Alexandru Gatcan a invins echipa Zenit

In etapa a saptea a Campionatului de fotbal al Rusiei, FC Rostov a reusit sa invinga pe teren propriu una din cele mai galonate echipe din estul Europei, Zenit Sankt Petersburg. Singurul jucator moldovean prezent pe teren, Alexandru Gatcan (FC Rostov), a devenit eroul meciului, remarcandu-se printr-un gol si o pasa decisiva.

Imediat dupa pauza, Gatcan i-a centrat perfect coechipierului Akimov, care a deschis scorul, ridicand tribunele in picioare. In minutul 83, Zenit a inscris un gol din penalti, prin Pavel Pogrebneak, care a egalat tabela.
Probabil toata asistenta era de acord ca un egal cu Zenit era perfect pentru FC Rostov, mai putin moldoveanul Gatcan care a marcat in minutul 85, golul victoriei pentru propria echipa. FC Rostov – Zenit 2-1