O amplă operațiune de foraj a început joi în nordul Indiei, într-o încercare disperată de salvare a unui grup de 30 de oameni rămași blocați într-un tunel după prăbușirea ghețarului din Himalaya. În urma tragediei, 32 de oameni au murit, iar 170 sunt daţi dispăruţi, informează AFP.
În valea montană din statul Uttarakhand, în Tapovan, echipele de salvatori lucrează zi şi noapte pentru curăţa zona de tonele de roci, noroi şi zăpadă care au blocat intrarea în tunelul unei centrale hidroelectrice, distrusă de viitură.
În tunel, pe măsură ce speranţa găsirii unor supravieţuitori devine tot mai mică, operaţiunile progresează lent din cauza diametrului redus al căii de acces şi a cantităţii mari de deşeuri care îngreunează eforturile salvatorilor.
"Tunelurile comunică dincolo de punctul în care s-au acumulat deşeuri şi noroi. Sperăm că muncitorii blocaţi se află în tunelul adiacent, unde putem să ajungem", a declarat Vivek Pandy, un membru al echipelor de salvare.
Părinţii şi rudele muncitorilor blocaţi, copleşiţi de angoasă şi de durere, încep să îşi piardă răbdarea şi speranţa. Unii dintre ei au criticat dur autorităţile locale, miercuri.
|
Cu ocazia împlinirii a 29 de ani de la declanşarea sângerosului război de la Nistru, liderul PSRM, Igor Dodon, a ținut să aducă mulțumiri „pacificatorilor” ruși dislocați în regiunea transnistreană.
( ) Citeşte tot articolulAnalistul politic Dionis Cenuşă a venit cu o reacție la inițiativa Președintelui Maia Sandu de a organiza un referendum pentru depășirea crizei politice.
( ) Citeşte tot articolulÎn urmă cu 29 de ani, pe 2 martie, Republica Moldova devenea stat membru cu drepturi depline în Organizaţia Naţiunilor Unite. Din nefericire, această zi a rămas una neagră în istorie. La Nistru începea conflictul armat împotriva Republicii Moldova. Cum a...
( ) Citeşte tot articolulS-a stins din viață toboșarul formației Gîndul Mîței, Iurie Berdea, după o luptă crîncenă cu cancerul. Anunțul a fost făcut chiar pe pagina de Facebook a formației Gîndul Mîței.
( ) Citeşte tot articolul„...pe pământul Tighinei au rămas să zacă tineri ostaşi abia încorporaţi în armată”
( ) Citeşte tot articolul