Astăzi 27 Iulie 2017, Joi - Ultima actualizare la ora 09:04
Abonamente

Timpul Liber 10 Ianuarie 2011, ora 13:11    Din editia print

Interviu cu Andreea Marin-Bănică pentru FEMEIA:” Îmi asum şi bunele, şi relele”

Marime Font

Andreea Marin-Bănică este femeia care nu are nevoie de prezentare. Cel puţin, nu pe cele două maluri ale Prutului, care ani de zile au aşteptat, sâmbătă de sâmbătă, ca „Zâna Surprizelor” să le bată la uşă. Are un CV atât de impresionant, încât ne-ar lua câteva pagini de ziar să-l publicăm. Totuşi, se pare că, dacă ar trebui să-şi scrie un CV dintr-un singur punct, acesta ar fi: „Realizări - fiica Violeta, rezultată din căsnicia fericită cu un alt nume sonor din România, Ştefan Bănică Jr.”...

- Dragă Andreea, lumea care vă vede la televizor vă consideră perfectă. Care este preţul acestei perfecţiuni?
- Va mulţumesc pentru compliment, însă eu sunt un om realist si, de aceea, vă corectez: sunt departe de perfecţiune, dar încerc să fac tot ce depinde de mine cât mai bine cu putinţă. Sunt perfecţionistă în munca mea, asta e adevărat. Preţul sunt nopţile nedormite pentru a duce la bun sfârşit proiecte la care ţin, uneori probleme de sănătate care apar - pentru că las sănătatea pe planul doi, deşi nu ar trebui să fac asta şi este lecţia pe care vreau să o învăţ în 2011.

- Cum şi pentru ce l-aţi ales pe Ştefan Bănică Jr.?
- Pentru că ne potrivim. Asta contează. În rest, sunt convinsă că există şi alţi bărbaţi buni pe pământ, dar nu mi se potrivesc mie, aşa cum sunt convinsă că există femei cu mai multe calităţi decât mine, dar... Fericirea în cuplu vine din felul în care cei doi se completează reciproc şi nimic mai mult.



- Sunteţi femeia care îşi aşteaptă soţul cu masa pusă?...
- Când Ştefan vine acasă în urma mea, sigur că primul lucru la care mă gândesc e să fie bine hrănit după o zi grea. Câteodată însă sunt eu cea care vine mai târziu...

- Cum v-aţi împărţit responsabilităţile în familie - cineva găteşte şi celălalt spală vasele?
- Ăsta e secretul nostru. Dar avem, într-adevăr, responsabilităţi complementare, astfel încât să ne ajutăm unul pe celălalt, iar copiii să nu ne simtă prea mult lipsa.

- Cum v-a schimbat felul de a privi lumea şi pe dvs. însăţi apariţia Violetei?
- Am realizat că nimic din ce am făcut în viaţă nu a fost mai preţios decât acest copil. Asta înseamnă sufletul de mamă, în stare de orice pentru puiul de om desprins din trupul ei. Este prioritatea mea pe viaţă. Toate se rânduiesc după ea în lista imaginară a tot ceea ce mă defineşte.

- Care este secretul ce vă ajută să aveţi grijă în acelaşi timp de fetiţa dvs., de carieră şi de soţ?
- Nu am nici un secret miraculos. Nu pot spune că e uşor să găseşti balanţa corectă şi asta nu se întâmplă fără efort. Nu e simplu să le faci pe toate bine, câteodată mai greşeşti, acorzi mai multă atenţie într-un punct în detrimentul celuilalt, dar importantă e voinţa de a menţine cârma dreapta şi de a face totul cât de bine posibil, atât cat depinde de tine.

- Credeţi că există iubire în care să existe fidelitate absolută?
- Sper că da. Nu sunt naivă, dar atâta vreme cât eu sunt în stare de dragoste şi fidelitate, mi-e greu să cred că sunt singurul om de pe pământ plămădit astfel. Sigur mai există măcar un om ca şi mine, aşa-mi place să cred :).

- De-a lungul anilor v-aţi implicat în foarte multe acţiuni de binefacere. Unii au zis că aţi făcut-o pentru publicitate, dar care a fost de fapt motivul adevărat?
- Cine-a spus asta e un om cu minte puţină şi nu merită să îi dau atenţie. E clar că nu face niciodată vreun gest de omenie el însuşi, altminteri ar şti că întâi gândeşti, apoi vorbeşti, mai cu seama când e vorba de un subiect atât de sensibil - de vieţi aflate la limită, de suflete, de oameni... Sunt oameni care trăiesc astăzi şi pentru că eu şi echipa mea am fost acolo la timp, pentru a-i ajuta. Şi pentru noi ei contează, nu cei care aruncă vorbele, dar nu mişcă un deget în sprijinul celor din jur.

- Ştim că aţi adoptat un copil la distanţă. Care e legătura dintre el şi familia dvs.?
- Doi copii - un băieţel din China şi o fetiţă din Niger. Pe băieţelul din China l-am vizitat în această vară, aveţi pe blogul meu impresii la cald şi fotografii de suflet pentru mine. E suficient să accesaţi http://andreeamarinbanica.acasa.ro.

- Aţi reuşit să construiţi o carieră impresionantă în televiziune, aţi apărut într-un film, aţi scris o carte, aţi creat haine pentru bebeluşi. Ce mai urmează pentru Andreea Marin?
- De exemplu, proiectul cu fonduri europene la care lucrez acum, lansat în chiar primele zile ale lui 2011 şi care e foarte important pentru mine, fiindcă e dedicat mamelor aflate în dificultate. Sunt mamă şi îmi doresc sincer ca fiecare mamă să aibă un cămin fericit, să fie înconjurată de copii frumoşi şi sănătoşi, să aibă parte de liniştea pe care o merită, de dragoste, de bucurii, alături de bărbaţii iubiţi care să le sprijine şi să fie atenţi şi la nevoile sufletului lor. Viaţa, însă, ne arată că lucrurile nu stau aşa pentru toate femeile-mamă. Creşte întruna numărul de divorţuri, presa vorbeşte zilnic de soţii care cad în depresie şi iau decizii greşite din pricina necazurilor cărora nu le mai pot face faţă fără un sprijin, care nu găsesc soluţii pentru ieşirea din impas - fie că e vorba de probleme legate de sănătatea lor sau a copilului lor, fie pentru că nu sunt ascultate şi înţelese, fie pentru că suferă din cauza lipsei unui loc de muncă potrivit abilităţilor lor, a discriminării sau a violenţei domestice. Proiectul fundaţiei mele se numeşte „Centre de consiliere pentru mamele aflate în dificultate”, dar noi l-am botezat scurt „Şcoala Mamelor” şi le invit pe toate mămicile care se simt singure în faţa poverilor care le apasă pe umeri să intre pe www.pretuiesteviata.org pentru a afla cum le putem ajuta.

- Rămâne televiziunea „dragostea cea mare”? Dar TVR?
- Televiziunea este un capitol important din viaţa mea, dar nu singurul. Astăzi eu am alte priorităţi, m-am reinventat pe alte direcţii. Rămâne o amintire frumoasă, o muncă făcută atâţia ani cu pasiune, de aceea, mai revin din când în când la ea, dar nu în mod permanent. TVR a fost, pentru mai bine de 15 ani, a doua mea casă.

- Aţi avut şi urcuşuri, şi coborâşuri în viaţă, unele dintre ele „trăite în faţa presei”. Cum treceţi peste obstacole - vă izolaţi sau, dimpotrivă, vă implicaţi şi mai mult în muncă?
- Izolarea nu mă caracterizează, dimpotrivă, „sunt asemenea nisipului clepsidrei/ care poate fi timp/ numai în cădere”, cum spune o poezie dragă mie. Caut soluţii să ies din impas atunci când e cazul şi nu mă mulţumesc cu a aştepta o rezolvare care să vină de la sine. Îmi asum şi bunele, şi relele, ung motorul şi îl fac să meargă.

- În România, dvs. aţi luptat chiar şi cu Guvernul pentru ca acesta să implementeze anumite legi din domeniul sănătăţii. Aţi avut vreun rezultat?
- Nu-mi place să îi spun „luptă”, să zicem că am construit, cât mi-a stat în putere, alături de alţi oameni de bine pentru a corecta o lege prost întocmită şi a o face mai eficientă în sprijinul bolnavilor. Da, am reuşit şi va intra în vigoare în noua formă în curând. Este vorba de modificarea ordinului 50/2004 al Ministrului Sănătăţii.

- Cum putem schimba noi, fiecare în parte, câte puţin din lumea în care trăim?
- Dacă nu avem forţa de a mişca lucrurile noi înşine, ne putem alătura celor care au aceasta vocaţie. A sta deoparte cu mâinile încrucişate e cea mai proastă alegere.

- Ce înseamnă să iubeşti viaţa?
- Deviza mea e „preţuieşte viaţa!”, aşa se numeşte şi fundaţia mea. Pentru că eu cred ca, aşa cum e ea, cu bune şi cu rele, viaţa merita a fi preţuită şi mereu înzestrată. Depinde mult de noi înşine să merite această călătorie a noastră: propriul destin.

- Vă mulţumim pentru interviu şi vă dorim un an cât mai bun!

Silvia Ursu
Sorina Ştefârţă

Sursa: Timpul Suplimentul Femeia

blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 27 Iulie 2017, ora: 09:04

Partidul lui Saakaşvili adună oamenii pe Maidan

Partidul lui Saakaşvili adună oamenii pe Maidan

Partidul creat de Mihail Saakașvili „Mișcarea Forțelor Noi “ invită toți doritorii să vină pe Piața Independenței din Kiev pentru a protesta împotriva actualei guvernări ucrainene. Potrivit unui mesaj pe pagina de Facebook a  partidului.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 27 Iulie 2017, ora: 08:51

Noul program de miliarde a Guvernului: Prima casă

Noul program de miliarde a Guvernului: Prima casă

Cabinetul de miniștri a aprobat conceptul Programului de stat Prima casă, prin care vrea să faciliteze accesul persoanelor fizice, în special a tinerelor familii, la creditele ipotecare, prin garantarea parțială a acestora de către stat. Valoarea acestuia este de peste un miliard de...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 27 Iulie 2017, ora: 08:43

Farit Muhametşin, avertizat de MAE să nu participe la manifestaţiile din Transnistria. Ce va face ambasadorul

Farit Muhametşin, avertizat de MAE să nu participe la manifestaţiile din Transnistria. Ce va face ambasadorul

Ambasadorul Federaţiei Ruse la Chişinău, Farit Muhametşin, a fost convocat miercuri, 26 iulie, la Ministerul Afacerilor Externe, pentru a i se transmite că intenţia delegaţiei ruse de a participa la manifestaţiile din Transnistria cu ocazia aniversării a 25 de ani de la începutul...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 27 Iulie 2017, ora: 08:37

Cine sunt membri ai Comisiei pentru decernarea Premiului Național revocați din funcție

Cine sunt membri ai Comisiei pentru decernarea Premiului Național revocați din funcție Din editia print

În contextul reorganizării cabinetului de miniștri, doi membri ai Comisiei pentru decernarea Premiului Național au fost revocați. Pentru a asigura funcționarea Comisiei s-a propus ca Ruxanda Glavan să fie înlocuită cu Stela Grigoraș, numită în fruntea Ministerului...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 27 Iulie 2017, ora: 08:31

De unde se informează Igor Dodon: „Le frunzăresc când reușesc”

De unde se informează Igor Dodon: „Le frunzăresc când reușesc”

Igor Dodon urmărește noutățile din Republica Moldova și se documentează din mai multe surse, totuși este categoric împotrivă la ceea ce se întâmplă la postul public Moldova 1. Despre acest fapt a declarat șeful statului în cadrul unei întâlniri cu...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 27 Iulie 2017, ora: 08:20

Poroşenko i-a retras cetăţenia ucraineană fostului aliat politic Mihail Saakaşvili. Fostul lider de la Tbilisi riscă să fie extrădat în Georgia

Poroşenko i-a retras cetăţenia ucraineană fostului aliat politic Mihail Saakaşvili. Fostul lider de la Tbilisi riscă să fie extrădat în Georgia

Petro Poroşenko, preşedintele Ucrainei, i-a retras cetăţenia ucraineană fostului aliat Mihail Saakaşvili, în cadrul unei manevre surprinzătoare percepută ca fiind o tentativă de blocare a aspiraţiilor politice ale fostului preşedinte georgian, relatează site-ul agenţiei Reuters.

( ) Citeşte tot articolul

Economie 27 Iulie 2017, ora: 08:13

O premieră şi o avertizare de la Banca Naţională

O premieră şi o avertizare de la Banca Naţională

Pe 26 iulie 2017, Banca Națională a Moldovei a transmis în premieră în direct prezentarea de către Vladimir Munteanu, prim-viceguvernator al BNM, a deciziei de politică monetară. Şedinţa Comitetului executiv al BNM la care s-a adoptat decizia a fost însă închisă.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 27 Iulie 2017, ora: 08:09

Netanyahu vrea să expulzeze biroul Al Jazira din Israel

Netanyahu vrea să expulzeze biroul Al Jazira din Israel

 Premierul israelian Benjamin Netanyahu a anunțat miercuri că nu mai vrea ca Al Jazira - cu sediul în Qatar - să aibă un birou pe teritoriului statului Israel, întrucât acesta ar inflama spiritele în privința locurilor sfinte, relatează France Presse.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 27 Iulie 2017, ora: 08:02

METEO: Averse cu grindină şi ploi de scurtă durată

METEO: Averse cu grindină şi ploi de scurtă durată

 Astăzi se aşteaptă cer variabil. Ziua, pe arii extinse vor cădea ploi de scurtă durata. Spre seară izolat averse cu grindină. Presiunea atmosferică va fi scăzută. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 27 Iulie 2017, ora: 07:55

Limitări de circulație prin punctul de trecere Palanca, începând de pe 31 iulie

Limitări de circulație prin punctul de trecere Palanca, începând de pe 31 iulie

În legătură cu desfășurarea lucrărilor de reconstrucție a punctului comun de trecere a frontierei ”Palanca”, Poliția de Frontieră și Serviciul Vamal informează participanții la traficul transfrontalier despre instituirea, din data de 31 iulie a.c., a unor restricții...

( ) Citeşte tot articolul

Economie 27 Iulie 2017, ora: 07:52

Datoriile la salarii depășesc în Transnistria suma de 2 milioane de dolari

Datoriile la salarii depășesc în Transnistria suma de 2 milioane de dolari

Restanțele salariale în regiunea separatistă transnistreană s-au majorat pe parcursul lunii iunie cu 3,6 milioane de ruble transnistrene, depășind la începutul lui iulie cifra de 31,8 milioane de ruble, echivalent cu 2,1 milioane de dolari.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 27 Iulie 2017, ora: 07:50

Bruxelles este îngrijorat în legătură cu noile sancțiuni ale SUA împotriva Rusiei

Comisia Europeană și-a exprimat miercuri într-un comunicat ‘îngrijorarea’ după adoptarea de către Congresul american a unor noi sancțiuni împotriva Rusiei, transmite AFP.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 27 Iulie 2017, ora: 07:35

Opinie: Republica Moldova riscă izolarea internațională

Opinie: Republica Moldova riscă izolarea internațională

Republica Moldova riscă să fie izolată internațional din cauza politicii guvernării de la Chișinău. Declarația a fost făcută de directorul Colegiului Național de Informații din România, Iulian Fota, în cadrul emisiunii „Punctul pe azi” de la postul de...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 27 Iulie 2017, ora: 07:32

Zeci de demnitari cu averi ascunse pot scăpa nepedepsiți

Zeci de demnitari cu averi ascunse pot scăpa nepedepsiți

Noile prevederi ale legilor care fac parte din „pachetul de integritate” obligă candidații la funcția de șef al Autorității Naționale de Integritate (ANI) să fie verificați de Serviciul de Informații și Securitate (SIS) – dacă au fost sau nu colaboratori ai KGB sau...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 27 Iulie 2017, ora: 07:29

Petitie online pentru ca Denisa sa apara in Calendarul Crestin Ortodox

Petitie online pentru ca Denisa sa apara in Calendarul Crestin Ortodox

Moartea fulgerătoare a Denisei Răducu la doar 27 de ani a şocat pe toată lumea.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 27 Iulie 2017, ora: 06:52

Belarus și costul financiar al prieteniei cu Rusia

Belarus și costul financiar al prieteniei cu Rusia Din editia print

Dincolo de orice afirmații venite din partea oficialilor ruși, Moscova resimte destul de puternic sancțiunile economice impuse de Occident, iar acest lucru este oglindit inclusiv în politica sa externă.

( ) Citeşte tot articolul

Social 27 Iulie 2017, ora: 06:46 de Ana Marchitan

Ce-ar schimba diaspora în Republica Moldova

Ce-ar schimba diaspora în Republica Moldova Din editia print

Tot mai mulți conaționali aleg să-și construiască un viitor departe de hotarele Republicii Moldova. O bună parte dintre aceștia sunt tineri care au un potențial fizic și intelectual enorm, pe care statul îl pierde, fără ca măcar să încerce să-l valorifice. În...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 27 Iulie 2017, ora: 06:37

Cât de deștept ești? Problema din imagine sigur te va păcăli

Cât de deștept ești? Problema din imagine sigur te va păcăli

Dacă până acum credeai că ești expert în matematică, această problemă sigur te va zăpăci de cap. Totuși, cerința nu este chiar atât de complicată precum pare și poate fi rezolvată rapid, chiar și de un copil care abia a învățat să adune.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 27 Iulie 2017, ora: 06:35

Mulți oameni au acest semn pe mâini. Află de ce e specială steaua din palme

Mulți oameni au acest semn pe mâini. Află de ce e specială steaua din palme

Printre semnele particulare pe care le analizează chiromanția se numără și steaua din palme.

( ) Citeşte tot articolul

Sănătate 27 Iulie 2017, ora: 06:27

Durere la tâmple. Este periculoasă?

Durere la tâmple. Este periculoasă?

Durere la tâmple. Este o durere cu caracter pulsatil, însoţită de fotofobie și de apatie. După criza de durere la tâmple, persistă starea de oboseală care, de multe ori, poate să şi preceadă apariţia crizei dureroase. 

( ) Citeşte tot articolul

Horoscop 27 Iulie 2017, ora: 06:14

Sfatul zilei de 27 iulie 2017. Scorpionii, nevoiți să renunțe la visul lor

Sfatul zilei de 27 iulie 2017. Scorpionii, nevoiți să renunțe la visul lor

Citește sfatul zilei de 27 iulie 2017 și vezi ce te îndeamnă astrele să faci. Scorpionii sunt nevoiți să renunțe la visul lor. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 27 Iulie 2017, ora: 06:02

„Ți-am înviat fiica! Ți-o dăm la telefon”. Asta a auzit o mamă după ce și-a îngropat copilul. Ce a urmat

„Ți-am înviat fiica! Ți-o dăm la telefon”. Asta a auzit o mamă după ce și-a îngropat copilul. Ce a urmat

Viața unei mame a fost dată peste cap după ce a primit un telefon misterios. La capătul firului era cineva care i-a spus următoarele: „Ți-am înviat fiica. Ți-o putem da la telefon”. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Iulie 2017, ora: 19:04

ANALIZĂ. Drama basarabenilor minori. 60 de mii de persoane au rămas fără cetățenia română

ANALIZĂ. Drama basarabenilor minori. 60 de mii de persoane au rămas fără cetățenia română

Problema persoanelor care au obținut cetățenia română odată cu părinții, fiind minori, ia amploare, anunță 10TV.MD.

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 26 Iulie 2017, ora: 19:03

ÎNCOTRO? Rogozin vine la Chișinău vineri. Igor Dodon: „Cu motocicleta probabil”

ÎNCOTRO? Rogozin vine la Chișinău vineri. Igor Dodon: „Cu motocicleta probabil”

Vicepremierul rus vine în această săptămână la Chișinău. Despre aceasta a anunțat președintele Republicii Moldova, Igor Dodon, transmite 10tv.md.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Iulie 2017, ora: 18:54

După ce le-a dat diplome elevilor de nota 10 la Bacalaureat, Igor Dodon a promis că examenele vor fi opționale

După ce le-a dat diplome elevilor de nota 10 la Bacalaureat, Igor Dodon a promis că examenele vor fi opționale

Deși nu a anulat Bacalaureatul, așa cum a declarat în campania electorală, Igor Dodon vine cu noi promisiuni și spune că examenul va deveni opțional începând cu anul viitor. Președintele a mai insistat pe faptul că limba de stat este moldovenească și că va face tot...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Iulie 2017, ora: 18:48

O batrânică a fost violată de un vecin mai tânăr! Motivul pentru care nu a depus plângere la poliţie

O batrânică a fost violată de un vecin mai tânăr! Motivul pentru care nu a depus plângere la poliţie

Întâmplare incredibilă într-un sat din Dâmboviţa. O bătrână violată şi-a iertat agresorul, un tânăr care o atacase pentru a treia oară în propria casă.  

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Iulie 2017, ora: 18:43

Dodon despre interzicerea propagandei ruse: „De faptul că vectorul european este în scădere nu sunt vinovate posturile rusești”

Dodon despre interzicerea propagandei ruse: „De faptul că vectorul european este în scădere nu sunt vinovate posturile rusești”

Președintele Republicii Moldova, Igor Dodon, în dialog cu presa. Evenimentul are loc la Reședința de Stat de la Condrița. 

( ) Citeşte tot articolul

Timpul Satiric 26 Iulie 2017, ora: 18:40

IMAGINEA ZILEI / Președintele Igor Dodon citește TIMPUL.MD

IMAGINEA ZILEI / Președintele Igor Dodon citește TIMPUL.MD

Președinția condusă de Igor Dodon a surprins pe toată lumea după ce a trimis în această dimineață un comunicat de presă și a atașat o poză unde președintele R. Moldova citește site-ul nostru (www.timpul.md). 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Iulie 2017, ora: 18:28

Incident pe aeroportul din Chișinău! Pneul unei aeronave s-a spart la aterizare

Incident pe aeroportul din Chișinău! Pneul unei aeronave s-a spart la aterizare

În timpul aterizării aeronavei Airbus A320 a companiei Air Moldova, de pe cursa Antalya-Chișinău, unul dintre pneuri s-a spart. Incidentul a avut loc în jurul orei 11:15 pe Aeroportul Internațional Chișinău.  

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Iulie 2017, ora: 18:04

Preşedintele Turciei se distanţează tot mai mult de Occident şi se apropie de Rusia

Preşedintele Turciei se distanţează tot mai mult de Occident şi se apropie de Rusia

Preşedintele Turciei, Recep Tayyip Erdoğan, a declarat că era Turciei docile, care se înclină în faţa fiecărei solicitări a Occidentului, a luat sfârşit. Erdoğan a făcut aceste declaraţii marţi, în contextul în care oficiali europeni de rang înalt...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Iulie 2017, ora: 18:02

Ce pățesc în Irak copiii luptătorilor jihadiști ai ISIS. Dezvăluiri cutremurătoare despre soarta crudă a copiilor

Ce pățesc în Irak copiii luptătorilor jihadiști ai ISIS. Dezvăluiri cutremurătoare despre soarta crudă a copiilor

Mosul a fost eliberat de sub tirania Statului Islamic, însă în urma luptătorilor jihadiști au rămas numai ruine, familii destrămate, soții adolescente și copiii teroriștilor, traumatizați și crescuți sub semnul violenței. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Iulie 2017, ora: 17:43

O fetiță născută prematur, la Edineț, a ajuns în stare foarte gravă pentru că felcerul de tură al unui echipaj Aviasan nu a răspuns la telefon

O fetiță născută prematur, la Edineț, a ajuns în stare foarte gravă pentru că felcerul de tură al unui echipaj Aviasan nu a răspuns la telefon

Clipe de coșmar pentru doi părinți din Edinet. Fetiță lor născută prematur a fost internată în stare extrem de gravă la spitalul din Bălți, iar medicii de acolo le-ar fi spus că nu au aparatele necesare pentru a-i acordă îngrijiri medicale micuței, anunță protv.md

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Iulie 2017, ora: 17:38

Motivul pentru care sticlele de bere au culori diferite

Motivul pentru care sticlele de bere au culori diferite

În timp ce experţii în domeniul berii ştiu câte ceva despre culoarea unei sticle de bere, mulţi consumatori nu acordă prea multă importanţă motivului pentru care sticlele de bere au culori diferite.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Iulie 2017, ora: 17:37

Autoritățile se laudă că au recuperat fizic peste 1 miliard de lei

Autoritățile se laudă că au recuperat fizic peste 1 miliard de lei

Dacă o bună administrare și management înseamnă capturare, atunci da, sunt de acord cu aceasta. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Iulie 2017, ora: 17:25

Circulația prin postul vamal „Palanca" va fi limitată, de la 31 iulie

Circulația prin postul vamal „Palanca" va fi limitată, de la 31 iulie

Serviciul Vamal a anunțat că, începând cu 31 iulie curent, circulația prin postul vamal „Palanca” va fi limitată, în legătură cu desfășurarea lucrărilor de reconstrucție a punctului comun de trecere a frontierei, informează MOLDPRES.

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 26 Iulie 2017, ora: 17:22

România vrea să achiziționeze încă 36 de avioane. Ce fel de avioane și ce vor face autoritățile cu ele

România vrea să achiziționeze încă 36 de avioane. Ce fel de avioane și ce vor face autoritățile cu ele

România va cumpără sisteme mobile americane de artilerie cu rachete HIMARS şi va achiziţiona încă 36 de avioane de vânătoare F-16 până în 2022, a anunţat miercuri ministrul Apărării, Adrian Ţuţuianu. Ministrul a precizat că ministerul caută să...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Iulie 2017, ora: 17:13

Cum se circulă la frontieră

Cum se circulă la frontieră

Poliția de Frontieră vă informează că la ora actuală sunt puncte de trecere cu circulația îngreunată din cauza traficului intensificat, unde media timpului de așteptare depășește 30 de minute.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Iulie 2017, ora: 16:45

Familiile tinere vor putea beneficia de o locuință: Conceptul Programului „Prima casă" a fost aprobat de Executiv

Familiile tinere vor putea beneficia de o locuință: Conceptul Programului „Prima casă" a fost aprobat de Executiv

Cabinetul de miniștri a aprobat, în cadrul ședinței de astăzi, conceptul Programului de stat „Prima casă". Documentul vine să faciliteze accesul persoanelor fizice, în special a tinerelor familii, la creditele ipotecare, prin garantarea parțială a acestora de către...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Iulie 2017, ora: 16:39

Uniunea Europeană susține antreprenorii din UTA Găgăuzia și raionul Taraclia

Uniunea Europeană susține antreprenorii din UTA Găgăuzia și raionul Taraclia

16 antreprenori din UTA Găgăuzia și raionul Taraclia au primit granturi din partea Uniunii Europene, în valoare de până la 17.900 de euro fiecare. Banii sunt destinați pentru crearea noilor afaceri și dezvoltarea întreprinderilor mici și mijlocii și vor permite crearea a...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Iulie 2017, ora: 16:31

Cum îți poți prelungi viața cu 7 ani

Cum îți poți prelungi viața cu 7 ani

Un studiu realizat de Health Affairs scoate în evidenţă că dacă nu fumezi, ai o greutate optimă şi consumi alcool doar în cantităţi moderate, atunci vei avea toate şansele să îţi extinzi speranţa de viaţă cu şapte ani, relatează TIME.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Iulie 2017, ora: 16:27

Ministerul Educației mărește nota la examenul de fizică, pentru că a greșit exercițiile de Bacalaureat

Ministerul Educației mărește nota la examenul de fizică, pentru că a greșit exercițiile de Bacalaureat

În debutul ședinței de astăzi a Executivului, ministrul Educației, Culturii și Cercetării a raportat despre rezultatele activității Comisiei privind reevaluarea a 187 de teste la examenul de fizică, în corespundere cu baremul corectat.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Iulie 2017, ora: 16:20

Armani își reduce de trei ori numărul brandurilor

Armani își reduce de trei ori numărul brandurilor

Giorgio Armani îşi va restrânge numărul brandurilor şi reţeaua de magazine după ce compania italiană a înregistrat primele scăderi ale vânzărilor din 2009, potrivit Bloomberg.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Iulie 2017, ora: 16:15

Sute de kilograme de bunuri de uz personal, reținute de vameși la intrarea în țară

Sute de kilograme de bunuri de uz personal, reținute de vameși la intrarea în țară

Angajații postului vamal Briceni au reținut peste 300 de kg de bunuri de uz personal folosite, care fac parte din categoria mărfurilor interzise pentru importare. Acestea erau disimulate printre alte loturi de articole vestimentare uzate, aduse din Germania de către un agent economic autohton.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Iulie 2017, ora: 15:55

Informația despre faptul că Dodon n-a promulgat legea privind sistemul electoral a fost un fâs

Informația despre faptul că Dodon n-a promulgat legea privind sistemul electoral a fost un fâs

Deputatul democrat Sergiu Sîrbu scoate la iveală falsurile promovate de portalul Agora.md care a publicat cu titlu de „BOMBĂ” informația, potrivit căreia președintele Igor Dodon ar fi promulgat un alt proiect de lege, nu cel al votului mixt.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Iulie 2017, ora: 15:49

UE intensifică procedurile juridice împotriva migranților cehi, unguri și polonezi

UE intensifică procedurile juridice împotriva migranților cehi, unguri și polonezi

Comisia Europeană a indicat miercuri că își intensifică procedurile juridice împotriva Republicii Cehe, Ungariei și Poloniei în legătură cu reticența lor de a prelua migranți de la alte țări membre ale Uniunii Europene, relatează agenția Reuters.

( ) Citeşte tot articolul


Editorial 27 Iulie 2017, de Dan Nicu

Despre securitatea Republicii Moldova. Adică despre pace și stabilitate

Nu obișnuiesc să abordez în editorialele pentru TIMPUL probleme de securitate națională. Până acum, am făcut-o intenționat. Asta pentru că eu am o credință personală în ceea ce privește securitatea Republicii Moldova.

() Citeşte tot articolul

Constantin Tănase 26 Iulie 2017, de Constantin Tănase

La noi, „La Moldova”, viața unui om costă cât un salariu de deputat

La noi, „la Moldova”, totul se plătește cu sânge. Zilnic plătim tribut de sânge unei guvernări inumane și iresponsabile. La noi, „la Moldova”, ca să apară barierele la căile ferate, trebuie să plătim cu morți. Tot cu morți plătim ca să apară...

() Citeşte tot articolul

Editorial 26 Iulie 2017, de Moni Stănilă

Cenușăreasa inimilor

Spunem de multă vreme că la noi cultura e o cenușăreasă și avem dreptate. Pentru proiecte culturale cu greu se găsește vreun sprijin. Dar să nu uităm cine a fost Cenușăreasa. Săracă sau nu, ea a ajuns să fie cea aleasă. Până la urmă, dacă citești povestea, vrei să fii Cenușăreasa, nu...

() Citeşte tot articolul

Editorial 25 Iulie 2017, de Marin Basarab

Chişinău – cel mai frumos şantier de pe planetă

De mai bine de un an, Chişinăul s-a transformat într-un şantier de construcţii. Și înainte Chişinăul semăna foarte mult cu o capitală.

() Citeşte tot articolul

Editorial 24 Iulie 2017, de Silviu Tănase

Noua ideologie supremă - Republica la final de drum

Moldovenii care au creat acest stat au fost convinși că, depărtându-se de Moscova și adoptând grafia latină, vor reuși să scape de minciunile sovietice, deci, să creeze un stat românesc bazat pe drepturi. La peste 20 de ani de la independență constatăm că doar dreptul de a fi criminal...

() Citeşte tot articolul

Editorial 24 Iulie 2017, de Moni Stănilă

Dodon – pe cai mari și strâmbi

Și astăzi voi scrie o opinie „în oglindă”. Dacă tot vorbeam de susținerea culturii și de statutul ei de cenușăreasă, ia să aruncăm un ochi peste gardul președinției, să vedem ce face Igor Dodon pentru culturalizarea tinerilor.