Astăzi 25 Iulie 2016, Luni - Ultima actualizare la ora 12:44
Abonamente

Timpul Liber 10 Ianuarie 2011, ora 13:11    Din editia print

Interviu cu Andreea Marin-Bănică pentru FEMEIA:” Îmi asum şi bunele, şi relele”

Marime Font

Andreea Marin-Bănică este femeia care nu are nevoie de prezentare. Cel puţin, nu pe cele două maluri ale Prutului, care ani de zile au aşteptat, sâmbătă de sâmbătă, ca „Zâna Surprizelor” să le bată la uşă. Are un CV atât de impresionant, încât ne-ar lua câteva pagini de ziar să-l publicăm. Totuşi, se pare că, dacă ar trebui să-şi scrie un CV dintr-un singur punct, acesta ar fi: „Realizări - fiica Violeta, rezultată din căsnicia fericită cu un alt nume sonor din România, Ştefan Bănică Jr.”...

- Dragă Andreea, lumea care vă vede la televizor vă consideră perfectă. Care este preţul acestei perfecţiuni?
- Va mulţumesc pentru compliment, însă eu sunt un om realist si, de aceea, vă corectez: sunt departe de perfecţiune, dar încerc să fac tot ce depinde de mine cât mai bine cu putinţă. Sunt perfecţionistă în munca mea, asta e adevărat. Preţul sunt nopţile nedormite pentru a duce la bun sfârşit proiecte la care ţin, uneori probleme de sănătate care apar - pentru că las sănătatea pe planul doi, deşi nu ar trebui să fac asta şi este lecţia pe care vreau să o învăţ în 2011.

- Cum şi pentru ce l-aţi ales pe Ştefan Bănică Jr.?
- Pentru că ne potrivim. Asta contează. În rest, sunt convinsă că există şi alţi bărbaţi buni pe pământ, dar nu mi se potrivesc mie, aşa cum sunt convinsă că există femei cu mai multe calităţi decât mine, dar... Fericirea în cuplu vine din felul în care cei doi se completează reciproc şi nimic mai mult.



- Sunteţi femeia care îşi aşteaptă soţul cu masa pusă?...
- Când Ştefan vine acasă în urma mea, sigur că primul lucru la care mă gândesc e să fie bine hrănit după o zi grea. Câteodată însă sunt eu cea care vine mai târziu...

- Cum v-aţi împărţit responsabilităţile în familie - cineva găteşte şi celălalt spală vasele?
- Ăsta e secretul nostru. Dar avem, într-adevăr, responsabilităţi complementare, astfel încât să ne ajutăm unul pe celălalt, iar copiii să nu ne simtă prea mult lipsa.

- Cum v-a schimbat felul de a privi lumea şi pe dvs. însăţi apariţia Violetei?
- Am realizat că nimic din ce am făcut în viaţă nu a fost mai preţios decât acest copil. Asta înseamnă sufletul de mamă, în stare de orice pentru puiul de om desprins din trupul ei. Este prioritatea mea pe viaţă. Toate se rânduiesc după ea în lista imaginară a tot ceea ce mă defineşte.

- Care este secretul ce vă ajută să aveţi grijă în acelaşi timp de fetiţa dvs., de carieră şi de soţ?
- Nu am nici un secret miraculos. Nu pot spune că e uşor să găseşti balanţa corectă şi asta nu se întâmplă fără efort. Nu e simplu să le faci pe toate bine, câteodată mai greşeşti, acorzi mai multă atenţie într-un punct în detrimentul celuilalt, dar importantă e voinţa de a menţine cârma dreapta şi de a face totul cât de bine posibil, atât cat depinde de tine.

- Credeţi că există iubire în care să existe fidelitate absolută?
- Sper că da. Nu sunt naivă, dar atâta vreme cât eu sunt în stare de dragoste şi fidelitate, mi-e greu să cred că sunt singurul om de pe pământ plămădit astfel. Sigur mai există măcar un om ca şi mine, aşa-mi place să cred :).

- De-a lungul anilor v-aţi implicat în foarte multe acţiuni de binefacere. Unii au zis că aţi făcut-o pentru publicitate, dar care a fost de fapt motivul adevărat?
- Cine-a spus asta e un om cu minte puţină şi nu merită să îi dau atenţie. E clar că nu face niciodată vreun gest de omenie el însuşi, altminteri ar şti că întâi gândeşti, apoi vorbeşti, mai cu seama când e vorba de un subiect atât de sensibil - de vieţi aflate la limită, de suflete, de oameni... Sunt oameni care trăiesc astăzi şi pentru că eu şi echipa mea am fost acolo la timp, pentru a-i ajuta. Şi pentru noi ei contează, nu cei care aruncă vorbele, dar nu mişcă un deget în sprijinul celor din jur.

- Ştim că aţi adoptat un copil la distanţă. Care e legătura dintre el şi familia dvs.?
- Doi copii - un băieţel din China şi o fetiţă din Niger. Pe băieţelul din China l-am vizitat în această vară, aveţi pe blogul meu impresii la cald şi fotografii de suflet pentru mine. E suficient să accesaţi http://andreeamarinbanica.acasa.ro.

- Aţi reuşit să construiţi o carieră impresionantă în televiziune, aţi apărut într-un film, aţi scris o carte, aţi creat haine pentru bebeluşi. Ce mai urmează pentru Andreea Marin?
- De exemplu, proiectul cu fonduri europene la care lucrez acum, lansat în chiar primele zile ale lui 2011 şi care e foarte important pentru mine, fiindcă e dedicat mamelor aflate în dificultate. Sunt mamă şi îmi doresc sincer ca fiecare mamă să aibă un cămin fericit, să fie înconjurată de copii frumoşi şi sănătoşi, să aibă parte de liniştea pe care o merită, de dragoste, de bucurii, alături de bărbaţii iubiţi care să le sprijine şi să fie atenţi şi la nevoile sufletului lor. Viaţa, însă, ne arată că lucrurile nu stau aşa pentru toate femeile-mamă. Creşte întruna numărul de divorţuri, presa vorbeşte zilnic de soţii care cad în depresie şi iau decizii greşite din pricina necazurilor cărora nu le mai pot face faţă fără un sprijin, care nu găsesc soluţii pentru ieşirea din impas - fie că e vorba de probleme legate de sănătatea lor sau a copilului lor, fie pentru că nu sunt ascultate şi înţelese, fie pentru că suferă din cauza lipsei unui loc de muncă potrivit abilităţilor lor, a discriminării sau a violenţei domestice. Proiectul fundaţiei mele se numeşte „Centre de consiliere pentru mamele aflate în dificultate”, dar noi l-am botezat scurt „Şcoala Mamelor” şi le invit pe toate mămicile care se simt singure în faţa poverilor care le apasă pe umeri să intre pe www.pretuiesteviata.org pentru a afla cum le putem ajuta.

- Rămâne televiziunea „dragostea cea mare”? Dar TVR?
- Televiziunea este un capitol important din viaţa mea, dar nu singurul. Astăzi eu am alte priorităţi, m-am reinventat pe alte direcţii. Rămâne o amintire frumoasă, o muncă făcută atâţia ani cu pasiune, de aceea, mai revin din când în când la ea, dar nu în mod permanent. TVR a fost, pentru mai bine de 15 ani, a doua mea casă.

- Aţi avut şi urcuşuri, şi coborâşuri în viaţă, unele dintre ele „trăite în faţa presei”. Cum treceţi peste obstacole - vă izolaţi sau, dimpotrivă, vă implicaţi şi mai mult în muncă?
- Izolarea nu mă caracterizează, dimpotrivă, „sunt asemenea nisipului clepsidrei/ care poate fi timp/ numai în cădere”, cum spune o poezie dragă mie. Caut soluţii să ies din impas atunci când e cazul şi nu mă mulţumesc cu a aştepta o rezolvare care să vină de la sine. Îmi asum şi bunele, şi relele, ung motorul şi îl fac să meargă.

- În România, dvs. aţi luptat chiar şi cu Guvernul pentru ca acesta să implementeze anumite legi din domeniul sănătăţii. Aţi avut vreun rezultat?
- Nu-mi place să îi spun „luptă”, să zicem că am construit, cât mi-a stat în putere, alături de alţi oameni de bine pentru a corecta o lege prost întocmită şi a o face mai eficientă în sprijinul bolnavilor. Da, am reuşit şi va intra în vigoare în noua formă în curând. Este vorba de modificarea ordinului 50/2004 al Ministrului Sănătăţii.

- Cum putem schimba noi, fiecare în parte, câte puţin din lumea în care trăim?
- Dacă nu avem forţa de a mişca lucrurile noi înşine, ne putem alătura celor care au aceasta vocaţie. A sta deoparte cu mâinile încrucişate e cea mai proastă alegere.

- Ce înseamnă să iubeşti viaţa?
- Deviza mea e „preţuieşte viaţa!”, aşa se numeşte şi fundaţia mea. Pentru că eu cred ca, aşa cum e ea, cu bune şi cu rele, viaţa merita a fi preţuită şi mereu înzestrată. Depinde mult de noi înşine să merite această călătorie a noastră: propriul destin.

- Vă mulţumim pentru interviu şi vă dorim un an cât mai bun!

Silvia Ursu
Sorina Ştefârţă

Sursa: Timpul Suplimentul Femeia

blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Social 25 Iulie 2016, ora: 12:33

RISE: Mitropolia Moldovei importă anual din Rusia tone de lumânări; Cum ajung la enoriaşi de cinci ori mai scumpe

RISE: Mitropolia Moldovei importă anual din Rusia tone de lumânări; Cum ajung la enoriaşi de cinci ori mai scumpe

Mitropolia Moldovei importă anual din Rusia tone de lumânări din parafină la un preţ de nici 20 de bani bucata. Ulterior, acestea sunt vândute bisericilor, direct sau prin intermediul eparhiilor. Însă, în drumul său de la producător la enoriaş, preţul unei...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Iulie 2016, ora: 12:22

Două persoane au decedat în urma unui incendiu produs în comuna Băcioi

Două persoane au decedat astăzi dimineaţă în urma unui incendiu produs în comuna Băcioi, municipiul Chişinău.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Iulie 2016, ora: 12:16

43 de companii din R. Moldova au primit dreptul de a exporta fructe pe piaţa rusă

43 de companii din R. Moldova au primit dreptul de a exporta fructe pe piaţa rusă

Serviciul federal privind controlul veterinar şi fitosanitar al Federaţiei Ruse a anunţat astăzi pe pagina sa oficială de internet că 43 de companii din Republica Moldova pot efectua exportul de fructe și pomușoare pe piaţa rusă.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Iulie 2016, ora: 12:10

Mandat de arest, 30 de zile pe numele lui Platon învinuit de delapidarea a 36 milioane de euro din BEM

Mandat de arest, 30 de zile pe numele lui Platon  învinuit de delapidarea a 36 milioane de euro din BEM

Veaceslav Platon este dat în căutare internațională și a fost eliberat un mandat de arest pe numele acestuia. Șeful Procuraturii Anticorupție a adăugat în cadrul unui briefing de presă că s-a stabilit legătura dintre frauda bancară de la BEM și spălarea de bani dintr-o...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Iulie 2016, ora: 12:04

Ministrul de Externe al Germaniei va efectua o vizită la Chișinău

Ministrul de Externe al Germaniei va efectua o vizită la Chișinău

Ministrul de Externe al Germaniei, Frank-Walter Steinmeier, va efectua marți o vizită oficială la Chişinău. Este prima vizită pe care Steinmeier o va face în Republica Moldova.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Iulie 2016, ora: 11:59

Chişinăul, în continuare fără marcaje rutiere, dar cu 35 de zebre noi

Chişinăul, în continuare fără marcaje rutiere, dar  cu 35 de zebre noi

În Chişinău au fost marcate 35 de treceri pentru pietoni, iar reprezentanţii Primăriei spun că lucrările vor continua, în cazul în care condiţiile meteo vor permite acest lucru. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Iulie 2016, ora: 11:56

Vizita ministrului Apărării Anatol Șalaru la ”Sea Breeze 2016”

Vizita ministrului Apărării Anatol Șalaru la ”Sea Breeze 2016”

”Colaborarea dintre țările NATO și partenerii non-NATO din Europa de est este astăzi o necesitate absolută. Fără sprijinul NATO nici Ucraina, nici Georgia și nici Republica Moldova nu vor putea face față războiului hibrid prin care se încearcă destabilizarea Europei de...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Iulie 2016, ora: 11:51

Atac armat într-un club de noapte din Florida: Cel puțin un mort și 14 răniți

Atac armat într-un club de noapte din Florida: Cel puțin un mort și 14 răniți

Un atac armat într-un club de noapte din Florida s-a soldat luni dimineață cu cel puțin un mort și 14 răniți, relatează AFP și NBC.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Iulie 2016, ora: 11:46

Ultima oră: Percheziții în dosarul BEM. Briefing susținut de Procuratura Anticorupție

Procurorii anticoruptie și ofițerii CNA fac la această ora percheziții și ridică mai multe documente la mai multe bănci, oficii și domicilii, în dosarul fraudei de la BEM.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Iulie 2016, ora: 11:40

Șeful–adjunct al Inspectoratului de Poliţie Râşcani în arest la domiciliu

Magistraţii de la Judecători Buiucani tocmai au dispus arest la domiciliu pentru 30 de zile în privinţa şeful–adjunct al Inspectoratului de Poliţie Râşcani.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Iulie 2016, ora: 11:36

Scriitorul Vladimir Beşleagă a marcat cea de-a 85-a aniversare

Scriitorul Vladimir Beşleagă a marcat cea de-a 85-a aniversare

Distinsul prozator, eseist, publicist şi traducător Vladimir Beşleagă, fost deputat în primul Parlament al R. Moldova, laureat al Premiului de Stat, a împlinit astăzi 85 de ani.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Iulie 2016, ora: 11:26

ALERTĂ la Londra: O stație de metrou a fost închisă din motive de securitate

ALERTĂ la Londra: O stație de metrou a fost închisă din motive de securitate

Stația de metrou Golders Green din Londra a fost închisă din cauza unei alerte de securitate, poliția inspectând un autovehicul abandonat în exterior, transmite Agerpres.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Iulie 2016, ora: 11:22

Usatîi a refuzat să facă declarații în fața procurorilor

Usatîi fuge de procurori. A venit doar până în faţa procuraturii, a făcut declaraţii pentru presă şi a plecat.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Iulie 2016, ora: 11:16

Peste 800 de filmulețe cu minori abuzați sexual de bărbați au fost identificate. Doi bărbați din Chișinău, implicați

Peste 800 de filmulețe cu minori abuzați sexual de bărbați au fost identificate. Doi bărbați din Chișinău, implicați

Peste 800 de filmulețe cu minori abuzați sexual de bărbați au fost identificate. Doi bărbați din Chișinău, implicați

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Iulie 2016, ora: 11:01

Incendiu de proporții în California, cu sute de evacuări (VIDEO)

Incendiu de proporții în California, cu sute de evacuări (VIDEO)

Flăcările unui uriaș incendiu în California au devastat sâmbătă aproximativ 8.000 de hectare de pădure, obligând sute de locuitori care trăiesc în nordul orașului Los Angeles să fie evacuați, au anunțat autoritățile americane, citate de AFP.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Iulie 2016, ora: 10:55

Siria: Lavrov denunță planurile de a-l înlătura de la putere pe Al-Assad

Siria: Lavrov denunță planurile de a-l înlătura de la putere pe Al-Assad

Ministrul de externe rus Serghei Lavrov a denunțat planurile de a-l înlătura de la putere pe președintele sirian Bashar al-Assad, afirmând într-un interviu acordat pentru site-ul web al Societății ortodoxe imperiale din Palestina (IPPO) că apeluri în acest sens vin...

( ) Citeşte tot articolul

Social 25 Iulie 2016, ora: 10:52

A început admiterea la facultate

A început admiterea la facultate

 30 de instituţii de învăţământ superior au dat startul perioadei de admitere la studii pentru anul 2016-2017. Dintre acestea sunt 19 instituţii publice şi 11 private. În acest an, numărul locurilor disponibile la studiile de licenţă şi de masterat este în...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Iulie 2016, ora: 10:49

Bulgaria acuză Rusia de provocări din cauza frecventelor încălcări ale spațiului său aerian

Bulgaria acuză Rusia de provocări din cauza frecventelor încălcări ale spațiului său aerian

 În ultimele luni a crescut numărul de încălcări ale spațiului aerian al Bulgariei de către aeronave comerciale și militare rusești, a declarat ministrul bulgar al apărării, Nikolai Nenchev, duminică, 24 iulie. El sustine ca încalcarile sunt o provocare...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Iulie 2016, ora: 10:41

Traian Băsescu explică: Am vrut să am cetățenie pe întreg teritoriul României, de la frontiera de vest până la Nistru

Traian Băsescu explică: Am vrut să am cetățenie pe întreg teritoriul României, de la frontiera de vest până la Nistru

Fostul preşedinte al României, Traian Băsescu, a declarat că încă nu este cetăţean al Republicii Moldova, deoarece nu a depus jurământul de credinţă.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Iulie 2016, ora: 10:32

Autoritățile turce au emis mandate de arestare pentru 42 de jurnaliști (mass media)

Autoritățile turce au emis mandate de arestare pentru 42 de jurnaliști (mass media)

Autoritățile turce au emis luni mandate de arestare pe numele a 42 de jurnaliști, a anunțat postul privat NTV, ultima dintr-o serie de măsuri de epurare ample care au urmat tentativei de lovitură de stat eșuate din Turcia, transmite Reuters.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Iulie 2016, ora: 10:30

Percheziţii la sediile mai multor bănci şi firme din capitală în legătură cu dosarul furtului din sistemul bancar

Percheziţii la sediile mai multor bănci şi firme din capitală în legătură cu dosarul furtului din sistemul bancar

 Percheziţii la sediile mai multor bănci şi firme din capitală, care ar fi implicate în schemele furtului miliardului din sistemul bancar.

( ) Citeşte tot articolul

Fotbal 25 Iulie 2016, ora: 10:23

Sheriff Tiraspol - Zaria Bălți, scor 1-2

Sheriff Tiraspol - Zaria Bălți, scor 1-2

Sheriff Tiraspol a început cu stângul noul sezon al Diviziei Naționale. Campioana en-titre a fost învinsă pe teren propriu de Zaria Bălți cu scorul de 2-1 în prima etapă a noului sezon.

( ) Citeşte tot articolul

Sport 25 Iulie 2016, ora: 10:22

Forbes: Moldova este cel mai mare furnizor de doping pentru sportivii ruşi

Forbes: Moldova este cel mai mare furnizor de doping pentru sportivii ruşi

Comitetul Internațional Olimpic (CIO) a decis duminică, 24 iulie, să nu suspende Rusia de la Jocurile de la Rio de Janeiro, în problema dopajului, și a lăsat federațiile internaționale să decidă în fiecare caz separat în legătură cu participarea sportivilor ruși,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Iulie 2016, ora: 10:16

Irak: Atentat cu mașină-capcană la 80 de kilometri de Bagdad, soldat cu cel puțin 14 morți

Irak: Atentat cu mașină-capcană la 80 de kilometri de Bagdad, soldat cu cel puțin 14 morți

Un atentat cu mașină-capcană a provocat luni dimineața moartea a cel puțin 14 persoane și rănirea a peste 30 la intrarea în Khaklis, oraș situat la 80 de kilometri nord-est de Bagdad, au anunțat surse spitalicești și din poliție, transmite Reuters.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Iulie 2016, ora: 10:00

EXCLUSIV ANALIZĂ ADEVĂRUL/Dan Dungaciu şi Petrişor Peiu. România după Turcia. Crize şi oportunităţi în 10 puncte

EXCLUSIV ANALIZĂ ADEVĂRUL/Dan Dungaciu şi Petrişor Peiu. România după Turcia. Crize şi oportunităţi în 10 puncte

Turcia a fost un actor/partener importat pentru România înainte de lovitura de stat eşuată. Devine şi mai importantă după evenimentele ale căror consecinţe nu s-au stins încă pe malurile Bosforului, se arată într-o amplă analiză semnată de Dan Dungaciu,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Iulie 2016, ora: 09:51

Ședință specială pe problema regiunii transnistrene

O ședință specială a platformei parlamentare pe problema regiunii transnistrene, va avea loc astăzi, la ora 15:00.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Iulie 2016, ora: 09:40

Explozie în apropiere de Nürnberg, provocată de cel puțin un dispozitiv exploziv | Bărbatul care a provocat explozia, un refugiat sirian de 27 de ani, a decedat (VIDEO)

Explozie în apropiere de Nürnberg, provocată de cel puțin un dispozitiv exploziv | Bărbatul care a provocat explozia, un refugiat sirian de 27 de ani, a decedat (VIDEO)

O explozie a avut loc în centrul orașului Ansbach, în jurul orei 22.00 (20.00 GMT), în fața unui restaurant, nu departe de locul unde trebuia să se țină un festival de muzică în aer liber, la care urmau să asiste 2.500 de persoane. Evenimentul a fost întrerupt...

( ) Citeşte tot articolul


Opinii & Editoriale 25 Iulie 2016, de Silviu Tănase

Moldova (nu) are viitor?

Campania electorală pentru alegerile prezidențiale din 30 octombrie nu a început oficial, însă Partidul Socialiștilor a împânzit străzile de panouri stradale cu un mesaj specific pentru modul de gândire al celui mai antinațional, antieuropean, șovin, xenofob partid din...

() Citeşte tot articolul

Opinii & Editoriale 25 Iulie 2016, de Moni Stănilă

Un poet la pătrat

În 8 iulie, poetul Șerban Foarță a împlinit 74 de ani. Spun poet pentru că poezia e considerată, încă, de foarte mulți, regina artelor. Dar de fapt Șerban Foarță e mult mai mult decât un simplu poet.

() Citeşte tot articolul

Editorial 24 Iulie 2016, de Octavian Țâcu

Europa post-Brexit: recurs la istorie

La prima impresie, Uniunea Europeană pare acum un boxer prins în colțul ringului, care cu greu face față ploii de pumni turnate asupra sa de diferiți adversari. Criza din Grecia a demonstrat limitele modelului economic de succes, punând la îndoială valabilitatea zonei euro. 

() Citeşte tot articolul

Editorial 24 Iulie 2016, de Moni Stănilă

Bătuți de Dumnezeu

Ne uităm în jur cu mare tristețe. Pădurile dispar sub drujbele celor bogați, oamenii bolnavi nu au bani de medicamente, grindina lovește cât oul de găină, distrugând gospodării și recolte, inundațiile sunt la ordinea zilei în toată lumea, cutremure, boli noi, probleme din ce...

() Citeşte tot articolul

Editorial 24 Iulie 2016, de Dan Nicu

Fără jumătăți de măsură în chestiunea Reunirii

Recent, a fost lansată ideea unui „stat comun România-Republica Moldova”, ca o formă de realizare a unității naționale și integrării europene a R. Moldova. Această propunere vine de pe paginile ziarului „Literatura și Arta” din 23 iunie, de la redactorul-șef al acesteia,...

() Citeşte tot articolul

Editorial 23 Iulie 2016, de Pavel Păduraru

Să nu ne expunem riscului de a fi sinuciși