Astăzi 25 Iunie 2019, Marţi - Ultima actualizare la ora 17:00
Abonamente

Interviu 9 August 2012, ora 05:33    Din editia print

Gianni Boninsegna: „Republica Moldova este un subiect de film”

Marime Font

Gianni Boninsegna este un jurnalist italian. „Cochetează” cu RM timp de peste zece ani. 

Spune că a găsit Moldova la prima vizită foarte săracă şi închisă, dar nu a considerat aceasta un minus, ci o oportunitate. O ţară săracă poate deveni una bogată, şi-a zis el. Astfel, de câţiva ani coordonează mai multe proiecte în domeniul energetic. Este, aşa cum îi place să spună, o punte între RM şi investitorii străini care vor să facă afaceri în ţara noastră. De fiecare dată când are oportunitatea nu se eschivează să spună că RM este o ţară frumoasă, este locul strategic favorabil investiţiilor, dar şi o cale deschisă spre CSI. Gianni spune că vrea să lase toate activităţile din Italia pentru RM, iar acest lucru se va întâmpla în curând.

Cine este Gianni Boninsegna?

- Sunt italian. Am venit în RM prima oară în anul 1999. Pe atunci eram sportiv de performanţă. Din 1999 vin foarte des, în ultimul timp chiar de câteva ori pe lună.


- Din ce motiv aţi hotărât să reveniţi în RM?

- Există două motive - viaţa privată, despre care aş dori să nu pomenesc, şi dorinţa de a face ceva pentru ţara voastră.

- Cum va gândeaţi că puteţi ajuta RM?

- Cu mai multe. În primul rând, cu obiectivitatea cu care încerc să vorbesc cu lumea străină, cu antreprenorii, spre exemplu, povestind ce se întâmplă acum în ţara voastră şi ce eforturi se fac pentru a scoate RM din sărăcie. Pentru aceasta aveţi nevoie de investiţii.

- Ce faceţi acum în Italia?

- Am lăsat sportul pentru jurnalism. Acum lucrez în Italia, ca purtător de cuvânt pentru o echipă sportivă. Dar îmi propun să activez în RM, acum sunt în negocieri pentru a obţine o funcţie în domeniul investiţiilor străine. Vreau să fiu un fel de pod între investitorii străini şi autorităţile locale. Fără lipsă de modestie, cunosc bine limba română, cultura şi oportunităţile voastre.

- Cât timp v-a luat să cunoaşteţi atât de bine RM?

- În fiecare zi învăţ câte ceva. Nu cunosc totul, dar suficient de mult ca să pot ajuta RM. În ultimii ani, guvernarea este tot mai deschisă spre dezvoltare şi negocieri.

- Cum vi s-a părut RM la prima vizită?

- Mi s-a părut o ţară tipică din Europa de Est cu diferite probleme şi cu un regim care nu prea s-a ocupat de rezolvarea lor.

- Care erau problemele care vi se păreau stringente?

- Era evident că lumea, în special de la sate, se descurca greu şi că infrastructura statală era foarte limitată. Atunci, sincer, nu vedeam un viitor bun pentru RM. Cel mai greu era faptul că societatea şi guvernarea erau închise. Nici acum lumea nu trăieşte foarte bine, dar există o speranţă.

- Cum aţi putea caracteriza oamenii de aici, aşa cum i-aţi văzut atunci?

- Oamenii au demnitate, sunteţi un popor care nu deranjează pe nimeni, în străinătate nu sunt „incidente” cu moldovenii. Aveţi un comportament bun şi susţineţi bătrânii noştri de aici. Sunteţi buni şi aici, şi peste hotare. Moldoveanul este muncitor. Aş vrea ca el să aibă posibilitatea să muncească la el acasă, şi nu departe de cei dragi.

- De ce credeţi că moldovenii nu fac afaceri acasă, dar pleacă la munci grele peste hotare?

- E o situaţie firească. Încă nu sunt condiţii potrivite aici. Este nevoie de o schimbare foarte mare. Dar problema este că lumea vrea să vadă rezultate concrete de la azi la mâine, dar nu este aşa, din păcate. Sunt necesare schimbări în toate domeniile - legislaţie, siguranţă în domeniul judecătoresc, în domeniul fiscal. Din câte se observă, noua guvernare încearcă să schimbe aceste aspecte. Pe timpul comuniştilor era mai greu.

- De ce?

- Nimeni nu vrea să investească într-o ţară unde trebuie să „mulţumeşti” pe fiecare. Şi apoi, nu eşti apărat de către sistemul judecătoresc. Lumea are nevoie de siguranţă, şi nu de un singur punct de referire - PCRM. Nu mi se pare corect ca totul să fie controlat de către un grup de persoane.

- În ce domeniu se poate investi în RM?

- Există sectoare-cheie. Spre exemplu, în sectorul energetic aţi văzut mari mişcări în ultimii opt ani? Aţi mai auzit de interconectare energetică cu UE, de securitatea energetică, de energie alternativă? Mi se pare că nu... Investitorii acum au încredere, şi ştiţi de ce? Pentru că ei văd că la nivel înalt se creează condiţii favorabile. Eu cunosc multă lume care vrea să investească în domeniul energiei alternative, un sector care ar putea să creeze foarte multe locuri de muncă. Sunt implicat acum în mai multe proiecte din acest domeniu.

- Ce ştiu investitorii despre ţara unde vor să facă afaceri - RM?

- Investitorii nu sunt toţi la fel. Sunt persoane serioase şi pregătite, informate şi sunt din acei care cunosc foarte puţin despre RM şi cred că aici este ţara minunilor. Mulţi merg ca spre o aventură, dar adesea termină activitatea în scurt timp fără rezultat.

- Care este cel mai important lucru pe care trebuie să-l ştie un investitor despre RM?

- Sunt necesare cunoştinţele în domeniul economic şi legal.

- Cum se vede RM din exterior, din ceea ce cunoaşteţi dvs.?

- Din exterior este văzută ca o ţară care încearcă să crească. UE urmăreşte cum faceţi reformele şi în cât timp. RM este un subiect de film, fără glume.

- Chiar aşa?

- Și reprezentanţii europeni spun asta. Nu numai eu sper să fie cu adevărat o istorie de succes.

- În cât timp aţi învăţat limba română?

- Pentru un italian nu este atât de greu, trebuie să vrei. Vorbim o limbă latină şi foarte multe cuvinte sunt similare. Mi-a luat cam doi-trei ani.

- Cunoaşteţi şi limba rusă?

- Cu rusa e mai greu, cunosc ceva, dar încă nu mă exprim bine, oricum învăţ şi rusa.

- Vă este necesară?

- Depinde... în RM sunt foarte multe persoane care nu doresc să vorbească limba română. Cineva chiar nu ştie, altcineva pur şi simplu nu vrea. Pentru unii e comod, întrucât consideră că nu au nevoie de română.

- Dar se pare că dvs. aveţi nevoie, de ce?

- Pentru că româna este limba de stat.

- Cum vi se pare RM acum, după 13 ani?

- O ţară care a făcut progrese şi care ştie foarte bine că acestea nu sunt suficiente. Eu vreau să lansez un mesaj - este nevoie de răbdare, pentru că totul nu se poate face în puţin timp.

- În acest an au fost publicate două studii controversate despre RM. Unul cu privire la alcoolism, care spunea că suntem pe primul loc în Europa după consumul de alcool şi al doilea care zicea că fiecare a treia femeie de la noi s-ar fi prostituat măcar o dată în viaţă. Găsiţi un adevăr în ele?

- Nimeni nu a fost în RM pentru a găsi informaţii concrete şi veridice. Au fost prezentate cifre greşite, iar acest lucru a fost admis de Fundaţia Scelles din Franţa. În ceea ce ţine de alcool, chiar aveţi o problemă - consumul este ridicat şi printre tineri, şi printre persoanele mai în vârstă.

- Ce le spuneţi investitorilor despre RM?

- Moldova este atractivă din multe puncte de vedere. Este suficient să spui adevărul: că RM este o ţară strategică, din punct de vedere geografic, interesantă, forţa de muncă e mai ieftină şi este o uşă deschisă spre piaţa din CSI.

blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 25 Iunie 2019, ora: 16:52

Ministerului de Externe al Ucrainei, Pavel Klimkin, a anunțat pe pagina sa pe Facebook că Ucraina își recheamă ambasadorul său de la Consiliul Europei după adoptarea rezoluției, ceea ce face posibil ca revenirea delegația rusă în cadrul APCE, informeaza GLAVRED.INFO

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Iunie 2019, ora: 16:40

 În baza unei informații depuse de un judecător în adresa Consiliului Superior al Magistraturii, mai mulți șefi de instanțe au fost înlăturați de la exercitarea funcției până la pronunțarea unei decizii a Inspecției judiciare pe acest caz, informeaza Ziarul...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Iunie 2019, ora: 16:36

 Un PSD-ist de la București (Dinu SOCOTAR), un pro-european (Andrei NĂSTASE) și un pro-rus (Vlad BĂTRÎNCEA) de la Chișinău, plus alți politicieni zăpăciți din mai multe țări europene au votat în favoarea revenirii Rusiei în Adunarea Parlamentară a Consiliului...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Iunie 2019, ora: 16:22

Unionistul Ion Leașcenco a comentat votul de astăzi al liderului PPDA Andrei Nastase pentru revenirea delegației Federației Ruse in cadrul APCE.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Iunie 2019, ora: 16:15

 Fostul speacker Andrian Candu critică votul lui Andrei Năstase pentru revenirea Rusiei la APCE. Mai mult decât atât, democratul se întreabă dacă nu cumva „sumele primite de Dodon pentru „ȋntreținere” de la Moscova, se ȋmpart la 3?"...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Iunie 2019, ora: 15:54

Nu au trecut decât câteva ore de la alerta cu explozibil de azi dimineață de la Curtea de Apel Chișinău, că oamenii legii au fost anunțați din nou că sediul aceleiași instituții ar fi minat.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Iunie 2019, ora: 15:53

 Deputatul Igor Munteanu refuză să comenteze votul Pro-Rusia a colegului său din APCE din blocul ACUM, Andrei Năstase, informeaza deschide.md 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Iunie 2019, ora: 15:01

VIDEO /// Maia Sandu despre alegerea lui Năstase să susțină Rusia - „Eu răspund pentru votul colegului meu Mihai Popșoi”

VIDEO /// Maia Sandu despre alegerea lui Năstase să susțină Rusia - „Eu răspund pentru votul colegului meu Mihai Popșoi”

Sandu a refuzat să comenteze explicit votul dat de co-președintele blocului politic ACUM, Andrei Năstase, la Adunarea Parlamentară a Consiliului Europei (APCE).

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Iunie 2019, ora: 14:44

Artur Gumeniuc, consilierul lui Dodon - numit director adjunct la SIS /// Esaulenco a fost VOTAT de PSRM și ACUM în funcția de DIRECTOR al SIS

Artur Gumeniuc, consilierul lui Dodon - numit director adjunct la SIS /// Esaulenco a fost VOTAT de PSRM și ACUM în funcția de DIRECTOR al SIS

Comisia parlamentară securitate națională, apărare și ordine publică a votat proiectul de hotărâre a Parlamentului privind numirea lui Alexandr Esaulenco în funcția de director al Serviciului Informații și Securitate (SIS).

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Iunie 2019, ora: 14:00

Ședința Parlamentului Republicii Moldova din 25 iunie 2019. Ordinea de zi - DOC / VIDEO

Ședința Parlamentului Republicii Moldova din 25 iunie 2019. Ordinea de zi - DOC / VIDEO

Biroul permanent a adoptat ordinea de zi a ședinței în plen a Parlamentului Republicii Moldova. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Iunie 2019, ora: 13:45

Unul din şefii Mafiei din Napoli a evadat dintr-o închisoare din Uruguay. Metoda genială folosită

Unul din şefii Mafiei din Napoli a evadat dintr-o închisoare din Uruguay. Metoda genială folosită

Un mafiot italian e protagonistul unei scene demna de filmul "Prison Break".

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Iunie 2019, ora: 13:29

OPINIE Maia Sandu, invitată la București. Ce am putea oferi concret?

Maia Sandu, invitată la București. Ce am putea oferi concret?

M-a bucurat săptămâna trecută invitația dnei Dăncilă adresată dnei Maia Sandu de a face o vizită la București și cred că într-adevăr se impune un ”reset” în relațiile oficiale dintre cele două țări. Ar fi o ocazie să ne spălăm rușinea de a fi...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Iunie 2019, ora: 13:26

OPINIE /// Butoiul cu pulbere al Europei pare a se muta în Est

OPINIE /// Butoiul cu pulbere al Europei pare a se muta în Est

Estul pribegit al Europei se cutremură din temelii. Lumea rusească are probleme ontologice “la ea acasă”, în spațiul traditional de control ideologic (spațiul ex-sovietic). De la Tbilisi la Chișinău, de la Erevan la Kiev, tot vestul spațiului ex-sovietic cere...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Iunie 2019, ora: 13:24

România nu mai are scăpare! Ce vizează Vladimir Putin

România nu mai are scăpare! Ce vizează Vladimir Putin

România nu mai are scăpare. Rusia este într-o expansiune totală și ne atacă. Vladimir Putin nu se lasă și vizează un obiectiv strategic important.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Iunie 2019, ora: 13:17

Demisii în sistemul judecătoresc. Ion Druță, înlăturat temporar din funcția de președinte al CSJ

Demisii în sistemul judecătoresc. Ion Druță, înlăturat temporar din funcția de președinte al CSJ

Ion Druță înlăturat temporar din funcția de președinte al Curții Supreme de Justiție (CSJ). Interimatul funcției va fi asigurat de magistrata Tatiana Vieru. Decizia a fost luată azi de membrii Consiliului Superior al Magistraturii (CSM).

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Iunie 2019, ora: 13:14

Zelenski DEZAMĂGIT de votul pro-Rusia la APCE: Să văd cum cer și eliberarea ostaticilor ucraineni

Zelenski DEZAMĂGIT de votul pro-Rusia la APCE: Să văd cum cer și eliberarea ostaticilor ucraineni

Președintele Ucrainei Volodimir Zelensky este dezamăgit de decizia APCE prin care a fost restabilit dreptul de vot Federației Ruse la Adunarea Parlamentară, după ce Moscova nu a mai putut vota în această structură din 2014, după ocuparea Crimeei. Decizie care de altfel a fost...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Iunie 2019, ora: 12:59

Ștefan cel Mare și Sfânt era și se considera ROMÂN, luându-i înainte cu peste 500 de ani lui Dodon

Ștefan cel Mare și Sfânt era și se considera ROMÂN, luându-i înainte cu peste 500 de ani lui Dodon

Așa cum bine se știe, cotropirea rusească și sovietică a Basarabiei a adus populației multe nenorociri. Pe lângă cele fizice, au fost și cele de natură sufletească. Totul s-a axat pe minciună și abuz de putere. Mai mult, culmea lipsei de bun simț, s-a insuflat sub amenințarea...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Iunie 2019, ora: 12:47

OPINIE /// Igor Eidman: „Cine este rusofob?”

OPINIE /// Igor Eidman: „Cine este rusofob?”

„Cuvântul rusofobie a devenit popular în Rusia în timpul ”perestroikai” lui Gorbaciov, când era folosit în cea mai mare parte de către antisemiții nebuni – bărboșii degenerați din ONG-ul „Pamyati”. Ei spuneau despre...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Iunie 2019, ora: 12:28

Dodon a numit un nou șef la SPPS - Iarsolav Martin

Dodon a numit un nou șef la SPPS - Iarsolav Martin

Președintele Igor Dodon a semnat decretul privind numirea în funcție a conducătorului Serviciului de Protecție și Pază de Stat.

( ) Citeşte tot articolul

Sport 25 Iunie 2019, ora: 12:26

Doliu în lumea sportului românesc. Unul dintre cei mai apreciați luptători de MMA din România a murit la Chișinău

Doliu în lumea sportului românesc. Unul dintre cei mai apreciați luptători de MMA din România a murit la Chișinău

Lumea sporturilor este în doliu. Unul dintre cei mai apreciați luptători de MMA din România, Cosmin Dușa, originar din Cugir, județul Alba, a decedat la Chișinău.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Iunie 2019, ora: 12:20

FLASH /// Delegația Ucrainei la APCE părăsește ședința. „Nu vrem să stăm alături de UCIGAȘI”

FLASH /// Delegația Ucrainei la APCE părăsește ședința. „Nu vrem să stăm alături de UCIGAȘI”

Anunțul a fost făcut de vice-președintele Parlamentului din Ucraina, Irina Gerașcenko.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Iunie 2019, ora: 12:01

Analistul politic Dionis Cenușă: Argumentarea lui Andrei Nastase despre votul sau în favoarea revenirii Rusiei în APCE „denotă o cunoștință SLABĂ a contextului geopolitic”

Analistul politic Dionis Cenușă: Argumentarea lui Andrei Nastase despre votul sau în favoarea revenirii Rusiei în APCE „denotă o cunoștință SLABĂ a contextului geopolitic”

Dionis Cenușă: „Măcar din solidaritate și pentru că avem forțe militare ruse în regiunea transnistreană, Năstase trebuia să se abțină de la vot”

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 25 Iunie 2019, ora: 11:47

OPINIE /// Monica Babuc ar putea fi nouă Președintă a Partidului Democrat

OPINIE /// Monica Babuc ar putea fi nouă Președintă a Partidului Democrat

PD ar putea alege o femeie ca Președinte pentru a se poziționa ca un partid pro-european și pentru o reîmprospătare a imaginii partidului.

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)