Astăzi 1 Aprilie 2020, Miercuri - Ultima actualizare la 31 Martie 2020
Abonamente

Interviu 6 Februarie 2012, ora 08:03    Din editia print

interviuA fost găsit Petru Cărare!

Marime Font

Poetul e viu, sănătos şi pus pe glume 

Pe scriitorul umorist Petru Cărare nu l-am văzut de vreo trei ani. Tot mă străduiam să ajung în casa dumnealui, dar în zadar. Ba nu răspundea la telefon, ba rudele îmi sugerau cum să-l găsesc, formând un număr încifrat, la care nu răspundea. Lumea se tot întreba: unde a dispărut Cărare? Chiar şi Constantin Tănase a publicat, în numărul de joi, la rubrica „Bună dimineaţa!”, un articol intitulat „Ce se întâmplă cu poetul Petru Cărare?”. Deplasarea, vorba ziariştilor din perioada sovietică, m-a chemat la drum. Şi m-am dus… Cu şi fără voie… În casa sa de pe bd. Mircea cel Bătrân, nr. 28/2, ap. 13, l-am găsit vesel, vioi şi plin de viaţă.

- Ziariştii sovietici, de obicei, aveau o expresie şablonizată: de unde cobori, maestre? Eu nu vă întreb de unde coborâţi sau unde urcaţi, însă vreau să ştiu - unde aţi dispărut, maestre?
- Am citit articolul de joi al domnului Constantin Tănase, de care m-am bucurat. Însă m-a mirat faptul că nu ştiţi dacă am dispărut sau nu.

Loading...


- Şi totuşi, unde aţi dispărut?
- Nicăieri. Acum câţiva ani, mă duceam la Editura „Pro Noi”, de pe strada Alba-Iulia, ca să vând nişte cărţi. Scările erau făcute din nişte blocuri, fără a fi fixate cu ciment. Am căzut şi mi-am fracturat un picior. Căderea a fost una patriotică.

- De ce?
- Pentru că eram în faţa unei edituri, unde duceam nişte cărţi. Îl întreb pe directorul editurii de ce nu ia măsuri, dar el îmi spune: „Domnule Cărare, aici au căzut mai mulţi oameni”. „De ce nu reparaţi scara?”, îl întreb. Şi el îmi răspunde: „Dacă noi nu intrăm pe-aici. Iar cei care vin la noi ştiu că nu trebuie să meargă pe această cărare”.

- De atunci staţi acasă?
- De obicei, ies cam o dată la jumătate de an. Am urcat o dată în troleibuz şi cineva îmi spune: „De ce se aude un scârţâit?”. Zic: „Am un mecanism la picior”. Nu mă luau nici în microbuz. Dacă comandam un taxi, căruciorul cu care mă mişc îl urcau în spate. Acum, nici în taxi nu mă ia nimeni.

- Cine vă mai vizitează?
- Nimeni. Doar cei care-mi verifică facturile. Le prezint, dar ei zic că-s false. „Taifun”, motanul meu, se aşază pe calorifer şi miaună. Îi este frig, de parcă ar fi în frigider. Mi-e teamă să nu ajung şi cu el la spital.

- Nici de la Uniunea Scriitorilor nu vine nimeni?
- A fost o dată Nicolae Esinencu. Îmi spune că l-a trimis Mihai Cimpoi. Zic, ştiu că trebuia să-mi aduci nişte medicamente. „Le-a luat soţia, că şi ea e bolnavă”, îmi spune. I-am zis să iasă cu spatele înapoi, ca să plece mai repede.

- Dar noua conducere nu vă trece pragul?
- Ei se-ntreabă: da’ cine-i Cărare? Încă n-a murit? Ce-i drept, anul trecut, când am sărbătorit cu soţia 50 de ani de căsnicie, am fost felicitaţi de către primăria oraşului. Altă dată, mi-a adus nişte pastile directorul Fondului literar, Nicolae Rusu.

- Ce aţi mai scris de când staţi închis… în sine?
- Am editat o carte pentru copii. Cu ajutorul Guvernului. Sper să mă ajute să scot la lumina tiparului operele alese, măcar în două-trei volume, pentru că am scris şi versuri satirice, umoristice, epigrame, proză şi mai multe piese. Dacă, fireşte, nu va cădea Guvernul, care se cam clatină. Iată doar câteva rânduri pe care l-am scris nu demult: „Zilele-mi s-au dus cirezi de vite/ Şi de-atunci mă latră peste hău/ Din coteţul cărţilor citite/ Câinele părerilor de rău”. E o replică dată aşa-zişilor postmodernişti.

- Nu vă place postmodernismul?
- De ce nu? Doar atunci când e scris la nivel.

- În 1972, aţi fost trimis „în surghiun” la Teleneşti. Care a fost motivul?
- Pentru „merite deosebite”. Tocmai îmi apăruse cartea „Săgeţi”. A fost editată într-un tiraj dublu - 14 mii de exemplare şi costa 14 copeici. Tirajul ei a fost arestat. Noroc de un evreu din Cimişlia, care a ascuns câţiva saci de cărţi. Le vindea cu bani grei, dar nu oricui. Veneau la el secretari de partid sfătuiţi de raikom, ca s-o cumpere, pentru a face contrapropagandă, însă el nu le dădea. Când m-am dus la el şi a aflat că eu sunt autorul, mi-a dat exemplarele pe care le mai avea.

- Şi la Teleneşti, cu ce v-aţi ocupat?
- Timp de aproape doi ani, am editat ziarul „Lupta” de la Budăi, satul de baştină al lui Ion Constantin Ciobanu. Preşedinte de colhoz era Andrei Blanovschi, fratele scriitorului Axentie Blanovschi, Dumnezeu să-l ierte. De la raikom, venise ordin să se facă nunţi comsomoliste. A găsit el o bibliotecară, care se căsătorea cu şeful de club. Le-a dat drept cadou o viţică şi un porc. Lumea se crucea. Însă, imediat după nuntă, ei, fiind de dincolo de Nistru, au şters-o dincolo de hotare. La ziar aveam o rubrică – „Ştiri de peste hotare”, unde-mi permiteam să scriu tot ce doresc. La Teleneşti, am cunoscut-o şi pe viitoarea mea nevastă, Valentina, care lucra la oficiul poştal. Venind la Chişinău, Ion Constantin Ciobanu ne-a promis apartament şi s-a ţinut de cuvânt. Ne-a dat locuinţă peste o lună.

- Aţi fost coleg de clasă cu Ion Ungureanu. Ce vă amintiţi despre el?
- Am stat într-o bancă la şcoala din Zaim - cea a lui Alexie Mateevici. Când se ridica el, trebuia să mă scol şi eu, pentru că banca se ridica şi ea. Un an de zile, am fost învăţători în satul vecin. Pe urmă, eu am plecat la studii la Moscova, la Facultatea de Jurnalistică a Şcolii Comsomoliste Superioare din capitala Uniunii Sovietice. Trebuia să meargă cu mine şi Ion Ungureanu. Dar nu l-au luat. Cineva a aflat că o soră de-a lui este căsătorită cu un preot. De parcă aceasta ar fi fost un mare păcat. În schimb, a intrat la renumita şcoală de teatru din Moscova. Întors la Chişinău, a făcut cel mai bun teatru - „Luceafărul”, unde am lucrat şi eu în calitate de secretar literar.

- Aţi fost prieten cu Vasile Coroban. Despre el ce vă amintiţi?
- A fost singurul critic care a îndrăznit pe atunci să scrie despre prima mea carte - „Soare cu dinţi”. Din păcate, a avut de suferit pentru că a luptat pentru adevăr.

- Aţi mai avut prieteni printre scriitori?
- Foarte mulţi. Dar am rămas cu puţini. Dovadă e şi faptul că aproape nimeni nu mă vizitează. Eu, însă, mă aflu la masa de scris şi mă bucur de viaţă.

- Pe 13 februarie împliniţi 77 de ani. Pe cine aşteptaţi în această zi?
- Pe cei dragi. Chiar acum m-a felicitat feciorul meu, Alexandru, care locuieşte în Ucraina. El mi-a adus o carte de-a mea, pe care n-o aveam. Alexandru pictează şi visează să facă artă plastică adevărată.

- Citiţi TIMPUL?
- Întotdeauna e pe masa mea. Dimineaţa o încep citind TIMPUL. Îmi place mult. Aţi devenit mai îndrăzneţi şi trageţi cu săgeţi acolo unde trebuie.

- Vă mulţumim şi vă dorim multă-multă sănătate şi inspiraţie! 

Un articol de:
 Urmărește știrile Timpul.md pe Telegram
loading...
Loading...
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 31 Martie 2020, ora: 20:59

Sergiu Litvinenco: „Acum că în orașul Ștefan Vodă este instituită oficial carantina, Igor Dodon nu ar vrea să se intereseze cine a transportat locuitorii din Ștefan Vodă la Mănăstirea Poceaev din Ucraina”

Sergiu Litvinenco: „Acum că în orașul Ștefan Vodă este instituită oficial carantina, Igor Dodon nu ar vrea să se intereseze cine a transportat locuitorii din Ștefan Vodă la Mănăstirea Poceaev din Ucraina” Foto: Alexandru Jolnaci

Aproape la fiecare ieșire publică, Igor Dodon le arată din deget conaționalilor noștri din diasporă precum că ar fi mai toți purtători de COVID-19. Și repetă de fiecare dată că ar trebui să stea acolo unde sunt ca să nu-i infecteze pe cei din Republica Moldova.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 31 Martie 2020, ora: 20:37

Ministra Sănătății Viorica Dumbrăveanu: Valul cel mai mare de infecții cu coronavirus în Republica Moldova va fi în săptămâna a doua și a treia din luna aprilie

Ministra Sănătății Viorica Dumbrăveanu: Valul cel mai mare de infecții cu coronavirus în Republica Moldova va fi în săptămâna a doua și a treia din luna aprilie

Aceasta face referire la scenariile întocmite împreună cu experții de la Organizația Mondială a Sănătății.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 31 Martie 2020, ora: 20:29

Orașele Soroca și Ștefan Vodă INTRĂ ÎN CARANTINĂ / Un număr mai mare de polițiști și militari care vor supraveghea circulația persoanelor

Orașele Soroca și Ștefan Vodă INTRĂ ÎN CARANTINĂ / Un număr mai mare de polițiști și militari care vor supraveghea circulația persoanelor

Două orașe și un sat intră în carantină. Despre aceasta a anunțat Guvernul RM după ședința Comisiei Situației Excepționale.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 31 Martie 2020, ora: 20:27

VIDEO / Diaspora REVOLTATĂ pe regimul Dodon & Chicu (atenție limbaj licențios +18) Un nou mesaj a devensit VIRAL

VIDEO / Diaspora REVOLTATĂ pe regimul Dodon & Chicu (atenție limbaj licențios +18) Un nou mesaj a devensit VIRAL

 Un nou mesaj video la un cetățean de-al nostru a deveni viral pe facebook. Clipul are peste 19 mii de distribuiri.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 31 Martie 2020, ora: 20:23

Dictatorii față în față cu realitatea / Turkmenistanul a interzis cuvântul „coronavirus”

Dictatorii față în față cu realitatea / Turkmenistanul a interzis cuvântul „coronavirus” Foto: Gurbangulî Berdîmuhamedov

Guvernul din Turkmenistan a interzis utilizarea cuvântului "coronavirus" pentru a bloca orice informaţie legată de pandemie.

( ) Citeşte tot articolul

Interviu 31 Martie 2020, ora: 19:50 de Irina Nechit

Interviu de irina nechit Alexandru Crâlov: „Am învățat de la Hamlet că trebuie să fim pregătiți de cele mai grele încercări”

Alexandru Crâlov: „Am învățat de la Hamlet că trebuie să fim pregătiți de cele mai grele încercări”

– Spune-mi te rog, Alexandru Crâlov, cum era Nistrul în copilăria ta?

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 31 Martie 2020, ora: 19:29

Apel din Diasporă: ”NOI VENIM ÎN ȚARĂ, DODON PLEACĂ AFARĂ”

Apel din Diasporă: ”NOI VENIM ÎN ȚARĂ, DODON PLEACĂ AFARĂ”

Având in vedere acțiunile vădit îndreptate împotriva propriilor cetățeni de către actuala conducere a RM, Guvern și președintele în persoana d-lui Dodon. Consider absolut necesara de a organiza grup de inițiativă păstrând distanta dintre oameni, sa mergem...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 31 Martie 2020, ora: 18:53

Falsificarea Istoriei Moldovei (Românilor) - O penibilitate a istoriei mondiale / Partea 3-a

Falsificarea Istoriei Moldovei (Românilor) - O penibilitate a istoriei mondiale / Partea 3-a

O altă temă intens falsificată a fost cea a unirii jumătății de Moldovă scăpată din ghearele Imperiului rus cu Muntenia de la 1859, care a adus un destin comun la două popoare înrudite, se afirmă. Se recunoaște totuși că aceasta a jucat un rol pozitiv în dezvoltarea lor...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 31 Martie 2020, ora: 18:28

NOUTĂȚI DIN RAIUL STATALIST / Pensia minimă în R. Moldova a fost mărită cu 2,7 euro și a ajuns la 56 de euro

NOUTĂȚI DIN RAIUL STATALIST / Pensia minimă în R. Moldova a fost mărită cu 2,7 euro și a ajuns la 56 de euro

Casa Naţională de Asigurări Sociale anunță într-un comunicat că pensiile pentru cei 682.194 de beneficiari vor fi indexate din 1 aprilie cu 4,83%. Dacă până acum cuantumul pensiei minime pentru limită de vârstă constituia 1.079 lei, din 1 aprilie acesta va fi de 1.131...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 31 Martie 2020, ora: 17:25

VIDEO / +55 de cazuri NOI de infecție cu coronavirus / În total 353 de persoane s-au infectat, iar 22 au fost tratate

VIDEO / +55 de cazuri NOI de infecție cu coronavirus / În total 353 de persoane s-au infectat, iar 22 au fost tratate

Declarații după ședința Centrului Unic de Comandă de gestionare a crizei provocate de virusul COVID-19

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 31 Martie 2020, ora: 17:03

BREAKING NEWS / A treia PERSOANĂ decedată de la COVID-19 în R. Moldova / Ar fi murit la ora 5 dimineața iar autoritățile NU AU ZIS NIMIC la briefingul de dimineață

BREAKING NEWS / A treia PERSOANĂ decedată de la COVID-19 în R. Moldova / Ar fi murit la ora 5 dimineața iar autoritățile NU AU ZIS NIMIC la briefingul de dimineață

Încă o persoană a decedat în Republica Moldova din cauza coronavirusului. Este vorba de un bărbat din satul Colicăuți, raionul Briceni.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 31 Martie 2020, ora: 16:41

Medic de la Urgență: „Tot mai mulți dintre noi suntem CONTAMINAȚI, dar asta se ține în SECRET” (zdg)

Medic de la Urgență: „Tot mai mulți dintre noi suntem CONTAMINAȚI, dar asta se ține în SECRET” (zdg)

„Tot mai mulți dintre noi suntem contaminați, dar asta se ține în secret”, mărturisește un medic din cadrul Centrulului Național de Asistență Medicală Urgentă Prespitalicească (CNAMUP), care a apelat la Ziarul de Gardă pentru a povesti, sub protecția anonimatului,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 31 Martie 2020, ora: 16:10

Rușii sunt obligați de arbitraj să întoarcă 1,5 MILIARDE de dolari / Polonia a câștigat procesul împotriva GAZPROM

Rușii sunt obligați de arbitraj să întoarcă 1,5 MILIARDE de dolari / Polonia a câștigat procesul împotriva GAZPROM

Compania poloneză PGNiG a câștigat un proces intentat împotriva Gazprom în arbitrajul de la Stockholm. Disputa privind prețurile gazelor dintre părți a durat 5 ani. Acum, furnizorul rus trebuie să returneze PGNiG 1,5 miliarde de dolari.

( ) Citeşte tot articolul

Femeia 31 Martie 2020, ora: 16:00

Ce trebuie să știe NEAPĂRAT o mamă înainte de a cumpăra o pompă de sân

Ce trebuie să știe NEAPĂRAT o mamă înainte de a cumpăra o pompă de sân

Femeile de astăzi au la dispoziție tot felul de invenții care le ușurează rolul de mame, spre deosebire de bunicile și străbunicile noastre. Pompa de sân modernă este una dintre ele. Aceasta a fost creată de către un inginer suedez în anul 1942. De atunci și până...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 31 Martie 2020, ora: 15:18

Viața merge mai departe... inclusiv și vânzările imobiliare!

Viața merge mai departe... inclusiv și vânzările imobiliare!

Indiferent de virusul care bântuie în lume, oamenii caută să-și cumpere locuințe. Așa cum aproape toate agențiile imobiliare continuă să activeze în regim online, apartamentele și casele se află acum la doar un click distanță.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 31 Martie 2020, ora: 15:09

6 cazuri noi de COVID-19 confirmate în stânga Nistrului

6 cazuri noi de COVID-19 confirmate în stânga Nistrului

 Șase cazuri noi de infecție cu COVID-19 au fost confirmate astăzi în regiunea transnistreană. Este vorba de patru persoane din orașul Tiraspol, una din orașul Bender și una din Slobozia. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 31 Martie 2020, ora: 15:01

Un bărbat s-a deghizat în tufiș ca să poată ieși din casă în timpul carantinei / VIDEO

Un bărbat s-a deghizat în tufiș ca să poată ieși din casă în timpul carantinei / VIDEO

Exasperat de măsurile stricte impuse de autorități în contextul epidemiei de coronavirus, un bărbat din Stevenage, Marea Britanie, s-a deghizat în tufiș ca să poată ieși din casă, sperând că va trece neobservat.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 31 Martie 2020, ora: 14:18

REȚETĂ / Lasagna cu parmezan și carne tocată

REȚETĂ / Lasagna cu parmezan și carne tocată

 Lasagna este un fel de mancare pretentios si, totusi, nu greu de facut. Trebuie doar sa ai putina rabdare. Iata cum se prepara o delicioasa Lasagna cu parmezan si carne tocata.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 31 Martie 2020, ora: 14:13

Incendiu ȘOCANT la Leova. 35 de OI au pierit în flăcări

Incendiu ȘOCANT la Leova. 35 de OI au pierit în flăcări

În dimineața zilei de 30 martie pompierii din cadrul IGSU au fost alertați pentru a interveni la lichidarea unui incendiu izbucnit într-o gospodărie particulară din localitatea Tomai, raionul Leova.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 31 Martie 2020, ora: 14:06

O fată de doar 12 ani a murit de coronavirus. Este cea mai tânără victimă din Europa

O fată de doar 12 ani a murit de coronavirus. Este cea mai tânără victimă din Europa

Este vorba despre o fată de 12 ani din Belgia. Tragedia absolut șocantă a fost anunțată astăzi de către purtătorul de cuvânt al centrului național de criză, Emmanuel Andre, anunță The Sun în urmă cu puțin timp. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 31 Martie 2020, ora: 13:12

O femeie din regiunea transnistreană a MURIT de la coronavirus după ce a fost „tratată” pentru pneumonie / Infecția a fost confirmată DUPĂ deces

O femeie din regiunea transnistreană a MURIT de la coronavirus după ce a fost „tratată” pentru pneumonie / Infecția a fost confirmată DUPĂ deces

Femeia avea 55 de ani. A fost internată la un spital clinic din Tiraspol cu ​​pneumonie bilaterală. Într-o încăpere cu un bărbat la care confirmase anterior Covid-19. Când s-a aflat că are coronavirus, femeia a fost transferată la spitalul din Slobozia. O oră mai...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 31 Martie 2020, ora: 13:08

AVERTISMENTUL unui medic român: „Virusul rezistă la 36,6 grade Celsius, 30 de minute în aer și 4 zile pe anumite suprafețe”. Doctorul a publicat „Ghidul anticovid”

AVERTISMENTUL unui medic român: „Virusul rezistă la 36,6 grade Celsius, 30 de minute în aer și 4 zile pe anumite suprafețe”. Doctorul a publicat „Ghidul anticovid”

Medicul Tudor Ciuhodaru de la Spitalul Clinic de Urgenţă „Nicolae Oblu” din Iași a publicat marți un „ghid anticovid” cu sfaturi practice pentru a ne feri de virus. Potrivit medicului, noul coronavirus rezistă 30 de minute în aer, 4 zile pe anumite suprafețe...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 31 Martie 2020, ora: 12:30

Fostul șef al unei agenții de stat a fost numit consilier al premierului Chicu

Fostul șef al unei agenții de stat a fost numit consilier al premierului Chicu

 Fostul șef al Biroului Relații Interetnice, Nicolae Rădița, a fost angajat pe 2 martie în calitate de consilier în Cabinetul premierului Ion Chicu, după ce a demisionat pe 26 februarie de la șefia agenției de stat. Informația nu a fost anunțată public până acum,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 31 Martie 2020, ora: 12:06

Tânăr din R. Moldova, fiul unui erou al Războiului transnistrean, obligat să se MUTE din România fiindcă nu i se acordă cetăţenia

Tânăr din R. Moldova, fiul unui erou al Războiului transnistrean, obligat să se MUTE din România fiindcă nu i se acordă cetăţenia

Radu Gurduială (28 de ani), originar din Republica Moldova, avea doar trei luni când tatăl său, Mihail Gurduială, a pierit în timpul luptelor de la Cocieri (Republica Moldova) cu separatiştii transnistreni.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 31 Martie 2020, ora: 11:58

Iurie Reniță despre regimul Dodon&Chicu: „Ei URĂSC cronic diaspora noastră europeană și o acceptă doar pe cea din Federația Rusă”

Iurie Reniță despre regimul Dodon&Chicu: „Ei URĂSC cronic diaspora noastră europeană și o acceptă doar pe cea din Federația Rusă”

În ultimele zile am fost abordat de foarte mulți cetățeni de-ai noștri de peste hotare cu solicitarea insistentă de a-i ajuta să revină acasă, fie că e vorba de cei din Italia, Franța, Spania, Portugalia, Marea Britanie sau din SUA și Canada. Situația este mult prea complicată...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 31 Martie 2020, ora: 11:33

TEHNOCRAȚII LA PUTERE /// Premierul Chicu și miniștrii din Guvern s-au testat pentru COVID-19 la un LABORATOR PRIVAT după ce șeful Spitalului Republican a fost demis subt acest pretext

TEHNOCRAȚII LA PUTERE /// Premierul Chicu și miniștrii din Guvern s-au testat pentru COVID-19 la un LABORATOR PRIVAT după ce șeful Spitalului Republican a fost demis subt acest pretext

Cabinetul de miniștri și membrii aparatului premierului, inclusiv premierul Ion Chicu, s-au testat de COVID-19 la un laborator privat, scrie unimedia.info. Testarea a avut loc în această dimineață. Informația a fost confirmată pentru sursa citată de consilierul lui Chicu, Vitalie...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 31 Martie 2020, ora: 11:24

Guvernarea bagă agricultorii în faliment / Piața Centrală rămâne ÎNCHISĂ pentru toată perioada stării de urgență

Guvernarea bagă agricultorii în faliment / Piața Centrală rămâne ÎNCHISĂ pentru toată perioada stării de urgență

Toate spațiile de comerț de pe strada Mitropolit Varlam, 63, inclusiv și Piața Centrală, rămân închise pe toată durata stării de urgență, instituită până la data de 15 mai. Perioada sistării activității poate fi prelungită și după această dată, spun...

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)