Astăzi 4 Mai 2016, Miercuri - Ultima actualizare la ora 16:56
Abonamente

Timpul Liber 10 Ianuarie 2011, ora 13:11    Din editia print

Interviu cu Andreea Marin-Bănică pentru FEMEIA:” Îmi asum şi bunele, şi relele”

Marime Font

Andreea Marin-Bănică este femeia care nu are nevoie de prezentare. Cel puţin, nu pe cele două maluri ale Prutului, care ani de zile au aşteptat, sâmbătă de sâmbătă, ca „Zâna Surprizelor” să le bată la uşă. Are un CV atât de impresionant, încât ne-ar lua câteva pagini de ziar să-l publicăm. Totuşi, se pare că, dacă ar trebui să-şi scrie un CV dintr-un singur punct, acesta ar fi: „Realizări - fiica Violeta, rezultată din căsnicia fericită cu un alt nume sonor din România, Ştefan Bănică Jr.”...

- Dragă Andreea, lumea care vă vede la televizor vă consideră perfectă. Care este preţul acestei perfecţiuni?
- Va mulţumesc pentru compliment, însă eu sunt un om realist si, de aceea, vă corectez: sunt departe de perfecţiune, dar încerc să fac tot ce depinde de mine cât mai bine cu putinţă. Sunt perfecţionistă în munca mea, asta e adevărat. Preţul sunt nopţile nedormite pentru a duce la bun sfârşit proiecte la care ţin, uneori probleme de sănătate care apar - pentru că las sănătatea pe planul doi, deşi nu ar trebui să fac asta şi este lecţia pe care vreau să o învăţ în 2011.

- Cum şi pentru ce l-aţi ales pe Ştefan Bănică Jr.?
- Pentru că ne potrivim. Asta contează. În rest, sunt convinsă că există şi alţi bărbaţi buni pe pământ, dar nu mi se potrivesc mie, aşa cum sunt convinsă că există femei cu mai multe calităţi decât mine, dar... Fericirea în cuplu vine din felul în care cei doi se completează reciproc şi nimic mai mult.



- Sunteţi femeia care îşi aşteaptă soţul cu masa pusă?...
- Când Ştefan vine acasă în urma mea, sigur că primul lucru la care mă gândesc e să fie bine hrănit după o zi grea. Câteodată însă sunt eu cea care vine mai târziu...

- Cum v-aţi împărţit responsabilităţile în familie - cineva găteşte şi celălalt spală vasele?
- Ăsta e secretul nostru. Dar avem, într-adevăr, responsabilităţi complementare, astfel încât să ne ajutăm unul pe celălalt, iar copiii să nu ne simtă prea mult lipsa.

- Cum v-a schimbat felul de a privi lumea şi pe dvs. însăţi apariţia Violetei?
- Am realizat că nimic din ce am făcut în viaţă nu a fost mai preţios decât acest copil. Asta înseamnă sufletul de mamă, în stare de orice pentru puiul de om desprins din trupul ei. Este prioritatea mea pe viaţă. Toate se rânduiesc după ea în lista imaginară a tot ceea ce mă defineşte.

- Care este secretul ce vă ajută să aveţi grijă în acelaşi timp de fetiţa dvs., de carieră şi de soţ?
- Nu am nici un secret miraculos. Nu pot spune că e uşor să găseşti balanţa corectă şi asta nu se întâmplă fără efort. Nu e simplu să le faci pe toate bine, câteodată mai greşeşti, acorzi mai multă atenţie într-un punct în detrimentul celuilalt, dar importantă e voinţa de a menţine cârma dreapta şi de a face totul cât de bine posibil, atât cat depinde de tine.

- Credeţi că există iubire în care să existe fidelitate absolută?
- Sper că da. Nu sunt naivă, dar atâta vreme cât eu sunt în stare de dragoste şi fidelitate, mi-e greu să cred că sunt singurul om de pe pământ plămădit astfel. Sigur mai există măcar un om ca şi mine, aşa-mi place să cred :).

- De-a lungul anilor v-aţi implicat în foarte multe acţiuni de binefacere. Unii au zis că aţi făcut-o pentru publicitate, dar care a fost de fapt motivul adevărat?
- Cine-a spus asta e un om cu minte puţină şi nu merită să îi dau atenţie. E clar că nu face niciodată vreun gest de omenie el însuşi, altminteri ar şti că întâi gândeşti, apoi vorbeşti, mai cu seama când e vorba de un subiect atât de sensibil - de vieţi aflate la limită, de suflete, de oameni... Sunt oameni care trăiesc astăzi şi pentru că eu şi echipa mea am fost acolo la timp, pentru a-i ajuta. Şi pentru noi ei contează, nu cei care aruncă vorbele, dar nu mişcă un deget în sprijinul celor din jur.

- Ştim că aţi adoptat un copil la distanţă. Care e legătura dintre el şi familia dvs.?
- Doi copii - un băieţel din China şi o fetiţă din Niger. Pe băieţelul din China l-am vizitat în această vară, aveţi pe blogul meu impresii la cald şi fotografii de suflet pentru mine. E suficient să accesaţi http://andreeamarinbanica.acasa.ro.

- Aţi reuşit să construiţi o carieră impresionantă în televiziune, aţi apărut într-un film, aţi scris o carte, aţi creat haine pentru bebeluşi. Ce mai urmează pentru Andreea Marin?
- De exemplu, proiectul cu fonduri europene la care lucrez acum, lansat în chiar primele zile ale lui 2011 şi care e foarte important pentru mine, fiindcă e dedicat mamelor aflate în dificultate. Sunt mamă şi îmi doresc sincer ca fiecare mamă să aibă un cămin fericit, să fie înconjurată de copii frumoşi şi sănătoşi, să aibă parte de liniştea pe care o merită, de dragoste, de bucurii, alături de bărbaţii iubiţi care să le sprijine şi să fie atenţi şi la nevoile sufletului lor. Viaţa, însă, ne arată că lucrurile nu stau aşa pentru toate femeile-mamă. Creşte întruna numărul de divorţuri, presa vorbeşte zilnic de soţii care cad în depresie şi iau decizii greşite din pricina necazurilor cărora nu le mai pot face faţă fără un sprijin, care nu găsesc soluţii pentru ieşirea din impas - fie că e vorba de probleme legate de sănătatea lor sau a copilului lor, fie pentru că nu sunt ascultate şi înţelese, fie pentru că suferă din cauza lipsei unui loc de muncă potrivit abilităţilor lor, a discriminării sau a violenţei domestice. Proiectul fundaţiei mele se numeşte „Centre de consiliere pentru mamele aflate în dificultate”, dar noi l-am botezat scurt „Şcoala Mamelor” şi le invit pe toate mămicile care se simt singure în faţa poverilor care le apasă pe umeri să intre pe www.pretuiesteviata.org pentru a afla cum le putem ajuta.

- Rămâne televiziunea „dragostea cea mare”? Dar TVR?
- Televiziunea este un capitol important din viaţa mea, dar nu singurul. Astăzi eu am alte priorităţi, m-am reinventat pe alte direcţii. Rămâne o amintire frumoasă, o muncă făcută atâţia ani cu pasiune, de aceea, mai revin din când în când la ea, dar nu în mod permanent. TVR a fost, pentru mai bine de 15 ani, a doua mea casă.

- Aţi avut şi urcuşuri, şi coborâşuri în viaţă, unele dintre ele „trăite în faţa presei”. Cum treceţi peste obstacole - vă izolaţi sau, dimpotrivă, vă implicaţi şi mai mult în muncă?
- Izolarea nu mă caracterizează, dimpotrivă, „sunt asemenea nisipului clepsidrei/ care poate fi timp/ numai în cădere”, cum spune o poezie dragă mie. Caut soluţii să ies din impas atunci când e cazul şi nu mă mulţumesc cu a aştepta o rezolvare care să vină de la sine. Îmi asum şi bunele, şi relele, ung motorul şi îl fac să meargă.

- În România, dvs. aţi luptat chiar şi cu Guvernul pentru ca acesta să implementeze anumite legi din domeniul sănătăţii. Aţi avut vreun rezultat?
- Nu-mi place să îi spun „luptă”, să zicem că am construit, cât mi-a stat în putere, alături de alţi oameni de bine pentru a corecta o lege prost întocmită şi a o face mai eficientă în sprijinul bolnavilor. Da, am reuşit şi va intra în vigoare în noua formă în curând. Este vorba de modificarea ordinului 50/2004 al Ministrului Sănătăţii.

- Cum putem schimba noi, fiecare în parte, câte puţin din lumea în care trăim?
- Dacă nu avem forţa de a mişca lucrurile noi înşine, ne putem alătura celor care au aceasta vocaţie. A sta deoparte cu mâinile încrucişate e cea mai proastă alegere.

- Ce înseamnă să iubeşti viaţa?
- Deviza mea e „preţuieşte viaţa!”, aşa se numeşte şi fundaţia mea. Pentru că eu cred ca, aşa cum e ea, cu bune şi cu rele, viaţa merita a fi preţuită şi mereu înzestrată. Depinde mult de noi înşine să merite această călătorie a noastră: propriul destin.

- Vă mulţumim pentru interviu şi vă dorim un an cât mai bun!

Silvia Ursu
Sorina Ştefârţă

Sursa: Timpul Suplimentul Femeia

blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 4 Mai 2016, ora: 16:56

Protest împotriva vizitei lui Vlad Plahotniuc în SUA

Protest împotriva vizitei lui Vlad Plahotniuc în SUA

 Un grup de tineri activişti şi-a manifestat nemulţumirea faţă de vizita în SUA a prim-vicepreşedintelui Partidului Democrat, Vlad Plahotniuc, în calitate de coordonator executiv al Consiliului Coaliţiei de Guvernare. În acest context, tinerii au organizat o acţiune...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 4 Mai 2016, ora: 16:52

Doi angajați MAI, reținuți pentru organizarea migrației ilegale

Doi angajați MAI, reținuți pentru organizarea migrației ilegale

Şeful Secţiei control de frontieră (SCF) „Chişinău Aeroport” a Centrului operaţiuni la frontiere al Departamentului Poliţiei de Frontieră (DPF), împreună cu cu şeful adjunct de schimb şi o persoană civilă, vor apărea pe banca acuzaţilor pentru organizarea...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 4 Mai 2016, ora: 16:44

Zimbabwe își vinde animalele sălbatice ca să le scape de secetă

Zimbabwe își vinde animalele sălbatice ca să le scape de secetă

Autoritățile din Zimbabwe propun ca soluție pentru a evita ca animalele din rezervațiile naturale să moară de foame și sete vânzarea lor, informează miercuri lesoir.be. Un anunț apărut într-un ziar deținut de stat invită "oamenii care pot să cumpere și să se ocupe...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 4 Mai 2016, ora: 16:36

Transport gratuit în capitală de Paştile Blajinilor

Transport gratuit în capitală de Paştile Blajinilor

De Paştile Blajinilor, în zilele de 8 şi 9 mai, Primăria municipiului Chişinău va organiza transport gratuit până la Cimitirul „Sfântul Lazăr” de pe strada Doina.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 4 Mai 2016, ora: 16:36

Explozie într-o mină din Ucraina: Mai mulți oameni au rămas blocați în subteran

Explozie într-o mină din Ucraina: Mai mulți oameni au rămas blocați în subteran

Un miner şi-a pierdut viaţa, iar patru au fost răniţi în urma unei explozii produse la o mină din regiunea Lugansk, Ucraina.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 4 Mai 2016, ora: 16:19

DNA a pus sechestru pe averea unui fost ministru român

DNA a pus sechestru pe averea unui fost ministru român

Procurorii din cadrul Direcției Naționale Anticorupție au pus secestru asupra mai multor clădiri și terenuri ce aparțin inculpatului Gabriel Oprea, comunică Politik.md.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 4 Mai 2016, ora: 16:12

VIRUSUL ZIKA Un vaccin va fi disponibil abia peste doi sau trei ani

VIRUSUL ZIKA Un vaccin va fi disponibil abia peste doi sau trei ani

Primele teste pe oameni ale unui vaccin împotriva virusului Zika vor începe la toamnă, dar acesta nu va fi disponibil decât peste doi sau trei ani, după realizarea unor studii de eficiență, a explicat medicul american Anthony Fauci, director al Institutului Național de...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 4 Mai 2016, ora: 16:03

Vicepremierul rus Dmitri Kozak, dat în urmărire internațională în Spania

Vicepremierul rus Dmitri Kozak, dat în urmărire internațională în Spania

Vicepremierul rus Dmitri Kozak, cunoscut în Moldova pentru tentativa nereușită de federalizare a țării în vederea rezolvării conflictului transnistrean, a fost dat în urmărire internațională. Oficialul rus alături de alți foști și actuali demnitari ruși apropiați...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 4 Mai 2016, ora: 15:57

Experți de la FMI vor veni la Chișinău în curând

O echipă de experţi ai Fondului Monetar Internaţional (FMI) condusă de dna Ivanna Vladkova-Hollar se va afla în vizită la Chișinău în perioada 23-27 mai 2016.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 4 Mai 2016, ora: 15:50

(VIDEO) Fenomen astronomic rar: Mercur va trece între Soare și Pământ

(VIDEO) Fenomen astronomic rar: Mercur va trece între Soare și Pământ

Luni va avea loc un fenomen astronomic rar: Mercur, cea mai mică planetă din sistemul solar, va trece între Soare și Pământ, fenomen care va fi vizibil în acele părți ale lumii unde va fi zi, îndeosebi în Europa occidentală, relatează miercuri 7sur7.be.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 4 Mai 2016, ora: 15:41

Rusia anunță că și-a retras din Siria circa 30 de avioane militare

Rusia anunță că și-a retras din Siria circa 30 de avioane militare

Federația Rusă și-a retras din Siria circa 30 de aparate de zbor, inclusiv toate avioanele de atac Su-25, precum și o bună parte din efectivele militare care le deserveau, a anunțat miercuri purtătorul de cuvânt al Ministerului Apărării rus, Igor Konașenkov, informează TASS și...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 4 Mai 2016, ora: 15:35

Peste 40% din respondenţii BOP consideră necesară schimbarea conducerii ţării

Peste 40% din respondenţii BOP consideră necesară schimbarea conducerii ţării

Pentru a îmbunătăţi situaţia social-economică din ţară în primul rând trebuie schimbată conducerea. De această părere sunt 42,4% dintre respondenţii la ediţia din aprilie 2016 a Barometrului Opiniei Publice prezentat miercuri, 4 mai, transmite IPN.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 4 Mai 2016, ora: 15:28

Ze’ev Ben Aryeh: Despre legăturile ISIS-Damasc-Moscova

Ze’ev Ben Aryeh: Despre legăturile ISIS-Damasc-Moscova

Ze'ev Ben AryehPostul de televiziune SKY a anuntat ca are dovada unor legături între regimul de la Damasc al lui Bashar al-Assad și organizația extremista „Stat islamic” (ISIS). Potrivit televiziunii, între Damasc și ISIS există o coordonare militară, precum și...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 4 Mai 2016, ora: 15:12

Comisia Europeană a autorizat prelungirea excepțională a controalelor la frontierele interne pentru cinci țări din Schengen

Comisia Europeană a autorizat miercuri prelungirea excepțională, pentru o perioadă de șase luni, a controalelor la frontierele interne pentru cinci țări din Spațiul Schengen, măsură ce va fi apoi supusă spre aprobare celor 28 de state membre ale Uniunii Europene, relatează AFP.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 4 Mai 2016, ora: 15:07

Ce tratamente fitosanitare putem face în luna mai pentru măr, par şi prun

Ce tratamente fitosanitare putem face în luna mai pentru măr, par şi prun

Prima parte a lunii mai este deosebit de importantă pentru pomicultori, deoarece în această perioada se pot face tratamente fitosanitare împotriva viermilor mărului şi prunului. Mai mult decât atât, fermierii pot interveni şi pentru a combate rapănul şi făinarea,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 4 Mai 2016, ora: 14:58

8 localități din Republica Moldova vor beneficia de iluminare stradală

8 localități din Republica Moldova vor beneficia de iluminare stradală

Opt localități din Republica Moldova vor beneficia de iluminare stradală din contul finanțării oferite de Fondul pentru Eficiență Energetică (FEE).

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 4 Mai 2016, ora: 14:53

Un barbat a fost injunghiat mortal din greșeală

Un barbat a fost injunghiat mortal din greșeală

A incercat sa opreasca o cearta, insa s-a ales cu un cutit in piept. I s-a intamplat unui barbat de 39 de ani din satul Grigorauca, raionul Sangerei.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 4 Mai 2016, ora: 14:46

Franța: Viitoarele alegeri prezidențiale vor avea loc în zilele de 23 aprilie și 7 mai 2017, anunță guvernul

Franța: Viitoarele alegeri prezidențiale vor avea loc în zilele de 23 aprilie și 7 mai 2017, anunță guvernul

Cele două tururi ale alegerilor prezidențiale de anul viitor din Franța vor avea loc în zilele de 23 aprilie și 7 mai, a anunțat miercuri purtătorul de cuvânt al guvernului, Stéphane Le Foll, informează Reuters și cotidianul Le Monde, în ediția online.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 4 Mai 2016, ora: 14:38

Siria: Raiduri și lupte la est de Damasc după sfârșitul încetării focului

Siria: Raiduri și lupte la est de Damasc după sfârșitul încetării focului

Raidurile aviației siriene și luptele s-au reluat miercuri în bastionul rebelilor la est de Damasc după expirarea unui acord provizoriu de încetare a focului, potrivit Observatorului sirian pentru drepturile omului (OSDO), citat de AFP.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 4 Mai 2016, ora: 14:28

Fabricantul tancurilor din Rusia a raportat pierderi record

Fabricantul tancurilor din Rusia a raportat pierderi record

Astfel, pierderile companiei ruse au depășit anul trecut 16,1 miliarde de ruble (220 milioane de euro), fiind de două ori mai mari decât în anul precedent.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 4 Mai 2016, ora: 14:21

Doi ruși au folosit o companie offshore pentru a împrumuta 5 mil de euro unei fabrici de vin din Chișinău/ RISE

Doi ruși au folosit o companie offshore pentru a împrumuta 5 mil de euro unei fabrici de vin din Chișinău/ RISE

 Doi afaceriști ruși au folosit o companie offshore pentru a împrumuta peste 5 milioane de euro unei fabrici de vin din Chișinău pe care tot ei o dețin. Asta arată documentele avocaților Mossack Fonseca, la care cei doi au apelat pentru a înființa o companie în...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 4 Mai 2016, ora: 14:07

Rusia creează în vestul și sudul țării trei divizii militare pentru "a contracara creșterea forțelor NATO"

Rusia creează în vestul și sudul țării trei divizii militare pentru "a contracara creșterea forțelor NATO"

Ministerul Apărării va crea două divizii noi în districtul militar Vest și o divizie în districtul militar Sud pentru a contracara creșterea capacităților NATO la frontierele Federației Rusiei, a declarat miercuri ministrul rus al apărării, Serghei Șoigu, citat de agenția...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 4 Mai 2016, ora: 13:59

(FOTO/VIDEO) Descoperire astronomică revoluționară: Trei planete locuibile care gravitează în jurul unei stele pitice

(FOTO/VIDEO) Descoperire astronomică revoluționară: Trei planete locuibile care gravitează în jurul unei stele pitice

O echipă de astronomi din Belgia a depistat trei planete care ar putea fi locuite și care orbitează în jurul unei stele pitice și foarte ''reci'', o așa-numită stea pitică maro, mult mai puțin strălucitoare decât Soarele și doar puțin mai mare decât Jupiter, scrie...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 4 Mai 2016, ora: 13:55

Un nou caz de braconaj

Un nou caz de  braconaj

Peste 112 persoane au ajuns în atenţia autorităţilor după ce au fost prinse în timp ce prindeau peşte ilegal. Potrivit informaţiilor, în perioada 26 martie - 3 mai 2016, au fost efectuate 147 de razii pentru prevenirea şi contracararea pescuitului ilicit.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 4 Mai 2016, ora: 13:49

O nouă alertă de poluare în Mexic; traficul rutier a fost redus

O nouă alertă de poluare în Mexic; traficul rutier a fost redus

Autoritățile mexicane au aplicat marți măsuri de urgență de mediu pentru a doua oară într-o lună, interzicând circulația unui procent de 40 la sută dintre autovehicule, o operațiune care a costat deja peste 300 milioane de dolari, potrivit Camerei de Comerț, informează...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 4 Mai 2016, ora: 13:38

Canada: Populația unui oraș evacuată din cauza incendiilor

Canada: Populația unui oraș evacuată din cauza incendiilor

Autorităţile canadiene au dispus evacuarea întregii populaţii a unui oraş din provincia canadiană Alberta din cauza incendiilor de vegetaţie.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 4 Mai 2016, ora: 13:30

Copil găsit mort pe malul unui lac

Copil găsit mort pe malul unui lac

Nenorocire într-o familie din nordul țării. Un copil de 12 ani dintr-un sat din raionul Florești ar fi fost împuşcat din imprudenţă de un amic cu un an mai mare. Corpul neînsuflețit al băiatului a fost găsit chiar de tatăl acestuia pe malul unui lac.

( ) Citeşte tot articolul


Editorial 4 Mai 2016, de Octavian Țâcu

9 Mai: O istorie controversată a prizonierilor de război (I)

Se apropie ziua de 9 mai, o dată profund dezbinătoare pentru societatea noastră. La fel ca multe altele de altfel, fie că este 1812, 1918, 1940, 1941 sau 1944. 

() Citeşte tot articolul

Editorial 3 Mai 2016, de Silviu Tănase

R. Moldova (nu) va fi membră a UE în 2029

Liderul PDM, Marian Lupu a declarat în această săptămână, că R. Moldova „va depune cererea de aderare la UE în 2019”.  

() Citeşte tot articolul

Opinii & Editoriale 2 Mai 2016, de Moni Stănilă

Adio, arme

Toată lumea a auzit următorul lucru: pentru dezvoltarea unei țări e vital accentul pus pe cultură și sprijinirea ei. Dar prea puțini credem sincer acest lucru.

() Citeşte tot articolul