realist si, de aceea, vă corectez: sunt departe de perfecţiune, dar încerc să fac tot ce depinde de mine cât mai bine cu putinţă. Sunt perfecţionistă în munca mea, asta e adevărat. Preţul sunt nopţile nedormite pentru a duce la bun sfârşit proiecte la care ţin, uneori probleme de sănătate care apar - pentru că las sănătatea pe planul doi, deşi nu ar trebui să fac asta şi este lecţia pe care vreau să o învăţ în 2011.

- Cum şi pentru ce l-aţi ales pe Ştefan Bănică Jr.?
- Pentru că ne potrivim. Asta contează. În rest, sunt convinsă că există şi alţi bărbaţi buni pe pământ, dar nu mi se potrivesc mie, aşa cum sunt convinsă că există femei cu mai multe calităţi decât mine, dar... Fericirea în cuplu vine din felul în care cei doi se completează reciproc şi nimic mai mult.


- Sunteţi femeia care îşi aşteaptă soţul cu masa pusă?...
- Când Ştefan vine acasă în urma mea, sigur că primul lucru la care mă gândesc e să fie bine hrănit după o zi grea. Câteodată însă sunt eu cea care vine mai târziu...

- Cum v-aţi împărţit responsabilităţile în familie - cineva găteşte şi celălalt spală vasele?
- Ăsta e secretul nostru. Dar avem, într-adevăr, responsabilităţi complementare, astfel încât să ne ajutăm unul pe celălalt, iar copiii să nu ne simtă prea mult lipsa.

- Cum v-a schimbat felul de a privi lumea şi pe dvs. însăţi apariţia Violetei?
- Am realizat că nimic din ce am făcut în viaţă nu a fost mai preţios decât acest copil. Asta înseamnă sufletul de mamă, în stare de orice pentru puiul de om desprins din trupul ei. Este prioritatea mea pe viaţă. Toate se rânduiesc după ea în lista imaginară a tot ceea ce mă defineşte.

- Care este secretul ce vă ajută să aveţi grijă în acelaşi timp de fetiţa dvs., de carieră şi de soţ?
- Nu am nici un secret miraculos. Nu pot spune că e uşor să găseşti balanţa corectă şi asta nu se întâmplă fără efort. Nu e simplu să le faci pe toate bine, câteodată mai greşeşti, acorzi mai multă atenţie într-un punct în detrimentul celuilalt, dar importantă e voinţa de a menţine cârma dreapta şi de a face totul cât de bine posibil, atât cat depinde de tine.

- Credeţi că există iubire în care să existe fidelitate absolută?
- Sper că da. Nu sunt naivă, dar atâta vreme cât eu sunt în stare de dragoste şi fidelitate, mi-e greu să cred că sunt singurul om de pe pământ plămădit astfel. Sigur mai există măcar un om ca şi mine, aşa-mi place să cred :).

- De-a lungul anilor v-aţi implicat în foarte multe acţiuni de binefacere. Unii au zis că aţi făcut-o pentru publicitate, dar care a fost de fapt motivul adevărat?
- Cine-a spus asta e un om cu minte puţină şi nu merită să îi dau atenţie. E clar că nu face niciodată vreun gest de omenie el însuşi, altminteri ar şti că întâi gândeşti, apoi vorbeşti, mai cu seama când e vorba de un subiect atât de sensibil - de vieţi aflate la limită, de suflete, de oameni... Sunt oameni care trăiesc astăzi şi pentru că eu şi echipa mea am fost acolo la timp, pentru a-i ajuta. Şi pentru noi ei contează, nu cei care aruncă vorbele, dar nu mişcă un deget în sprijinul celor din jur.

- Ştim că aţi adoptat un copil la distanţă. Care e legătura dintre el şi familia dvs.?
- Doi copii - un băieţel din China şi o fetiţă din Niger. Pe băieţelul din China l-am vizitat în această vară, aveţi pe blogul meu impresii la cald şi fotografii de suflet pentru mine. E suficient să accesaţi http://andreeamarinbanica.acasa.ro.

- Aţi reuşit să construiţi o carieră impresionantă în televiziune, aţi apărut într-un film, aţi scris o carte, aţi creat haine pentru bebeluşi. Ce mai urmează pentru Andreea Marin?
- De exemplu, proiectul cu fonduri europene la care lucrez acum, lansat în chiar primele zile ale lui 2011 şi care e foarte important pentru mine, fiindcă e dedicat mamelor aflate în dificultate. Sunt mamă şi îmi doresc sincer ca fiecare mamă să aibă un cămin fericit, să fie înconjurată de copii frumoşi şi sănătoşi, să aibă parte de liniştea pe care o merită, de dragoste, de bucurii, alături de bărbaţii iubiţi care să le sprijine şi să fie atenţi şi la nevoile sufletului lor. Viaţa, însă, ne arată că lucrurile nu stau aşa pentru toate femeile-mamă. Creşte întruna numărul de divorţuri, presa vorbeşte zilnic de soţii care cad în depresie şi iau decizii greşite din pricina necazurilor cărora nu le mai pot face faţă fără un sprijin, care nu găsesc soluţii pentru ieşirea din impas - fie că e vorba de probleme legate de sănătatea lor sau a copilului lor, fie pentru că nu sunt ascultate şi înţelese, fie pentru că suferă din cauza lipsei unui loc de muncă potrivit abilităţilor lor, a discriminării sau a violenţei domestice. Proiectul fundaţiei mele se numeşte „Centre de consiliere pentru mamele aflate în dificultate”, dar noi l-am botezat scurt „Şcoala Mamelor” şi le invit pe toate mămicile care se simt singure în faţa poverilor care le apasă pe umeri să intre pe www.pretuiesteviata.org pentru a afla cum le putem ajuta.

- Rămâne televiziunea „dragostea cea mare”? Dar TVR?
- Televiziunea este un capitol important din viaţa mea, dar nu singurul. Astăzi eu am alte priorităţi, m-am reinventat pe alte direcţii. Rămâne o amintire frumoasă, o muncă făcută atâţia ani cu pasiune, de aceea, mai revin din când în când la ea, dar nu în mod permanent. TVR a fost, pentru mai bine de 15 ani, a doua mea casă.

- Aţi avut şi urcuşuri, şi coborâşuri în viaţă, unele dintre ele „trăite în faţa presei”. Cum treceţi peste obstacole - vă izolaţi sau, dimpotrivă, vă implicaţi şi mai mult în muncă?
- Izolarea nu mă caracterizează, dimpotrivă, „sunt asemenea nisipului clepsidrei/ care poate fi timp/ numai în cădere”, cum spune o poezie dragă mie. Caut soluţii să ies din impas atunci când e cazul şi nu mă mulţumesc cu a aştepta o rezolvare care să vină de la sine. Îmi asum şi bunele, şi relele, ung motorul şi îl fac să meargă.

- În România, dvs. aţi luptat chiar şi cu Guvernul pentru ca acesta să implementeze anumite legi din domeniul sănătăţii. Aţi avut vreun rezultat?
- Nu-mi place să îi spun „luptă”, să zicem că am construit, cât mi-a stat în putere, alături de alţi oameni de bine pentru a corecta o lege prost întocmită şi a o face mai eficientă în sprijinul bolnavilor. Da, am reuşit şi va intra în vigoare în noua formă în curând. Este vorba de modificarea ordinului 50/2004 al Ministrului Sănătăţii.

- Cum putem schimba noi, fiecare în parte, câte puţin din lumea în care trăim?
- Dacă nu avem forţa de a mişca lucrurile noi înşine, ne putem alătura celor care au aceasta vocaţie. A sta deoparte cu mâinile încrucişate e cea mai proastă alegere.

- Ce înseamnă să iubeşti viaţa?
- Deviza mea e „preţuieşte viaţa!”, aşa se numeşte şi fundaţia mea. Pentru că eu cred ca, aşa cum e ea, cu bune şi cu rele, viaţa merita a fi preţuită şi mereu înzestrată. Depinde mult de noi înşine să merite această călătorie a noastră: propriul destin.

- Vă mulţumim pentru interviu şi vă dorim un an cât mai bun!

Silvia Ursu
Sorina Ştefârţă

Sursa: Timpul Suplimentul Femeia


blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Externe 1 Octombrie 2014, ora: 19:07

Bărbat înarmat, în lift împreună cu Barack Obama. Şeful Secret Service, în faţa Congresului

Bărbat înarmat, în lift împreună cu Barack Obama. Şeful Secret Service, în faţa Congresului

Un bărbat înarmat cu un pistol a urcat în acelaşi lift cu Barack Obama, în timp ce acesta vizita o instituţie, scrie presa americană.

( ) Citeşte tot articolul

Internațional 1 Octombrie 2014, ora: 18:50

Liderii studenţilor din Hong Kong i-au dat ultimatum premierului Leung Chun-ying să demisioneze

Liderii studenţilor de la manifestaţiile din Hong Kong au ameninţat miercuri cu intensificarea mişcării de protest şi invadarea sediilor guvernamentale, în cazul în care şeful Executivului, Leung Chun-ying, nu demisionează miercuri sau joi, relatează Mediafax.

( ) Citeşte tot articolul

UE / Nato 1 Octombrie 2014, ora: 18:44

Noul secretar general al NATO dorește 'o relație constructivă' cu Rusia

Noul secretar general al NATO dorește 'o relație constructivă' cu Rusia

Noul secretar general al NATO Jens Stoltenberg a cerut miercuri 'o schimbare reală în acțiunile Rusiei' și a afirmat că dorește 'o relație constructivă' între o Alianță 'puternică' și Moscova, relatează AFP, citată de Agerpres.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 1 Octombrie 2014, ora: 18:12

Întrevedere Leancă - Ponta - Iațeniuk la Kiev

Întrevedere Leancă - Ponta - Iațeniuk la Kiev

Premierul Iurie Leancă va efectua joi, 2 octombrie, o vizită la Kiev, unde va participa la o întrevedere bilaterală cu omologul său ucrainean, Arseni Iaţeniuk.

( ) Citeşte tot articolul

Economie 1 Octombrie 2014, ora: 18:04

Chișinăul vrea să semneze contractul de livrare a gazelor din România săptămâna viitoare

Chișinăul vrea să semneze contractul de livrare a gazelor din România săptămâna viitoare

Republica Moldova își propune să semneze săptămâna viitoare contractul privind livrarea gazelor din România, a declarat miercuri vicepremierul, ministrul Economiei, Andrian Candu.

( ) Citeşte tot articolul

CSI / Rusia 1 Octombrie 2014, ora: 17:27

Rogozin: Rusia nu va permite repetarea scenariului din Ucraina la graniţa cu regiunea transnistreană

Rogozin: Rusia nu va permite repetarea scenariului din Ucraina la graniţa cu regiunea transnistreană

Rusia nu va permite ca scenariul din Ucraina să se repete în regiunea transnistreană, a spus vicepremierul rus Dmitri Rogozin. El a avertizat căcare forţa şi răbdarea Moscovei nu trebuie puse la încercare.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 1 Octombrie 2014, ora: 16:51

Meteorologii au emis Cod Galben de ÎNGHEȚ pentru următoarele zile

Meteorologii au emis Cod Galben de ÎNGHEȚ pentru următoarele zile

Serviciul Hidrometeorologic de Stat a emis Cod Galben de îngheţuri pentru următoarele zile. Prin urmare, în intervalul 3-7 octombrie, în orele nocturne și ale dimineții se prevăd îngheţuri cu intensitatea de 0..-3 °С la suprafața solului.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 1 Octombrie 2014, ora: 16:45

Un avion a aterizat forțat pe pista Aeroportului Internațional Iași

Un avion a aterizat forțat pe pista Aeroportului Internațional Iași

Un avion ultraușor a aterizat în această după amiază, 1 octombrie, forțat pe pista Aeroportului Internațional Iași, cel mai probabil din cauza unei manevre nereușite efectuate în timpul celei de-a doua abordări de aterizare pe pistă.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 1 Octombrie 2014, ora: 16:23

Moldova și Georgia au semnat un acord de cooperare în domeniul militar

Moldova și Georgia au semnat un acord de cooperare în domeniul militar

Miniştrii Apărării din R. Moldova şi Georgia, Valeriu Troenco şi Irakli Alsania, au semnat, la Tbilisi, un Acord de cooperare în domeniul militar. Documentul a fost încheiat în cadrul vizitei oficiale a demnitarului moldovean în Georgia, care are loc...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 1 Octombrie 2014, ora: 15:59

A fost testată cea mai mare viteză la internet din Moldova!

A fost testată cea mai mare viteză la internet din Moldova!

Cea mai mare viteză la internet din R. Moldova oferită la nivel național de către Moldtelecom a fost testată în cadrul celei de-a doua ediții a atudioului de Inovații Expert, pe 30 septembrie curent.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 1 Octombrie 2014, ora: 15:51

Angajaţii de la FISC răsfățați cu TREI pauze zilnice a câte o oră

Angajaţii de la FISC răsfățați cu TREI pauze zilnice a câte o oră

Angajaţii Inspectoratului Fiscal de Stat au de astăzi, 1 octombrie, un nou regim de muncă, stabilit chiar de conducerea instituţiei.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 1 Octombrie 2014, ora: 15:32

În 2015 Civic Fest va merge în toată țara!

În 2015 Civic Fest va merge în toată țara!

30 septembrie 2014. Recent, la Chișinău s-a încheiat a doua ediție a Festivalului Internațional Civic Fest: Moldova pentru cetățeni. Sute de oameni au dorit să fie parte a acestui eveniment social, care a oferit participanților săi, cea mai ambițioasă agenda de până acum.

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 1 Octombrie 2014, ora: 15:12

Barroso îl avertizează pe Vladimir Putin cu privire la noile restricții comerciale ruse impuse Kievului

Președintele Comisiei Europene, José Manuel Barroso, l-a avertizat miercuri pe președintele rus Vladimir Putin cu privire la pericolul impunerii de noi bariere comerciale Ucrainei, relatează AFP.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 1 Octombrie 2014, ora: 14:53

Un taximetrist din capitală a fost atacat cu o armă şi tâlhărit

Un taximetrist din capitală a fost atacat cu o armă şi tâlhărit

Un taximetrist din capitală, în vârstă de 48 de ani, a fost atacat de un individ cu un pistol, care l-a deposedat de bani şi alte bunuri materiale. Incidentul a avut loc pe bd. Mircea cel Bătrân din sectorul Ciocana al capitalei, după miezul nopţii.

( ) Citeşte tot articolul

Politică 1 Octombrie 2014, ora: 14:49 de Marin Basarab

Marin Basarab: Gastarbeiterul politician

Marin Basarab: Gastarbeiterul politician


Emisiunea ”În Profunzime” de luni seara s-a remarcat prin prezenţa unui individ mai exotic pentru spaţiul politicii moldoveneşti, Renato Usatâi. Marele populist, organizator de concerte, înfăptuitor de dreptate şi caritate din Moldova s-a prezentat la...

( ) Citeşte tot articolul

Timpul Liber 1 Octombrie 2014, ora: 14:44

Cea mai mare lecție deschisă de bune maniere

Cea mai mare lecție deschisă de bune maniere

Prima și cea mai mare lecție deschisă de bune maniere a avut loc sâmbătă, 27 septembrie. Un eveniment unic, organizat special pentru părinți și bunici – cei care sunt direct implicați în educația corectă a copiilor. Respectarea regulilor de bune maniere, educarea unui...

( ) Citeşte tot articolul

Cultură 1 Octombrie 2014, ora: 14:35

Babuc: Scopul meu a fost să aduc cultura și tradițiile naționale mai aproape de oameni

Babuc: Scopul meu a fost să aduc cultura și tradițiile naționale mai aproape de oameni

Ministrul culturii, Monica Babuc a declarat azi în fața presei, că în perioada sa de activitate în cadrul instituției, s-a condus de unele priorități, care au avut drept scop abordarea corectă a relațiilor culturale din Republica Moldova.

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 1 Octombrie 2014, ora: 14:31

Teroriștii amenință din nou Moldova. Rogozin: Rusia îşi va proteja cetăţenii în caz de conflict armat în Transnistria

Rusia îşi va proteja cetăţenii în caz de conflict armat în Transnistria, a avertizat miercuri vicepremierul rus Dmitri Rogozin, în cursul unei întâlniri, la Moscova, cu preşedintele acestei regiuni separatise, Evgheni Shevciuk, transmite AFP.  

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 1 Octombrie 2014, ora: 14:22

Anim’est își caută voluntarii! Nu pierde șansa să faci parte din echipă

Anim’est își caută voluntarii! Nu pierde șansa să faci parte din echipă

Ești un fan al animației și vrei să te învârți în lumea ei? Ai multă energie și entuziasm, dar nu știi cum să le consumi? Vino să faci parte din echipa Anim’est!

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 1 Octombrie 2014, ora: 14:19

Trilaterală Ucraina - Republica Moldova - România

Premierul Victor Ponta a anunţat că în vizita pe care o va efectua în Ucraina se va întâlni şi cu preşedintele Petro Poroşenko şi va participa, împreună cu premierul moldovean Iurie Leancă şi cu cel ucrainean Arseni Iaţeniuk, la o trilaterală Ucraina -...

( ) Citeşte tot articolul

CSI / Rusia 1 Octombrie 2014, ora: 14:18

Rusia NU neagă faptul că vor mai avea loc reduceri în livrările de gaze ruseşti către România

Rusia NU neagă faptul că vor mai avea loc reduceri în livrările de gaze ruseşti către România

Ambasadorul Rusiei la Bucureşti nu a negat faptul că vor mai avea loc reduceri în livrările de gaze ruseşti către România, se arată într-un comunicat al Departamentului pentru Energie, remis astăzi, 1 octombrie.

( ) Citeşte tot articolul

Eveniment 1 Octombrie 2014, ora: 14:08

Vinurile din R. Moldova, PREMIATE în Asia cu o medalie de aur şi una de argint la ,,Asia Wine Trophy 2014”

Vinurile din R. Moldova, PREMIATE în Asia cu o medalie de aur şi una de argint la ,,Asia Wine Trophy 2014”

Școala Profesională din oraşul Nisporeni a obținut o medalie de aur și una de argint la Concursul Internațional de vinuri din Asia ,,Asia Wine Trophy 2014”.

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 1 Octombrie 2014, ora: 13:02

Decizie CEC: Campania electorală începe în perioada 3-30 octombrie

Decizie CEC: Campania electorală începe în perioada 3-30 octombrie

Documentele necesare pentru înregistrarea candidaţilor la funcţia de deputat la alegerile parlamentare din 30 noiembrie vor putea fi depuse în perioada 3-30 octombrie. Decizia a fost luată astăzi în cadrul şedinţei Comisiei Electorale Centrale (CEC),...

( ) Citeşte tot articolul

Politică 1 Octombrie 2014, ora: 12:44

Candu: creșterea economică record a permis crearea a 48.000 de locuri de muncă în țară

Creșterea economică constantă a Moldovei, în pofida crizelor din regiune, reprezintă una din cele mai importante reușite ale Ministerului Economiei, a declarat ministrul Andrian Candu, cu ocazia prezentării raportului de activitate a ministerului pe care îl coordonează.

( ) Citeşte tot articolul


Bună Dimineața 1 Octombrie 2014, de Dorin Galben

Sărăcia naște campioni, iar statul îi pierde

Trăim într-o țară săracă, însă sportivii noștri oricum obțin rezultate remarcabile la competițiile internaționale. Dorința de a scăpa de sărăcie îi face mai buni, iar statul nici măcar nu-i poate reține acasă.

() Citeşte tot articolul

Editorial 30 Septembrie 2014, de Constantin Tănase

Să nu ratăm spectacolul Minciunii

Scriam cândva, probabil sub presiunea unei stări de spirit care-și găsește satisfacție într-un soi de mazohism intelectual că va veni timpul să-l regretăm pe V. Voronin. 

() Citeşte tot articolul

Bună Dimineața 30 Septembrie 2014, de Ana Gherciu

Două violuri + două zile = ZERO demisii

Gata, domnilor! Pân-aici a mers soldatul! Să se întâmple atâtea nenorociri în doar două zile și să nu reacționeze niciun demnitar? 

() Citeşte tot articolul

Editorial 29 Septembrie 2014, de Constantin Tănase

Moldovenii și Răul cel mic

Campaniile electorale la moldoveni sunt perioadele de timp când răul dă afară din oameni. 

() Citeşte tot articolul

Editorial 29 Septembrie 2014, de Octavian Țâcu

NATO și Republica Moldova (III): argumentul Securității

Securitatea unui stat este intrinsec legată de interesul său național, iar conceptul de securitate națională are menirea să articuleze principalele interese naționale pentru un stat, care trebuie apărate și promovate, precum și instituțiile, resursele, căile și modalitățile (strategiile) de prezervare...

() Citeşte tot articolul

Editorial 29 Septembrie 2014, de Tudor Cojocariu

Provocările începutului de campanie

Odată cu încheierea vacanţei, au fost reluate mişcările pe toate fronturile politice. 

() Citeşte tot articolul

Editorial 29 Septembrie 2014, de Marin Basarab

Cum ne-am obișnuit cu rolul de victimă?

În Republica Moldova are loc o autovictimizare în masă.

() Citeşte tot articolul

Editorial 28 Septembrie 2014, de Moni Stănilă

Cărți obligatorii

Există în listele cititorilor așa-numitele cărți obligatorii, cărți care nu se studiază (neapărat) în școală. 

() Citeşte tot articolul