Astăzi 19 Septembrie 2014, Vineri - Ultima actualizare la ora 18:36
Abonamente

Timpul Liber 10 Ianuarie 2011, ora 13:11    Din editia print

Interviu cu Andreea Marin-Bănică pentru FEMEIA:” Îmi asum şi bunele, şi relele”

Marime Font

Andreea Marin-Bănică este femeia care nu are nevoie de prezentare. Cel puţin, nu pe cele două maluri ale Prutului, care ani de zile au aşteptat, sâmbătă de sâmbătă, ca „Zâna Surprizelor” să le bată la uşă. Are un CV atât de impresionant, încât ne-ar lua câteva pagini de ziar să-l publicăm. Totuşi, se pare că, dacă ar trebui să-şi scrie un CV dintr-un singur punct, acesta ar fi: „Realizări - fiica Violeta, rezultată din căsnicia fericită cu un alt nume sonor din România, Ştefan Bănică Jr.”...

- Dragă Andreea, lumea care vă vede la televizor vă consideră perfectă. Care este preţul acestei perfecţiuni?
- Va mulţumesc pentru compliment, însă eu sunt un om realist si, de aceea, vă corectez: sunt departe de perfecţiune, dar încerc să fac tot ce depinde de mine cât mai bine cu putinţă. Sunt perfecţionistă în munca mea, asta e adevărat. Preţul sunt nopţile nedormite pentru a duce la bun sfârşit proiecte la care ţin, uneori probleme de sănătate care apar - pentru că las sănătatea pe planul doi, deşi nu ar trebui să fac asta şi este lecţia pe care vreau să o învăţ în 2011.

- Cum şi pentru ce l-aţi ales pe Ştefan Bănică Jr.?
- Pentru că ne potrivim. Asta contează. În rest, sunt convinsă că există şi alţi bărbaţi buni pe pământ, dar nu mi se potrivesc mie, aşa cum sunt convinsă că există femei cu mai multe calităţi decât mine, dar... Fericirea în cuplu vine din felul în care cei doi se completează reciproc şi nimic mai mult.


- Sunteţi femeia care îşi aşteaptă soţul cu masa pusă?...
- Când Ştefan vine acasă în urma mea, sigur că primul lucru la care mă gândesc e să fie bine hrănit după o zi grea. Câteodată însă sunt eu cea care vine mai târziu...

- Cum v-aţi împărţit responsabilităţile în familie - cineva găteşte şi celălalt spală vasele?
- Ăsta e secretul nostru. Dar avem, într-adevăr, responsabilităţi complementare, astfel încât să ne ajutăm unul pe celălalt, iar copiii să nu ne simtă prea mult lipsa.

- Cum v-a schimbat felul de a privi lumea şi pe dvs. însăţi apariţia Violetei?
- Am realizat că nimic din ce am făcut în viaţă nu a fost mai preţios decât acest copil. Asta înseamnă sufletul de mamă, în stare de orice pentru puiul de om desprins din trupul ei. Este prioritatea mea pe viaţă. Toate se rânduiesc după ea în lista imaginară a tot ceea ce mă defineşte.

- Care este secretul ce vă ajută să aveţi grijă în acelaşi timp de fetiţa dvs., de carieră şi de soţ?
- Nu am nici un secret miraculos. Nu pot spune că e uşor să găseşti balanţa corectă şi asta nu se întâmplă fără efort. Nu e simplu să le faci pe toate bine, câteodată mai greşeşti, acorzi mai multă atenţie într-un punct în detrimentul celuilalt, dar importantă e voinţa de a menţine cârma dreapta şi de a face totul cât de bine posibil, atât cat depinde de tine.

- Credeţi că există iubire în care să existe fidelitate absolută?
- Sper că da. Nu sunt naivă, dar atâta vreme cât eu sunt în stare de dragoste şi fidelitate, mi-e greu să cred că sunt singurul om de pe pământ plămădit astfel. Sigur mai există măcar un om ca şi mine, aşa-mi place să cred :).

- De-a lungul anilor v-aţi implicat în foarte multe acţiuni de binefacere. Unii au zis că aţi făcut-o pentru publicitate, dar care a fost de fapt motivul adevărat?
- Cine-a spus asta e un om cu minte puţină şi nu merită să îi dau atenţie. E clar că nu face niciodată vreun gest de omenie el însuşi, altminteri ar şti că întâi gândeşti, apoi vorbeşti, mai cu seama când e vorba de un subiect atât de sensibil - de vieţi aflate la limită, de suflete, de oameni... Sunt oameni care trăiesc astăzi şi pentru că eu şi echipa mea am fost acolo la timp, pentru a-i ajuta. Şi pentru noi ei contează, nu cei care aruncă vorbele, dar nu mişcă un deget în sprijinul celor din jur.

- Ştim că aţi adoptat un copil la distanţă. Care e legătura dintre el şi familia dvs.?
- Doi copii - un băieţel din China şi o fetiţă din Niger. Pe băieţelul din China l-am vizitat în această vară, aveţi pe blogul meu impresii la cald şi fotografii de suflet pentru mine. E suficient să accesaţi http://andreeamarinbanica.acasa.ro.

- Aţi reuşit să construiţi o carieră impresionantă în televiziune, aţi apărut într-un film, aţi scris o carte, aţi creat haine pentru bebeluşi. Ce mai urmează pentru Andreea Marin?
- De exemplu, proiectul cu fonduri europene la care lucrez acum, lansat în chiar primele zile ale lui 2011 şi care e foarte important pentru mine, fiindcă e dedicat mamelor aflate în dificultate. Sunt mamă şi îmi doresc sincer ca fiecare mamă să aibă un cămin fericit, să fie înconjurată de copii frumoşi şi sănătoşi, să aibă parte de liniştea pe care o merită, de dragoste, de bucurii, alături de bărbaţii iubiţi care să le sprijine şi să fie atenţi şi la nevoile sufletului lor. Viaţa, însă, ne arată că lucrurile nu stau aşa pentru toate femeile-mamă. Creşte întruna numărul de divorţuri, presa vorbeşte zilnic de soţii care cad în depresie şi iau decizii greşite din pricina necazurilor cărora nu le mai pot face faţă fără un sprijin, care nu găsesc soluţii pentru ieşirea din impas - fie că e vorba de probleme legate de sănătatea lor sau a copilului lor, fie pentru că nu sunt ascultate şi înţelese, fie pentru că suferă din cauza lipsei unui loc de muncă potrivit abilităţilor lor, a discriminării sau a violenţei domestice. Proiectul fundaţiei mele se numeşte „Centre de consiliere pentru mamele aflate în dificultate”, dar noi l-am botezat scurt „Şcoala Mamelor” şi le invit pe toate mămicile care se simt singure în faţa poverilor care le apasă pe umeri să intre pe www.pretuiesteviata.org pentru a afla cum le putem ajuta.

- Rămâne televiziunea „dragostea cea mare”? Dar TVR?
- Televiziunea este un capitol important din viaţa mea, dar nu singurul. Astăzi eu am alte priorităţi, m-am reinventat pe alte direcţii. Rămâne o amintire frumoasă, o muncă făcută atâţia ani cu pasiune, de aceea, mai revin din când în când la ea, dar nu în mod permanent. TVR a fost, pentru mai bine de 15 ani, a doua mea casă.

- Aţi avut şi urcuşuri, şi coborâşuri în viaţă, unele dintre ele „trăite în faţa presei”. Cum treceţi peste obstacole - vă izolaţi sau, dimpotrivă, vă implicaţi şi mai mult în muncă?
- Izolarea nu mă caracterizează, dimpotrivă, „sunt asemenea nisipului clepsidrei/ care poate fi timp/ numai în cădere”, cum spune o poezie dragă mie. Caut soluţii să ies din impas atunci când e cazul şi nu mă mulţumesc cu a aştepta o rezolvare care să vină de la sine. Îmi asum şi bunele, şi relele, ung motorul şi îl fac să meargă.

- În România, dvs. aţi luptat chiar şi cu Guvernul pentru ca acesta să implementeze anumite legi din domeniul sănătăţii. Aţi avut vreun rezultat?
- Nu-mi place să îi spun „luptă”, să zicem că am construit, cât mi-a stat în putere, alături de alţi oameni de bine pentru a corecta o lege prost întocmită şi a o face mai eficientă în sprijinul bolnavilor. Da, am reuşit şi va intra în vigoare în noua formă în curând. Este vorba de modificarea ordinului 50/2004 al Ministrului Sănătăţii.

- Cum putem schimba noi, fiecare în parte, câte puţin din lumea în care trăim?
- Dacă nu avem forţa de a mişca lucrurile noi înşine, ne putem alătura celor care au aceasta vocaţie. A sta deoparte cu mâinile încrucişate e cea mai proastă alegere.

- Ce înseamnă să iubeşti viaţa?
- Deviza mea e „preţuieşte viaţa!”, aşa se numeşte şi fundaţia mea. Pentru că eu cred ca, aşa cum e ea, cu bune şi cu rele, viaţa merita a fi preţuită şi mereu înzestrată. Depinde mult de noi înşine să merite această călătorie a noastră: propriul destin.

- Vă mulţumim pentru interviu şi vă dorim un an cât mai bun!

Silvia Ursu
Sorina Ştefârţă

Sursa: Timpul Suplimentul Femeia


blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Guvern 19 Septembrie 2014, ora: 18:36

Bucureştiul achită 800.000 euro pentru 51 de maşini Dacia Duster, donate Guvernului Republicii Moldova

Secretariatul General al Guvernului României a atribuit companiei Renault Commercial Roumanie un contract de 3,55 milioane lei (aproximativ 800.000 euro), cu TVA, pentru achiziţia a 51 de maşini marca Dacia Duster, SUV-urile urmând să fie transmise Guvernului Republicii Moldova,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Septembrie 2014, ora: 18:30

Franța: Nicolas Sarkozy își anunță revenirea în viața politică

Franța: Nicolas Sarkozy își anunță revenirea în viața politică

Fostul președinte francez Nicolas Sarkozy și-a anunțat vineri revenirea pe scena politică, indicând că vizează președinția formațiunii UMP (Uniunea pentru o Mișcare Populară) pentru a putea participa la alegerile prezidențiale din 2017, informează AFP și Reuters.

( ) Citeşte tot articolul

Social 19 Septembrie 2014, ora: 15:59

„O școală pentru toți!” – campanie inedită pentru susținerea educației incluzive în Moldova

„O școală pentru toți!” – campanie inedită pentru susținerea educației incluzive în Moldova

Alianța ONG-urilor active în domeniul Protecției Sociale a Copilului și Familiei (APSCF), în colaborare cu Synergetica Eur-Est lansează, pe 24 septembrie, în premieră, campania socială „O școală pentru toți!”.

( ) Citeşte tot articolul

UE / Nato 19 Septembrie 2014, ora: 15:45

NATO va crea un comandament internaţional cu elemnte în Estonia, Letonia, Lituania, Polonia şi România

NATO va crea un comandament internaţional cu elemnte în Estonia, Letonia, Lituania, Polonia şi România

NATO va crea în Europa de Est un comandament internaţional ale cărui elemente vor fi dislocate în ţările baltice (Estonia, Letonia, Lituania), Polonia şi România a anunţat comandantul forţelor armate ale Lituaniei, general-maiorul Vytautas Jonas Žukas.

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 19 Septembrie 2014, ora: 15:32

Fotbal: Bucureștiul va găzdui meciuri din cadrul EURO 2020

Fotbal: Bucureștiul va găzdui meciuri din cadrul EURO 2020

Capitala României, București, a fost inclusă printre cele 13 orașe care vor găzdui meciuri din cadrul turneului final al Campionatului European din anul 2020, a anunțat vineri Uniunea Europeană de Fotbal (UEFA).

( ) Citeşte tot articolul

Eveniment 19 Septembrie 2014, ora: 15:12

Descoperirile arheologice de pe drumul Sărăteni-Soroca vor fi expuse la Muzeul Național de Istorie

Descoperirile arheologice de pe drumul Sărăteni-Soroca vor fi expuse la Muzeul Național de Istorie

Săptămâna viitoare va fi inaugurată expoziția dedicate rezultatelor cercetărilor arheologice efectuate de-a lungul traseului Sărăteni-Soroca, reconstruite în cadrul Programului Compact. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Septembrie 2014, ora: 14:54

eveniment George Friedman (STRATFOR) vine la lansarea filialei FUMN de la Chișinău

George Friedman (STRATFOR) vine la lansarea filialei FUMN de la Chișinău Din editia print

Fundația Universitară a Mării Negre vă invită miercuri, 1 octombrie 2014, la Chișinău, la un eveniment de excepție: lansarea filialei FUMN din R. Moldova. 

( ) Citeşte tot articolul

CSI / Rusia 19 Septembrie 2014, ora: 14:14

(RĂZBOI ÎN UCRAINA) Doua avioane rusești de luptă au încălcat spațiul aerian al Ucrainei în regiunea Donețk. Forțele antiteroriste ATACATE de teroriști

(RĂZBOI ÎN UCRAINA) Doua avioane rusești de luptă au încălcat spațiul aerian al Ucrainei în regiunea Donețk. Forțele antiteroriste ATACATE de teroriști

În această noapte, 18 septembrie, teroriștii au continuat să tragă în posturile de control ale forțelor antiteroriste. Aceștia au încercat, fără succes să preia controlul asupra aeroportului din Donețk. Anunțul a fost făcut de către serviciul de presă ATO pe pegina...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Septembrie 2014, ora: 14:10

Eliminarea vizelor UE pentru ucraineni, posibilă abia după Summitul de la Riga, din mai 2015

Uniunea Europeană nu va elimina vizele pentru Ucraina înainte de Summitul Parteneriatului Estic, care va avea loc în mai 2015, la Riga.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Septembrie 2014, ora: 13:38

Franța a lansat primele LOVITURI AERIENE împotriva jihadiștilor din Irak

Franța a lansat vineri dimineața primele sale lovituri aeriene în nord-estul Irakului, distrugând "un depozit logistic" al jihadiștilor din Statul Islamic (SI), a anunțat președinția de la Paris într-un comunicat citat de AFP.

( ) Citeşte tot articolul

CSI / Rusia 19 Septembrie 2014, ora: 13:31

Kievul NU confirmă amenintările lui Putin

Kievul NU confirmă amenintările lui Putin

Kievul nu au confirmat informaţiile apărute în presa internațională potrivit cărora preşedintele rus, Vladimir Putin, a amenințat România și alte câteva state membre ale UE.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Septembrie 2014, ora: 12:18

Republica Moldova este mai aproape de statutul de ALIAT MAJOR non-NATO al SUA

Republica Moldova este mai aproape de statutul de ALIAT MAJOR non-NATO al SUA

Comisia de Politică Externă a Senatului american a aprobat în unanimitate proiectul de lege prin care Republicii Moldova, Ucrainei și Georgiei li se acordă statut de alian major non-NATO.

( ) Citeşte tot articolul

Eveniment 19 Septembrie 2014, ora: 11:48

(VIDEO) Funicularul de la Râbnița a fost a aruncat în aer

(VIDEO) Funicularul de la Râbnița a fost a aruncat în aer

Pe 18 septembrie s-a desfășurat prima etată în procesul de demontare a telefericului industrial avariat, ce se întindea peste râul Nistru, situat în preajma oraşelor Rezina şi Rîbniţa.  

( ) Citeşte tot articolul

CSI / Rusia 19 Septembrie 2014, ora: 11:33

Preşedintele Germaniei a refuzat să meargă în Rusia: Nu se pune problema unei vizite oficiale în această ţară

Preşedintele Germaniei a refuzat să meargă în Rusia: Nu se pune problema unei vizite oficiale în această ţară

Preşedintele Germaniei, Joachim Gauck,  refuză să efectueze o vizită oficială în Federaţia Rusă. “Nu se pune problema unei vizite oficiale în această ţară”, a spus preşedintele, într-un interviu acordat publicaţiei Rheinische Post.

( ) Citeşte tot articolul

Internațional 19 Septembrie 2014, ora: 11:00

Poroşenko în Congresul SUA: Dacă nu îi oprim acum pe ruși, vor trece granița Europei

Poroşenko în Congresul SUA: Dacă nu îi oprim acum pe ruși, vor trece granița Europei

 Preşedintele nou ales al Ucrainei, Petro Poroşenko, a declarat în Congresul SUA că anexarea Crimeei de către Rusia este unul dintre cele mai "cinice acte de trădare" din istoria contemporană, cerând sprijin pentru Ucraina, inclusiv militar.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Septembrie 2014, ora: 10:42

Site-ul Poliției Române a fost spart de hackeri

Site-ul Poliției Române a fost spart de hackeri

Site-ul Poliției Române a fost spart, în noaptea de joi, 18 septembrie, spre vineri, de către hackerii de la Anonymous, relatează B1 TV.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Septembrie 2014, ora: 10:31

Tiraspolul refuză să discute despre libera circulaţie a cetăţenilor în Zona de Securitate

Tiraspolul refuză să discute despre libera circulaţie a cetăţenilor în Zona de Securitate

La 18 septembrie 2014, în or. Bender s-a desfăşurat şedinţa ordinară a Comisiei Unificate de Control (CUC), prezidate de co-preşedintele delegaţiei Federaţiei Ruse.

( ) Citeşte tot articolul

Moldova 19 Septembrie 2014, ora: 09:32 de Constantin Tănase

Constantin Tănase: Anulăm alegerile? Mergem la referendum?

Cineva, care-și urmărește doar scopurile lui egoiste de a-și potoli setea bolnavă de mărire și parvenire, a aprins recent un nou focar al luptei pentru putere: organizarea, paralel cu alegerile parlamentare, a referendumul privind alegerea șefului statului de întreg poporul.

( ) Citeşte tot articolul

Internațional 19 Septembrie 2014, ora: 09:25

Obama către Poroşenko: Am asistat la o agresiune rusă în Crimeea şi în unele zone din estul Ucrainei

Obama către Poroşenko: Am asistat la o agresiune rusă în Crimeea şi în unele zone din estul Ucrainei

Preşedintele Statelor Unite, Barack Obama, a criticat, joi, 18 septembrie, în cursul unei întrevederi cu omologul său ucrainean, Petro Poroşenko, pe care l-a primit la Casa Alabă "agresiunea" rusă în estul Ucrainei.

( ) Citeşte tot articolul

Economie 19 Septembrie 2014, ora: 08:42

(ÎNCOTRO?) Gazprom NU și-a dat acordul ca România să livreze gaz R. Moldova

(ÎNCOTRO?) Gazprom NU și-a dat acordul ca România să livreze gaz R. Moldova

Gazoductul Iași-Ungheni inaugurat recent cu fast de premierul român, Victor Ponta și omologul său din Republica Moldova, Iurie leancă, rămâne un proiect bifat doar pe hârtie, dar nefuncțional deocamdată.

( ) Citeşte tot articolul

CSI / Rusia 19 Septembrie 2014, ora: 08:35

OSCE își dublează numărul observatorilor în Ucraina

OSCE își dublează numărul observatorilor în Ucraina

Numărul observatorilor Organizaţiei pentru Securitate şi Cooperare în Europa, trimiși în Ucraina se va dubla până la sfârșitul lunii noiembrie și ajunge astfel la 500 de persoane. Anunțul a fost făcut de către OSCE ieri, 18 septembrie.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Septembrie 2014, ora: 08:25

Meteorologii anunţă când vin ploile

Meteorologii anunţă când vin ploile

Astăzi, 19 septembrie, meteorologii anunţă vreme bună în toată ţara. Cerul va fi senin, iar maximele termice aproape că nu se schimbă.

( ) Citeşte tot articolul

Sport 19 Septembrie 2014, ora: 08:25

Sportivul moldovean a traversat Canalul Mânecii. Acesta a înotat 13 ore și 34 de minute

Sportivul moldovean a traversat Canalul Mânecii. Acesta a înotat 13 ore și 34 de minute

Moldoveanul Ion Lazarenco a traversat înot Canalul Mânecii. Sportivul moldovean a înotat 13 ore și 34 de minute în continuu, și a parcurs o distanță de câteva zeci de kilometri.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Septembrie 2014, ora: 08:11

Cel puţin şase oameni internați de urgență la spitalul "Toma Ciorbă": S-au intoxicat la o tabără de la Vadul-lui-Vodă

Cel puţin şase oameni internați de urgență la spitalul "Toma Ciorbă": S-au intoxicat la o tabără de la Vadul-lui-Vodă

Cel puţin şase oameni au ajuns pe patul de spital cu intoxicaţii, după ce ar fi luat masa la o tabără de odihnă de la Vadul-lui-Vodă.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Septembrie 2014, ora: 08:07

Un bărbat și o femeie de 73 și respectiv de 71 de ani au ars de vii în propria casă de la Botanica

Un bărbat și o femeie de 73 și respectiv de 71 de ani au ars de vii în propria casă de la Botanica

Un bărbat și o femeie de 73 și respectiv de 71 de ani au ars de vii în propria casă. Flăcările au izbucnit aseară, 18 septembrie, în jurul orei 23.00 pe strada Căușeni din sectorul Botanica al Capitalei.

( ) Citeşte tot articolul


Bună Dimineața 18 Septembrie 2014, de Constantin Tănase

Un fâs de râs!

Opinia publică a început deja să fie intoxicată cu fel de fel de „planuri secrete ale rușilor” împotriva lui „al vostru Vlad Filat”.

() Citeşte tot articolul

Bună Dimineața 17 Septembrie 2014, de Constantin Tănase

O Constituție pentru „al vostru Vlad Filat”?

Pe cineva îl mănâncă trânjii puterii în fund. Se vrea președinte și cere modificarea Constituției. 

() Citeşte tot articolul

Editorial 16 Septembrie 2014, de Constantin Tănase

Ce ideologie promovează I. Dodon și de ce PSRM trebuie interzis

Cine a analizat atent și responsabil evoluția mesajelor politice și ideologia așa-zisului PSRM, condus azi de Igor Dodon, nu a putut să nu constate că sub paravanul unei retorici de stânga, pro-stataliste și filoruse, acest partid a trecut deschis pe pozițiile unui naționalism etnic xenofob.

() Citeşte tot articolul

Bună Dimineața 16 Septembrie 2014, de Ion Macovei

Părinții își dau copiii pe mâna lui Dodon

Socialiștii s-au lăudat cu zeci de mii de participanți la mitingul de duminică pentru aderarea Moldovei la fantasmagorica Uniune Vamală.

() Citeşte tot articolul

Editorial 15 Septembrie 2014, de Constantin Tănase

De ce politicienii moldoveni nu zâmbesc?

Există în „Fiziologia provincialului în Iași” de Mihail Kogălniceanu o intrare monumentală în subiect: „Deci începem. Scoateţi-vă pălăriile şi vă închinaţi. Provincialul intră în scenă”. 

() Citeşte tot articolul

Editorial 15 Septembrie 2014, de George Damian

Timpul şi presa de azi

Cred că am mai spus povestea asta, dar merită repetată. Cu mai mulţi ani în urmă plecam de la Chişinău spre Bucureşti cu trenul şi îmi luasem de citit un snop de ziare, tot ce găsisem la chioşc tipărit în limba română.  

() Citeşte tot articolul

Editorial 15 Septembrie 2014, de Octavian Țâcu

NATO și Republica Moldova (I) Argument istoric

Războiul dintre Ucraina și Federația Rusă ne-a adus pe toți în fața coveții sparte.  

() Citeşte tot articolul

Editorial 15 Septembrie 2014, de Moni Stănilă

Moldova săracilor

Pe un fundal de trai oribil, când oamenii (și așa prost plătiți) nu își primiseră salariile cu anii, comuniștii au reușit în februarie, 2001, să vină la putere. Și s-au ținut acolo mult și bine.