Astăzi 26 Octombrie 2014, Duminică - Ultima actualizare la 25 Octombrie 2014
Abonamente

Timpul Liber 10 Ianuarie 2011, ora 13:11    Din editia print

Interviu cu Andreea Marin-Bănică pentru FEMEIA:” Îmi asum şi bunele, şi relele”

Marime Font

Andreea Marin-Bănică este femeia care nu are nevoie de prezentare. Cel puţin, nu pe cele două maluri ale Prutului, care ani de zile au aşteptat, sâmbătă de sâmbătă, ca „Zâna Surprizelor” să le bată la uşă. Are un CV atât de impresionant, încât ne-ar lua câteva pagini de ziar să-l publicăm. Totuşi, se pare că, dacă ar trebui să-şi scrie un CV dintr-un singur punct, acesta ar fi: „Realizări - fiica Violeta, rezultată din căsnicia fericită cu un alt nume sonor din România, Ştefan Bănică Jr.”...

- Dragă Andreea, lumea care vă vede la televizor vă consideră perfectă. Care este preţul acestei perfecţiuni?
- Va mulţumesc pentru compliment, însă eu sunt un om realist si, de aceea, vă corectez: sunt departe de perfecţiune, dar încerc să fac tot ce depinde de mine cât mai bine cu putinţă. Sunt perfecţionistă în munca mea, asta e adevărat. Preţul sunt nopţile nedormite pentru a duce la bun sfârşit proiecte la care ţin, uneori probleme de sănătate care apar - pentru că las sănătatea pe planul doi, deşi nu ar trebui să fac asta şi este lecţia pe care vreau să o învăţ în 2011.

- Cum şi pentru ce l-aţi ales pe Ştefan Bănică Jr.?
- Pentru că ne potrivim. Asta contează. În rest, sunt convinsă că există şi alţi bărbaţi buni pe pământ, dar nu mi se potrivesc mie, aşa cum sunt convinsă că există femei cu mai multe calităţi decât mine, dar... Fericirea în cuplu vine din felul în care cei doi se completează reciproc şi nimic mai mult.


- Sunteţi femeia care îşi aşteaptă soţul cu masa pusă?...
- Când Ştefan vine acasă în urma mea, sigur că primul lucru la care mă gândesc e să fie bine hrănit după o zi grea. Câteodată însă sunt eu cea care vine mai târziu...

- Cum v-aţi împărţit responsabilităţile în familie - cineva găteşte şi celălalt spală vasele?
- Ăsta e secretul nostru. Dar avem, într-adevăr, responsabilităţi complementare, astfel încât să ne ajutăm unul pe celălalt, iar copiii să nu ne simtă prea mult lipsa.

- Cum v-a schimbat felul de a privi lumea şi pe dvs. însăţi apariţia Violetei?
- Am realizat că nimic din ce am făcut în viaţă nu a fost mai preţios decât acest copil. Asta înseamnă sufletul de mamă, în stare de orice pentru puiul de om desprins din trupul ei. Este prioritatea mea pe viaţă. Toate se rânduiesc după ea în lista imaginară a tot ceea ce mă defineşte.

- Care este secretul ce vă ajută să aveţi grijă în acelaşi timp de fetiţa dvs., de carieră şi de soţ?
- Nu am nici un secret miraculos. Nu pot spune că e uşor să găseşti balanţa corectă şi asta nu se întâmplă fără efort. Nu e simplu să le faci pe toate bine, câteodată mai greşeşti, acorzi mai multă atenţie într-un punct în detrimentul celuilalt, dar importantă e voinţa de a menţine cârma dreapta şi de a face totul cât de bine posibil, atât cat depinde de tine.

- Credeţi că există iubire în care să existe fidelitate absolută?
- Sper că da. Nu sunt naivă, dar atâta vreme cât eu sunt în stare de dragoste şi fidelitate, mi-e greu să cred că sunt singurul om de pe pământ plămădit astfel. Sigur mai există măcar un om ca şi mine, aşa-mi place să cred :).

- De-a lungul anilor v-aţi implicat în foarte multe acţiuni de binefacere. Unii au zis că aţi făcut-o pentru publicitate, dar care a fost de fapt motivul adevărat?
- Cine-a spus asta e un om cu minte puţină şi nu merită să îi dau atenţie. E clar că nu face niciodată vreun gest de omenie el însuşi, altminteri ar şti că întâi gândeşti, apoi vorbeşti, mai cu seama când e vorba de un subiect atât de sensibil - de vieţi aflate la limită, de suflete, de oameni... Sunt oameni care trăiesc astăzi şi pentru că eu şi echipa mea am fost acolo la timp, pentru a-i ajuta. Şi pentru noi ei contează, nu cei care aruncă vorbele, dar nu mişcă un deget în sprijinul celor din jur.

- Ştim că aţi adoptat un copil la distanţă. Care e legătura dintre el şi familia dvs.?
- Doi copii - un băieţel din China şi o fetiţă din Niger. Pe băieţelul din China l-am vizitat în această vară, aveţi pe blogul meu impresii la cald şi fotografii de suflet pentru mine. E suficient să accesaţi http://andreeamarinbanica.acasa.ro.

- Aţi reuşit să construiţi o carieră impresionantă în televiziune, aţi apărut într-un film, aţi scris o carte, aţi creat haine pentru bebeluşi. Ce mai urmează pentru Andreea Marin?
- De exemplu, proiectul cu fonduri europene la care lucrez acum, lansat în chiar primele zile ale lui 2011 şi care e foarte important pentru mine, fiindcă e dedicat mamelor aflate în dificultate. Sunt mamă şi îmi doresc sincer ca fiecare mamă să aibă un cămin fericit, să fie înconjurată de copii frumoşi şi sănătoşi, să aibă parte de liniştea pe care o merită, de dragoste, de bucurii, alături de bărbaţii iubiţi care să le sprijine şi să fie atenţi şi la nevoile sufletului lor. Viaţa, însă, ne arată că lucrurile nu stau aşa pentru toate femeile-mamă. Creşte întruna numărul de divorţuri, presa vorbeşte zilnic de soţii care cad în depresie şi iau decizii greşite din pricina necazurilor cărora nu le mai pot face faţă fără un sprijin, care nu găsesc soluţii pentru ieşirea din impas - fie că e vorba de probleme legate de sănătatea lor sau a copilului lor, fie pentru că nu sunt ascultate şi înţelese, fie pentru că suferă din cauza lipsei unui loc de muncă potrivit abilităţilor lor, a discriminării sau a violenţei domestice. Proiectul fundaţiei mele se numeşte „Centre de consiliere pentru mamele aflate în dificultate”, dar noi l-am botezat scurt „Şcoala Mamelor” şi le invit pe toate mămicile care se simt singure în faţa poverilor care le apasă pe umeri să intre pe www.pretuiesteviata.org pentru a afla cum le putem ajuta.

- Rămâne televiziunea „dragostea cea mare”? Dar TVR?
- Televiziunea este un capitol important din viaţa mea, dar nu singurul. Astăzi eu am alte priorităţi, m-am reinventat pe alte direcţii. Rămâne o amintire frumoasă, o muncă făcută atâţia ani cu pasiune, de aceea, mai revin din când în când la ea, dar nu în mod permanent. TVR a fost, pentru mai bine de 15 ani, a doua mea casă.

- Aţi avut şi urcuşuri, şi coborâşuri în viaţă, unele dintre ele „trăite în faţa presei”. Cum treceţi peste obstacole - vă izolaţi sau, dimpotrivă, vă implicaţi şi mai mult în muncă?
- Izolarea nu mă caracterizează, dimpotrivă, „sunt asemenea nisipului clepsidrei/ care poate fi timp/ numai în cădere”, cum spune o poezie dragă mie. Caut soluţii să ies din impas atunci când e cazul şi nu mă mulţumesc cu a aştepta o rezolvare care să vină de la sine. Îmi asum şi bunele, şi relele, ung motorul şi îl fac să meargă.

- În România, dvs. aţi luptat chiar şi cu Guvernul pentru ca acesta să implementeze anumite legi din domeniul sănătăţii. Aţi avut vreun rezultat?
- Nu-mi place să îi spun „luptă”, să zicem că am construit, cât mi-a stat în putere, alături de alţi oameni de bine pentru a corecta o lege prost întocmită şi a o face mai eficientă în sprijinul bolnavilor. Da, am reuşit şi va intra în vigoare în noua formă în curând. Este vorba de modificarea ordinului 50/2004 al Ministrului Sănătăţii.

- Cum putem schimba noi, fiecare în parte, câte puţin din lumea în care trăim?
- Dacă nu avem forţa de a mişca lucrurile noi înşine, ne putem alătura celor care au aceasta vocaţie. A sta deoparte cu mâinile încrucişate e cea mai proastă alegere.

- Ce înseamnă să iubeşti viaţa?
- Deviza mea e „preţuieşte viaţa!”, aşa se numeşte şi fundaţia mea. Pentru că eu cred ca, aşa cum e ea, cu bune şi cu rele, viaţa merita a fi preţuită şi mereu înzestrată. Depinde mult de noi înşine să merite această călătorie a noastră: propriul destin.

- Vă mulţumim pentru interviu şi vă dorim un an cât mai bun!

Silvia Ursu
Sorina Ştefârţă

Sursa: Timpul Suplimentul Femeia


blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Eveniment 25 Octombrie 2014, ora: 18:15

Înghețurile au compromis roada de mere din nordul Moldovei

Înghețurile au compromis roada de mere din nordul Moldovei

Asociația producătorilor agricoli „NORD FRUCT” bate alarma. Înghețurile de noaptea trecută au compromis roada de mere ce a mai rămas în livezile din raioanele de nord ale Moldovei. 

( ) Citeşte tot articolul

Internațional 25 Octombrie 2014, ora: 17:06

Simona Halep a ajuns în finala WTA. Se va reîntâlni cu Serena Williams

Simona Halep a ajuns în finala WTA. Se va reîntâlni cu Serena Williams

Simona Halep șii Serena Williams se vor întțlni pentru a doua oară la ediția din acest an a Turneului Campioanelor de la Singapore, după ce ambele au reușit să câștige semifinalele în care au fost angrenate. 

( ) Citeşte tot articolul

Afaceri 25 Octombrie 2014, ora: 14:24

Polonia este mai aproape. Mâine încep zborurile pe ruta Chișinău-Varșovia

Polonia este mai aproape. Mâine încep zborurile pe ruta Chișinău-Varșovia

Compania aeriană poloneză Eurolot începe să opereze zboruri pe ruta Chișinău-Varșovia cu un avion  Bombardier Q400 NextGen ce dispune 78 de locuri. Primul zbor este programat pentru ziua de mâine, 26 octombrie. 

( ) Citeşte tot articolul

Economie 25 Octombrie 2014, ora: 13:21

Propunea lui Vasile Bumacov pentru exportatorii de carne în Rusia

Propunea lui Vasile Bumacov pentru exportatorii de carne în Rusia

Ministrul Agriculturii și Industriei Alimentare, Vasile Bumacov, afirmă că Federația Rusă a decis să interzică importul de carne moldovenească din considerente politice, deoarecea carnea produsă în Moldova este inofensivă, iar în țară nu este depistată pesta porcină sau...

( ) Citeşte tot articolul

Social 25 Octombrie 2014, ora: 12:59

Doi tineri din Chișinău fabricau și comercializau amfeamină. Poliția a pus mâna pe ei

Doi tineri din Chișinău fabricau și comercializau amfeamină. Poliția a pus mâna pe ei Foto: poza simbol

Poliţiştii au reţinut trei bărbaţi suspectaţi de fabricarea şi comercializarea amfetaminei în proporţii deosebit de mari pe teritoriul Republicii Moldova.

( ) Citeşte tot articolul

Film 25 Octombrie 2014, ora: 11:37

Se caută moldoveni stabiliți în New York pentru un film de scurt metraj

Pe site-u de anunțuri craigslist.org din SUA s-a anunțat recrutarea unor actori profesioniști sau amatari originari din Republica Moldova și stabiți în zona New-York-ului pentru realizarea unui scurt metraj. 

( ) Citeşte tot articolul

Social 25 Octombrie 2014, ora: 11:12

Nu uitați să treceți la ORA de IARNĂ

Nu uitați să treceți la ORA de IARNĂ

În noaptea de sâmbătă spre duminică, 26 octombrie, trecem la ora de iarnă.

( ) Citeşte tot articolul

Afaceri 25 Octombrie 2014, ora: 10:35

Mexicul vrea sa atragă oameni de afaceri moldoveni

Mexicul vrea sa atragă oameni de afaceri moldoveni

Chișinăul a fost vizitat săptămâna aceasta de ambasadorului Mexicului pentru Republica Moldova cu reședința la Atena, Tarciazo Navarette Montes de Oca. 

( ) Citeşte tot articolul

Carte 25 Octombrie 2014, ora: 10:34

lecturi de weekend Motanul care latră

Motanul care latră

Întâmplare din Rep. Moldova povestită în România.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Octombrie 2014, ora: 09:29 de Pavel Păduraru

(JUSTIȚIA DROGURILOR II) Cum o cerere a ajuns prin minune la Curtea de Apel...

(JUSTIȚIA DROGURILOR II) Cum o cerere a ajuns prin minune la Curtea de Apel...

Pentru că a obţinut condamnarea la puşcărie a unui traficant de droguri, procurorul Olga Kelsa a fost avertizată de către şeful său cu o sancțiune disciplinară. 

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 25 Octombrie 2014, ora: 08:35

Leancă declară că nu înțelege "stănga" politică

Premierul Iurie Leancă susţine că există toate şansele ca după alegeri să fie păstrată actuala coaliţie de guvernare şi îşi doreşte ca să fie păstrată componenţa actualului cabinet de miniştri. Declaraţii în acest sens Iurie Leancă le-a lansat în cadrul unei...

( ) Citeşte tot articolul

CSI / Rusia 24 Octombrie 2014, ora: 23:04

Poroșenko pune punct pe "transnistreni": "PMR NU EXISTĂ!"

Poroșenko pune punct pe "transnistreni": "PMR NU EXISTĂ!"

Șeful Direcţiei de combatere a crimei organizate şi corupţiei din cadrul Serviciului de Securitate al Ucrainei, Iuri Artiuhov a fost dur criticat de către președintele nou ales al Ucrainei, Petro Poroșenko, la o reuniune la Odessa.

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 24 Octombrie 2014, ora: 18:51

(RAPORT GLOBAL) Moldova în topuri. Cât de corect cheltuie Guvernul BUGETUL NAȚIONAL

(RAPORT GLOBAL) Moldova în topuri. Cât de corect cheltuie Guvernul BUGETUL NAȚIONAL

Raportul World Economic Forum relevă că Republica Moldova cheltuie banii publici într-un mod extrem de ineficient. Țara noastră se situează pe locul 102 într-un clasament mondial privind risipa banilor publici, în care este analizată situația din 144 de țări.

( ) Citeşte tot articolul

CSI / Rusia 24 Octombrie 2014, ora: 18:23

Putin recunoaște că l-a ajutat pe Ianukovici să fugă din Kiev

Putin recunoaște că l-a ajutat pe Ianukovici să fugă din Kiev

Președintele Rusiei Vladimir Putin a recunoscut că în februarie 2014 l-a ajutat pe fostul președinte al Ucrainei Viktor Ianukovici să fugă de la Kiev în Crimeea. Declarația a fost făcută în cadrul forumului "Valdai".

( ) Citeşte tot articolul

CSI / Rusia 24 Octombrie 2014, ora: 18:04

Ostilităţile s-ar putea intensifica în estul Ucrainei în contextul alegerilor

Insurgenţii proruşi din estul Ucrainei şi autorităţile de la Kiev se aşteaptă la reluarea ostilităţilor, în contextul scrutinului legislativ ucrainean, relatează AFP, citată de Mediafax.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Octombrie 2014, ora: 17:58

Băsescu: Niciun metru cub de gaz românesc nu va tranzita proiectul rusesc South Stream. Exportul de gaze se va face prin Transgaz

Băsescu: Niciun metru cub de gaz românesc nu va tranzita proiectul rusesc South Stream. Exportul de gaze se va face prin Transgaz

Preşedintele României Traian Băsescu a declarat vineri, după Consiliul European, că "niciun gram, niciun metru cub de gaz românesc" nu va tranzita proiectul South Stream, care va trece prin Bulgaria, precizând că exporturile româneşti de gaze se vor face...

( ) Citeşte tot articolul

CSI / Rusia 24 Octombrie 2014, ora: 17:36

Vladimir Puţin acuză SUA de "dictatură unilaterală": Câştigătorii Războiului Rece vor să remodeleze lumea

Vladimir Puţin acuză SUA de "dictatură unilaterală": Câştigătorii Războiului Rece vor să remodeleze lumea

Preşedintele rus Vladimir Puţin a criticat vineri ceea ce el a catalogat drept "dictatură unilaterata" a Statelor Unite în afacerile globale şi a declarat că "aşa-numiţii" câştigători ai Războiului Rece vor o nou ordine mondială care să îi...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Octombrie 2014, ora: 17:20

Patru etnici români, în lupta pentru un loc în Parlamentul ucrainean

Patru etnici români, în lupta pentru un loc în Parlamentul ucrainean

La mai puțin de doi ani de la ultimele alegeri anticipate, Ucraina votează din nou, duminică. Noul preşedinte ales în luna mai, Petro Poroşenko, încearcă în acest fel să atingă mai multe ţinte: să-şi consolideze puterea, să scape de politicienii din era...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Octombrie 2014, ora: 16:44

Ploi și lapoviță în țară. Poliția le amintește șoferilor să-și echipeze mașinile corespunzător

Ploi și lapoviță în țară. Poliția le amintește șoferilor să-și echipeze mașinile corespunzător

Polițiștii de patrulare le amintesc șoferilor să-şi echipeze mijloacele de transport cu pneuri pentru sezonul de iarnă, pentru a evita accidentele sau blocajele pe traseu, având în vedere că se așteaptă în lapoviţă şi ninsoare.

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 24 Octombrie 2014, ora: 16:44

Ambasada SUA din București promovează produse din R. Moldova

Ambasada Statelor Unite ale Americii din București va găzdui, pe 28 octombrie 2014, o recepție de promovare a produselor alimentare moldovenești și Gala Producătorilor de Fructe din Republica Moldova. 

( ) Citeşte tot articolul

Politică 24 Octombrie 2014, ora: 16:42

Agricultura din RM trebuie să pună în valoare Acordul cu UE

”Unul dintre obiectivele strategice pentru agricultura moldovenească este acela de a pune în valoare la maxim Acordul de Asociere Moldova – Uniunea Europeană. Ca să cumpere produsele noastre, europenii trebuie să ne cunoască mai bine, iar noi trebuie să cunoaștem la...

( ) Citeşte tot articolul

Economie 24 Octombrie 2014, ora: 16:37

Costul redus al terenurilor agricole din România îi atrage pe investitori

Fondurile care investesc în terenuri agricole din România plătesc un preț mult mai mic decât în Germania și Marea Britanie, în timp ce potențialul de creștere a producției este mult mai mare, informează Bloomberg.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Octombrie 2014, ora: 16:30

ONU: Peste 824.000 de persoane refugiate sau strămutate de la începutul conflictului din Ucraina

ONU: Peste 824.000 de persoane refugiate sau strămutate de la începutul conflictului din Ucraina

Peste 824.000 de persoane au fost forțate să își părăsească locuințele din Ucraina din cauza conflictului care face ravagii în această țară de la începutul anului, a anunțat vineri UNHCR (Înaltul Comisariat al ONU pentru Refugiați), citat de France Presse.

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 24 Octombrie 2014, ora: 16:27

Guvernul ar putea recurge din nou la asumarea răspunderii în fața Parlamentului

Ministrul economiei propune ca subvenţiile pentru producătorii de mere să fie suplimentate cu 50-60 de milioane de lei pentru a putea fi acordate tuturor producătorilor. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Octombrie 2014, ora: 16:03

Tiraspolul recurge la embarouri: nu mai importă animale și paie din câteva state europene

Aș-zisul serviciu vamal din regiunea transnistreană a anunțat vineri instituirea unui embargou asupra mai multor produse din regiunea ucreaineană Cernigovsk, din Polonia, Letonia, Lituania și Estonia.

( ) Citeşte tot articolul

Editorial 25 Octombrie 2014, de Moni Stănilă

1000 de prostii

Am intrat recent într-o librărie cu cărţi pentru copii. Un raft mi-a atras în mod deosebit atenţia, pentru că expunea nişte coperte de aveai impresia că sunt desene japoneze pentru maturi. 

() Citeşte tot articolul

Editorial 25 Octombrie 2014, de Tudor Cojocariu

Europeni sau putinieni?

Am lansat recent o campanie prin care ne-am propus să promovăm participarea la vot în rândurile moldovenilor proeuropeni.  

() Citeşte tot articolul

Editorial 25 Octombrie 2014, de Marin Basarab

Şase motive pentru a rămâne în Moldova

După articolul despre opt motive pentru a părăsi Republica Moldova, mai multă lume mi-a spus că în linii generale, motivele de emigrare sunt cât se poate de reale şi arhicunoscute de toată lumea.  

() Citeşte tot articolul

Opinii & Editoriale 24 Octombrie 2014, de Tatiana T. Macovei

„La Moldova toamnele” sau cum scoate ploaia nesimțirea din șoferi

Nu ne-a prea răsfățat natura cu o toamnă cu mult soare și vreme frumoasă. 

() Citeşte tot articolul

Bună Dimineața 23 Octombrie 2014, de Victoria Vioară

Kremlinul a devenit grijuliu cu migranții moldoveni

Rusia a adoptat o atitudine grijulie față de migranții din Republica Moldova. Oamenii aceia simpli, care muncesc din greu pe șantierele din Moscova, umiliți, neplătiți cu lunile, amenințați cu expulzarea, au sensibilizat dintr-odată autoritățile ruse.

() Citeşte tot articolul

Opinii & Editoriale 22 Octombrie 2014, de Marin Basarab

Porcul

Din start, doream să intitulez acest articol „Idiotul”. Mai apoi mi-am adus aminte de eroul lui Fiodor Mihailovici Dostoievski şi mi-am dat seamă că specimenul despre care vom vorbi în acest articol nu merită titlul de „idiot” – e prea perfid, prea mârşav şi prea...

() Citeşte tot articolul

Bună Dimineața 22 Octombrie 2014, de Ana Gherciu

Pică para mălăiață sau nu pică?

„Cât se poate de stat în țara asta? Trebuie să fugim de-aici cât mai repede”, aud suficient de frecvent fie de la rude, cunoscuți și chiar prieteni. 

() Citeşte tot articolul

Bună Dimineața 21 Octombrie 2014, de Ion Macovei

Scuarul Cehov - spațiu pentru oameni

Până nu demult nici nu știam că există scuarul Cehov în Chișinău.