Astăzi 16 Decembrie 2019, Luni - Ultima actualizare la ora 15:40
Abonamente

Atitudini 3 Aprilie 2016, ora 07:13    Din editia print

Marime Font

Actele martirice din zilele noastre

Anul trecut, în februarie, când au apărut imagini cu decapitarea celor 21 de creștini egipteni, canonizați ulterior de Biserica Ortodoxă Coptă, nu am vrut să văd imaginile. M-am gândit că ce om normal se uită la astfel de crime? 

Zilele trecute am ajuns din nou la acea înregistrare video. Convinsă că e vorba de altă filmare, m-am uitat. Deși știam clar că extremiștii musulmani îi decapitaseră pe cei douăzeci și unu de pescari creștini, în capul meu era o simplă înjunghiere sau în orice caz o decapitare ca în filme, dintr-o singură tăietură. Nu mi-am imaginat nicio clipă că decapitarea era reală și atât de crudă.

Criminalii au făcut publică filmarea doar cu scopul de a-i înspăimânta pe creștini, „poporul crucii" - cum s-au exprimat ei. Am și citit într-un ziar online de limbă engleză că imaginile video au fost prelucrate tocmai cu scopul de a mări efectul psihologic. Că de fapt crimele au avut loc în spatele unui perete și nu pe malul mării, că ucigașii talibani au fost lungiți în programe de prelucrare a imaginii ca să pară mult mai înalți decât creștinii și - prin asta - mai înfricoșători.


Deși vizionarea acelui film de cinci minute mi-a provocat o reacție fizică de greață și șoc, impresia finală a fost cu totul alta decât cea pe care au scontat ucigașii. Nici vorbă să mi se facă frică. Ci rușine. Dar nu rușine că trăiesc într-o lume în care sunt posibile astfel de barbarii. Ci față de cei 21 de mucenici.

M-a cutremurat până în adâncul sufletului curajul acelor creștini. Nu au șovăit, nu au plâns, nu au tremurat. Au stat cu demnitate chiar și atunci când au fost așezați în genunchi pentru a fi uciși. Au ridicat frunțile spre cer. Mi s-a părut cutremurător. L-am văzut pe unul dintre ei rugându-se în ultimele clipe ale vieții lui pământești. În acel moment mi-a fost rușine și m-am simțit mică și slabă în credință. M-am întrebat dacă am eu aceeași credință tare ca a lor. M-am gândit cum aș plânge în hohote pentru viața mea, chiar și dacă aș avea puterea să nu mă lepăd de Iisus Hristos, Domnul și Dumnezeul meu.

Cred că tocmai asta m-a surprins. Nu mă așteptam ca ei să se lepede de credință, dar mă gândeam, înainte să văd filmarea, că au plâns, că au tremurat, că și-au plecat capetele între umerii încovoiați de frică. Dar am văzut credința din totdeauna a martirilor bisericii noastre, același martiriu ca în primele secole. Iar cel de al „21-lea martir", cum apare Mathew Ayairga în toate textele, a confirmat aceeași putere. Pentru că numele său a fost necunoscut la început, fiind străin de ceilalți martiri. Iar Biserica Ortodoxă Coptă i-a canonizat pe cei 20 și a trecut „nume necunoscut" la cel de al 21-lea.

Acum s-a aflat cine e. Îl cheamă Mathew și nu era creștin. Dar când a văzut credința și curajul celor 20, a strigat „Dumnezeul lor e și Dumnezeul meu!" Și a fost martirizat împreună cu ei. În icoana bisericii copte care îi reprezintă e ușor de recunoscut, fiind singurul de culoare.
Acum, mie mi-am răspuns, dar vă întreb și pe voi: acel video sperie creștinii sau îi întărește? Simpla statistică: 21 de creștini decapitați, poate speria sau poate trece neobservată. Dar imaginea lor, chipul bărbăției și sfințeniei la 21 de bărbați creștini în secolul 21, e ceva ce nu se poate uita, e ceva ce în loc să ne facă să tremurăm de frica ucigașilor, ne întărește în credință, ne crește puterea. Acel film e de fapt un mare serviciu făcut creștinilor (nu crima, ci publicarea imaginilor). Acum putem spune că avem imaginile video ale actelor martirice. Sfinților martiri, rugați-vă pentru întărirea credinței noastre.

Un articol de: Moni Stănilă Contactează autorul
 Urmărește știrile Timpul.md pe Telegram
loading...
Loading...
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 16 Decembrie 2019, ora: 15:40

Cât de sănătoasă este, de fapt, slănina de porc?

Cât de sănătoasă este, de fapt, slănina de porc?

Grăsimile naturale nu îngraşă, spune dr. Gheorghe Mencinicopschi. Deși multe persoane cred că unul sau slănina îngrașă foarte tare, ei bine, aceste alimente sunt extrem de bune în cazul în care ții dietă.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Decembrie 2019, ora: 15:36

Singura femeie din zodiac pentru care toţi bărbaţii ar trebui să lupte

Singura femeie din zodiac pentru care toţi bărbaţii ar trebui să lupte

Orice femeie merită dragostea sinceră a unui bărbat care să o aprecieze şi să o iubească pentru ceea ce este. Indiferent de etapele prin care aceasta trece sau de dificultăţile pe care le întâmpină, ea are nevoie de sprijin şi suport. Orice bărbat care îşi doreşte...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Decembrie 2019, ora: 14:44

Două femei din București, înjunghiate pe stradă de un bărbat din Israel

Două femei din București, înjunghiate pe stradă de un bărbat din Israel

Două femei au fost înjunghiate luni pe stradă, în București, de un bărbat necunoscut. Din informațiile de la această oră, femeile nu au fost grav rănite. Bărbatul este bănuit că a înjunghiat două femei, însă deocamdată nu se știe motivul pentru care a...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Decembrie 2019, ora: 14:40

Construcția hotelului de gheață, amânată pentru prima dată în ultimii 15 ani, din cauza căldurii

Construcția hotelului de gheață, amânată pentru prima dată în ultimii 15 ani, din cauza căldurii

Pentru prima dată în ultimii 15 ani, hotelierii de la Bâlea Lac au fost nevoiţi să amâne construcţia singurului hotel de gheaţă din cauza căldurii neobişnuit de mari, potrivit unui anunţ publicat de aceştia pe pagina de Facebook. "Dragi prieteni, având...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Decembrie 2019, ora: 14:11

Sentinte dure in dosarul Colectiv: Piedone - 8 ani jumatate de inchisoare, patronii clubului - cate 11 ani si 8 luni, iar doi capitani ISU - 9 ani si 2 luni

Sentinte dure in dosarul Colectiv: Piedone - 8 ani jumatate de inchisoare, patronii clubului - cate 11 ani si 8 luni, iar doi capitani ISU - 9 ani si 2 luni

 Tribunalul Bucuresti a decis condamnarea fostul primar al Sectorului 4, Cristian Popescu Piedone, la 8 ani si 6 luni de inchisoare in cazul Colectiv.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Decembrie 2019, ora: 13:39

Cine e Vanessa Youness, amanta lui Gelu Oltean: acuzată într-un dosar DNA că a luat mită un milion de euro, proprietară a clinicii de welness în care DIICOT susține că se organizau reuniuni de consum de ayahuasca

Cine e Vanessa Youness, amanta lui Gelu Oltean: acuzată într-un dosar DNA că a luat mită un milion de euro, proprietară a clinicii de welness în care DIICOT susține că se organizau reuniuni de consum de ayahuasca

 Vanessa Youness a fost arestată preventiv duminică pentru 30 de zile alături de Gelu Oltean, fostul șef al Serviciului secret al Ministerului de Interne, sub acuzația de trafic de droguri. Potrivit DIICOT, Youness, Oltean și un cetățean britanic sunt acuzați că organizau...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Decembrie 2019, ora: 12:57

Turda - primul oraș din România cu transport în comun exclusiv electric / VIDEO

Turda - primul oraș din România cu transport în comun exclusiv electric / VIDEO

Turda a introdus, luni, în circulație 20 de autobuze electrice cumpărate din fonduri europene și a devenit astfel primul oraș din România cu transport în comun exclusiv electric. A fost înființată și o nouă societate de transport local, Transport Urban Public...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Decembrie 2019, ora: 12:30

Accident fatal, la Ștefan Vodă. Un bărbat a murit pe loc/ FOTO

Accident fatal, la Ștefan Vodă. Un bărbat a murit pe loc/ FOTO

Un bărbat a murit, după ce a fost victima unui accident rutier cu implicarea a două automobile și un motocultor. Tragedia a avut loc noaptea trecută, în apropierea localității Cioburciu din raionul Ștefan Vodă.

( ) Citeşte tot articolul

Economie 16 Decembrie 2019, ora: 10:39

STATISTICI /// Exportul R. Moldova este în creștere dar spre UE este în scădere. Cei mai mulți bani vin din România

STATISTICI /// Exportul R. Moldova este în creștere dar spre UE este în scădere. Cei mai mulți bani vin din România

Biroul Naţional de Statistică informează, că exporturile de mărfuri realizate în luna octombrie 2019 s-au cifrat la 268,3 milioane dolari SUA, cu 12,4% mai mult, față de luna precedentă și cu 3,6% - comparativ cu luna octombrie 2018.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Decembrie 2019, ora: 09:12

Dodon îi sugerează lui Țurcan ce să decidă CC? ”Eventualele alegeri parlamentare anticipate ar trebui să aibă loc în baza sistemului electoral proporțional”

Dodon îi sugerează lui Țurcan ce să decidă CC? ”Eventualele alegeri parlamentare anticipate ar trebui să aibă loc în baza sistemului electoral proporțional”

Eventualele alegeri parlamentare anticipate ar trebui să aibă loc în baza sistemului electoral proporțional, susține președintele Igor Dodon.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Decembrie 2019, ora: 08:54

PSRM și PDM și-au împărțit între ele președinții de raioane / INFOGRAFIC

PSRM și PDM și-au împărțit între ele președinții de raioane / INFOGRAFIC

După scrutinul local general de pe 20 octombrie 2019 în toate raioanele, cu excepția unui singur, au fost aleși președinți noi.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Decembrie 2019, ora: 08:52

O nouă construcție în PMAN. Ce va fi pus în locul „dragonului”

O nouă construcție în PMAN. Ce va fi pus în locul „dragonului”

În locul dragonului instalat acum două zile în Piața Marii Adunări Naționale, a apărut o nouă construcție.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Decembrie 2019, ora: 08:21

Ce spune culoarea ochilor despre tine? Mare atenție pentru cei cu ochii verzi!

Ce spune culoarea ochilor despre tine? Mare atenție pentru cei cu ochii verzi!

Se spune că ochii sunt fereastra sufletului, însă cercetătorii arată că aceştia ne pot transmite mai mult decât atât. Culoarea ochilor ne poate spune ce afecţiuni suntem predispuşi să dezvoltăm de-a lungul vieţii. Oamenii de ştiinţă spun că în urma...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Decembrie 2019, ora: 08:05

A fost lansat partidul românilor din diaspora. Cum se numește și de cine este condus

A fost lansat partidul românilor din diaspora. Cum se numește și de cine este condus

Partidul diasporei a fost lansat în Marea Britanie. Este vorba despre Alianța pentru Unirea Românilor (AUR), care și-a constituit prima filială din străinătate în Anglia, la Wolverhampton.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Decembrie 2019, ora: 08:01

Ce este DMT-ul, drogul folosit de fostul şef al serviciului secret al ministerului de Interne. Substanţa înlocuieşte aproape complet percepţia realităţii şi poate crea un univers alternativ şi experienţe „spirituale”

Ce este DMT-ul, drogul folosit de fostul şef al serviciului secret al ministerului de Interne. Substanţa înlocuieşte aproape complet percepţia realităţii şi poate crea un univers alternativ şi experienţe „spirituale”

Gelu Oltean, fost şef al DIPI, concubina sa şi un cetăţean britanic au fost arestaţi pentru 30 de zile în dosarul de trafic de droguri instrumentat de DIICOT Braşov. Cei trei ar fi organizat diferite reuniuni pentru consum de droguri.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Decembrie 2019, ora: 07:59

Sindromul bradului, o afecțiune mai puțin cunoscută care se manifestă de Crăciun

Sindromul bradului, o afecțiune mai puțin cunoscută care se manifestă de Crăciun

Odată cu apropierea sărbătorilor, în multe case își fac apariția brazii, o bucurie atât pentru cei mici, cât și pentru cei mari. În anumite cazuri, prezența bradului în casă se poate transforma într-un adevărat coșmar. Ar trebui să aducă...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Decembrie 2019, ora: 07:57

Crimă la Dondușeni: Un fost primar din Horodiște, ucis de un consătean

Crimă la Dondușeni: Un fost primar din Horodiște, ucis de un consătean

Un fost primar din satul Horodiște, raionul Dondușeni, a fost ucis de către un constean, în vârstă de 29 de ani. Potrivit poliției locale, crima s-a produs ieri, într-o gospodărie. Victima, în vârstă de 62 de ani, a decedat după mai multe lovituri în...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Decembrie 2019, ora: 07:52

Președintele Turciei amenință că închide două baze militare americane strategice

Președintele Turciei amenință că închide două baze militare americane strategice

Preşedintele Turciei, Recep Tayyip Erdogan, a ameninţat duminică, într-un interviu, că va închide, dacă este necesar, două baze militare strategice utilizate de Statele Unite în Turcia, pe fondul tensiunilor dintre Ankara şi Washington, transmit AFP şi Reuters, preluate...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Decembrie 2019, ora: 07:44

Tragedie la un TIR din capitală. Un minor s-a împușcat cu arma tatălui său

Tragedie la un TIR din capitală. Un minor s-a împușcat cu arma tatălui său

Un minor în vârstă de 14 ani a decedat după ce s-a împușcat cu arma tatălui său la un TIR din Chișinău.

( ) Citeşte tot articolul

Horoscop 16 Decembrie 2019, ora: 07:44

HOROSCOP ZILNIC: HOROSCOPUL ZILEI DE 16 DECEMBRIE 2019. VĂRSĂTORII POT AVEA PROBLEME CU AUTORITĂȚILE

Horoscopul zilei de 16 decembrie 2019 aduce previziuni astrale pentru zodiile Berbec, Taur, Gemeni, Rac, Leu, Fecioară, Balanță, Scorpion, Săgetător, Capricorn, Vărsător, Pești. Horoscopul zilnic pentru 16 decembrie 2019 vine cu sfaturi pentru toate zodiile. Horoscopul zilnic pentru 16...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Decembrie 2019, ora: 07:33 de Natalia Hadârcă

De ce doctorii moldoveni fug peste Prut

De ce doctorii moldoveni fug peste Prut Din editia print

Fiecare al treilea medic din R. Moldova se pregătește să plece în România

( ) Citeşte tot articolul

Social 16 Decembrie 2019, ora: 05:32

Soluţii simple pentru ca minorităţile să ne înveţe limba

Soluţii simple pentru ca minorităţile să ne înveţe limba Din editia print / Foto: Vitalie Sprânceană

Conştientizând că urmează să facă un an în plus, alolingvii vor avea „un stimulent concret”…  

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 16 Decembrie 2019, ora: 04:59

FOTO/VIDEO: 16 decembrie: Revoluţia de la Timişoara începea acum 30 de ani. PRIMELE CIOCNIRI: armata bagă tancuri în stradă, zeci de morți

FOTO/VIDEO: 16 decembrie: Revoluţia de la Timişoara începea acum 30 de ani. PRIMELE CIOCNIRI: armata bagă tancuri în stradă, zeci de morți

Conform Proclamaţiei de la Timişoara revoluţia română a început în 16 decembrie 1989. Mai sînt şi alte date care au fost declarate de diferite grupuri ca început al revoluţiei: O placă comemorativă de pe clădirea bisericii reformate unde a slujit Laszlo...

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 16 Decembrie 2019, ora: 04:52

Cum îşi tocau sovieticii morţii sau studiu asupra omului viitorului

Cum îşi tocau sovieticii morţii sau studiu asupra omului viitorului

Citind un astfel de titlu, gândul ne fuge imediat la teroarea vieţii cotidiene din Uniunea Sovietică, dar noi nu vom vorbi despre aşa ceva. Nu vom discuta despre frica de OGPU sau CEKA, nici despre teroarea marcă înregistrată a NKVD-ului stalinist şi nici despre urmaşul lor,...

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)