Astăzi 17 Iunie 2019, Luni - Ultima actualizare la ora 13:11
Abonamente

Soroca 26 Martie 2012, ora 13:00    Din editia print

La Soroca se cunoaşte principiul care poate salva Ţara

Marime Font

Moto: „Nu mă întristez dacă oamenii nu mă înţeleg; mă întristez dacă eu nu-i înţeleg pe oameni” (Confucius)

Chestia cu cele două Moldove care trăiesc în lumi paralele nu e, totuşi, o metaforă, ci un adevăr de care m-am convins încă o dată vineri, 23 martie, „zi istorică” pentru R. Moldova, potrivit unor portaluri de ştiri, fiindcă în această zi a fost ales şeful statului.


...Avusesem invitaţii la ceremonia de învestire a preşedintelui şi, respectiv, la recepţia oferită cu acest prilej (fapt pentru care le mulţumesc organizatorilor), dar nu le-am putut onora deoarece, înainte de primirea invitaţiilor, promisesem că voi participa la Soroca la o suită de manifestări dedicate poetului Gr. Vieru unde am mers împreună cu soţia poetului, distinsa doamnă Raisa Vieru. Merg întotdeauna cu plăcere la Soroca, „cea de-a doua capitală intelectuală” a R. Moldova. Există acolo un grup foarte puternic de intelectuali, al căror lider incontestabil este dna profesoară Ana Bejan. Moldova cea adevărată (nu cea paralelă) se sprijină pe asemenea oameni, ei mai menţin aprinsă flăcăruia adevăratului patriotism, ei frământă glodurile satelor în campaniile electorale „pentru ai noştri”, ca apoi să tragă cu obrazul din cauză că „ai noştri” s-au dovedit a fi tot ai lor...


La Vasilcău am avut o întâlnire cu liceenii şi profesorii Liceului „Grigore Vieru”. Corpul profesoral e alcătuit din femei, printre ele am văzut doar un singur bărbat. Cu feţele arse de soare, cu mâinile crăpate de vânt aceste doamne nu au nicio şansă să nimerească vreodată în revista cu cele 50 cele mai sexy femei din Moldova! Şi totuşi, repet, adevărata Moldovă, cea reală, se sprijină pe aceste femei de la ţară, arse de soare şi bătute de vânt. În acest liceu l-am descoperit pe Radu Solovei, elev în clasa a V-a, un adevărat artist, cu o voce minunată care ne-a cântat câteva piese pe versurile lui Vieru. Acest copil minunat a cântat atât de frumos, încât sunt sigur că a fost auzit în Ceruri şi de Gr. Vieru. Vă rog să reţineţi acest nume: Radu Solovei din Vasilcău, Soroca. Eu nu ştiu ce talente a găsit (pe timpul lui Voronin) „amanta Bugetului”, şefa „caravelei” Ilenuţa Burghilă, dar consider că acest copil talentat trebuie să intre în vizorul funcţionarilor din domeniul culturii, plătiţi de noi pentru a descoperi şi a promova talentele.

La Soroca m-am convins încă o dată cât de popular şi de iubit este Grigore Vieru. Acest lucru unii nu i-l pot ierta lui Vieru nici după moarte. Acolo, la Soroca, am realizat şi mai profund că astăzi deja se pune cu toată insistenţa problema unei ediţii critice academice a operelor complete ale lui Vieru. Trebuie să înţelegem, în sfârşit, că Grigore Vieru e ceva cu mult mai mult decât am crezut noi când el era în viaţă. Vieru este un simbol, care adună lumea, dar n-o desparte şi n-o învrăjbeşte. Astăzi avem nevoie atât de mult de acest simbol care să ne unească, să ne adune pe toţi „grămăjoară”, „într-o singură icoană”, indiferent ce limbă vorbim, în biserica cărei mitropolii ne facem cruce şi din ce partid facem parte. Apropo, la depunerea de flori la bustul Poetului din centrul Sorocii şi la lansarea filmului despre Grigore Vieru a participat şi a vorbit (româneşte!) şi primăriţa comunistă de Soroca, Elena Bodnarenko, devenită vestită prin panoul antiromânesc înălţat în centrul Sorocii, despre care a vuit presa săptămâna trecută. Asta-i situaţia acolo, la ţară ...

Nu vreau să par prea optimist, dar mi se pare că germenii unei împăcări istorice a societăţii moldovene se află tot la sat, acolo unde s-a născut veşnicia. La Chişinău, politicienii nu se pot împăca pentru că nu au identificat pe ce fel de principii să se împace; la Soroca unul dintre principiile de împăcare şi salvare a R. Moldova a fost găsit - el a fost „extras” din poezia lui Gr. Vieru şi se numeşte iubirea de Ţară...

Pare cam ciudată sintagma - să salvezi R. Moldova prin iubirea de Ţară! -, dar asta e situaţia... 


Bustul lui Gr. Vieru din centrul oraşului Soroca


Profesoara Ana Bejan şi realizatorii filmului despre Gr. Vieru - Cristina şi Sergiu Ursachi


Radu Solovei, elev în cl. a V-a: …cântece pe versuri de Gr. Vieru


Alexandra Tănase şi Raisa Vieru împreună cu directoarea Liceului din Vasilcău, Valentina Cioca şi Elena Cociurcă, inspectoare la Direcţia de învăţământ Soroca


Primăriţa comunistă Elena Bodnarenko depune flori la bustul poetului Gr. Vieru


Raisa Vieru şi Alexandra Tănase


Împătimiţi de poezia lui Gr. Vieru

Un articol de:
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 17 Iunie 2019, ora: 13:11

Un monument al lui Ștefan cel Mare va fi edificat la Glodeni. Apelul autorităților locale!

Un monument al lui Ștefan cel Mare va fi edificat la Glodeni. Apelul autorităților locale!

Autoritățile din Glodeni intenționează să instaleze, în fața Consiliului raional al localității, un monument al Domnitorului Moldovei – Ștefan cel Mare și Sfânt, informează Provincial.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Iunie 2019, ora: 13:02

DECLARAȚII FILIP /// Deputații din PD revin la muncă în Parlament (VIDEO)

DECLARAȚII FILIP /// Deputații din PD revin la muncă în Parlament (VIDEO)

Fracțiunea Partidului Democrat din Parlament va veni la următoarea ședință a Legislativului. Anunțul a fost făcut de Pavel Filip în cadrul unui briefing de presă. Acesta a spus că democrații vor fi în opoziție, dar vor vota proiectele de legi care sunt importante pentru...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Iunie 2019, ora: 12:06

Raport al Comisiei Europeane: Alegerile europene au suferit din cauza dezinformării rusești

Raport al Comisiei Europeane: Alegerile europene au suferit din cauza dezinformării rusești

„Surse rusești au făcut încercări continue și consecvente de dezinformare pentru a reduce prezența la vot și a influența preferințele alegătorilor în alegerile parlamentare din luna trecută”, este concluzia cuprinsă în raportul inițial al Bruxellesului,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Iunie 2019, ora: 11:58

Pakistan: Conferința de presă a unui ministru regional a fost transmisă live pe Facebook cu filtrul „cat” activat

Pakistan: Conferința de presă a unui ministru regional a fost transmisă live pe Facebook cu filtrul „cat” activat

Un ministru din provincia pakistaneză Khyber Pakhtunkhwa a ajuns pe prima pagină a ziarelor din întreaga lume după ce o conferință a sa a fost transmisă live pe Facebook cu filtrul „cat” activat. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Iunie 2019, ora: 11:24

Construcția gazoductul Iași-Chișinău nu va fi terminată în acest an / R. Moldova va trebui să caute o soluție să evite ȘANTAJUL rusesc

Construcția gazoductul Iași-Chișinău nu va fi terminată în acest an / R. Moldova va trebui să caute o soluție să evite ȘANTAJUL rusesc

Compania românească Transgaz din România nu va reuşi să finalizeze în acest an construcţia gazoductului Ungheni-Chișinău, așa cum era convenit anterior. Cel mai probabil că interconectorul va fi gata abia în august 2020, transmite Mold-street.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Iunie 2019, ora: 11:21

Vlad Plahotniuc: „Sunt pe baricade”

Vlad Plahotniuc: „Sunt pe baricade”

În opoziție, dar la fel de puternici!

( ) Citeşte tot articolul

Sport 17 Iunie 2019, ora: 10:48

Doriți la „pachet”: Gică Hagi şi Ianis Hagi, pe lista celor de la Spartak Moscova

Doriți la „pachet”: Gică Hagi şi Ianis Hagi, pe lista celor de la Spartak Moscova

Gică Hagi şi Ianis Hagi ar putea începe un nou proiect interesant, tot împreună, la una dintre cele mai puternice echipe din Rusia. Conform celor de la Sovsport.ru, tatăl și fiul Hagi sunt doriți la Spartak Moscova. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Iunie 2019, ora: 10:33

Ambasadoarea R. Moldova în America, Cristina Bălan a demisionat din funcție

Ambasadoarea R. Moldova în America, Cristina Bălan a demisionat din funcție

Ambasadoarea Republici Moldova în SUA, Cristina Bălan a demisionat din funcție.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Iunie 2019, ora: 10:24

Cum explică procurorii anularea mandatului de arest pe numele lui Usatîi

Cum explică procurorii anularea mandatului de arest pe numele lui Usatîi

Procurorii PCCOCS fac precizări privind cauza penală pe numele lui Renato Usatîi, aceştia precizând că investigațiile pe această cauză continuă.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Iunie 2019, ora: 09:59

Ucraina ar putea AJUTA Republica Moldova să EXPORTE gaze din UE, fără participarea Gazprom

Ucraina ar putea AJUTA Republica Moldova să EXPORTE gaze din UE, fără participarea Gazprom

Operatorul ucrainean de gaze naturale ”Ukrtransgaz” a transmis Guvernului R.Moldova o ofertă de import de gaze direct din UE, fără participarea gigantului rus Gazprom.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Iunie 2019, ora: 09:44

SONDAJ Şase partide ar intra în Parlamentul de la Kiev

Şase partide ar intra în Parlamentul de la Kiev

Un sondaj privind intenţia de vot a ucrainenilor arată că, dacă alegerile legislative anticipate ar avea loc în perioada imediat următoare, în noul Parlament de la Kiev ar intra şase partide.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Iunie 2019, ora: 09:33

OPINIE /// Usatîi va fi principalul contracandidat al lui Igor Dodon la prezidenţiale

OPINIE ///  Usatîi va fi principalul contracandidat al lui Igor Dodon la prezidenţiale

Analistul politic Dionis Cenuşă consideră că Renato Usatîi va deveni fi principalul contracandidat al lui Igor Dodon la prezidenţialele din 2020, după ce liderul formaţiunii politice „Partidul Nostru” a revenit în Republica Moldova.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Iunie 2019, ora: 09:18

Soiuri de struguri pentru vin, celebre astăzi, înrudite cu unele din perioada romană şi medievală

Soiuri de struguri pentru vin, celebre astăzi, înrudite cu unele din perioada romană şi medievală

O echipă internaţională de cercetători a descoperit că mai multe tipuri celebre de struguri din prezent sunt înrudite genetic cu soiuri din vremea romanilor, dar şi din perioada medievală.

( ) Citeşte tot articolul

Sănătate 17 Iunie 2019, ora: 09:13

Vine canicula! Cum ne protejăm?

Vine canicula! Cum ne protejăm?

Meteorologii au anunțat pentru începutul acestei săptămâni un avertisment de vreme caniculară, cu o temperatură maximă a aerului de până la +37°C. În acest context specialiștii îndeamnă oamenii la precauție, atenționând că expunerea...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Iunie 2019, ora: 09:11

Vladimir Bukovski: Nimic nu se schimbă! În URSS era Gulagul, în UE există un gulag intelectual numit „Corectitudinea Politică”

Vladimir Bukovski: Nimic nu se schimbă! În URSS era Gulagul, în UE există un gulag intelectual numit „Corectitudinea Politică”

 Ce este în fond Uniunea Europeană? Vom afla poate răspunsul analizând ce a fost Uniunea Sovietică. URSS era condusă de 15 persoane ne-alese, care se numeau unele pe altele și nu trebuiau să dea socoteală nimănui. Uniunea Europeană este condusă de două duzini de...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Iunie 2019, ora: 09:09

Și cu interdicția lui George Simion pe când?

Și cu interdicția lui George Simion pe când?

Vă reamintim faptul că activistul unionist George Simion a primit interdicția de a mai intra pe teritoriul Republicii Moldova anul trecut.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Iunie 2019, ora: 09:05

Este incredibil! Ce se întâmplă dacă bei zilnic un pahar de suc de roşii

Este incredibil! Ce se întâmplă dacă bei zilnic un pahar de suc de roşii

În perioada verii, puține sunt persoanele care să nu mănânce roșii, mai ales că este și sezonul lor. Puțin știu însă care sunt cu adevărat beneficiile lor.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Iunie 2019, ora: 08:06

Unul dintre șefii Mafiei Ruse, prins în față unui supermarket

Unul dintre șefii Mafiei Ruse, prins în față unui supermarket

Un mare mafiot rus a fost arestat in Thailanda.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Iunie 2019, ora: 08:05

Un român a câștigat primăria unui oraș din Germania. A învins în turul 2 un extremist

Un român a câștigat primăria unui oraș din Germania. A învins în turul 2 un extremist

Românul Octavian Ursu l-a învins pe candidatul extremei drepte și a câștigat primăria orașului Gorlitz.

( ) Citeşte tot articolul

Horoscop 17 Iunie 2019, ora: 07:55

HOROSCOP ZILNIC: HOROSCOPUL ZILEI DE 17 IUNIE 2019. LUNĂ PLINĂ ÎN ZODIA SĂGETĂTOR

HOROSCOP ZILNIC: HOROSCOPUL ZILEI DE 17 IUNIE 2019. LUNĂ PLINĂ ÎN ZODIA SĂGETĂTOR

Horoscopul zilei de 17 iunie 2019 aduce previziuni astrale pentru zodiile Berbec, Taur, Gemeni, Rac, Leu, Fecioară, Balanță, Scorpion, Săgetător, Capricorn, Vărsător, Pești. Horoscopul zilnic pentru 17 iunie 2019 vine cu sfaturi pentru toate zodiile. Horoscopul zilnic pentru 17 iunie 2019...

( ) Citeşte tot articolul

Film 17 Iunie 2019, ora: 07:54

Dune: The Sisterhoood va fi produs, scris și regizat (episodul pilot) tot de către Denis Villeneuve, care stă și la cârma noului film Dune

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Iunie 2019, ora: 07:42

S-a stabilit un nou record pentru licitațiile de obiecte sportive: un tricou vechi de 100 de ani.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Iunie 2019, ora: 06:47

Noul ambasador al SUA la București propus de Casa Albă va fi audiat joi

Noul ambasador al SUA la București propus de Casa Albă va fi audiat joi

Adrian Zuckerman, avocatul propus de Donald Trump să fie noul ambasador american în România, va fi audiat joi în comisia de politică externă a Senatului.

( ) Citeşte tot articolul

Timpul Liber 17 Iunie 2019, ora: 05:04

Cum vorbim, cum scriem /// „Inclusiv și” pleonasmul

Cum vorbim, cum scriem /// „Inclusiv și” pleonasmul Din editia print

Pleonasmul este o deficienţă de exprimare care constă în alăturarea unor cuvinte cu acelaşi sens, cum ar fi, de exemplu, sintagma avansaţi înainte, în care a avansa are deja sensul de a înainta, astfel că este suficient să spunem fie avansaţi, fie mergeţi...

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)