Astăzi 4 Iulie 2015, Sâmbătă - Ultima actualizare la ora 11:25
Abonamente

Timpul Liber 10 Ianuarie 2011, ora 13:11    Din editia print

Interviu cu Andreea Marin-Bănică pentru FEMEIA:” Îmi asum şi bunele, şi relele”

Marime Font

Andreea Marin-Bănică este femeia care nu are nevoie de prezentare. Cel puţin, nu pe cele două maluri ale Prutului, care ani de zile au aşteptat, sâmbătă de sâmbătă, ca „Zâna Surprizelor” să le bată la uşă. Are un CV atât de impresionant, încât ne-ar lua câteva pagini de ziar să-l publicăm. Totuşi, se pare că, dacă ar trebui să-şi scrie un CV dintr-un singur punct, acesta ar fi: „Realizări - fiica Violeta, rezultată din căsnicia fericită cu un alt nume sonor din România, Ştefan Bănică Jr.”...

- Dragă Andreea, lumea care vă vede la televizor vă consideră perfectă. Care este preţul acestei perfecţiuni?
- Va mulţumesc pentru compliment, însă eu sunt un om realist si, de aceea, vă corectez: sunt departe de perfecţiune, dar încerc să fac tot ce depinde de mine cât mai bine cu putinţă. Sunt perfecţionistă în munca mea, asta e adevărat. Preţul sunt nopţile nedormite pentru a duce la bun sfârşit proiecte la care ţin, uneori probleme de sănătate care apar - pentru că las sănătatea pe planul doi, deşi nu ar trebui să fac asta şi este lecţia pe care vreau să o învăţ în 2011.

- Cum şi pentru ce l-aţi ales pe Ştefan Bănică Jr.?
- Pentru că ne potrivim. Asta contează. În rest, sunt convinsă că există şi alţi bărbaţi buni pe pământ, dar nu mi se potrivesc mie, aşa cum sunt convinsă că există femei cu mai multe calităţi decât mine, dar... Fericirea în cuplu vine din felul în care cei doi se completează reciproc şi nimic mai mult.


- Sunteţi femeia care îşi aşteaptă soţul cu masa pusă?...
- Când Ştefan vine acasă în urma mea, sigur că primul lucru la care mă gândesc e să fie bine hrănit după o zi grea. Câteodată însă sunt eu cea care vine mai târziu...

- Cum v-aţi împărţit responsabilităţile în familie - cineva găteşte şi celălalt spală vasele?
- Ăsta e secretul nostru. Dar avem, într-adevăr, responsabilităţi complementare, astfel încât să ne ajutăm unul pe celălalt, iar copiii să nu ne simtă prea mult lipsa.

- Cum v-a schimbat felul de a privi lumea şi pe dvs. însăţi apariţia Violetei?
- Am realizat că nimic din ce am făcut în viaţă nu a fost mai preţios decât acest copil. Asta înseamnă sufletul de mamă, în stare de orice pentru puiul de om desprins din trupul ei. Este prioritatea mea pe viaţă. Toate se rânduiesc după ea în lista imaginară a tot ceea ce mă defineşte.

- Care este secretul ce vă ajută să aveţi grijă în acelaşi timp de fetiţa dvs., de carieră şi de soţ?
- Nu am nici un secret miraculos. Nu pot spune că e uşor să găseşti balanţa corectă şi asta nu se întâmplă fără efort. Nu e simplu să le faci pe toate bine, câteodată mai greşeşti, acorzi mai multă atenţie într-un punct în detrimentul celuilalt, dar importantă e voinţa de a menţine cârma dreapta şi de a face totul cât de bine posibil, atât cat depinde de tine.

- Credeţi că există iubire în care să existe fidelitate absolută?
- Sper că da. Nu sunt naivă, dar atâta vreme cât eu sunt în stare de dragoste şi fidelitate, mi-e greu să cred că sunt singurul om de pe pământ plămădit astfel. Sigur mai există măcar un om ca şi mine, aşa-mi place să cred :).

- De-a lungul anilor v-aţi implicat în foarte multe acţiuni de binefacere. Unii au zis că aţi făcut-o pentru publicitate, dar care a fost de fapt motivul adevărat?
- Cine-a spus asta e un om cu minte puţină şi nu merită să îi dau atenţie. E clar că nu face niciodată vreun gest de omenie el însuşi, altminteri ar şti că întâi gândeşti, apoi vorbeşti, mai cu seama când e vorba de un subiect atât de sensibil - de vieţi aflate la limită, de suflete, de oameni... Sunt oameni care trăiesc astăzi şi pentru că eu şi echipa mea am fost acolo la timp, pentru a-i ajuta. Şi pentru noi ei contează, nu cei care aruncă vorbele, dar nu mişcă un deget în sprijinul celor din jur.

- Ştim că aţi adoptat un copil la distanţă. Care e legătura dintre el şi familia dvs.?
- Doi copii - un băieţel din China şi o fetiţă din Niger. Pe băieţelul din China l-am vizitat în această vară, aveţi pe blogul meu impresii la cald şi fotografii de suflet pentru mine. E suficient să accesaţi http://andreeamarinbanica.acasa.ro.

- Aţi reuşit să construiţi o carieră impresionantă în televiziune, aţi apărut într-un film, aţi scris o carte, aţi creat haine pentru bebeluşi. Ce mai urmează pentru Andreea Marin?
- De exemplu, proiectul cu fonduri europene la care lucrez acum, lansat în chiar primele zile ale lui 2011 şi care e foarte important pentru mine, fiindcă e dedicat mamelor aflate în dificultate. Sunt mamă şi îmi doresc sincer ca fiecare mamă să aibă un cămin fericit, să fie înconjurată de copii frumoşi şi sănătoşi, să aibă parte de liniştea pe care o merită, de dragoste, de bucurii, alături de bărbaţii iubiţi care să le sprijine şi să fie atenţi şi la nevoile sufletului lor. Viaţa, însă, ne arată că lucrurile nu stau aşa pentru toate femeile-mamă. Creşte întruna numărul de divorţuri, presa vorbeşte zilnic de soţii care cad în depresie şi iau decizii greşite din pricina necazurilor cărora nu le mai pot face faţă fără un sprijin, care nu găsesc soluţii pentru ieşirea din impas - fie că e vorba de probleme legate de sănătatea lor sau a copilului lor, fie pentru că nu sunt ascultate şi înţelese, fie pentru că suferă din cauza lipsei unui loc de muncă potrivit abilităţilor lor, a discriminării sau a violenţei domestice. Proiectul fundaţiei mele se numeşte „Centre de consiliere pentru mamele aflate în dificultate”, dar noi l-am botezat scurt „Şcoala Mamelor” şi le invit pe toate mămicile care se simt singure în faţa poverilor care le apasă pe umeri să intre pe www.pretuiesteviata.org pentru a afla cum le putem ajuta.

- Rămâne televiziunea „dragostea cea mare”? Dar TVR?
- Televiziunea este un capitol important din viaţa mea, dar nu singurul. Astăzi eu am alte priorităţi, m-am reinventat pe alte direcţii. Rămâne o amintire frumoasă, o muncă făcută atâţia ani cu pasiune, de aceea, mai revin din când în când la ea, dar nu în mod permanent. TVR a fost, pentru mai bine de 15 ani, a doua mea casă.

- Aţi avut şi urcuşuri, şi coborâşuri în viaţă, unele dintre ele „trăite în faţa presei”. Cum treceţi peste obstacole - vă izolaţi sau, dimpotrivă, vă implicaţi şi mai mult în muncă?
- Izolarea nu mă caracterizează, dimpotrivă, „sunt asemenea nisipului clepsidrei/ care poate fi timp/ numai în cădere”, cum spune o poezie dragă mie. Caut soluţii să ies din impas atunci când e cazul şi nu mă mulţumesc cu a aştepta o rezolvare care să vină de la sine. Îmi asum şi bunele, şi relele, ung motorul şi îl fac să meargă.

- În România, dvs. aţi luptat chiar şi cu Guvernul pentru ca acesta să implementeze anumite legi din domeniul sănătăţii. Aţi avut vreun rezultat?
- Nu-mi place să îi spun „luptă”, să zicem că am construit, cât mi-a stat în putere, alături de alţi oameni de bine pentru a corecta o lege prost întocmită şi a o face mai eficientă în sprijinul bolnavilor. Da, am reuşit şi va intra în vigoare în noua formă în curând. Este vorba de modificarea ordinului 50/2004 al Ministrului Sănătăţii.

- Cum putem schimba noi, fiecare în parte, câte puţin din lumea în care trăim?
- Dacă nu avem forţa de a mişca lucrurile noi înşine, ne putem alătura celor care au aceasta vocaţie. A sta deoparte cu mâinile încrucişate e cea mai proastă alegere.

- Ce înseamnă să iubeşti viaţa?
- Deviza mea e „preţuieşte viaţa!”, aşa se numeşte şi fundaţia mea. Pentru că eu cred ca, aşa cum e ea, cu bune şi cu rele, viaţa merita a fi preţuită şi mereu înzestrată. Depinde mult de noi înşine să merite această călătorie a noastră: propriul destin.

- Vă mulţumim pentru interviu şi vă dorim un an cât mai bun!

Silvia Ursu
Sorina Ştefârţă

Sursa: Timpul Suplimentul Femeia

blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Interviu 4 Iulie 2015, ora: 11:25 de Ana Gherciu

INTERVIU cu unul dintre finanțatorii Recensământului din 2014: „BNS trebuie să se apuce de treabă”

INTERVIU cu unul dintre finanțatorii Recensământului din 2014: „BNS trebuie să se apuce de treabă” Din editia print

La sfârșitul lunii mai curent, directorul adjunct al Biroului Naţional de Statistică (BNS), Vitalie Vîlcov, îl anunța pe ex-premierul Gaburici că „din cauza lipsei mijloacelor financiare, nu s-a reușit achiziționarea sistemului automatizat informațional, necesar la...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 4 Iulie 2015, ora: 11:16 de Ion Macovei

Interesul poartă fesul sau de ce moldovenii tolerează corupția

Interesul poartă fesul sau de ce moldovenii tolerează corupția Din editia print

Moldovenii condamnă corupția la mitinguri și proteste, ea fiind una dintre relele de care nu poate scăpa țara noastră. Cu toate acestea, atunci când au ocazia, mulți cetățeni nu întârzie să dea sau să ia mită. Am discutat cu personalități din diferite domenii...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 3 Iulie 2015, ora: 15:25

Marea Adunare Nationala din 5 iulie este autorizata de Primarie

Marea Adunare Națională care va avea loc duminică, ora 14:00, la Chișinău, este autorizată de Primărie.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 3 Iulie 2015, ora: 14:59

Președintele ucrainean pledează pentru noi sancțiuni împotriva Rusiei în cazul escaladării conflictului din Donbas

Președintele ucrainean pledează pentru noi sancțiuni împotriva Rusiei în cazul escaladării conflictului din Donbas

Președintele ucrainean Petro Poroșenko a subliniat importanța unor acțiuni coordonate din partea comunității internaționale în cazul escaladării conflictului din Donbas.

( ) Citeşte tot articolul

Externe 3 Iulie 2015, ora: 14:54

Franța respinge cererea de azil depusă de fondatorul WikiLeaks, Julian Assange

Franța respinge cererea de azil depusă de fondatorul WikiLeaks, Julian Assange

Franța a respins, vineri, o cerere de azil depusă de fondatorul WikiLeaks, australianul Julian Assange, a anunțat președinția franceză într-un comunicat.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 3 Iulie 2015, ora: 14:36

Protest în faţa sediului Serviciului de Informaţii şi Securitate

Membrii Blocului Unităţii Naţionale (BUN) au organizat astăzi, 3 iulie, în faţa Serviciului de Informaţii şi Securitate (SIS) o acţiune de protest împotriva deciziei de expulzare din Republica Moldova a cetăţeanului român George Simion.

( ) Citeşte tot articolul

Economie 3 Iulie 2015, ora: 14:02

Moldova amenințată de beznă și frig

Moldova amenințată de beznă și frig

Criza din sistemul bancar, recesiunea din regiune, precum și lipsa unei guvernări stabile au condus la devalorizarea cu aproximativ 50% a monedei naționale. Fenomenul a declanșat creșteri de prețuri și înrăutățirea climatului de afaceri.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 3 Iulie 2015, ora: 13:52

Ecaterina Burlacu este noul Avocat al Poporului pentru protecția drepturilor copilului

Ecaterina Burlacu a fost numită astăzi de către Parlament în funcția de Avocat al Poporului pentru protecția drepturilor copilului.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 3 Iulie 2015, ora: 13:41

Zilele lui Şevciuk sunt numărate? Ucraina, SUA și România caută o schimbare de regim în Transnistria

Zilele lui Şevciuk sunt numărate? Ucraina, SUA și România caută o schimbare de regim în Transnistria

Situația din Transnistria se va schimba după întâlnirea Ambasadorului SUA în Republica Moldova James Pettit cu șeful republicii nerecunoscute din Transnistria Evghenii Șevciuk.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 3 Iulie 2015, ora: 13:25

Atenție: Chișinăul rămâne fără apă caldă timp de o lună

Atenție: Chișinăul rămâne fără apă caldă timp de o lună

Fără apă caldă în capitală. Locuitorii din Chișinău vor rămâne în perioada 5 iulie – 5 august, fără apă caldă la robinete.

( ) Citeşte tot articolul

Moldova 3 Iulie 2015, ora: 12:23

Condițiile în care Maia Sandu ar accepta să fie premier

Condițiile în care Maia Sandu ar accepta să fie premier

Ministrul Educației, Maia Sandu, ar accepta să fie prim-ministru, dar doar în anumite condiții, printre care și numirea unui procuror general european și a unui guvernator american la Banca Națională. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 3 Iulie 2015, ora: 10:01

Criza din Grecia: Ministrul de Finanțe este "100%" sigur că se va ajunge la un acord cu creditorii după referendumul de duminică

Criza din Grecia: Ministrul de Finanțe este "100%" sigur că se va ajunge la un acord cu creditorii după referendumul de duminică

Grecia va avea nevoie de 50 de miliarde de euro în urmatorii trei ani pentru a-și stabiliza finanțele, consideră Fondul Monetar International (FMI). Totodata, Fondul a redus previziunile de creștere economică de la 2,5% la zero.

( ) Citeşte tot articolul

Social 3 Iulie 2015, ora: 09:54

Date oficiale: tot mai mulți moldoveni muncesc legal peste hotare

Date oficiale: tot mai mulți moldoveni muncesc legal peste hotare

Tot mai mulți moldoveni se angajează la muncă peste hotare prin intermediul agențiilor licențiate din țară. Datele oficiale arată că, în 2014, numărul acestora a crescut de peste 20 de ori, în comparație cu 2011.

( ) Citeşte tot articolul

Externe 3 Iulie 2015, ora: 09:44

China: Seism cu magnitudinea 6,4 în regiunea Xinjiang; cel puțin trei morți

China: Seism cu magnitudinea 6,4 în regiunea Xinjiang; cel puțin trei morți

Un seism cu magnitudinea 6,4 grade a avut loc vineri în regiunea Xinjiang din vestul Chinei, a anunțat Institutul American de Geofizică (USGS), cutremur soldat cu cel puțin trei morți, potrivit autorităților locale.

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 3 Iulie 2015, ora: 07:51

Mişcarea de Eliberare Naţională susţine acţiunea din 5 iulie din PMAN

Membrii grupului de iniţiativă Mişcarea de Eliberare Naţională îşi declară susţinerea pentru acţiunea planificată pentru data de 5 iulie în Piaţa Marii Adunări Naţionale de către Blocul Unităţii Naţionale (BUN), pe care organizatorii o denumesc Marea Adunare...

( ) Citeşte tot articolul

Interviu 3 Iulie 2015, ora: 07:05

Constantin Codreanu, membru BUN: „Nu mă mir dacă vor fi impedimente pe 5 iulie”

Constantin Codreanu, membru BUN: „Nu mă mir dacă vor fi impedimente pe 5 iulie”

Au mai rămas două zile până la Marea Adunare Națională din 5 iulie. Blocul Unității Naționale (BUN) se află pe ultima sută de metri de pregătiri.  

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 2 Iulie 2015, ora: 19:09

Decis, agricultorii își pot lua banii din subvențiile promise de stat încă de anul trecut

Decis, agricultorii își pot lua banii din subvențiile promise de stat încă de anul trecut

Aproape 2.000 de agricultori îşi pot lua banii din subvenţiile promise de stat încă anul trecut. Contractele pot fi semnate până în data de 15 iulie la oficiul central al Agenţiei de Intervenţie şi Plăţi în Agricultură.

( ) Citeşte tot articolul

Social 2 Iulie 2015, ora: 18:58

Ploile încetează, iar temperaturile cresc. Prognoza meteo pentru următoarele zile

Ploile încetează, iar temperaturile cresc. Prognoza meteo pentru următoarele zile

Sinopticienii prevăd pentru mâine cer variabil. Izolat vor cădea ploi de scurtă durată cu descărcări electrice.

( ) Citeşte tot articolul

Externe 2 Iulie 2015, ora: 18:41

Francois Hollande: Dacă grecii vor vota 'nu' la referendum, 'se va intra într-un soi de necunoscut'

Francois Hollande: Dacă grecii vor vota 'nu' la referendum, 'se va intra într-un soi de necunoscut'

Președintele francez Francois Hollande a estimat, joi, că dacă grecii vor vota 'nu' la referendumul de duminică privind acceptarea noilor reforme cerute de creditori, 'se va intra într-un soi de necunoscut'.

( ) Citeşte tot articolul

Social 2 Iulie 2015, ora: 18:15

Rezultatele proiectului „Votăm activ”, „Votăm conștient”

Rezultatele proiectului „Votăm activ”, „Votăm conștient”

La 30 iulie Centrul CONTACT a finalizat activitățile proiectului „Votăm activ”, „Votăm conștient” în cadrul unei conferințe de totalizare. Astfel, 37 de coordonatori locali, primari, beneficiari experți facilitatori ai Centrului CONTACT au făcut...

( ) Citeşte tot articolul

Externe 2 Iulie 2015, ora: 18:00

Comisia Europeană: A sosit momentul ca grecii să-și aleagă viitorul

Comisia Europeană: A sosit momentul ca grecii să-și aleagă viitorul

Comisia Europeană (CE) consideră că referendumul la care grecii vor decide dacă acceptă sau nu oferta privind un nou acord de asistență financiară va fi și o ocazie pentru ca aceștia să ia o decizie asupra viitorului lor.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 2 Iulie 2015, ora: 17:50

Sute de oameni au participat la acţiuni de comemorare a lui Ştefan cel Mare

Sute de oameni au participat la acţiuni de comemorare a lui Ştefan cel Mare

Sute de persoane au depus în dimineaţa zilei de astăzi flori la monumentul domnitorului Ştefan cel Mare şi Sfînt din centrul capitalei, cu prilejul împlinirii a 511 ani de la trecerea în eternitate a marelui voievod.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 2 Iulie 2015, ora: 17:16

Șoferii vor fi obligați să achite combustibilul la ghișeu

Șoferii vor fi obligați să achite combustibilul la ghișeu

Șoferii vor fi obligați să achite combustibilul numai la ghișeul de plată al stației de alimentare. Un proiect de lege în acest sens a fost aprobat în ședința de astăzi a cabinetului de miniștri.

( ) Citeşte tot articolul

Economie 2 Iulie 2015, ora: 17:06

Directorul ANRE: Tariful la electricitate se va majora, dar nesemnificativ

Directorul ANRE: Tariful la electricitate se va majora, dar nesemnificativ

Tariful la electricitate se va majora, dar nu în măsura în care solicită furnizorii. Declaraţia a fost făcută în plenul Parlamentului de către directorul general al ANRE Sergiu Ciobanu.

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 2 Iulie 2015, ora: 16:58

Grecia nu poate reveni la drahmă pentru că matrițele au fost distruse

Grecia nu este în măsură să tipărească drahme deoarece 'matrițele au fost distruse', a declarat joi ministrul elen de Finanțe, Yanis Varoufakis, pe fondul creșterii speculațiilor că după referendumul de la finele acestei săptămâni Grecia ar putea fi forțată să iasă...

( ) Citeşte tot articolul

Economie 2 Iulie 2015, ora: 16:47

Metodologia formării prețurilor la produsele petroliere a fost discutată de autorități, producători agricoli și petroliști

Proiectul de lege ce prevede metodologia formării prețurilor la produsele petroliere și stabilirea dreptului de import al motorinei de către agricultori pentru consum propriu a fost discutat astăzi la ședința Comisiei speciale.

( ) Citeşte tot articolul


Opinii & Editoriale 3 Iulie 2015, de Moni Stănilă

„Cel mai mare scriitor al Cehoslovaciei"

Acestea sunt cuvintele pe care Milan Kundera le spunea despre Bohumil Hrabal. Un autor fascinant, atât prin operă, cât și prin modul în care și-a trăit viața.

() Citeşte tot articolul

Constantin Tănase 1 Iulie 2015, de Constantin Tănase

O pană publicistică hrănită cu jăratic

 Fragment din cartea „Groapa cu lei”, 2014

() Citeşte tot articolul

Bună Dimineața 1 Iulie 2015, de Tatiana T. Macovei

Să treci Prutul cu buletinul e o plăcere… europeană

Tare ne-am mai bucurat când am aflat că vom călători în UE cu paşaportul biometric. Era sărbătoare, nevoie mare.

() Citeşte tot articolul

Editorial 30 Iunie 2015, de Marin Basarab

Vectorul misogin şi timpul total nepotrivit pentru şampanie

Duminică noaptea, când se termina numărătoarea voturilor şi era clar că Dorin Chirtoacă a câştigat al treilea mandat de primar, edilul ne invita să deschidem şampania şi să sărbătorim.

() Citeşte tot articolul

Opinii & Editoriale 30 Iunie 2015, de Octavian Țâcu

Dosarele deportărilor: cazul Grosu

Până în anul 2010, când împreună cu alți istorici am devenit membru al Comisiei pentru studierea și aprecierea regimului totalitar sovietic în R. Moldova, vedeam satul meu natal, Costuleni, la fel ca restul costulenilor: mai cu mândrie pentru oamenii care i-a dat lumii, mai cu...

() Citeşte tot articolul

Bună Dimineața 30 Iunie 2015, de Dorin Galben

Ai noștri, la odihnă: mănâncă atât cât încape, beau și se bronzează cu sânii goi

Recent am venit dintr-o vacanță de 7 zile pe care am petrecut-o într-o țară europeană. Condiții frumoase, plajă curată, apă limpede, gazde primitoare, turiști amabili și o groază de moldoveni. Iată despre comportamentul unora dintre ei aș vrea să vorbesc.  

() Citeşte tot articolul

Constantin Tănase 29 Iunie 2015, de Constantin Tănase

Sangheli și Cucu

 Fragment din cartea „Ochiul lui Esop”, 2000

() Citeşte tot articolul

Opinii & Editoriale 28 Iunie 2015, de Moni Stănilă

Sutaşul

„Pe când intra în Capernaum, s-a apropiat de El un sutaş, rugându-L, și zicând: Doamne, sluga mea zace în casă, slăbănog, chinuindu-se cumplit. Şi i-a zis Iisus: Venind, îl voi vindeca.