Astăzi 29 Iulie 2014, Marţi - Ultima actualizare la ora 07:31
Abonamente

Bună Dimineața 8 Februarie 2010, ora 19:44

Marime Font

Oda prostilor (In atentia savantilor din R. Moldova)

 

 

 

 

Chişinău
19°
Hânceşti
15°
Tiraspol
15°
Chişinău 66 Hânceşti 59 Tiraspol 59

 

Daca ar fi pe dreptate, in locul numelui meu ar fi trebuit sa apara numele lui Radu Bogdan. Nu stiu cine este Radu Bogdan, dar poezia de mai jos e a lui si am primit-o pe e-mail. Citind-o, mi-am amintit de irepetabilul poet Ion Pribeagu, despre care se spunea ca poate pune pe rime orice, chiar si o factura fiscala. Radu Bogdan, armonios in ritm si rima, inchina o oda prostilor. Savurati-o, va rog.

ODa PROSTILOR

De-ar fi sa-i luam pe toti la rand -
Si actualii, dar si fostii -,
Cei mai destepti de pe Pamant
Au fost intotdeauna... PROSTII.

Nu te ruga la ursitoare
Sa-ti faca-n viata ta vreun rost.
Mai bine urla-n gura mare:
„Iubite Doamne, fa-ma... PROST!”

De ce sa tragi ca la galera,
Sa-nveti atatea fara rost?
De vrei sa faci o cariera,
Ajunge numai sa fii... PROST.

In lumea asta cu de toate,
Unde se-nvata contra cost,
Pacat ca nici o facultate
Nu da si diploma de... PROST.

Avem impozite cu carul,
Dar inotam in saracie.
Si ce buget ar avea statul
Dintr-un impozit pe... PROSTIE...

Ei sunt ca iarba, cu duiumul,
Sa nu-i jignesti, sa nu-i improsti!
O, Doamne, de ne-ar creste graul
Cum cresc recoltele de... PROSTI.


Si-n lumea asta rasturnata,
Unde cei strambi sunt cei mai drepti,
Savantii nostri mor de foame
Si numai PROSTII sunt destepti.

Cu ultima strofa nu sunt de acord, deoarece convingerea lui Radu Bogdan precum ca savantii nostri ar fi oamenii cei mai drepti si cei mai destepti mi se pare una subiectiva. Dar n-am omis-o, ca sa se stie ca la TIMPUL cenzura nu e la moda. Stiu, ultima strofa ii va bucura mult pe savantii din Republica Moldova, inclusiv pe cei de la Academia de Stiinte, daca citesc TIMPUL tot timpul. Presedintele Academiei, dl Gheorghe Duca, stie despre ce vorbesc.

Dar daca savantii nostri nu citesc TIMPUL, iar eu, ca prostul, aplic cenzura, ca sa le crut onoarea, va imaginati in ce situatie stupida nimeresc? Iata de ce, ca sa salvam situatia, indemn toti savantii, inclusiv pe cei de la Academie, sa se aboneze la TIMPUL. Dl presedinte Duca stie de ce fac acest indemn.

Un articol de: Constantin Tănase Contactează autorul

blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Ultima oră 29 Iulie 2014, ora: 07:31

UE îi dă o nouă lovitură lui Vladimir Putin

Uniunea Europeană a decis luni să îngheţe activele unui om de afaceri rus, acuzat că a beneficiat de pe urma anexării Crimeei, şi vrea să sancţioneze în acelaşi mod alţi trei oligarhi apropiaţi de preşedintele rus Vladimir Putin, a anunţat o sursă diplomatică, citată...

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 29 Iulie 2014, ora: 07:21

Serebrian: Moldova are nevoie de investiţii străine pentru a ridica PIB-ul la media europeană

Evoluţia relaţiilor moldo-franceze din 2010 până acum a fost în direcţia bună. 

( ) Citeşte tot articolul

Film 29 Iulie 2014, ora: 07:09

Personalitatea zilei. Petru Baracci

Personalitatea zilei. Petru Baracci

Petru Baracci s-a născut la 25 iulie 1929 în or. Bolgrad, judeţul Cetatea Albă. 

( ) Citeşte tot articolul

Social 29 Iulie 2014, ora: 07:03

(SCRISOAREA ZILEI) Și la Bălți se taie ca în codru…: „Nu distrugeți viitorul copiilor noștri”

Comportamentul ecologic s-a dovedit a fi același - și la Sud, și la Centru, și la Nord. Dacă nu se vor întreprinde niște măsuri dure de stopare a tăierilor ilicite, toate programele și planurile de extindere a împăduririi vor fi date peste cap. 

( ) Citeşte tot articolul

Afaceri 29 Iulie 2014, ora: 06:47

Restaurarea şi vânzarea mobilei vechi, o oportunitate de afacere fezabilă

Restaurarea şi vânzarea mobilei vechi, o oportunitate de afacere fezabilă

Decât să îţi păstrezi fondurile într-o bancă şi să îţi aducă un profit slab, poţi alege să investeşti aceeiaşi bani în mobilă la mâna a doua şi să câştigi mai mult decât ai investit în afacere. 

( ) Citeşte tot articolul

UE / Nato 29 Iulie 2014, ora: 06:41

Ce urmări vor avea noile sancțiuni ale UE împotriva Rusiei? Pierderi de miliarde de euro pentru ambele tabere

Ce urmări vor avea noile sancțiuni ale UE împotriva Rusiei? Pierderi de miliarde de euro pentru ambele tabere

Diplomații UE au decis luni, 28 iulie, să revizuiască textele legislative elaborate de comisia UE privind sancțiunile economice sectoriale pentru Rusia pentru rolul său în conflictul din Ucraina. Sancțiunile, cel mai probabil, vor fi aprobate astăzi, 29 iulie. 

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 29 Iulie 2014, ora: 05:49

Calendar istoric. Pe 29 iulie a fost inaugurat Arcul de Triumf din Paris

Calendar istoric. Pe 29 iulie a fost inaugurat Arcul de Triumf din Paris

1834: A fost înregistrat primul accident rutier. O diligență cu aburi, a inginerului Edinburg, a lovit o piatră pusă în mod intenționat în drum. Cazanul cu aburi a explodat provocând moartea a 5 persoane. 

( ) Citeşte tot articolul

Eveniment 28 Iulie 2014, ora: 17:52

Fermieri din nordul ţării ameninţă cu proteste: „Suntem în prag de faliment!”

Fermieri din nordul ţării ameninţă cu proteste: „Suntem în prag de faliment!”

Un grup de fermieri din oraşul Otaci, raionul Ocniţa, susţine că semnarea Acordului de Asociere cu UE le-a creat mai multe probleme şi, după închiderea pieţii ruseşti pentru produsele agricole din Moldova, ei sunt în prag de faliment. 

( ) Citeşte tot articolul

Eveniment 28 Iulie 2014, ora: 14:18

Cotele de export pentru mere, prune şi struguri pe piaţa europeană vor fi dublate de la 1 august

Cotele de export pentru mere, prune şi struguri pe piaţa europeană vor fi dublate de la 1 august

Prim-ministrul Iurie Leancă a discutat la telefon cu Comisarul european pentru Agricultură şi Dezvoltare Rurală, Dacian Cioloş, pe subiectul exportului de fructe moldoveneşti pe piaţa Uniunii Europene.

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 28 Iulie 2014, ora: 12:47

Chirtoacă rămâne la Primărie. Curtea Supremă de Justiţie anulează planul lui Dodon

Chirtoacă rămâne la Primărie. Curtea Supremă de Justiţie anulează planul lui Dodon

Comisia Electorală Centrală (CEC) a refuzat să elibereze ligitimaţiile şi listele de prescripţie pentru colectarea semnăturilor privind organizarea unui referendum de demitere a Primarului de Chişinău, Dorin Chirtoacă. 

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 28 Iulie 2014, ora: 12:43

Bufonii lui Filat au ieșit în arenă

Acum câteva minute, V. Streleț, liderul fracțiunii PLDM în parlament, „ a dat explicații” vizavi de declarația lui V. Ioniță, șeful comisiei parlamentare pentru economie, buget și finanțe care anterior l-a acuzat pe Streleț că anume el e vinovat de blocarea...

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 28 Iulie 2014, ora: 12:12

Ruptură în PLDM: Ioniță îl atacă dur pe Streleț. "Vor frauda bugetul cu peste un miliard de lei"

Ruptură în PLDM: Ioniță îl atacă dur pe Streleț. "Vor frauda bugetul cu peste un miliard de lei"

Președintele comisiei parlamentare economie, buget și finanțe, liberal-democratul Veaceslav Ioniță a lansat o serie de acuzații la adresa conducerii PLDM în legătură cu pachetul de legi economice pentru care Guvernul și-a asumat răspunderea la 22 iulie.

( ) Citeşte tot articolul

Social 28 Iulie 2014, ora: 11:01

(ATENȚIE) În ultimele trei zile, trei copii s-au înecat

În ultimele trei zile în ţară au fost înregistrate trei cazuri de înec în rândul minorilor.

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 28 Iulie 2014, ora: 10:41

PDM și PLDM își prezintă bilanțul activitate în Parlament

Grupurile parlamentare ale Partidului Democrat și Partidului Liberal Democrat își prezintă astăzi bilanțul activității în cadrul Sesiunii de primăvară-vară a Parlamentului care se va încheia joi, 31 iulie.

( ) Citeşte tot articolul

Media 28 Iulie 2014, ora: 10:00

(GALERIE FOTO) Sfârșitul Ramadanului sărbătorit pe străzile din Moscova

(GALERIE FOTO) Sfârșitul Ramadanului sărbătorit pe străzile din Moscova

În jur de 100 000 de musulmani au celebrat sfârșitul Ramadanului pe străzile din Moscova. 

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 28 Iulie 2014, ora: 09:54

(BOMBĂ) Rusia va plăti despăgubiri de 50 miliarde dolari. Curtea de arbitraj de la Haga decide în favoarea foştilor acţionari Yukos

(BOMBĂ) Rusia va plăti despăgubiri de 50 miliarde dolari. Curtea de arbitraj de la Haga decide în favoarea foştilor acţionari Yukos

Curtea de arbitraj de la Haga a decis în favoarea unui grup de acţionari ai fostului gigantul petrolier Yukos împotriva Rusia, acordând despăgubiri de aproximativ 50 miliarde de dolari, a declarat luni pentru Reuters o sursă familiarizată cu decizia instanţei.

( ) Citeşte tot articolul

Eveniment 28 Iulie 2014, ora: 09:23

Elevi şi profesori transnistreni la Sibiu

Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu a organizat săptămâna trecută şcoala de vară „Grafia latină în spaţiul cultural românesc” (21-25 iulie 2014), eveniment dedicat liceelor cu învăţământ în grafia latină din...

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 28 Iulie 2014, ora: 09:14

(RĂZBOI ÎN UCRAINA / INFOGRAFIC) Un spion rus în statul major al operațiunii anti-teroriste. Tehnică nouă pentru Ucraineni / FOTO

(RĂZBOI ÎN UCRAINA / INFOGRAFIC) Un spion rus în statul major al operațiunii anti-teroriste. Tehnică nouă pentru Ucraineni / FOTO

Treisprezece civili, inclusiv doi copii, au fost ucişi duminică la Gorlivka, unul dintre bastioanele separatiste proruse, un oraş situat la aproximativ 45 de kilometri de Doneţk, unde au fost semnalate tiruri cu lansatoare de rachete multiple de tip Grad asupra unor cartiere locuite.

( ) Citeşte tot articolul

Afaceri 28 Iulie 2014, ora: 07:24 de Ala Coica

(Afaceri cu biomasă) Povestea a doi soți dintr-un sătuc moldovenesc

(Afaceri cu biomasă) Povestea a doi soți dintr-un sătuc moldovenesc

„N-are rost să tăiem pădurile sau să cumpărăm cărbunele ori gazul rusesc, când noi avem sursa noastră de energie – biomasa”, crede cu desăvârșire Ala Gădrăuțan din satul Avrămeni, r-nul Râșcani, care, după ce a muncit mai bine de un deceniu...

( ) Citeşte tot articolul

Afaceri 28 Iulie 2014, ora: 07:23 de Ana Gherciu

Băutul vinului – o artă care, deocamdată, ne scapă

Băutul vinului – o artă care, deocamdată, ne scapă

Republica Moldova ocupă locul 11 în topul mondial al producătorilor de vin. Fiecare al 40-lea hectar de viţă-de-vie din lume se află în Moldova, fiind al 12-lea exportator global.

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 28 Iulie 2014, ora: 07:22 de Iurie Colesnic

În culisele istoriei Temelia temeliilor. Familia Bogos

Temelia temeliilor. Familia Bogos

Dacă cineva s-ar apuca să scrie o carte despre dinastiile basarabene, un loc de cinste în acel volum, la sigur, îl va ocupa familia Bogos din Boldureşti, Nisporeni. 

( ) Citeşte tot articolul

Chișinău 28 Iulie 2014, ora: 07:22 de Ana Gherciu

Încă un monument istoric al capitalei riscă să dispară

Încă un monument istoric al capitalei riscă să dispară Foto: ramin mazur

Pe una dintre cele mai frumoase străzi ale Chișinăului, în inima centrului istoric al capitalei, de cel puțin zece ani, unul dintre monumentele orașului din care a rămas „intactă” doar fațada nu mai apucă să fie nici restaurat, nici reconstruit.  

( ) Citeşte tot articolul

Chișinău 28 Iulie 2014, ora: 07:17 de Ion Macovei

Ce cred cetățenii despre transportul public din Chișinău

Vox populi Ce cred cetățenii despre transportul public din Chișinău

Dacă nu avem mașină proprie, neapărat vom ajunge într-un troleibuz, autobuz sau maxi-taxi. Programul nostru zilnic depinde și de transportul public în oraș.  

( ) Citeşte tot articolul

Social 28 Iulie 2014, ora: 07:11 de Dorin Galben

Hipism – sport scump și riscant De ce călăreții moldoveni sunt izolați între hotarele țării?

De ce călăreții moldoveni sunt izolați între hotarele țării?

Chiar dacă în R. Moldova sunt mulți tineri talentați care practică hipismul din copilărie, aceștia nu pot obține performanță, pentru că nu au posibilitatea să participe la turnee internaționale.  

( ) Citeşte tot articolul


 

 

Editorial 28 Iulie 2014, de Constantin Tănase

Mama lui cu rusul lui..!

Cred că cunoașteți continuarea (cam „decoltată”!) a acestei vorbe… 

() Citeşte tot articolul

Editorial 28 Iulie 2014, de Marin Basarab

Ferește-ne, Doamne, de împrejurări!

 Îl reciteam zilele trecute pe Serghei Dovlatov. În una din scrisorile sale către un prieten, scriitorul rus a lansat un enunț care-mi pare foarte actual și acum: 

() Citeşte tot articolul

Editorial 28 Iulie 2014, de Tudor Cojocariu

Capul plecat sabia Kremlinului îl taie

Dintr-un motiv foarte simplu, nu obișnuiesc să scriu despre geopolitică.  

() Citeşte tot articolul

Editorial 28 Iulie 2014, de Octavian Țâcu

Adio, Brazilia 2014

A plecat în istorie și cel de-al 20-lea Campionat Mondial la fotbal. Promiteam atunci când am început această incursiune în istoria fotbalului mondial, dar și cu referire la cel românesc, că voi încheia printr-o retrospectivă, pentru a-l așeza destoinic la locul care i se...

() Citeşte tot articolul

Atitudini 28 Iulie 2014, de Moni Stănilă

La început a fost cuvântul, acum a rămas doar imaginea goală

Începutul Evangheliei după Ioan cred că le e cunoscut tuturor: „La început era Cuvântul, și Cuvântul era la Dumnezeu și Dumnezeu era Cuvântul". 

() Citeşte tot articolul