Astăzi 17 Noiembrie 2018, Sâmbătă - Ultima actualizare la 16 Noiembrie 2018
Abonamente

Interviu 9 August 2012, ora 05:33    Din editia print

Gianni Boninsegna: „Republica Moldova este un subiect de film”

Marime Font

Gianni Boninsegna este un jurnalist italian. „Cochetează” cu RM timp de peste zece ani. 

Spune că a găsit Moldova la prima vizită foarte săracă şi închisă, dar nu a considerat aceasta un minus, ci o oportunitate. O ţară săracă poate deveni una bogată, şi-a zis el. Astfel, de câţiva ani coordonează mai multe proiecte în domeniul energetic. Este, aşa cum îi place să spună, o punte între RM şi investitorii străini care vor să facă afaceri în ţara noastră. De fiecare dată când are oportunitatea nu se eschivează să spună că RM este o ţară frumoasă, este locul strategic favorabil investiţiilor, dar şi o cale deschisă spre CSI. Gianni spune că vrea să lase toate activităţile din Italia pentru RM, iar acest lucru se va întâmpla în curând.

Cine este Gianni Boninsegna?

- Sunt italian. Am venit în RM prima oară în anul 1999. Pe atunci eram sportiv de performanţă. Din 1999 vin foarte des, în ultimul timp chiar de câteva ori pe lună.


- Din ce motiv aţi hotărât să reveniţi în RM?

- Există două motive - viaţa privată, despre care aş dori să nu pomenesc, şi dorinţa de a face ceva pentru ţara voastră.

- Cum va gândeaţi că puteţi ajuta RM?

- Cu mai multe. În primul rând, cu obiectivitatea cu care încerc să vorbesc cu lumea străină, cu antreprenorii, spre exemplu, povestind ce se întâmplă acum în ţara voastră şi ce eforturi se fac pentru a scoate RM din sărăcie. Pentru aceasta aveţi nevoie de investiţii.

- Ce faceţi acum în Italia?

- Am lăsat sportul pentru jurnalism. Acum lucrez în Italia, ca purtător de cuvânt pentru o echipă sportivă. Dar îmi propun să activez în RM, acum sunt în negocieri pentru a obţine o funcţie în domeniul investiţiilor străine. Vreau să fiu un fel de pod între investitorii străini şi autorităţile locale. Fără lipsă de modestie, cunosc bine limba română, cultura şi oportunităţile voastre.

- Cât timp v-a luat să cunoaşteţi atât de bine RM?

- În fiecare zi învăţ câte ceva. Nu cunosc totul, dar suficient de mult ca să pot ajuta RM. În ultimii ani, guvernarea este tot mai deschisă spre dezvoltare şi negocieri.

- Cum vi s-a părut RM la prima vizită?

- Mi s-a părut o ţară tipică din Europa de Est cu diferite probleme şi cu un regim care nu prea s-a ocupat de rezolvarea lor.

- Care erau problemele care vi se păreau stringente?

- Era evident că lumea, în special de la sate, se descurca greu şi că infrastructura statală era foarte limitată. Atunci, sincer, nu vedeam un viitor bun pentru RM. Cel mai greu era faptul că societatea şi guvernarea erau închise. Nici acum lumea nu trăieşte foarte bine, dar există o speranţă.

- Cum aţi putea caracteriza oamenii de aici, aşa cum i-aţi văzut atunci?

- Oamenii au demnitate, sunteţi un popor care nu deranjează pe nimeni, în străinătate nu sunt „incidente” cu moldovenii. Aveţi un comportament bun şi susţineţi bătrânii noştri de aici. Sunteţi buni şi aici, şi peste hotare. Moldoveanul este muncitor. Aş vrea ca el să aibă posibilitatea să muncească la el acasă, şi nu departe de cei dragi.

- De ce credeţi că moldovenii nu fac afaceri acasă, dar pleacă la munci grele peste hotare?

- E o situaţie firească. Încă nu sunt condiţii potrivite aici. Este nevoie de o schimbare foarte mare. Dar problema este că lumea vrea să vadă rezultate concrete de la azi la mâine, dar nu este aşa, din păcate. Sunt necesare schimbări în toate domeniile - legislaţie, siguranţă în domeniul judecătoresc, în domeniul fiscal. Din câte se observă, noua guvernare încearcă să schimbe aceste aspecte. Pe timpul comuniştilor era mai greu.

- De ce?

- Nimeni nu vrea să investească într-o ţară unde trebuie să „mulţumeşti” pe fiecare. Şi apoi, nu eşti apărat de către sistemul judecătoresc. Lumea are nevoie de siguranţă, şi nu de un singur punct de referire - PCRM. Nu mi se pare corect ca totul să fie controlat de către un grup de persoane.

- În ce domeniu se poate investi în RM?

- Există sectoare-cheie. Spre exemplu, în sectorul energetic aţi văzut mari mişcări în ultimii opt ani? Aţi mai auzit de interconectare energetică cu UE, de securitatea energetică, de energie alternativă? Mi se pare că nu... Investitorii acum au încredere, şi ştiţi de ce? Pentru că ei văd că la nivel înalt se creează condiţii favorabile. Eu cunosc multă lume care vrea să investească în domeniul energiei alternative, un sector care ar putea să creeze foarte multe locuri de muncă. Sunt implicat acum în mai multe proiecte din acest domeniu.

- Ce ştiu investitorii despre ţara unde vor să facă afaceri - RM?

- Investitorii nu sunt toţi la fel. Sunt persoane serioase şi pregătite, informate şi sunt din acei care cunosc foarte puţin despre RM şi cred că aici este ţara minunilor. Mulţi merg ca spre o aventură, dar adesea termină activitatea în scurt timp fără rezultat.

- Care este cel mai important lucru pe care trebuie să-l ştie un investitor despre RM?

- Sunt necesare cunoştinţele în domeniul economic şi legal.

- Cum se vede RM din exterior, din ceea ce cunoaşteţi dvs.?

- Din exterior este văzută ca o ţară care încearcă să crească. UE urmăreşte cum faceţi reformele şi în cât timp. RM este un subiect de film, fără glume.

- Chiar aşa?

- Și reprezentanţii europeni spun asta. Nu numai eu sper să fie cu adevărat o istorie de succes.

- În cât timp aţi învăţat limba română?

- Pentru un italian nu este atât de greu, trebuie să vrei. Vorbim o limbă latină şi foarte multe cuvinte sunt similare. Mi-a luat cam doi-trei ani.

- Cunoaşteţi şi limba rusă?

- Cu rusa e mai greu, cunosc ceva, dar încă nu mă exprim bine, oricum învăţ şi rusa.

- Vă este necesară?

- Depinde... în RM sunt foarte multe persoane care nu doresc să vorbească limba română. Cineva chiar nu ştie, altcineva pur şi simplu nu vrea. Pentru unii e comod, întrucât consideră că nu au nevoie de română.

- Dar se pare că dvs. aveţi nevoie, de ce?

- Pentru că româna este limba de stat.

- Cum vi se pare RM acum, după 13 ani?

- O ţară care a făcut progrese şi care ştie foarte bine că acestea nu sunt suficiente. Eu vreau să lansez un mesaj - este nevoie de răbdare, pentru că totul nu se poate face în puţin timp.

- În acest an au fost publicate două studii controversate despre RM. Unul cu privire la alcoolism, care spunea că suntem pe primul loc în Europa după consumul de alcool şi al doilea care zicea că fiecare a treia femeie de la noi s-ar fi prostituat măcar o dată în viaţă. Găsiţi un adevăr în ele?

- Nimeni nu a fost în RM pentru a găsi informaţii concrete şi veridice. Au fost prezentate cifre greşite, iar acest lucru a fost admis de Fundaţia Scelles din Franţa. În ceea ce ţine de alcool, chiar aveţi o problemă - consumul este ridicat şi printre tineri, şi printre persoanele mai în vârstă.

- Ce le spuneţi investitorilor despre RM?

- Moldova este atractivă din multe puncte de vedere. Este suficient să spui adevărul: că RM este o ţară strategică, din punct de vedere geografic, interesantă, forţa de muncă e mai ieftină şi este o uşă deschisă spre piaţa din CSI.

blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 16 Noiembrie 2018, ora: 17:01

Preşedintele Partidului Democrat din Moldova, Vlad Plahotniuc, s-a întâlnit vineri cu noul ambasador al Statelor Unite ale Americii la Chişinău, Excelenţa Sa Dereck J. Hogan. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Noiembrie 2018, ora: 15:53

Fundația Open Dialog a făcut lobby în favoarea lui Veaceslav Platon, ca să-l ajute să scape de închisoare. Acest lucru este recunoscut de către deputații liberali, care au refuzat să-și delege reprezentanții în comisia de anchetă în cazul ”Open Dialog....

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Noiembrie 2018, ora: 15:51

Întreg raportul Comisiei de anchetă „Open Dialog” a fost obținut de reporterii Deschide.MD, inclusiv paginile cu parafă secretă. Documentul a fost votat astăzi în plen după trei ore de audieri și dezbateri.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Noiembrie 2018, ora: 14:56

 Fundaţia Open Dialog este un vehicul şi o schemă folosită de Serviciile Secrete ale Federaţiei Ruse împotriva statelor cum sunt: ţările baltice, Polonia, Ucraina şi Republica Moldova. Declaraţia a fost făcută de preşedintele Parlamentului, Andrian Candu, după ce astăzi...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Noiembrie 2018, ora: 14:53

Acțiunea subversivă a Fundației Open Dialog împotriva Republicii Moldova, în care au fost atrași Maia Sandu și Andrei Năstase este una fără precedent în istoria Republicii Moldova. Este declarația deputatului PDM Sergiu Sîrbu, făcută după prezentarea raportului...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Noiembrie 2018, ora: 13:34

Trustul de presă finanțat de oligarhii Victor Țopa și Veacesla Platon, unul fugar, iar altul condamnat la 18 ani de pușcărie, tirajează un nou fake news de cea mai joasă speță. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Noiembrie 2018, ora: 12:43

Fundația "Open Dialog" ar fi fost finanțată din banii scoși ilegal din Federația Rusă prin vestitul Laundromat. Prin Moldinconbank, controlat de raiderul numărul unu din CSI, Veaceslav Platon, au fost spălate doar în perioada 2010 - 2014 peste 20 de miliarde dolari,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Noiembrie 2018, ora: 11:39

FOTO // Schema din raportul SECRET prezentat în Parlament. Finanțarea Open Dialog din Laundromat

FOTO // Schema din raportul SECRET prezentat în Parlament. Finanțarea Open Dialog din Laundromat

Reporterii Deschide.MD au obținut schema din raportul SECRET prezentat în Parlament. Aceasta se referă la finanțarea fundației Open Dialog prin intermediul schemei de spălare de bani cunoscută drept Laundromat gândită și aplicată de controversatul Veaceslav Platon.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Noiembrie 2018, ora: 11:34

Purcari Wineries realizează un profit brut în creștere cu 29% la nouă luni, pe o cifra de afaceri pe plus cu 20%

În primele 9 luni din 2018, Purcari Wineries a înregistrat vânzări nete în valoare de 113,3 milioane de lei, o creștere cu 20% față de perioada similară a anului precedent.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Noiembrie 2018, ora: 11:29

Filip: R. Moldova are un sistem bancar puternic și frauda bancară nu se va mai putea repeta

Stabilizarea sistemului bancar este una dintre cele mai importante realizări ale Guvernului condus de Pavel Filip, de la învestirea sa, în anul 2016. Șeful Executivului a mai spus, în cadrul emisiunii În Profunzime, de la Pro TV Chișinău, că un sistem bancar stabil...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Noiembrie 2018, ora: 11:03

JENANT! Fake news-ul de la TASS și RIA Novosti este promovat de TV8!

Postul de televiziune TV8, afiliat PAS și PPDA promovat falsul grosolan, publicat de presa de la Moscova, potrivit căruia cetățenii moldoveni, aflați peste hotarele țării, ar trebui, la fiecare jumătate de an, să declare că sunt vii, pentru a primi pensii. TV8 publică și...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Noiembrie 2018, ora: 10:29

Parlamentul examinează astăzi raportul Comisiei de anchetă privind prezumata imixtiune în politica moldovenească a Fundației Open Dialog, condusă de Ludmila Kozlovska, expulzată din UE pentru spionaj în favoarea Rusiei.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Noiembrie 2018, ora: 09:51

ULTIMA ORĂ /// Un poliţist din Chişinău a fost găsit împuşcat în cap (FOTO)

Un poliţist de patrulare a fost găsit mort, în această dimineaţă, în jurul orei 8:30, pe strada Studenţilor, sectorul Râşcani.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Noiembrie 2018, ora: 09:20

Dacă duminică ar avea loc alegeri parlamentare, patru formațiuni politice ar accede în Legislativ, în baza votului pe liste. Este vorba despre PSRM, PDM, PAS și PPDA, arată datele celui mai recent sondaj realizat de IRI (International Republican Institute)

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Noiembrie 2018, ora: 09:02

Bucovina lui Eminescu

Profesorul Victor Crăciun, al cărui curs de literatură l-am audiat în studenție la Universitatea din Iași, l-a numit pe Eminescu, într-una din lucrările sale, „unificatorul spiritual al tuturor românilor, imediat după opera practică, făptuită de Al.I. Cuza la...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Noiembrie 2018, ora: 08:59

La Kyiv, piața de lângă Ambasada Rusiei va purta numele lui Boris Nemțov

La Kiev, lângă Ambasada Rusiei, urmeaza să apară Piața Boris Nemțov. Decizia a fost adoptată de Consiliul Municipal prin vot unanim, transmite Radio Liberty.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Noiembrie 2018, ora: 08:26

ACCIDENT GRAV în centrul Chișinăului. Doi oameni au ajuns la SPITAL

ACCIDENT GRAV în centrul Chișinăului. Doi oameni au ajuns la SPITAL

Doi oameni au ajuns la spital, după ce două maşini s-au ciocnit, noaptea trecută, în Capitală. Accidentul s-a produs la intersecția străzilor Kogălniceanu şi Pușkin. Victimele sunt pasagerii unuia dintre automobile şi s-au ales cu răni grave la picioare. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Noiembrie 2018, ora: 00:57

Ședința comună a Guvernelor României și Republicii Moldova va avea loc la 22 noiembrie la București, a declarat astăzi, în debutul ședinței Guvernului, premierul Pavel Filip.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Noiembrie 2018, ora: 00:11 de Ana Marchitan

reportaj Preotul care muncește în construcții peste hotare

Parohul bisericii din s. Teleșeuca, r-nul Dondușeni, a plecat în concediu în Franța pentru a-și cumpăra lemne de foc și a-și putea întreține familia

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Noiembrie 2018, ora: 00:06

Hotelul Mara din Sinaia angajează bucătari și ospătari din R. Moldova

Hotelul Mara din Sinaia angajează bucătari și ospătari din R. Moldova

Hotelul Mara este singurul hotel de pe Valea Prahovei care a făcut parte din lanţul hotelier Holiday Inn Resort.Ca urmare a deciziei de dezvoltare a serviciilor turistice oferite, căutăm persoane ambiţioase, etice şi dinamice care să se alăture echipei noastre.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Noiembrie 2018, ora: 18:15

O nouă premieră la Universitatea Tehnică din Moldova. În campusul universității a fost deschisă o sală de sport modernă, dotată cu sprijinul Fundaţiei lui Vlad Plahotniuc "Edelweiss". Studenții sunt impresionați de condițiile create și echipamentele performante, pe...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Noiembrie 2018, ora: 16:49

Proiectul Legii privind sistemul unitar de salarizare în sectorul bugetar a fost votat astăzi de Parlament, în prima lectură. Noua lege reglementează structura sistemului de salarizare, drepturile salariale și modalitatea de stabilire a salariului, iar angajații vor fi...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 15 Noiembrie 2018, ora: 14:03

Guvernul condus de Pavel Filip s-a deplasat astăzi la Drochia, acolo unde se desfăşoară o şedinţă comună cu autorităţile locale. Descinderea în nordul ţării face parte din strategia de comunicare a Executivului cu exponenţii administraţiilor publice, dar şi cu oamenii simpli.

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)