Astăzi 24 Aprilie 2019, Miercuri - Ultima actualizare la ora 11:26
Abonamente

Comentariu 10 Noiembrie 2013, ora 08:24    Din editia print

Marime Font

Credinţa şi pisica neagră

Există oameni care cred în Dumnezeu și care nu cred. Printre cei care cred există mai multe feluri de a-L percepe pe Dumnezeu. 

De la ceva abstract, la Cineva personal cum e în creştinism. Există mai multe biserici care îşi spun creştine – toate comunităţile care au ca dogmă centrală credinţa în Iisus Hristos ca Fiu al lui Dumnezeu. Cunoaşterea credinţei tale te defineşte ca membru al unei biserici. Nu te poţi numi ortodox dacă nu ştii ce e ortodoxia.

Necunoaşterea credinţei noastre e pentru mulţi prilej de hulă. Apar articole, discuţii, emisiuni, în care ortodocşii sunt luaţi peste picior pentru anumite practici. Să spunem „dezlegarea cununiilor” sau cum pomenea un preot zilele trecute „datul găinii peste groapă” – menţionez că nu ştiu ce e asta. Din pricina necunoaşterii noastre cei de alte confesiuni sau necredincioşii dau vina pe doctrina noastră. Ori suntem puşi în legătură cu anumite practici păgâne.


Să dau un exemplu: superstiţia. Convingerea unor creştini că pisica neagră aduce ghinion, că nu e bine să te întorci din drum, să nu dai mâna peste prag, să porţi ceva pe dos şi câte şi mai câte. Deşi superstiţia este un păcat împotriva credinţei. Toate aceste superstiţii mărunte sunt păcate. Şi nu definesc ortodoxia.

Ce are credinţa în Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu, cu o pisică neagră care îţi taie calea? Cum putem fi atât de slabi? Nu fă aşa că nu e bine, nu turna aşa din sticlă, nu pune în pahar până nu e gol. O mie de învăţături ciudate şi bizare. Apucături care nu au treabă cu creştinismul. Ia încearcă să vezi, e chiar aşa? La mine în sat era o superstiţie de felul ăsta care spunea că dacă te mături pe picioare nu te mai măriţi. Şi eu toată ziua treceam cu măturiţa peste şosete. Şi m-am măritat. Nu vă imaginaţi că până să mă mărit am stat să văd dacă va fi aşa sau nu. Pur şi simplu nu am fost superstiţioasă de mică şi mă distram când toată lumea sărea cu gura pe mine şi urla: „Nu fă aşa că nu te mai măriţi!”.

Dacă spun cuiva că superstiţia e păcat împotriva credinţei, îmi răspunde da şi cu prima ocazie îmi spune: nu te întoarce după buletin că o să ai ghinion! De la lucruri mici, la lucruri mari, ne nesocotim credinţa şi dăm prilej de hulă asupra ei celor care ne văd. Uite aşa fac ortodocşii, uite aşa zic ortodocşii. Şi noi ne simţim dispreţuiţi şi murmurăm în barbă: păcătoşii! Dar nu ne batem capul să vedem dacă facem aşa sau nu. Dacă suntem acuzaţi pe drept sau nu.

Pe de altă parte, nu mă supără când cineva spune: aşa fac ortodocşii, ci când discuţia deviază de la adresă, iar greşelile noastre sunt aruncate asupra bisericii. Îmi amintesc că cineva mi-a spus odată că e fain să fii ortodox fiindcă ortodoxia e foarte permisivă, nu ca alte denominaţiuni creştine. Şi mie mi-a trecut prin cap manualul de morală ortodoxă. Fiindcă nu e greu, e incredibil de greu să fii cu adevărat un bun ortodox: să nu îi judeci pe cei ce păcătuiesc, să trăieşti fiecare clipă pentru şi cu Dumnezeu, să respecţi poruncile, să-ţi iubeşti duşmanii, să fii la fel de milostiv cu străinul ca şi cu cel din familie, să respecţi posturile, să mergi la biserică şi ceea ce vezi în biserică să pui în practică în viaţa ta de zi cu zi, să înveţi smerenia, să fugi de laude – mai pe scurt: să-l iubeşti pe Dumnezeu din tot cugetul tău şi pe aproapele tău ca pe tine însuţi. Să trăieşti ca şi cum ai muri mâine, să munceşti ca şi cum ai trăi veşnic.

Nu am auzit pe nimeni spunând, referindu-se la părinţii Teofil Părăian sau Arsenie Papacioc sau Rafail Noica; ori la teologi ca Dumitru Stăniloae sau Ioan Ică jr. – iată ce uşor e să fii ortodox sau iată ce nebunii spun şi fac ortodocşii. Dar ca să fim ca ei e foarte greu. Însă ei sunt ortodocşi (drept-cunoscători; orthos înseamnă drept, doxa înseamnă cunoaştere, credinţă – lb. greacă), noi deocamdată ne străduim să fim. Şi doar atunci când pe drept cuvânt ortodocşii ca ei vor putea fi judecaţi, abia atunci pot alţii să dea cu piatra în biserica noastră.
Însă să nu uităm că smerenia lor a fost atât de mare încât nu i-am auzit punând la zid biserica din care fac parte. Pe când noi ne credem uneori mai ortodocşi decât ei, punând sub semnul întrebării învăţătura bisericii. Să luăm aminte la mândrie. Dar până una-alta să începem cu lucrurile zise mici, dar esenţiale. Să începem prin a ne cunoaşte credinţa, a o respecta, a ne lepăda de superstiţii. Să ducem liturghia din biserică în lume, aşa cum spunem la finalul ei: „Cu pace să ieşim” – „Întru numele Domnului”.

Un articol de: Moni Stănilă Contactează autorul
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 24 Aprilie 2019, ora: 11:23

Restricțiile de trafic pe strada Tighina din capitală, tronsonul cuprins între bulevardul Ștefan cel Mare și Sfânt și strada 31 August 1989, au fost prelungite până pe 15 mai. O dispoziție în acest sens a fost semnată de viceprimarul Nistor Grozavu, transmite IPN.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Aprilie 2019, ora: 11:11

Un tablou al pictorului impresionist Paul Signac, estimat la 1,5 milioane de euro și care a fost furat dintr-un muzeu din Franța anul trecut, a fost recuperat de polițiștii ucraineni, potrivit apnews.com, scrie Mediafax.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Aprilie 2019, ora: 10:45

Atitudinea liderilor PAS şi PPDA faţă de victoria lui Vladimir Zelenskii asupra lui Petro Poroşenko, pe care o consideră ab initio benefică pentru Ucraina, frizează absurdul și este demn să fie introdus într-o antologie a politicianismului autist. Este opinia analistului politic...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Aprilie 2019, ora: 10:19

Focul HARIC de la Ierusalim - minune sau înşelătorie?

Focul HARIC de la Ierusalim - minune sau înşelătorie?

An de an, cu ocazia Paştelui ortodox, credincioşii se bucură de ceea ce ei numesc minunea Sfintei Lumini. Acest eveniment miraculos se petrece an de an în Biserica Sfântului Mormânt din Ierusalim, în timpul slujbei de vecernie ce are loc în Sâmbăta Mare,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Aprilie 2019, ora: 10:18

Moscova a schimbat brusc tonul negocierilor cu Kievul în timpul consultărilor de la Haga, în cadrul plangerii Ucrainei la Tribunalul Internațional al ONU pentru eliberarea navelor și marinarilor ucraineni capturați în Marea Neagră, a declarat Lana Zerkal, adjunctul...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Aprilie 2019, ora: 10:17

NASA a avertizat in mai multe randuri ca nivelul oceanelor creste mai repede decat aratau prognozele si ca in urmatorii zeci de ani, acesta se va inalta cu cel putin 90 de centimetri.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Aprilie 2019, ora: 09:55

Relația dintre Uniunea Europeană și Republica Moldova au atins un nivel foarte înalt și Acordul de Asociere este unul care într-adevăr este la un nivel progresiv. Asemenea Acord a fost aplicat în trecut pentru unele țări care și-au dezvoltat relația foarte apropiată cu...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Aprilie 2019, ora: 09:06

Caz ieşit din comun la biserica din Dereneu, raionul Călăraşi. Locuitorii satului susţin că după slujba de duminică, preotul care a slujit aici, Florin Marin, ar fi stropit la intrarea în lăcaşul sfânt cu gaze lacrimogene. Fostul paroh neagă acuzaţiile şi are o altă...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Aprilie 2019, ora: 09:00 de George Mârzencu

Zile și nopți de groază în satul Lopatnic / Pentru viol în grup şi alte perversiuni, comuniştii sovietici erau pedepsiţi în cel mai rău caz cu excluderea din partid

Zile și nopți de groază în satul Lopatnic / Pentru viol în grup şi alte perversiuni, comuniştii sovietici erau pedepsiţi în cel mai rău caz cu excluderea din partid Din editia print

După 6 și 7 iulie 1949, când o mare parte a basarabenilor a fost încărcată în vagoane și trimisă în Siberia, comuniști de tot soiul au rămas stăpâni pe gospodăriile confiscate și s-au apucat să bea și să mănânce din agoniseala celor deportați....

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Aprilie 2019, ora: 08:52

În mai puțin de doi ani, Rusia va finaliza conducta de gaze Nord Stream II, un proiect de 10 miliarde de dolari în nordul Germaniei, care amenință să submineze NATO și să creeze discordie între aliații europeni ai Americii înainte de livrarea de începerea...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Aprilie 2019, ora: 08:37

Problema "reunirii Crimeei cu Rusia" nu va fi schimbata de declaratii ale SUA, UE sau NATO, a declarat, marti, ministrul de externe al Federatiei Ruse, Serghei Lavrov.

( ) Citeşte tot articolul

Cultură 24 Aprilie 2019, ora: 08:32

ISTORIE /// 13 ani de infern pentru populatia RSSM (1940-1941 si 1944-1956)

ISTORIE /// 13 ani de infern pentru populatia RSSM (1940-1941 si 1944-1956)

Desecretizarea fondurilor Arhivei Ministerului Afacerilor Interne al R. Moldova ofera cercetatorilor posibilitatea realizarii unei reconstituiri cat mai fidele a multiplelor aspecte ale istoriei regimului totalitar comunist, insuficient sau deloc elucidate in istoriografia noastra. Regimul...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Aprilie 2019, ora: 08:17

Epidemia va transforma pieţele de carne de pe tot globul, determinând creşterea preţurilor în condiţiile în care China, cel mai mare consumator şi producător de carne de porc, se pregăteşte de ani de penurie şi perturbări ale aprovizionării cu alimente.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Aprilie 2019, ora: 08:09

Oricât de mult am invoca primăvara, la munte se schiază ca în sezonul alb. Drept urmare, staţiunile de pe Valea Prahovei au început să se umple de turişti.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Aprilie 2019, ora: 08:02

În Capitală, astăzi, se vor înregistra până la 17 grade Celsius. În următoarele zile cerul va fi variabil. Ziua, maximele vor ajunge până la 21 de grade, iar pe timp de noapte, temperaturile vor fi între patru şi 11 grade Celsius. 

( ) Citeşte tot articolul

Sport 24 Aprilie 2019, ora: 08:00

Lovitură de teatru la Campionatul Mondial de snooker, în desfășurare la Teatrul Crucible din orașul englezesc Sheffield.

( ) Citeşte tot articolul

Horoscop 24 Aprilie 2019, ora: 07:08

Horoscopul zilei de 24 aprilie 2019 aduce previziuni astrale pentru zodiile Berbec, Taur, Gemeni, Rac, Leu, Fecioară, Balanță, Scorpion, Săgetător, Capricorn, Vărsător, Pești. Horoscopul zilnic pentru 24 aprilie 2019 vine cu sfaturi pentru toate zodiile. Horoscopul zilnic pentru 24...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Aprilie 2019, ora: 01:24

Nu există masă de Paşte pe care să nu troneze o pască rumenă care să îţi îmbie mirosul, fie ea cu brânză şi stafide, smântână sau ciocolată.

( ) Citeşte tot articolul

Culinar.md 24 Aprilie 2019, ora: 01:24

Dacă vrei ca pe masa de Paşte să ai ouă vopsite natural, îţi propunem câteva metode eficiente şi complet lipsite de riscuri pentru sănătatea ta! 

( ) Citeşte tot articolul

Culinar.md 24 Aprilie 2019, ora: 01:21

Se apropie una dintre cele mai mari sărbători din an şi, desigur, te vei pregăti cum se cuvine. Dacă vrei să găteşti mâncărurile tradiţionale de Paşte şi totuşi să aibă o savoare aparte, puţin diferită de preparatele tradiţionale din fiecare an, avem noi câteva idei....

( ) Citeşte tot articolul

Horoscop 24 Aprilie 2019, ora: 00:57

Horoscop. Există o zodie în care, conform statisticilor, se nasc cei mai mulți oameni bogați.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 24 Aprilie 2019, ora: 00:18

Data lansării: 22 aprilie 2019 Data încheierii: 27 mai 2019 Data atelierului de pre-aplicare: 25 aprilie 2019

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 23 Aprilie 2019, ora: 17:39

Lipsa unei majorități parlamentare sau declanșarea alegerilor anticipate nu vor fi un impedimet pentru organizarea alegerilor generale locale din vara acestui an. Potrivit vicepreședintelui PDM și fostul președinte al Parlamentului Andrian Candu, în lipsa unui Parlament funcțional,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 23 Aprilie 2019, ora: 16:39

Deputata PPDA, Arina Spătaru este acuzată că ar fi colectat fonduri pentru o acțiune nobilă, însă banii i-ar fi pus în safeu refuzând să-i transmită beneficiarilor finali. Este vorba despre Târgul de Florii dedicat copiilor cu autism, eveniment pentru organizarea...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 23 Aprilie 2019, ora: 16:12

Ajutorul de Paști, în valoare de 600 de lei, acordat mai multor categorii de persoane în ajunul sărbătorilor pascale va putea fi ridicat până la sfârşitul anului.

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)