Astăzi 25 Februarie 2017, Sâmbătă - Ultima actualizare la ora 14:52
Abonamente

Timpul Liber 10 Ianuarie 2011, ora 13:11    Din editia print

Interviu cu Andreea Marin-Bănică pentru FEMEIA:” Îmi asum şi bunele, şi relele”

Marime Font

Andreea Marin-Bănică este femeia care nu are nevoie de prezentare. Cel puţin, nu pe cele două maluri ale Prutului, care ani de zile au aşteptat, sâmbătă de sâmbătă, ca „Zâna Surprizelor” să le bată la uşă. Are un CV atât de impresionant, încât ne-ar lua câteva pagini de ziar să-l publicăm. Totuşi, se pare că, dacă ar trebui să-şi scrie un CV dintr-un singur punct, acesta ar fi: „Realizări - fiica Violeta, rezultată din căsnicia fericită cu un alt nume sonor din România, Ştefan Bănică Jr.”...

- Dragă Andreea, lumea care vă vede la televizor vă consideră perfectă. Care este preţul acestei perfecţiuni?
- Va mulţumesc pentru compliment, însă eu sunt un om realist si, de aceea, vă corectez: sunt departe de perfecţiune, dar încerc să fac tot ce depinde de mine cât mai bine cu putinţă. Sunt perfecţionistă în munca mea, asta e adevărat. Preţul sunt nopţile nedormite pentru a duce la bun sfârşit proiecte la care ţin, uneori probleme de sănătate care apar - pentru că las sănătatea pe planul doi, deşi nu ar trebui să fac asta şi este lecţia pe care vreau să o învăţ în 2011.

- Cum şi pentru ce l-aţi ales pe Ştefan Bănică Jr.?
- Pentru că ne potrivim. Asta contează. În rest, sunt convinsă că există şi alţi bărbaţi buni pe pământ, dar nu mi se potrivesc mie, aşa cum sunt convinsă că există femei cu mai multe calităţi decât mine, dar... Fericirea în cuplu vine din felul în care cei doi se completează reciproc şi nimic mai mult.



- Sunteţi femeia care îşi aşteaptă soţul cu masa pusă?...
- Când Ştefan vine acasă în urma mea, sigur că primul lucru la care mă gândesc e să fie bine hrănit după o zi grea. Câteodată însă sunt eu cea care vine mai târziu...

- Cum v-aţi împărţit responsabilităţile în familie - cineva găteşte şi celălalt spală vasele?
- Ăsta e secretul nostru. Dar avem, într-adevăr, responsabilităţi complementare, astfel încât să ne ajutăm unul pe celălalt, iar copiii să nu ne simtă prea mult lipsa.

- Cum v-a schimbat felul de a privi lumea şi pe dvs. însăţi apariţia Violetei?
- Am realizat că nimic din ce am făcut în viaţă nu a fost mai preţios decât acest copil. Asta înseamnă sufletul de mamă, în stare de orice pentru puiul de om desprins din trupul ei. Este prioritatea mea pe viaţă. Toate se rânduiesc după ea în lista imaginară a tot ceea ce mă defineşte.

- Care este secretul ce vă ajută să aveţi grijă în acelaşi timp de fetiţa dvs., de carieră şi de soţ?
- Nu am nici un secret miraculos. Nu pot spune că e uşor să găseşti balanţa corectă şi asta nu se întâmplă fără efort. Nu e simplu să le faci pe toate bine, câteodată mai greşeşti, acorzi mai multă atenţie într-un punct în detrimentul celuilalt, dar importantă e voinţa de a menţine cârma dreapta şi de a face totul cât de bine posibil, atât cat depinde de tine.

- Credeţi că există iubire în care să existe fidelitate absolută?
- Sper că da. Nu sunt naivă, dar atâta vreme cât eu sunt în stare de dragoste şi fidelitate, mi-e greu să cred că sunt singurul om de pe pământ plămădit astfel. Sigur mai există măcar un om ca şi mine, aşa-mi place să cred :).

- De-a lungul anilor v-aţi implicat în foarte multe acţiuni de binefacere. Unii au zis că aţi făcut-o pentru publicitate, dar care a fost de fapt motivul adevărat?
- Cine-a spus asta e un om cu minte puţină şi nu merită să îi dau atenţie. E clar că nu face niciodată vreun gest de omenie el însuşi, altminteri ar şti că întâi gândeşti, apoi vorbeşti, mai cu seama când e vorba de un subiect atât de sensibil - de vieţi aflate la limită, de suflete, de oameni... Sunt oameni care trăiesc astăzi şi pentru că eu şi echipa mea am fost acolo la timp, pentru a-i ajuta. Şi pentru noi ei contează, nu cei care aruncă vorbele, dar nu mişcă un deget în sprijinul celor din jur.

- Ştim că aţi adoptat un copil la distanţă. Care e legătura dintre el şi familia dvs.?
- Doi copii - un băieţel din China şi o fetiţă din Niger. Pe băieţelul din China l-am vizitat în această vară, aveţi pe blogul meu impresii la cald şi fotografii de suflet pentru mine. E suficient să accesaţi http://andreeamarinbanica.acasa.ro.

- Aţi reuşit să construiţi o carieră impresionantă în televiziune, aţi apărut într-un film, aţi scris o carte, aţi creat haine pentru bebeluşi. Ce mai urmează pentru Andreea Marin?
- De exemplu, proiectul cu fonduri europene la care lucrez acum, lansat în chiar primele zile ale lui 2011 şi care e foarte important pentru mine, fiindcă e dedicat mamelor aflate în dificultate. Sunt mamă şi îmi doresc sincer ca fiecare mamă să aibă un cămin fericit, să fie înconjurată de copii frumoşi şi sănătoşi, să aibă parte de liniştea pe care o merită, de dragoste, de bucurii, alături de bărbaţii iubiţi care să le sprijine şi să fie atenţi şi la nevoile sufletului lor. Viaţa, însă, ne arată că lucrurile nu stau aşa pentru toate femeile-mamă. Creşte întruna numărul de divorţuri, presa vorbeşte zilnic de soţii care cad în depresie şi iau decizii greşite din pricina necazurilor cărora nu le mai pot face faţă fără un sprijin, care nu găsesc soluţii pentru ieşirea din impas - fie că e vorba de probleme legate de sănătatea lor sau a copilului lor, fie pentru că nu sunt ascultate şi înţelese, fie pentru că suferă din cauza lipsei unui loc de muncă potrivit abilităţilor lor, a discriminării sau a violenţei domestice. Proiectul fundaţiei mele se numeşte „Centre de consiliere pentru mamele aflate în dificultate”, dar noi l-am botezat scurt „Şcoala Mamelor” şi le invit pe toate mămicile care se simt singure în faţa poverilor care le apasă pe umeri să intre pe www.pretuiesteviata.org pentru a afla cum le putem ajuta.

- Rămâne televiziunea „dragostea cea mare”? Dar TVR?
- Televiziunea este un capitol important din viaţa mea, dar nu singurul. Astăzi eu am alte priorităţi, m-am reinventat pe alte direcţii. Rămâne o amintire frumoasă, o muncă făcută atâţia ani cu pasiune, de aceea, mai revin din când în când la ea, dar nu în mod permanent. TVR a fost, pentru mai bine de 15 ani, a doua mea casă.

- Aţi avut şi urcuşuri, şi coborâşuri în viaţă, unele dintre ele „trăite în faţa presei”. Cum treceţi peste obstacole - vă izolaţi sau, dimpotrivă, vă implicaţi şi mai mult în muncă?
- Izolarea nu mă caracterizează, dimpotrivă, „sunt asemenea nisipului clepsidrei/ care poate fi timp/ numai în cădere”, cum spune o poezie dragă mie. Caut soluţii să ies din impas atunci când e cazul şi nu mă mulţumesc cu a aştepta o rezolvare care să vină de la sine. Îmi asum şi bunele, şi relele, ung motorul şi îl fac să meargă.

- În România, dvs. aţi luptat chiar şi cu Guvernul pentru ca acesta să implementeze anumite legi din domeniul sănătăţii. Aţi avut vreun rezultat?
- Nu-mi place să îi spun „luptă”, să zicem că am construit, cât mi-a stat în putere, alături de alţi oameni de bine pentru a corecta o lege prost întocmită şi a o face mai eficientă în sprijinul bolnavilor. Da, am reuşit şi va intra în vigoare în noua formă în curând. Este vorba de modificarea ordinului 50/2004 al Ministrului Sănătăţii.

- Cum putem schimba noi, fiecare în parte, câte puţin din lumea în care trăim?
- Dacă nu avem forţa de a mişca lucrurile noi înşine, ne putem alătura celor care au aceasta vocaţie. A sta deoparte cu mâinile încrucişate e cea mai proastă alegere.

- Ce înseamnă să iubeşti viaţa?
- Deviza mea e „preţuieşte viaţa!”, aşa se numeşte şi fundaţia mea. Pentru că eu cred ca, aşa cum e ea, cu bune şi cu rele, viaţa merita a fi preţuită şi mereu înzestrată. Depinde mult de noi înşine să merite această călătorie a noastră: propriul destin.

- Vă mulţumim pentru interviu şi vă dorim un an cât mai bun!

Silvia Ursu
Sorina Ştefârţă

Sursa: Timpul Suplimentul Femeia

blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Sănătate 25 Februarie 2017, ora: 14:52

Ce trebuie să ştii despre adaosul de zahăr

Ce trebuie să ştii despre adaosul de zahăr

Zahărul este un carbohidrat simplu care îi oferă organismului tău calorii, folosite ca energie. Ceea ce trebuie să reţii este că zahărul procesat nu are nicio valoare nutriţională şi că are foarte multe calorii, fiind o ameninţare pentru siluetă şi sănătate. 

( ) Citeşte tot articolul

Externe 25 Februarie 2017, ora: 14:50

Mexicul afirmă că va răspunde simetric dacă SUA introduc o taxă vamală pentru finanţarea zidului

Mexicul afirmă că va răspunde simetric dacă SUA introduc o taxă vamală pentru finanţarea zidului

Mexicul avertizează Statele Unite împotriva introducerii unei taxe vamale unilaterale pentru finanţarea zidului de la frontiera dintre cele două state, Guvernul mexican anunţând că ar putea la rândul său impune taxe vamale asupra unor produse importate din SUA, notează...

( ) Citeşte tot articolul

Externe 25 Februarie 2017, ora: 14:47

Merkel susţine în continuare soluţia coexistenţei a două state, israelian şi palestinian

Merkel susţine în continuare soluţia coexistenţei a două state, israelian şi palestinian

Cancelarul german Angela Merkel a declarat sâmbătă că susţine în continuare soluţia de pace care ar consta în coexistenţa a două state, israelian şi palestinian, după ce preşedintele Donald Trump s-a declarat favorabil oricărei opţiuni viabile, relatează The...

( ) Citeşte tot articolul

Politică 25 Februarie 2017, ora: 14:44

Cum va juca Rusia în R.Moldova și Transnistria? Vladimir Socor: Noțiunea de statut special este un instrument de reexpansiune a Rusiei

Cum va juca Rusia în R.Moldova și Transnistria? Vladimir Socor: Noțiunea de statut special este un instrument de reexpansiune a Rusiei

„Noțiunea de „statut special„ este un instrument de reexpansiune a Rusiei in fostele republici sovietice, îndeosebi în Ucraina și Republica Moldova, atenționează Vladimir Socor, analist la Jamestown Foundation, într-un interviu pentru HotNews.ro. Expertul...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Februarie 2017, ora: 13:53

(VIDEO EMOȚIONANT) O soră și un frate au compus și recită o poezie dedicată părinților plecați peste hotare

(VIDEO EMOȚIONANT) O soră și un frate au compus și recită o poezie dedicată părinților plecați peste hotare

Doi frați, Mariana și Dorin Galben, care sunt și jurnaliști de profesie, au compus și recită o poezie emoționantă dedicată celor plecați peste hotare, întitulată: „Dor de părinți”.  

( ) Citeşte tot articolul

Social 25 Februarie 2017, ora: 13:30

Preotul Maxim Melinti: Aș vrea ca Postul să semnifice pentru creștini un nou început

Preotul Maxim Melinti: Aș vrea ca Postul să semnifice pentru creștini un nou început

În acest an, Postul Paștelui sau Postul Învierii, cum i se mai spune în popor, va începe pe 27 februarie. Postul durează patruzeci de zile, la care se adaugă și Săptămâna Patimilor. Potrivit Calendarului Ortodox, în acest an Paștile va fi sărbătorit pe...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Februarie 2017, ora: 13:21

Intră în vigoare noua lege privind activitatea notarială

Intră în vigoare noua lege privind activitatea notarială

Pe 26 februarie, intră în vigoare noua Lege cu privire la organizarea activităţii notarilor (din 14.04.2016), care prevede condiții mai complexe de accedere în funcţia de notar.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Februarie 2017, ora: 13:20

O întrerupere neplanificată de apă nu poate dura mai mult de 12 ore

O întrerupere neplanificată de apă nu poate dura mai mult de 12 ore

Durata unei întreruperi neplanificate la furnizarea serviciului public de alimentare cu apă nu poate depăși 12 ore în mediul urban și 10 ore în mediul rural.

( ) Citeşte tot articolul

Externe 25 Februarie 2017, ora: 13:05

Cuba: Cinci morți, 40 de răniți în urma unei coliziuni feroviare

Cuba: Cinci morți, 40 de răniți în urma unei coliziuni feroviare

Cinci persoane au pierit și alte 40 au fost rănite vineri în urma coliziunii dintre un tren de pasageri și o locomotivă în apropiere de orașul Sancti Spiritus, în centrul Cubei, a anunțat mass-media oficiale, citate de AFP. 

( ) Citeşte tot articolul

Cultură 25 Februarie 2017, ora: 13:03

Cum sunt făcute trofeele pentru Oscar (video)

Cum sunt făcute trofeele pentru Oscar (video)

Cele 60 de statuete care vor fi acordate în cadrul Galei Premiilor Oscar încep să fie lucrate încă din luna septembrie a anului precedent, într-o fabrică din New York. Fiecare trofeu primește un 'tratament' special: este turnat în bronz, lustruit, apoi placat cu...

( ) Citeşte tot articolul

Social 25 Februarie 2017, ora: 12:58

Copiii învață cum să prevină înecurile

Copiii învață cum să prevină înecurile

Copii din gimnaziul nr.7 din municipiul Bălți au învățat cum pot preveni înecurile în cazul prăbușirii sub gheața subțire a bazinelor acvatice. Instruirile au fost făcute de către scafandrii Detașamentului Căutare Salvare nr. 2 al Serviciului Situații Excepționale.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Februarie 2017, ora: 12:56

Transplantul de ficat efectuat de medicii moldoveni costă peste un milion de lei

Transplantul de ficat efectuat de medicii moldoveni costă peste un milion de lei

Cele mai scumpe servicii medicale, conform noilor tarife aprobate de Guvern, ajung și la peste un milion de lei pentru un caz tratat. 

( ) Citeşte tot articolul

Culinar.md 25 Februarie 2017, ora: 12:48

5 condimente benefice pentru digestie

5 condimente benefice pentru digestie

Înlocuiește zahărul, sarea, grăsimile cu condimente pentru a te menține în fomă și pentru a evita problemele digestive ca balonarea sau indigestia. 

( ) Citeşte tot articolul

Politică 25 Februarie 2017, ora: 12:46

Vicepremierul Gheorghe Bălan a vizitat punctul de trecere a frontierei de stat moldo-ucrainene „Cuciurgan-Pervomaisk”

Vicepremierul Gheorghe Bălan a vizitat punctul de trecere a frontierei de stat moldo-ucrainene „Cuciurgan-Pervomaisk”

Viceprim-ministrul Gheorghe Bălan a efectuat ieri o vizită de documentare la punctul de trecere a frontierei de stat moldo-ucrainene „Cuciurgan-Pervomaisk” (amplasat pe teritoriul Ucrainei), la care au participat reprezentanți din cadrul Ministerului Afacerilor Externe şi...

( ) Citeşte tot articolul

Sport 25 Februarie 2017, ora: 12:44

Denis Vieru s-a clasat pe locul 7 la turneul de judo de la Dusseldorf

Denis Vieru s-a clasat pe locul 7 la turneul de judo de la Dusseldorf

Denis Vieru (66 kg) s-a situat ieri pe locul șapte la turneul internațional de judo Grand Prix, care se desfășoară la Dusseldorf (Germania).

( ) Citeşte tot articolul

Politică 25 Februarie 2017, ora: 12:42

Viceministrul de Externe Lilian Darii a fost primit de către șeful diplomației georgiene

Viceministrul de Externe Lilian Darii a fost primit de către șeful diplomației georgiene

Viceministrul Afacerilor Externe și Integrării Europene Lilian Darii, aflat la Tbilisi pentru efectuarea unei runde de consultări politice interministeriale, a fost primit de către ministrul Afacerilor Externe al Georgiei Mikheil Janelidze, relatează MOLDPRES cu referire la Serviciul de...

( ) Citeşte tot articolul

Cultură 25 Februarie 2017, ora: 12:40

„Teatru românesc la Bucureşti, Iaşi şi Chişinău”, în a doua jumătate a lunii martie

„Teatru românesc la Bucureşti, Iaşi şi Chişinău”, în a doua jumătate a lunii martie

Teatrele Naţionale din Bucureşti şi Iaşi revin pe scena Naţionalului „Mihai Eminescu” din Chişinău, în a doua jumătate a lunii martie, în cadrul proiectului ”Teatru românesc la Bucureşti, Iaşi şi Chişinău”.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Februarie 2017, ora: 11:00

Responsabil de la Centrul pentru Combaterea Traficului de Persoane, reținut pentru corupţie

Responsabil de la Centrul pentru Combaterea Traficului de Persoane, reținut pentru corupţie

O persoana cu funcție de răspundere de la Centrul pentru Combaterea Traficului de Persoane a fost reținută, fiind suspectată de corupţie.

( ) Citeşte tot articolul

Sănătate 25 Februarie 2017, ora: 10:58

Tipuri de medicamente care-ți șubrezesc imunitatea

Tipuri de medicamente care-ți șubrezesc imunitatea

Anumite tratamente medicamentoase afectează flora intestinală și implicit scad capacitatea corpului de a se apăra de agenți patogeni, virusuri și bacterii.

( ) Citeşte tot articolul

Social 25 Februarie 2017, ora: 10:55

Noi norme de cheltuieli în instituțiile sociale

Noi norme de cheltuieli în instituțiile sociale

De la 1 martie, intră în vigoare noi norme de cheltuieli pentru asigurarea cu produsele necesare a persoanelor cazate în instituțiile sociale.

( ) Citeşte tot articolul

Cultură 25 Februarie 2017, ora: 10:54

Opt candidați au acces în finala națională Eurovision

Opt candidați au acces în finala națională Eurovision

Opt interpreți și formații au fost selectate ca urmare a semifinalei naționale Eurovision, care a avut loc în seara de vineri, 24 februarie. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Februarie 2017, ora: 10:50

NASA a descoperit 7 exoplanete de mărimea Terrei

NASA a descoperit 7 exoplanete de mărimea Terrei

NASA a descoperit 7 exoplanete de mărimea Terrei într-un singur sistem solar, denumit Trappist-1, aflat la o distanţă de 40 de ani-lumină faţă de Soare. 

( ) Citeşte tot articolul

Cultură 25 Februarie 2017, ora: 10:48

Expoziție de pictură în reședința ambasadorului Poloniei

Expoziție de pictură în reședința ambasadorului Poloniei

Alexandr Drobaha, un artist moldovean cu origini ucrainene, conectat la cultura polonă, și-a expus picturile la reședința ambasadorului Poloniei în Republica Moldova.

( ) Citeşte tot articolul

Economie 25 Februarie 2017, ora: 10:47

AIPA a premiat agricultorii care au obținut rezultate tangibile

AIPA a premiat agricultorii care au obținut rezultate tangibile

Producătorii agricoli care au obținut rezultate tangibile prin investițiile efectuate cu suportul statului și au adus plus-valoare în economia țării au fost premiați vineri seara, 24 februarie, în cadrul Galei AIPA-2017.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Februarie 2017, ora: 10:45

Două cutremure de 3 și 2,9 grade pe Richter azi dimineață în România

Două cutremure de 3 și 2,9 grade pe Richter azi dimineață în România

Două cutremure cu magnitudini de 3, respectiv 2,9 grade pe scara Richter, au avut loc sâmbătă dimineața în județul Buzău, la un interval de 26 de minute, conform datelor publicate pe site-ul Institutului Național de Cercetare-Dezvoltare pentru Fizica Pământului...

( ) Citeşte tot articolul

Economie 25 Februarie 2017, ora: 10:42

Veniturile estimate în 2018. Prognozele Ministerului Finanțelor

Veniturile estimate în 2018. Prognozele Ministerului Finanțelor

Veniturile generale la bugetul public național, în anul 2018, ar putea ajunge la aproape 53 de miliarde de lei, în creștere cu peste 4 miliarde față de 2017.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Februarie 2017, ora: 09:58

Ninsorile pun stăpânire pe țară. Meteorologii anunță vreme răcoroasă la început de weekend

Ninsorile pun stăpânire pe țară. Meteorologii anunță vreme răcoroasă la început de weekend

Weekendul începe cu vreme răcoroasă. Dacă ieri, meteorologii anunțau temperaturi primăvăratice, astăzi maximele termice vor scădea brusc la 0 grade Celsus.

( ) Citeşte tot articolul

 


Editorial 25 Februarie 2017, de Dan Nicu

Nu ne-a învins Voronin, nu ne va învinge nici Dodon

În noiembrie 2003, Vladimir Voronin nu ne-a învins, pentru că am ieşit în stradă împotriva federalizării. A existat un spirit colectiv de rezistenţă, de revoltă împotriva sclaviei pe care ne-o menea Dmitri Kozak, trimisul kaghebistului Vladimir Putin la Chişinău.

() Citeşte tot articolul

Editorial 23 Februarie 2017, de Marin Basarab

Dacă vreți un viitor sănătos pentru tineri, decriminalizați consumul de marijuana

O mare parte din oamenii noștri locuiesc într-un bulbuc al neștiinței. Pentru o mare parte din oamenii noștri marijuana reprezintă un drog la fel de periculos precum heroina, deși în realitate este exact invers.  

() Citeşte tot articolul

Bună Dimineața 23 Februarie 2017, de Tatiana T. Macovei

Oare voi mai știți ai cui sunteți sau v-au tăiat politicienii rădăcinile?

Bucata asta de pământ dintre Nistru și Prut a mai trecut printr-un stres electoral. Socialistul Igor Dodon s-a așezat comod în fotoliul de președinte în timp ce promitea din tot ficatul reforme, un trai mai bun pentru cetățeni, pensii demne pentru pensionari și nu în ultimul rând...

() Citeşte tot articolul

Editorial 23 Februarie 2017, de Moni Stănilă

Moldova second

După ce președintele SUA, Donald Trump, a făcut tot felul de afirmații care au șocat opinia publică, atât în campania electorală cât și după, ba că va construi un zid la granița cu Mexic, ba că va scoate din țară imigranții, mai multe țări europene au pornit o glumă care a ajuns...

() Citeşte tot articolul

Editorial 23 Februarie 2017, de Dan Nicu

Sfârșitul reveriei pentru Putin și tovarășii săi

Președintele Statelor Unite ale Americii, Donald Trump, i-a cerut președintelui Rusiei, Vladimir Putin, să întoarcă peninsula Crimeea Ucrainei. Informația a fost făcută publică de purtătorul de cuvânt al Casei Albe. Sean Spicer a mai spus că Rusia „a confiscat” Crimeea în...

() Citeşte tot articolul

Bună Dimineața 22 Februarie 2017, de Ana Marchitan

Mă iertați, sunt „o nesimțită”

Acum două săptămâni am vizitat o localitate din țara, una din multe altele de altfel. Cititorii noștri știu că periodic obișnuim să ne aventurăm să vizităm satele din Republica Moldova și să le redescoperim frumos.