Astăzi 13 Noiembrie 2018, Marţi - Ultima actualizare la ora 08:51
Abonamente

Economie 1 Octombrie 2010, ora 03:57    Din editia print

Ghenadie Vrăjitoru schimbă standardele oieritului

Marime Font
Imagini: 2

Când mi-au spus că, la Negureni, este o stână de oi la care toate procesele de producţie sunt mecanizate conform standardelor impuse oierilor români de către UE, n-am crezut. Cunoşteam experienţa oierilor din ţinutul Neamţului, unde mulţi din proprietarii de ovine au preferat să-şi vândă turmele, deoarece nu le-au ajuns nici bani, dar nici putere să schimbe ceva în modul lor de activitate. Nu este de buzunarul oricui să aducă la fiecare stână apă curgătoare, să acopere cu faianţă pereţii încăperilor unde are loc mulsul, pregătirea caşului, dar şi sacrificarea mieilor...

La Ziua satului Negureni, Vasile Popa, unul dintre lideri agricoli locali căruia i-am vorbit de faptul că oierii noştri greu şi-ar schimba obiceiurile, mi-a adus de mână pe un tânăr de vreo 30 de ani, care se cam plictisea la sărbătoare şi mi l-a prezentat:
- El e acela care a adus în raionul nostru standardele europene în oierit. Îl cheamă Ghenadie Vrăjitoru şi, spre deosebire de noi, nu are nimic în comun cu agricultura. Dar, ironia sorţii, anume aceştia sunt cei mai îndrăzneţi inovatori, riscă, nu se tem de intemperii. Deşi nici diletant nu-i poţi spune, e unul dintre acei care au trebăluit pe lângă oi încă din copilărie.

Ghenadie Vrăjitoru a absolvit, acum un deceniu, Colegiul de arte din Soroca şi trebuia să lucreze director de Casă de cultură sau conducător al unui colectiv artistic. Dar n-a lucrat barem o zi în cultură. „Am plecat să muncesc la Moscova imediat după absolvirea colegiului. Mai mulţi ani am lucrat acolo ca sclavul, am făcut bani de un apartament la Chişinău. Mi-am cumpărat totul în casă, m-am căsătorit, dar mi-am zis că tot mai bine ar fi dacă banii rămaşi i-aş investi într-o afacere în satul natal. Iniţial dorisem să fac un fel de zonă de agrement aici, lângă cătunul Chersac, cu saune şi tot felul de distracţii. Dar m-am sfătuit cu fratele Alexei (Alexei Vrăjitoru, şeful Poliţiei criminale din Teleneşti) şi am decis să facem o stână, dar nu una obişnuită, ci din cele care ar corespunde unor standarde civilizate, ca să nu fim nevoiţi să reconstruim peste un timp. M-am gândit că dacă am avea multe oi, am obţine şi cantităţi mari de producţie cu preţ de cost minim, acceptabil pentru buzunarul consumatorului”, ne spune proprietarul.


Oile, 200 la număr, le-au cumpărat anul trecut. Anunţul l-au găsit în internet, alte animale au mai procurat de la gospodarii din satele megieşe. În toamnă au apreciat productivitatea lor, lăsându-le numai pe cele tinere şi cu mult lapte. Tot anul trecut au procurat cinci purcei de rasă olandeză şi câteva viţele. Acum numărul porcinelor a ajuns la 40. În primăvară au început construcţia stânei şi au finalizat-o în luna august. Totodată, au construit adăposturi pentru porcine şi vite.

- Nu ne-am decis dintr-odată să procurăm un aparat de muls, deoarece ne gândeam să folosim banii rămaşi în alte scopuri. Dar s-a întâmplat că, odată, ne-au părăsit ciobanii. Au plecat fără a ne spune motivul. Ne-am chinuit câteva zile împreună cu tata şi câţiva consăteni care ne-au sărit în ajutor. Când ne-a plesnit răbdarea, am contactat un proprietar de oi de la Cucuruzeni, care avea un astfel de aparat. Peste câteva zile l-am şi instalat. Mai greu a fost să deprindem animalele să intre în boxe, dar, până la urmă, s-au deprins. Acum, ele au reflexul deja format - intră singure, unde le aşteaptă raţia de furaj combinat.

Mulsul a schimbat radical calitatea producţiei, dar a facilitat şi lucrul ciobanilor. Cu ajutorul aparatului, cele 200 de oi sunt mulse în decurs de o oră. După calculele proprietarului, productivitatea muncii aici a crescut de aproape patru ori. În perspectivă, va mări şeptelul până la 500 de capete şi mai are unele idei interesante, de perspectivă. Doreşte să deschidă aici o secţie de ambalare în vacuum a brânzei de oi, procedeu neîntâlnit, deocamdată, pe piaţa moldovenească.

- Vânzarea producţiei am început-o cam anevoios, încercând s-o comercializăm în pieţele agricole ale Chişinăului. Până la urmă, am reuşit să găsim un client permanent, care vine zilnic cu maşina şi ne ia caşul chiar de la fermă, achitându-ne costul pe loc, zice proprietarul.
Ghenadie nu regretă că a ales anume oieritul. Încă pe când avea şase ani, bunicul de pe mamă de la Ţânţăreni le-a făcut cadou şapte oi, pe care în copilărie le-a îngrijit împreună cu fratele său.

„Aţi mai scris despre Vlad Popa, proprietar de oi de la Ţânţăreni, al cărui strămoş, Toader Popa, era pomenit în anuarul SOCEC al României Mari ca proprietar de oi şi comerciant de brânzeturi şi pielicele. El este şi strămoşul nostru, bunica fiind nepoata lui. Încă din timpuri străvechi, oieritul a fost una din îndeletnicirile noastre principale, şi ar fi un mare păcat dacă ar dispare din viaţa moldoveanului. S-au schimbat totuşi nişte lucruri. Unui sătean, bunăoară, nu-i prea iese la socoteală să întreţină până la 10 oi. Nu este rentabil, el devine argatul ciobanului şi al oilor sale. E mai lesne să întreţii 400-500 de oi, având spaţii corespunzătoare, aparate, dar şi ciobani pregătiţi să lucreze cu tehnica de muls.
Nevoia m-a dus la stână. Ştiţi prea bine cum e să trăieşti în sat de la o cotă de pământ - doar să supravieţuieşti, ne spune Ion Coadă, unul dintre cei trei baci. Oile mi-au plăcut întotdeauna. Eram deprins şi cu munca grea de la stână, dar condiţiile de lucru pe care ni le oferă Ghenadie sunt foarte bune. E o plăcere să munceşti aici. Avem mai mult timp liber, pe care îl folosim pentru a ne îmbunătăţi condiţiile noastre de trai. Vă asigur: e mai bine chiar decât acasă la noi. E o minune să vezi antenă-satelit pe acoperişul casei în care trăiesc ciobanii. Totodată, avem şi bucătărie cu aragaz, şi toate cele necesare”.

„Salariul e bunişor, dar proprietarul ne-a făgăduit că ni-l va mări odată cu dublarea numărului de oi”, ne spune Ion Broiecu, alt cioban, originar din Mihalaşa.
Acum o lună, la stâna lui Ghenadie a fost organizat un seminar republican la care au participat peste 50 de persoane din republică, între ei şi specialişti în oierit de la sudul republicii, cei mai pricepuţi în creşterea ovinelor.

„Cei de la sud s-au mirat, deşi pe ei nu ai cum să-i zgudui cu ceva ce ţine de viaţa unei stâne. Anul trecut, am fost şi eu la nişte seminare la sudul republicii, unde am aflat multe informaţii utile pentru munca mea”, continuă Ghenadie. Are multe idei pe care le materializează treptat. S-a gândit ca ar fi bine ca pentru miniferma sa de 40 de porcine să folosească drept hrană zerul, un produs bogat în proteine, hrană ideală pentru aceste animale. De asemenea, are stocate sute de tone de fân, alt furaj cu care pot fi hrănite taurinele pentru lapte şi carne.
„Cred că moldoveanul nostru, care a câştigat nişte bani în străinătate, trebuie să-şi investească venitul într-o afacere profitabilă. Dar afacerea devine profitabilă atunci când foloseşti tehnologii şi metode noi, care fac producţia competitivă. Nu ezitaţi să vă încercaţi puterile! Nu suntem mai puţin descurcăreţi decât europenii. Am fost dezorientaţi în timpul colhozurilor, când era interzisă orice iniţiativă. Trăim alte timpuri şi trebuie să folosim noile posibilităţi”, îndeamnă lumea proprietarul de oi de la Negureni.

Un articol de:
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 13 Noiembrie 2018, ora: 08:28

Fuga capitalului din Rusia A CRESCUT de trei ori în acest an

În perioada ianuarie-octombrie 2018, ieșirile de capital din Rusia au ajuns la 42,2 miliarde de dolari, adică de trei ori mai mult față de aceeași perioadă a anului trecut, potrivit datelor publicate de Banca Centrală a Rusiei.

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 13 Noiembrie 2018, ora: 08:01

La 13 noiembrie 1594, creditorii turci din Bucureşti au fost ucişi din ordinul lui Mihai Viteazul. Mihai Viteazu, fost stolnic al curţii lui Mihnea Turcitul şi ban al Craiovei, în timpul domniei lui Alexandru cel Rău, a devenit voievod al Ţării Româneşti în septembrie...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 13 Noiembrie 2018, ora: 07:55

flash Descoperire ÎNFIORĂTOARE la Nisporeni. Cadavrul unui bărbat, găsit într-un şanţ de pe marginea drumului

Descoperire înspăimântătoare în oraşul Nisporeni. Cadavrul unui bărbat a fost găsit într-un şanţ de pe marginea drumului, ieri, în jurul orei 20.00, de către un trecător. Speriat, acesta a sunat la serviciul unic 112. Imediat, la locul incidentului s-a...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 13 Noiembrie 2018, ora: 07:50

Fâşia Gaza a cunoscut luni până târziu în noapte o escaladare bruscă a tensiunii, armata israeliană ripostând faţă de lansarea a sute de rachete palestiniene, în cadrul unor ostilităţi ce reînvie spectrul unui nou conflict în enclavă,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 13 Noiembrie 2018, ora: 07:43

Un val de aer siberian lovește spațiul românesc. Meteorologii anunţă IARNĂ AUTENTICĂ peste doar câteva zile

Un val de aer siberian lovește spațiul românesc. Meteorologii anunţă IARNĂ AUTENTICĂ peste doar câteva zile

Un val de aer siberian loveşte România şi ne pregătim de o vreme ca de început de iarnă. Temperaturile vor scădea până la pragul îngheţului, chiar şi în timpul zilei. Pe creste va fi viscol, iar în sudul ţării ar putea apărea primii fulgi de...

( ) Citeşte tot articolul

Horoscop 13 Noiembrie 2018, ora: 04:42

HOROSCOP 13 NOIEMBRIE. Cad în sfârșit bani din cer pentru nativii unei zodii!

Horoscop zilnic 13 noiembrie. Află ce ți-au hărăzit astrele pentru ziua de marți.

( ) Citeşte tot articolul

Bună Dimineața 13 Noiembrie 2018, ora: 00:50

Statul acesta, creat prin anii ’90 ai secolului trecut, este ca o fată mare, care ba vrea să se mărite, ba nu vrea, ba-i îndrăzneață, ba-i prea timidă. Și așa, ani de ani, nu se mai mărită și… nici nu știi cum poate rămâne fată bătrână. Apoi, vai de...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 13 Noiembrie 2018, ora: 00:06

Un designer autohton sparge tiparele modei. A creat colecţia care uneşte două generaţii

Un designer autohton sparge tiparele modei. A creat colecţia care uneşte două generaţii

Moda ultimei generații sovietice și a primei generații independente au reînviat. Totul graţie designerului autohton Lilia Moraru, care a creat o colecție pentru toamnă-iarnă. Prezentarea ținutelor a avut loc aseară, în cadrul Alternative Fashion Show.

( ) Citeşte tot articolul

Frumusețe 13 Noiembrie 2018, ora: 00:01

Odată cu venirea toamnei și a vântului, pielea și mai ales buzele se usucă mai mult și mai des. Schimbările de temperatură, încălzirea contribuie, precum și anumite alimente, precum ananasul, papaya sau portocalele, contribuie și ele.

( ) Citeşte tot articolul

Sănătate 13 Noiembrie 2018, ora: 00:01

Creierul este un organ complex, care coordonează toate funcțiile importante ale organismului. Este foarte important să îl menții sănătos. Află care sunt greșelile zilnice care îți afectează creierul.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 12 Noiembrie 2018, ora: 23:36

Rusia nu îşi va retrage pacificatorii din Transnistria, pentru că, în caz contrar, acolo vor începe epurări naţionale. O declaraţie în acest sens a făcut membrul Comitetului pentru apărare şi securitate al Consiliului Federaţiei al Adunării Federale Ruse, Franţ...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 12 Noiembrie 2018, ora: 23:36

În ianuarie-septembrie 2018 exporturile de mărfuri au totalizat 1960,0 mil. dolari SUA, volum superior celui realizat în perioada corespunzătoare din anul 2017 cu 18,7%.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 12 Noiembrie 2018, ora: 19:14

Lista companiilor cu credite neperformante de peste 3 miliarde de lei din BEM, Banca Socială și Unibank

Lista companiilor cu credite neperformante de peste 3 miliarde de lei din BEM, Banca Socială și Unibank

Aproape 70 de companii au luat de la Banca de Economii, Banca Socială și Unibank credite neperformante în sumă de peste 3 miliarde de lei.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 12 Noiembrie 2018, ora: 16:56

Centrul Analitic Independent „Expert-Grup" lansează astăzi publicația „Impactul economic după 4 ani de implementare a Acordului de Asociere RM-UE" realizată în cadrul proiectului finanțat de Uniunea Europeană „Vizibilitate și comunicare pentru acțiunile...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 12 Noiembrie 2018, ora: 16:55

Trenul suburban de pasageri nr. 6826, Ungheni-Chișinău, va circula permanent cu un număr de 6 vagoane, care pot acomoda 568 de persoane pe scaune și încă 300 de persoane în picioare. Cele 2 garnituri a câte 3 vagoane, urmează să fie încălzite pe perioada rece a...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 12 Noiembrie 2018, ora: 16:06

Este concluzia la care ajuns Asociația Promo-LEX, exponenții căreia au participat astăzi la audierile Comisiei de anchetă „pentru elucidarea circumstanțelor de fapt și de drept privind imixtiunea Fundației „Otwarty Dialog” (Dialog Deschis) și a Ludmilei Kozlowska...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 12 Noiembrie 2018, ora: 16:04

Angajații companiei petroliere Bemol se bucură deja de adaosuri la salarii, în urma implementării de către Guvernul Filip a micii reforme fiscale, începând cu data de 1 octombrie. Într-o circulară internă, conducerea întreprinderii informează oamenii că vor...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 12 Noiembrie 2018, ora: 15:52

Anna Fotyga, deputatul european, care a participat alături de Maia Sandu la conferința organizată la Parlamentul European de Fundația Open Dialog, s-a dezis la scurt timp de ONG-ul condus de Ludmila Kozlovska. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 12 Noiembrie 2018, ora: 15:28

Curtea de Apel Chişinău a menţinut hotărârea instanţei primare privind arestul preşedintelui "Partidului Nostru" (PN), Renato Usatîi, a comunicat avocatul politicianului, Anatol Istrate.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 12 Noiembrie 2018, ora: 14:29

Un tren marfar a luat foc, astăzi, în apropiere de localitatea Stolniceni, raionul Ungheni. Două locomotive au fost parțial distruse. Pompierii au reușit să împiedice extinderea focului către vagoane. În urma incendiului nimeni nu a avut de suferit.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 12 Noiembrie 2018, ora: 14:23

Banca Mondială consideră că recent aprobatele amendamente la Legea privind declararea voluntară și stimularea fiscală sunt un pas înainte și îndeamnă autoritățile ca ele să intre în vigoare fără întârziere, transmite IPN cu referire la un comentariu...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 12 Noiembrie 2018, ora: 13:56

Fostul vicepremier Dmitri Rogozin, acum șeful agenției spațiale ruse, propune reintroducerea unei practici de pe vremea lui Stalin, aceea de a folosi proiectanții de echipamente drept cobai la testele de siguranță, scrie Moscow Times.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 12 Noiembrie 2018, ora: 13:14

Ai grijă de sănătatea ta în tinerețe, ca să fii „verde” la bătrânețe! Sănătatea bărbaților în noul produs B!tonic MAN

Ai grijă de sănătatea ta în tinerețe, ca să fii „verde” la bătrânețe! Sănătatea bărbaților în noul produs B!tonic MAN

Concurs inedit cu premii... pline de adrenalină lansat pe rețelele de socializare de către B!tonic Moldova, brand sănătos PREMIUM de suplimente alimentare germane.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 12 Noiembrie 2018, ora: 13:03

Trei persoane s-au ales cu amenzi și țigaretele confiscate, după ce au încercat să evite controlul vamal. Produsele din tutun au fost descoperite de vameșii de la Aeroport. În total, au fost reținute 13 000 de țigarete de diverse mărci, marcate cu timbru de acciz al RM.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 12 Noiembrie 2018, ora: 13:01

Pe bulevardul central și pe alte câteva străzi din centrul istoric al Chișinăului au fost montate indicatoare către principalele atracții turistice din oraș. Lucrările au fost executate de către Direcția generală locativ-comunală și amenajare în cadrul unui proiect...

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)