Astăzi 2 Octombrie 2014, Joi - Ultima actualizare la ora 16:56
Abonamente

Internațional 22 Mai 2011, ora 08:10

Poli Timişoara s-a calificat în preliminariile UEFA Champions League

Marime Font

 

 


 

Chişinău
14°
Hânceşti
15°
Tiraspol
15°
Chişinău 58 Hânceşti 59 Tiraspol 59

 

 După meciul de aseară când Poli Timişoara învinge pe Dinamo cu scorul de 4-1, timişorenii termină campionatul pe locul 2.

 FC Politehnica Timişoara şi-a consfinţit calificarea în preliminariile UEFA Champions League, trecând cu 4-1 de Dinamo Bucureşti, în ultima etapă a ediţiei 2010-11. O victorie savurată din plin de fani! Eroul zilei a fost indiscutabil Stefan Nikolic, cel care a punctat de două ori şi a oferit şi o pasă de gol!
Au marcat: Luchin (minutul 14), Nikolic (minutele 38 şi 59) şi Ignjatijevic (minutul 79), respectiv Ţucudean (minutul 26). Echipa noastră: Pantilimon,Luchin, Burcă, Ghionea, Sepsi, Bourceanu, Cisovsky, Tameş (minutul 83, Magera), Ignjatijevic, Nikolic (minutul 81, Axente), Goga (minutul 74, Zicu).

Timpul.md


blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

CSI / Rusia 2 Octombrie 2014, ora: 16:56

Un ofițer FSB luptă cu separatiștii pro-ruși: ”În FSB sunt mulți nemulțumiți”

Un locotenent major al Serviciului Federal de Securitate a mers la Kiev, pentru a lua legătura cu Serviciul de securitate al Ucrainei.

( ) Citeşte tot articolul

Sport 2 Octombrie 2014, ora: 16:55

Jurnalistul Dorin Galben de la TIMPUL a câștigat un turneu de tenis din România

Jurnalistul Dorin Galben de la TIMPUL a câștigat un turneu de tenis din România

La sfârșitul lunii septembrie reporterul TIMPUL Dorin Galben a câștigat „Turneul Campionilor” la tenis printre amatori, care s-a desfășurat la Clubul Ceramus din Câmpulung, România. Competiția a fost organizată în cadrul Circuitului Tenis Partener.

( ) Citeşte tot articolul

Economie 2 Octombrie 2014, ora: 16:50

PIB-ul R. Moldova s-a mărit cu 3,9% datorită creşterii exporturilor şi a investiţiilor fixe

În pofida mediului regional instabil, Produsul Intern Brut (PIB) al Republicii Moldova a crescut cu 3,9% în prima jumătate a lui 2014, în mare parte datorită unei majorări a exporturilor şi a investiţiilor fixe.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 2 Octombrie 2014, ora: 16:40

Regia Transport Electric Chişinău pune în circulaţie un nou model de abonament

Regia Transport Electric Chişinău pune în circulaţie un nou model de abonament

Regia Transport Electric Chişinău (RTEC) va pune în circulaţie un nou model de abonament anual pentru călătoria în transportul public în raza municipiului Chişinău, din 1 ianuarie 2015. O decizie în acest sens a fost aprobată de către Consiliul municipal...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 2 Octombrie 2014, ora: 16:23

Ajutorul social va fi acordat în baza unor reguli noi

Ajutorul social va fi acordat în baza unor reguli noi

Ajutorul social pentru familiile aflate în dificultate va fi acordat în baza unor noi reguli. Acestea au fost aprobate recent de Guvern.

( ) Citeşte tot articolul

CSI / Rusia 2 Octombrie 2014, ora: 16:08

Teroriștii din Donețk se contrează cu Vladimir Putin

Teroriștii din Donețk se contrează cu Vladimir Putin

Separatiștii din așa-numita republică populară Donețk resping posibilitatea desfășurării alegerilor parlamentare din Ucraina pe teritoriul acestei regiuni, fiind în dezacord cu președintele rus Vladimir Putin în această privință.

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 2 Octombrie 2014, ora: 16:05

Ministrul Economiei Andrian Candu negociază micșorarea tarifului la gazele rusești

Vicepremierul moldovean, Andrian Candu, ministrul Economiei a avut, la Moscova, întrevederi cu reprezentanţii Guvernului rus şi ai concernului Gazprom, în cadrul cărora s-a convenit asupra unor condiţii favorabile pentru livrarea gazelor ruseşti în Republica Moldova.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 2 Octombrie 2014, ora: 15:46

Aeroportul din Donețk ARDE (GALERIE FOTO)

Aeroportul din Donețk ARDE (GALERIE FOTO)

În urma luptelor dure dintre teroriștii pro-ruși și militarii ucrainei, a fost incendiat aeroportul din Donețk, pe teritoriul căruia de ceva vreme se duce un adevărat război.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 2 Octombrie 2014, ora: 15:36

Imagini din Bucureşti şi România rurală, promovate de un reporter National Geographic, pe Twitter (FOTO)

Imagini din Bucureşti şi România rurală, promovate de un reporter National Geographic, pe Twitter (FOTO)

Imagini din Bucureşti şi mai multe zone rurale din România sunt promovate pe Twitter de un jurnalist de la National Geographic, care filmează de câteva zile un documentar despre ţara noastră, în cadrul unui acord încheiat cu ANT, ce va fi difuzat în 10 ţări...

( ) Citeşte tot articolul

CSI / Rusia 2 Octombrie 2014, ora: 15:22

Hodorkovski: Kremlinul a adus lumea în pragul celui de-al treilea război mondial

Hodorkovski: Kremlinul a adus lumea în pragul celui de-al treilea război mondial

Fostul oligarch rus Mihail Hodorkovski este de părere că, din cauza agresiunii militare din Ucraina, Rusia și comunitatea internațională, în general, sunt în pragul celui de-al treilea război mondial. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 2 Octombrie 2014, ora: 15:01

Compania rusească de stat Gazprom a redus livrările de gaze naturale către România cu 13%

Compania rusească de stat Gazprom a redus livrările de gaze naturale către România cu 13%

Compania rusească de stat Gazprom a redus livrările de gaze naturale către România cu 13%. Anterior, Gazprom a redus livrările de gaze către România în luna septembrie, fără să explice motivele pentru scăderea volumelor.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 2 Octombrie 2014, ora: 14:58

Primarul din satul Cimişeni va compărea pe banca acuzaţiilor, fiind învinuit de fals în declaraţii

Primarul din satul Cimişeni, raionul Criuleni, va compărea pe banca acuzaţiilor, fiind învinuit de fals în declaraţii. Procuratua Anticorupţie a finalizat urmărirea penală în privinţa edilului.

( ) Citeşte tot articolul

Economie 2 Octombrie 2014, ora: 14:25

R. Moldova şi România au semnat un acord de colaborare în domeniul energetic

Agenţia Naţională pentru Reglementare în Energetică a Republicii Moldova şi Autoritatea Naţională de Reglementare în domeniul Energiei din România au semnat astăzi, 2 octombrie, la Chişinău, un Acord de colaborare.

( ) Citeşte tot articolul

Economie 2 Octombrie 2014, ora: 14:25

Percheziţii la rafinăria companiei ruseşti Lukoil din România pentru o presupusă evaziune fiscală şi spălare de bani de 230 milioane de euro

Percheziţii la rafinăria companiei ruseşti Lukoil din România pentru o presupusă evaziune fiscală şi spălare de bani de 230 milioane de euro

Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Ploieşti (PCA) a efectuat joi mai multe percheziţii la rafinăria Lukoil într-un dosar - mamut de evaziune fiscală şi spălare de bani, prejudiciul fiind estimat oficial la 230 de milioane de euro, din care 112 milioane euro provin din...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 2 Octombrie 2014, ora: 13:57

„Modelează-ți povestea” la Workshop Minimest, în Chișinău

„Modelează-ți povestea” la Workshop Minimest, în Chișinău

Poveștile de la gura sobei și personajele preferate din acestea pot prinde formă și culoare, în special în cadrul unui atelier de animație unde picii pot să-și dea frâu liber imaginației. 

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 2 Octombrie 2014, ora: 13:55

Andrian Candu vorbeşte la Moscova despre embargoul rus şi interesele producătorilor moldoveni

Embargoul impus la exportul de produse agricole şi alcoolice moldoveneşti în Rusia nu are nici o justificare economică sau legală. Declaraţia a fost făcută de vicepremierul moldovean, Andrian Candu, ministrul Economiei, în cadrul unui interviu acordat la Moscova postului de...

( ) Citeşte tot articolul

Politică 2 Octombrie 2014, ora: 13:41

Iurie Leancă l-a ameninţat pe Vlad Filat că pleacă la PLR (presă)

Iurie Leancă l-a ameninţat pe Vlad Filat că pleacă la PLR (presă)

Premierul Iurie Leancă a venit la ședința Consiliului Național Politic al PLDM de astăzi cu două liste: una cu candidații care trebuie să fie în lista candidaților Partidului Liberal Democrat din Moldova în alegerile din 30 noiembrie și alta cu persoanele care nu trebuie să...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 2 Octombrie 2014, ora: 12:31

Un cutremur a avut loc cu puțin timp în urmă în zona Muntenia. Seismul a fost resimțit și la București

Un cutremur a avut loc cu puțin timp în urmă în zona Muntenia. Seismul a fost resimțit și la București

Un cutremur cu magnitudinea 3.0 a avut loc în urma cu puțin timp în zona Muntenia. Seismul a fost resimțit și la București.

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 2 Octombrie 2014, ora: 12:01

Parlamentar german: Apartenenţa la UE şi NATO protejează Ungaria, România şi Bulgaria de agresiunea rusă

Parlamentarul creştin-democrat Günter Krichbaum, şeful Comisiei pentru Afaceri Europene din Parlamentul german, consideră că Ungaria, România şi Bulgaria nu riscă o "putinizare", dar vede unele motive de îngrijorare în ceea ce priveşte evoluţia situaţiei...

( ) Citeşte tot articolul

CSI / Rusia 2 Octombrie 2014, ora: 12:00

(RĂZBOI ÎN UCRAINA - FOTO / VIDEO) Lupta pentru aeroportul din Donețk continuă: 5 mii de teroriști vs 500 de soldați ucraineni

(RĂZBOI ÎN UCRAINA - FOTO / VIDEO) Lupta pentru aeroportul din Donețk continuă: 5 mii de teroriști vs 500 de soldați ucraineni

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate peste 30 de atacuri ale pozițiilor ucrainene. Teroriștii au atacat cu tancuri, mortiere și arme de calibru mic, artilerie.

( ) Citeşte tot articolul

Cultură 2 Octombrie 2014, ora: 10:53

(DOCUMENTAR) Vița-de-vie în epoca modernă

(DOCUMENTAR) Vița-de-vie în epoca modernă

Dezvoltarea viticulturii pe teritoriul României de astăzi, comerțul cu vin și calitatea deosebită a acestuia au fost posibile datorită existenței unor soiuri valoroase de viță-de-vie și a unor condiții naturale favorabile.

( ) Citeşte tot articolul

UE / Nato 2 Octombrie 2014, ora: 10:51

Noua Comisie Europeană: lovitură de teatru în cursul audierilor

O decizie fără precedent a fost luată la Bruxelles, unde un comisar european desemnat va trebui audiat şi a doua oară de deputaţii europeni înainte de validare. Britanicul Jonathan Hill se întoarce pentru un al doilea examen săptămâna viitoare. Iar francezul Pierre...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 2 Octombrie 2014, ora: 10:41

Grav accident lângă Peresecina: Două maşini au luat foc, iar un tânăr a murit

Grav accident lângă Peresecina: Două maşini au luat foc, iar un tânăr a murit

Două maşini au luat foc în urma unui accident rutier produs astăzi, 2 octombrie, în preajma localităţii Peresecina din raionul Orhei. Un tânăr de 22 de ani, locuitor al municipiului Chişinău, şi-a pierdut viaţa.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 2 Octombrie 2014, ora: 10:30

(Spectacol în fața polițiștilor) Un șofer s-a urcat băut la volan și a provocat un accident la Ialoveni

(Spectacol în fața polițiștilor) Un șofer s-a urcat băut la volan și a provocat un accident la Ialoveni

Un șofer bănuit că ar fi urcat beat la volan a provocat aseară, 1 octombrie, un accident la Ialoveni. Maşina acestuia a ieşit pe contrasens şi a lovit un alt automobil, care circula regulamentar. Bărbatul a refuzat să treacă testul de alcoolemie şi din acest motiv se va alege cu un...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 2 Octombrie 2014, ora: 10:21

Ministerul Educației a aprobat orarul examenelor de absolvire, sesiunea 2015

Ministerul Educației a aprobat orarul examenelor de absolvire, sesiunea 2015

Ministerul Educației a aprobat orarul examenelor de absolvire, sesiunea 2015. Potrivit graficului, evaluările finale în învățământul primar se vor desfăşura în perioada 12-21 mai 2015, examenele de absolvire a ciclului gimnazial – în perioada 4-15 iunie,...

( ) Citeşte tot articolul

Editorial 1 Octombrie 2014, de Marin Basarab

Gastarbeiterul politician


Emisiunea ”În Profunzime” de luni seara s-a remarcat prin prezenţa unui individ mai exotic pentru spaţiul politicii moldoveneşti, Renato Usatâi. Marele populist, organizator de concerte, înfăptuitor de dreptate şi caritate din Moldova s-a prezentat la emisiunea Lorenei Bogza...

() Citeşte tot articolul

Bună Dimineața 1 Octombrie 2014, de Dorin Galben

Sărăcia naște campioni, iar statul îi pierde

Trăim într-o țară săracă, însă sportivii noștri oricum obțin rezultate remarcabile la competițiile internaționale. Dorința de a scăpa de sărăcie îi face mai buni, iar statul nici măcar nu-i poate reține acasă.

() Citeşte tot articolul

Editorial 30 Septembrie 2014, de Constantin Tănase

Să nu ratăm spectacolul Minciunii

Scriam cândva, probabil sub presiunea unei stări de spirit care-și găsește satisfacție într-un soi de mazohism intelectual că va veni timpul să-l regretăm pe V. Voronin. 

() Citeşte tot articolul

Bună Dimineața 30 Septembrie 2014, de Ana Gherciu

Două violuri + două zile = ZERO demisii

Gata, domnilor! Pân-aici a mers soldatul! Să se întâmple atâtea nenorociri în doar două zile și să nu reacționeze niciun demnitar? 

() Citeşte tot articolul

Editorial 29 Septembrie 2014, de Constantin Tănase

Moldovenii și Răul cel mic

Campaniile electorale la moldoveni sunt perioadele de timp când răul dă afară din oameni. 

() Citeşte tot articolul

Editorial 29 Septembrie 2014, de Octavian Țâcu

NATO și Republica Moldova (III): argumentul Securității

Securitatea unui stat este intrinsec legată de interesul său național, iar conceptul de securitate națională are menirea să articuleze principalele interese naționale pentru un stat, care trebuie apărate și promovate, precum și instituțiile, resursele, căile și modalitățile (strategiile) de prezervare...

() Citeşte tot articolul

Editorial 29 Septembrie 2014, de Tudor Cojocariu

Provocările începutului de campanie

Odată cu încheierea vacanţei, au fost reluate mişcările pe toate fronturile politice. 

() Citeşte tot articolul

Editorial 29 Septembrie 2014, de Marin Basarab

Cum ne-am obișnuit cu rolul de victimă?

În Republica Moldova are loc o autovictimizare în masă.

() Citeşte tot articolul

Editorial 28 Septembrie 2014, de Moni Stănilă

Cărți obligatorii

Există în listele cititorilor așa-numitele cărți obligatorii, cărți care nu se studiază (neapărat) în școală. 

() Citeşte tot articolul

Comentariu 26 Septembrie 2014, de Constantin Tănase

Trei lecții ale referendumului scoțian care trebuie însușite și la Chișinău

La referendumul organizat pe problema independenței Scoției, alegatorii au votat ÎMPOTRIVA ruperii de Marea Britanie. S-ar părea că prin această propoziție s-a spus totul și nu ar mai fi nimic de adăugat. 

() Citeşte tot articolul

Comentariu 26 Septembrie 2014, de Moni Stănilă

Urmarea lui Iisus

„Și chemând la Sine mulţimea, împreună cu ucenicii Săi, le-a zis: oricine voieşte să vină după Mine să se lepede de sine, să-şi ia crucea şi să-Mi urmeze Mie.  

() Citeşte tot articolul

 

 


 

 

Cele mai citite articole Timpul.md