Astăzi 12 August 2020, Miercuri - Ultima actualizare la 11 August 2020
Abonamente

Actualitate 24 Septembrie 2019, ora 14:27

9 jachete de toamnă care nu se demodează niciodată

Marime Font

Ne-am obişnuit să ne cumpărăm piese noi la începutul fiecărui sezon, în concordanţă cu moda respectivului anotimp, dar oare acest demers chiar face bine sănătăţii noastre psihice şi... financiare? Consumerismul e unul dintre „microbii” epocii moderne, căruia îi putem însă pune capăt cu înţelepciune, cel puţin în fashion, alegând să investim în piese atemporale, cu profil timeless.

Iată cel mai bun motiv pentru a purcede la cumpărături în toamna 2019! Ai nevoie de cele mai noi jachete de toamnă de damă, dar dintre cele care nu se demodează niciodată. Aşa te vei asigura că la anul nu va mai fi necesar să scoţi o sumă consistentă din buzunar şi te poţi concentra doar pe acele achiziţii care te vrăjesc la noile trenduri!

9 jachete de toamnă care vor fi întotdeauna la modă
Oricare ar fi stilul tău, merită să investeşti în aceste jachete de toamnă, deoarece nu vor ieşi niciodată din tendinţe! Tot ce trebuie să faci este să îţi alegi favorita şi să te asiguri că optezi pentru un item cu o croială perfectă, din materiale de calitate, care să se păstreze în cea mai bună stare pentru mai mult timp.

Jacheta de piele

Loading...


Suntem sigure că ai cel puţin una prin dulap! Pe ce trebuie să mizezi ca să beneficiezi cu adevărat de un model atemporal? Pe un croi biker, care îţi evidenţiază silueta. Evită modelele din piele naturală, mai ales că inovaţiile din industria textilă au determinat apariţia jachetelor de piele artificială, care arată la fel de bine precum cea reală: un animal nu trebuie să moară pentru ca tu să fii fashionable.

Cum o porţi în 2019? Asociază neapărat jacheta de piele în toamna 2019 cu piese ultrafeminine şi uită de combinaţia cu blugi şi tricou. Aşa îţi vei putea purta rochia iubită de vară până la venirea iernii! În cazul în care tot ţi-e frig, îmbracă o cămaşă pe sub rochie şi nu vei mai avea probleme!

Jacheta din denim

Era de la sine înţeles că nu puteam exclude din galeria jachetelor de damă de toamnă atemporale tocmai jacheta din denim! Acest model se poartă din anii '90 încoace, aproape fără pauză! Itemul clasic, timeless, trebuie să fie opusul jachetei de piele pe care ţi-am prezentat-o mai sus: de această dată ai nevoie de un croi oversized, unul care să îţi completeze o apariţie ultracool.

Cum o porţi în 2019? Într-un look all denim, cu inserţii edgy, precum adidaşii cu aer retro. Accesoriile vesele, colorate, uşor copilăreşti, sunt completarea perfectă.

Jacheta khaki

Culoarea camuflajului are o relaţie contradictorie cu moda: e când ultrahot, când mai degrabă banală. Însă adevăratele fashioniste ştiu că propoziţia pe care am enunţat-o e o preconcepţie; de fapt, kakiul nu a ieşit niciodată din tendinţe, doar s-a ascuns de ochii marilor mase, aşa cum îi stă în obicei. Mizează ori pe un trenci kaki, ori pe o jachetă simplă. Cert e că nu poţi da greş.

Cum o porţi în 2019? Precum în cazul jachetei de piele, şi aici trebuie să fii atentă, deoarece kakiul are o aură casual ce poate duce cu gândul la rutină. În schimb, combină cu pantalonii paper bag şi o cămaşă cu guler scobit şi vei arăta ca un Sherlock Holmes modern - ultracool!

Jacheta cu print leopard

Animal printul şi-a căpătat o reputaţie wild, dar a fost deja inclus în galeria trendurilor eterne. Din nou, e însă vital să realizezi o asociere inteligentă! Jacheta leopard atemporală are neapărat linii care curg suav pe corp, putând fi ori un palton elegant, ori un model inspirat de designul unui blazer.

Cum o porţi în 2019? Neapărat cu itemuri care să îi accentueze senzualitatea într-un mod subtil. Nu risipi farmecul unei jachete de damă de toamnă cu imprimeu leopard pe o pereche de pantaloni de trening, ci combină cu o fustă scurtă de denim şi balerini sau pantofi cu toc, precum supermodelul Elsa Hosk.

Jacheta de blană

Când temperaturile coboară vertiginos, este timpul să apelezi la jacheta din blană. Ca și în cazul celei de piele, îţi recomandăm să optezi pentru texturi artificiale! Din nou, mizează pe un model până în talie; cu siguranţă, o jachetă de blană lungă nu prea se potriveşte toamnei, ci ne duce deja cu gândul la iarnă.

The shacket

Dacă deja încrunţi din sprâncene nedumerită, întrebându-te ce caută un model cu o denumire atât de extravagantă printre protagonistele jachetelor de toamnă atemporale, află că de fapt the shacket e veche de când lumea şi pământul, nu s-a născut pe Gigi Hadid! E vorba despre un mix între o cămaşă (shirt) şi o jachetă (jacket), de unde titulatura de the shaket.

Pufoaica de toamnă

The Puffy Jacket a făcut ravagii iarna trecută şi nici nu e de mirare că s-a bucurat de un asemenea succes: nu am mai făcut de mult cunoştinţă cu un model stilat într-un mod nonşalant, care să ne creioneze o apariţie perfectă, dar să ne şi protejeze de frig. Scurtează croiul şi vei avea parte de varianta sa perfectă de toamnă.

Cum o porţi în 2019? Mizează fie pe o asociere cu jeans, fie pe o alăturare cu o rochie înflorată şi diafană. Combinaţia cu bocanci şi pantaloni cu aer military e la fel de cool.

Blazerul

Sacoul e unul dintre acele articole vestimentare versatile, care reuşesc să îşi asigure mereu prezenţa în tendinţe graţie aerului lor versatil. Blazerul suferă schimbări de croi de la un an la altul, ceea ce îi garantează mereu un aer fresh. Acum se poartă din nou modelele masculine, largi, pe care să le asociezi eventual cu pantaloni într-un deux-pièces perfect.

Cum îl porţi în 2019? Poţi apela la stilul pe care ţi l-am recomandat mai sus, dar şi la alăturări college: nu-i așa că outfitul cu blugi, tenişi şi blazer e pur şi simplu ideal pentru epoca actuală?

Jacheta bomber

Încheiem lista celor 9 jachete care nu se demodează niciodată cu o jachetă bomber! În tendinţe de câteva luni bune, aceasta şi-a asigurat intrarea în eternitate graţie aerului sport, înnobilat acum de diverse inserţii glam.

Cum o porţi în 2018? O chemăm din nou pe Olivia Palermo în ajutor! Combină jacheta bomber cu elemente dintr-un alt stil vestimentar! Ne place asocierea cu o fustă midi romantică, cizme peste genunchi, senzuale, şi o maletă simplă, albă: fashionista din New York ne arată că stilul desăvârşit poate fi atât de simplu!

https://www.divahair.ro/ 

 Urmărește știrile Timpul.md pe Telegram
loading...
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 11 August 2020, ora: 15:47

Presa italiană: „Moldovenii pătrund şi traversează Spaţiul Schengen fără să stea în carantină şi merg la Roma, Milano, Padova, Treviso şi Belluno şi îi infectează pe italieni”

Presa italiană: „Moldovenii pătrund şi traversează Spaţiul Schengen fără să stea în carantină şi merg la Roma, Milano, Padova, Treviso şi Belluno şi îi infectează pe italieni”

„România infectează Italia cu basarabeni”, acesta este mesajul mai multor ziare importante din Italia, care au publicat, la începutul lunii august curent, mai multe articole despre corupția de la frontiera moldo-română, unde cetățenii R. Moldova ar fi lăsați...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 11 August 2020, ora: 14:48

SCANDALOS. Mesajul Svetlanei Tikhanovskaya pare a fi făcut SUB AMENINȚĂRI: „Nu vreau sânge și violență.”

SCANDALOS. Mesajul Svetlanei Tikhanovskaya pare a fi făcut SUB AMENINȚĂRI: „Nu vreau sânge și violență.” Foto: simbol

Lidera opoziției din Belarus, Svetlana Tikhanovskaya, a înregistrat un mesaj video în care a cerut susținătorilor să oprească protestele din mai multe orașe din țară.

( ) Citeşte tot articolul

Politică 11 August 2020, ora: 14:05

Putin anunță că una dintre fiicele sale s-a VACCINAT / Declarații - Rusia a dezvoltat „primul” vaccin contra coronavirusului.

Putin anunță că una dintre fiicele sale s-a VACCINAT / Declarații - Rusia a dezvoltat „primul” vaccin contra coronavirusului.

Rusia a dezvoltat "primul" vaccin contra coronavirusului, a afirmat, marţi, preşedintele rus Vladimir Putin, într-o videoconferinţă cu membrii Guvernului, retransmisă la televiziune, notează AFP.

( ) Citeşte tot articolul

Politică 11 August 2020, ora: 13:33

PROTEST în fața Ambasadei Republicii Belarus la Chișinău

PROTEST în fața Ambasadei Republicii Belarus la Chișinău

Mai mulți tineri din Platforma DA și din Partidul Acțiune și Solidaritate au pichetat, ieri, Ambasada Republicii Belarus de la Chișinău, manifestând împotriva reprimării protestelor cu mii de oameni, în mare majoritate tineri, arestați la Minsk, Brest, Gomel și Grodno...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 11 August 2020, ora: 13:31

Haos în Chișinău după ce Primaria a blocat o stradă fără a oferi alternative șoferilor. Botanica şi Centru sunt paralizate

Haos în Chișinău după ce Primaria a blocat o stradă fără a oferi alternative șoferilor. Botanica şi Centru sunt paralizate

Mai mulți șoferi s-au plîns pe o rețea desocializare că nu pot ajunge la muncă din cauza traficului îngreunat.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 11 August 2020, ora: 11:18

FOTO.VIDEO /// Proteste nocturne în Belarus - Sângerosul dictator Lukașenko a trimis mascații să tragă în protestatari (+18)

FOTO.VIDEO /// Proteste nocturne în Belarus - Sângerosul dictator Lukașenko a trimis mascații să tragă în protestatari (+18)

Confruntarea dintre populația nemulțumită de rezultatul alegerilor și miliția lui Lukașenko a continuat și în noapte de 10 august.

( ) Citeşte tot articolul

Auto 11 August 2020, ora: 10:28

Hyundai vrea sa devină cel mai mare producător de mașini electrice din lume

Hyundai vrea sa devină cel mai mare producător de mașini electrice din lume

Grupul Hyundai-KIA a anuntat ca marca Hyundai sa devina una preponderent electrica.

( ) Citeşte tot articolul

Politică 11 August 2020, ora: 09:27

Chicu și Dodon vor ca Republica Moldova să împrumute bani de la Banca Mondială

Chicu și Dodon vor ca Republica Moldova să împrumute bani de la Banca Mondială

Deputaţii PDM şi PSRM s-au întrunit, ieri-seara, la şedinţa coaliţiei de guvernare, cu participarea Premierului şi Preşedintelui ţării,.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 11 August 2020, ora: 09:04

Belarus: nimic nu va mai fi la fel în această țară (Le Monde)

Belarus: nimic nu va mai fi la fel în această țară (Le Monde)

Ultimul dictator din Europa și-a anunțat victoria la alegerile prezidențiale de duminică, 9 august. Deoarece mii de manifestanți din Belarus contestă rezultatul electoral, UE trebuie să facă totul pentru a ajuta societatea civilă să își decidă destinul .

( ) Citeşte tot articolul

Chișinău 11 August 2020, ora: 08:32

OASIS APARTMENTS - FINALIZAREA FAȚADEI PE ULTIMA SUTĂ DE METRI

OASIS APARTMENTS - FINALIZAREA FAȚADEI PE ULTIMA SUTĂ DE METRI

Dezvoltatorul Complexului Oasis Apartments anunță finalizarea fațadei! Anunțul a fost făcut într-un filmuleț pe facebook. Din imagini puteți observa finisajele exclusiviste, dar și terasele din sticlă. Lucrările executate impecabil sunt un nou motiv de mândrie pentru...

( ) Citeşte tot articolul

Externe 11 August 2020, ora: 08:04

VIDEO: Incident armat lângă Casa Albă: Donald Trump a părăsit brusc conferinţa de presă

VIDEO: Incident armat lângă Casa Albă: Donald Trump a părăsit brusc conferinţa de presă

 Un incident armat lângă Casa Albă l-a făcut pe preşedintele Statelor Unite Donald Trump să părăsească brusc conferinţa de presă la doar trei minute după ce o începuse luni, relatează marţi dpa, citată de Agerpres.

( ) Citeşte tot articolul

Economie 11 August 2020, ora: 07:34

Belarus, o ţară săracă şi mică condusă de un dictator la care UE nu poate rămâne indiferentă: ce se întâmplă acolo are impact asupra geopoliticii locale, puterii din Rusia şi importurilor de petrol şi gaze naturale

Belarus, o ţară săracă şi mică condusă de un dictator la care UE nu poate rămâne indiferentă: ce se întâmplă acolo are impact asupra geopoliticii locale, puterii din Rusia şi importurilor de petrol şi gaze naturale Foto: simbol

Pandemia şi alegerile prezidenţiale din Bielorusia au reamintit europenilor că această ţară există. Dincolo de amu­za­mentul provocat de remarcile preşedin­telui reales Aleksandr Lukaşenko, ultimul dictator al Europei, despre coronavirus, cum că acesta poate fi ţinut la...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 11 August 2020, ora: 07:32

Statele Unite sunt profund îngrijorate de modul în care s-au desfăşurat alegerile din Belarus, ”care nu au fost libere şi corecte”, a declarat secretarul de Stat american Mike Pompeo

Statele Unite sunt profund îngrijorate de modul în care s-au desfăşurat alegerile din Belarus, ”care nu au fost libere şi corecte”, a declarat secretarul de Stat american Mike Pompeo

Statele Unite sunt profund îngrijorate de modul în care s-au desfăşurat alegerile din Belarus, ”care nu au fost libere şi corecte”, a declarat secretarul de Stat american Mike Pompeo, în timp ce ciocnirile dintre poliţie şi protestatari au continuat luni, transmite Reuters.

( ) Citeşte tot articolul

Timpul Local 11 August 2020, ora: 04:42

Iohannis a promulgat legea! Se schimbă buletinele de identitate. Ce se întâmplă dacă refuzi

Iohannis a promulgat legea! Se schimbă buletinele de identitate. Ce se întâmplă dacă refuzi

Președintele Klaus Iohannis a promulgat legea privind evidența persoanelor și actele de identitate ale cetățenilor români. Această lege introduce de asemenea și posibilitatea eliberării unei cărți de identitate simplă sau cărți electronice de identitate pentru copiii sub 14 ani...

( ) Citeşte tot articolul

Sănătate 11 August 2020, ora: 02:48

De ce ar trebui să bei apă cu lămâie. 11 beneficii de care nu știai

De ce ar trebui să bei apă cu lămâie. 11 beneficii de care nu știai

 Ați auzit, desigur, de minunile pe care le face in corpul tau “banala” apa cu lamaie. Dincolo de faptul ca te hidratezi, adaugand totodata savoare paharului cu apa, apa cu lamaie are multiple beneficii asupra organismului vostru.

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 11 August 2020, ora: 01:39

De ce a renunțat Rusia la Crimeea acum 60 de ani?

De ce a renunțat Rusia la Crimeea acum 60 de ani?

Peninsula Crimeea a făcut parte din Rusia începând cu anul 1783, când imperiul țarist o anexează în urma înfrângerii forțelor otomane, până în 1954, când guvernul sovietic decide transferarea Crimeii de sub autoritatea Republicii...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 11 August 2020, ora: 00:57

opinie Sever Voinescu: Despre următoarea dictatură

Sever Voinescu: Despre următoarea dictatură

 Poate că am văzut (prea) multe, poate că am citit și ce nu trebuie la viața mea, poate că am îmbătrînit, poate că mi s-a tocit simțul civic, dar nu mai pot să mă inflamez de cîte ori țipă strada sau Facebook-ul că vine dictatura. Țipau cînd cu...

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)