Astăzi 20 Ianuarie 2017, Vineri - Ultima actualizare la 19 Ianuarie 2017
Abonamente

Timpul Liber 10 Ianuarie 2011, ora 13:11    Din editia print

Interviu cu Andreea Marin-Bănică pentru FEMEIA:” Îmi asum şi bunele, şi relele”

Marime Font

Andreea Marin-Bănică este femeia care nu are nevoie de prezentare. Cel puţin, nu pe cele două maluri ale Prutului, care ani de zile au aşteptat, sâmbătă de sâmbătă, ca „Zâna Surprizelor” să le bată la uşă. Are un CV atât de impresionant, încât ne-ar lua câteva pagini de ziar să-l publicăm. Totuşi, se pare că, dacă ar trebui să-şi scrie un CV dintr-un singur punct, acesta ar fi: „Realizări - fiica Violeta, rezultată din căsnicia fericită cu un alt nume sonor din România, Ştefan Bănică Jr.”...

- Dragă Andreea, lumea care vă vede la televizor vă consideră perfectă. Care este preţul acestei perfecţiuni?
- Va mulţumesc pentru compliment, însă eu sunt un om realist si, de aceea, vă corectez: sunt departe de perfecţiune, dar încerc să fac tot ce depinde de mine cât mai bine cu putinţă. Sunt perfecţionistă în munca mea, asta e adevărat. Preţul sunt nopţile nedormite pentru a duce la bun sfârşit proiecte la care ţin, uneori probleme de sănătate care apar - pentru că las sănătatea pe planul doi, deşi nu ar trebui să fac asta şi este lecţia pe care vreau să o învăţ în 2011.

- Cum şi pentru ce l-aţi ales pe Ştefan Bănică Jr.?
- Pentru că ne potrivim. Asta contează. În rest, sunt convinsă că există şi alţi bărbaţi buni pe pământ, dar nu mi se potrivesc mie, aşa cum sunt convinsă că există femei cu mai multe calităţi decât mine, dar... Fericirea în cuplu vine din felul în care cei doi se completează reciproc şi nimic mai mult.



- Sunteţi femeia care îşi aşteaptă soţul cu masa pusă?...
- Când Ştefan vine acasă în urma mea, sigur că primul lucru la care mă gândesc e să fie bine hrănit după o zi grea. Câteodată însă sunt eu cea care vine mai târziu...

- Cum v-aţi împărţit responsabilităţile în familie - cineva găteşte şi celălalt spală vasele?
- Ăsta e secretul nostru. Dar avem, într-adevăr, responsabilităţi complementare, astfel încât să ne ajutăm unul pe celălalt, iar copiii să nu ne simtă prea mult lipsa.

- Cum v-a schimbat felul de a privi lumea şi pe dvs. însăţi apariţia Violetei?
- Am realizat că nimic din ce am făcut în viaţă nu a fost mai preţios decât acest copil. Asta înseamnă sufletul de mamă, în stare de orice pentru puiul de om desprins din trupul ei. Este prioritatea mea pe viaţă. Toate se rânduiesc după ea în lista imaginară a tot ceea ce mă defineşte.

- Care este secretul ce vă ajută să aveţi grijă în acelaşi timp de fetiţa dvs., de carieră şi de soţ?
- Nu am nici un secret miraculos. Nu pot spune că e uşor să găseşti balanţa corectă şi asta nu se întâmplă fără efort. Nu e simplu să le faci pe toate bine, câteodată mai greşeşti, acorzi mai multă atenţie într-un punct în detrimentul celuilalt, dar importantă e voinţa de a menţine cârma dreapta şi de a face totul cât de bine posibil, atât cat depinde de tine.

- Credeţi că există iubire în care să existe fidelitate absolută?
- Sper că da. Nu sunt naivă, dar atâta vreme cât eu sunt în stare de dragoste şi fidelitate, mi-e greu să cred că sunt singurul om de pe pământ plămădit astfel. Sigur mai există măcar un om ca şi mine, aşa-mi place să cred :).

- De-a lungul anilor v-aţi implicat în foarte multe acţiuni de binefacere. Unii au zis că aţi făcut-o pentru publicitate, dar care a fost de fapt motivul adevărat?
- Cine-a spus asta e un om cu minte puţină şi nu merită să îi dau atenţie. E clar că nu face niciodată vreun gest de omenie el însuşi, altminteri ar şti că întâi gândeşti, apoi vorbeşti, mai cu seama când e vorba de un subiect atât de sensibil - de vieţi aflate la limită, de suflete, de oameni... Sunt oameni care trăiesc astăzi şi pentru că eu şi echipa mea am fost acolo la timp, pentru a-i ajuta. Şi pentru noi ei contează, nu cei care aruncă vorbele, dar nu mişcă un deget în sprijinul celor din jur.

- Ştim că aţi adoptat un copil la distanţă. Care e legătura dintre el şi familia dvs.?
- Doi copii - un băieţel din China şi o fetiţă din Niger. Pe băieţelul din China l-am vizitat în această vară, aveţi pe blogul meu impresii la cald şi fotografii de suflet pentru mine. E suficient să accesaţi http://andreeamarinbanica.acasa.ro.

- Aţi reuşit să construiţi o carieră impresionantă în televiziune, aţi apărut într-un film, aţi scris o carte, aţi creat haine pentru bebeluşi. Ce mai urmează pentru Andreea Marin?
- De exemplu, proiectul cu fonduri europene la care lucrez acum, lansat în chiar primele zile ale lui 2011 şi care e foarte important pentru mine, fiindcă e dedicat mamelor aflate în dificultate. Sunt mamă şi îmi doresc sincer ca fiecare mamă să aibă un cămin fericit, să fie înconjurată de copii frumoşi şi sănătoşi, să aibă parte de liniştea pe care o merită, de dragoste, de bucurii, alături de bărbaţii iubiţi care să le sprijine şi să fie atenţi şi la nevoile sufletului lor. Viaţa, însă, ne arată că lucrurile nu stau aşa pentru toate femeile-mamă. Creşte întruna numărul de divorţuri, presa vorbeşte zilnic de soţii care cad în depresie şi iau decizii greşite din pricina necazurilor cărora nu le mai pot face faţă fără un sprijin, care nu găsesc soluţii pentru ieşirea din impas - fie că e vorba de probleme legate de sănătatea lor sau a copilului lor, fie pentru că nu sunt ascultate şi înţelese, fie pentru că suferă din cauza lipsei unui loc de muncă potrivit abilităţilor lor, a discriminării sau a violenţei domestice. Proiectul fundaţiei mele se numeşte „Centre de consiliere pentru mamele aflate în dificultate”, dar noi l-am botezat scurt „Şcoala Mamelor” şi le invit pe toate mămicile care se simt singure în faţa poverilor care le apasă pe umeri să intre pe www.pretuiesteviata.org pentru a afla cum le putem ajuta.

- Rămâne televiziunea „dragostea cea mare”? Dar TVR?
- Televiziunea este un capitol important din viaţa mea, dar nu singurul. Astăzi eu am alte priorităţi, m-am reinventat pe alte direcţii. Rămâne o amintire frumoasă, o muncă făcută atâţia ani cu pasiune, de aceea, mai revin din când în când la ea, dar nu în mod permanent. TVR a fost, pentru mai bine de 15 ani, a doua mea casă.

- Aţi avut şi urcuşuri, şi coborâşuri în viaţă, unele dintre ele „trăite în faţa presei”. Cum treceţi peste obstacole - vă izolaţi sau, dimpotrivă, vă implicaţi şi mai mult în muncă?
- Izolarea nu mă caracterizează, dimpotrivă, „sunt asemenea nisipului clepsidrei/ care poate fi timp/ numai în cădere”, cum spune o poezie dragă mie. Caut soluţii să ies din impas atunci când e cazul şi nu mă mulţumesc cu a aştepta o rezolvare care să vină de la sine. Îmi asum şi bunele, şi relele, ung motorul şi îl fac să meargă.

- În România, dvs. aţi luptat chiar şi cu Guvernul pentru ca acesta să implementeze anumite legi din domeniul sănătăţii. Aţi avut vreun rezultat?
- Nu-mi place să îi spun „luptă”, să zicem că am construit, cât mi-a stat în putere, alături de alţi oameni de bine pentru a corecta o lege prost întocmită şi a o face mai eficientă în sprijinul bolnavilor. Da, am reuşit şi va intra în vigoare în noua formă în curând. Este vorba de modificarea ordinului 50/2004 al Ministrului Sănătăţii.

- Cum putem schimba noi, fiecare în parte, câte puţin din lumea în care trăim?
- Dacă nu avem forţa de a mişca lucrurile noi înşine, ne putem alătura celor care au aceasta vocaţie. A sta deoparte cu mâinile încrucişate e cea mai proastă alegere.

- Ce înseamnă să iubeşti viaţa?
- Deviza mea e „preţuieşte viaţa!”, aşa se numeşte şi fundaţia mea. Pentru că eu cred ca, aşa cum e ea, cu bune şi cu rele, viaţa merita a fi preţuită şi mereu înzestrată. Depinde mult de noi înşine să merite această călătorie a noastră: propriul destin.

- Vă mulţumim pentru interviu şi vă dorim un an cât mai bun!

Silvia Ursu
Sorina Ştefârţă

Sursa: Timpul Suplimentul Femeia

blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 19 Ianuarie 2017, ora: 18:09

Avalanșă în Italia: Comisia Europeană, gata să mobilizeze toate resursele pentru a ajuta autoritățile italiene

Avalanșă în Italia: Comisia Europeană, gata să mobilizeze toate resursele pentru a ajuta autoritățile italiene

Președintele Comisiei Europene, Jean-Claude Juncker, a declarat joi că Uniunea Europeană este ''pe deplin pregătită'' să pună toate instrumentele de care dispune în sprijinul regiunilor italiene afectate de ultimele cutremure și de avalanșa care a îngropat aproximativ 30 de...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Ianuarie 2017, ora: 18:03

Aproximativ 60% dintre primate sunt pe cale de dispariție (studiu)

Aproximativ 60% dintre primate sunt pe cale de dispariție (studiu)

De la gorile la giboni, aproximativ 60% dintre cele peste 500 de specii de primate sunt amenințate cu dispariția din cauze antropice, conform unui nou studiu publicat în ultimul număr al revistei americane Science Advances, transmit AFP și AP.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Ianuarie 2017, ora: 18:00

CFM și întreprinderea omoloagă transnistreană vor semna o înțelegere

CFM și întreprinderea omoloagă transnistreană vor semna o înțelegere

Calea Ferată din Moldova (CFM) și întreprinderea omoloagă din regiunea transnistreană vor stabili, în viitorul apropiat, o înțelegere de colaborare privind comunicațiile feroviare. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Ianuarie 2017, ora: 17:49

Cutremur de 4,7 în nord-estul Columbiei, chiar înainte de comemorarea seismului din 1999 soldat cu 2.000 de morți

Cutremur de 4,7 în nord-estul Columbiei, chiar înainte de comemorarea seismului din 1999 soldat cu 2.000 de morți

Un cutremur de 4,7 grade pe Richter s-a produs joi în nord-estul Columbiei, care a inclus și zona "Axa Cafelei", fără să fie raportate deocamdată pagube sau victime, relatează EFE.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Ianuarie 2017, ora: 17:46

Arabia Saudită va deveni o țară mai agreabilă pentru locuit și mai tolerantă

Arabia Saudită va deveni o țară mai agreabilă pentru locuit și mai tolerantă

Arabia Saudită va deveni o țară mai agreabilă pentru locuit, după ce își va reforma economia încă prea dependentă de petrol, dar și mai tolerantă, a afirmat joi unul dintre cei mai influenți miniștri ai săi la Forumul Economic de la Davos, informează AFP.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Ianuarie 2017, ora: 17:40

Refugiați: Parlamentul European solicită ajutor de urgență pentru iarnă și transfer către alte state membre

Refugiați: Parlamentul European solicită ajutor de urgență pentru iarnă și transfer către alte state membre

Parlamentul European a adoptat o rezoluție nonlegislativă în care cer ca autoritățile naționale și UE să ofere ajutor de urgență pentru a ajuta migranții și refugiații să facă față temperaturilor scăzute și zăpezii din multe zone ale Europei, potrivit unui comunicat al...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Ianuarie 2017, ora: 17:34

Ministerul Justiției: Nu te lăsa condus de alcool! Cineva drag te așteaptă acasă

Ministerul Justiției: Nu te lăsa condus de alcool! Cineva drag te așteaptă acasă

Ministerul Justiției  lansaează  campania de prevenire a consumului băuturilor alcoolice la volan: „Nu te lăsa condus de alcool! Cineva drag te așteaptă acasă”.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Ianuarie 2017, ora: 17:21

Peste 100.000 de străini au sosit anul trecut legal în Germania în virtutea dreptului de reîntregire familială

Peste 100.000 de străini au sosit anul trecut legal în Germania în virtutea dreptului de reîntregire familială

Circa 105.000 străini au primit anul trecut din partea autorităților germane viză pentru a veni în Germania în vederea reîntregirii familiale, număr cu circa 50% mai mare față de anul anterior, anunță cotidianele germane Welt și Heilbronner Stimme, citate joi de...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Ianuarie 2017, ora: 17:18

Inspectori de la Rospotrebnadzor şi Rosselhoznadzor sosesc în vizită la Chișinău

Inspectori de la Rospotrebnadzor şi Rosselhoznadzor sosesc în vizită la Chișinău

Săptămâna viitoare în Moldova vor sosi inspectori de la Rospotrebnadzor şi Rosselhoznadzor pentru a verifica mai multe companii şi pentru a extinde lista companiilor moldoveneşti ce îşi exportă producţia pe piaţa rusă.

( ) Citeşte tot articolul

Social 19 Ianuarie 2017, ora: 17:12

Deconectări temporare de apă în capitală

Deconectări temporare de apă în capitală

Locuitorii din strada Calea Basarabiei, 41, inclusiv cu fracții, vor rămâne vineri, 20 ianuarie, fără apă la robinet. Sistările sunt programate între orele 09.00 și 16.00, transmite IPN.

( ) Citeşte tot articolul

Sport 19 Ianuarie 2017, ora: 17:00

Tenis: Franțuzoaica Alize Cornet eliminată în turul 2 la Openul Australiei

Tenis: Franțuzoaica Alize Cornet eliminată în turul 2 la Openul Australiei

Jucătoarea franceză de tenis Alize Cornet, cap de serie nr. 28, a fost eliminată în turul 2 la Openul Australiei, primul turneu de Mare Șlem al anului, fiind învinsă joi în trei seturi, 7-5, 4-6, 6-1, de grecoaica Maria Sakkari.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Ianuarie 2017, ora: 16:52

Moldovenii îi cer lui Igor Dodon să le achite facturile pentru gaz

Moldovenii îi cer lui Igor Dodon să le achite facturile pentru gaz

Moldovenii au început să-i trimită facturile pentru gaz președintelui Igor Dodon, indignați de faptul că acesta și-a asumat la Moscova datorii în valoare de 6 miliarde de dolari pentru gazul consumat de regimul de la Tiraspol timp de peste 25 de ani.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Ianuarie 2017, ora: 16:44

Peste 12 milioane de documente declasificate ale CIA sunt disponibile online

Peste 12 milioane de documente declasificate ale CIA sunt disponibile online

Agenția Centrală de Informații (CIA) a postat online o vastă arhivă de documente declasificate, circa 12 milioane, care includ date despre crimele de război ale naziștilor, criza rachetelor din Cuba, Proiectul Stargate - telepatia umană, relatări OZN și multe altele, scrie engadget.com.

( ) Citeşte tot articolul

Economie 19 Ianuarie 2017, ora: 16:37

Expert-Grup: Interconectarea pe electricitate cu România – securitate energetică mai mare pentru Moldova

Expert-Grup: Interconectarea pe electricitate cu România – securitate energetică mai mare pentru Moldova

Interconexiunea pe domeniul energiei electrice dintre Republica Moldova și România este un proiect viabil și o urgență care ar crește securitatea energetică moldovenească, ar oferi mai multe alternative consumatorilor moldoveni și ar consolida integrarea sistemul energetic...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Ianuarie 2017, ora: 16:23

Cele mai importante subiecte din TIMPUL de vineri, 20 ianuarie 2017

Cele mai importante subiecte din TIMPUL de vineri, 20 ianuarie 2017

Vă prezentăm mai jos cele mai importante subiecte pregătite de echipa ziarului TIMPUL, în ediția de Vineri, 20 ianuarie 2017:

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Ianuarie 2017, ora: 16:20

Schemă de contrabandă cu automobile de lux, anihilată de vameși și procurori

Schemă de contrabandă cu automobile de lux, anihilată de vameși și procurori

Ofițerii serviciilor specializate ale Vămii în colaborare cu procurorii au destructurat o grupare infracțională specializată în contrabandă cu autoturisme de diverse mărci și modele, care erau introduse în țară prin declarare neautentică a datelor ce vizau anul de...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Ianuarie 2017, ora: 16:09

Ambasada României la Chișinău a făcut publică lista în vigoare a taxelor consulare

Ambasada României la Chișinău a făcut publică lista în vigoare a taxelor consulare

 Ambasada României în Republica Moldova anunță că, începând cu data de 1 februarie 2017, va intra în vigoare Legea 1/2017 privind eliminarea unor taxe şi tarife, precum şi pentru modificarea şi completarea unor acte normative, publicată în Monitorul...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Ianuarie 2017, ora: 15:56

Tunisia prelungește starea de urgență cu o lună

Tunisia prelungește starea de urgență cu o lună

Președintele tunisian Beji Caid Essebsi a decis să prelungească din nou starea de urgență cu o lună, măsură în vigoare în Tunisia după un atac terorist comis în noiembrie 2015, relatează joi AFP.

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 19 Ianuarie 2017, ora: 15:47

Premii de excelență pentru liderii românilor din comunitățile istorice și din Republica Moldova

Premii de excelență pentru liderii românilor din comunitățile istorice și din Republica Moldova

Reprezentanții etnicilor români din comunitățile istorice și din Republica Moldova vor fi premiați la București în cadrul unei gale organizate de Institutul Cultural Român, prin Direcţia Români din Afara Graniţelor, cu sprijinul Institutului „Eudoxiu...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Ianuarie 2017, ora: 15:40

(INVESTIGAȚIE) Activele ilegale ale imperiului infracțional din care face parte și raiderul Veaceslav Platon

(INVESTIGAȚIE) Activele ilegale ale imperiului infracțional din care face parte și raiderul Veaceslav Platon

Deschide.MD continuă investigația despre imperiul Platon-Popușoi și schemele prin care aceștia au spălat banii furați din băncile moldovenești. Bani cu care Veaceslav Platon și Constantin Popușoi au creat o rețea extinsă de companii: comerciant de petrol și gaze naturale, bancă...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Ianuarie 2017, ora: 15:31

Serviciul Fiscal de Stat pune accent pe educarea fiscală a tinerei generații

Serviciul Fiscal de Stat pune accent pe educarea fiscală a tinerei generații

Angajați ai Serviciului Fiscal de Stat au instruit circa 99 la sută din elevii claselor a 9-a și a 12-a din liceele țării. Tinerii au beneficiat de ore de educație fiscală cu genericul ,,Inițierea în educația fiscală”. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Ianuarie 2017, ora: 15:25

Anul 2016, cel mai sângeros pentru presă din istoria Afganistanului

Anul 2016, cel mai sângeros pentru presă din istoria Afganistanului

Anul 2016 ar fi fost cel mai sângeros pentru presă din istoria Afganistanului, 13 jurnaliști fiind uciși, 'o cifră fără precedent', conform Comitetului pentru Securitatea Jurnaliștilor Afgani (AJSC), transmite AFP.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Ianuarie 2017, ora: 15:10

Wolfgang Schaeuble: Nu poți face America măreață cu mai puțin leadership

Wolfgang Schaeuble: Nu poți face America măreață cu mai puțin leadership

Viitorul președinte american Donald Trump nu-și poate îndeplini promisiunea de a face America măreață dacă Washingtonul oferă un leadership global mai redus, a apreciat joi ministrul de finanțe german, Wolfgang Schaeuble, la Forumul Economic Mondial de la Davos (Elveția),...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Ianuarie 2017, ora: 15:03

Pentagonul pregătește accelerarea campaniei militare împotriva grupării Statul Islamic

Pentagonul pregătește accelerarea campaniei militare împotriva grupării Statul Islamic

Pentagonul pregătește o serie de opțiuni pentru accelerarea campaniei militare împotriva grupării Statul Islamic, una dintre ele fiind trimiterea de efective militare suplimentare în Siria, relatează Agerpres. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Ianuarie 2017, ora: 15:00

Declaraţii mai puţin cunoscute ale lui Igor Dodon: „Voi fi un lider dictatorial, la fel ca Putin”

Declaraţii mai puţin cunoscute ale lui Igor Dodon: „Voi fi un lider dictatorial, la fel ca Putin”

Într-un material de analiză despre conferinţa de presă ţinută de liderul de la Kremlin, Vladimir Putin, alături de preşedintele Republicii Moldova, publicaţia The Atlantic readuce în discuţie câteva declaraţii făcute de Igor Dodon în campania prezidenţială de...

( ) Citeşte tot articolul

Economie 19 Ianuarie 2017, ora: 14:56

Experți | $6 MILIARDE, datorii pentru gazele Transnistriei asumate de Dodon la Moscova - colaps pentru R.Moldova

Experți | $6 MILIARDE, datorii pentru gazele Transnistriei asumate de Dodon la Moscova - colaps pentru R.Moldova

Declarația lui Igor Dodon la Moscova potrivit căreia, Republica Moldova ar trebui să-și asume datoriile la gaz ale regiunii transnistrene de aproximativ 120 de miliarde de lei este un populistă, menită să facă pe plac autorităților ruse, dar care este una foarte riscantă pentru...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 19 Ianuarie 2017, ora: 14:52

Parlamentul va continua dialogul cu Găgăuzia

Parlamentul va continua dialogul cu Găgăuzia

Grupul de lucru al Parlamentului cu Adunarea Populară a UTA Găgăuziei își va relua activitatea imediat după desemnarea de către Comrat a unor noi membri în componența grupului. Președintele Parlamentului Andrian Candu a discutat despre prioritățile în raport cu UTA...

( ) Citeşte tot articolul


Opinii & Editoriale 19 Ianuarie 2017, de Moni Stănilă

Plugușor cu două mâțe leșinate

Plugușorul nostru, hăitura - cum îi spunem noi, are frumosul vers „plugușor cu patru boi” care sugerează bunăstarea celui care ară în noul an. Dar la cum merg treburile în Republica Moldova, putem spune că avem un plugușor de lemn tras de două mâțe leșinate.

() Citeşte tot articolul

Opinii & Editoriale 19 Ianuarie 2017, de Marin Basarab

Republica pungilor şi a punguliţelor de plastic

Moldovenii au o dragoste aparte pentru plastic. Plasticul e peste tot în viaţa noastră, din fragedă copilărie, când mai toate jucăriile sunt din plastic de provenienţă dubioasă, până la adânci bătrâneţe, când punga de plastic, mai bine zis pungile sunt nelipsite din...

() Citeşte tot articolul

Opinii & Editoriale 19 Ianuarie 2017, de Pavel Păduraru

Ghimpu culege mere dintr-o livadă moartă sau de ce Dodon încă nu poate fi demis

În loc să trezească aprobare în rândul societății, inițiativa Partidului Liberal de a iniția procedura de suspendare din funcție a președintelui Igor Dodon a provocat doar zâmbete și glume... Nu e de mirare, deoarece propunerea lui Mihai Ghimpu de a-l scoate din cărțile guvernării...

() Citeşte tot articolul

Bună Dimineața 18 Ianuarie 2017, de Irina Tabaranu

Unde e Ghimpu, acolo-i circ

Ghimpu a devenit pe arena politică de la noi din țară un fel de clovn. Unde-i el, acolo-i circ. Ultimul spectacol l-a dat chiar de Ziua Culturii Naționale, de ziua marelui poet Eminescu.

() Citeşte tot articolul

Opinii & Editoriale 18 Ianuarie 2017, de Octavian Țâcu

Copilul din vestiar

A început și anul 2017. Parcă despre mai multe îmi vine să scriu, dar nu știam din ce să aleg. Pare deopotrivă comic și grețos behăitul antiromânesc, antieuropean și prorusesc al caprei de Dodon, ca și grohăitul geopolitic a lui Plahotniuc, doar că la început de an nu merită...

() Citeşte tot articolul

Bună Dimineața 17 Ianuarie 2017, de Dorin Galben

Părinții plecați sunt așteptați acasă de copii șomeri, cu studii superioare

Noi, cei care trăim în R. Moldova, de regulă, considerăm că oamenii plecați peste hotare fac bani cu carul și se bucură din plin de viață în țările calde. Mulți cred că acolo ei n-au bătăi de cap și nici nevoi. Lucrurile nu stau chiar așa. Nimeni nu pleacă de viață bună, iar traiul...