Astăzi 23 Februarie 2019, Sâmbătă - Ultima actualizare la 22 Februarie 2019
Abonamente

Interviu 9 August 2012, ora 05:33    Din editia print

Gianni Boninsegna: „Republica Moldova este un subiect de film”

Marime Font

Gianni Boninsegna este un jurnalist italian. „Cochetează” cu RM timp de peste zece ani. 

Spune că a găsit Moldova la prima vizită foarte săracă şi închisă, dar nu a considerat aceasta un minus, ci o oportunitate. O ţară săracă poate deveni una bogată, şi-a zis el. Astfel, de câţiva ani coordonează mai multe proiecte în domeniul energetic. Este, aşa cum îi place să spună, o punte între RM şi investitorii străini care vor să facă afaceri în ţara noastră. De fiecare dată când are oportunitatea nu se eschivează să spună că RM este o ţară frumoasă, este locul strategic favorabil investiţiilor, dar şi o cale deschisă spre CSI. Gianni spune că vrea să lase toate activităţile din Italia pentru RM, iar acest lucru se va întâmpla în curând.

Cine este Gianni Boninsegna?

- Sunt italian. Am venit în RM prima oară în anul 1999. Pe atunci eram sportiv de performanţă. Din 1999 vin foarte des, în ultimul timp chiar de câteva ori pe lună.


- Din ce motiv aţi hotărât să reveniţi în RM?

- Există două motive - viaţa privată, despre care aş dori să nu pomenesc, şi dorinţa de a face ceva pentru ţara voastră.

- Cum va gândeaţi că puteţi ajuta RM?

- Cu mai multe. În primul rând, cu obiectivitatea cu care încerc să vorbesc cu lumea străină, cu antreprenorii, spre exemplu, povestind ce se întâmplă acum în ţara voastră şi ce eforturi se fac pentru a scoate RM din sărăcie. Pentru aceasta aveţi nevoie de investiţii.

- Ce faceţi acum în Italia?

- Am lăsat sportul pentru jurnalism. Acum lucrez în Italia, ca purtător de cuvânt pentru o echipă sportivă. Dar îmi propun să activez în RM, acum sunt în negocieri pentru a obţine o funcţie în domeniul investiţiilor străine. Vreau să fiu un fel de pod între investitorii străini şi autorităţile locale. Fără lipsă de modestie, cunosc bine limba română, cultura şi oportunităţile voastre.

- Cât timp v-a luat să cunoaşteţi atât de bine RM?

- În fiecare zi învăţ câte ceva. Nu cunosc totul, dar suficient de mult ca să pot ajuta RM. În ultimii ani, guvernarea este tot mai deschisă spre dezvoltare şi negocieri.

- Cum vi s-a părut RM la prima vizită?

- Mi s-a părut o ţară tipică din Europa de Est cu diferite probleme şi cu un regim care nu prea s-a ocupat de rezolvarea lor.

- Care erau problemele care vi se păreau stringente?

- Era evident că lumea, în special de la sate, se descurca greu şi că infrastructura statală era foarte limitată. Atunci, sincer, nu vedeam un viitor bun pentru RM. Cel mai greu era faptul că societatea şi guvernarea erau închise. Nici acum lumea nu trăieşte foarte bine, dar există o speranţă.

- Cum aţi putea caracteriza oamenii de aici, aşa cum i-aţi văzut atunci?

- Oamenii au demnitate, sunteţi un popor care nu deranjează pe nimeni, în străinătate nu sunt „incidente” cu moldovenii. Aveţi un comportament bun şi susţineţi bătrânii noştri de aici. Sunteţi buni şi aici, şi peste hotare. Moldoveanul este muncitor. Aş vrea ca el să aibă posibilitatea să muncească la el acasă, şi nu departe de cei dragi.

- De ce credeţi că moldovenii nu fac afaceri acasă, dar pleacă la munci grele peste hotare?

- E o situaţie firească. Încă nu sunt condiţii potrivite aici. Este nevoie de o schimbare foarte mare. Dar problema este că lumea vrea să vadă rezultate concrete de la azi la mâine, dar nu este aşa, din păcate. Sunt necesare schimbări în toate domeniile - legislaţie, siguranţă în domeniul judecătoresc, în domeniul fiscal. Din câte se observă, noua guvernare încearcă să schimbe aceste aspecte. Pe timpul comuniştilor era mai greu.

- De ce?

- Nimeni nu vrea să investească într-o ţară unde trebuie să „mulţumeşti” pe fiecare. Şi apoi, nu eşti apărat de către sistemul judecătoresc. Lumea are nevoie de siguranţă, şi nu de un singur punct de referire - PCRM. Nu mi se pare corect ca totul să fie controlat de către un grup de persoane.

- În ce domeniu se poate investi în RM?

- Există sectoare-cheie. Spre exemplu, în sectorul energetic aţi văzut mari mişcări în ultimii opt ani? Aţi mai auzit de interconectare energetică cu UE, de securitatea energetică, de energie alternativă? Mi se pare că nu... Investitorii acum au încredere, şi ştiţi de ce? Pentru că ei văd că la nivel înalt se creează condiţii favorabile. Eu cunosc multă lume care vrea să investească în domeniul energiei alternative, un sector care ar putea să creeze foarte multe locuri de muncă. Sunt implicat acum în mai multe proiecte din acest domeniu.

- Ce ştiu investitorii despre ţara unde vor să facă afaceri - RM?

- Investitorii nu sunt toţi la fel. Sunt persoane serioase şi pregătite, informate şi sunt din acei care cunosc foarte puţin despre RM şi cred că aici este ţara minunilor. Mulţi merg ca spre o aventură, dar adesea termină activitatea în scurt timp fără rezultat.

- Care este cel mai important lucru pe care trebuie să-l ştie un investitor despre RM?

- Sunt necesare cunoştinţele în domeniul economic şi legal.

- Cum se vede RM din exterior, din ceea ce cunoaşteţi dvs.?

- Din exterior este văzută ca o ţară care încearcă să crească. UE urmăreşte cum faceţi reformele şi în cât timp. RM este un subiect de film, fără glume.

- Chiar aşa?

- Și reprezentanţii europeni spun asta. Nu numai eu sper să fie cu adevărat o istorie de succes.

- În cât timp aţi învăţat limba română?

- Pentru un italian nu este atât de greu, trebuie să vrei. Vorbim o limbă latină şi foarte multe cuvinte sunt similare. Mi-a luat cam doi-trei ani.

- Cunoaşteţi şi limba rusă?

- Cu rusa e mai greu, cunosc ceva, dar încă nu mă exprim bine, oricum învăţ şi rusa.

- Vă este necesară?

- Depinde... în RM sunt foarte multe persoane care nu doresc să vorbească limba română. Cineva chiar nu ştie, altcineva pur şi simplu nu vrea. Pentru unii e comod, întrucât consideră că nu au nevoie de română.

- Dar se pare că dvs. aveţi nevoie, de ce?

- Pentru că româna este limba de stat.

- Cum vi se pare RM acum, după 13 ani?

- O ţară care a făcut progrese şi care ştie foarte bine că acestea nu sunt suficiente. Eu vreau să lansez un mesaj - este nevoie de răbdare, pentru că totul nu se poate face în puţin timp.

- În acest an au fost publicate două studii controversate despre RM. Unul cu privire la alcoolism, care spunea că suntem pe primul loc în Europa după consumul de alcool şi al doilea care zicea că fiecare a treia femeie de la noi s-ar fi prostituat măcar o dată în viaţă. Găsiţi un adevăr în ele?

- Nimeni nu a fost în RM pentru a găsi informaţii concrete şi veridice. Au fost prezentate cifre greşite, iar acest lucru a fost admis de Fundaţia Scelles din Franţa. În ceea ce ţine de alcool, chiar aveţi o problemă - consumul este ridicat şi printre tineri, şi printre persoanele mai în vârstă.

- Ce le spuneţi investitorilor despre RM?

- Moldova este atractivă din multe puncte de vedere. Este suficient să spui adevărul: că RM este o ţară strategică, din punct de vedere geografic, interesantă, forţa de muncă e mai ieftină şi este o uşă deschisă spre piaţa din CSI.

blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 19:29

Autoritățile de la Chișinău au informat astăzi Adunarea Parlamentară a OSCE despre imixtiunile grsolane ale Federației Ruse în procesul electoral din Republica Moldova. Deputatul democrat Sergiu Sîrbu s-a referit inclusiv la noul dosar fabricat de Moscova pe umele...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 19:27

Administrația Națională a Penitenciarelor din Republica Moldova dezminte, într-un comunicat de presă, informațiile tirajate de o parte a mass-media privind pretinsa înjunghiere a lui Veaceslav Platon, în Penitenciarul nr. 13.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 16:12

Rareori ți-e dat să vezi o criză de identitate a unei formațiuni politice în ajun de alegeri precum cea prin care trece astăzi blocul ACUM. Câteva zile în urmă, vicepreședintele Partidului Acțiune și Solidaritate; Mihai Popșoi, a surprins pe toată lumea,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 16:11

Declanșarea de către Rusia a unui dosar penal în care ar figura Vlad Plahotniuc, poartă un evident caracter electoral câtă vreme acest lucru se întâmplă cu două zile înainte de alegerile din R.Moldova. De această părere este analistul politic Ion...

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 22 Februarie 2019, ora: 16:00

Istoria limbii române: Câte cuvinte am moștenit din latină?

Istoria limbii române: Câte cuvinte am moștenit din latină?

Când vorbim despre viața cuvintelor românești trebuie să începem cu... începutul: am arătat în episodul precedent că limba română continuă latina, limba-mamă. Este un adevăr pe care nu mă sfiesc să-l repet ori de câte ori voi avea prilejul s-o...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 15:59

Fostul președinte al filialei Botanica a PPDA, Sergiu Cibotăreanu, susține că formațiunea condusă de Andrei Năstase nu este nici pe departe una proeuropeană. Potrivit lui, partidul format pe baza mișcării protestatare din 2015 a deviat foarte mult de la traseul său inițial....

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 15:58

Mai mulți artiști iluștri își exprimă încrederea că PDM poate continua schimbările bune din Moldova, așa cum a făcut-o și în ultimii ani. Ei declară, în câteva mesaje live pe Facebook, că vor vota pentru Moldova și pentru fapte, nu vorbe, la alegerile...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 15:56

Unul din autoturismele care asigura protecția în cortegiul prezidențial a fost accidentat astăzi, în timp ce se afla în misiune.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 15:55

Astăzi povara fiscală pe care un angajator o simte este mai mică decât în urmă cu trei ani. Acest lucru se datorează actualei guvernări, care trebuie să-și continue actvitatea și după alegerile din 24 februarie, susțin managerii centrului comercial Grand Hall, într-o...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 15:54

Departamentului american pentru Securitate Internă a creat o universitate falsă, Universitatea din Farmington, pentru a lansa o capacană și pentru a aresta studenții străini care încearcă să rămână pe teritoriul american în mod ilegal, relatează The Guardian.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 15:53

Preşedintele polonez, Andrzej Duda, şi omologul său lituanian, Dalia Grybauskaite, au semnat joi, la Varşovia, o declaraţie privind securitatea comună, care include coordonarea politicilor de apărare şi securitate ale celor două ţări în cadrul NATO şi al Uniunii Europene şi...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 13:50 de Ana Marchitan

Duminică, 24 februarie, în R. Moldova, vor avea loc alegeri parlamentare ordinare. Astfel, pentru prima dată, cetățenii vor alege cei 101 deputați conform sistemului electoral mixt. Adică, 50 dintre aceștia vor accede în Legislativ pe liste de partid, mandatele urmând să...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 13:40

Plahotniuc, în timpul vizitelor la Iurceni, Vărzărești, Zberoaia: vom continua investițiile în infrastructură, în crearea de locuri de muncă și condiții sociale mai bune aici și în toate satele din țară

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 13:14

Editorialistul Ziarului NAȚIONAL, Nicolae Negru, este convins că anunțul privind noul dosar penal deschis de ruși pe numele liderului Partidului Democrat (PD), Vlad Plahotniuc, are legătură directă cu alegerile parlamentare de duminică.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 12:51

Liderul Partidului Politic ȘOR, Ilan Șor și formațiunea sa sunt gata să preia responsabilitatea guvernării Republicii Moldova pentru a transforma și moderniza țara. Ilan Șor, care s-a arătat convins de victoria formațiunii sale la scrutinul parlamentar de duminică, a declarat la o...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 12:17

Ministerul Afacerilor Externe și Integrării Europene (MAEIE) a făcut publice adresele și datele de contact ale secțiilor de vot deschise peste hotare pentru alegerile parlamentare din 24 februarie 2019.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 12:13

Partidul Democrat din Moldova a sesizat astăzi mai multe instituții internaționale și observatorii acreditați să monitorizeze alegerile din 24 februarie 2019, în legătură cu implicarea abuzivă a Federației Ruse în alegerile din Republica Moldova. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 11:56

Mai muli susținători și simpatizanți ai binomului PAS-PPDA își manifestă public dezamăgirea față de ultimele acțiuni și declarații ale liderilor acestuia, Maia Sandu și Andrei Năstase. Internauții iau în furci atât angajamentul de a nu încheia nicio...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 11:44

Încă 8 familii din municipiul Orhei și-au realizat visul pe care îl are practic fiecare tânăr din Republica Moldova: administrația publică locală a orașului le-a înmânat cheile de la noile apartamente sociale, pe care le-au primit în cadrul unui program...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 11:43

Biserica Ortodoxă Română condiționează recunoașterea autocefaliei Kievului

Biserica Ortodoxă Română condiționează recunoașterea autocefaliei Kievului

Biserica Ortodoxă Română (BOR) cere garanții scrise privind pastrarea identitatii culturale si lingvistice pentru parohiile românești din Bucovina și pune alte câteva condiții pentru recunoașterea Bisericii Ortodoxe a Ucrainei.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 11:32

Cetățenii așteaptă ca proiectele bune pentru Moldova, implementate de actuala Guvernare, să continue și după alegerile parlamentare din 24 februarie. Liderul, PDM, Vlad Plahotniuc, și vicepreședinții formațiunii, Andrian Candu și Pavel Filip, au îndemnat alegătorii,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 11:27

Legăturile dintre președintele moldovean, Igor Dodon, și cel rus, Vladimir Putin, au o componentă financiară directă. Astfel, cel puțin 70.000 de euro au intrat în contul fundației “Din suflet”, a Galinăi Dodon (soția președintelui Republicii Moldova).

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 10:20

Organele de drept din Federația Rusă i-au mai deschis un dosar penal liderului Partidului Democrat (PD), Vlad Plahotniuc, iar acest lucru se întâmplă cu două zile înaintea alegerilor parlamentare din 24 februarie, scrie ziarulnational.md

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Februarie 2019, ora: 10:00

S-a dezlantuit cerul deasupra orasului. Dupa cateva zile de vreme insorita, a inceput sa ninga in capitala. De astazi vremea se raceste. Meteorologii au anuntat cod galben de schimbare brusca a vremii, valabil pana sambata.

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)