Astăzi 17 Februarie 2019, Duminică - Ultima actualizare la 16 Februarie 2019
Abonamente

Actualitate 17 Iulie 2018, ora 07:45

Finlandezul moldovean

Marime Font

Kim Calonius, care trăiește în cea mai fericită țară din lume, dar este convins că prin vene îi curge sânge moldovenesc, va cânta azi și mâine la Chișinău.

Finlandezul Kim Calonius zboară periodic din Helsinki la Chișinău, pentru a călca pe urmele strămoșilor săi. El spune că a fost atras de cultura noastră de pe când era mic. „Îmi amintesc cât de impresionat am fost atunci, când am văzut prima dată un covor tradițional moldovenesc. Întotdeauna am simțit o conexiune cu aceste pământuri”, povestește Kim, care nu vorbește limba română, dar cu siguranță simte românește, nu se știe de ce.

A început să-și investigheze trecutul pe cont propriu. După câteva căutări pe Google și în Arhiva Națională a R. Moldova, a descoperit că este descendentul Elenei Dragoș și al lui Otto Calonius.

Se trage din neam nobil

„Elena Dragoș este străbunica mea, născută în satul Puhoi din raionul Ialoveni. Am aflat că a făcut școală la Chișinău, apoi și-a continuat studiile la Odesa. Era de viță nobilă și provenea dintr-o familie înstărită”, spune Kim. Din spusele sale, Elena s-a dovedit a fi o parteneră de viață perfectă pentru străbunicul său, militar de profesie. „Pe atunci Finlanda era parte a Imperiului Rus, la fel ca și Basarabia, iar Otto Calonius a fost repartizat într-un regiment de aici. Se întâmpla prin 1890, deci, cu aproape 130 de ani în urmă ”, explică finlandezul.


„Nu cunosc cum s-a născut și a evoluat povestea de dragoste dintre străbunicii mei, dar știu că fratele Elenei Dragoș era, de asemenea, militar. Bănuiesc că el a fost cel care le-a făcut cunoștință. Mai cred că dădeau niște petreceri sofisticate, pentru că familia străbunicii deținea o casă de vacanță, undeva, în satul Bulboaca”, presupune Kim.

La sfârșitul secolului al XIXl-ea, Otto și Elena au plecat în Finlanda. „Sunt sigur că au revenit în Basarabia de câteva ori, inclusiv pentru a face nunta. Pentru că el era protestant și ea era ortodoxă, cred că au oficiat două căsătorii - una în Finlanda, și alta în Basarabia”, se dă cu părerea bărbatul. El afirmă că, pentru finlandezi, este un lucru firesc să-și caute rădăcinile. „Oamenii sunt preocupați de acest lucru, poate și pentru că acolo este mai ușor să găsești informații despre generațiile trecute. S-au păstrat multe registre și evidențe istorice”, spune Kim.

„Am fost surprins de verdeața Chișinăului”

Finlandezul a vizitat pentru prima dată R. Moldova în anul 2009. Mărturisește că nu a avut așteptări mari, întrucât știa deja foarte multe despre Chișinău și despre cum decurg lucrurile în țara noastră. „Am venit destul de pregătit și documentat. Știam că, după standardele europene, Moldova este o țară săracă. Am descoperit însă lucruri foarte frumoase aici. Am fost surprins de verdeața Chișinăului”, exclamă Kim.
Nici unul dintre membrii familiei sale nu este atât de atașat de R. Moldova precum este el. „Mă întreb și eu de unde vine pasiunea și interesul meu pentru această țară. Cu siguranță este ceva ce vine din adâncul sufletului meu. Am visat mereu să ajung aici. Trebuie să spun neapărat că moldovenii sunt foarte calzi și toți mă invită la ei acasă”, spune finlandezul amuzat.

I-au plăcut atât de mult moldovenii, încât a hotărât să se înrudească cu ei. „Am căutat numele Dragoș pe Google și l-am găsit pe Vladimir Dragoș, mare artist al Teatrului Național de Operă și Balet „Maria Bieșu”. Știu că unul dintre frații străbunicii mele era cântăreț de operă și cred că există un bagaj genetic comun. L-am cunoscut și am decis să fim rude”, mărturisește Kim Calonius.

Moldovenii știu să se distreze

În 2018, Finlanda a fost desemnată cea mai fericită țară din lume. Cu toate acestea, Kim spune că îi vede pe moldoveni mult mai calmi și relaxați decât pe finlandezi. „În R. Moldova, viața nu este atât de agitată și oamenii nu sunt atât de ocupați. Moldovenii știu să se relaxeze și să se distreze. Mi-am dat seama că, aici, oamenii sunt gata oricând să iasă la o vorbă cu prietenii. În Finlanda, trebuie să programezi astfel de ieșiri din timp. Cred că finlandezii sunt puțin mai rigizi, mai rușinoși, mai tăcuți. Cu cât o țară este mai bogată și mai prosperă, cu atât oamenii sunt mai rezervați și ocupați. Moldovenii însă sunt mai vivace”, consideră Kim care, acasă la el, și-a construit o carieră în domeniul științei.

El se declară încântat și de mâncărurile noastre tradiționale. Adoră zeama și spune că gustul legumelor și al fructelor cultivate în R. Moldova este incomparabil cu cel al produselor finlandeze. „De fiecare dată când vin în țară, merg la același restaurant și comand zeamă aproape în fiecare zi. Legumele și fructele sunt aromate și proaspete, mult mai bune decât în Finlanda”, menționează omul de știință.


„Îmi pare rău pentru taxatori”

Însă traficul în Chișinău este puțin nebunesc, remarcă Kim. Nu pentru că ar fi foarte aglomerat, ci pentru că șoferii parcă nu respectă regulile de circulație… „Zilele trecute, am urcat pentru prima dată într-un troleibuz. Mi-a părut așa de rău pentru doamna care strângea bani de la pasageri. Trebuia să meargă dintr-un capăt în altul al troleibuzului…”, mărturisește finlandezul, uimit că încă avem taxatori în transportul public.

Bărbatul a reușit să guste și din viața de la țară. „În sate, se trăiește total diferit. Am văzut localități fără aprovizionare cu apă și electricitate. Pentru Finlanda, aceste situații sunt ieșite din comun…”, punctează Kim.

El totuși ne asigură că și în cele mai dezvoltate țări există probleme, dar mult mai mici decât cele din R. Moldova. „De exemplu, aproximativ 10% din populație nu are un loc de muncă. Șomerii sunt întreținuți de către stat și li se oferă lunar vreo 1000 de euro, ceea ce îi deranjează pe alți cetățeni”, menționează el. Totodată, spune el, Finlanda este una dintre cele mai scumpe țări din Europa. Potrivit lui, o simplă cafea costă doi euro, iar, dacă vrei să servești o cafea bună cu lapte într-o cafenea, ești nevoit să plătești cel puțin cinci euro.

„Uneori mă gândesc că-mi doresc să fiu moldovean, dar nu sunt”

Fiind om de știință, Kim Calonius lucrează la un centru de cercetare guvernamental din Finlanda. Dincolo de profesia sa, el este pasionat de muzică. Face parte dintr-un cor și colaborează cu mai multe trupe, iar partea cea mai curioasă este că va concerta la Chișinău astăzi și mâine. „Vineri, cânt într-un local din Capitală, iar sâmbătă susțin un recital la Castelul Mimi. O să interpretez cântece din folclorul românesc. „Așa-mi vine câteodată” sau „Blestem” de Maria Tănase. Să știi că nu vorbesc limba română, dar am învățat să cânt în română. Este o limbă foarte melodioasă”, spune Kim.

Finlandezul este convins că, într-o bună zi, îi va aduce în R. Moldova și pe cei patru copii ai săi. Mărturisește că uneori are impresia că legăturile sale cu tărâmul nostru nu sunt atât de strânse, însă își insuflă ideea că este parte a acestei națiuni. „Sunt o fire foarte analitică. Tind să gândesc prea mult câteodată. Uneori mă gândesc că, de fapt, eu îmi doresc să fiu moldovean, dar nu sunt!”, chibzuiește el.

Apoi Kim Calonius își alungă gândurile negre cu o glumă: „Numele străbunicii mele e Dragoș. Deci, în mod evident, sunt legat de Dragoș Vodă!”, ne dă asigurări omul de știință finlandez.


Un articol de: Doina Stimpovschii Contactează autorul
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 16 Februarie 2019, ora: 21:39

Criza catalană provoacă căderea celui de-al doilea guvern spaniol din ultimii ani. Incapacitatea pe care a manifestat-o de guvernul de dreapta al lui Mariano Rajoy de a stabiliza situația, a ușurat sarcina de schimbare a puterii.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Februarie 2019, ora: 09:56

România și-a consolidat poziția de principala piață de desfacere pentru mărfurile din Republica Moldova, după o creștere în anul 2018 a livrărilor de bunuri moldovenești pe piața românească cu 31,9 la sută (în 2017 au crescut cu 17,1 la sută), potrivit datelor...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Februarie 2019, ora: 09:25

Cinci oameni au fost uciși și alții au fost răniți, vineri după-amiază, după ce un individ a deschis focul într-un parc industrial din orașul Aurora, din apropiere de Chicago, Illinois, anunță BBC.

( ) Citeşte tot articolul

Horoscop 16 Februarie 2019, ora: 09:22

Horoscop 16 februarie 2019. O zi în care tactul, politeţea şi profesionalismul sunt definitorii pentru mulţi nativi. Ocupaţi-vă timpul cu activităţi de calitate şi nu lăsaţi răutăţile celor invidioşi să vă creeze o stare negativă. Important este să vă simţiţi bine...

( ) Citeşte tot articolul

Sănătate 16 Februarie 2019, ora: 07:11

Fructele şi legumele reprezintă elemente importante ale unei alimentaţii corecte. Experţii în nutriţie recomandă consumul a cel puţin 400 g de fructe şi legume, împărţite în cinci porţii, în fiecare zi. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Februarie 2019, ora: 06:43

Un studiu publicat anul trecut în jurnalul Science sugerează că apa lichidă este prezentă sub calota din polul sud al lui Marte. O nouă cercetare publicată în jurnalul Geophysical Research Letters spune că trebuie să existe o sursă subterană de căldură pentru ca apa...

( ) Citeşte tot articolul

Sănătate 16 Februarie 2019, ora: 03:54

Alcoolul este o sursă consistentă de calorii și se știe că un consum ridicat de alcool tare și de bere favorizează creșterea în greutate.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Februarie 2019, ora: 03:40

O universitate din Cluj are încasări de 1.000 de euro pe zi, după ce și-a făcut firmă și și-a deschis propriul magazin de desfacere, unde vinde lapte, ouă, mezeluri, dar și produse de patiserie, produse în Stațiunea Didactică Experimentală de la Cojocna, relatează...

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 16 Februarie 2019, ora: 00:40 de George Mârzencu

Drama femeii care a câștigat duelul cu „marele URSS”

Drama femeii care a câștigat duelul cu „marele URSS” Din editia print

Olga Focșa din Strășeni a evadat de două ori de sub baionetele sovieticilor, apoi și-a trăit o bună parte din viață, ascunsă în podurile sătenilor

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 16 Februarie 2019, ora: 00:35

De ce MOLDOVEANUL Dimitrie Cantemir spunea ca e ROMÂN?

De ce MOLDOVEANUL Dimitrie Cantemir spunea ca e ROMÂN?

"Hronicul vechimii a romano-moldo-vlahilor" este ultima operă a lui Dimitrie Cantemir, scrisă între anii 1719 și 1722 în care autorul explică de ce moldovenii sunt români...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Februarie 2019, ora: 00:14

Dodon TRĂDEAZĂ electoralul pro-rus și promite să PĂSTREZE Acordul de Asociere cu Uniunea Europeană și să-l DEZVOLTE

Dodon TRĂDEAZĂ electoralul pro-rus și promite să PĂSTREZE Acordul de Asociere cu Uniunea Europeană și să-l DEZVOLTE

Igor Dodon a anunțat că în cadrul Conferinței de Securitate de la Munchen, la care participă zilele acestea, va prezenta un „concept al politicii externe echilibrate”. Acest concept are la bază principiul de neutralitate permanentă a Republicii Moldova.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Februarie 2019, ora: 17:13

Campania electorală pentru alegerile parlamentare din 24 februarie este monitorizată cu ajutorul tehnologiilor științifice către Centrul de Resurse pentru Drepturile Omului. Într-o conferință de presă la IPN, directorul CReDO, Sergiu Ostaf, a declarat că este vorba de o cercetare...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Februarie 2019, ora: 17:06

 Candidata Partidului Politic ”ȘOR” în circumscripția uninominală 50 (Europa), Tatiana Platon, și-a prezentat angajamentul public față de moldovenii plecați peste hotarele țării. Potrivit ei, Partidul Politic ”ȘOR” este singura formațiune politică...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Februarie 2019, ora: 16:26

Creşterea economică a determinat şi creşterea veniturilor populaţiei Republicii Moldova. Potrivit unor date statistice publicate de ziarul Moldova Democrată, salariul mediu lunar a crescut cu 54 %, din anul 2015 şi până în 2019.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Februarie 2019, ora: 15:52

Luni 18 februarie 2019, ora 11, la Chișinău, va avea loc lansarea lucrărilor de montare a Conductei de Interconectare a Sistemului de Transport Gaze din România cu Sistemul de Transport Gaze din Republica Moldova Faza II pe direcția Ungheni – Chișinău, obiectiv declarat de...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Februarie 2019, ora: 14:55

Antreprenorii moldoveni au înţeles, în ultimii ani, că au statul le este partener, nu un adversar. Este opinia liderului PDM, Vlad Plahotniuc, exprimată după o serie de întâlnici cu exponenţii mediului de afaceri din raionul Străşeni, alături de candidatul democrat...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Februarie 2019, ora: 14:51

Mass-media din Rusia relatează că președintele rus s-a rănit la deget în timpul unui antrenament de judo. Toate agentiile de presa majore din Rusia – Interfax, TASS, RIA Novosti și RBC – au scris despre acest lucru.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Februarie 2019, ora: 14:32

Plăcintele din Lăpuşna sunt foarte delicioase, în special cele cu brânză. De acest fapt s-a convins, la faţa locului, vicepreşedintele PDM, Andrian Candu. Acesta a mers, alături de candidații formațiunii în circumscripțiile uninominale 38 și 39, Alexandru Botnari și...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Februarie 2019, ora: 13:21

Partidul Democrat din Moldova va înregistra un scor foarte bun la alegerile parlamentare din 2018. De această părere sunt Igor Boţan şi Andrei Popov, analiști politici și realizatori de la postul de televiziune TV 8.

( ) Citeşte tot articolul

Sănătate 15 Februarie 2019, ora: 13:10

Lipsa de energie e tot mai simțită iar orele de muncă la birou par și mai interminabile cu cât vremea de afară e mai pretențioasă și încă întunecă foarte devreme. Și parcă ai vrea să schimbi ceva, dar nu știi ce.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Februarie 2019, ora: 11:17

Alocaţiile pentru copii aproape se dublează de la 1 martie. Modul în care a fost votată însă această majorare a scos ce e mai rău din aleşii neamului. A fost circ joi seara în Parlament după ce PNL a trecut un amendament în buget cu voturi de la putere. Unul scump,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Februarie 2019, ora: 11:14

Șase companii agricole certificate ecologic din Republica Moldova participă, în perioada 13-16 februarie, la Expoziția de comerț cu produse ecologice, „BioFach 2019”, desfăşurată la Nürnberg, Germania, transmite MOLDPRES.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Februarie 2019, ora: 11:00

Agenția Servicii Publice va elibera cetățenilor cu drept de vot, în ziua alegerilor, acte de identitate necesare pentru participarea la scrutin. Ziua de 24 februarie a fost declarată lucrătoare pentru angajații subdiviziunilor responsabile de eliberarea actelor de identitate, inclusiv...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Februarie 2019, ora: 10:58

Partidul Democrat ţine cont de nevoile oamenilor, de aceea exponenţii acestuia sunt întâlniţi peste tot cu multă căldură. La această concluzie a ajuns liderul PDM, Vlad Plahotniuc, după discuţiile cu alegătorii din satele Grozeşti şi Bălăureşti, raionul Nisporeni.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Februarie 2019, ora: 10:49

Nikolai Patruşev, secretarul Consiliului de Securitate al Rusiei, susţine că statele occidentale ar putea instiga la manifestaţii violente la Chişinău, după modelul protestelor Maidan de la Kiev din 2014, dacă Partidul Socialiştilor obţine victoria în alegerile legislative din...

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)