Astăzi 25 Septembrie 2016, Duminică - Ultima actualizare la 24 Septembrie 2016
Abonamente

Timpul Liber 10 Ianuarie 2011, ora 13:11    Din editia print

Interviu cu Andreea Marin-Bănică pentru FEMEIA:” Îmi asum şi bunele, şi relele”

Marime Font

Andreea Marin-Bănică este femeia care nu are nevoie de prezentare. Cel puţin, nu pe cele două maluri ale Prutului, care ani de zile au aşteptat, sâmbătă de sâmbătă, ca „Zâna Surprizelor” să le bată la uşă. Are un CV atât de impresionant, încât ne-ar lua câteva pagini de ziar să-l publicăm. Totuşi, se pare că, dacă ar trebui să-şi scrie un CV dintr-un singur punct, acesta ar fi: „Realizări - fiica Violeta, rezultată din căsnicia fericită cu un alt nume sonor din România, Ştefan Bănică Jr.”...

- Dragă Andreea, lumea care vă vede la televizor vă consideră perfectă. Care este preţul acestei perfecţiuni?
- Va mulţumesc pentru compliment, însă eu sunt un om realist si, de aceea, vă corectez: sunt departe de perfecţiune, dar încerc să fac tot ce depinde de mine cât mai bine cu putinţă. Sunt perfecţionistă în munca mea, asta e adevărat. Preţul sunt nopţile nedormite pentru a duce la bun sfârşit proiecte la care ţin, uneori probleme de sănătate care apar - pentru că las sănătatea pe planul doi, deşi nu ar trebui să fac asta şi este lecţia pe care vreau să o învăţ în 2011.

- Cum şi pentru ce l-aţi ales pe Ştefan Bănică Jr.?
- Pentru că ne potrivim. Asta contează. În rest, sunt convinsă că există şi alţi bărbaţi buni pe pământ, dar nu mi se potrivesc mie, aşa cum sunt convinsă că există femei cu mai multe calităţi decât mine, dar... Fericirea în cuplu vine din felul în care cei doi se completează reciproc şi nimic mai mult.



- Sunteţi femeia care îşi aşteaptă soţul cu masa pusă?...
- Când Ştefan vine acasă în urma mea, sigur că primul lucru la care mă gândesc e să fie bine hrănit după o zi grea. Câteodată însă sunt eu cea care vine mai târziu...

- Cum v-aţi împărţit responsabilităţile în familie - cineva găteşte şi celălalt spală vasele?
- Ăsta e secretul nostru. Dar avem, într-adevăr, responsabilităţi complementare, astfel încât să ne ajutăm unul pe celălalt, iar copiii să nu ne simtă prea mult lipsa.

- Cum v-a schimbat felul de a privi lumea şi pe dvs. însăţi apariţia Violetei?
- Am realizat că nimic din ce am făcut în viaţă nu a fost mai preţios decât acest copil. Asta înseamnă sufletul de mamă, în stare de orice pentru puiul de om desprins din trupul ei. Este prioritatea mea pe viaţă. Toate se rânduiesc după ea în lista imaginară a tot ceea ce mă defineşte.

- Care este secretul ce vă ajută să aveţi grijă în acelaşi timp de fetiţa dvs., de carieră şi de soţ?
- Nu am nici un secret miraculos. Nu pot spune că e uşor să găseşti balanţa corectă şi asta nu se întâmplă fără efort. Nu e simplu să le faci pe toate bine, câteodată mai greşeşti, acorzi mai multă atenţie într-un punct în detrimentul celuilalt, dar importantă e voinţa de a menţine cârma dreapta şi de a face totul cât de bine posibil, atât cat depinde de tine.

- Credeţi că există iubire în care să existe fidelitate absolută?
- Sper că da. Nu sunt naivă, dar atâta vreme cât eu sunt în stare de dragoste şi fidelitate, mi-e greu să cred că sunt singurul om de pe pământ plămădit astfel. Sigur mai există măcar un om ca şi mine, aşa-mi place să cred :).

- De-a lungul anilor v-aţi implicat în foarte multe acţiuni de binefacere. Unii au zis că aţi făcut-o pentru publicitate, dar care a fost de fapt motivul adevărat?
- Cine-a spus asta e un om cu minte puţină şi nu merită să îi dau atenţie. E clar că nu face niciodată vreun gest de omenie el însuşi, altminteri ar şti că întâi gândeşti, apoi vorbeşti, mai cu seama când e vorba de un subiect atât de sensibil - de vieţi aflate la limită, de suflete, de oameni... Sunt oameni care trăiesc astăzi şi pentru că eu şi echipa mea am fost acolo la timp, pentru a-i ajuta. Şi pentru noi ei contează, nu cei care aruncă vorbele, dar nu mişcă un deget în sprijinul celor din jur.

- Ştim că aţi adoptat un copil la distanţă. Care e legătura dintre el şi familia dvs.?
- Doi copii - un băieţel din China şi o fetiţă din Niger. Pe băieţelul din China l-am vizitat în această vară, aveţi pe blogul meu impresii la cald şi fotografii de suflet pentru mine. E suficient să accesaţi http://andreeamarinbanica.acasa.ro.

- Aţi reuşit să construiţi o carieră impresionantă în televiziune, aţi apărut într-un film, aţi scris o carte, aţi creat haine pentru bebeluşi. Ce mai urmează pentru Andreea Marin?
- De exemplu, proiectul cu fonduri europene la care lucrez acum, lansat în chiar primele zile ale lui 2011 şi care e foarte important pentru mine, fiindcă e dedicat mamelor aflate în dificultate. Sunt mamă şi îmi doresc sincer ca fiecare mamă să aibă un cămin fericit, să fie înconjurată de copii frumoşi şi sănătoşi, să aibă parte de liniştea pe care o merită, de dragoste, de bucurii, alături de bărbaţii iubiţi care să le sprijine şi să fie atenţi şi la nevoile sufletului lor. Viaţa, însă, ne arată că lucrurile nu stau aşa pentru toate femeile-mamă. Creşte întruna numărul de divorţuri, presa vorbeşte zilnic de soţii care cad în depresie şi iau decizii greşite din pricina necazurilor cărora nu le mai pot face faţă fără un sprijin, care nu găsesc soluţii pentru ieşirea din impas - fie că e vorba de probleme legate de sănătatea lor sau a copilului lor, fie pentru că nu sunt ascultate şi înţelese, fie pentru că suferă din cauza lipsei unui loc de muncă potrivit abilităţilor lor, a discriminării sau a violenţei domestice. Proiectul fundaţiei mele se numeşte „Centre de consiliere pentru mamele aflate în dificultate”, dar noi l-am botezat scurt „Şcoala Mamelor” şi le invit pe toate mămicile care se simt singure în faţa poverilor care le apasă pe umeri să intre pe www.pretuiesteviata.org pentru a afla cum le putem ajuta.

- Rămâne televiziunea „dragostea cea mare”? Dar TVR?
- Televiziunea este un capitol important din viaţa mea, dar nu singurul. Astăzi eu am alte priorităţi, m-am reinventat pe alte direcţii. Rămâne o amintire frumoasă, o muncă făcută atâţia ani cu pasiune, de aceea, mai revin din când în când la ea, dar nu în mod permanent. TVR a fost, pentru mai bine de 15 ani, a doua mea casă.

- Aţi avut şi urcuşuri, şi coborâşuri în viaţă, unele dintre ele „trăite în faţa presei”. Cum treceţi peste obstacole - vă izolaţi sau, dimpotrivă, vă implicaţi şi mai mult în muncă?
- Izolarea nu mă caracterizează, dimpotrivă, „sunt asemenea nisipului clepsidrei/ care poate fi timp/ numai în cădere”, cum spune o poezie dragă mie. Caut soluţii să ies din impas atunci când e cazul şi nu mă mulţumesc cu a aştepta o rezolvare care să vină de la sine. Îmi asum şi bunele, şi relele, ung motorul şi îl fac să meargă.

- În România, dvs. aţi luptat chiar şi cu Guvernul pentru ca acesta să implementeze anumite legi din domeniul sănătăţii. Aţi avut vreun rezultat?
- Nu-mi place să îi spun „luptă”, să zicem că am construit, cât mi-a stat în putere, alături de alţi oameni de bine pentru a corecta o lege prost întocmită şi a o face mai eficientă în sprijinul bolnavilor. Da, am reuşit şi va intra în vigoare în noua formă în curând. Este vorba de modificarea ordinului 50/2004 al Ministrului Sănătăţii.

- Cum putem schimba noi, fiecare în parte, câte puţin din lumea în care trăim?
- Dacă nu avem forţa de a mişca lucrurile noi înşine, ne putem alătura celor care au aceasta vocaţie. A sta deoparte cu mâinile încrucişate e cea mai proastă alegere.

- Ce înseamnă să iubeşti viaţa?
- Deviza mea e „preţuieşte viaţa!”, aşa se numeşte şi fundaţia mea. Pentru că eu cred ca, aşa cum e ea, cu bune şi cu rele, viaţa merita a fi preţuită şi mereu înzestrată. Depinde mult de noi înşine să merite această călătorie a noastră: propriul destin.

- Vă mulţumim pentru interviu şi vă dorim un an cât mai bun!

Silvia Ursu
Sorina Ştefârţă

Sursa: Timpul Suplimentul Femeia

blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 24 Septembrie 2016, ora: 16:07

Un deputat rus care a stârnit proteste în Bulgaria ar putea deveni vicepreședintele noii Dume de Stat

Un deputat rus care a stârnit proteste în Bulgaria spunând că rușii o vor „cumpăra” ar putea deveni vicepreședintele noii Dume de Stat după alegerile de săptămâna trecută.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Septembrie 2016, ora: 14:40

Ofiţer CNA, acuzat că ar fi luat 100 de mii de euro MITĂ, trimis în judecată

Procuratura Anticorupţie anunță că a finalizat urmărirea şi a trimis în judecată cauza penală de învinuire a ofiţerului CNA, reţinut acum trei luni pentru trafic de influenţă.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Septembrie 2016, ora: 13:49

Un nou CUTREMUR cu epicentrul la Buzău

Un nou cutremur, s-a înregistrat în amiaza zilei de sâmbătă, 24 septembrie.

( ) Citeşte tot articolul

Social 24 Septembrie 2016, ora: 13:26

În municipiul Chişinău a fost organizată campania de salubrizare „Hai, Moldova!"

În municipiul Chişinău a fost organizată campania de salubrizare „Hai, Moldova!"

 Zeci de cetăţeni din municipiul Chişinău, studenți, elevi şi voluntari au ieşit astăzi să susţină acţiunea de igienizare care se desfășoară în cadrul Zilei Curățeniei „Hai, Moldova!”, informează MOLDPRES.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Septembrie 2016, ora: 13:20

Ministerul Transporturilor a reziliat un contract cu România

 Premieră pentru Republica Moldova. Ministerul Transporturilor și Infrastructurii Drumurilor reziliază contractul cu întreprinderea „Pa&Co International SRL", din România, care a fost selectată în cadrul unei licitații internaționale să repare traseul...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Septembrie 2016, ora: 13:04

Marian Lupu face o paralelă între cataclismele naturale și cele politice, în contextul seismului de noaptea trecută

Președintele Partidului Democrat din Moldova, Marian Lupu, candidatul formațiunii la alegerile prezidențiale din 30 octombrie, face analogie dintre un cutremur de pământ și un cutremur politic.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Septembrie 2016, ora: 13:02

Filip: Lipsa progresului în soluționarea conflictelor trebuie să declanşeze o implicare directă din partea organelor relevante ale ONU

În discursul susținut în fața Adunării Generale a ONU, prim-ministrul Republicii Moldova, Pavel Filip, a spus că niciun conflict nu trebuie să rămână în afara atenţiei Organizaţiei, indiferent dacă acesta figurează sau nu pe agenda Consiliului de Securitate. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Septembrie 2016, ora: 12:59

Exerciţiile militare ilegale din Transnistria continuă

Exerciţiile militare ilegale din Transnistria continuă

 Nicio zi fără GOTR în stânga Nistrului. Exerciţiile militare ale trupelor ruse au devenit la fel de “fireşti” ca aerup şi apa în regiunea separatistă transnistreană.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Septembrie 2016, ora: 12:41

Partidul Acțiune și Solidaritate și Uniunea Salvați România devin parteneri

Partidul Acțiune și Solidaritate și Uniunea Salvați România devin parteneri

 România a „exportat” în Republica Moldova conceptul de DNA. Iar rezultatul s-a văzut săptămâna aceasta, când un adevărat cutremur s-a produs în justiţia din Moldova.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Septembrie 2016, ora: 12:23

Magistrații decid dacă Platon râmâne sau nu în arest

Magistrații decid dacă Platon râmâne sau nu în arest

 Sâmbătă, 24 septembrie, la judecătoria Buiucani din capitală continuă ședința de judecată în care magistrații examinează cererea avocaților omului de afaceri Veaceslav Platon, privind eliberarea acestuia din arest.

( ) Citeşte tot articolul

Interviu 24 Septembrie 2016, ora: 11:42 de Ana Gabor

„Suntem oștenii lui Ștefan cel Mare” Din editia print

„Suntem oștenii lui Ștefan cel Mare”

Interviu cu vicepreşedintele Consiliului Judeţean Prahova, Ludmila Sfîrloagă – Doamna care știe cel mai bine cum Prahova iubește Basarabia

( ) Citeşte tot articolul

Sănătate 24 Septembrie 2016, ora: 11:21

Cum recunoşti rujeola

Cum recunoşti rujeola

 Rujeolă este o afecţiune destul de gravă care poate fi prevenită prin vaccinare. Poate da complicaţii severe dacă nu este tratată corespunzător. Se poate confundă la prima vedere cu rubeolă, însă rujeolă este mult mai gravă.

( ) Citeşte tot articolul

Sănătate 24 Septembrie 2016, ora: 11:14

Ministerul Sănătăţii: Epidemia de rujeolă din România creează un anumit pericol pentru Republica Moldova

Ministerul Sănătăţii: Epidemia de rujeolă din România creează un anumit pericol pentru Republica Moldova

Ministerul Sănătății a făcut sâmbătă, 24 septembrie, un apel către părinți şi lucrătorii medicali să respecte calendarul de vaccinare a copiilor contra bolilor contagioase. Apelul a fost făcut după ce instituţia a precizat că răspândirea epidemică a rujeolei...

( ) Citeşte tot articolul

Politică 24 Septembrie 2016, ora: 11:05

Pavel Filip și Dacian Cioloș au discutat relațiile bilaterale Chișinău - București

Pavel Filip și Dacian Cioloș au discutat relațiile bilaterale Chișinău - București

 Stadiul actual și perspectivele de dezvoltare a relațiilor bilaterale dintre Chișinău și București au fost discutate la întrevederea Prim-ministrului Republicii Moldova, Pavel Filip, cu Prim-ministrul României, Dacian Cioloș.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Septembrie 2016, ora: 11:02

R. Moldova a mai pierdut un dosar la CEDO

R. Moldova a mai pierdut un dosar la CEDO

 Republica Moldova a mai pierdut un dosar la Curtea Europeană pentru Drepturile Omului, fiind obligată să achite 13.000 de euro în cazul ”Scodina vs Republica Moldova”.

( ) Citeşte tot articolul

Educație 24 Septembrie 2016, ora: 10:50

Două tinere de la UTM au luat premii la Festivalul şcolilor de arhitectură din Cipru

Două tinere de la UTM au luat premii la Festivalul şcolilor de arhitectură din Cipru

 Cele mai bune proiecte de licență ale studenților specialității Arhitectură, promoţia 2016, au fost prezentate la cel de-al VI-lea Festival Internaţional al Şcolilor de Arhitectură, Inginerie şi Design din Eurasia. Printre acestea s-au numărat și două proiecte ale studenților...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Septembrie 2016, ora: 10:26

Care sunt cerințele minime pentru lucrul la monitor?

Care sunt cerințele minime pentru lucrul la monitor? Din editia print

Angajatorul trebuie să respecte o serie de cerințe pentru securitate și sănătate în muncă pentru lucrul la monitor. Astfel, Guvernul a aprobat o hotărâre care va intra în vigoare de la 1 ianuarie 2017.

( ) Citeşte tot articolul

Externe 24 Septembrie 2016, ora: 10:22

Partidul lui Navalnîi cere anularea rezultatelor alegerilor din Rusia

Partidul lui Navalnîi cere anularea rezultatelor alegerilor din Rusia

 NavalnîiPartidul Progress, condus de opozantul rus Alexei Navalnîi, susține că alegerile pentru Duma de Stat a Rusiei nu au fost corecte și echitabile și nu recunoaște rezultatele acestora. Noua Duma de Stat este prin urmare ilegala, se arata într-o declarație...

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 24 Septembrie 2016, ora: 10:19 de Iurie Colesnic

În culisele Istoriei: „O, MAMĂ, DULCE MAMĂ…”

În culisele Istoriei: „O, MAMĂ, DULCE MAMĂ…” Din editia print

Toate mamele sunt iubite la fel, dar fiecare mamă își iubește copilul în mod deosebit.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Septembrie 2016, ora: 09:53

Moldova după cutremur

Moldova după cutremur

Cutremurul de noaptea trecută nu a produs pagube materiale și nici victime. După cum a declarat pentru ”Radio Chișinău”ofițerul de presă al Serviciului Protecției Civile și Situațiilor Excepționale, Liliana Pușcașu, au fost înregistrate deconectări temporare de la...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Septembrie 2016, ora: 09:50

UPDATE SUA: Trei morți în urma unui atac armat la un centru comercial din statul Washington

UPDATE SUA: Trei morți în urma unui atac armat la un centru comercial din statul Washington

 Un bărbat a împușcat mortal vineri seară trei persoane și a rănit alte două într-un centru comercial din statul Washington, în nord-vestul SUA, iar apoi a reușit să fugă, a anunțat poliția, care a declanșat o căutare generală a suspectului, relatează AFP și...

( ) Citeşte tot articolul

Economie 24 Septembrie 2016, ora: 09:43

Colhozul a distrus spiritul de antreprenoriat al cetăţenilor, club de presă

Colhozul a distrus spiritul de antreprenoriat al cetăţenilor, club de presă

 Cooperativa agricolă de producţie sub formă de colhoz care a existat în Republica Moldova a distrus spiritul de antreprenoriat al cetăţenilor. Aceasta pentru că nu le-a oferit posibilitatea să-şi dezvolte idei pentru afaceri şi să lucreze de sine stătător. Aceste tipuri...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Septembrie 2016, ora: 09:42

Magnitudinea cutremurului produs în Vrancea a fost revizuită la 5,3

Magnitudinea cutremurului produs în Vrancea a fost revizuită la 5,3

 Magnitudinea cutremurului care a avut loc sâmbătă dimineață în zona Vrancea a fost revizuită la 5,3, anunță pe Twitter Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare pentru Fizica Pământului.

( ) Citeşte tot articolul

Frumusețe 24 Septembrie 2016, ora: 09:26

5 măşti pentru par pe care trebuie să le încerci toamna asta

5 măşti pentru par pe care trebuie să le încerci toamna  asta

 Repara-ţi părul uscat şi deteriorat cu aceste măşti super accesibile şi super eficiente. Sunt foarte simplu de preparat, iar efectul este pe măsură. Ai nevoie doar de ingredientele naturale şi de puţin timp. 

( ) Citeşte tot articolul

Culinar.md 24 Septembrie 2016, ora: 08:52

Reţeta de gogonele murate

Reţeta de gogonele murate

Gogonelele sunt tomate verzi insuficient maturizate şi sunt folosite în special pentru murături. Există câteva secrete pe care trebuie să le ştii atunci când pui gogonele la murat.  Gogonelele se pot servi că garnitură alături de orice preparat din carne pentru că...

( ) Citeşte tot articolul

Horoscop 24 Septembrie 2016, ora: 08:19

Horoscopul pentru prima zi de weekend, 24 septembrie 2016

Nativii din zodia pești aşteaptă în zadar apariţia prietenului sau a rudei cu care a pus la cale activităţile din acest sfârşit de săptămâna.

( ) Citeşte tot articolul


Editorial 24 Septembrie 2016, de Moni Stănilă

Cu pași mărunți pe drumuri grele

Am văzut că mai multe asociații obștești îndeamnă lumea să boicoteze alegerea președintelui, pe motiv că modificarea Curții Constituționale din martie anul curent nu e legală.

() Citeşte tot articolul

Editorial 23 Septembrie 2016, de Marcela Țușcă

Ambasadorul SUA la Chișinău și democrația

Scandalul de la acest sfârșit de august din jurul declarațiilor ambasadorului Statelor Unite ale Americii la Chișinău, Excelența Sa James Pettit, în legătură cu opțiunile, pe care i le rezervă viitorul R. Moldova, pare să se fi aplanat. Majoritatea celor care dau tonul opiniei publice, aici sau...

() Citeşte tot articolul

Editorial 22 Septembrie 2016, de George Simion

Nu tot ce zboară se mănâncă…. dar nici să stăm cu mâna în fund nu e bine!

Am observat că cei mai duri critici ai conaționalilor mei din Republica Moldova sunt tocmai basarabenii. Nimeni nu întrece a critica românul să atace alt român, sau românii în general, decât noi înșine. 

() Citeşte tot articolul

Bună Dimineața 21 Septembrie 2016, de Lia Ciutac

Viața culturală din capitala noastră fierbe mai mult ca niciodată

Zilele trecute, admiram două doamne care își povesteau impresiile despre un spectacol recent vizionat la teatru. Doamnele știau absolut toți actorii care au jucat în piesă, cunoșteau numele lor și chiar în care alte piese au jucat.

() Citeşte tot articolul

Bună Dimineața 20 Septembrie 2016, de Georgeta Carasiucenco

Înainte de a urca în lift, vizitați site-ul „gasnaturalfenosa.md”

Ieri, am început săptămâna destul de „vesel”. Am pășit vioi în cabina ascensorului, iar după vreo patru secunde, m-am pomenit cu lumina stinsă și liftul nemișcat. Am încercat să deschid ușile, dar n-am reușit.

() Citeşte tot articolul

Editorial 19 Septembrie 2016, de Silviu Tănase

Vom fi primii doar dacă vom rămâne uniți

O săptămână încărcată de emoții ca aceasta, care se încheie astăzi, n-am simțit de mult timp. După luni de muncă și nopți nedormite, alături de colegul, prietenul și partenerul nostru, George Simion, sâmbătă, 10 septembrie, am trăit o plăcere uriașă să văd cum un...

() Citeşte tot articolul

Opinii & Editoriale 19 Septembrie 2016, de Tatiana T. Macovei

Îngerii chinuiți de om

Se spune că tragedia e tragedie indiferent de vârsta victimelor, dar parcă tot mai tare te îngrozești și crucești când vezi în presă o știre ce anunță ba că un copil s-a pierdut, ba că o mamă i-a dat bebelușului ei să bea nuștiu ce substanță, din greșeală, ca să nu mai...